Jump to content

Tek Bir Açıdan Kürt Sorunu

Recommended Posts

Meseleye çok fazla açıdan yaklaşılabilir ve bir sürü sorundan bahsedilebilir. Ama ben burada olaya bir açıdan yaklaşacağım ondan dolayı sorunun anlaşılması için bir ön giriş yapacağım. Benin insanla alakalı bir düşüncem var, zaman zaman da bahsediyorum. İnsanın her ferdinin bir sürü benliği var. Kendi kişisel benliğinden başka, ailesi, aynı inancı paylaştığı insanlar, milleti, devleti vs. Bunların hepsi bir kişiye ait birden çok benliklerden birkaçı. Kendine Türk diyenlerin bir milleti ve milli bir de Türkiye Cumhuriyeti adında devleti var. Peki Kürtlerin bir milleti var mı? (Asimle edilemediklerine göre onlarda da milli bilinç yani bir milli benlik var.) (Yalçın Küçük geçen ki duruşmasında övünüyordu, Kürtler koyun gibiydiler, çünkü milli bilinçleri yoktu, ben onlara milli bilinçlerini kazandırdım, Kürtlerin atası benin diyordu.) Soru şu (daha doğrusu sorun şu): Kendisini Kürt olarak ve Kürt milletine ait hisseden birisi nasıl olacakta milli bir devlet olan Türkiye Cumhuriyetine aidiyet duygusu ile bağlı olacak? Bir Kürt T.C yi kendi devleti gibi nasıl görecek, hissedecek?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 158
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bana göre iki tip milliyetçilik vardır. ezen ulus milliyetçiliği ve ezilen ulus milliyetçiliği. osmanlıda türk milliyetçiliği başladıktan sonra kürt isyanları başlamıştır. Kendi milli saçmalıklarını dayattılar senelerce ama kabul ettiremediler çünkü ezilen ulus milliyetçiliği çoktan başlamıştı.

Bu yüzden kürtleri sindirmeye çalıştılar zaten. onları kendilerine türk demek zorunda bıraktılar, senerce dillerini konuşmaları dahi baskı sebebi oldu onlara. türkleştirme yasaları çıkarıldı bu ülkede. yüz yıl boyunca baskı altına alınmaya çalışıldı ama bu baskının elbet birgün suratlarına patlayacağını hesap edemediler.

Sitelerde Paylaş

Meseleye çok fazla açıdan yaklaşılabilir ve bir sürü sorundan bahsedilebilir. Ama ben burada olaya bir açıdan yaklaşacağım ondan dolayı sorunun anlaşılması için bir ön giriş yapacağım. Benin insanla alakalı bir düşüncem var, zaman zaman da bahsediyorum. İnsanın her ferdinin bir sürü benliği var. Kendi kişisel benliğinden başka, ailesi, aynı inancı paylaştığı insanlar, milleti, devleti vs. Bunların hepsi bir kişiye ait birden çok benliklerden birkaçı. Kendine Türk diyenlerin bir milleti ve milli bir de Türkiye Cumhuriyeti adında devleti var. Peki Kürtlerin bir milleti var mı? (Asimle edilemediklerine göre onlarda da milli bilinç yani bir milli benlik var.) (Yalçın Küçük geçen ki duruşmasında övünüyordu, Kürtler koyun gibiydiler, çünkü milli bilinçleri yoktu, ben onlara milli bilinçlerini kazandırdım, Kürtlerin atası benin diyordu.) Soru şu (daha doğrusu sorun şu): Kendisini Kürt olarak ve Kürt milletine ait hisseden birisi nasıl olacakta milli bir devlet olan Türkiye Cumhuriyetine aidiyet duygusu ile bağlı olacak? Bir Kürt T.C yi kendi devleti gibi nasıl görecek, hissedecek?

