Jump to content

Recommended Posts

Sizden ricam lütfen laik müslüman insanların gerçekten gordugunuz gibi olmadığını anlamaniz.

1) Nasıl görüyorum merak ettim şimdi?

2) Bu ülkede laik müslümanlar kendilerini on yıllardır dinsiz olarak tanımlasalardı ya da şimdi tanımlasalar sence ne olur?

3) Bu ülkenin % 99 müslüman yalanı ile islami faşizmin kural ve kurumlarının yerleştirilmesinden kim sorumlu? Sadece yobazlar mı?

4) Mücadeleyi kazanmak istiyorsan kendine yönelik eleştiri yapar mısın? Yoksa goygoy iyidir, kimseyi üzmez, çukura saplandığımızda birlikte ağlayıp teselli buluruz mu, dersin?

tarihinde katalan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 179
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Laiklik ve Müslümanlık kendi başına politiktir zaten. Müslüman ve laik olan tek toplum bizimki. Laiklikte diretiyor, değil mi?

İnandıkları dini kendilerince biliyorlar, öncelikle bunu bir tarafa koy. Sevgi çiçek böcek dini olarak görüyor ve öyle kabul ediyorlar, din için yapılan zulümlerin bizzat karşısındalar ve bugün de meydanlarda dinle yönetmek isteyenlerin kabusu oldular. Dincinin değirmenine su taşımak böyle olmaz. Ben de sizlerin bu insanlara böyle şuursuzca saldırıp, "iki yüzlülükle" suçlayıp hedef göstererek dinciye su taşıdığınızı iddia ediyorum.

Ben de kendilerince bildiği dinin aslında öyle olmadığını söylüyorum, ne yapayım yani, gerçekleri söylemeyeyim mi?

Siz ne istiyorsunuz peki? Daha ne yapabilir aydın bir insan? Kur'an'ı bilse ve ateist olsa ne değişecek? Bana bunun cevabını bir tekiniz bile veremedi, sayılarla mastürbasyondan başka tek bir şey göremedim henüz.

Kuran'ı bilmiyorsa oraya buraya çıkıp ahkam kesmeyecek, ben öğrenmişsem o da öğrensin. Bana hikaye anlatmasın. Onlar nasıl başka konularda topluma yol gösteriyorlarsa biz de bilmediği konularda onlara yol göstermeliyiz, ki din onların bilmediği, öğrenmek istemediği konulardan birisi.

Kur'an okusunlarmış.. Okusun da iki yüzlülükten vazgeçsin, onur ve dürüstlük kazansınlarmış.

Yalan söyleyen mi var ki yalancı, iki yüzlü ve onursuz oluyorlar kardeşim? Kur'an okumadıkları ve kendilerine anlatılan sevgi dini masalını gerçek sanıp kendilerince inandıkları için mi onursuz ve iki yüzlüler?

Yahu siz kimsiniz ki koskoca bir toplum hakkında bu kadar küstahça konuşabiliyorsunuz? Ateistlik bu mu?

Gerçekleri söylemek ne zamandan beri küstahlık olarak değerlendiliyor, ayrıca ben laiklere onursuz falan demedim ama yalancı ve ikiyüzlü derim, biraz gördüğü manzarayı düzgün tahlil eden kişi İslam ülkelerine veya Türkiye'deki yobazlara bakarak İslam sevgi ve barış dinidir demez. Bunu derlerse o zaman bu sıfatları da hakkederler.

O başka biliyor demek durumu kurtarmaz, araştırsın, öğrensin, öyle konuşsun.

Ateizm bireysel bir eğilimdir, aydınlanmadır, bireysel. Ateist olunca bir halt olmuyor. Siz olmuşsunuz, dünyanın diğer tüm Müslüman halklarından çok daha farklı bir din algısı olan bu aydınlanmacı devrim ürünü insanları aşağılıyorsunuz işte.

Aşağılama yok, eleştiri var, ikisi arasındaki farkı öğren ilkönce. İlerleme için eleştiri şarttır, insanlar konuşa konuşa gerçeğe, doğruya, iyiye ulaşır.

Kur'an sizin için referans kardeşim. Ateizm de böyle küfürle hakaretle aşağılamayla yayılacak bir eğilim değil. Küçümsediğiniz; yalancı, iki yüzlü, cahil, bilgisiz ve onursuz bulduğunuz bulduğunuz insanlara din öğretme hakkınız da yetkiniz de yok sizin.

Konu İslam'sa tabii ki Kuran referans olacak, fizik veya coğrafya kitabı referans olacak değil ya. Evet, bu insanlar din konusunda cahil, bilgisiz, ikiyüzlü ve yalancı, bunu görebilmek için süper zeka olmaya gerek yok ki. Bazıları incinecek diye doğru bildiklerimizi söylemeyelim mi yani?

Gerçekler bunlar işte. Yobazlar dururken bugün dinle çatır çatır, ölümlere giderek mücadele eden, safını net olarak belirlemiş, ülkenin aydınlık yüzü olduğunu tüm dünyaya göstermiş insanlara saldırmak esas iki yüzlülük, onursuzluk ve cehalettir.

Dincinin değirmenine su taşıyan sizsiniz. Sizi okuyup ellerini ovuşturuyor, camilere ayakkabıyla giren bu insanları öldürmekle ne hoş bir hizmet yaptıklarına seviniyordur.

