Jump to content
anarkom

Kuran'da Adı Geçen Hayvanlar

Recommended Posts

Ramazan nedeniyle birçok gazete internetteki adreslerinde Kuran'da Adı Geçen Hayvanlar diye açıklamalı fotoğraf galerisi yayınladılar. Kimisi kendi hazırladı kimisi de aynısını kopya etti.

Bu listeye bakıp bunlar arabın tanıdığı hayvanlar, rakun, kanguru, koala, orangutan niye yok diyen çıkar. Bazıları da kendi sevdikleri hayvanlardan kedi, papağan, hamster, kaplumbağa niye yok diye eleştirebilirler. 124bin tane peygamberden sadece yahudi olanlardan 25 tanesini yazdığına bakarak böyle eleştiriler yapmaya hakkımız yok elbette. Mikroskopla, büyüteçle görülebilen hayvanları bilmemesini de eleştiremeyiz. Bahsetseydi insanlar kurana inanmazlardı sonra(!).

İşte gazetelerde fotoğraflarla verilen liste;

Köpek, Maymun, Domuz, Yılan, Koyun, Deve, Öküz ve İnek, At, Katır, Eşek, Kurt, Arı, Karınca, Örümcek, Sivrisinek, Sinek, Çekirge...

Bu başlıkta hayvan adı geçen ayetlere eleştirel bakış yapalım.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Hac (73) Ey insanlar! Size bir örnek verildi. Şimdi ona iyi kulak verin. Sizin Allah'tan başka taptıklarınız bir sinek dahi yaratamazlar, hepsi bunun için toplansalar bile. Eğer sinek onlardan bir şey kapsa bunu ondan kurtaramazlar. İsteyen de âciz, istenen de.

Diptera, Çiftkanatlılar böcek takımının 240.000 türünden biri olan kara sinek de dediğimiz ev sineği ya da evcil sinek (Musca domestica) insanlarla birlikte evrimleşmiş ve özellikle soğuk bölgelerde sadece insanlarla birlikte yaşayabilir. Kedi, köpek, ev faresi, lağım faresi gibi o da evcil bir hayvandır.

Kurana göre sinek; tifo, kolera, dizanteri, trahom, diyare, hepatit, çocuk felci, gıda zehirlenmeleri, salmonelloz, verem gibi birçok hastalıklara yol açan 100 e yakın patojeni taşısın diye bir ol sözü ile yaratılmıştır. Sineği yaratmakla kötü birşey yaptığını düşünenler için de bir imtihandır.

Evcil sinek sonradan yaratıldığına göre muhtemelen allah, adem ve havvayı yarattıktan sonra onlar uyurken sineği yaratıp ademe göndermiştir.

Sineğin kuranda adı geçtiğinden dindarlar için çok önemli kutsal bir hayvandır. Allahın varlığına en büyük delildir. Bir sineği yaratamayacağımızı öne sürüp onu ancak allahın yarattığına delil olarak gösterirler.

Sineğin bir kanadında mikrop, diğer kanadında panzehir taşıma mucizesini burada yazmıyorum. Ne de olsa hadis uydurma diyecekler. Ama bu hadise inanan oldukça büyük bir kitle var. Bir ara vandallar wikipedia'daki karasinek maddesine bile koymuşlardı.

tarihinde anarkom tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

o vakitler henüz coğrafi keşifler yapılmamış, yeni dünya yani amerika izole bir kıta kalmış. keza avustralya da öyle. anavatanı bu kıtalar olan vahşi ve yırtıcı, sürüngen, egzotik ve tropik kuşlardan vs. bir örnek bile getirememiş kuran. anarkom'un dediği gibi bu imtihandan olsa gerek. yoksa herkes iman ederdi apaçık delile, imtihanın anlamı kalmazdı : )

malum deve bunların ezelden evcil binek ve kurban hayvanı ya, deve ile ilgili sayısız manaya gelen kelimesi, deyimi vs var. o kadar ilgililer deveye madem, mesela arap devesinin akrabası, anavatanı amerika olan lama cinsiyle ilgili, en azından açık belirtmese bile çıkarım yapabileceğimiz bir şeylerden bahsetse yine iman ederdik. o da yok.

ayrıca mesela bugün çokça tükettiğimiz patates, domates ve tütünün anavatanı amerikadır. haliyle bütün dünya bunları coğrafi keşiflerle tanıyacaktı.

kuran bi patatesten bahsetseydi gönlümü alırdı belki :D

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Hz. Machiavelli hazretleri buyurdular ki ; " her kim bir kedi görürse alıp eve getirsin. eve gelmeden önce büyük bir küp, tuz limon ve sirke alsın, turşusunu kursun. Biz ozamanlar öyle yapardık"

Hadis no: 15654123123564469156231/Ateistforum.org-2013

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Günahkar Hayvanlar

Enam 38. Yeryüzünde gezen her türlü canlı ve (gökte) iki kanadıyla uçan her tür kuş, sizin gibi birer ümmettirler. Biz kitapta hiçbir şeyi eksik bırakmadık. Sonunda hepsi Rablerinin huzuruna toplanıp getirilecekler.

