Jump to content

Recommended Posts

Laikler kaça ayrılabilir;

Müslüman laikler,

Ateist laikler,

Dinsiz laikler,

Hristiyan laikler,

vs vs vs.

Bildiğin 2-3 türkü olduğu için ne yazılanı okuyorsun, ne yazdığına dikkat ediyorsun.

Bu başlıkta ele alınan konu, Kuran'ın laik kişiyi nasıl gördüğü ve laik müslümanım diyen kişinin Allah tarafından nasıl tanımlandığı...

İlgili ayetlerde gördüğümüz üzere hayvanımsı kafir olarak tanımlamaktadır.

Bilgine

Not: Derin bir nefes almadan cevaplama bence

Sitelerde Paylaş
  • İleti 179
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Hala Kur'an'dan yanıt veriyorsun bana. Sorularını okudum ve akıl almayacak kadar çelişkili ve sığ bulduğum için tepkimi gösterdim.

Devamında da çelişkilerinle ilgili sorular sordum.

Laikler neden laik, laiklik ne, Türk laik Müslümanı kimdir, Türkiye'de din nasıl pratik edilir, din burada nasıl evrim geçirmiştir..

Kur'an'la ilgisi alakası olmayan insanlara akıl almaz sorular soruyorsun. Onların varlığını kabullenememişsin ki sen?

Senin laiklik savunmaya hakkın yok zaten. Daha da fenası, din ve din inançlı kişiler olmadan laiklik diye bir şeyin var olmayacağından habersiz, laikleri de kategorilendirmişsin.

Ateist neden laiklik ister?

Sitelerde Paylaş

Türkiye gibi bir ülkede laiklik hep bıçak sırtındadır, dincilerin biraz götü kalkarsa laikliğin köküne kibrit suyu dökerler, ülke yavaş yavaş din kuralları ile yönetilen bir ülke olma yolunda ilerler. Başbakanın içki düzenlemesinde kullandığı dinin yasakladığı gerçek neden kabul edilmiyor sorusu da bunun önemli bir belirtisidir. Dinci, müslüman bir laiğin önüne bu ayetleri koyduğunda bu kişi neye dayanarak bu ayetlere karşı çıkacak?

Sitelerde Paylaş

Ra­ma­zan, İs­lâm dün­ya­sın­da he­ye­can ve­ri­ci, kut­sal bir ay­dır. Bu ay, Ku­ran-ı Ke­ri­m’­de adı ge­çen mübarek bir ay­dır.

Müs­lü­man­lık bir sev­gi di­ni­dir. Ger­çek bir Müs­lü­man, ken­di­ni, kin, nef­ret, kıs­kanç­lık, hırs ve düş­man­lık gi­bi duy­gu­lar­dan uzak tu­tar.

Ha­dis­ler­de, Ra­ma­za­n’­ın bir sa­bır ayı, sev­gi ve şef­kat ayı ol­du­ğu ya­zı­lır.

Bu mü­ba­rek ayın ha­tı­rı­na, ül­ke­mi­zin, hiç de­ğil­se bu sü­re için­de, ba­rış ik­li­min­de ya­şa­ma­sı ge­re­kir, de­ğil mi? Fa­kat ne ge­zer!

Ken­di­le­ri­ne “Müs­lü­ma­n” adı ve­ren, ger­çek­te Müs­lü­man ol­duk­la­rı şüp­he­li, bir ta­kım eli pa­la­lı, so­pa­lı, ta­ban­ca­lı sal­dır­gan­lar, din adı­na deh­şet sa­çı­yor!

İşin en ga­rip ya­nı, hak ara­yan gös­te­ri­ci genç­le­re çok ha­şin dav­ra­nan po­lis, bu pa­la­lı, ta­ban­ca­lı ma­gan­da­la­ra ne­re­dey­se şef­kat­le yak­la­şı­yor! Ne­den?

Çün­kü o ya­ba­ni­ler, kar­şı grup­la­rı ka­ba kuv­vet­le sin­dir­me­ye ça­lı­şa­rak akıl­la­rı sı­ra mev­cut ik­ti­da­ra yar­dım edi­yor­lar!