Aklınızı başınıza alın.

Ne zamandan beri eleştiri saldırmak oldu? Bu taktiği dinci yobazlardan kaptın herhalde. Onlarda dinlerine yapılan en ufak eleştiriyi bile saldırmak olarak görüp insanların sesini kısmak isityorlar. Bu açıdan bakınca dinci yobazla pek farkın kalmıyor. İkinizde de eleştiriye tahammül yok, hakaret var.

Onlar için yalan değil ki ortada iki yüzlülük olsun? Din sana yalan.. Ona değil. Ona göre İslam gayet light ve güzel bir din, sevgi ve barışı emrediyor. Laik de öyle yaşıyor zaten hayatı. Sen hiç azıcık okuyup yazmış, dini sembolik olarak yaşayan, laikliğin ne olduğun farkında olup dinciden nefret eden birinin dinci bir eylem içinde bulunduğunu gördün, duydun mu? Çağdaş yasalara inanır bu insanlar. Din onlar için Allah'la aralarındaki duygusal bir meseledir, dinlerini de bildikleri anlamda savunurlar.

Bunda hiçbir iki yüzlülük, yalan vs yok. Ayrıca iki yüzlülük gayet de kötü bir şeydir, elbette tepki gösteririm...

Gerçeğin ona göre, buna göresi mi olur? Gerçek, gerçektir. O öyle düşünüyor diye biz kendi düşüncelerimizi belirtmeyecek miyiz, İslam şöyle iyidir, böyle güzeldir derken başımızı mı sallayacağız?

Sitelerde Paylaş

Valla, bir mücadele içinde değilim.

size bir iddia atmadım. siz iddia ettiniz laiklik ile müslümanlık konusunda.

Başlatan sizsiniz. Sonra ne olarak gördüğünüzde yazılı. hep alttan almaya çalışıyorum. ama imkansizlik dan delilige her sıfat yakisti.

ama kalkışta biri demedi hayır devlet tanimi bu değildir. kalkipta biri demedi ıslam da dogayi Allah yaratmamıştır diye.

iki ayet yapıştırıp bak siz busunuz dediniz.

Sorduğunuz empati ler çok hatalı. laiklik turkiyede 30 yıllık bir macera değildir.

Eğer bir konu ortaya atacaksınız bunu şu ülke şu yönetim diye de atamazsınız. o zaman meseleler objektiflikten uzaklaşır.

Laiklik bir müslüman için önemlidir. Iran için bile önemlidir. Bazen kişi sahis olarak bile laik olabilir. örneğin tanrıya inanan bilim adamları gibi.

Ama ateist biri olmayan bir şeyi neden ayıracak? Laiklik ve ateizm nasıl bir mantıksızlık. kalkıp burda ahkam kesip durdun. laikligi savunan bir ateistin aklı mi yok. olmayan şeyin neyini ayırıyor!

Laiklik sadece teizmin argumanidir.

ben bir müslümanım siz bana kuranı öğren gel diyeceğinize önce siz ateizmii öğrenin de gelin...

1) Nasıl görüyorum merak ettim şimdi?

2) Bu ülkede laik müslümanlar kendilerini on yıllardır dinsiz olarak tanımlasalardı ya da şimdi tanımlasalar sence ne olur?

3) Bu ülkenin % 99 müslüman yalanı ile islami faşizmin kural ve kurumlarının yerleştirilmesinden kim sorumlu? Sadece yobazlar mı?

4) Mücadeleyi kazanmak istiyorsan kendine yönelik eleştiri yapar mısın? Yoksa goygoy iyidir, kimseyi üzmez, çukura saplandığımızda birlikte ağlayıp teselli buluruz mu, dersin?

Sitelerde Paylaş

Hala laf salatası. İşin ilginç tarafı laf salatası yaptığının görülmeyecek olduğunu sanman. Sana konuyu saptırmaman için madde madde sordum.

"Laiklik bir müslüman için önemli" diyen birine burada laf anlatamayacağım kusura bakma. Geyik yapmayacak, müslümanlığın ne olduğunu bilen varsa cevabı hak eder. Müslümanım ama Kuran'ı konuşmam ya da Kuran'da Allah'ın ne dediği beni ilgilendirmez diyenler bir doktora görünsün.

Sitelerde Paylaş

Valla ben kuran seninle konuşmam çünkü sen kuranı benden daha iyi biliyorsun.

sen islamida benden daha iyi biliyorsun.

rodyum ayse ile evlidir. Rodyum derki ben yatagimi ayseden ayırıyorum.

Katalan ise ayse ile evli değildir. ve diyorki rodyum yatağını ayıramaz. ama ben ayirabiliriim. hatta rodyum ayseyi bilmiyor. ben daha iyi biliyorum.

Bende derimki ayse beni katalanla aldatiyormusun.

bak senin laiklikle iliskiden söylediklerinden çıkacak tek sonuç bu. sen ateist felan degilsin. sen müslümansin. insanları kandırma.

Hala laf salatası. İşin ilginç tarafı laf salatası yaptığının görülmeyecek olduğunu sanman. Sana konuyu saptırmaman için madde madde sordum.

