Jump to content

Ateizme göre hayatın gerçekte bir anlamı yoksa...

Recommended Posts

Bugüne kadar kendi inandığın boktan azıcık olsun bahsetmeden sürekli hem teistleri hem ateistleri eleştriyorsun.

Bir sürü başlık açmışımdır, sen denk gelmemişsin..

Kim ne sorduysa da cevabını vermişimdir.

Ben agnostik ateistim, buyur bir sorun varsa cevap vereyim, benim de gülünecek şeylerim varsa beraber gülelim.

Benim ne korkum ne de sizin gibi takıntılarım var.

Saçmaladıysan saçmaladığını kabul edeceksin, öyle çocuk gibi ağzını bozup üstün çıkmaya çalıştıkça daha da komik oluyorsun(:

Sitelerde Paylaş
  • İleti 117
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sinirlenince daha komik oluyorsun sen ya, canım benim(:

ben hiçbir anlamın bir diğerinden daha üstün olmadığını söylüyorum bu başlıkta

sen aksini iddia edip saçmalayıonca doğal olarak benden ayarı yiyiyorsun

ama ben bu eylemin senin saçmalamandan daha anlamlı olduğunu iddia etmediğim için üstünlük taslamış olmuyorum, kapiş

İfadelerinde en ufak bir üstünlük taslama yok gerçekten (!)

Şİmdi iyleşmeye başladın. Başalrda herzman yaptığın gibi ''aha ayar verecem'' diye geldin buraya ama ayarı alınca döndün değiştin ''ben aslında üstünlük taslamıyorum'' ayaklarına yatmaya başladın.

Buna normalde ''döneklik'' deriz ama senin için ''iyleşme'' terimini kullanıcam.

Sen arsız bir narsistsin çünki. Narsistleri iyleştirme yolu da onlara ne bok olduklarını açıkca yüzüne vurmaktır.

Sen de işe yeramaya başladı bile.

Sitelerde Paylaş

Saçmaladıysan saçmaladığını kabul edeceksin, öyle çocuk gibi ağzını bozup üstün çıkmaya çalıştıkça daha da komik oluyorsun(:

Üstün çıkmaya çalışmıyorum. Senin havanı södürmeye çalışıyorum sadece.

nasıl senin hayatının anlamı ateistlere ayar vermekse

benim hayatımın anlamı da senin gibi narsistlere ayar vermek.

sadece eğlence. Bunda yanlış bişey mi var? Senin yaptığından ''daha'' saçma olan yanı ne?

Ben agnostik ateistim, buyur bir sorun varsa cevap vereyim,

Farklı bir sorum yok.Senin sorunu sana yöneltiyorum.

Bize hayatının amacından ve anlamından bahset. İçinde ne varsa hepsini ortaya koy.

Tüm değerlerini kutsallarını ve bunların anlamlarını açıkca belirt.

(Bizde taşak geçelim, eğlenelim biraz. Ateistsen senin için sorun olmaması lazım)

tarihinde ad hominem tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu da başka bir çeşit ateist işte..

''Düzgün çalışan sistem devam etmeli demekle ben anlam vermiş olmuyorum'' diyen adam, sözlerimi çarpıtma diyerek yeni bir saçmalık ortaya atıyor

''Yaşamak ölmekten değerlidir. Bunu en salak hayvanlar bile bilir.'' Bu da biz hayvanların zihinlerimizde uydurduğu bir anlam değil mi?

Sen gerçekliği olduğu gibi algılayan materyalist ateistler için ''düzgün çalışan'' ibaresini kullanmadın mı?

Az dindarı da agnostik vesairesi de sizin bu gruba dahil değil, ne başarısından bahsediyorsun.

Dünyada en çok kopyalanan bilgi tanrı memidir, genlerin kopyalanmasında da teist kesim daha başarılı.

Demekki ''düzgün çalışan sistem'' onlarda!

Senin ''gerçeği olduğu gibi algılanman'' doğanın umurunda mı zannediyorsun?(:

Bilinç fenomeni biriktirme ve anlamlandırma yapmadan var olamaz.

Mesela kendini dışarıdan bir izle lütfen.

Sen her saniye ilerleyen bir çizgi gibisin.

Bu çizginin ilerlemesi için anlamlandırma (anlama yani) ve bütünlük şarttır.

Senin ben dediğin o pik noktası biriken datalardaki kontrolden başka şey değil.