Tamam Kürtiye Cumhuriyetini kuralım o zaman... :) Pardon da Dünya üzerinde ki milletler hangi mücadele sonucu Devlet kurmuş, kurduğu devlete isim vermiş...Kürtler iyi insanlardır, vatanseverlerdir elbette ama empati yaparsak biz kendmizi Türk Olarak saydıklarımız onların yerinde olsaydık ne yapardık...Şimdiki bilinç ve duygularımla ben İSYAN EDERDİM.... Çarşıda ana dilimi konuşamayacağım,askerde konuşamayacağım toplumda konuşamayacağım, ağıt yakamayacağım .müziğim yasaklanacak,folklorum hor görülecek, benliğim aşağılanıp KROLAŞ tıralacak isyan ederdim bir TÜRK olaark hemde Kırım'dan gelen Bir Tatar olarak.Ortak çözüm ne yaşanılan acılara son verip büyük bir kucaklaşma ve Empeyalizme TÜRK-KÜRT olarak 1919 da nasıl karşı durduysak şimdide karşı duyma zamanıdır..Bize gereken sadece bir başka ATATÜRK..Ammaaa Kürt kardeşlerimizde bizimle yaşamak istiyorlarsa en azından bizim gib eşit olacak,devlete kanuna uyacak..Tamam yaa Elektrik faturalarını ödeyin de bizim yükümüz de azalsın laa..:)) Kürtleri seviyorum bir sürü can dostum var..

tarihinde ziobelle tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Elektrik faturası mi?

90'lardan sonra bu ülkede kürtlerin yaşadığını yeni fark eden aydınlar var, tuhaf doğrusu.

hiç unutmam, show tv'de bir çoçuk '' atatürk siz türkler için neyse, apo'da bizim için odur'' demişti.

aslını sorarsanız, kürt doğdum kürt öleceğim, ve zulüm edenleri savunan insanları asla kardeşim diye nitelendirmeyeceğim,

ayrıca bu ülkede ve uzak ülkelerde insanlar türk olmadığı için mutlular, bende öyle, çünkü mutlu olmak için türk, kürt, laz, ermeni, ingiliz olmak gerekmiyor sevgili insanlar.

tarihinde jiyanxweşe tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

T.C yi farklı etnik kimliğe ait insanların da kendi benliği gibi hissedebilmesi için, T.C nin tüm etnik kimlikleri kapsayan bir kimliğinin olması gerekli diye düşünüyorum. Yani T.C'nin, Türk kimliğinin üzerinde yani milli kimliğinin üzerinde bir kimliği olmalı. T.C ye yüklenecek kimlik öyle olmalı ki ülkedeki tüm etnik kimlikleri kapsamalı. İslam da bir kimliktir, benliktir. İslam dininin etnik kimlikler üstü, onları kapsayan bir özelliği,yapısı var. Bundan dolayı T.C deki hatta bölgedeki farklı kimlikleri aynı çatı, aynı benlik altında toplamak söz konusu olduğunda İslamiyet hala en çok tercih edilen bir benlik olarak tercih ediliyor. Bu da insanların sırf birlik olmak amacı ile dahi olsa İslam'a destek vermesine sebep oluyor. Bu İslam'ı destekleyen ve bizleri İslam'a mecbur kılan ve daha çok İslamlaşmamıza hizmet eden bir durum. Yağmurdan kaçarken doluya tutulmak diye buna denir veya denize düşen yılana sarılır Yani bölünmeyelim, daha da büyüyelim derken bu isteğimize cevap veren en güçlü benlik İslam olarak gözüküyor. Peki hem bizi bölünmeden kurtaracak, hem daha büyümemizi sağlayacak, tüm milli kimlikleri kapsayacak daha çağdaş üst kimlikleri geliştirmemiz, güçlendirmemiz gerekmez mi? Hangi kimlik hem seküler hem de kapsayıcıdır.

Sitelerde Paylaş

Mesele şarkı türkü meselesi değil dili sazı sözü yasaklamak tabiki yanlış ama sorun en başta islamın sorunu.

İslam coğrafyası 250 yıl boyunca çöküş sürecine girdi ve bunun yerine doğru düzgün bir şey konamadı türklerde kürtlerde araplarda bunun parçası idi türkiyede cumhuriyet, araplarda baas tipi rejimler kuruldu. Her şeye rağmen moderleşme yolunda en başarılı sistemn Türkiye Cumhuriyeti idi Suriye iran ırak mısır arabistan afganistan bunlar göz önüne alındığında bu belli.

