Jump to content

Gezengenler neden yuvarlaktır?

Recommended Posts

Resim formatı yüzünden yazım ortaokul fen ödevi gibi oldu. Kusura bakmayın.

Nötral atom veya molekül içeren sıvı haldeki her cisim kendi ekseni etrafında dönsün ya da dönmesin, yerçekimsiz bir ortamda ya da uzayda küre şeklini alır.

Sıvı içerisindeki nötral atom veya moleküller birbirlerini iter ve çekerler. Bu itme ve çekme kuvveti aralarındaki uzaklığa bağlıdır.

Sistemin Lennard-Jones potansiyeli

lennard-jones.jpg

Denklemi ile hesaplanır.

Atom veya moleküller bu potasiyel minumum olacak şekilde birbirlerini iter veya çekerler. Bu da ancak birbirlerine en yakın bulunabildikleri küresel durumda olanaklı olur. Yaklaşınca itmeye uzaklaşınca çekmeye başlar. Belirli bir uzaklıkta enerji minimumdur.

0.jpg

Aşağıda 13 atomludan 147 atomlu bir kümeye kadar enerjinin minimum olduğu geometriler verilmiştir.

LJ-magic.jpg

Parçacık sayısı arttıkça küme daha yuvarlak görünmeye başlar.

tarihinde anarkom tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 119
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Resim formatı yüzünden yazım ortaokul fen ödevi gibi oldu. Kusura bakmayın.

Nötral atom veya molekül içeren sıvı haldeki her cisim kendi ekseni etrafında dönsün ya da dönmesin, yerçekimsiz bir ortamda ya da uzayda küre şeklini alır.

Sıvı içerisindeki nötral atom veya moleküller birbirlerini iter ve çekerler. Bu itme ve çekme kuvveti aralarındaki uzaklığa bağlıdır.

Sistemin Lennard-Jones potansiyeli

lennard-jones.jpg

Denklemi ile hesaplanır.

Atom veya moleküller bu potasiyel minumum olacak şekilde birbirlerini iter veya çekerler. Bu da ancak birbirlerine en yakın bulunabildikleri küresel durumda olanaklı olur. Yaklaşınca itmeye uzaklaşınca çekmeye başlar. Belirli bir uzaklıkta enerji minimumdur.

0.jpg

Aşağıda 13 atomludan 147 atomlu bir kümeye kadar enerjinin minimum olduğu geometriler verilmiştir.

LJ-magic.jpg

Parçacık sayısı arttıkça küme daha yuvarlak görünmeye başlar.

Tüm gök cisimleri sıvı mı?

Sitelerde Paylaş

Al işte.

Dediğim gibi.

Kendi ekseni etrafında dönme hareketinin oluşturduğu merkez çekim kuvveti yuvarlak olmalarına neden oluyor gök cisimlerinin.

https://en.wikipedia...ntripetal_force

Bu sayede ben iki iddiamı da ispatlamış oluyorum.

1- Kendi ekseni etrafında dönme yuvarlak şekil almalarına neden oluyor.

2- Kendi ekseni etrafında dönme hareketi kütle çekim kuvveti üzerine bir de merkez çekim kuvveti ekliyor. Yani sonuç olarak yer çekimi artıyor.

Konu kapanmıştır.

Sitelerde Paylaş

2- Kendi ekseni etrafında dönme hareketi kütle çekim kuvveti üzerine bir de merkez çekim kuvveti ekliyor. Yani sonuç olarak yer çekimi artıyor.

Konu kapanmıştır.

Ay kendi etrafında dönmüyor. Ama yuvarlak.

Sadece kendi etrafında dönme ile yuvarlak şekil alsaydı yuvarlak değil pizza gibi yassı olurdu.

Gezegen Saturn'ün halkası gibi yassılırdı.

Yerçekimi yassılıp ramazan pidesi gibi olmasına izin vermiyor.

Sitelerde Paylaş

Ay kendi etrafında dönmüyor. Ama yuvarlak.

