Jump to content

Allahın Varlığına İlişkin Bulgular Nelerdir?

Recommended Posts

İhtimal verme özelliğinde sorun var.

O yüzden tanrıya ihtimal veriyorsun zaten.

Böyle bir şey olamaz.

Tanrı var ya da yok demiyorum. Eğer varsa ve kendisini göstermek istemiyorsa onu göremeyiz diyorum. Bu onun var olduğu ya da var olmadığı anlamına gelmiyor.

Zaten mantıklı olanda bu değil mi? Bu şekilde olunca hangi ihtimalden bahsediyorsun merak ediyorum gerçekten.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 80
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Tanrı var ya da yok demiyorum. Eğer varsa ve kendisini göstermek istemiyorsa onu göremeyiz diyorum. Bu onun var olduğu ya da var olmadığı anlamına gelmiyor.

Zaten mantıklı olanda bu değil mi? Bu şekilde olunca hangi ihtimalden bahsediyorsun merak ediyorum gerçekten.

Gündeme alıyorsun.

Bak tanrıyı gündeme alabilmen için Madde harici bir şey bulman laızm öncelikle.

Madde harici bir şey var mı? Madde olmayan bir şey var mı?

Böyle bir şeye rastladın mı ki sen bilemeyiz gibi bir söz sarfediyorsun?

Sitelerde Paylaş

Madde bizim için var. Görüp görebildiğimiz ve algılayabildiğimiz herşey madde. Ama tanırının bizim algıladığımız bu madde türevi bir şey olması gerektiği çıkarımını neye göre yapıyorsun.

Var ya da yok kesin bilinemez. Biz istediğimiz kadar olduğunu idda edelim. Ya da olmadığını savunalım. Bu evrende var olan bilinmezliği hiç bir zaman değiştirmeyecek. İşin içinden çıkamadığımız ve çıkamayacağımız sonsuzluk kabulünüde değiştirmeyecek.

Her iki durumda sadece bizim kendi bireysel kabullerimizden ibaret olarak kalacak. Kimse gerçeği bilmiyor. Kendimizi kandırmayalım boşuna. Bireysel kabullerimizden öteye gidemiyoruz.

Sitelerde Paylaş

şahsen ben kendim olaraktan...

şöyle uzaktan doğaya baktığımda etkileniyorum...

ve bu manzara karşısında yarabbim ne güzel şeyler yapıyorsun bana bunları gösterdiğin için teşekkür ediyorum gibi düşünüyorum...

bazen de olan olaylar karşısında yarabbim bunları niçin böyle yapıyorsun yada bunlara neden izin veriyorsun da dediğim olmuyor değil...

yani ilk bakışta dünyaya ve hayata baktığımda hep bir arka planda yönetici bir varlığın olduğunu düşünüyorum...

eğer bunu bir argüman olarak olarak düzenlemek istersek...

maddi evrendeki işleyişin kendisi bende bir işletici fikrine neden oluyor...

Sitelerde Paylaş

Madde bizim için var. Görüp görebildiğimiz ve algılayabildiğimiz herşey madde. Ama tanırının bizim algıladığımız bu madde türevi bir şey olması gerektiği çıkarımını neye göre yapıyorsun.

Var ya da yok kesin bilinemez. Biz istediğimiz kadar olduğunu idda edelim. Ya da olmadığını savunalım. Bu evrende var olan bilinmezliği hiç bir zaman değiştirmeyecek. İşin içinden çıkamadığımız ve çıkamayacağımız sonsuzluk kabulünüde değiştirmeyecek.

Her iki durumda sadece bizim kendi bireysel kabullerimizden ibaret olarak kalacak. Kimse gerçeği bilmiyor. Kendimizi kandırmayalım boşuna. Bireysel kabullerimizden öteye gidemiyoruz.

Maddeden başka ne var ki böyle şeyler ileri sürebiliyorsun?

Madde harici bir tespit mi yapıldı?

Bu neyin saçmalığı böyle?

Madde bizim için var diyorsun.

Tamam başkası için ne var?

Adı ne olanın?

Sitelerde Paylaş

şahsen ben kendim olaraktan...

şöyle uzaktan doğaya baktığımda etkileniyorum...

ve bu manzara karşısında yarabbim ne güzel şeyler yapıyorsun bana bunları gösterdiğin için teşekkür ediyorum gibi düşünüyorum...

bazen de olan olaylar karşısında yarabbim bunları niçin böyle yapıyorsun yada bunlara neden izin veriyorsun da dediğim olmuyor değil...

yani ilk bakışta dünyaya ve hayata baktığımda hep bir arka planda yönetici bir varlığın olduğunu düşünüyorum...

eğer bunu bir argüman olarak olarak düzenlemek istersek...

maddi evrendeki işleyişin kendisi bende bir işletici fikrine neden oluyor...