"Laiklik bir müslüman için önemli" diyen birine burada laf anlatamayacağım kusura bakma. Geyik yapmayacak, müslümanlığın ne olduğunu bilen varsa cevabı hak eder. Müslümanım ama Kuran'ı konuşmam ya da Kuran'da Allah'ın ne dediği beni ilgilendirmez diyenler bir doktora görünsün.

Sitelerde Paylaş

sen ateist felan degilsin. sen müslümansin. insanları kandırma.

Gerçekten rezil ve mide bulandırıcısınız. Başka bir şey demiyorum. Yazdığın deli saçmalarını cevap vermeye değer bulmuyorum. Cahil olup, yalana ve ikiyüzlülüğe başvurup, bu yaptıkları da yaptıkları somut önüne konan insanların arsızca cevap verme çabaları....

Tek anlamadığım bu kadar zavallılaşmanın amacı ne?

Sitelerde Paylaş

Ben de kendilerince bildiği dinin aslında öyle olmadığını söylüyorum, ne yapayım yani, gerçekleri söylemeyeyim mi?

Söyleme, bırak ülkede her grup kendi yalanları içinde debelensin dursun. Söylersen gerçeği birden iftiralara maruz kalmaya başlarsın. Akılları ve gücü yetmeyenler son çare olarak ahlaksızlıkla seni "müslüman olmakla" bile suçlayabilir.

Bildikleri budur, yalana sevdalıdırlar.

Sitelerde Paylaş

Hiç kıvırma, ben benim karşı çıktığım şeyin bu olmadığını bal gibi de biliyorsun. Sakın buna sığınmayın kardeşim. Her iletimde üşenmeden yazdım.

Kuran'ı bilmiyorsa oraya buraya çıkıp ahkam kesmeyecek, ben öğrenmişsem o da öğrensin. Bana hikaye anlatmasın. Onlar nasıl başka konularda topluma yol gösteriyorlarsa biz de bilmediği konularda onlara yol göstermeliyiz, ki din onların bilmediği, öğrenmek istemediği konulardan birisi.

Bunu hangi hakla isteyebiliyorsun? Bu küstahlık değilse nedir? Milyonlarca insandan bahsediyorsunuz burada, ben öğrendiysem o da öğrensin deyip çıkıyorsunuz.

Siz daha dinin ne olduğunu, ne işe yaradığını, insanların nasıl ve neden inanıp ne biçimde pratik ettiklerini bilmiyor ve bildiğiniz kadarını kabul edemiyorsunuz. Sizin bu dayatmanızın adı ne sence?

Yahu hangi normal akıl abuk sabuk ve aslen anlaşılmaz bir kitabı "Ben okuduysam onlar da okusun, bilmiyorsa öğrensin" der? Okuyanı da aynı değil mi? Yorumları farklı değil mi?

Gerçekleri söylemek ne zamandan beri küstahlık olarak değerlendiliyor, ayrıca ben laiklere onursuz falan demedim ama yalancı ve ikiyüzlü derim, biraz gördüğü manzarayı düzgün tahlil eden kişi İslam ülkelerine veya Türkiye'deki yobazlara bakarak İslam sevgi ve barış dinidir demez. Bunu derlerse o zaman bu sıfatları da hakkederler.

Der kardeşim. Sen de hiçbir şey diyemezsin. Sizin Kur'an bazlı teorilerinizi çatır çatır çürütüyor bu halk. Bazınız referansınız Kur'an oldukça da ezilip çürümeye mahkumsunuz zaten. Dinin ne olduğuyla değil, Kur'an'ın ne dediğiyle ilgileniyorsunuz sadece. Akıllara zarar....

Aşağılama yok, eleştiri var, ikisi arasındaki farkı öğren ilkönce. İlerleme için eleştiri şarttır, insanlar konuşa konuşa gerçeğe, doğruya, iyiye ulaşır.

Konu İslam'sa tabii ki Kuran referans olacak, fizik veya coğrafya kitabı referans olacak değil ya. Evet, bu insanlar din konusunda cahil, bilgisiz, ikiyüzlü ve yalancı, bunu görebilmek için süper zeka olmaya gerek yok ki. Bazıları incinecek diye doğru bildiklerimizi söylemeyelim mi yani?

Hala yalancı, cahil, bilgisiz, iki yüzlü diyorsun! Cahil ve bilgisiz olan sensin, sizsiniz arkadaşım! Göremiyor musun bunu? Sen ateist olarak din denen zıkkımın ne olduğunu çözememiş, öğrenememişsin ki insanlara din öğreteceksin? Senin bildiğin tek şey var, Kur'an! Laiklerin yaşamını belirleyen, dini anlayışının temelini oluşturan şey Kur'an ayetleri değil; onların, sevgi çiçek ve hoşgörü soslu yorumları! O yorumları duyduğu hocalar vardır, veya bir yerlerde duyar okur ve yaşamını sürdürür. Sen ille de Kur'an okuyup gerçekleri kabullenmeliler, aksi halde yalancı ve iki yüzlüdürler diyorsun! Bu nasıl bir cehalet, nasıl bir tahammülsüzlük, nasıl bir dayatmadır böyle?