Yani datalar üzerinde sörf yapman seni bilinçli kılıyor.

O sörf tahtasından düştüğünde farkındalığının farkındalığını kaybediyorsun ve sadece farkındalığa sahip oluyorsun

Yani bitkiden ve hayvandan farkın kalmıyor.

Demek istediğim bu fenomenin çalışma prensibi, var olma prensibi anlamlandırma üzerine kurulu.

İneğin neyi yiyeceğini bilmesi de açlığının ve otun anlamlandırılarak birleştirilmesidir.

Senin sözlerin "göldeki balıksak yüzmenin anlamı ne?" gibi bir soru.

Saçma yani.

Sen bilinç üzerine yoğunlaş.

Bilinçteki devamlılığın ayaklarından biri anlamlandırma.

Teknik bir konu bu.

Kaçınılmaz bir olay.

Yaşamın daha değerli olduğu anlamlandırılıyor.

Otomatik bir şey.

Sitelerde Paylaş

936954_10151543614212906_1194390094_n.jpg

Gerçekten de hayatın anlamı olmasaydı,

ve ben seçmek zorunda olsaydım,

bence de "en seçilesi anlamsızlık" bu olurdu..

(Nietzsche)

Sitelerde Paylaş

İfadelerinde en ufak bir üstünlük taslama yok gerçekten (!)

Bak şimdi..aşağıda şunu demişsin

''Üstün çıkmaya çalışmıyorum. Senin havanı södürmeye çalışıyorum sadece.''

bunda üstünlük ifadesi yok.. peki ben ne demişim

''bu tür başlıkları açma sebebim de havanızı almak zaten''

bunda üstünlük ifadesi var öyle mi? Şaka mısın sen?

Baştan beri aynı bok olduğumuzu söyleyen benim,

her anlamın her amacın, aslında aynı derecede saçma olduğunu savunan benim

kalkmış bana

''Bunda yanlış bişey mi var? Senin yaptığından ''daha'' saçma olan yanı ne?'' diyorsun(:

Sitelerde Paylaş

Sen bilinç üzerine yoğunlaş.

Bilinçteki devamlılığın ayaklarından biri anlamlandırma.

Teknik bir konu bu.

Kaçınılmaz bir olay.

Yaşamın daha değerli olduğu anlamlandırılıyor.

Otomatik bir şey.

Verdiğim cevaba ancak bu kadar alakasız bir yanıt verilebilirdi..

Bilincin ne olduğu biliyoruz, bize ''materyalist bilinçlerin yaşaması gerekli'' savını açıkla, bunun zihninin ürettiği bir anlam olmadığını, gerçeğin ta kendisi olduğunu kanıtla..

Sitelerde Paylaş

Verdiğim cevaba ancak bu kadar alakasız bir yanıt verilebilirdi..

Bilincin ne olduğu biliyoruz, bize ''materyalist bilinçlerin yaşaması gerekli'' savını açıkla, bunun zihninin ürettiği bir anlam olmadığını, gerçeğin ta kendisi olduğunu kanıtla..

Kardeşim "yaşaması gerekir" ifadesi bir tercih değil.

Ben onu telaffuz etmesem de öyle oluyor.

Senin bu kelimelerin anlamları, cümlelerin anlamlarına olan takıntını da anlamak mümkün değil.

Anlam yok diyorsun ama cümlemdeki anlamları dikkate alıyorsun.

Anlam yoksa yazışma.

Sen gıcıklık üretirken anlam oluşturacaksın, sonra bana dönüp anlam hesabı soracaksın.

Kendinle çelişiyorsun.

Sitelerde Paylaş

"Hayatin anlami yok." diyenler hayatin anlami olabilmesi icin ne gerekiyor? anlamis degilim sizleri.

"Hayatin anlami yok" demek. yasadiginiz hayatı inkar etmektir.

o zaman ateizm ''kendini inkar etmektir'' mi oluyor..

tarihinde Tabipp tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kardeşim "yaşaması gerekir" ifadesi bir tercih değil.

Ben onu telaffuz etmesem de öyle oluyor.

,

Elbetteki senin zihninin ürettiği bir tercih bu, aksini söyleyebilmen için

doğanın ''amanda materyalist ateistler yaşamalı'' diyerek hareket ettiğini ispatlamalısın

ya da ''gerçeği olduğu gibi algılayan bilinçlerin'' diğer bilinçlerden daha çok yaşadığını,

daha çok ürediğini, daha çok bilgi kopyaladığını temellendirebilmelisin..

bunları yapamıyorsun ama ateistlerin yaşaması gerektiğinin kendi tercihin olmadığını söyleyip boyuna saçmalıyorsun

Anlam yok diyorsun ama cümlemdeki anlamları dikkate alıyorsun.

