Jump to content

Recommended Posts

Kuran'ı yazanların Allah ismini verdikleri tanrının, hayır şer konusunda gönderdiği 2 ayeti kurguladığım tefsirli olarak açıklamaya çalışacağım. Aslında tefsire ihtiyaç duymayacak kadar açık olmasına rağmen, anlamamakta ya da inandığı tanrının sözlerinden utanarak değiştirmeye kalkanlara anlatmanın kolay yolu olduğunu düşünüyorum.

------------------------------------------------

s:efendim, müminler sürekli olarak "biz müslüman olduk, Allah bizim yanımızda ama başımıza binbir türlü dert bela geliyor, Allah'ın bizi korumaya gücü yetmiyor mu, bizi cezalandıran başka bir tanrı mı var?" diye başımızın etini yiyorlar, şüpheye düşüyorlar.

m: (sinirlenerek) Bu adamlara ne oluyor, ne laf anlamaz adamlar, ödül de ceza da öbür tarafta dedik, sabretsinler, hurileri alacaklar, adamı deli etmesinler.

s:efendim, böyle mi cevap verelim?

m:Dur bi dur, önce cibril (cebrail)'e bir sorayım

s: (ertesi gün) ne oldu efendim sordunuz mu?

m:Sordum cevap aşağıda, hayırlı uğurlu olsun, umarım bu işe yarar, bıktım yahu bunların mızırdanmasından

Nisa 78. Nerede olursanız olun ölüm size ulaşır; sarp ve sağlam kalelerde olsanız bile! Kendilerine bir iyilik dokunsa "Bu Allah'tan" derler; başlarına bir kötülük gelince de "Bu senden" derler. "Hepsi Allah'tandır" de. Bu adamlara ne oluyor ki bir türlü laf anlamıyorlar!

m: (daha sonraki gün) Nasıl, şimdi anladılar mı hanyayı konyayı, sakinleştiler mi?

s: efendim bunlar anasının gözü olmuş, pek yemediler gibi görünüyorlar ama açıktan söyleyemiyorlar, onun yerine karınlarından konuşup duruyorlar

m: Ne diyorlar

s: Hadi kendimizi anladık, sıradan insanız, ödülümüzü öbür tarafta alacağız ama "Allah'ın sevgili kulu, elçisi, alemleri onun için yarattığı söylenen alemlerin efendisine Allah'tan niye kötülük gelsin" diye soruyorlar

m: (iç ses: alemlerin benim için yaratılması konusunu abarttık yahu) hımmmm dur bir cibril'e sorayım nasıl oluyor da oluyor öğreneyim.

s:Cevap geldi mi efendim

m:Gelmez mi, buyur aşağıda

79- Sana iyilikten her ne gelirse Allah'tandır, kötülükten de sana ne gelirse o da kendindendir. Biz seni insanlara bir elçi olarak gönderdik; şahid olarak Allah yeter.

tarihinde katalan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Zamaninda Tayland krali, Ülkesinin dinini belirlemesi gerekiyor ve

Islamiyetle budizmi karsilastiriyor ve cok önemli bir ayrinti dikkatini cekiyor.

Islamiyet.....Hayir ve ser Allahtandir diyor.

Budizm.......Hayir ve ser insanin kendindendir diyor...

Iste buyurun bakin diyor. Hangisi daha mantikli ? ve

Ülkesinin dinini Budizm olarak belirliyor.

Sitelerde Paylaş

hayır da şer de allahtan <<< zırvası, kaderciliği beslediği için gayet tehlikelidir malesef..

sorumluluktan kaçmayı öğretir bu zırva..

korkaklığı, teslimiyetçiliği öğretir..

az'a kanaat etmek <<< şeklinde bilinen ve çoğu zaman da övülen bir tür "çilekeş kültürü" diyoruz buna..

ortadoğu kabilelerinde çok eski tarihlerden beri karşımıza çıkan bu yarı arabesk, yarı itaatkar kültürel gelenekler

günümüzde tüm dünyaya yayılmış, mağdur edebiyatına da malzeme edilmiştir..

insan bu dünyada gereksinim duyduğu adaleti, vicdanı, ahlakı vb. (diğer manevi değerleri de)

bu dünyada değiştirecek gücü, cesareti, sosyal koşulları bulamadığında,

biraz da toplumsal telkin yoluyla, kendini teselli eder bir ötedünya imgesiyle..

bu ötedünya/ahiret/cennet/cehennem imgesi,

denize düşüp de yılana sarılan acziyetin dışavurumu gibi de düşünülebilir..

umut etmek evet..

kimine işkence,

kimine yaşama sebebi..

hem de çok farklı nedenlerden dolayı..

