Jump to content

Türkiyede Ateizm/Dinsizlik/Agnostik.

Recommended Posts

Merhaba arkadaslar.

Yaklasik bir seneden fazla Türkiyedeyim ama ön bilgim olmadigi icin bu konu üzeri fazla birsey diyemiyorum.

Soru bu, Türkiyede Ateizm, Dinsizlik ve Agnostizm artiyormu azaliyormu ? Onlarin sayisi yükseliyormu ?

Gelecekde bizim Türkiyede durumumuzu nasil görüyorsunuz daha iyi mi olacak ?

Yada Ateistler , Dinsizler ve agnostiklerin sayisi azaldimi ?

Ilerde artar mi düsünüyorsunuz ? ^_^

Evet zor sorular ve tam düz ve kesin Cevap verilemez ama genede deneyin.

Sitelerde Paylaş

Birkaç sene önce arkadaşlarla konuşurken Allah nerede diye soru sormuştum. Masada kısa süreli bir sessizlik oldu, bazılarının yüzleri kızardı ve biri cesaretlenip zamandan ve mekandan münezzehtir dedi.

Şimdi?

2 tanesi de zaten ateistmiş, ortaya çıktı. 2 arkadaş da direniyor. Oldu olacaklar.

Diğerleri artık korkmadan inandıkları halde dalga geçebiliyorlar. Yukarıdaki, beyaz sakallı, bizim ihtiyar diyebiliyorlar.

Gizli ateist çok. Samimiyetinize inanıyorlarsa yanınızda ateist oluyorlar.

Allaha inanan biri, çıkarı için ateist olabilir mi?

Sitelerde Paylaş

İnsanların çoğu deist ama farkında değiller. Farkına varacaklar :)

% 99 müslüman yalanı da son bulacak

Aynen katılıyorum özellikle genç nüfus. Kimliklerinde yazanın dışında islamla alakaları yok. Dinleri hakkında hiç bir şey bilmiyorlar. Ateistlerin ufak bir ateşlemesi ile deist olduklarını kabul ediyorlar.

Sitelerde Paylaş

Sanırım bir tek benim çevremde yok ateist/deist/agnostik tayfa :) Ama şunu diyebilirim ki bilginin yayılması herşeyi değiştiriyor.Bizim ülke de kaplumbağa hızıyla ilerlese de yine de ilerliyor.Biz görmeyiz ama ilerde bu topraklarda da insanlar özgürce düşüncelerini söyleyebilecek sanırım.

Sitelerde Paylaş

Sanırım bir tek benim çevremde yok ateist/deist/agnostik tayfa :) Ama şunu diyebilirim ki bilginin yayılması herşeyi değiştiriyor.Bizim ülke de kaplumbağa hızıyla ilerlese de yine de ilerliyor.Biz görmeyiz ama ilerde bu topraklarda da insanlar özgürce düşüncelerini söyleyebilecek sanırım.

benim çevremde de yok ateist/deist/agnostik tayfa aforizma özgürce düşünceler söylenecek mi daha mı farklı şeyler olacak orasını bilemeyiz aslında :) yanlızca sanabiliriz. ..

Sitelerde Paylaş

Evet özellikle son yıllarda ateizm özellikle deizm agnostiszm arttı. Mesela insanlar kendi kafalarına göre bir islam uydurmuşlar açıkca kuranın islamın emri olan şeylere karşı gelip eleştiriyorlar.

Özellikle yeni gelen gençlik kuşağı tamamen dinsiz daha çok kişisel özgürlükleri öne çıkaran durumda.

İslam dini dinler teolojik ve bilimsel açıdan savunulamaz hale geldi. İslamcıların son kalesi mağdur edebiyatı başortüsü taktırmadılar inancımla dalga geçtiler camiye saygısızlık ettiler gibi.

Sitelerde Paylaş

Türkiye bir çok insan için islam olsa da olur olmasa da olur özellikle gençler baskı yüzünden inandırılıyor.Daha doğar doğmaz nüfüs kartından islam yazıyor,belki çocuğa seçme şansı verseniz hıristiyan olucak veya ateist,deist bide zorunlu din dersleri cabası.

Sitelerde Paylaş

Merhaba arkadaslar.

Yaklasik bir seneden fazla Türkiyedeyim ama ön bilgim olmadigi icin bu konu üzeri fazla birsey diyemiyorum.

Soru bu, Türkiyede Ateizm, Dinsizlik ve Agnostizm artiyormu azaliyormu ? Onlarin sayisi yükseliyormu ?

Gelecekde bizim Türkiyede durumumuzu nasil görüyorsunuz daha iyi mi olacak ?

Yada Ateistler , Dinsizler ve agnostiklerin sayisi azaldimi ?

Ilerde artar mi düsünüyorsunuz ? ^_^

Evet zor sorular ve tam düz ve kesin Cevap verilemez ama genede deneyin.

Aslinda bence sadece Turkiye degil tum dunyada dine inananlarin sayisi zaman gectikce azaliyor. Her nesil bir oncesine gore daha az dindar. Bundan bir kac yuzyil sonra din ve evlilik diye bir sey kalmayacak, insanlar tarih kitaplarindan okuyacak.

Fakat scaremonger tabloidleri okumaya devam ederseniz irticanin her an gelebilecegine inanabilirsiniz :)

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

Aslinda bence sadece Turkiye degil tum dunyada dine inananlarin sayisi zaman gectikce azaliyor. Her nesil bir oncesine gore daha az dindar. Bundan bir kac yuzyil sonra din ve evlilik diye bir sey kalmayacak, insanlar tarih kitaplarindan okuyacak.

Fakat scaremonger tabloidleri okumaya devam ederseniz irticanin her an gelebilecegine inanabilirsiniz :)

Avrupada dindarlık çok azaldı son yıllarda.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...