Sadece kendi etrafında dönme ile yuvarlak şekil alsaydı yuvarlak değil pizza gibi yassı olurdu.

Gezegen Saturn'ün halkası gibi yassılırdı.

Ay kendi ekseni etrafında dönüyor.

Sen dönmüyor dediğine göre dönmüyor farzetsek bile,

Dolaylı olarak da olsa çekim kuvvetiyle alakalı bir şey bu.

Kendi etrafında dönme çekim kuvvetini artırıyor mu artırmıyor mu?

Artırıyor.

O halde sorun ne?

Senin şekil alma ile ilgili verdiğin kaynak da da çekim kuvveti belirleyici olan.

Onları bir araya toplayan nedir? Kuvvet değil mi?

İş dönüp dolaşıp çekim kuvvetine çıkıyor ya yahu?

Bunların merkezinde "haydi gelin" diye çağıran bir çocuk yok ya onları toplayan.

Sitelerde Paylaş

Konu kapanmıştır.

Konu kapanmismis! Hadi lennn... Goren de fizik profesoru sanir.

Oncelikle senin kaynak diye gosterdigin sey merkezkac kuvveti degil, merkezcil kuvvet. Ben merkezcil kuvvetten bahsetmiyorum.

Ikinci maddedeki iddian evlere senlik. Merkezcil kuvvet cisimlerin dairesel hareket yapabilmesi icin gerekli olan kuvvettir. Cisimler dairesel hareket ettigi icin olusan bir kuvvet degildir. Daha hizli dairesel hareket icin daha buyuk merkezcil kuvvet gerekir. Viraja hizli giren bir arabanin yoldan cikmasinin sebebi, arabaya gerekli olan merkezcil kuvvetin yoldaki surtunme tarafindan verilememesidir. Merkezkac kuvveti ise dariresel hareket eden bir cismin yorungesinden disari dogru hissettigi kuvvettir.

Al sana Wiki'den baska bir alinti:

http://en.wikipedia...._Earth#Latitude

At latitudes nearer the Equator, the outward centrifugal force produced by Earth's rotation is larger than at polar latitudes. This counteracts the Earth's gravity to a small degree – up to a maximum of 0.3% at the Equator – and reduces the apparent downward acceleration of falling objects.

Baska bir alinti:

http://en.wikipedia....ce_frame)#Earth

A calculation for Earth at the equator shows that an object experiences a centrifugal force equal to approximately 1/289 of standard gravity.[22] Because centrifugal force increases according to the square of w, one would expect gravity to be cancelled for an object travelling 17 times faster than the Earth's rotation, and in fact satellites in low orbit at the equator complete 17 full orbits in one day.[23]

Neymis? Donmeden olusan merkezkac kuvveti yercekiminden CIKARILIRmis.

Sitelerde Paylaş

Ay kendi ekseni etrafında dönüyor.

Sen dönmüyor dediğine göre dönmüyor farzetsek bile,

Dolaylı olarak da olsa çekim kuvvetiyle alakalı bir şey bu.

Kendi etrafında dönme çekim kuvvetini artırıyor mu artırmıyor mu?

Artırıyor.

O halde sorun ne?

Artmıyor da azalmıyor da.

Kendi etrafında dönme sırasında yerçekimi artmaz da azalmaz da. Daha önce haci yazdı galiba. Okumuyorsunuz.

Yerçekimine zıt yönde merkezkaç kuvveti oluşur.

Yerçekimi ivmesi ekvatorda 9.780 m·s−2 iken kutuplarda 9.832 m·s−2 dir.

Sitelerde Paylaş

Konu kapanmismis! Hadi lennn... Goren de fizik profesoru sanir.

Oncelikle senin kaynak diye gosterdigin sey merkezkac kuvveti degil, merkezcil kuvvet. Ben merkezcil kuvvetten bahsetmiyorum.

