Jump to content

Recommended Posts

Aşağıdaki cümledeki mantık hatasını, dolayısıyla dini siyasete alet etmeyi bulun bakalım. Bitmediler halkı kandırmaktan, dini siyasete alet etmekten utanmayanlar. Neyse bu ayrı konu ...

Mustafa Sarıgül'ün bu açıklamasından aklımızı mantığımızı kullanarak ne sonuçlar çıkarabiliriz (konu bu). Konu tamamlandığında niçin her türlü korkak yönetimin okullardan mantık dersini kaldırmak için uğraştığını anlayacaksınız.

----------------------------------------------

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, bu güne kadar nereye geleceğine yönelik kararı kendisinin vermediğini belirtirken, "Nereye geleceğimin kararını önce rabbim, sonra da yurttaşlarımın takdir duygusu verdi. Bir aksilik bir yanlışlık var. Benim dedem iktidar görmedi, rahmetli hacı babam iktidar görmedi, ben iktidar görmedim. Bari bizim çocuklar ve torunlar iktidar görsün. Ben bu eksikliği gidermeye çalışıyorum" dedi.

tarihinde katalan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yalana ve kandırmaya dayalı politikalarla gelecek başarı uzak olsun. Bu yöntem bir kez benimsendi mi her türlü ahlaksızlığın bir şekilde temellendirilmesinin yolu açılır.

Ama bu konuyu uzatmayıp konuyu mantık kurgulama çerçevesinde ele almak istiyorum. Önce cevap verecek olanlar olursa onları bekliyorum.

Sitelerde Paylaş

Yalana ve kandırmaya dayalı politikalarla gelecek başarı uzak olsun. Bu yöntem bir kez benimsendi mi her türlü ahlaksızlığın bir şekilde temellendirilmesinin yolu açılır.

Ama bu konuyu uzatmayıp konuyu mantık kurgulama çerçevesinde ele almak istiyorum. Önce cevap verecek olanlar olursa onları bekliyorum.

İyi de başarı elde edemez ki.

Başarı derken neyi kastettin?

Bu CHP'nin her türlü işine yarar.

Buna kanacakların oylarını böler çünkü.

Gelecek başarı uzak dursun derken ne kastediyorsun sen?

Sitelerde Paylaş

İyi de başarı elde edemez ki.

Başarı derken neyi kastettin?

Bu CHP'nin her türlü işine yarar.

Buna kanacakların oylarını böler çünkü.

Gelecek başarı uzak dursun derken ne kastediyorsun sen?

Senin yazdığına cevap olarak yazdım ama cevabım yanlış/alakasız olmuş. Bu adamı Chp'den aday olarak görmek isteyenler var, onlara cevap yazdım. Yani sana haksızlık yapmışım.

Şimdi tekrar şahsın açıklamasındaki mantık hatasına dönebiliriz :)

Sitelerde Paylaş

maNTıK, ile NuTuK, görüldüğü üzere aynı arapça kökten gelir. konuşma, söz söyleme, hitap etme(muhataba) gibi kökten türeyecek anlam sahaları vardır. yani konuşmak ile mantık çok alakalı.

kadim latin dilinde de böyledir. logic(lojik), mantık demektir. aynı kökten monolog, dialog(karşılıklı konuşma) gibi türevler vardır. yani latinlerde mantık ile konuşmayı birbirini bütünleyen, tamamlayan, ilişkili bulmuşlar.

demek ki mantıkla, konuşmak, okumak, yazmak çok alakadar :)

sonuçta siyaset yaptığı için retorik olarak incelemekte lazım bence.

acaba hangi bağlam ve çerçevede söyledi.

nasıl kuran'da bir ayeti, öncesi ve sonrası ayetleride hesaba katarak yorumlanırsa, aynı şekilde hitabetin de alt ve üst metinleri vardır muhakkak.

ama son tahlilde seçmen kitlesine hitap ettiğini ve oy toplamak derdinde olduğunu kesinlikle göz önünde bulundurulmalı. bu da siyasi ahlakı açısından tartışılabilir.

nereye gelmiş bu herif, dedesi hacı babası kimmiş bilmiyorum :lol:

Sitelerde Paylaş

İpucu vereyim. Bu adam bir tanrısı olduğunu söylemiş ama cümlesini mantığın süzgecinden geçirdiğimizde ortaya çok farklı bir durum çıkıyor. Mantık kullanarak bu arkadaşın tanrısı var mı yok mu anlayabiliriz.