Çev­re­le­ri­ne pa­la ile sal­dı­ran, ta­ban­ca ile rast­ge­le ateş açan bu ma­gan­da­la­ra hoş­gö­rü ile bak­mak ada­let mi­dir?

CHP Uşak Mil­let­ve­ki­li Di­lek Aka­gün Yıl­maz, Mec­li­s’­te ik­ti­dar par­ti­si­ni şöy­le uyar­dı:

“AKP yan­da­şı bu sal­dır­gan­la­ra mü­da­ha­le et­me­yen po­lis­ler hak­kın­da, gö­re­vi kö­tü­ye kul­lan­mak­tan so­ruş­tur­ma açıl­ma­sı ge­rek. Va­tan­daş­la­rı bir­bi­ri­ne kır­dır­ma­ya ça­lı­şı­yor­su­nuz! Bu böy­le de­vam eder­se, ül­ke­yi bir iç sa­va­şa sü­rük­le­ye­cek­si­niz! Ar­tık ak­lı­nı­zı ba­şı­nı­za top­la­yın!”

Sözcü Gazetesi'nden...

İşte kendine aydın diyen, laik olduğunu iddia eden din cahili bir takım insanlar habire bu ilkel, çağdığı dinin değirmenine su taşıyorlar, reklamını yapıyorlar, sonra da bu ülkede neden dincilik prim yapıyor diye şaşırıyorlar. Yapar tabii, dinci müşterisini senden daha iyi tanıyor da onun için. Senin satmaya çalıştığın mal sahte, adamınki gerçek. Müşteri de gerçeği varken senin sahte malını neden satın alsın? Sahte mal satacağına hakiki mal satsana.

Sitelerde Paylaş

Türkiye gibi bir ülkede laiklik hep bıçak sırtındadır, dincilerin biraz götü kalkarsa laikliğin köküne kibrit suyu dökerler, ülke yavaş yavaş din kuralları ile yönetilen bir ülke olma yolunda ilerler. Başbakanın içki düzenlemesinde kullandığı dinin yasakladığı gerçek neden kabul edilmiyor sorusu da bunun önemli bir belirtisidir. Dinci, müslüman bir laiğin önüne bu ayetleri koyduğunda bu kişi neye dayanarak bu ayetlere karşı çıkacak?

Laik Müslüman dinciyle aynı dili konuşsa, onun referanslarını kabul etseydi bugün bu ayaklanmayı yaşıyor olmazdık zaten, değil mi?

Yukarıdaki sorularımın hepsi de bu gerçeğe yönelik. Kur'an dincinin ve sizin umurunuzda bir tek.

Hayır gerçekten merak ediyorum, bu milyonlarca laik Müslüman yarın sizin bu sorularınızı görüp de "Ay biz ne salakmışız, bak Kur'an bize neler söylüyormuş da haberimiz yokmuş, hemen çıkıyoruz dinden kankalar, acil RT" dese...

Ne değişecek? Bu insanlar hangi safta?

Sitelerde Paylaş

Laik Müslüman dinciyle aynı dili konuşsa, onun referanslarını kabul etseydi bugün bu ayaklanmayı yaşıyor olmazdık zaten, değil mi?

Laik müslüman, müslüman olmadığı deklere etse bunu da 10 yıllardır yapsa bugün bu faşizmi yaşıyor olmazdık.

Sebep sonuç ilişkisini doğru kurmak lazım

Sitelerde Paylaş

Ra­ma­zan, İs­lâm dün­ya­sın­da he­ye­can ve­ri­ci, kut­sal bir ay­dır. Bu ay, Ku­ran-ı Ke­ri­m’­de adı ge­çen mübarek bir ay­dır.

Müs­lü­man­lık bir sev­gi di­ni­dir. Ger­çek bir Müs­lü­man, ken­di­ni, kin, nef­ret, kıs­kanç­lık, hırs ve düş­man­lık gi­bi duy­gu­lar­dan uzak tu­tar.

