Jump to content

namaz saçmalığı

Recommended Posts

Sakın 3 olmasın o.

Hayır 5 vakittir. Yaşar Nuri Öztürk gibi revizyonistler sırf 1 ayeti kaynak gösterip 3 vakit, demektedirler. Bu ateistlerin Kur'an'dan cımbızla ayet çekme metoduyla paralellik gösterir.

Kur'an'da 5 vakit namaz vardır. Fakat bu husus farklı ayetlerde zikredilmektedir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 101
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İslam öncesi putperestler de namaz kılıyordu. Budist ve Hindular da namaz kılar. Hem de namazdan önce abdest alırlar. Tapınma şekli hemen hemen aynı, Tanrılar değişik.

Budizm 2500 yıllık, Hinduizm ise 3500 yıllık. İbrahim'den binlerce sene önce yani. Budistler ve Hindular tespih çekerler, tavaf yaparlar. Tavaflarının ismi "say" dır.

Namazı Kuran, Muhammedss yada islam icad etmedi elbette. Hatta İbrahimss de icad etmedi.

Anlatıya göre; putlardan yılan İbrahim sırayla yıldızlara, Ay'a ve Güneş'e taptı, sonra aklıyla Allah'ı buldu. Kılınagelen namazı (secdesi rükusu olan) bu üç yanlışı hatırması için 3 olarak tasarladı. Anlatıya göre Allah kabul etti, İbrahim dininin namazı 3 vakit oldu. Görüldüğü gibi yahudi namazı, süryani namazı 3 vakit. Ama bizim müslümler bundan tatmin olmadı ki; Muhammedss'in daha üstün olduğuna ona miraçta özel muamele gösterilip vakitlerin 5'e çıkarıldığına kendilerini inandırdılar.

Sitelerde Paylaş

Namazı Kuran, Muhammedss yada islam icad etmedi elbette. Hatta İbrahimss de icad etmedi.

Anlatıya göre; putlardan yılan İbrahim sırayla yıldızlara, Ay'a ve Güneş'e taptı, sonra aklıyla Allah'ı buldu. Kılınagelen namazı (secdesi rükusu olan) bu üç yanlışı hatırması için 3 olarak tasarladı. Anlatıya göre Allah kabul etti, İbrahim dininin namazı 3 vakit oldu. Görüldüğü gibi yahudi namazı, süryani namazı 3 vakit. Ama bizim müslümler bundan tatmin olmadı ki; Muhammedss'in daha üstün olduğuna ona miraçta özel muamele gösterilip vakitlerin 5'e çıkarıldığına kendilerini inandırdılar.

Kur'an'da 5 vakit namaz var. Sizin gibiler direk 5 vakit vardır, yazmadığı sürece anlamazsınız da Bakara 238, Hud 114 ve Rum Suresi'ne bakarsanız 5 vakit namazı görürsünüz.

Sitelerde Paylaş

namaz gibi çok özel bir ritüel nasıl olur da tanrı tarafından tüm insanlığa farz kılınır...

nasıl kılınacağı ne zaman yapılacağı çok çok özel bilgilere gereksinim duyan bir ritüel...

ben tanrının emirlerini hep evrensel davranışlar arsından aradım...

ne yani tanrının bir kulu ben miyim...

ben namazı öğrendim güzelce diye ben sorumlu olayım...

ama benim dışımdaki beş milyarbunu bilemiyor nasıl olacak bu iş...

namaz saçma bir ritüel değildir..

güzel hoş bir dua ve yakarış biçimidir...

ama salatın evrensel bir davranış olması gerekir...

mesela yardım isteyen birinin yardım istediğine karşılık vermeye çalışmak gibi...

yada yangında kalan birini o yangından kurtarmaya çalışmak gibi...

bu tür davranışlar vicdani bir yönlendirme ile hemen uygulanır yahut kaçınılır...

dünyadaki her insan yanıbaşında yardım çığlığı atan birine yardım edebilecekken etmiyorsa o salatını geçirmiş demektir...

işte bazı vakitlerde bizim üzeirimize salat yazılmıştır bu demek sanırım...

buvakitler sabahtan akşama kadar her an karşımıza çıkabilir...

günde üç vakit beş vakit değil her an salat yükümlülüğü ile karşılaşabiliriz...

vicdanımız bize bu salatvaktinin girdiğini bildirecektir...

tarihinde kirec tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Budist namazı, Hindu namazı diye video atan arkadaş benim inancıma hizmet ediyor.