Konu İslam'sa referans tek başına Kur'an olmaz, olamaz. İslam bütün bir sistemdir, eşekler gibi bilmeniz gerekir ki hadisler Kur'an'dan daha fazla rağbet görür ve bilinir. Bizim ülkemizde herkesin dilinde dolaşan ve kabul edilen hadisler sevgi, barış, hoşgörü vs vs üzerine yazılmış hadislerdir ve laikler de bunları bilip kabul eder. Kur'an ayetlerini kendisi okuyup yorumlamaz, aydın dedikleri reformistlerin yorumlarını kabul eder. Çünkü Türk Müslümanın aklı da vicdanı da İslam'ı olduğu gibi kabul etmez. Geriye kalan tek çıkar yol vardır, dinin light yorumunu kabul etmek. Bunda devrimlerin müthiş etkisini görürüz.

Ne zamandan beri eleştiri saldırmak oldu? Bu taktiği dinci yobazlardan kaptın herhalde. Onlarda dinlerine yapılan en ufak eleştiriyi bile saldırmak olarak görüp insanların sesini kısmak isityorlar. Bu açıdan bakınca dinci yobazla pek farkın kalmıyor. İkinizde de eleştiriye tahammül yok, hakaret var.

Eleştiri falan yapılmıyor burada. Bolca küfür ve tahammülsüzlük var. Bolca cehalet var, iki yüzlülük var, ateist kompleksi var.

Burası Kur'an'la yönetilmiyor arkadaşım. Bu forumun yönünü belirleyen şey Kur'an değil. Siz kafanızı Kur'an'dan kaldırmayıp alakasız insanları "eleştiriyorum" yalanıyla bolca küfür ve hakaret ediyor, resmen saldırıyorsunuz. Laiklik yanlısı, aydın, dünyaya ülkenin gerçek yüzünü göstermiş onurlu ve haysiyetli bir yığın insana sırf light inançları yüzünden dürüstlük, korkusuzluk, onur, ahlak vs vs öğretiyor, dincinin başımıza geçmesinden onları sorumlu tutuyorsunuz. Birbirinizi şakşaklayıp daha da rezil olduğunuzu ve cehaletinizin ne korkunç boyutta olduğunu göremiyorsunuz.

Gerçeğin ona göre, buna göresi mi olur? Gerçek, gerçektir. O öyle düşünüyor diye biz kendi düşüncelerimizi belirtmeyecek miyiz, İslam şöyle iyidir, böyle güzeldir derken başımızı mı sallayacağız?

Din söz konusuysa her şey olur. Her şey....

Bana sorulursa ben derim ki Allah yok, Tanrı yok, madde dışında en küçük bir gerçek yok. Bunlar benim için %100 doğur. Ve bilirim ki gerçekten de doğrudur bunlar, yani benim gerçeğim değildir..

Ama agnostizm var, deizm var, panteizm var, değil mi? Onlar için gerçek olan da kendi düşünceleri.. Bir de burada sözü edilen laik ve Kur'an tanımaz light Müslümanlar var.

Ben şimdi kalkıp bunlara yalancılar, iki yüzlüler, sahtekarlar, onursuzlar, cahiller, bilgisizler, bu ülke bugün bu haldeyse sizin yüzünüzden diyebilir miyim?

Bunların hiçbiri yalan söylemiyor, kimseyi kandırmıyor, iki yüzlülük yapmıyor; hele onursuz ahlaksız vs hiç değiller.

Siz kafayı yemişsiniz. Şu gün şu durumda, ülkede laikler sokaklarda öldürülürken oturup da yazdığınız şeylere bak. Hiç mi utanmadınız bunca gündür?!

Yaşam pratiği, dinlerin geçirdiği evrim ve insan gerçeği sizin Kur'an referanslı abuk sabuk teori ve dayatmalarınızı çatır çatır çürütüyor, hiç mi göremiyorsunuz?

İnsan gerçeklerden bu kadar mı uzak olur, bu kadar cahil kalınır mı?!

Sitelerde Paylaş

Yalana başvurup baskın çıkmaya çalışanlar olduktan sonra senin ne dediğin yazdığın önemli değil. Nasıl olsa "at yalanı bulunur inananı" tarzında bir toplumda yaşıyoruz.

Bulurlar inananı belki.

Sitelerde Paylaş

. Sen hiç azıcık okuyup yazmış, dini sembolik olarak yaşayan, laikliğin ne olduğun farkında olup dinciden nefret eden birinin dinci bir eylem içinde bulunduğunu gördün, duydun mu?

Bizzat eylemde bulunması değil mesele; eylemde bulunanlara Allah'ın adaleti gözüyle bakılması!!!

Yok diyemezsiniz, var! Kuran’ın kutsal kitap,bir rehber, Muhammed’i insanlığa yol gösteren ahlak timsali birisi olarak tüm evrenin yaratıcısı tarafından insanlığın faydası için gönderildiğini düşünen insanlar, kuran’ı aşağılayan, peygamberin yalancı olduğunu söyleyen (hatta hiç yok diyoruz) insanları duydukları zaman bu kişilerin tüm insanlığa karşı düşman olduğunu düşünmezler mi???

Çünkü kuran ve aynı zamanda Muhammed, insanlığı geliştirmek için İlahi bir varlık tarafından gönderildi,e haliyle ona karşı olan insanlığa karşıdır onların gözünde!!