İşleyişte bir istikrar varsa böyle algılanabilir.

İstikrar mı var?

Nerede?

Sitelerde Paylaş

İşleyişte bir istikrar varsa böyle algılanabilir.

İstikrar mı var?

Nerede?

sabah kalktığımda dışarı bakıyorum...

dağlar yerinde duruyor gökyüzü de güneşte ayda yıldızda...

kendimi bildiğimden beri kararlı bir şekilde öyleler...

işte burada istikrar var gibi...

ölümler kalımlar doğumlar yıkımlar yapımlar istikrerlı bir şekilde devam ediyor...

Sitelerde Paylaş

ölümler kalımlar doğumlar yıkımlar yapımlar istikrerlı bir şekilde devam ediyor...

Bulgular?

Sitelerde Paylaş

Bunun böyle olduğu sonucuna sen içinde varıyorsun.

Tamam varabilirsin, senin bileceğin şey.

Ancak içinden dışarı çık şimdi.

Senin dışındaki nesnel gerçeklikte bu senin içindeki sonucun karşılığı var mı yok mu?

Dürüstçe söyle.

Sitelerde Paylaş

Evren 10.77 Milyar yaşında, Dünya 4.54 Milyar yaşında ve her şeyin yaratıcısı, sonsuzluğun mimarı Allah bütün bunların sebebini açıklamaya 1400 yıl önce karar veriyor.Hak dini biraz gecikmiş :)

Dünya 3 günde yaratılıyor, Kur'an 23 senede yazılıyor.

Gerçek şudur ki bundan 500 sene sonra Semavi dinlere inanan neredeyse hiç kimse kalmayacak tarihin tozlu kitaplarında, Mitolojiler bölümünde kendine bir yer bulacaktır.Ama o zaman da Uzayda yaşayan akıllı yaşam formları bir din getirir de Uzay dini yaşanır.

Bende müslüman arkadaşlara bir soru sorayım, şu üzerinde yaşadığımız gezegen bile sonsuz değilken, o koskocaman yıldızlar bile bir gün yok olacakken ve yaşadığın evrenin bile bir ömrü olduğu düşünülmekte iken sonsuza kadar

yaşayacağını düşündüren ne çok merak ediyorum?

Sitelerde Paylaş

Teistlerin (bu başlıkta Müslümanlar) Allah var dediklerini hepimiz duyuyoruz.

Ateşli bir şekilde bu iddia ortalıklarda dolaşıyor.

Peki Müslümanların Allah var demesine yol açan bulgular nelerdir?

Müslümanlar "Allah Vardır" demeden önce hangi testleri ve deneyleri yapmışlardır?

Ne gibi sonuçlara ulaşmışlardır?

Forumda bulunan müslüman arkadaşlardan sorgulama ve testler sonucu "Allah Vardır" sonucuna ulaşanlar bu süreci bizimle paylaşabilir mi?

Bu konuda konuşalım isterseniz.

evvela her sonuca deney ve testlerle ulaşılmaz.. mesela televizyonun olmadığı varsayımı altında güvendiğin iki arkadaşın amerikaya gitseler ve döndüklerinde sana amerikadan bahsetseler amerikayı hiç görmemene rağmen varlığından şüphe edermisin.. hayır etmezsin. bunun gibi kendi toplumlarında güvenilir ve örnek olan sayısız peygamberin ahiretten ve Allah inancından bahsetmesine niye şüpheyle bakıyorsun.. Benim Allahın varlığına kanıtım Kainatın kendi lisanıyla (her bir canlının yaradılışındaki mükemmeliyet, her canlının yaradılışında gözüken ilim, kudret, hikmet vb.) yaradıcısını göstermesi, 124.000 peygamberin aynı gerçeği tastik etmesi, kuran ve kendinden önceki kitapların aynı gerçeği göstermesi.. senin Allahın olmadığına kanıtın varmı?

Sitelerde Paylaş

evvela her sonuca deney ve testlerle ulaşılmaz.. mesela televizyonun olmadığı varsayımı altında güvendiğin iki arkadaşın amerikaya gitseler ve döndüklerinde sana amerikadan bahsetseler amerikayı hiç görmemene rağmen varlığından şüphe edermisin.. hayır etmezsin. bunun gibi kendi toplumlarında güvenilir ve örnek olan sayısız peygamberin ahiretten ve Allah inancından bahsetmesine niye şüpheyle bakıyorsun.. Benim Allahın varlığına kanıtım Kainatın kendi lisanıyla (her bir canlının yaradılışındaki mükemmeliyet, her canlının yaradılışında gözüken ilim, kudret, hikmet vb.) yaradıcısını göstermesi, 124.000 peygamberin aynı gerçeği tastik etmesi, kuran ve kendinden önceki kitapların aynı gerçeği göstermesi.. senin Allahın olmadığına kanıtın varmı?