Ikinci maddedeki iddian evlere senlik. Merkezcil kuvvet cisimlerin dairesel hareket yapabilmesi icin gerekli olan kuvvettir. Cisimler dairesel hareket ettigi icin olusan bir kuvvet degildir. Daha hizli dairesel hareket icin daha buyuk merkezcil kuvvet gerekir. Viraja hizli giren bir arabanin yoldan cikmasinin sebebi, arabaya gerekli olan merkezcil kuvvetin yoldaki surtunme tarafindan verilememesidir. Merkezkac kuvveti ise dariresel hareket eden bir cismin yorungesinden disari dogru hissettigi kuvvettir.

Al sana Wiki'den baska bir alinti:

http://en.wikipedia...._Earth#Latitude

At latitudes nearer the Equator, the outward centrifugal force produced by Earth's rotation is larger than at polar latitudes. This counteracts the Earth's gravity to a small degree – up to a maximum of 0.3% at the Equator – and reduces the apparent downward acceleration of falling objects.

Baska bir alinti:

http://en.wikipedia....ce_frame)#Earth

A calculation for Earth at the equator shows that an object experiences a centrifugal force equal to approximately 1/289 of standard gravity.[22] Because centrifugal force increases according to the square of w, one would expect gravity to be cancelled for an object travelling 17 times faster than the Earth's rotation, and in fact satellites in low orbit at the equator complete 17 full orbits in one day.[23]

Neymis? Donmeden olusan merkezkac kuvveti yercekiminden CIKARILIRmis.

Sen benimle neyi tartışıyorsun anlamıyorum.

Merkez kaç kuvvetinden bahseden kim anlamıyorum.

Bunu ben hiç telaffuz etmediğim halde benim sözlerime getirip sokmanın anlamı ne?

Bu sana ait bir sözdü ve ben senle bunu kısa bir yazıyla yazıştım sadece.

Ayrıca esas kütleden bahsettiğimizde sne yine yanlışsın.

Merkez kaç kuvveti dünya üzerinde bulunan bağımsız kütleleri kapsayan bir şey.

Dünyanın kendisini kapsamaz ki.

Merkez kaç dünya söz konusu olduğunda ancak güneş ile dünya arasındaki bir ilişki.

Sen geliyorsun diyorsun ki,

Bir araba dünyanın dönmesinden kaynaklanan merkez kaç kuvvetine sahiptir diyorsun, ve bu kuvveti ana kütleye bağlıyorsun.

Bu ne aptalca bir şey?

Arabadaki çekim kuvvetlerinin dünya ile alakası nedir ki?

Dünya denen kütle dönmeseydi üzerindekilere daha az çekim kuvveti uygulardı.

Dünyanın dönmesiyle üzerindekilerin edindiği merkez kaçtan bana ne?

O dünyanın çekimine dirençtir.

Saçmalıktır bu senin dediğin resmen.

Ben sana diyorum bir apartmanın tepesinden bir adam iple aşağıdan bir şey çekse,

Eğer makara kullanırsa iple çektiğindne fazla çeker diyorum.

Sen de bana diyorsun ki, çekemez, çünkü aşağıda hasan bekliyor o yükü aşağı çeker.

Bunun ne alakası var konuyla?

Dünyanın dönmesi onun çekim kuvvetini artırır.

Cisimlerin dönmesini bunu artırır.

Üzerindeki cisimler çekime direnmiş direnmemiş bundan bana ne?

Bunun kuvvetin değeriyle alakası yok ki.

Ne saçmalıyorsunuz siz?

Sitelerde Paylaş

Artmıyor da azalmıyor da.

Kendi etrafında dönme sırasında yerçekimi artmaz da azalmaz da. Daha önce haci yazdı galiba. Okumuyorsunuz.

Yerçekimine zıt yönde merkezkaç kuvveti oluşur.

Yerçekimi ivmesi ekvatorda 9.780 m·s−2 iken kutuplarda 9.832 m·s−2 dir.

Merkez kaç kütle çekimine kapılan cisimlerin bir direncidir.

Bunun ana kütledeki kuvvet artışıyla veya azalmasıyla ne alakası var?