Ben bunu neden sorun olarak gördüğümü açıkladım: Muhammed’in kirli çarşaflarını döken bir insan öldürüldüğü zaman” dalga geçmeseymiş” diyen laik dediklerimiz yok mu çevrenizde, duymadınız mı hiç? Ben duydum,şahit oldum buna; peygamberle dalga geçilmezmiş Allah adaleti sağlarmış vs. vs.

Sana tabii kafasız derler, anlamamakla suçlarlar, dinlerini savunurlar vs vs.. Bunda bir tuhaflık yok ki. Hemen "Aaa, haklıymışsın" demelerini beklemiyordun umarım.

Beni, yani savunduğumuz fikirleri hiç bilmeden, hakkında araştırma yapmadan, “kafasız” demelerinde bir sorun görmüyorsunuz da, biz siz bu konuları araştırmıyorsunuz, bakın çok okuyan, sorgulayan birisiniz, azıcıkta şu dinler hakkında kafa yorun, bir açıp okuyun ikiyüzlülük yapmayın dememize mi tepki koyuyorsunuz???

Bana onca hakaret edilirken “ yaa bu insanlar dinlerini bilmiyor, bana kafasız desinler sorun değil” diyemem herhalde!!!

Hemen” Aaa, haklıymışsın” desinler mi dedik??? Aydın insanlar ise neye inandıklarını bilmeleri için oturup bir göz atsınlar neye inanıyoruz diye!!! Dediğimiz bu..

Adam başlık açıyor, baştan hükmü koyarak laikleri onurlu, erdemli, dürüst ve korkusuz olmaya davet ediyor. Bunları hiç mi görmüyorsunuz?

Görmüyor filan değiliz, ben kimse ile aynı safta değilim!! Bizi tuzağa düşürülmüş av olarak görüp birileri ile işbirliği içinde olduğumuz gibi düşünceye girişen sizsiniz. Böyle bir şey yok! Hekes gibi bizde tartışıyoruz burada!!

Ben bu insanlara hakaret filan etmiyorum, kimseyi aşağılamak gibi bir düşüncem yok!!! Sevdiğim insanların hepsi bu tip insanlar zaten!Onlar ile bir arada yaşamaktan mutluyum!

Sitelerde Paylaş

Ne gördün merak ettim?

XUser adlı kullanıcının bahsettiği hakaretler her neyse işte...

Hakaret edildiğini bahsetti; eden varsa edilmesine karşıyız işte kamuoyuna duyuruyoruz!!! Anamız babamızda eşimiz dostumuz var neden hakaret ediyim!

Gördüğümüz bir kaç aksaklığı dile getirdik; herkezin elinden dini alacağız gibi ütopik bir düşünce içinde değiliz! Ama İslam'ın da elinin kanlı olduğunu bilsinler isterim. Başka din mi yok anasını satıyım gök tanrıya dönelim tekrar (:

Sitelerde Paylaş

XUser adlı kullanıcının bahsettiği hakaretler her neyse işte...

Hakaret edildiğini bahsetti; eden varsa edilmesine karşıyız işte kamuoyuna duyuruyoruz!!! Anamız babamızda eşimiz dostumuz var neden hakaret ediyim!

Gördüğümüz bir kaç aksaklığı dile getirdik; herkezin elinden dini alacağız gibi ütopik bir düşünce içinde değiliz! Ama İslam'ın da elinin kanlı olduğunu bilsinler isterim. Başka din mi yok anasını satıyım gök tanrıya dönelim tekrar (:

Ama onun bahsettiği kişi benim. Sen de o ifadesini destekler şekilde yazmışsın. Şimdi başlık burada, vicdanı olan bir kişi aha sen burada laik müslümanlara "onursuz demişsin" demeli, göstermeli.

Aksi halde haksızlık oluyor. Tartışma o kadar ilkel şekilde ilerledi ki insanlar benim sevdiklerim, çevremdekiler laik müslüman demek durumunda kalıyor.

İyi o zaman mutlu olacaksa insanlar "benim çevremin tamamı laik müslüman, hepsini de çok severim" normal müslüman arıyorum bulamıyorum çevremde (Not: şaka değildir). Bu insanlarla da konuşuyorum hiç biri bugüne kadar sen bize "onursuz dedin, küfrettin vb" demedi.

Şimdi ilk iletide ki sorum hala gerli.

Sitelerde Paylaş

Bizzat eylemde bulunması değil mesele; eylemde bulunanlara Allah'ın adaleti gözüyle bakılması!!!

Yok diyemezsiniz, var! Kuran’ın kutsal kitap,bir rehber, Muhammed’i insanlığa yol gösteren ahlak timsali birisi olarak tüm evrenin yaratıcısı tarafından insanlığın faydası için gönderildiğini düşünen insanlar, kuran’ı aşağılayan, peygamberin yalancı olduğunu söyleyen (hatta hiç yok diyoruz) insanları duydukları zaman bu kişilerin tüm insanlığa karşı düşman olduğunu düşünmezler mi???

Çünkü kuran ve aynı zamanda Muhammed, insanlığı geliştirmek için İlahi bir varlık tarafından gönderildi,e haliyle ona karşı olan insanlığa karşıdır onların gözünde!!

