Jump to content

Ateist Forumların Varlık Nedeni ve Amacı Nedir?

Recommended Posts

Sosyal medya açısından bakarsak,

Büyük kitlelerin foruma ihtiyacı olur.

Büyüyen bir kitle var.

Forumu olacak, tv yüzleri olacak, siyasi yüzleri olacak, sanat yüzleri olacak.

Bilim zaten Ateizmin karargahı.

Çünkü Ateistler haricindekiler bilim yapamıyor.

Verileri değerlendirirken veya sonuçları oluştururken illaki bir inanç virüsü bulaştırıyor.

Ancak Ateist haricindekilerin bilinçlerinin yaptığı her türlü yorum yanlışını hiç çaba harcamadan farkediyor tüm Ateistler.

Bu da ilginç bir noktadır.

Mesela bir Agnostik bilim adamı, herhangi bir bilimsel konuda değerlendirmesini içeren makale yazmaya kalksın, bilincindeki arızayı görüyor Ateist bilinçler hemen.

Ateizm hızla artıyor.

Heryerde Ateist düşünceler var artık.

Mısırdan, Suudi Arabistandan, Malezyadan, Pakistandan, irandan fışkırıyor.

Üstelik artık ölümler de, cezalar da korkutmuyor kimseyi.

Ateist Forumların varlık nedenleri gereksinimdir.

Sosyal iletişimin bir gereksinimi.

Sitelerde Paylaş

İnsanın fıtratı vicdanı ruhu yaratıcısını arıyor araştırıyor

ister istemez ilgilenmek zorundasınız

Nedenlerden biri bu olabilir.

Bir arayış içinde olduğumuz doğru da çoğu kere biz aradığımızı bulduğumuz izlenimi uyandırıyoruz.

Şimdiye kadar ne bulduk? İlerde neler bulabiliriz?

Bulduklarımızla ne yapmak istiyoruz?

Ne arıyoruz? Neden arıyoruz?

Sitelerde Paylaş

Sosyal medya açısından bakarsak,

Büyük kitlelerin foruma ihtiyacı olur.

Büyüyen bir kitle var.

Forumu olacak, tv yüzleri olacak, siyasi yüzleri olacak, sanat yüzleri olacak.

Bilim zaten Ateizmin karargahı.

Çünkü Ateistler haricindekiler bilim yapamıyor.

Verileri değerlendirirken veya sonuçları oluştururken illaki bir inanç virüsü bulaştırıyor.

Ancak Ateist haricindekilerin bilinçlerinin yaptığı her türlü yorum yanlışını hiç çaba harcamadan farkediyor tüm Ateistler.

Bu da ilginç bir noktadır.

Mesela bir Agnostik bilim adamı, herhangi bir bilimsel konuda değerlendirmesini içeren makale yazmaya kalksın, bilincindeki arızayı görüyor Ateist bilinçler hemen.

Ateizm hızla artıyor.

Heryerde Ateist düşünceler var artık.

Mısırdan, Suudi Arabistandan, Malezyadan, Pakistandan, irandan fışkırıyor.

Üstelik artık ölümler de, cezalar da korkutmuyor kimseyi.

Ateist Forumların varlık nedenleri gereksinimdir.

Sosyal iletişimin bir gereksinimi.

Yani size göre ateist forumlar bir nichi dolduruyor. Bir ihtiyaca cevap veriyor.

Bu nasıl bir ihtiyaç?

Ateistforumlar insanlığa bir hizmet mi sunuyor?

Bu hizmeti nasıl yapıyor? Daha da önemli olarak.. Bu hizmet nasıl yapılmalı?

Sitelerde Paylaş

Yani size göre ateist forumlar bir nichi dolduruyor. Bir ihtiyaca cevap veriyor.

Bu nasıl bir ihtiyaç?

Ateistforumlar insanlığa bir hizmet mi sunuyor?

Bu hizmeti nasıl yapıyor? Daha da önemli olarak.. Bu hizmet nasıl yapılmalı?

Şunu kesin olarak söyleyebilirim ki, insanlık diye tabir ettiğimiz bir şey yok.

Homo sapiens ırkı iki türe ayrılmış.

Birinci tür ve neredeyse %90'ını oluşturan tür, akıl yanılsaması geçirmiş tür. Bunlar fizik kanunlarından, doğanın basit gerçeklerine kadar herşeyde akla aykırı şeyleri doğru kabul ederler. Yani virüslüdürler.