395639_10200613952846741_1419648255_n.jpg

sorun seçim yapmakta değil

"sorumluluk" alabilmekte

tarihinde murat-tlv tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Nisa 78. Nerede olursanız olun ölüm size ulaşır; sarp ve sağlam kalelerde olsanız bile! Kendilerine bir iyilik dokunsa "Bu Allah'tan" derler; başlarına bir kötülük gelince de "Bu senden" derler. "Hepsi Allah'tandır" de. Bu adamlara ne oluyor ki bir türlü laf anlamıyorlar!

79- Sana iyilikten her ne gelirse Allah'tandır, kötülükten de sana ne gelirse o da kendindendir. Biz seni insanlara bir elçi olarak gönderdik; şahid olarak Allah yeter.

Hiç Kuran'ı okumasam sadece şu iki ayetin sonundaki kırmızı yaptığım 2 cümleciği okusam bile kitabı kimin yazdığını anlarım.

1nci kırmızı: Herşeyi bildiğini iddia eden bir tanrının çaresizliğini ve ne olduğunu anlayamadığını gösteriyor.

2nci kırmızı: Düşünün bir adam çıkıyor ve Kutanku isimli bir tanrıdan mesaj getiriyor ve kanıt isteyenlere "şahit olarak Kutanku yeter" diyor. Bu adama meczup bile demek meczuplara haksızlık olur.

Sitelerde Paylaş

hayır da şer de allahtan <<< zırvası, kaderciliği beslediği için gayet tehlikelidir malesef..

sorumluluktan kaçmayı öğretir bu zırva..

korkaklığı, teslimiyetçiliği öğretir..

az'a kanaat etmek <<< şeklinde bilinen ve çoğu zaman da övülen bir tür "çilekeş kültürü" diyoruz buna..

ortadoğu kabilelerinde çok eski tarihlerden beri karşımıza çıkan bu yarı arabesk, yarı itaatkar kültürel gelenekler

günümüzde tüm dünyaya yayılmış, mağdur edebiyatına da malzeme edilmiştir..

insan bu dünyada gereksinim duyduğu adaleti, vicdanı, ahlakı vb. (diğer manevi değerleri de)

bu dünyada değiştirecek gücü, cesareti, sosyal koşulları bulamadığında,

biraz da toplumsal telkin yoluyla, kendini teselli eder bir ötedünya imgesiyle..

bu ötedünya/ahiret/cennet/cehennem imgesi,

denize düşüp de yılana sarılan acziyetin dışavurumu gibi de düşünülebilir..

umut etmek evet..

kimine işkence,

kimine yaşama sebebi..

hem de çok farklı nedenlerden dolayı..

YUKARIDA BELİRTTİĞİN OLAYLAR HEP GÖZÜME BATMIŞTIR VE SEN BURADA ÇOK GÜZEL AÇIKLAMIŞSIN TEBRİKLER.

İnsanların zulüme nasıl tahammül ettirildiğini ve ettirilmeye çalışıldığına dair bir örnekte ben vereyim.

Hadis: Buhari,nikah:3) Muhammet diyor ki; evlenmeye gücü yetmeyen oruç tutsun. Zira oruç, şehveti köreltir.

Tabii oldu... Sen 40-50 kadınla keyif çat, parası olmayanda oruç tutarak idare etsin. Adalet mi bu şimdi?

Kanaat et! Niye? Birileri süperl üx içerisinde yaşarken bu fani dünyada ben neden kanaat edeyim?

O kanaat etsin ben onun yerinde olayım, olur mu?

Muhammet oruç tutsaydı elinde ki onlarca kadınlada fakir fukarı evlendirseydi, neden yapmadı?

İşine gelmedi mi?

Sitelerde Paylaş

YÛNUS 10/44. Allah insanlara hiç zulmetmez, fakat insanlar kendilerine zulmederler.

A'RAF 7/179. And olsun ki, cehennem için de birçok cin ve insan yarattık; onların kalbleri vardır ama anlamazlar; gözleri vardır ama görmezler; kulakları vardır ama işitmezler. İşte bunlar hayvanlar gibi hatta daha sapıktırlar. İşte bunlar gafillerdir.

Cehennem için insan yaratıyorum diyor, yani cehennemi hakk edecek karakterde insan yaratıyorum diyor, sonra da allah insanlara hiç zulüm etmez diyor. Mesela hitleri yaratırken hitler olsun diye yaratıyor sonra da ben zulm etmem diyor!