Kuruluştan itibaren bizim devletin özellikle ikinci dünya savaşından sonra en korktuğu ve nefret ettiği şey komünizm idi. Kürt aydınlanmacı hareketi genelde enternasyonel sol ile hareket ederdi. 60 ve 70 lerde solun baskısı iyice artmıştı bu durumda anladığımız kadar devlet solu bölmek için kürt hareketi soldan ayrıştırmak istedi doğru kültür ocakları kuruldu sonra bazı kürt yazar çizerler baskı altına alınırken PKK ye yol verildi görmezden gelinde. Ama 90 ların başı itibari ile devlet PKK nın kontrolünü kaybetti Jitem vb olaylar işe girince olaylar kontrolden çıkıp bu hale geldi.

Sitelerde Paylaş

T.C nin resmi kimliği Türk'lük. Türkiye'de başka etnik kimlikler de var olduğuna göre bunların T.C yi sahiplenmesi çok zor. Tabi bir devlet tüm etnik kimlikleri kapsayacak bir kimliği olacak diye bir şart da yok, zaten ulus devletin ancak bir tane milli kimliği olur denebilir . Devlete vatandaşlık bağı ile bağlı olanlar (etnik kökeni ne olursa olsun) resmi olarak Türk gibi kabul edilir ve herkes aynı haklara sahip olur ise fazlaca da bir sorun kalmaz. Ama her insan büyümek istediğinden, milli kimliklerle de özdeşleştirir kendini. Türk olmayanlar Türk milleti ile kendini özdeşleştiremeyeceğine göre T.C. ile de özdeşleşemez. Bizlerin de Türk olmayanları da düşünerek onlarında kendini özdeşleştirebileceği bir devlet kimliği yaratmamız doğru olmaz mı,? Türk olmayanları da içine alabilecek bir kimlik.

Sitelerde Paylaş

burası türkiye dir.

Türkler bu ülkenin kurucularıdır.

sahiplenmek isteyen beğenmeyen beğendiği yere gidebilir.

Burası Türkiye'dir ve gerçekten de kurucusu Türklerdir. Bu tarihi bir gerçek ve Türklerin hakkını kimse inkar edemez ve edememeli. Bu tamam. Daha başka bir sürü nedenden dolayı da Türkiye yi kimse bölemez ve Türklerin bir çok hakkı var. Bu da tamam. Fakat bu nedenler insana ait şu gerçekleri ve ihtiyacı yok etmiyor . İnsan büyümek ister, büyük kimlikler, benlikler yaratır. Yarattığı bu benliklerle özdeşleşir, bu büyük benliklerde insanoğlunun gururudur. Onur ve gurur insanoğlu için önemli şeylerdir. T.C ulus devlet olduğu için, bir etnik kimliği temsil eden bir benliktir. Bir Türk olarak T.C ile ben özdeşleşebilirim ve T.C ile gurur duyarım ama bu ülkedeki başka etnik kimlikteki insanlar nasıl T.C ile özdeşleşecekler, her insan gibi onlarında gurura ve onura ihtiyacı var. Ne yapalım onlar da kaderlerine mi küssünler diyelim.

Sitelerde Paylaş

yasalar herkese eşit uygulanır.

Türkler Türklüklerinden vaz geçsinler diğerleri kendini iyi hissetsin diye.

farkı kimliklerin, onların iyi hissetmesini sağlayan bu devlet kurulduğundan beri var, "Ne mutlu Türküm diyene"

beğenmeyen insanlar kendi devletlerine dönebilirler, onlar özdeşleşemiyor diye Türklerin kimliklerinden vaz geçmelerini talep etmek saçmalıktır.

şimdi Almanya Türkler bizimle özdeşleşsin diye onlara özerklik mi vermeli? yada devletinin kanunlarını yönetimini filan mı değişmeli.

Türkler Almanya da olmayı seçmişse, Almanya kanunlarını baştan kabul etmiş demektir. çünki orası Almanya, e burasıda Türkiye.

tarihinde equus tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

farkı kimliklerin, onların iyi hissetmesini sağlayan bu devlet kurulduğundan beri var, "Ne mutlu Türküm diyene"

beğenmeyen insanlar kendi devletlerine dönebilirler, onlar özdeşleşemiyor diye Türklerin kimliklerinden vaz geçmelerini talep etmek saçmalıktır.