Ben bunu neden sorun olarak gördüğümü açıkladım: Muhammed’in kirli çarşaflarını döken bir insan öldürüldüğü zaman” dalga geçmeseymiş” diyen laik dediklerimiz yok mu çevrenizde, duymadınız mı hiç? Ben duydum,şahit oldum buna; peygamberle dalga geçilmezmiş Allah adaleti sağlarmış vs. vs.

Ne var bunda? Elbette savunacak, elbette dinine küfredildiğinde tepki gösterecek, bazıları Muhammed'le dalga geçilmesine kızacak. Bu insanlar inançlı. Ne tür bir tepki bekliyorsunuz, anlamıyorum ki? Uzaydan mı indiler de böyle şaşıyorsunuz? Ya da siz mi uzaydan indiniz?

Bunları geçeceksin güzel kardeşim. Bu iş böyle. Benim inançlı arkadaşlarım da peygamberle dalga geçenleri öldüren yobazlara küfredip durdu, ne olurmuş dalga geçilince, insan öldürmeye değer mi dedi örneğin. Bunların içinde ramazan ayınca oruç tutanlar da var. Her tür bakış mevcut bu kitlenin içinde ama ortak noktaları yobazlığa karşı olup hiçbir dinci eyleme katılmamalarıdır.

Sen ateistsin; kendi düşüncelerini anlatırsın, Kur'an'ı gösterirsin, pratik ettikleri ritüellerin kökenlerini ve İslam'a nereden geçtiğini anlatırsın vs vs.. Ben bunlara zaten karşı değilim, yeri geldiğinde ben de yapıyorum. Sorun bu değil, kırk kere yazdım ayrıca.

Beni, yani savunduğumuz fikirleri hiç bilmeden, hakkında araştırma yapmadan, “kafasız” demelerinde bir sorun görmüyorsunuz da, biz siz bu konuları araştırmıyorsunuz, bakın çok okuyan, sorgulayan birisiniz, azıcıkta şu dinler hakkında kafa yorun, bir açıp okuyun ikiyüzlülük yapmayın dememize mi tepki koyuyorsunuz???

Bana onca hakaret edilirken “ yaa bu insanlar dinlerini bilmiyor, bana kafasız desinler sorun değil” diyemem herhalde!!!

Hemen” Aaa, haklıymışsın” desinler mi dedik??? Aydın insanlar ise neye inandıklarını bilmeleri için oturup bir göz atsınlar neye inanıyoruz diye!!! Dediğimiz bu..

Yahu hala iki yüzlülük diyorsun. İslam'ı öğrenmenin tek yolu Kur'an okumak değildir, bu toplum size bunu göstermedi mi? Neden okumadıklarını, ilgilenmediklerini yazmadık mı? Aşağıdaki paragrafta bir nedeni daha yazacağım, umarım düşünürsün. Ayrıca sana kafasız demesinde benim için en küçük bir sorun yok, sen de ona kafasız dersin olur biter.

Herkes dinle ilgilenmez. Merak duymaz, sıkılır, saçma bulur, gereksiz bulur ve genel anlayışa ortak olup inancını öyle sürdürür. Türk insanı böyle; yapacak bir şey var mı? Ben bir arkadaşıma Ahzap 50'den bahsettim, benimle çatır çatır kavga etti "Olamaz" diye, ayeti gösterdim. "Gidip Hatice Hanım'a soracak ve doğrusunu öğreneceğim" dedi çıktı. Yani Kur'an değil, onu yorumlayan güvenilir kişiler önemli onlar için. O bile bir yere kadar önemlidir.. Çünkü bu halka öğretilen şey, Kur'an'ı anlayıp yorumlayamayacağıdır. Bunu bilmiyor musunuz siz?

Bilmiyorsunuz. Ya da umursamıyorsunuz çünkü kendinize odaklanmışsınız. Hepsinden önemlisi, insanların inanmak istemesi, inanmakla kendini güvende hissetmesi ve dini sadece bu amaçla kullanması. İşte bunun çözümü Kur'an göstermek falan değil. Sen Kur'an göstersen de bir şey değişmeyecek.

Görmüyor filan değiliz, ben kimse ile aynı safta değilim!! Bizi tuzağa düşürülmüş av olarak görüp birileri ile işbirliği içinde olduğumuz gibi düşünceye girişen sizsiniz. Böyle bir şey yok! Hekes gibi bizde tartışıyoruz burada!!

Ben bu insanlara hakaret filan etmiyorum, kimseyi aşağılamak gibi bir düşüncem yok!!! Sevdiğim insanların hepsi bu tip insanlar zaten!Onlar ile bir arada yaşamaktan mutluyum!

Abartma lütfen. Ben işbirliği falan demedim, o kadar kompleks düşünecek kadar paranoyak değilim. Mesele kişisel değil öncelikle.Yalan, iki yüzlülük vb saçmalıklarınızdan bahsediyorum. Bu noktada büyük hata içindesin, onu göstermeye çalışıyorum ama diğer saçmalıklarla ilgin yok.

Sitelerde Paylaş

Al bak senin referans alıp "Haklılar" dediğin gerçek Müslümanlar nasıl güzel senle aynı dili konuşuyor, gör..