Sitelerde Paylaş

1- Çekim ve çekime direnç ilişkisi

2- Beraber düşme (Galaksi hareketinden dolayı tüm büyük ve küçük cisimlere etki eden ana kuvvet)

Kusura bakma çekim ve çekime direnç ilişkisinden hiç bir şey anlamadım.

Güneş sisteminin ekliptik düzlemi samanyolu galaksisinin diskine paralel değil (50 derece civarında galiba) ve sürekli değişiyor.

Terim ve anlam karmaşası içerisindesin. Aynı şeylerden bahsetmiyor olabiliriz.

Sitelerde Paylaş

Kusura bakma çekim ve çekime direnç ilişkisinden hiç bir şey anlamadım.

Güneş sisteminin ekliptik düzlemi samanyolu galaksisinin diskine paralel değil (50 derece civarında galiba) ve sürekli değişiyor.

Terim ve anlam karmaşası içerisindesin. Aynı şeylerden bahsetmiyor olabiliriz.

Ben ifade ediyorum zaten olayı.

Paraleller çünkü

Venüs ile güneş arasındaki çekim ve çekime direnç ilişkisinin zirvesi venüsün olduğu yerlerde (ileri geri değişiyor)

Dünya ile güneş arasındaki çekim ve çekime direnç ilişkisinin zirvesi dünyanın olduğu yerlerde (ileri geri değişiyor)

Bir de bunlara galaksinin hareketine yol açan önceden beri var olan bir kuvvet etki ediyor.

Buna itme, çekme, yükselme veya düşme diyebilirsin.

Ama patlamaya bağlandığı için olay (big bang) itme şeklinde değerlendirmekte fayda var.

Bir itme kuvveti galaksiyi sarmış.

Bu da ana dengeyi sağlıyor.

Anladın mı?

tarihinde Sarı Kırmızı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben ifade ediyorum zaten olayı.

Paraleller çünkü

Venüs ile güneş arasındaki çekim ve çekime direnç ilişkisinin zirvesi venüsün olduğu yerlerde (ileri geri değişiyor)

Dünya ile güneş arasındaki çekim ve çekime direnç ilişkisinin zirvesi dünyanın olduğu yerlerde (ileri geri değişiyor)

Bir de bunlara galaksinin hareketine yol açan önceden beri var olan bir kuvvet etki ediyor.

Buna itme, çekme, yükselme veya düşme diyebilirsin.

Ama patlamaya bağlandığı için olay (big bang) itme şeklinde değerlendirmekte fayda var.

Bir itme kuvveti galaksiyi sarmış.

Bu da ana dengeyi sağlıyor.

Anladın mı?

Anlaşıldı. Daha fazla açıklamana gerek yok.

Bilgin olmadan ezberden konuşuyorsun. Araştırma yapıp anlayıp buraya yazacak durumun da yok.

Erke dönergecini de sen geliştirdin galiba.

Sitelerde Paylaş

Bilgin olmadan ezberden konuşuyorsun. Araştırma yapıp anlayıp buraya yazacak durumun da yok.

Bakın bu konuları tartışma boyutların çekmeniz, hele de terminolojiyi ahlaksızca kullanmanız beni sinir ediyor.

Benim yazdıklarımda ne yanlış var ki sne bana böyle şeyler yazabiliyorsun?

Bilinçli veya değil bu hareket etik dışı ve savaşa yöneliktir.

Senin ne yazacağını da biliyorum.

Terminolojiye boğacaksın burayı.

Benim zaten normal dille tarif ettiğim şeyi karmaşık terminolojiyle farklı bir şeymiş gib sunacaksın.

Bu işlere bir son verin.

Sitelerde Paylaş

Buyur kendi terminolojini kullan ve yaz.

Benim dediklerimin aynısını terminolojik dille yazarsan sana küfrederim.

Kuran hafızları gibi bir şey olmuşsunuz.

Terminoloji aynen telaffuz edilecke, edilmezse günah olur gibi bir şey bu

Neye dönüşüyorsunuz siz?

Senin bu yaptığın interaktif bilgi kullanımı değil ki.

Statik tekrardır.

İneklikten başka şey değildir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...