Örneğin çok hoşuma gitti. Tek cümlede insanların dinlere nasıl inandığını yazmışsın. O arkadaşlarına o kadar güveniyorsun ki hiç sorgulamadan ne dediyseler inanıyorsun. Amerikanın olduğuna da inanıyorsun o arkadaşların Amerika küçücük bir yer dese de inanıyorsun amerikada her şey yoluna gider kötülük yok dese de inanıyorsun.. Hiç acaba Amerika var mı? Anlattıkları gibi mi? diye sorular sormuyorsun kendine. Amerika yerine "Allah" desen çözülüyor herşey.
Sitelerde Paylaş

Teistlerin (bu başlıkta Müslümanlar) Allah var dediklerini hepimiz duyuyoruz.

Ateşli bir şekilde bu iddia ortalıklarda dolaşıyor.

Peki Müslümanların Allah var demesine yol açan bulgular nelerdir?

Müslümanlar "Allah Vardır" demeden önce hangi testleri ve deneyleri yapmışlardır?

Ne gibi sonuçlara ulaşmışlardır?

Forumda bulunan müslüman arkadaşlardan sorgulama ve testler sonucu "Allah Vardır" sonucuna ulaşanlar bu süreci bizimle paylaşabilir mi?

Bu konuda konuşalım isterseniz.

Kendim ve benim gibi düşünenler için konuşuyorum:

Öncelikle, "Tanrı var" diyoruz.

Varlık var. Bilinç var; ölüm beden için; bilincin öldüğü vaki değil. Bilinç ise parça parça değil, tümleşik.

Kuran'da anlatılan Allah, zaten, bizim zihnimizdeki, gönlümüzdeki Tanrı'yı doğruluyor ve detaylandırıyor diye ona inanıyoruz.

Allah vardır demek bir test, deney, bulgu filan aramadık.

En baştan beri, HER ŞEY'e bakıp düşündüğümüzde, anladığımız buydu. Bu, "bütüncül düşünmek"tir. Tek ya da birkaç bulguyla, tek bir analizle ulaşılacak bir şey olsaydı, o şey Allah olmazdı zaten.

Sitelerde Paylaş

Hiçbir zaman nesnel bir kanıt olmadı mı?

Geçmişte de?

allahın varlığının delili somut bir şekilde belli olmayacak dedim peygamber öldükten sonra somutluk sona ermiştir sadece müslüman olanlar için bir somut delil vardır oda kurandır.

kuran sürekli aklı kullanmayı öğütler mesela biz sonsuzun içinde bir nokta bile değilken sonsuzu matematik ile keşfediyoruz ben sadece bu olay ile bir yaratıcının olması gerektiğini anlıyorum bundan sonra hangi dini seçeceğine karar vermeli birey...

Sitelerde Paylaş

ozaman diğer üyeleride uyarırsan memnun olurum çünkü dinimle alay ediyorlar.Dinimle alay ettirmem sonuna kadar giderim.Bu bulgu ve kanıtlarla eğlenemez ve dalga geçemezler bunu anlatmak istiyorum ?

Kur'an'ı bilmeyen bu çakma müslümanı ifşa ediyorum.Görüldüğü gibi alay edenlerin ağzını kapa,onları engelle,onlara saldır denmiyor.Sadece rahatsız oluyorsan aralarında bulunma deniyor:

6:68 Ayet ve mucizelerimizle alay edenleri gördüğün vakit, başka bir söze dalıncaya kadar onlardan yüz çevir. Şeytan sana unutturursa, hatırladıktan sonra böyle zalim kimselerle birlikte oturma.

Sitelerde Paylaş
  • 1 year later...

1-Evrendeki entropi geri çevrilemeyecek şekilde sürekli artmaktadır.

2-Buna göre evrende bir gün termodinamik denge oluşacak ve ısı ölümü yaşanacaktır. Kısacası evren ebedi değildir, bir sonu vardır.

3-Sonsuz zamanda, evrende termodinamik dengeye gelinmesi ve hareketin durması gerekir.

4-Şu anda hareketin devam ettiğine tanıklık etmekteyiz.

5-Demek ki evren sonsuzdan beri yoktur, dolayısıyla evrenin bir başlangıcı vardır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...