İkinci tür ise doğayı ve evreni olduğu gibi algılayabilen nesnel bir tür. Yani Ateistler.

Bu türde bir artış var.

Bu türün sosyal medyadaki toplanma yerlerindne biri Ateistforumlar.

Yani burada insanlık yararı diye bir şey söz konusu değil.

Akıllı insanların sosyal medya toplanma yerleri.

Daha önceden çok değildi ikinci tür.

O yüzden ikinci türe ait oluşumlar sıradışı, normal dışı görülürdü.

Artık bir normalliğin, çoğunluk gücünün eseri.

Her grubun forumu var.

Sitelerde Paylaş

Ateist forumlar neden vardırlar?

Ateizmi ve ateistlerin kendilerini anlatması için. Ateizmin aslen çok fazla anlatacak bir şeyi yok, o yüzden iş ateistlere düşüyor. Tanrı'ya ve dine neden inanmıyorlar, bu durumu nasıl açıklıyorlar, inançsız yaşamak nasıl bir şey ve bu nasıl oluyor vb her şeyi açıklayabilmeliler. Ateist forumlar bu noktada çok önemli bir iletişim aracı oluyor, uzun uzun ve çok yönlü olarak anlatıp tartışabilmek olanağı sunuyor.

Bu gibi forumlar gerçekçi, akılcı ve elbette sağlıklı düşüncelerin dolaştığı ortamlar olmak zorunda. Ateistforum da dahil olmak üzere bu tür forumların en önemli handikapı, özgürlük anlayışının bazı sağlıksız ve zararlı düşünce ve yönelimlerin çok fazla hayat bulabilmesi, ateizmin gerçeklikten kopma noktasına gelecek kadar sanallaşması.

Yabancı forumlarda çok fazla yok bu sorun. Burada, Türkiye'de var. İnananları, inancının türü ve dozu her ne olursa olsun dışlamak, aşağılamak, küçümsemek, ülkenin dinamiklerini kesin olarak görmezden gelip "sanal ateist-sanal dindar" yaratmak eğilimi var. Bu da çok zorlayıcı, rahatsız edici, itici, baskıcı bir tutum ve hedefe yönelik değil.

Ateistler ve onların bir araya geldiği forumlar toplumundan kopuk, hatta kendi toplumuna düşman olduğu sürece hiçbir şeyi anlatamaz, ateizme de kendi eliyle darbe vurur.

Ateistlerin mastürbasyon alanı olmaktan kurtulamaz, e öyle olacaksa hiç olmaması kesinlikle daha evladır.

Sitelerde Paylaş

dünyada varlık nedeni başka

türkiyede varlık nedeni ve nitelikleri de başka

uluslararası ateizm forumlarıyla

paralel olduğu bazı özellikler de var tr'deki ateizm forumlarının

ama geneline, yani resmin tümüne bakmak gerekirse,

biz halen "çok daha bölünmüşüz" onlara göre..

Türkiye'de malesef henüz ailesine/çevresine bile "ateistim" demeye çekinen

bunun bilinmesinden kaygı duyan ateistler var..

hani "gizli gay" diyorlar ya,

onların durumuna benzetiyorum ben tr'deki ateistleri çoğu zaman..

hal böyle olunca da,

tr'deki ateistlerin reelde gizledikleri durumlar, tartışmak isteyip de tartışamadığı konular

keşfetmek isteyip de, öğretilmesi bile yasaklanmış olan konuların dışavurumu

internet yoluyla açığa çıkıyor..

internet olmadan önce de tr'de ateistler vardı..

fakat yayılmasında, bilinmesinde, daha çok konuşulmasında

internetin nimetlerinden faydalanmış olduğumuzu da yadsımamak gerek bence

getirisi olduğu kadar götürüsü de oldu tabi ateizm forumlarının

dezenformasyon arttı mesela.. bilgi'nin doğruluğunu sınamamız zorlaştı..

salt dinlere tepkisi olan yeni, meraklı, heyecanlı gençlerin

henüz tam emin olmadan "ben de ateistim" demesine de yol açtı belki..

kanımca tr'deki ateist forumların,

"siyasi bölünmüşlükten arınması" önemlidir öncelikle..

