Jump to content

Neden Diğer Dinler Değilde İslam

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar bugün bir kaç kişi neden diğer dinler değilde islamı seçtiğimizi soruyordu.Neden islamı seçtiğimi net bir şekilde anlatıyorum.Tamamını okursanız emin olun ki dinlere bakış açınızı değiştirecektir.

Öncelikle içimizdeki dinle ilgili arzular Allahın bize din gönderdiğinin kanıtıdır ama bizimde illa o dine inanacağımızı garanti altına almıyor.

Bir örnekle devam edelim mesela bir su bulduk ama suyun yarı kirli olduğunu düşünelim dinlerde böyle bazı insani kirletmelere maruz kalmıştır.Ama ne kadar değişikliğe uğrasada oda allahın gönderdiği bir dindir.Yani ortada bir yaratıcıdan bahsedebiliriz.

Budizmi ele alalım budizmde yaratıcıdan bahsedilmeye gerek duyulmaz.Budizmin varlık anlayışında Allah yoktur bu yüzden budizmi eledim.

Benim en büyük delil olarak gördüğüm şey arzular benim yaratıcımın benim arzularımı karşılaması gerekir.Yalnızca hayattayken değil ölümden sonrada bana bir şeyler vaat etmesi gerekiyor çünkü insanın doğasında var arzular.

Demekki benim arayacağım özellikler ahiret yaşamı,korkularımın giderilmesi(evrendeki acizliğimi görüp korkmak) bu arzularımı gidermesi gerekir bir dinin.

Şimdi hak dini en temel şu şekilde anlayabilirim bir dinde yaratıcı merkezde değilse o din batıldır.Örneği yukarda örneği budizm ile verdim.İnsanın merkezde yer alması çok saçmadır çünkü böyle bir şey olsaydı şuan arzularımız olmazdı.Kalbimizin atışına bile söz geçiremezken ahiret ile ilgili sorularımıza nasıl cevap verelim.

Bu sorularımın cevabını ancak Allahın merkezde olduğu bir dinden alırım.İnsanın merkezde olduğu yani tanrılaştırıldığı dinlerde elenir bu şekilde.

Benim bu arzularıma cevap veren merkezinde sadece Allah olan din ise hak din İslamdır.Bu yüzden İslamı seçtim.

Umarım iyi anlatabilmişimdir.

tarihinde muslim physicist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 150
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Merhaba arkadaşlar bugün bir kaç kişi neden diğer dinler değilde islamı seçtiğimizi soruyordu.Neden islamı seçtiğimi net bir şekilde anlatıyorum.Tamamını okursanız emin olun ki dinlere bakış açınızı değiştirecektir.

Öncelikle içimizdeki dinle ilgili arzular Allahın bize din gönderdiğinin kanıtıdır ama bizimde illa o dine inanacağımızı garanti altına almıyor.

Bir örnekle devam edelim mesela bir su bulduk ama suyun yarı kirli olduğunu düşünelim dinlerde böyle bazı insani kirletmelere maruz kalmıştır.Ama ne kadar değişikliğe uğrasada oda allahın gönderdiği bir dindir.Yani ortada bir yaratıcıdan bahsedebiliriz.

Budizmi ele alalım budizmde yaratıcıdan bahsedilmeye gerek duyulmaz.Budizmin varlık anlayışında Allah yoktur bu yüzden budizmi eledim.

Benim en büyük delil olarak gördüğüm şey arzular benim yaratıcımın benim arzularımı karşılaması gerekir.Yalnızca hayattayken değil ölümden sonrada bana bir şeyler vaat etmesi gerekiyor çünkü insanın doğasında var arzular.

Demekki benim arayacağım özellikler ahiret yaşamı,korkularımın giderilmesi(evrendeki acizliğimi görüp korkmak) bu arzularımı gidermesi gerekir bir dinin.

Şimdi hak dini en temel şu şekilde anlayabilirim bir dinde yaratıcı merkezde değilse o din batıldır.Örneği yukarda örneği budizm ile verdim.İnsanın merkezde yer alması çok saçmadır çünkü böyle bir şey olsaydı şuan arzularımız olmazdı.Kalbimizin atışına bile söz geçiremezken ahiret ile ilgili sorularımıza nasıl cevap verelim.

Bu sorularımın cevabını ancak Allahın merkezde olduğu bir dinden alırım.İnsanın merkezde olduğu yani tanrılaştırıldığı dinlerde elenir bu şekilde.

Benim bu arzularıma cevap veren merkezinde sadece Allah olan din ise hak din İslamdır.Bu yüzden İslamı seçtim.

Umarım iyi anlatabilmişimdir.

Bu yazdıkların neden islamı seçtiğini anlatmıyor.

Neden islam diğerlerinden (sana göre) daha iyi, onu anlatıyor.

Sen islamı ne zaman seçtin?

Seçerken aklına takılan diğer inançlar ne idi?

Onlaır nasıl eledin ve islamı seçtin?

Sitelerde Paylaş

Bu yazdıkların neden islamı seçtiğini anlatmıyor.

Neden islam diğerlerinden (sana göre) daha iyi, onu anlatıyor.

Sen islamı ne zaman seçtin?

Seçerken aklına takılan diğer inançlar ne idi?

Onlaır nasıl eledin ve islamı seçtin?

yaklaşık 2.5-3 yıl oluyor islamı seçeli.

incil ve tevratı da okudum ama incil beni tevrat ve kuran gibi etkilemedi kuranda insanın doğasında olan arzuları tatmin etme var ama incilde bunu göremedim.Ayrıca kuran diğer dinleri doğruluyordu yani islam yeni bir din değildi zaten vardı fakat insanlar tarafından değişime uğramıştı.Tevratın beni etkilemediğini söylemeyecek te değilim.