Ben de zaten bu dinlerin aslında ilahi kaynaklı, İslam'ın Allah'ı tarafından gönderildiğini düşünüyordum bu da bana bir kanıt oldu.

İslam dini Hint ,Mısır ve Ortadoğu dinlerinin yeni sürümüdür..Playstation gibi..Secde ettiklerin değişiyor.

Asıl kaynağı güneşe tapım..

Binlerce sene önce gece olunca korku başlar.

Etraf zifiri karanlık.

Her taraftan vahşi hayvan sesleri geliyor.

Ölüm karanlıkta kol geziyor ama,

insan burnunun ucunu göremiyor.

Mağaraya, ağaç tepesine büzülerek sığınmış insan korku ile sabahı bekliyor.

Nihayet güneş yeryüzünü aydınlatıyor.

İnsan ise yer yüzüne düşen güneş ışıklarını selamlamak için toprağa kapaklanıyor.

Daha sonraki dönemlerde bu arkaik bir ritüel olarak insan hayatında yer ediniyor..

Alıntı: Mohammed isimli Ateist Forum kullanıcısı..

Sitelerde Paylaş

İslam dini Hint ,Mısır ve Ortadoğu dinlerinin yeni sürümüdür..Playstation gibi..Secde ettiklerin değişiyor.

Asıl kaynağı güneşe tapım..

Binlerce sene önce gece olunca korku başlar.

Etraf zifiri karanlık.

Her taraftan vahşi hayvan sesleri geliyor.

Ölüm karanlıkta kol geziyor ama,

insan burnunun ucunu göremiyor.

Mağaraya, ağaç tepesine büzülerek sığınmış insan korku ile sabahı bekliyor.

Nihayet güneş yeryüzünü aydınlatıyor.

İnsan ise yer yüzüne düşen güneş ışıklarını selamlamak için toprağa kapaklanıyor.

Daha sonraki dönemlerde bu arkaik bir ritüel olarak insan hayatında yer ediniyor..

Alıntı: Mohammed isimli Ateist Forum kullanıcısı..

Buna dair hiçbir kaynağın yok. Tamamen bir varsayım.

Ben olaya daha objektif bakmak istiyorum. Dinlerdeki bu benzerlikler beni tek bir ilahi kaynak olduğu düşüncesine sevkediyor. Söylemek istediğim hepsi aynı kaynaktan akan sular fakat farklı kirlerle kirlenmişler.

Yani öz kaynağın aynı olduğunu düşünüyorum. Ama dinler kirli su gibidir, özü insanlar tarafından hurafelerle kirletilmiştir. İslam'ın farkı ana kaynağın tahrif edilmemesidir.

Benim görüşüm bu yönde. Bu benzerliklerin güneşe tapmaya değil ilahi bir kaynağa dayandığını düşünüyorum.

tarihinde shooter23 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Musa Tur dağına çıkarken ayakkabılarını çıkar uyarısı almıştı, camiye ayakkabılarıyla girdiler söyleminin nereden geldiği buradan belli işte..Üstelik içki içtiler,ama Hristiyanlar kilisede şarap içer..Şarap kutsaldır üstelik. İslam İsayı peygamber kabul etmiyormu?

tarihinde ziobelle tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Musa Tur dağına çıkarken ayakkabılarını çıkar uyarısı almıştı, camiye ayakkabılarıyla girdiler söyleminin nereden geldiği buradan belli işte..Üstelik içki içtiler,ama Hristiyanlar kilisede şarap içer..Şarap kutsaldır üstelik. İslam İsayı peygamber kabul etmiyormu?