Ha­dis­ler­de, Ra­ma­za­n’­ın bir sa­bır ayı, sev­gi ve şef­kat ayı ol­du­ğu ya­zı­lır.

Bu mü­ba­rek ayın ha­tı­rı­na, ül­ke­mi­zin, hiç de­ğil­se bu sü­re için­de, ba­rış ik­li­min­de ya­şa­ma­sı ge­re­kir, de­ğil mi? Fa­kat ne ge­zer!

Ken­di­le­ri­ne “Müs­lü­ma­n” adı ve­ren, ger­çek­te Müs­lü­man ol­duk­la­rı şüp­he­li, bir ta­kım eli pa­la­lı, so­pa­lı, ta­ban­ca­lı sal­dır­gan­lar, din adı­na deh­şet sa­çı­yor!

İşin en ga­rip ya­nı, hak ara­yan gös­te­ri­ci genç­le­re çok ha­şin dav­ra­nan po­lis, bu pa­la­lı, ta­ban­ca­lı ma­gan­da­la­ra ne­re­dey­se şef­kat­le yak­la­şı­yor! Ne­den?

Çün­kü o ya­ba­ni­ler, kar­şı grup­la­rı ka­ba kuv­vet­le sin­dir­me­ye ça­lı­şa­rak akıl­la­rı sı­ra mev­cut ik­ti­da­ra yar­dım edi­yor­lar!

Çev­re­le­ri­ne pa­la ile sal­dı­ran, ta­ban­ca ile rast­ge­le ateş açan bu ma­gan­da­la­ra hoş­gö­rü ile bak­mak ada­let mi­dir?

CHP Uşak Mil­let­ve­ki­li Di­lek Aka­gün Yıl­maz, Mec­li­s’­te ik­ti­dar par­ti­si­ni şöy­le uyar­dı:

“AKP yan­da­şı bu sal­dır­gan­la­ra mü­da­ha­le et­me­yen po­lis­ler hak­kın­da, gö­re­vi kö­tü­ye kul­lan­mak­tan so­ruş­tur­ma açıl­ma­sı ge­rek. Va­tan­daş­la­rı bir­bi­ri­ne kır­dır­ma­ya ça­lı­şı­yor­su­nuz! Bu böy­le de­vam eder­se, ül­ke­yi bir iç sa­va­şa sü­rük­le­ye­cek­si­niz! Ar­tık ak­lı­nı­zı ba­şı­nı­za top­la­yın!”

Sözcü Gazetesi'nden...

İşte kendine aydın diyen, laik olduğunu iddia eden din cahili bir takım insanlar habire bu ilkel, çağdığı dinin değirmenine su taşıyorlar, reklamını yapıyorlar, sonra da bu ülkede neden dincilik prim yapıyor diye şaşırıyorlar. Yapar tabii, dinci müşterisini senden daha iyi tanıyor da onun için. Senin satmaya çalıştığın mal sahte, adamınki gerçek. Müşteri de gerçeği varken senin sahte malını neden satın alsın? Sahte mal satacağına hakiki mal satsana.

Ben de şaşmalarına şaşıyorum :)

+1

Sitelerde Paylaş

Laik müslüman, müslüman olmadığı deklere etse bunu da 10 yıllardır yapsa bugün bu faşizmi yaşıyor olmazdık.

Sebep sonuç ilişkisini doğru kurmak lazım

Ne gibi bir ilişkisi var? Ben en küçük bir ilişki kuramadım. Açıklarsan sevinirim.

Sitelerde Paylaş

Yukarıdaki sorularımın hepsi de bu gerçeğe yönelik. Kur'an dincinin ve sizin umurunuzda bir tek.

Malezya'da da, iran'da da bazıları senin gibi düşünüyordu, sonra ne oldu? Bir anda kendilerini şeriatın içinde buldular. Gerçi türkiye bu ülkelerden daha farklı, bizim ülkenin demokrasi, insan hakları tecrübesi daha çok ve kökleri derinlerde ama belli olmaz.