Tavuklar, böcekler, aslanlar, inekler, domuzlar hep birlikte allahın huzuruna çıkacakmışız. Hesaplaşmaya, kısasa, hesap vermeye.

Sonra da hayvanlar toprak olacakmış. Cennete gidecek hayvanlar bu forumda daha önce tartışıldı galiba.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Hz. Machiavelli hazretleri buyurdular ki ; " her kim bir kedi görürse alıp eve getirsin. eve gelmeden önce büyük bir küp, tuz limon ve sirke alsın, turşusunu kursun. Biz ozamanlar öyle yapardık"

Hadis no: 15654123123564469156231/Ateistforum.org-2013

bu hadise inanmayanlara hakaret,tehdit,aşağılama eklemeyi unutmuşsun. :(

birde aklıma şu süleymen ile hüdhüd kuşu atışması geldi.hangi ayetteydi,süleyman diyor ya nerde ulan bu hüdhüd,gelsinde onu boğazlım falan

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

olur mu yaw... hadis sahih.... inanmayan eşşektir. köpektir. köpekten aşşağılıktırlar... onlar için eşşek cenneti var... orda kırk yıl kırkınında kulpu kırık yıl boyunca katırlara çifteletmek var... aaa lütfen ama..

:D

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Nahl (8) Hem binesiniz diye, hem de süs olarak atları, katırları ve merkepleri de yarattı. Bilemeyeceğiniz daha nice şeyleri de yaratır.

Allah ne atı, ne katırları, ne de eşekleri doğrudan insan için yaratmıştır. İnsanlar çevrelerinde bulunan evcilleştirilebilir hayvanları evcilleştirmişlerdir. Amerika ve Avusturlaya kıtasında bu hayvanlar bulunmaz sonradan insanlar götürmüşlerdir.

Katırlarda eşekle atı çifleştiren insanın yaptığı hibrit bir canlıdır.

Süs olarak hayvan yaratmak da neyin nesi?

tarihinde anarkom tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Merak edenler için bu da Kitabı Mukaddes'te geçen hayvan isimlerinin listesi: Bunlar arasında karabatak, timsah, cırcır böceği, antilop, guguk kuşu, ejderha, dugong (deniz ineği), gecko, zürafa, deniz aygırı, çizgili sırtlan, sirenler (şarkılar söyleyerek denizcileri kandıran deniz kızları gibi bir şey), Unicorn (tek boynuzlu at), firavunfaresi, jerboa (kanguru gibi sıçrayan ve kanguruya benzeyen bir Suriye faresi), leopar, pelikan, martı, fok, kuğu, gergedan, devekuşu gibi ilginç isimler de var.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_animals_in_the_Bible

Allah daha önce gönderdiği kitaplarda saydığı hayvanları saymayı unutmuş olmalı. Bu da Kuran'daki liste:

Bıldırcın

İbibik

Karga

Aslan

Balina

Kurt

Köpek

Karınca

İnek

Eşek

At

Fil

Deve

Arı

Yılan

Termit (karınca)

Örümcek

Sinek

Koyun

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Kurandaki hayvanlar alemi de bir garip.

Tevrattan, Kuran'a da alınan bir kıssada, Yunus bazılarına göre 3 gün veya 7 gün, bazılarına göre de 40 gün bir balığın karnında kalmış.

Balığın karnında havasız ortamda bir insan nasıl olur da o kadar gün yaşar? Hadi neyse mucize olsun.

En büyük balık 12-15 metre uzunluğundaki balina köpek balığıdır. Bunun içine yetişkin bir insan sığmaz.

Balinalar balık değildir. Hadi kuranı yazanlar balinayı balık zannetsinler. Balina da 20-30 uzunluğunda plankton, kril, pembe karides ile beslenen memeli hayvanlardır. Balinanın boğaz genişliği küçük bir yemek tabağı kadardır. Bir insanı yutması imkansız.

Yunus'u yutan bu balık nereden geldi?

Saffat (142) Böylece, Yûnus kendini kınayıp dururken balık onu yuttu.

Kalem (48) Sen, Rabbinin hükmüne sabret. balık sahibi (Yûnus) gibi olma. Hani o, (balığın karnında) kederli bir halde Rabbine yakarmıştı.

tarihinde anarkom tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

süs olarak atlar ve eşekler diyor... süs ? At ? merkep ? süs ??

bunlar süs ise biblosunu evimin bir köşesine koyasım geldi nede olsa kutsal hayvanlar kuran da geçtiği için :)

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

kuran hiç dinazorlardan bahsetmez halbuki bulunan fosiller şu ana kadar yaşayan en eski canlı olduğu su götürmez bir gerçektir. dinazorlardan bahsetse idi kesin iman ederdim :)

bir de şu garibime gidiyor yarattığı hayvanı pis olarak lanse edip haram kılıyor,hem yaratacan hem de haram kılcan bide bir kısmna haram kılacan bir kısmınada serbest diyecen bazen düşünüyorum acaba bu domuzu kendi değilde başka bir tanrı mı yarattı :)

bir islam sitesinde ki bilgilere bakarmısınız

kaynak link :http://www.dinimizislam.com/detay.asp?Aid=1503

Domuz eti yemek haramdır

Sual: Domuzun herkese, ipek ve altının erkeklere haram edilişinin hikmeti nedir?