Size göre bu tür benzerlikler ortak bir din kültür birikimine dayanıyor. Bana göre ise ortak bir ilahi kaynağa dayanıyor.

Sitelerde Paylaş

Size göre bu tür benzerlikler ortak bir din kültür birikimine dayanıyor. Bana göre ise ortak bir ilahi kaynağa dayanıyor.

ilah bir ise doğruyu kim yapıyor

yaptıklarının doğru olduğunu nereden biliyorsununuz

onlar bozulmuş neden sizinki bozulmamış

Sitelerde Paylaş

ilah bir ise doğruyu kim yapıyor

yaptıklarının doğru olduğunu nereden biliyorsununuz

onlar bozulmuş neden sizinki bozulmamış

Yaptıklarımızın kesinlikle doğru ya da yanlış olduğunu bilsek, bu İslam inancındaki sınav anlayışıyla çelişir. Ve bir inancı, o inançla çelişen bir durumla suçlamak mantıksızlıktır.

Kur'an'ın bozulmaması İslam inancında son kitap olması temellerine dayandırılır ve bu hiç de mantıksız bir kanı değildir.

Sitelerde Paylaş

Kur'an'da 5 vakit namaz var. Sizin gibiler direk 5 vakit vardır, yazmadığı sürece anlamazsınız da Bakara 238, Hud 114 ve Rum Suresi'ne bakarsanız 5 vakit namazı görürsünüz.

Bakara 238'de göremedim.

Hud 114:

Ve ekımı_es salâte tarafeyin nehâri ve zulefen minel leyl,

inne_el hasenâti yuzhibne_es seyyiât,

zâlike zikrâ li_ez zâkirîn.

Gündüzün iki yanında ve gecenin bir saçağında namaz kıl,

güzellikler giderecektir kötülükleri,

işte bu öğüt anlayanlara.

Burada 3 vakit gözüküyor.

Rum suresine gelince; 17,18:

Fe subhânallâhi hîne tumsûne ve hîne tusbıhûn

Artık Allah'ı ışıldatın/tansıklayın(?övün anlamında), akşam iken ve tan iken

Ve lehu_ul hamdu fî_es semâvâti ve_el ardı ve aşiyyen ve hîne tuzhırûn

Onun içindir övgü gökler ile yerde, ikindi iken ve öğlen iken / sönük iken ve parlak iken

Zorlayarak buradan namaz vakitlerini anlayacaksak (ki salâ ve ikame kelimeleri yok); 4 vakit olur. Gece kılınan yazılmamış.

Rum suresine devam: 30uncu ayet:

Fe ekim vecheke li_ed dîni hanîfâ,

Artık yüzünü hanif dine dik,

fıtrat_allâhi_elletî fatara_en nâse aleyhâ,

Allah'ın yaradışı, ki yarattı insanları onun üzerine,

lâ tebdîle li halkı_allah,

Allah'ın dengesinde değişme olmaz,

zâlik_ed dîn_ul kayyimu

işte bu kalıcı dindir,

ve lâkinne ekseren nâsi lâ ya’lemûn.

çoğu insan bilmese bile.

Hanif din doğrudur, kalıcıdır, değişmez. Namaz o dinde 3 vakit idiyse, değişmemiş olması gerekir.

Sitelerde Paylaş

Bakara 238'de göremedim.

Hud 114:

Ve ekımı_es salâte tarafeyin nehâri ve zulefen minel leyl,

inne_el hasenâti yuzhibne_es seyyiât,

zâlike zikrâ li_ez zâkirîn.

Gündüzün iki yanında ve gecenin bir saçağında namaz kıl,

güzellikler giderecektir kötülükleri,

işte bu öğüt anlayanlara.

