Jump to content

Neden Diğer Dinler Değilde İslam

Recommended Posts

yazdıklarını anlıyorum tabiki :) zaman kavramı zaten sadece insanlar için geçerli birşey uzayda zaman yok sadece mesafeler var.zaman sadece bizim beynimizin içinde var.

şimdi sen yaratıcının da zamana tabi olması zorunludur diyorsun ama zamanı yaratan bir kişinin zamana tabi olmasının zorunlu olmadığını düşünüyorum çünkü zamanı yaratmadan öncede vardı bu yaratıcı işte insan burda tıkanıyor sonsuzluk. ne yani sonsuzdan beri varmı bu yaratıcı diyor çünkü zaman kavramı sadece insanlar için geçerli bir şey zamanın olmadığı bir uzayı düşünemiyoruz

Yaratıcının zamana tabi olması şu yüzden zorunludur.

Sen yaratıcı bir bilinç tarif ediyorsun.

Bilen, duyan, anlayan, muhakeme yapan bir bilinç

Bu bilincin bunları yapabilmesi için iç uzamı olmaıs zorunlu.

Yani 0 konumunda değil, en azından 0.000001 gibi bir artı konumda uzam oluşturması lazım.

Bir şeye sahip olmalı ki var olsun değil mi?

Bir şeye sahip olmalı ki onda benlik olsun.

Bu yaratıcının tabi olduğu bir formüldür.

Eğer böyle bir formül tarif ediyorsan, zaman kavramını otomatik olarak koyarsın.

Kaçınılmazdır.

Çünkü iç uzam dışarıya bakarken bir başlangıç noktası ile bir şu an noktası oluşturur her saniye.

Bundan kurtuluş olmaz.

Tabi eğer Tanrı, Yaratıcı, Allah yoktur dersen, o zaman bundan kurtuluş olur.

Aksi halde zaman kavramını çıkartamazsın.

:)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 150
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

tamamda sen bizim bilincimizle çıkıyorsun yola sence yaratıcının düşünme yetisiyle bizimki bir olabilir mi ayrıca şöyle bir şey var ben yaratıcının düşünme ihtiyacı olmadığını savunuyorum çünkü olmuşu,olanı,olacağı bilen bir bilincin düşünmeye ihtiyaç duyduğunu sanmıyorum.

yani şimdi tanrı havuz yaratıyor diyelim insanlarıda bu havuza koyuyor tanrı illa bu havuza girmek zorundamıdır? Değildir

Sitelerde Paylaş

tamamda sen bizim bilincimizle çıkıyorsun yola sence yaratıcının düşünme yetisiyle bizimki bir olabilir mi ayrıca şöyle bir şey var ben yaratıcının düşünme ihtiyacı olmadığını savunuyorum çünkü olmuşu,olanı,olacağı bilen bir bilincin düşünmeye ihtiyaç duyduğunu sanmıyorum.

yani şimdi tanrı havuz yaratıyor diyelim insanlarıda bu havuza koyuyor tanrı illa bu havuza girmek zorundamıdır? Değildir

Sahip olması gereken bir şey olmalı.

Aksi halde yokluğa tanrı derdin değil mi?

Yaratıcı diyorsun.

Burada bazı kesinlikler olmalı.

Bunların en başında da, en kesini de şudur.

1- Bu yaratıcı dediğin şey birşeylere sahiptir, kendisinde birşeyler baırndırıyordur.

Hangi formda olursa olsun kendisinin formülü en azından HİÇLİK + 1'dir.

HİÇLİK+0 olsa bile ona var diyemezsin artık :)

Sitelerde Paylaş

sonlu bir davranış sonuçları sonsuza kadar uzayan bir olaylar zincirini başlatır...

Her hareketimiz evrenin tarinde artık geri alınamaz bir dönemi açar...

Her etki bir tepkiyi doğurur...

Ve etkileyen kişi bu tepkilerle karşılaşmaktan kurtulamaz...

Etken sonsuza kadar bu tepkimeleri yaşamak zorundadır...

Sitelerde Paylaş

Size bir kaç soru sormak istiyorum. Hiç bir insanın inkar etmediği bir kainat var. Ve bu kainat içerisinde zerre dahi büyüklükle kıyaslanmayacak küçük bir gezegen üzerinde yaşıyoruz. Ve bu gezegen üzerinde milyarlarca farklı tür yaşam mücadelesi veriyor. o kadar canlı içinde sadece biz "düşünme" yetisine sahibiz. 1,) neden sadece biz düşünme yetisine sahibiz? 2,) Biz düşünürken neden soyut bir varlıkla düşünmeliyiz? 3,) neden hayatta bize hep yön verenler soyut varlıklardır (duygu, piskoloji, akıl, his, vs.)? 4,) biz bunları göremiyorsak nasıl tanımlayabiliyoruz? vs. vs. bu sorularıma cevap verirmisiniz lütfen..

tarihinde 7even tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bir de bu foruma kayıt olurken böyle bir kuraldan bahsediliyor neden uyulmuyor? ( * Bazı inançlı arkadaşlarımız burada dinlerine, dinleri ile ilgili kutsal saydığı değer ve inançlarına saygısızlık edildiği fikrine kapılabilirler. Öncelikle burasının "Ateist bir forum" olduğunu hatırlatır, forumumuzun inançlı kişilerle alay etme, onları aşağılama gibi bir amacı olmadığını belirtmek isteriz. )

Sitelerde Paylaş

sizin muhabbet tarzınız izlediğim kadarıyla ezberci bir dilledir. ben herhangi bir inancı savunarak yazmadım bunları. siz de bana kendi inancınızla cevap vermeyin. ortak payida da cevaplar vermenizi istiyorum. ben bilmiyorum beni aydınlat.

Sitelerde Paylaş

peki neden insandan başka hiçbir canlı dünya üzerinde bizim gibi yapılar kurmuyor veya kuramıyor? uslubunu düzeltmelisin sen akıllısın ! diye sana soruyorum. zira benim birilerinden cevap almam gerekli ki zihnimde sorulara cevap bulayım.

Sitelerde Paylaş

senin akıllı olup olmadığını da aklın belirler ama aklın delil sunar kendini göstermez. insanlar senin yaptığın hareketler üzerinden akıllı olup olmadığını ölçerler. beynini açıp ta kontrol etmezler. bu diğer soyutlar içinde geçerlidir. bana bunları gösterir misin?

Sitelerde Paylaş

çok ezberci konuşuyorsun. delilsiz "git bul gel" tarzında. bana delilsiz konuşacaksan gerçekten zahmet edip cevap verme.

http://en.wikipedia.org/wiki/Chimpanzee#Intelligence

intelligence, tool use ve nest-building başlıklarını okumanı tavsiye ederim

http://old.kesfetmekicinbak.com/atlasdan/bumerang/06569/

sen eşsiz değilsin. tüm dünya ve evren insanların imtihanı için yaratılmadı. insan dünyanın halifesi değildir, dünyanın efendisi değildir. sadece dünyanın, doğanın bir parçasıdır. kibrimizi bir kenara bırakmalı ve bu gerçekle yüzleşmeliyiz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...