Hayır gerçekten merak ediyorum, bu milyonlarca laik Müslüman yarın sizin bu sorularınızı görüp de "Ay biz ne salakmışız, bak Kur'an bize neler söylüyormuş da haberimiz yokmuş, hemen çıkıyoruz dinden kankalar, acil RT" dese...

Ne değişecek? Bu insanlar hangi safta?

Valla ne diyecekeri pek de umurumda değil, ben kendi bildiklerimi yazayım da kararı onlar versin. Yalnız bana İslam sevgi dini, barış dini, çağdaş din, en doğru din zırvaları ile gelmesinler de. Böyle dedikleri sürece ben de gerçeği suratlarına çarparım. Yok öyle çürük malı taze bunlar diye kakalamak!

tarihinde sağduyu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ne gibi bir ilişkisi var? Ben en küçük bir ilişki kuramadım. Açıklarsan sevinirim.

Benim düşüncem/tespitlerim özetle şu;

1) Atatürk'ün ölümünün ardından kimse (belki İnönü'de katılabilir bir ölçüde buna) din konusunda samimi ve cepheden bir duruş göstermemiştir.

2) Dinin vahşi kurallarını bilip bundan korkan insanlar bile ihtiyaç duydukça, korktukça, çıkarları için ve cehaletlerinden dini kullanmış, kullandırtmış ve bir noktadan sonra kurbanı olmuştur.

3) Laik müslümanlar bu ülkenin büyük çoğunluğunu oluşturmaktadır. Bunlar on yıllardır kendilerini dinsiz olarak tanımlasalardı, Atatürk'ün laiklik direği milim milim kemirilip çökertilemezdi.

4) Karanlıktan korkuyorsan doğru yerde duracaksın ve bu ülkenin % 99 müslüman yalanıyla Kuran temelli kuralların toplumsallaşıp siyasallaşmasının önünde duracaksın.

vb vb vb

Dolayısıyla ben insanların düşünmesini hayali korkularla yalana sarılmamasını istiyorum.

Sen ise farklı düşünüyorsun. Tarih kimin haklı olduğunu göstermiş ve gösterecektir.

Not: Çok özenerek yazmadım, bu kadar açık ve basit bir konuda tartışmak istemiyorum.

Varsa laik müslüman gelsin ve bize anlatsın nasıl bir şeymiş bu.

Ateist laik müslümanlar adamın ömrünü yiyor yahu en tehlikeli kokteyl :D

Sitelerde Paylaş

Malezya'da da, iran'da da bazıları senin gibi düşünüyordu, sonra ne oldu? Bir anda kendilerini şeriatın içinde buldular. Gerçi türkiye bu ülkelerden daha farklı, bizim ülkenin demokrasi, insan hakları tecrübesi daha çok ve kökleri derinlerde ama belli olmaz.

Pardon ama laikler de senin bu söylediklerini söylüyor zaten. Meydanlara dolan o milyonlar, ülke dine batmasın diye doldu, değil mi?

Bu motivasyonun ve kararlılığın da bir nedeni olmalı... Devrimler başarıya ulaşmış, bu halk alışık olduğu gibi özgürce yaşamak ve demokrasiyi de özgürlük sınırlarını da daha fazla genişletmek istiyor. Demek ki ülke sandığınız gibi bir yer değilmiş.

Zaten sizi okuyunca acaba başka başka ülkelerde mi doğup büyüdük falan diyorum bazen.

Valla ne diyecekeri pek de umurumda değil, ben kendi bildiklerimi yazayım da kararı onlar versin. Yalnız bana İslam sevgi dini, barış dini, çağdaş din, en doğru din zırvaları ile gelmesinler de. Böyle dedikleri sürece ben de gerçeği suratlarına çarparım. Yok öyle çürük malı taze bunlar diye kakalamak!

Valla din onların umurunda değil, babadan kalma bir iki alışkanlıktan başka dinle işleri yok. Yaşamlarını yönlendiren şey din değil. Kur'an hele, hiç değil. İstedikleri gibi inansınlar ve inançlarını pratik etsinler. Bana en küçük bir zararı yok. Konuştuğumuz vakit ben de (o an canım isterse) doğruyu söylüyorum, geri kalana karışmıyorum.