Bu kitap ve bu din insanlığa yapılmış en büyük zulümlerden biridir. Bu kitap ve bu din İnsanların aklını ve zamanını gereksiz yere meşgul etmektedir, insanların beynine yanlış bir program veya yazılım yüklemektedir.

Sitelerde Paylaş

Fatir Suresi:

6.

Şu bir gerçek ki, şeytan sizin için bir düşmandır. O halde siz de onu düşman tutun. Hiç kuşkusuz, o kendi hizbini cehennem yâranından olmaları için çağırır durur.

7.

Küfre sapanlar için şiddetli bir azap vardır. İman edip hayra ve barışa yönelik ameller işleyenlere gelince onlar için bir bağışlanma ve büyük bir ödül olacaktır.

8.

Ya o kişi? Yaptıklarının kötülüğü kendisine allanıp pullanmış da onu güzel görüvermiş. Doğrusu şu: Allah dilediğini/dileyeni saptırır, dilediğini/dileyeni de doğruya ve güzele kılavuzlar. O halde canın onlar için üzüntülere dalmasın. Hiç kuşkusuz, Allah onların ürettiklerini/ortaya koydukları oyunları çok iyi bilmektedir.

burada size doğru yolu göstermek için illaki mucizeler gösteren bir peygamberin gelmesi gerekmiyor,bu görev(size doğru yolu göstermek için) belki bana verildi belkide diğer islama inanan arkadaşlara verildi.Nitekim Allah'ın ayetlerini yukarıda yazdım aşağıda da yazacağım.İnkar edip etmemek yine sizlere düşüyor.

Yasin Suresi:

59.

Ey günahkârlar! Bugün şöyle ayrılın! (kıyamet gününden bahsediyor Allah)

60.

Ey âdemoğulları! Ben size, "Şeytana kulluk etmeyin, o sizin için açık bir düşmandır!" demedim mi?

61.

"Bana ibadet edin, dosdoğru yol budur!" demedim mi?

62.

Yemin olsun, şeytan, içinizden birçok nesli saptırmıştı. Aklınızı hiç işletmiyor muydunuz?

63.

Alın size, tehdit edildiğiniz cehennem!

64.

İnkâr edip durmanız yüzünden dalın oraya bugün

Bence, siz siz olun inkar edip durmayın yol yakınken dönün şu sapmışlığınızdan.

Ayrıca cımbızla ayet bulup oraya buraya koyup koyun gibi eleştirmekten vazgeçin.Birinize sorsam kuranı açıp komple okumamıştır.Okusanız zaten neyin ne olduğunu anlayacaksınız.60-70 yıllık ömrünüz var,sonuçta imtihandan geçiyoruz hangimizin cennete hangimizin cehenneme gireceği meçhul. Lakin şurası kesin, eğer cehenneme düşenlerden olursanız ne ananız duyabilecek sesinizi cennetten nede babanız, sadece sizin gibi ceza çeken sapmışlar duyacak sesinizi, ve yardım edeninizde olmayacak.Bunu Allah söylüyor ben değil.

Siz ateistler neyinize güveniyorsunuz bir türlü anlamıyorum,"yoktan varolduk" buna inanıyorsunuz.

Yahu insanoğlunun, hayvanların, bitkilerin kendiliğinden oluştuğuna inanıyorsunuz da Allah'ın kendiliğinden oluştuğuna inanmıyorsunuz ? burada bir mantık hatası yokmu. :)

Şu anda öylesine bir zoru başarıyorsunuzki size anlatamam.Çok zor sanki Allah bir'dir demek.Bu havanız kime sizin ? İnsanoğlunun bu kadar akıllı olması Allah'ın insanlara kendi ruhundan üfleyerek yaratmasıdır. Yok evrim teorisi yok bilmem ne teorisi. Allah bunlarla sınıyor işte hepimizi aklınızı kullanın aklınızı.

Benim burada hiç bir kârım yok,varsada yine Allah bilir,eğer cennet sınırlı bir mekan olsaydı ben size burada ne diye islamı anlatayımki, yanarsa yansın bunlar ben cennetime gider bakarım keyfime boşuna yer kaplamasınlar derim.Halbuki öyle değil, ben/biz hep birlikte gidelim istiyorum/z oraya.