Bir de bugün olanları hatırla. Utanmazsın ama okuyanlar iyice anlasın. Yoksa senin kafa Kur'an okumaktan çoktan lapaya dönmüş, bütün algılar harap olmuş..

tarihinde XUser tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bunu hangi hakla isteyebiliyorsun? Bu küstahlık değilse nedir? Milyonlarca insandan bahsediyorsunuz burada, ben öğrendiysem o da öğrensin deyip çıkıyorsunuz.

Siz daha dinin ne olduğunu, ne işe yaradığını, insanların nasıl ve neden inanıp ne biçimde pratik ettiklerini bilmiyor ve bildiğiniz kadarını kabul edemiyorsunuz. Sizin bu dayatmanızın adı ne sence?

Yahu hangi normal akıl abuk sabuk ve aslen anlaşılmaz bir kitabı "Ben okuduysam onlar da okusun, bilmiyorsa öğrensin" der? Okuyanı da aynı değil mi? Yorumları farklı değil mi?

Yahu insanları gerçekleri bilmeye yöneltmek ne diye küstahlık olsun? İnsana yalandan mı zarar gelir yoksa gerçekten mi? Çürük bir temelin üzerine bina inşa edilir mi? Eninde sonunda çöker.

Der kardeşim. Sen de hiçbir şey diyemezsin. Sizin Kur'an bazlı teorilerinizi çatır çatır çürütüyor bu halk. Bazınız referansınız Kur'an oldukça da ezilip çürümeye mahkumsunuz zaten. Dinin ne olduğuyla değil, Kur'an'ın ne dediğiyle ilgileniyorsunuz sadece. Akıllara zarar....

Bizimle beraber onlar da ezilir, onlar Kuran'ın içinde ne yazdığını bilmeden İslam'ın reklamını yapmaları sadece karşısındakilere yarar, karşısındakiler Kuran'ın içinde ne yazdığını onlardan daha iyi biliyorlar ve bundan aldıkları güçle onları ezmeye devam ediyorlar. Onlar Kuran'ı onayladıkça karşılarındaki insanların imanı daha da kuvvetleniyor.

Hala yalancı, cahil, bilgisiz, iki yüzlü diyorsun! Cahil ve bilgisiz olan sensin, sizsiniz arkadaşım! Göremiyor musun bunu? Sen ateist olarak din denen zıkkımın ne olduğunu çözememiş, öğrenememişsin ki insanlara din öğreteceksin? Senin bildiğin tek şey var, Kur'an! Laiklerin yaşamını belirleyen, dini anlayışının temelini oluşturan şey Kur'an ayetleri değil; onların, sevgi çiçek ve hoşgörü soslu yorumları! O yorumları duyduğu hocalar vardır, veya bir yerlerde duyar okur ve yaşamını sürdürür. Sen ille de Kur'an okuyup gerçekleri kabullenmeliler, aksi halde yalancı ve iki yüzlüdürler diyorsun! Bu nasıl bir cehalet, nasıl bir tahammülsüzlük, nasıl bir dayatmadır böyle?

Konu İslam'sa referans tek başına Kur'an olmaz, olamaz. İslam bütün bir sistemdir, eşekler gibi bilmeniz gerekir ki hadisler Kur'an'dan daha fazla rağbet görür ve bilinir. Bizim ülkemizde herkesin dilinde dolaşan ve kabul edilen hadisler sevgi, barış, hoşgörü vs vs üzerine yazılmış hadislerdir ve laikler de bunları bilip kabul eder. Kur'an ayetlerini kendisi okuyup yorumlamaz, aydın dedikleri reformistlerin yorumlarını kabul eder. Çünkü Türk Müslümanın aklı da vicdanı da İslam'ı olduğu gibi kabul etmez. Geriye kalan tek çıkar yol vardır, dinin light yorumunu kabul etmek. Bunda devrimlerin müthiş etkisini görürüz.

O hadisler arasında kadınları, inanmayanları aşağılayan aşağılayan hadisler de var, ülkemizde bir sürü kadın bu anlayışın da etkisiyle şiddete ve ayrımcılığa uğruyor. Bir kısım insan sadece sevgi, barış, hoşgörü üzerine yazılmış olanları görebilir ama dinci diğerlerini de görüyor.

Din konusunda bu ülkedeki insanların çoğu yalancı, cahil ve ikiyüzlü ise ben ne yapayım?

Eleştiri falan yapılmıyor burada. Bolca küfür ve tahammülsüzlük var. Bolca cehalet var, iki yüzlülük var, ateist kompleksi var.

Burası Kur'an'la yönetilmiyor arkadaşım. Bu forumun yönünü belirleyen şey Kur'an değil. Siz kafanızı Kur'an'dan kaldırmayıp alakasız insanları "eleştiriyorum" yalanıyla bolca küfür ve hakaret ediyor, resmen saldırıyorsunuz. Laiklik yanlısı, aydın, dünyaya ülkenin gerçek yüzünü göstermiş onurlu ve haysiyetli bir yığın insana sırf light inançları yüzünden dürüstlük, korkusuzluk, onur, ahlak vs vs öğretiyor, dincinin başımıza geçmesinden onları sorumlu tutuyorsunuz. Birbirinizi şakşaklayıp daha da rezil olduğunuzu ve cehaletinizin ne korkunç boyutta olduğunu göremiyorsunuz.