Sitelerde Paylaş

kanımca tr'deki ateist forumların,

"siyasi bölünmüşlükten arınması" önemlidir öncelikle..

Bu söylediğin bu ülkede ve mevcut durumda imkansız idi, bundan sonrası için de çok ümitli değilim. Fakat zaten ben böyle bir şey ümit ediyor değilim, böyle bir beklentim olmadığı gibi siyasi bölünmüşlükten taraftım.

Türkiye'den sözediyoruz.. Türkiye ateistleri ve forumlarını konuşuyoruz, o halde bu son cümleni açabiliriz.

Ateistler dini gericilikle hatta dinle mücadele etmek gerektiği konusunda hemfikirdiler. Sadece bizler değil, tüm dünya ateistleri aynı fikirdediler.

Biz Türkler, uzunca bir süredir dini faşizmle karşı karşıyayız ve büyük çoğunluğumuz doğal olarak kendine siyaseten bir yön belirledi. Bu kaçınılmazdır, koşullar kişiyi buna zorlar. Yani bu ülkede dinle mücadele iktidarla mücadele anlamı taşıdığı için, bizler iktidarla mücadelenin öncelikli olduğunu biliyoruz.

Şimdi bu durumda, iktidarın birincil hedefi olan Atatürk, Atatürkçülük ve Atatürkçüler ya da kendini Atatürkçü diye tanımlamasa da Atatürk seven ve devrimleri sahiplenen insanlara saldıran, dinci iktidarı "özgürlük" adı altında açıkça besleyen, demokrasinin ve özel olarak ateistin hayat damarı olan laikliği bitirme çabalarına Atatürk ve Atatürkçü nefreti nedeniyle açık ortak olan ateistlerle ben ve benim gibi ateistlerin bir araya gelebilmesi mümkün müdür? Ve bu zaten kötü bir şey değil midir?

Düşünsene.. Forumlar kurup 7/24 Atatürk'e ve Atatürkçüye "gerici" diye başlayıp, bir milyon küfürle bitiriyor bu insanlar. Ben o aydınlanmacı devrimleri dibine dek sahiplenmiş, gerici iktidarın direkt hedef gösterdiği çoğunluğa dahil biriyim, bu durumda sadece "ateist" olduğu için dinci iktidarı her koldan besleyen kişilerle bir araya gelebilir miyim?

Peki neyin mücadelesini vereceğiz biz bu insanlarla? Oturup kuru kuru ateizm anlatacak, Kur'an mı tartışacağız?

Türkiye'de politikadan arınmış bir ateizm imkansız. İleride olabilir belki, ama bu durumda hem imkansız hem gereksiz hem de yanlış.

Bölünmek bazen gerekli ve iyidir, doğruyla yanlışı ayırt etmeyi sağlar.

Ateistler ikiye-üçe ayrılmış durumda: Atatürkçü veya kendini öyle tanımlamasa da onlara yakın hissedip savunanlar, kendini liberal olarak tanımlayıp birinci kitleye saldırıp "gerici" ile aynı dili konuşanlar, komünist veya sosyalist olduğunu söyleyip liberallerin yaptığının aynını yapanlar. Bu son iki grup Kürtçülüğü de destekler, Kürtçülük yapar ayrıca.

Mücadele, kişi saf almaya zorlar. Mücadele yolunuzu ve yönteminizi belirlemek zorundasınızdır. Bu ise Türkiye'de kaçınılmazdır, ister istemez..

O yüzden bölünelim, kim ne saftaymış görsün, anlasın herkes. Belki "özgürlük" kavramının içini boşaltıp gericiyle ortak dili kullanan bu insanlar aklını başına alır da susar hiç değilse. Susmaları bile bir şey..

Abuk sabuk Atatürk saplantıları yüzünden Said Nursi gibi bir deliyi Atatürk'le çarpıştıran ve sonucunda Said Nursi'yi daha demokrat, daha modern bulan ve bu gericilerin propagandası yapan bir forum, ateizmden sözedebilir mi?

O yüzden gerçekçi olalım, hiç öyle bölünmüşüz gibi düşünmeyelim. Ateizm hiçbir zaman ortak nokta olmak dışında birleştirici bir unsur olmayacaktır. Ateist olmak tek başına hiçbir şeydir. Hiç.