Laikler din kakalamaya, din yaymaya çalışmazlar. Onların bütün ömrü yobazlığa direnmekle geçmiştir.

Kör olan görür bunu.

Sitelerde Paylaş

Laikler din kakalamaya, din yaymaya çalışmazlar. Onların bütün ömrü yobazlığa direnmekle geçmiştir.

Kör olan görür bunu.

:D

Sözcü Gazetesi'nden...

Sitelerde Paylaş

katalan,

Çok hastayım, iletine yanıtım var tabii ama şimdi uzun uzun yazamayacağım. Biraz dinleneyim, yanıtlayacağım.

EK: Sözcü alıntısı yaptığın iletiyi de yanıtlayacağım.

Bu arada sen de yukarılarda sorduğum soruları yanıtlarsan sevinirim.

tarihinde XUser tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Aşağıdaki yazı ekşi sözlük'ten... bunu yazan arkadaşa sormak lazım acaba kim kendini kandırıyor?

---------------------------------------------------

bu genci öldüren orospu çocuğu muhtemelen"gavurun tekini öldürdük günah falan sayılmaz" diye vicdanını rahatlatıyordur... oysa o sıkı sıkıya bağlı olduğu kitabı bile bilmez.

kaf suresi 16. ayet: "insanı biz yarattık. onun için, nefsinin kendisine neler fısıldadığını, neler telkin ettiğini de biz pek iyi biliriz. çünkü biz ona şahdamarından daha yakınız."

anca kendini kandırırsın... anca

Sitelerde Paylaş

katalan,

Çok hastayım, iletine yanıtım var tabii ama şimdi uzun uzun yazamayacağım. Biraz dinleneyim, yanıtlayacağım.

Geçmiş olsun, ne zaman, istersen, baştan niye söylemedin. Boşuna yordum seni :)

Not: Yanıtın olduğundan şüphem yok zaten

Sitelerde Paylaş

Pardon ama laikler de senin bu söylediklerini söylüyor zaten. Meydanlara dolan o milyonlar, ülke dine batmasın diye doldu, değil mi?

Bu motivasyonun ve kararlılığın da bir nedeni olmalı... Devrimler başarıya ulaşmış, bu halk alışık olduğu gibi özgürce yaşamak ve demokrasiyi de özgürlük sınırlarını da daha fazla genişletmek istiyor. Demek ki ülke sandığınız gibi bir yer değilmiş.

Zaten sizi okuyunca acaba başka başka ülkelerde mi doğup büyüdük falan diyorum bazen.

Valla din onların umurunda değil, babadan kalma bir iki alışkanlıktan başka dinle işleri yok. Yaşamlarını yönlendiren şey din değil. Kur'an hele, hiç değil. İstedikleri gibi inansınlar ve inançlarını pratik etsinler. Bana en küçük bir zararı yok. Konuştuğumuz vakit ben de (o an canım isterse) doğruyu söylüyorum, geri kalana karışmıyorum.

Kör olan görür bunu.

Ama karşılarında din kakalamaya meyilli bir kesim var, bunlar güçlendikçe laikleri yutması kolay olur, en azından denge açısından dinsizlerin de çoğalması lazım ki, bu dinciler bu kadar pervasız olmasınlar. Bu laik dediklerinin çoğu da bir dinsiz görüş bildirmeye kalktığı zaman dincilerle bir olup dinsize saldırıyorlar. Çoğu rüzgarın nereden estiğine bakıyor.

Peki, müslümanlık şöyle barış dinidir, böyle sevgi dinidir demek din yaymak değil mi? Bu, İslam'ın reklamını yapmak anlamına gelmiyor mu? Onlar böyle dedikçe yobazın elini güçlendirmiş oluyorlar sadece. Toplum üzerinde müslümanlığın en doğru din olduğu algısı oluştukça yobazın dini kuralları dayatması daha kolay hale geliyor.

