Jump to content

lit motors fizik bilgisi olanlar

Recommended Posts

arkadaşlar internette lit motor diye aratırsanız kendi kendine dengede duran bir motor görürsünüz o motorun dengede durmasını sağlayan şey ise JİROSKOP fizik bilgisi olan varsa söyleyebilirmi o motoru dengede tutmak için o jiroskoplar ne kadar suratle dönüyor yada dönmesi gerekiyor?Şimdiden teşekkürler herkese.

Sitelerde Paylaş

Jiroskopa bağlıdır. Sen yapmak istiyorsan elektronik olanlarından kullanabilirsin.

nasıl yani.Ya şimdi çapı 15 cm bir disk alsam elime onu belirli bir hızda döndürrürsem sonra onu bir bisiklete takarsam o bisiklete denge verir.Ama nekedar hızda döndürmem gerekiyor onu bilmiyorum.
Sitelerde Paylaş

nasıl yani.Ya şimdi çapı 15 cm bir disk alsam elime onu belirli bir hızda döndürrürsem sonra onu bir bisiklete takarsam o bisiklete denge verir.Ama nekedar hızda döndürmem gerekiyor onu bilmiyorum.

Jiroskobu serbest bırakırsan bisiklet ne tarafa giderse gitsin jiroskop aynı konumda kalır.

Jiroskopu sabit tutarsan bisikleti jiroskopun dönme eksenine dik konumda dengede tutarsın.

Jiroskobu dönme eksenine dik konumda cevirerek bisiklete yön verebilirsin.

Diskin çapından çok merkezden uzakta dönen kısmın kütlesi önemli. Kütle ve çap arttıkça denge direnci de artar.

Eline ortasında mil bulunan bir bisiklet tekerleği alıp çevirdikten sonra döner bir sandalyeye oturup deney yapabilirsin.

Tekerleği elinde yatırarak döner sandalyeyi çevirebilirsin.

Ya da dışardan biri sandalyeyi çevirmeye kalktığında elindeki jiroskop karşı koyacaktır.

Sitelerde Paylaş

Jiroskobu serbest bırakırsan bisiklet ne tarafa giderse gitsin jiroskop aynı konumda kalır.

Jiroskopu sabit tutarsan bisikleti jiroskopun dönme eksenine dik konumda dengede tutarsın.

Jiroskobu dönme eksenine dik konumda cevirerek bisiklete yön verebilirsin.

Diskin çapından çok merkezden uzakta dönen kısmın kütlesi önemli. Kütle ve çap arttıkça denge direnci de artar.

Eline ortasında mil bulunan bir bisiklet tekerleği alıp çevirdikten sonra döner bir sandalyeye oturup deney yapabilirsin.

Tekerleği elinde yatırarak döner sandalyeyi çevirebilirsin.

Ya da dışardan biri sandalyeyi çevirmeye kalktığında elindeki jiroskop karşı koyacaktır.

peki o jiroskopa nekadar hız vermek gerek
Sitelerde Paylaş

peki o jiroskopa nekadar hız vermek gerek

Ne kadarlık bir eylemsizlik momenti istediğine bağlı. Üzerinde 50 kg lık bir yük bulunan bisiklet ile 80 kg yük bulunan bisikleti dengede tutmak için hız ve diğer değişkenler de farklı olacaktır.

Aşağıdaki linkte online hesap için bir uygulama var.

http://www.gyroscopes.org/math.asp

Ne yapmak istediğini söylersen daha farklı görüşler çıkacaktır.

Sitelerde Paylaş

Ne kadarlık bir eylemsizlik momenti istediğine bağlı. Üzerinde 50 kg lık bir yük bulunan bisiklet ile 80 kg yük bulunan bisikleti dengede tutmak için hız ve diğer değişkenler de farklı olacaktır.

Aşağıdaki linkte online hesap için bir uygulama var.

http://www.gyroscopes.org/math.asp

Ne yapmak istediğini söylersen daha farklı görüşler çıkacaktır.

sevgili anarkom bana yardım etmeye çalıştığın için çok teşekkür ederim.Ben bisikletime yere paralel olacak şekilde bir jiroskop takmak istiyorum jiroskopuda bir elektrik motoruyla döndüreceğim gerçi bir elektrikmotorum yok ama düşünüyorum.Bu sayede bisikletle dursam bile ayağımı yere bırakmicam veya yolda bisikletle konrolü kaybedersem düşme riskim azalıcak.Yapmak istediğim bu.
Sitelerde Paylaş

sevgili anarkom bana yardım etmeye çalıştığın için çok teşekkür ederim.Ben bisikletime yere paralel olacak şekilde bir jiroskop takmak istiyorum jiroskopuda bir elektrik motoruyla döndüreceğim gerçi bir elektrikmotorum yok ama düşünüyorum.Bu sayede bisikletle dursam bile ayağımı yere bırakmicam veya yolda bisikletle konrolü kaybedersem düşme riskim azalıcak.Yapmak istediğim bu.