Burada 3 vakit gözüküyor.

Rum suresine gelince; 17,18:

Fe subhânallâhi hîne tumsûne ve hîne tusbıhûn

Artık Allah'ı ışıldatın/tansıklayın(?övün anlamında), akşam iken ve tan iken

Ve lehu_ul hamdu fî_es semâvâti ve_el ardı ve aşiyyen ve hîne tuzhırûn

Onun içindir övgü gökler ile yerde, ikindi iken ve öğlen iken / sönük iken ve parlak iken

Zorlayarak buradan namaz vakitlerini anlayacaksak (ki salâ ve ikame kelimeleri yok); 4 vakit olur. Gece kılınan yazılmamış.

Rum suresine devam: 30uncu ayet:

Fe ekim vecheke li_ed dîni hanîfâ,

Artık yüzünü hanif dine dik,

fıtrat_allâhi_elletî fatara_en nâse aleyhâ,

Allah'ın yaradışı, ki yarattı insanları onun üzerine,

lâ tebdîle li halkı_allah,

Allah'ın dengesinde değişme olmaz,

zâlik_ed dîn_ul kayyimu

işte bu kalıcı dindir,

ve lâkinne ekseren nâsi lâ ya’lemûn.

çoğu insan bilmese bile.

Hanif din doğrudur, kalıcıdır, değişmez. Namaz o dinde 3 vakit idiyse, değişmemiş olması gerekir.

‘…Güneşin doğmasından ve batmasından önce Rabbinin yüceliğini ilan et, O’na hamdet. Gecenin bazı vakitlerinde, gündüzün bazı tarafında da O’na ibâdet et ki, Allah’ın rızâsına eresin.’ (Tâ-Hâ, 20/130)

Güneş doğarken kılınan namaz sabah, batmasından önce kılınan namaz ikindi, gecenin bazı vakitleri dendiğine göre bu da akşam ve yatsıya işaret ediyor. Gündüzü bazı tarafında derken de öğle kastediliyor. Gündüzün bazı taraflarında deseydi bu benim iddiamı çürütürdü ama tekil kullanıldığı için öğle namazına işaret ettiğini düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş

Yaptıklarımızın kesinlikle doğru ya da yanlış olduğunu bilsek, bu İslam inancındaki sınav anlayışıyla çelişir. Ve bir inancı, o inançla çelişen bir durumla suçlamak mantıksızlıktır.

Kur'an'ın bozulmaması İslam inancında son kitap olması temellerine dayandırılır ve bu hiç de mantıksız bir kanı değildir.

mantıksız olan nedir biliyor musunuz yaşamın bir sınav dinlerinde bu sınavda joker görevi diye değişik versiyonlarda kullanılması

yazılar olduğu gibi kalsa da anlamları değişir diğer kitapların başına gelen kuranında başına gelmiştir bunu düşünmenizi tavsiye ediyorum

Sitelerde Paylaş

‘…Güneşin doğmasından ve batmasından önce Rabbinin yüceliğini ilan et, O’na hamdet. Gecenin bazı vakitlerinde, gündüzün bazı tarafında da O’na ibâdet et ki, Allah’ın rızâsına eresin.’ (Tâ-Hâ, 20/130)

Güneş doğarken kılınan namaz sabah, batmasından önce kılınan namaz ikindi, gecenin bazı vakitleri dendiğine göre bu da akşam ve yatsıya işaret ediyor. Gündüzü bazı tarafında derken de öğle kastediliyor. Gündüzün bazı taraflarında deseydi bu benim iddiamı çürütürdü ama tekil kullanıldığı için öğle namazına işaret ettiğini düşünüyorum.

kuran dışı kaynaklara bakmadan namazın vaktini bulamazsınız ne acı kılamazsınız bile kılınan namazlarla zaten kuranın dışına çıkılmış yaratıcının yanında yaratıklarını da anıyorsunuz bir düşünseniz gerisi gelecek ama maleysef alimlerimiz daha iyi bir diyip denileni yapmak daha kolay geliyor insana