Sitelerde Paylaş

Ne geldiyse başımıza bu laik müslümnlardan geldi başımıza. örnek bir hoca karşısına çıksa eyilip bükülmekten başaka bir şey bilmez dinini kitabını bilmediyindendir o hacı hocaya saygı gösterketen bu dinciler başımıza çıktılar.yahya nikli arkadaşımız bir başlığı vardı o ismini hatırlamıyorum orad tartışılmıştı o laik müslümanlar bizi bu hale getirdi zaten.ben en son bu laik müslümanlarından olan mehmet ali birandın pragramını izlemiştim şok olmuştum ölmüş ama söylemem gerkir konu açılmışken konuğu müslüm gündüzdü yalış hatırlamıyorsam hani fadime diye bir kız vardı onunla yaklanmıştı uzun zaman önce bu şahıs oarda resmen atatürke hakeret edrcesine tayipi övüyor Attürkün koyduğu yasları kaldırıp atacak helal süt emiş tayip kaldırp atacak diyor mehmetali birant tek kelime ediyor ilginç diyor bunu verilecek cevap laklik inasan bumu? vercek cevabın yoksa ne diye bu sapığı çıkarıyorsun prgramına. atattürçü laiklik böyle olmaz korkmadan dik durarak cevabını vereceksin ki anlasınlar bu türkiye sahipsiz deyil. bunlar baştan tavır alsalrdı bu durmlara gelmezdik adam bayrağımızı tanımıyor ülkemizi bölme aşmasına getirdi amerikan uşağı atama ayaş diyor bu cesareti işte kimden aldılar aydın laik dediyinizden aldılar.

Sitelerde Paylaş

Ne geldiyse başımıza bu laik müslümanlardan geldi başımıza. örneğin bir hoca karşısına çıksa eğilip bükülmekten başka bir şey bilmez, dinini kitabını bilmediğindendir. o hacı hocaya saygı gösterirken bu dinciler başımıza çıktılar.yahya nikli arkadaşımızın bir başlığı vardı o ismini hatırlamıyorum orada tartışılmıştı o, laik müslümanlar bizi bu hale getirdi zaten.ben en son bu laik müslümanlardan olan mehmet ali birand'ın programını izlemiştim şok olmuştum ölmüş ama söylemem gerekir konu açılmışken konuğu müslüm gündüz'dü yanlış hatırlamıyorsam hani fadime diye bir kız vardı onunla yakalanmıştı uzun zaman önce bu şahıs orada resmen atatürke hakaret edercesine tayip'i övüyor Atatürk'ün koyduğu yasaları kaldırıp atacak helal süt emmiş tayyip kaldırp atacak diyor mehmet ali birand tek kelime ediyor ilginç diyor bu mu verilecek cevap laik insan bu mu? verecek cevabın yoksa ne diye bu sapığı çıkarıyorsun programına. Atatürçü laiklik böyle olmaz korkmadan dik durarak cevabını vereceksin ki anlasınlar bu türkiye sahipsiz değil. bunlar baştan tavır alsalardı bu durumlara gelmezdik adam bayrağımızı tanımıyor ülkemizi bölme aşmasına getirdi amerikan uşağı, atama ayyaş diyor bu cesareti işte kimden aldılar aydın laik dediklerinizden aldılar.

Güven aklına sağlık. Cevap verebilmek için 2 şey gerekiyor; bilgi ve onur.

Sitelerde Paylaş

inançlıların çoğu kabul etmez bu maddeleri.

yani laik olmayan ama inançlı olanlar bile dört eş alma olayını kabul etmezler genelde.

mesela ılımlı lar da aynılar, onların da kitaba uymadığı bir sürü görüşleri var,

ama laiklerin başkalarına zararı yok ve saygısı var.

inançllar ve inançsızlar bir arada yaşayacaksa, laikler en uygunu.

sanki diğer inançlılar dört dörtlük ama bi laikler uymuyor gibi algılanıyor

dinin kurallarına tam uyan kim var ki? çok az..

tarihinde equus tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...