Elektrik motoruna gerek yok. Arka tekerin içine sen bisikleti surerken dönmeye başlayacak bir metal tekerlek yerlestirebilirsin. Durdugunda bu jiroskop dönmeye devam eder ve dik tutar. Sen dursan da o döner ve bisikleti dik tutar.

Ancak senin kütleni dik tutacak bir jiroskop da ağır olacaktir. Kucuk bir jiroskop bu kuvvete yenilir.

Motorla dondurmeye kalkarsan akünün ağırlığını taşıman gerek. Agir bir kutleyi 10-20 kg tasimak enerji ister.

Enerji korunumu çok bela bir olay.

Gemileri sallanmadan dik tutmak icin kullaniyorlar.

En iyisi arka tekerin icinde bir demir tekerleği tutmak ve bundan yararlanmak. Ayrica elektronik olarak da yardimci olmak gerekir. Jiroskopa karsi geldiginde belirli bir çember cizerek seni donmeye zorlar.

Sitelerde Paylaş

http://upload.wikime...e_animation.gif

Bu resimde açısal momentum yönü neden kütlenin doğrusal momentumu yönüne dik.?( sağ el kuralı).

Gif uzantılı resimler neden çalışmıyor forumda?

Ayrıca konuyu bilim forumuna taşıyalım.

tarihinde positivism tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Jiroskop sabitse dengesini kaybetmiş bir cismi düzeltmeye eğilim gösterir mi? Yani kaybedilmesine karşı güç gösteriyor ama yetmiyor, gücü yettiği zaman cismi tekrar düz konuma getirebilir mi?

Mümkün değil. Düzeltmek için verdiğin enerji jiroskobun dikey bileşenine değil de yatay bileşenine etki ediyor ve jiroskop hızlanma eğilimi gösteriyor.

Jiroskopa ters veya aynı yönde spin (prezasyon) yaptırarak belki konumunu değiştirmek mümkün olabilir. Ama bilmiyorum.

tarihinde anarkom tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Mümkün değil. Düzeltmek için verdiğin enerji jiroskobun dikey bileşenine değil de yatay bileşenine etki ediyor ve jiroskop hızlanma eğilimi gösteriyor.

Jiroskopa ters veya aynı yönde spin yaptırarak belki konumunu değiştirmek mümkün olabilir. Ama bilmiyorum.

Bence en büyük sorunu bu çıkarır...

Sitelerde Paylaş

İçinde jiroskop bulunan bir platformun bir kenarı üzerine dayanarak diğer tarafın yukarı kaldırılması gibi.

Platformu kendi etrafında döndürüp jiroskobun eylemsizliğini platforma aktarmak gerekir. Bu da ancak platformun ağırlık merkezi üzerinde döndürmeye yarar. Bir kenarı üzerinde kaldıramazsın.

O zaman dışardan dönen parçası görünmeyen, hava akımı yaratmayan bir uçan daire yapılabilirdi.

tarihinde anarkom tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Jiroskop sabitse dengesini kaybetmiş bir cismi düzeltmeye eğilim gösterir mi? Yani kaybedilmesine karşı güç gösteriyor ama yetmiyor, gücü yettiği zaman cismi tekrar düz konuma getirebilir mi?

getirir youtube ye lit motor yaz orda motorun içinde jiroskop koymuşlar baya ağır herelde bir 10 15 kilo var ikitene jiroskop var taba jiroskopa öne doğru eyim verince motoru sağa geriye doğro eğm verincede sola yatırıyor yani yani jiroskopla dediğin yapılır.Bu arada güzel bir soru sordun.
Sitelerde Paylaş

getirir youtube ye lit motor yaz orda motorun içinde jiroskop koymuşlar baya ağır herelde bir 10 15 kilo var ikitene jiroskop var taba jiroskopa öne doğru eyim verince motoru sağa geriye doğro eğm verincede sola yatırıyor yani yani jiroskopla dediğin yapılır.Bu arada güzel bir soru sordun.

Adamın tekme attığı sahne gerçekçi gelmedi açıkçası.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...