şimdi Almanya Türkler bizimle özdeşleşsin diye onlara özerklik mi vermeli? yada devletinin kanunlarını yönetimini filan mı değişmeli.

Türkler Almanya da olmayı seçmişse, Almanya kanunlarını baştan kabul etmiş demektir. çünki orası Almanya, e burasıda Türkiye.

Bir devletle özdeşleşebilmenin veya özdeşleşememenin de somut sonuçları da vardır. Mesela özdeşleşmeyen insanlar o ülke ile gurur duymaz. Dolayısı ile o devletin menfaatleri, büyümesi çok da ilgilendirmez onu, çok kolay hain olabilir, mesela askerlik yapmak, vergi vermek çok anlamlı gelmez ona ve o insanlar hep bir şekilde kendi gururlarını yaratacak fırsatları kollarlar. Yani ülkede birlik olmaz.

Sitelerde Paylaş

Ülkemizin ve devletimizin dünyadaki konumu, ekonomik ve siyasal gücü falan düşünüldüğünde Kürtlere bu günkü şartlarda özerklik vermek bölünmekten daha kötü sonuçlar doğurur. El bombasının pimini çekip sonrada onu kucağında tutmaya benzer. Özerkliğin sonucu kimse için hayırlı olmaz. Kimlik konusuna gelince devlet kimliksiz yapılabilir yani nasıl din devletten ayrılıp devlet laikleşiyorsa , devletin milli kimliği de nötrleştirilebilir, yani devlet milli anlamda da laikleştirilmiş olur. Bu günkü hükümetin yani etnik milliyetçiliği ayaklar altına aldım söylemi aslında bir çözüm arayışıdır. Ama tamamen kimliksiz, benliksiz bir devlet çürük olur kanaatindeyim. Zaten hükümet de milli kimliği ayaklar altına alırken yerine dini veya belkide din ağırlıklı yeni bir kimlik koymaya çalışıyor ama yeni kimliği çok da şekillendirmemişler gibi kafalarında veya kendileri için şekillenmiş de olabilir bu yeni kimlik ama kamuoyuna açıkça söyleyemiyor olabilirlerde. Bence etnik kimlikler yerinde dururken etnik kimlikleri içine alan daha bir üst kimlik yaratabiliriz. Böylece yarattığımız bu üst kimlikle bu bölgedeki tüm etnik yapılarla ortak bir benlikte buluşabiliriz.

Sitelerde Paylaş

Ülkemizin ve devletimizin dünyadaki konumu, ekonomik ve siyasal gücü falan düşünüldüğünde Kürtlere bu günkü şartlarda özerklik vermek bölünmekten daha kötü sonuçlar doğurur. El bombasının pimini çekip sonrada onu kucağında tutmaya benzer. Özerkliğin sonucu kimse için hayırlı olmaz. Kimlik konusuna gelince devlet kimliksiz yapılabilir yani nasıl din devletten ayrılıp devlet laikleşiyorsa , devletin milli kimliği de nötrleştirilebilir, yani devlet milli anlamda da laikleştirilmiş olur. Bu günkü hükümetin yani etnik milliyetçiliği ayaklar altına aldım söylemi aslında bir çözüm arayışıdır. Ama tamamen kimliksiz, benliksiz bir devlet çürük olur kanaatindeyim. Zaten hükümet de milli kimliği ayaklar altına alırken yerine dini veya belkide din ağırlıklı yeni bir kimlik koymaya çalışıyor ama yeni kimliği çok da şekillendirmemişler gibi kafalarında veya kendileri için şekillenmiş de olabilir bu yeni kimlik ama kamuoyuna açıkça söyleyemiyor olabilirlerde. Bence etnik kimlikler yerinde dururken etnik kimlikleri içine alan daha bir üst kimlik yaratabiliriz. Böylece yarattığımız bu üst kimlikle bu bölgedeki tüm etnik yapılarla ortak bir benlikte buluşabiliriz.