Arada küfür ve tahammülsüzlük olabilir, sonuçta din gibi hassas bir konuda eleştiri yapılıyor, insanlar bazen çileden çıkabiliyor, kolay değil önyargılı insanlarla tartışmak.

Bu ülkede baskın dinse ve bunun yanlış olduğunu göstermek için neye başvurmamız gerekiyor sence? İncil'den veya Vedalar'dan mı alıntı yapalım? Buraya dinin ne olduğunu bilmeden bana kendi hayallerini gerçek diye yutturmaya kalkan insanlara kendi bildiğim doğruları anlatmayayım mı yani?

Amaç ne? Gerçeğe ulaşmak mı yoksa birbirimizi pohpohlamak mı?

Din söz konusuysa her şey olur. Her şey....

Bana sorulursa ben derim ki Allah yok, Tanrı yok, madde dışında en küçük bir gerçek yok. Bunlar benim için %100 doğur. Ve bilirim ki gerçekten de doğrudur bunlar, yani benim gerçeğim değildir..

Ama agnostizm var, deizm var, panteizm var, değil mi? Onlar için gerçek olan da kendi düşünceleri.. Bir de burada sözü edilen laik ve Kur'an tanımaz light Müslümanlar var.

Ben şimdi kalkıp bunlara yalancılar, iki yüzlüler, sahtekarlar, onursuzlar, cahiller, bilgisizler, bu ülke bugün bu haldeyse sizin yüzünüzden diyebilir miyim?

Bunların hiçbiri yalan söylemiyor, kimseyi kandırmıyor, iki yüzlülük yapmıyor; hele onursuz ahlaksız vs hiç değiller.

Ben asla agnostiklere, deistlere, panteistlere laf söylemem, ben ateist olduğumu falan da iddia etmem, sadece dinsizim derim.

Ama iş light veya heavy müslümanlara gelince değişir, kimsenin yalanı gerçek diye sunmaya hakkı yok. Bir insan bir ürünü pazarlıyorsa tüm sorumluluğu yüklenmesini de bilmeli. Gelecek birisi aslında din sizin düşündüğünüz gibi değil aslı böyle diye bana masal anlatacak, ben de kafamı mı sallayacağım? Kendi bildiğim doğruları söylemeyecek miyim?

Sokaklarda ölen o laik insanları öldüren kim peki? Kendilerinin reklamını yaptığı dinden insanlar değil mi? Onlar dini farklı yorumlamaya çalışsalar da karşılarındaki insanlar dinin ne olduğunu onlardan daha iyi biliyorlar, onların yardımıyla onlara zulüm ediyorlar. Laikler biz de sizdeniz diye dincilere yaranmaya çalıştıkça dincilerin elini güçlendirmekten başka bir şey yapmazlar. Dinler gücünü sayısal çokluktan alır, kelle sayısıyla diğer insanlara baskı ve zulüm uygular. Din vurgusu yaparak insan hakları, özgürlükler, demokrasi ve bilim savunulamaz.

Bu iktidar, bu halkın %99'u müslüman diye övünmüyor mu? Buna dayanarak laikliği aşındıran, yokeden uygulamar yapmıyor mu? Diğer dinleri, dinsizleri, alevileri görmezden gelmiyor mu?

Kimse kimseyi toptan cahil, bilgisiz, ikiyüzlü diye niteleyemez, bir insan her alanda bilgili olacak diye bir şey yok. Benim bahsettiğim durum sadece dinle ilgili olan durumlar. Şimdi birisi bana din hakkında bir iddia ortaya koysa ve ben de bunun aslında bildiği gibi olmadığını delilleri ile gösterdiğim halde hala iddiasında devam etse ben ne diyeyim şimdi bu kişiye?

Bir light müslüman geliyor, dinde kadın erkek eşittir diyor, neye dayanarak diyorsa. Ben de bunu böyle olmadığını, yanlış bildiğini nasıl göstereceğim, tabii ki o kişinin referans aldığı Kuran'ı ve hadisleri kullanarak. Bunu gösterdiğim halde o kişi hala papağan gibi ezber lafları tekrar ettikçe insanın tepesi atıyor doğal olarak. Artık bu kadar delilden sonra bu kişi hala iddiasında devam ediyorsa bilgisiz, cahil, ikiyüzlü demem normal değil mi?

Siz kafayı yemişsiniz. Şu gün şu durumda, ülkede laikler sokaklarda öldürülürken oturup da yazdığınız şeylere bak. Hiç mi utanmadınız bunca gündür?!

Yaşam pratiği, dinlerin geçirdiği evrim ve insan gerçeği sizin Kur'an referanslı abuk sabuk teori ve dayatmalarınızı çatır çatır çürütüyor, hiç mi göremiyorsunuz?

İnsan gerçeklerden bu kadar mı uzak olur, bu kadar cahil kalınır mı?!

Bu ülkede laiklerin öldürülmesi bizleri mi çürütüyor yoksa seni mi? Bu insanların öldürülmesi bizzat başbakan tarafından dini söylemlerle mazur gösterilmeye çalışılmıyor mu? Dini söylemler kullanılarak insanlar kışkırtılmıyor mu? Bir kesimin kullandığı argümanı doğru kabul etmek o kesimi daha da güçlendirmez mi?

Sitelerde Paylaş
Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...