Sitelerde Paylaş

Ateist forumlarının amacı teist forumların amacından farklıdır.

Teist forumlar din ve Tanrı inancını yaymaya çalışırlar.

Ateist forumların böyle bir amacı yoktur.

Ateist forumlar kendilerini izleyenleri her konuda aydınlatmaya çalışan platformlardır.

Tabii din bu uzun listenin başında yer alır.

Sitelerde Paylaş

Ateistler tanrı arayışı içinde filan değiller.

Bu forumda yapılan tartışmların amacı dinin anlaşılmyan yönlerini anlayabilmek, müslümanalrdan bu konuda yardım dilemek ve kaybettiğimiz tanrımızı tekrar bulmak değil.

Tersini hangi ateist idda ederse o aptaldır.

Forumun neden varolduğunu o forumu kuranlar bilir. Üyeler ise çok farklı sebeplerden yazıyor olabilirler.

Kimisi bildiklerini paylaşmak istiyordur.

Kimisi kendini başkalarını da aydınlatmakla yükümlü görüyordur.

Kimisi sadece zaman öldürmek için yazıyordur.

Kimisi sadece tartışacak bişeyler olsun istiyordur.

Kimisi sırf teistlere gıcık olduğu için yazıyordur.

Kimisi de sırf komik olsun diye ...

vs vs vs...

Hacı böyle saçma başlıklarla dincilere ''aha siz de allahı arıyosunuz işte, fıtratınızda var.Taa ademin çocukları kardeşlerini düzerken yerleştirmiş allah bu fıtratı içimize'' deme fırsatı veriyorsun sadece.

Sitelerde Paylaş

Ateistforum demedim.

Ateist forumlar dedim...

Ateistforum'un spesifik bir amacı olabilir. Ateist forumlar içinde kendine bir niche oluşturmak için, teizmin ve dinlerin bazı spesifik nitelikleri tartışma konusu yapılabilir. Ama ateistforum böyle bir amaçla kurulmamıştır. Hedef bütün dinler ve tanrı inancıdır.

Ancak ateistforum bir Türk forumu olduğundan ilk hedef İslam ve Allah'dır.

Tabii onlarla ilgili her olgu da ateistforumun ilgi alanına girer.

Muhammed, Kur'an, halifeler ve genel olarak İslam tarihi bizi diğer konulardan çok daha fazla ilgilendirmektedir.

Diğer dinlere karşı bir hoşgörümüz yoktur. Hiç bir zaman da olmamıştır.

Buna rağmen aramıza arada bir bazı Hristiyan'ların girdiğini ve bizlerle birlikte İslam ve Kur'an'ı eleştirdiklerini gözlemlemişizdir.

Onların İslam hakkındaki görüşlerini özgürce belirtmelerini önlemeyi düşünmemişizdir. Onları teşhir etmekle yetinmişizdir.

Ateist forumların amacı, ateistforumun amacından çok daha geniş ve kapsamlıdır.

Dinlerle ilgili her konu bu forumların ilgi alanına girer.

Bütün dinler, dinlerin tarihi, ortaya çıkış şekilleri, ilkeleri, diğer dinlerle olan ilişkileri, paygamberleri, kutsal kitapları, vb.

Ateistforumda işlenen konular, diğer dinler hakkındaki bilgilerimiz kısıtlı olduğu için, ister istemez hemen tümüyle yalnız İslam'la ilgili olacaklardır.

Bu bizim kabahatimiz değildir. Eksikliğimizdir. Ve bu eksikliğin mazereti vardır.

Çoğumuz tarafsız bir din eğitimi almış değiliz. Zaten din eğitiminin tarafsız olması bizim için pek mümkün değil. Ama tarafsız din bilginleri de yok değildir. Ülkemizde onlar yoktur belki ama, Avrupada hatırı sayılır bir azınlık oluşturan, tarafsız din bilginleri vardır.

Spesifik amaçları dışında ve onlara ek olarak ateist forumlar, bu tarafsız din bilginlerinin öğretilerini öğrenmek ve onları yaymakla yükümlüdürler.

Tarafsız din bilginlerinin tarih, teoloji, linguistik, arkeoloji, antropoloji gibi çeşitli uzmanlık alanları olabilir. Çoğu bunların birkaçına özelleşmiş bile olabilirler. Örneğin iyi bir tarihçi, arkeolog da olabilirler. Ya da biri sosyal antropoloji, teoloji ve linguistikte uzman olabilir.