Bir dinde tanrı merkezde değilse o dinin hak din olmadığını anlıyorum.Yazıdada yazdım budizm,hristiyanlık gibi dinlerde tanrı merkezde değildir veya insan tanrılaştırılmıştır.Bu şekilde eledim.

Sitelerde Paylaş

arzular derken kastın nedir?

çükünün keyfine göre din seçmiş olamazsın dimi :ph34r:

hahaha tabiki hayır :) ölümden sonra yaşam insanın en büyük arzusudur.Bir diğer şey insanın evreni görüp arafa düşmesi evrende ne kadar küçük olduğunu görüp korkuya kapılması.Benim seçtiğim din bu sorularıma cevaplar veriyor.

Sitelerde Paylaş

hahaha tabiki hayır :) ölümden sonra yaşam insanın en büyük arzusudur.Bir diğer şey insanın evreni görüp arafa düşmesi evrende ne kadar küçük olduğunu görüp korkuya kapılması.Benim seçtiğim din bu sorularıma cevaplar veriyor.

yaklaşık 2.5-3 yıl oluyor islamı seçeli.

incil ve tevratı da okudum ama incil beni tevrat ve kuran gibi etkilemedi kuranda insanın doğasında olan arzuları tatmin etme var ama incilde bunu göremedim.Ayrıca kuran diğer dinleri doğruluyordu yani islam yeni bir din değildi zaten vardı fakat insanlar tarafından değişime uğramıştı.Tevratın beni etkilemediğini söylemeyecek te değilim.

Bir dinde tanrı merkezde değilse o dinin hak din olmadığını anlıyorum.Yazıdada yazdım budizm,hristiyanlık gibi dinlerde tanrı merkezde değildir veya insan tanrılaştırılmıştır.Bu şekilde eledim.

2.5 - 3 yıl önce ne idin?

Sitelerde Paylaş

Peki gerçek senin algına göre mi şekilleniyor veya arzularına göre?

Sitelerde Paylaş

bu dediklerin Hrsitiyanlık içinde geçerli. hatta bir çok inanç sistemi için geçerli zaten. tarihinde equus tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

2.5 - 3 yıl önce ne idin?

deist-teist karışımı birşey :)

Peki gerçek senin algına göre mi şekilleniyor veya arzularına göre?

neyin gerçek olduğunu bilmiyoruz :) bence şuan hiç bir şey gerçek değil asıl gerçekliğe öldükten sonra ulaşacağız islamdada aynen böyledir.

birseyi merak ettim,islami kendi iradenmi sectin yoksa allahin mi istedi?

tabi ki kendi irademle herkes için böyledir,peygamberler hariç.

bu dediklerin Hrsitiyanlık içinde geçerli. hatta bir çok inanç sistemi için geçerli zaten.

hristiyanlıkta insan tanrılaştırılmıştır ayrıca 4 çeşide ayrılmasıda benim ona inancımı engelliyor.Ahiretin ve sadece Allahın (yaratıcının) merkezde olduğu dinleri sayarmısın

Sitelerde Paylaş

Bu çocuk, bizi de çocuk sanıyor sanırım. İslamı seçmişmiş. Budizmi elemişmiş.

Külahıma anlat sen bunu. Budist bir ailede doğmuş olsaydın, şimdi cami taşlıyor olurdun. Budistler, Hinduistler sanki senden daha mı aptal.

zaten en zoruda bu ya herkesin kendi sınavı vardır budist bir ailede doğan ile müslüman bir ailede doğanın hesabı aynı olmayacak.

10.lerce tanrının olduğu bir dine inanan insanın aklındanda şüphe duymak gerekir diye düşünüyorum :)

çocuk mocuk diyorsun da yaşın ne önemi var bu dünyada sen benden daha çokmu yaşayacaksın ya ben senden daha çok mu yaşayacağım hayır hayatına anlam katacak bir şeyin olmazsa yaş,iş boş şeyler bunlar

Sitelerde Paylaş

zaten en zoruda bu ya herkesin kendi sınavı vardır budist bir ailede doğan ile müslüman bir ailede doğanın hesabı aynı olmayacak.

10.lerce tanrının olduğu bir dine inanan insanın aklındanda şüphe duymak gerekir diye düşünüyorum :)

Neden aklından şüphe ediyorsun?

Meleklerin yaptığı işleri onlarda tanrılar yapıyor.

Senin meleklere verdiğin görevi onlarda tanrılara vermiş.

Senden de şüphe duyalım mı?

Sitelerde Paylaş

Neden İslam?

Çünkü öyle öğretildi. Çünkü sana güzel şeyler vaadediyor ve sen inanmak istiyorsun. Korkuyorsun da. Gerçekçi olalım.

Sen korkmuyormusun ölmekten ya da Allahın olma olasılığından eminim ki korkuyorsundur şu evreni sonsuzluğu düşününce şuan yaptıklarımızın ne kadar boş olduğunu gelip geçici şeyler olduğunu görünce korkuya düşmeyecek insan yoktur

Ayrıca bana islam öğretilmedi ben islamı öğrendim.

Sitelerde Paylaş

neyin gerçek olduğunu bilmiyoruz :) bence şuan hiç bir şey gerçek değil asıl gerçekliğe öldükten sonra ulaşacağız islamdada aynen böyledir.

Biliyoruz.

Neyin gerçek olduğu ile ilgili şüphelerin var mı?

Misal yerçekimi yalan olabilir mi?

Fizik kanunları, madde ve enerji etkileşimleri yalan olabilir mi?

Yalansa ve sürekli aynı şekilde gözlenmiyorsa nedenlerini ve nerede gözlenmediklerini bize açıklar mısın?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...