Kürtlerin yarısı normal müslümanları alevileri vs müslüman kabul etmez dinsiz görür. Diğer yarısınında zaten müslümanlıkla alakası yoktur. Onun için din kimliği tutmaz olay zaten kimlik ve anadil meselesinde kilitleniyor. Kürtlerin belli bir kısmı kendi yönetimini bayrağını anadilde eğitim öz savunma gücü yani bölgede özerklik istiyor. AKP çok sözler verdi ama altından kalkamayınca meclise tatile sokup seçim dönemine girecek.

Sitelerde Paylaş

Anadilde eğitim nedir? Fransa'nın herhangi bir şehrinde Swahili dilinde eğitim veren bir devlet okulu var mıdır? Türkiye Cumhuriyeti, Türk ülkesidir. Milli çıkarlarımıza saldırmayan herkesin eşit olması gerekir. Ülkemizde Kürt sorunu değil, Kürtçülük sorunu vardır. Kuzey Irak'ta istenildiği kadar Kürtçülük yapılabilir. Bunu ideolojinin yeri bizim sınırlarımızın içi değildir. Buna mukabil Kürtçülüğün Türk halkının cahil kesimi üzerinde yarattığı negatif etkilerden bir Kürt düşmanlığıdır. Bu düşmanlık öyle yerlere ulaşıyor ki, bazı insanlar Kürt oldukları için işe alınmayabiliyorlar. Bu da çok çirkin bir durum tabii. Bunun önüne geçilmesi için öncelikle sınırlarımız içindeki Kürtçülüğün önüne geçilmesi gerekir. Biz, bizim topraklarımızda yaşayan halkları hor görenleri zaten dışlarız.

Sitelerde Paylaş

Bir devletle özdeşleşebilmenin veya özdeşleşememenin de somut sonuçları da vardır. Mesela özdeşleşmeyen insanlar o ülke ile gurur duymaz. Dolayısı ile o devletin menfaatleri, büyümesi çok da ilgilendirmez onu, çok kolay hain olabilir, mesela askerlik yapmak, vergi vermek çok anlamlı gelmez ona ve o insanlar hep bir şekilde kendi gururlarını yaratacak fırsatları kollarlar. Yani ülkede birlik olmaz.

ülke başkaları aman da kendini iyi hissetsin diye niye vaz geçsin kimliğinden, bu iddia ve istek saçmalıktır.

şimdi şöyle düşün, se üni okuyon ve kendinin bir evi var, bende eliyorum senin evine ve beni kabul ediyorsun.

ama bi kaç ay sonra ben kendimitam ait hissedemiyorum ve diyoruum ki tapuyu üstüme yap da kendimi iyi hissedeyim.

dediğin farkına olup yada olmayıp ama aynen bunun gibi bişey..

Sitelerde Paylaş

Anadilde eğitim nedir? Fransa'nın herhangi bir şehrinde Swahili dilinde eğitim veren bir devlet okulu var mıdır? Türkiye Cumhuriyeti, Türk ülkesidir. Milli çıkarlarımıza saldırmayan herkesin eşit olması gerekir. Ülkemizde Kürt sorunu değil, Kürtçülük sorunu vardır. Kuzey Irak'ta istenildiği kadar Kürtçülük yapılabilir. Bunu ideolojinin yeri bizim sınırlarımızın içi değildir. Buna mukabil Kürtçülüğün Türk halkının cahil kesimi üzerinde yarattığı negatif etkilerden bir Kürt düşmanlığıdır. Bu düşmanlık öyle yerlere ulaşıyor ki, bazı insanlar Kürt oldukları için işe alınmayabiliyorlar. Bu da çok çirkin bir durum tabii. Bunun önüne geçilmesi için öncelikle sınırlarımız içindeki Kürtçülüğün önüne geçilmesi gerekir. Biz, bizim topraklarımızda yaşayan halkları hor görenleri zaten dışlarız.

İşte kuzey ırakta ne yaparsan yap burada yapamassın olmuyor. Coğrafya kaderindir demiş ünlü bir tarihçi. ABD nin başındada bu olay var güney eyaletleri Mexsikadaki latinlerle entegre olmuşlar neredeyse o eyaletlerde anadil ispanyolca olacak.