Ateist forumların amacı dinler konusunda otorite tarafsız bilim adamlarının bilimsel gözlemlerini yakından izlemektir.

Ancak o zaman, genel olarak dinler ve Tanrı, özel olarak İslam ve Allah hakkında yaptığımız eleştiriler, bilimsel bir temele dayanacaklarından, hakaret ve düşmanlık gibi nitelendirmelerden arındırılabilirler.

Ateist forumların ve ateistforumun amacı dinlere ve İslam'a karşı onların karşı koyamayacağı kadar katı ve sert, acımasız eleştiriler yapmak değildir. Bu sorunun kolayına kaçmak anlamına gelir.

Böyle bir strateji izleyince, bir kural olarak, karşı tarafın imanını bütünleştirmekten başka bir şey başarılmamaktadır.

Ama bilimsel olarak ortaya konan somut delillere dayanan bazı gerçeklerden hareket edilirse, insanlığı aydınlatmada çok daha başarılı olunacağı kesindir.

Ateist forumların amacı budur.

Daha doğrusu Ateist forumların amacı bu olmalıdır.

Bizim de amacımız bu olmalıdır.

Gerçek anlamda bilimsel olmak için geleneksel İslam'ın etkisi altında bugüne kadar öğrendiğimiz hemen her şeyi unutmamız gerekmektedir.

Bunu yapmanın çok zor olduğunu biliyorum.

Ama bir konyu bilimsel olarak incelemek, o konu hakkında ortaya atılan dedikodulardan kendimizi arındırmamızı gerektirir.

Zor olan işte budur.

Nedense biz ateistler hemen her zaman dinler ve Tanrı hakkındaki görüşlerimizi, o görüşlerin kaynağı ne olursa olsun terketmeden ve daha da ötesi onlara dayanarak, bazı çıkarsamalar yapmaktayız.

Devrim niteliğinde bazı kuramlarla karşılaşınca bu özelliğimiz önümüzde aşmamız gereken büyük bir engel oluşturmaktadır.

Başka bir deyişle bizim için en büyük engel, yine biziz. Kendimiziz.

Bu durumda ilk yapacağımız şey kendimizi aşmaktır. Bunu başarmak için de İslam'la ilgili bildiğimiz her şeyi önce tümüyle unutmak zorundayız. Aslında bu ilke hemen her konu için söz konusudur.

Bunu başaramazsak, hiç bir konuda kendimizi ilerletemez, daha bilgili ve değerli bir insan olamayız.

Özetle diyebilirim ki Ateist forumların amacı din ve Tanrı konularında ortaya konan bilimsel bulguları halk arasında yaymaktır. Yani insanları aydınlatmak ve eğitmektir. Bunu yapacak ateistlerden iyi ahlak sahibi ve dürüst olmaları beklenir. Amaç din yalanını başka yalanlarla değil, yalnız bilimsel olarak kanıtlanabilen doğrularla düzeltmektir. Bundan bir çıkar sağlamak gibi bir amaç güdülmemelidir. Bu doğru bilgileri halkın nasıl değerlendireceği, onlarla ne yapacağı, bizim ilgi alanımız ve sorumluluğumuz dışındadır. Biz ateistler bilim ve din adamları arasında yer alan dar bir nichi doldurmaktayız. Bilim adamlarından öğrendiklerimizi din adamlarına naklederek görevimizi yapmalıyız. Bizim görevimiz bu aşamada biterken, din adamlarının sorumluluğu başlamaktadır. Halk ne kadar iyi eğitilmiş ve aydın ise, din adamları da o kadar aydın olacaklardır.

Sitelerde Paylaş

" İnsan fıtraten mükerrem olduğundan, hakkı arıyor.

bazen bâtıl eline gelir; hak zannederek koynunda saklar.

Hakikati kazarken, ihtiyarsız, dalâlet başına düşer;

hakikat zannederek kafasına giydiriyor."

Ateist forumlar hep olacak maalesef

çünki bir fikri batıl ne kadar zayıflasa da (şimdiki gibi) asla yok olmuyor

bazen durum ve ortama göre neşvü nema bulup yayılır.