Sitelerde Paylaş

mantıksız olan nedir biliyor musunuz yaşamın bir sınav dinlerinde bu sınavda joker görevi diye değişik versiyonlarda kullanılması

yazılar olduğu gibi kalsa da anlamları değişir diğer kitapların başına gelen kuranında başına gelmiştir bunu düşünmenizi tavsiye ediyorum

Kur'an değişmiştir, mesela harekeler yokken hareke eklenmiştir, bazı noktalama işaretleri değişmiştir, bazı telaffuz farklılıkları görülmüştür ve bunlar belki de ufak çaplı anlam farklılıklarına yol açmıştır ama asıl kaynağın, yani özün diğer dinlerden farklı olarak aynı kaldığını düşünüyorum. Yani bu ufak çaplı farklı anlamlara yol açabilecek grammer farklılıkları bu kitap değişmiştir, demem için yeterli bir argüman değil.

Sitelerde Paylaş

kuran dışı kaynaklara bakmadan namazın vaktini bulamazsınız ne acı kılamazsınız bile kılınan namazlarla zaten kuranın dışına çıkılmış yaratıcının yanında yaratıklarını da anıyorsunuz bir düşünseniz gerisi gelecek ama maleysef alimlerimiz daha iyi bir diyip denileni yapmak daha kolay geliyor insana

Burada güneşin doğmasından önce denilerek sabah namazının, batmasından önce ifadesiyle de ikindi namazının kastedildiği aşikar. Gecenin bazı vakitleri denilerek akşam ve yatsı, gündüzün bazı tarafında denilerek de öğle namazı kastediliyor.

Neden gecenin bazı vakitleri ifadesi çoğu olarak kullanıldı da, gündüzün bazı tarafı ifadesi tekil olarak kullanıldı. Bunun tesadüfi olarak kullanıldığını düşünmüyorum. Kur'an'dan bugün sunni islam inancındaki 5 vakit namaza ulaşılabilir.

tarihinde shooter23 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Burada güneşin doğmasından önce denilerek sabah namazının, batmasından önce ifadesiyle de ikindi namazının kastedildiği aşikar. Gecenin bazı vakitleri denilerek akşam ve yatsı, gündüzün bazı tarafında denilerek de öğle namazı kastediliyor.

Neden gecenin bazı vakitleri ifadesi çoğu olarak kullanıldı da, gündüzün bazı tarafı ifadesi tekil olarak kullanıldı. Bunun tesadüfi olarak kullanıldığını düşünmüyorum. Kur'an'dan bugün sunni islam inancındaki 5 vakit namaza ulaşılabilir.

böyle incelersek 3 değil 5 değil daha fazla namaz vakti çıkar bizzat yaşamış biri olarak söylüyorum

allah ibadet nedemektir allah neden bu namazı istemiştir?

hadislere dayanarak okursak ayeti bilinen namazın vakitlerini anlıyoruz akla gelen o ya orda başka bir anlatım varsa ?

Sitelerde Paylaş

böyle incelersek 3 değil 5 değil daha fazla namaz vakti çıkar bizzat yaşamış biri olarak söylüyorum

allah ibadet nedemektir allah neden bu namazı istemiştir?

hadislere dayanarak okursak ayeti bilinen namazın vakitlerini anlıyoruz akla gelen o ya orda başka bir anlatım varsa ?

Merak etme ben de inceledim 5 olduğu aşikar 5'ten fazla falan çıkmıyor.

Hadislere dayanmaya falan gerek yok, bu ayetten rahatlıkla 5 vakit namaz çıkar.

Başka bir anlatım, derken dua etmek ya da Allah'ın yüceliğini ilan etmek gibi şeyleri kastediyorsan bu tip eylemler için zamansal bir sınırlama koymanın mantığı yok. Burada namazın kastedildiğini düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...