Neticede kürtlerin bir çoğu asimile olmuştur ama asimile olmayanlar için siyaset yapan BDP DTK gibi kurumlar var DTK nın en son kongresindeki talepleri. Güneydoğu ve doğuda anadilde eğitim yani ilkokuldan üniversiteye kadar bütün eğitim dili kürtçe olacak batıda kürtlerin yaoğun yaşadığı illerde ise kürtçe seçmeli olacak bunun finansınının devlet tarafından yapılmasını istiyorlar.

KCK AKP ve Akiller bu anadil konusunda anlaşmışlardı ama başbakan biraz yan çizince BDP Hükümet adım at mitinglerine başladı.

Sitelerde Paylaş

İşte kuzey ırakta ne yaparsan yap burada yapamassın olmuyor. Coğrafya kaderindir demiş ünlü bir tarihçi. ABD nin başındada bu olay var güney eyaletleri Mexsikadaki latinlerle entegre olmuşlar neredeyse o eyaletlerde anadil ispanyolca olacak.

Neticede kürtlerin bir çoğu asimile olmuştur ama asimile olmayanlar için siyaset yapan BDP DTK gibi kurumlar var DTK nın en son kongresindeki talepleri. Güneydoğu ve doğuda anadilde eğitim yani ilkokuldan üniversiteye kadar bütün eğitim dili kürtçe olacak batıda kürtlerin yaoğun yaşadığı illerde ise kürtçe seçmeli olacak bunun finansınının devlet tarafından yapılmasını istiyorlar.

KCK AKP ve Akiller bu anadil konusunda anlaşmışlardı ama başbakan biraz yan çizince BDP Hükümet adım at mitinglerine başladı.

BDP siyasi bir partiden çok terör örgütünün kitaba uydurulmuş halidir. Ben Fransa ile ilgili bir örnek istemiştim. Amerika'nın devlet yapısıyla bizim devlet yapımızın zaten bir ilgisi yok. Gerçekte "Amerikan" diye bir millet olmadığı için değerlere bakış açısı da bizimle uyuşamaz. İleride dünyayı şirketler yönetecek iddiası var bazı insanların biliyorsunuz. Amerika hükümetini devlet olarak değil, bu iddianın bir alt modeli olarak görüyorum. Onu geçtim bu örneği latinlerde verebiliyorsanız, yine Afro vatandaşlarda da vermeniz gerekir. Türkiye Cumhuriyeti'nin ortak dili Türkçe'dir. Böyle de devam etmesi gerekir. Anadilde eğitim istemek şımarıklıktan başka bir şey değildir.

Sitelerde Paylaş

BDP siyasi bir partiden çok terör örgütünün kitaba uydurulmuş halidir. Ben Fransa ile ilgili bir örnek istemiştim. Amerika'nın devlet yapısıyla bizim devlet yapımızın zaten bir ilgisi yok. Gerçekte "Amerikan" diye bir millet olmadığı için değerlere bakış açısı da bizimle uyuşamaz. İleride dünyayı şirketler yönetecek iddiası var bazı insanların biliyorsunuz. Amerika hükümetini devlet olarak değil, bu iddianın bir alt modeli olarak görüyorum. Onu geçtim bu örneği latinlerde verebiliyorsanız, yine Afro vatandaşlarda da vermeniz gerekir. Türkiye Cumhuriyeti'nin ortak dili Türkçe'dir. Böyle de devam etmesi gerekir. Anadilde eğitim istemek şımarıklıktan başka bir şey değildir.

gerçekte 'amerikan' diye bir millet vardı ama avrupadan gelenler tarafından yok edildiler..

ana dilde eğitim istemek şımarıklık değil haktır..

farklı dilleri konuşmak ayrılık getirecek diye bir şey yok.. isviçrede 3 ayrı dil konuşulmaktadır.. 3 ü de resmi dildir..

insanları ırk denen saçmalığa göre tasnif etmeyi bırakınız artık.. o insanlar yüzyıllardır orada yaşamaktadırlar.. kendi dillerinde konuşmak istiyorlarsa konuşacaklardır.. zorbalıktan vazgeçip insanlığa adım atılmalıdır...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...