Hacı bilimsel olarak dinin yanlışlığını isbat etmeyi kendine bir vazife saymış

diğer dinsizlerin dinin argümanlarıyla dine saldırmalarını ve aşağılamalarını etik bulmuyor olabilir

Ancak ben ondan bir bilim adamı olarak

dinin lehinde bulunan 100 lerce kanıtı da tarafsızlığına leke düşürmeyecek şekilde

burada paylaşmasını bekliyorum :)

Sitelerde Paylaş

haci'nin dediklerine katiliyorum.

Daha spesifik amaclar tanimlamak gerekirse benim dusunceme gore sunlar ana baslik olmali:

-- Herhangi bir tanri'ya inanmadan da ahlakli olunabilecegi, ahlakin inanctan gelmediginin anlatilmasi/gosterilmesi.

-- Evrenin bu hale gelmesi icin herhangi bir yaraticiya veya doga ustu mudahaleye ihtiyaci olmamasi.

Ateizmle alakali basliklarin pek cogu bu iki ana baslik altinda degerlendirilebilir.

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...

Özetle diyebilirim ki Ateist forumların amacı din ve Tanrı konularında ortaya konan bilimsel bulguları halk arasında yaymaktır. Yani insanları aydınlatmak ve eğitmektir. Bunu yapacak ateistlerden iyi ahlak sahibi ve dürüst olmaları beklenir. Amaç din yalanını başka yalanlarla değil, yalnız bilimsel olarak kanıtlanabilen doğrularla düzeltmektir. Bundan bir çıkar sağlamak gibi bir amaç güdülmemelidir. Bu doğru bilgileri halkın nasıl değerlendireceği, onlarla ne yapacağı, bizim ilgi alanımız ve sorumluluğumuz dışındadır. Biz ateistler bilim ve din adamları arasında yer alan dar bir nichi doldurmaktayız. Bilim adamlarından öğrendiklerimizi din adamlarına naklederek görevimizi yapmalıyız. Bizim görevimiz bu aşamada biterken, din adamlarının sorumluluğu başlamaktadır. Halk ne kadar iyi eğitilmiş ve aydın ise, din adamları da o kadar aydın olacaklardır.

buna ancak "kısmen" katılıyorum haci

katıldığım kısım: evet bir nichi doldurmaktayız.. oraya kadar yazdıklarına katılıyorum..

ancak senin yukarda "din adamlarının sorumluluğu başlar" dediğin yerde,

ben malesef katılamıyorum bu iyimserliğe..

çünkü tarihte de, günümüzde de

"din adamlarının" / ulema'nın vb. ne kadar sorumsuzca davrandığını deneyimledik..

halk ne kadar iyi eğitilmiş ve aydın ise << diyorsun zaten sen de devamında..

ben öyle iyi eğitilmiş ve aydın bir halk görmüyorum Türkiye'de..

kanımca biz -senin tabirinle- bu görevi üstlenirsek,

biz görevimizi başarıyla tamamlasak ve sorumluluğu din adamlarına devretsek bile,

bu ancak kendi tanrılarını evriltmelerine, güncellemelerine, sentezlemelerine yarar.

yeni kuran/evrim sentezcileri, yeni edip yüksel'ler çıkar..

bu kadarına tav olurum diyorsan ne ala

ben bu kadarıyla yetinemem şahsen

örneğin: "tanrı yoksa herşey meşru kalır" önyargısı yok edilmelidir

dogma'nın beslendiği kaynaklar hep bu önyargılar

tarihinde murat-tlv tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

buna ancak "kısmen" katılıyorum haci

katıldığım kısım: evet bir nichi doldurmaktayız.. oraya kadar yazdıklarına katılıyorum..

ancak senin yukarda "din adamlarının sorumluluğu başlar" dediğin yerde,

ben malesef katılamıyorum bu iyimserliğe..

çünkü tarihte de, günümüzde de

"din adamlarının" / ulema'nın vb. ne kadar sorumsuzca davrandığını deneyimledik..

halk ne kadar iyi eğitilmiş ve aydın ise << diyorsun zaten sen de devamında..

ben öyle iyi eğitilmiş ve aydın bir halk görmüyorum Türkiye'de..

kanımca biz -senin tabirinle- bu görevi üstlenirsek,

biz görevimizi başarıyla tamamlasak ve sorumluluğu din adamlarına devretsek bile,

bu ancak kendi tanrılarını evriltmelerine, güncellemelerine, sentezlemelerine yarar.

yeni kuran/evrim sentezcileri, yeni edip yüksel'ler çıkar..

bu kadarına tav olurum diyorsan ne ala

ben bu kadarıyla yetinemem şahsen

örneğin: "tanrı yoksa herşey meşru kalır" önyargısı yok edilmelidir

dogma'nın beslendiği kaynaklar hep bu önyargılar

Ben bu yazdıklarınızı savunmuyorum. Din adamlarının sorumluluğu ile bizim sorumluluklarımız farklı şeyler.