CEVAP

Dinimizde bir şey haram ise, hikmetini bilmesek de onun haram olduğuna inanmak gerekir. Muhammed aleyhisselamın peygamber olarak bildirdiği şeylere akla uygun olduğu, yahut tecrübe ile anlaşıldığı için inanmak iman olmaz. Çünkü bu, aklı tasdik etmek demektir. Haramlarda muhakkak vücuda zarar veren bir şey aranmamalıdır!

Domuz, her türlü necaseti yiyen çok pis bir hayvandır. Zararlı olduğu için yalnız Türkler değil, Avrupalılar da, bir kimseye hakaret etmek için “Domuz” derler.

Tevrat’ta domuz eti yasak edildiği için, bugünkü Yahudiler bile domuz eti yemezler.

Bugün tıp, insana en çok zarar veren ve hastalık bulaştıran etin domuz eti olduğunu tespit etmiştir.

Domuz eti yiyenlerde [safra kesesi iltihabı, apandisit, bağırsak iltihabı, çeşitli çıbanlar, mafsal kireçlenmeleri, damar sertliği, romatizma, grip, tansiyon yüksekliği, kalb anjini, enfarktüs gibi] çeşitli hastalıkların görüldüğü meydana çıkmıştır.

domuz eti yiyenlerde bir sürü hastalık oluşur diyor ulen bunu yemesende bu hastalıklara yakalanan insanlar var. Kaldıki hristiyanlar çatr çatır yiyor eee ne oluyor hiç bişey olduğu yok.

Muhommet bunu yahudilerden kopya çekmiş ayrca muhommet sünneti de kopyalamış yahudilerde sünnet oluyor müslümlerde e yani şimcik bende sünnetliyim

yavv inançsız olupta sünnet olamayan varmı aramızda müslümden dönme :) :) :)

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Kuranda sadece o yillarda arap yarimadasinda yasayanlarin bildigi hayvanlardan bahsetmesi Kuran'in insan urunu oldugunu destekleyici bir olgudur. Kuran'in olusmasinda o yillardaki arap kulturu egemen olmus ve yaraticiyi isaret edecek arap kulturunde olmayan hayvanlara yer verilmemistir.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Muhommet bunu yahudilerden kopya çekmiş ayrca muhommet sünneti de kopyalamış yahudilerde sünnet oluyor müslümlerde e yani şimcik bende sünnetliyim

yavv inançsız olupta sünnet olamayan varmı aramızda müslümden dönme :) :) :)

ben varım.. getti buşuna caanım deri parçası .. Koruyordu ne güzel..tahrişi önlüodu...acaba daha başka ne işe yarıodu.. sahip olmadığımdan daha da kahretmemek için araştırmadım

:blink:

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Ramazan nedeniyle birçok gazete internetteki adreslerinde Kuran'da Adı Geçen Hayvanlar diye açıklamalı fotoğraf galerisi yayınladılar. Kimisi kendi hazırladı kimisi de aynısını kopya etti.

Bu listeye bakıp bunlar arabın tanıdığı hayvanlar, rakun, kanguru, koala, orangutan niye yok diyen çıkar. Bazıları da kendi sevdikleri hayvanlardan kedi, papağan, hamster, kaplumbağa niye yok diye eleştirebilirler. 124bin tane peygamberden sadece yahudi olanlardan 25 tanesini yazdığına bakarak böyle eleştiriler yapmaya hakkımız yok elbette. Mikroskopla, büyüteçle görülebilen hayvanları bilmemesini de eleştiremeyiz. Bahsetseydi insanlar kurana inanmazlardı sonra(!).

İşte gazetelerde fotoğraflarla verilen liste;

Köpek, Maymun, Domuz, Yılan, Koyun, Deve, Öküz ve İnek, At, Katır, Eşek, Kurt, Arı, Karınca, Örümcek, Sivrisinek, Sinek, Çekirge...

Bu başlıkta hayvan adı geçen ayetlere eleştirel bakış yapalım.

Sadece bir ögüt olan kuran o dönem insanlarina kangrudan zürafadan niye bahsetsin? Kaldi ki birde bakterilerden filan bahsetseydi ya demissin. Hem Kuranin sizin bilmediginiz daha bir cok canliyi yaratan odur demesi yeterli degilmi?

Oldu bide atomlardan,kuarklardan filan bahsetseydi. Yoldan sapmis, cahil ötesi bir arap yarimadasindan bahsediyoruz.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Tartışmaya katıl

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Yükleniyor ...

  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

    Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

×
×
  • Yeni Oluştur...