Gerçi laf ola beri gele. ama içinizde islam adına en ufak bir kırıntı olanı kurtarsam kardır,o da yeter bana napalım.

tarihinde unqnown tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Fatir Suresi:

8. Ya o kişi? Yaptıklarının kötülüğü kendisine allanıp pullanmış da onu güzel görüvermiş. Doğrusu şu: Allah dilediğini/dileyeni saptırır, dilediğini/dileyeni de doğruya ve güzele kılavuzlar. O halde canın onlar için üzüntülere dalmasın. Hiç kuşkusuz, Allah onların ürettiklerini/ortaya koydukları oyunları çok iyi bilmektedir.

burada size doğru yolu göstermek için illaki mucizeler gösteren bir peygamberin gelmesi gerekmiyor,bu görev(size doğru yolu göstermek için) belki bana verildi belkide diğer islama inanan arkadaşlara verildi.Nitekim Allah'ın ayetlerini yukarıda yazdım aşağıda da yazacağım.İnkar edip etmemek yine sizlere düşüyor.

Şu kırmızı yaptığım yeri dikkatle oku, çeviriyi yapan kişi neden böyle bir sahtekarlığa baş vurmuş, bir düşün ama önyargılarını, şartlanmışlıklarını bir kenara bırakarak düşün.

Bir insanın böyle bir çeviri yapabilmesi için ya artniyetli olması ya da cahil olması lazım. Buradaki kelimenin ya dilediğini ya da dileyeni olması lazım, ikisi kesinlikle bir arada olmaz. Dilediğini dediği zaman özne Allah, dileyeni dediği zaman özne insan olur ve anlam tamamen değişir. Doğrusu dilediğinidir bu da ortada keyfi davranan bir tanrı olduğunu gösterir.

Bence, siz siz olun inkar edip durmayın yol yakınken dönün şu sapmışlığınızdan.

Ayrıca cımbızla ayet bulup oraya buraya koyup koyun gibi eleştirmekten vazgeçin.Birinize sorsam kuranı açıp komple okumamıştır.Okusanız zaten neyin ne olduğunu anlayacaksınız.60-70 yıllık ömrünüz var,sonuçta imtihandan geçiyoruz hangimizin cennete hangimizin cehenneme gireceği meçhul. Lakin şurası kesin, eğer cehenneme düşenlerden olursanız ne ananız duyabilecek sesinizi cennetten nede babanız, sadece sizin gibi ceza çeken sapmışlar duyacak sesinizi, ve yardım edeninizde olmayacak.Bunu Allah söylüyor ben değil.

Siz ateistler neyinize güveniyorsunuz bir türlü anlamıyorum,"yoktan varolduk" buna inanıyorsunuz.

Yahu insanoğlunun, hayvanların, bitkilerin kendiliğinden oluştuğuna inanıyorsunuz da Allah'ın kendiliğinden oluştuğuna inanmıyorsunuz ? burada bir mantık hatası yokmu. :)

Şu anda öylesine bir zoru başarıyorsunuzki size anlatamam.Çok zor sanki Allah bir'dir demek.Bu havanız kime sizin ? İnsanoğlunun bu kadar akıllı olması Allah'ın insanlara kendi ruhundan üfleyerek yaratmasıdır. Yok evrim teorisi yok bilmem ne teorisi. Allah bunlarla sınıyor işte hepimizi aklınızı kullanın aklınızı.

Benim burada hiç bir kârım yok,varsada yine Allah bilir,eğer cennet sınırlı bir mekan olsaydı ben size burada ne diye islamı anlatayımki, yanarsa yansın bunlar ben cennetime gider bakarım keyfime boşuna yer kaplamasınlar derim.Halbuki öyle değil, ben/biz hep birlikte gidelim istiyorum/z oraya.

Gerçi laf ola beri gele. ama içinizde islam adına en ufak bir kırıntı olanı kurtarsam kardır,o da yeter bana napalım.

Şu kalınlaştırdığım ifaden de Kuran'a ters olmuş, Allah, kendinin kendiliğinden oluştuğunu iddia etmez, hep var olduğunu iddia eder.

Kendisini "Ben falan tanrının elçisiyim, bana inanan ve itaat eden sonsuza kadar zevk ve sefa içinde yaşayacak, inanmayanlar ise sonsuza kadar yanacak" diyen şahısların yalancı olduğunu anlamak için Kuran'ı, İncil'i veya Tevrat'ı baştan sona okumaya bile gerek yok. Senin ne özelliğin var da bir tanrı sana kendisini tanıtıyor, bizlere tanıtmıyor sorusunu sorabilmek yeterli, sonra da kuvvetli bir hastir çekmek gerek.

Hem Kuran'ın içinde yazmıyor mu bu kitapta çelişki yok diye, bir tane çelişki bile olması kitabın çelişkisiz olduğu iddiasını çöpe atmaya yeter, ki Kuran adeta bir çelişkiler yumağıdır. Bir örneğini de Katalan yukarda vermiş zaten.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...