Ben asla görevimizi din adamlarına devretmek gibi bir düşünceye sahip değilim.

Sanırım yanlış anlaşıldım.

Ben din adamlarının da eğitiminden ve bizi örnek alarak dürüst ve samimi davranmalarından bahsediyorum.

Yani temelde sizden farklı düşünmüyorum.

Sitelerde Paylaş

Ben bu yazdıklarınızı savunmuyorum. Din adamlarının sorumluluğu ile bizim sorumluluklarımız farklı şeyler.

Ben asla görevimizi din adamlarına devretmek gibi bir düşünceye sahip değilim.

Sanırım yanlış anlaşıldım.

Ben din adamlarının da eğitiminden ve bizi örnek alarak dürüst ve samimi davranmalarından bahsediyorum.

Yani temelde sizden farklı düşünmüyorum.

ben yanlış anlamışım o zaman, özür dilerim..

fakat (siyasi/politik) bazı durumlarda da

din adamlarının/ulema'nın vb. bizi örnek almaktan ziyade,

daha çok bizi "kötü örnek" olarak topluma hedef göstermesi,

bize yönelik kin ve nefreti beslemesi ile karşı karşıyayız malesef..

bknz: "çocuklarımız dindar olmasınlar da tinerci mi olsunlar ?" << bu sadece bir örnek..

bknz: otistik çocuklar ateisttir" <<<mealinde yapılan açıklamalar.. vb.

bütün bunların dışında da

genel bir kanı şeklinde "tanrı yoksa herşey mübah kalır, sokağa çıkar birbirimizi öldürürüz, çalarız, çırparız tecavüz ederiz vb" <<< şeklinde beslenen bir önyargı var..

ben şahsen bunu çok ama çok ciddiye alıyor ve tehlikeli görüyorum bu önyargıyı..

Sitelerde Paylaş

ben yanlış anlamışım o zaman, özür dilerim..

fakat (siyasi/politik) bazı durumlarda da

din adamlarının/ulema'nın vb. bizi örnek almaktan ziyade,

daha çok bizi "kötü örnek" olarak topluma hedef göstermesi,

bize yönelik kin ve nefreti beslemesi ile karşı karşıyayız malesef..

bknz: "çocuklarımız dindar olmasınlar da tinerci mi olsunlar ?" << bu sadece bir örnek..

bknz: otistik çocuklar ateisttir" <<<mealinde yapılan açıklamalar.. vb.

bütün bunların dışında da

genel bir kanı şeklinde "tanrı yoksa herşey mübah kalır, sokağa çıkar birbirimizi öldürürüz, çalarız, çırparız tecavüz ederiz vb" <<< şeklinde beslenen bir önyargı var..

ben şahsen bunu çok ama çok ciddiye alıyor ve tehlikeli görüyorum bu önyargıyı..

Malesef bu durum hemen bütün Müslüman imam ve hocalarla bazı Hristiyan din adamlarının önyargısı. Bazıları kendi sapkınlıklarını ateistlere saldırarak saklamak veya hoş göstermek isterler. Ama Hristiyan din adamlarının çoğu, ki papalık da buna dahildir, ateistleri hoşgörü ile karşılarlar ve onlara saldırmazlar. Bazı Müslüman din adamları da ender olarak ateistleri aşağılamazlar.Hatta bir keresinde diyanet işleri başkanı biz ateistlerin de diyaneti olmak isityoruz demişti. Ama bu sadece bir gösteriden ibarettir. Samimi değildir. Ahlaksızlığı, cinayetleri, hırsızlığı Tanrı inancının olmamasına bağlayanlar hapishaneleri ve tımarhaneleri katil,hırsız, ahlaksız ve deli dindarların doldurduğu gerçeğini görmezden gelirler.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...