Anlam yoksa yazışma.

Şu tartıştığımız yaşam ölüm gibi şeylerin, senin zihninin dışında bir anlamı olduğunu mu zannediyorsun.

Elbette şu yaptığımız tartışmanın zihinlerimiz dışında hiçbir anlamı yok, anlamı olan birşey vardı da ben bunu mu tercih ediyorum sanki..

Sen gıcıklık üretirken anlam oluşturacaksın, sonra bana dönüp anlam hesabı soracaksın.

Kendinle çelişiyorsun.

Çeliştiğim falan yok, ben söylediklerimin doğada bir anlamı olduğunu iddia etmiyorum, zihinlerimizdeki mantık örgüsüne göre senin saçmaladığını söylüyorum.

Sitelerde Paylaş

,

Elbetteki senin zihninin ürettiği bir tercih bu, aksini söyleyebilmen için

doğanın ''amanda materyalist ateistler yaşamalı'' diyerek hareket ettiğini ispatlamalısın

ya da ''gerçeği olduğu gibi algılayan bilinçlerin'' diğer bilinçlerden daha çok yaşadığını,

daha çok ürediğini, daha çok bilgi kopyaladığını temellendirebilmelisin..

bunları yapamıyorsun ama ateistlerin yaşaması gerektiğinin kendi tercihin olmadığını söyleyip boyuna saçmalıyorsun

Şu tartıştığımız yaşam ölüm gibi şeylerin, senin zihninin dışında bir anlamı olduğunu mu zannediyorsun.

Elbette şu yaptığımız tartışmanın zihinlerimiz dışında hiçbir anlamı yok, anlamı olan birşey vardı da ben bunu mu tercih ediyorum sanki..

Çeliştiğim falan yok, ben söylediklerimin doğada bir anlamı olduğunu iddia etmiyorum, zihinlerimizdeki mantık örgüsüne göre senin saçmaladığını söylüyorum.

Hayatın anlamı var.

Hemen hemen her bilinçli canlı hayatı yaşamayı tercih ediyor.

Bilinç bir anlamlandırma fenomeni.

O nedenle bu yönde bir anlamlandırma vardır.

Uzatmanın anlamı yok.

Sen hayatın anlamsız olduğunu iddia ediyorsan kendin ilk önce bunu ispatlamalısın.

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

Hayatın anlamı var.

Hemen hemen her bilinçli canlı hayatı yaşamayı tercih ediyor.

Adamım yine uçmuşsun, belki yeni üyelik almışsındır diye cevap veriyorum.

Kıvıra kıvıra ne hallere düşmüşsün, halbuki ne iddialı laflar ediyordun(:

Açıkçası Ateist bilinçler haricindeki bilinçlerin hayatları anlamsız. . :)

tarihinde BRUTAL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hayata yüklediğimiz anlamları bizler uyduruyorsak..

Ateist kişi, kendi hayatının bir teistin hayatından daha anlamlı olduğunu ya da gerçek olan ve yaşanması gereken anlamın kendisininki olduğunu savlayabilir mi?

Brutal şimdi bir ateist öncelikle evrimsel süreçlerden geçen canlılığın bir parçası olarak canlılığın getirisi duyusal ve düşünsel özelliklere sahip her insan gibi(eşitiz). Örneğin hormonlar bizim gibi canlı türlerinde oldukça baskın rol oynamakta çoğu zaman. Eşleşmek, yemek yemek, yaşamı idame ettirip korkular geliştirmek vesaire.

Bilinç belki bu canlılıkta kendi farkındalığını sorgulama seviyesinde en üst düzeyde. Bencil olan yanımız olduğu kesin. Bu herhangi bir canlıdan yaşama isteği ve sürdürülmesi açısından çok fark etmiyordur. Genel insanlık içinde bunun ürettiği ideoloji ne olursa olsun bu çerçeveyi aşamayarak aynı yönde anlam yükleme çabasını içerdiğini söyleyebilirim.