Sitelerde Paylaş

rab nezninde yurttaşların takdir duygusunun nasıl bir ehemmiyet arz ettiği durumu deşilmeli :)

Hele ikisi çatıştığında ne olduğu durumu da sorgulanmalı, rabba rakip olur mu olmaz mı konusu deşilmeli, etkisiz elamanın formülde işi olur mu ya bakılmalı vb :D

Du bakalım ne olacak

Sitelerde Paylaş

Niye ne var eleştirilecek? Koyun varsa güden de olur köprüyü geçene kadar dayı diceksin yani bunda bir sakınca yok. Gelişmiş bir ülke değil burası. Başarı için kısa vadede dini kullanmak gerekir Atatürk bile yaptı bunu. Sonrasında kendi devrimlerini benimsetmeye çalıştı fakat olmadı. İşte aynı yöntemle başa gelecek ve daha sistemli, planlı şekilde, ülkeyi gerçek medeniyete ulaştıracak insan lazım. Başarıya giden yol şu an buradan geçiyor. Kabul edilmeli ki, bu ülke muhafazakar eğilimli bir ülke. Ben bir ateist olarak gelebilir miyim yönetime? Getirmezler. Realist bakmak lazım bunun kandırmakla falan bir ilgisi yok.

Sitelerde Paylaş

Aşağıdaki cümledeki mantık hatasını, dolayısıyla dini siyasete alet etmeyi bulun bakalım. Bitmediler halkı kandırmaktan, dini siyasete alet etmekten utanmayanlar. Neyse bu ayrı konu ...

Mustafa Sarıgül'ün bu açıklamasından aklımızı mantığımızı kullanarak ne sonuçlar çıkarabiliriz (konu bu). Konu tamamlandığında niçin her türlü korkak yönetimin okullardan mantık dersini kaldırmak için uğraştığını anlayacaksınız.

----------------------------------------------

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, bu güne kadar nereye geleceğine yönelik kararı kendisinin vermediğini belirtirken, "Nereye geleceğimin kararını önce rabbim, sonra da yurttaşlarımın takdir duygusu verdi. Bir aksilik bir yanlışlık var. Benim dedem iktidar görmedi, rahmetli hacı babam iktidar görmedi, ben iktidar görmedim. Bari bizim çocuklar ve torunlar iktidar görsün. Ben bu eksikliği gidermeye çalışıyorum" dedi.

Şimdi bu din tüccarlığına soyunan "rabbim kilivlınd dedi" tarzında açıklama yapan şahsın ifadesindeki tespitlerle olayı açalım sonra da son noktayı koyalım (tabii ki bir sonraki iletide :D)

Bu din tüccarlığına soyunan arkadaşın açıklamasından anladığımız hususlar / tespitler

* Bir rabbi varmış.

* Nereye geleceğine kendisi karar vermiyormuş.

* Nereye geleceğini önce rabbi sonra da yurttaşlarının takdir duygusu belirliyormuş.

* Bir aksilik bir yanlışlık varmış.

* Yedi sülalesi iktidar görmemiş.

* Çocuklarının ve torunlarının iktidar görmesini istiyormuş. Bu eksikliği gidermeye çalışıyormuş.

2 soru soracağım.

1) Bu şahsın rabbi kim olabilir?

2) 7 sülalesi iktidar görmeyen bu arkadaş hangi siyasal akımın temsilcisidir?

tarihinde katalan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...