Yani dindarda bu anlamı canlılığın getirisi biyolojik ve düşünsel ihtiyaçlarını tatmin için kabullenmekte, ateistte bu anlamı bireysel varetmekte. Ortak nokta yaşıyor olmak ve bu güdünün güçlü olması ve çeşitli ihtiyaçları elde etmede en doğru kendince sonucu bulma çabası içeriyor.

Ateist tanrı tanımazlık, yani varlığı daha katı ve gerçekçi kabul içeriyor. Bu durumda herhangi bir inanç inançsızlık değil, bilinçli olmanın getirisi doğruyu bilme isteği, tek yaşam hakkı düşüncesi, her an elindekini(canlılığı) yitirme korkusu,ister istemez gelişmiş duyusal verilerle ve düşünce biçimiyle empati kurma yeteneği ortak yaşarlılıkta belli kurallar ve kendimize yaptırımlar geliştirerek bu yaşamı değerli kılmamızıda sağlıyor.

Anlam ve gerçekçilikten kasıt nedir? Göreceli doğrular üzerinden bakıyorsak fark yok. İnanan için inandıkları net doğrudur. Ateistler içinse kendi sorgulamalarının sonucu yani ateizm.

Daha anlamlıdır bu durumda ki herkes için geçerli, çünkü sadece benim yaşayacağım bir hayata sahibim. Anlam var olduğumuz gerçeği, ben her varlığa saygı duymalıyım, çünkü yaşama güdüm güçlü.

Kendi kriterimi belirlerim, canım acıyorsa canı acıyordur, acımasın istiyorsam acıtmamayıda bilmeliyim. Yemek için öldürmeliyim, ancak zekamın farkındayım öldüreceğimi üretecek yetenekteyim, uyum içinde yaşayıp bana has estetik duygusunuda tatmin edebilirim.

Sadece farklı düşünmek, farklı cinsiyet farklı ırk diye masallara dayanarak yoketmem gerekmez kimseyi. İstersem aynı derecede yokedici ve saldırgan olabilirim. Tek engel benim. Farkıda ben belirlerim, bu benim herhangi bir duygu veya düşüncemi tatminde şu anki dünyada zorunluluk değil. Gayet huzurlu, korkusuz ve sosyal canlılar olmanın getirisini zarar vermeden ve görmeden istersek yaşayabiliriz. Bu tercih meselesi. Ancak çeşitli ideolojiler bunu engellemekte ve amaç olarak mutlak zorunlu kılmakta. İşte fark budur tercih etmekle, tehtid edilmek amacı ve gerçekliğini hayatın içinde insana dayatmakta.

Bilmem anlatabildim mi? Kimseden daha değerli-değersizden öte daha doğru ve canlılığın bizi getirdiği noktada (zeka bir avantaj başlı başına vede duygular) daha gerçekçi olması önemli.

Bizde tercih, ancak inançlarda tercih olduğunu sanmıyorum ve inançlar amaçlarıyla tehtidtir. Ateistlerdede bu tercihin tehtide dönüşme riski daima vardır, o durumdada amacım sadece bencil gene eklenmiş bencil kişilik olur.

Sevgi saygımla...

tarihinde e-teist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İşte böyleee,

Dinderlerin hayatı anlamsızdır.

Ataıstlarınsa anlamlıdır.

Ben ataıst degilim ama gerçegi böyledir.

Dinci kesim şöyle der.

Bir TEKKE

Bir TAKKE

Bir lokmada ekmek.

Bu yaşamda anlam olurmu?

Dinderler sanıyorku öte dünyede cennette( genel..........de) yaşıyacahlar.

Ahlınıza Turp sıhıyım.Allahın başka işi yohda dünyede yasah ettigini ahratta size verecek.

Siz önce ahlınızı arayıp bulun.

Tolondede

Sitelerde Paylaş

Sen hangi mezheptensin?

Yaşamın anlamı var diyen mezheptenim. :)

Yaşamın anlamı doğumdan şimdiki zamana kadar duyuların ile çevreden topladığın bilgilerin belleğinde kalanlarıdır.

Sitelerde Paylaş

Yaşamın anlamı var diyen mezheptenim. :)

Yaşamın anlamı doğumdan şimdiki zamana kadar duyuların ile çevreden topladığın bilgilerin belleğinde kalanlarıdır.

bu bellek kimilerinde dini bilgilerle kuşatılmış, öyleyse ''hayatın anlamı var ve o da dindir'' diyen de haklı olmalı sana göre

çok saçma bir mezhepmiş seninkisi..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...