Jump to content

yaratıcı...

Recommended Posts

• İleti 345
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Evren enerji dönüşümleri sonucu ortaya çıkan bir varlıktır.

Bu dönüşümler fizik kanunlarına tabidir.

Enerji maddeye dönüşmekte ve madde kendi kendine örgütlenmektedir.

Şimdiya kadar yapılan bilimsel gözlemler bir yaratıcıya gereksinim olmadığını göstermiştir.

Bundan sonraki bilimsel gözlemlerin bir yaratıcının varlığına işaret edeceğini düşünmek hayalperestliktir.

Bilim ile yaratici bulunurmu hic haci. Yine bir sise rus vodkasini devirmissin anlasilan.

Bilimin yaraticiyi bulma umudu asil hayal perestligin ta kendisidir.

Tanri yok diyen bir insanin durumu insan yok diyen bir bakteri ile aynidir.

Bilim adamlari tanri vardir yoktur tartismalarina girmezler. Kendilerine bu konu ile ilgili iletilen sorularada agnostik bir anlayisla cevap verirler. Örnegin dawkins tamamen dini dayatmalara karsidir. Insanlara evrimi ve bilimi ögretmeye cekinen dini anlayislarin ve Insanlara herseyin Tanri tarafindan yaratildigini söyleyip yan gelip yatan bir millete karsidir. Onca bilimsel veri varken bu kadar veriyi hice sayip herseye basit bir aciklama getirmek her bilim adamini cileden cikardigi gibi bilime inanan kisileride cileden cikarmistir.

Bugün ateistlik gibi bir inanisin ortaya cikmasinin en büyük sebeplerinden biri dinlerin insanlara uyguladiklari baskilar,yönlendirmeler ve sömürgelerdir. Bugün ak parti ve ayni anlayisa sahip olan kisler yüzünden bircok kisi dinlere ve tanriya küfür ediyor. Madimak olayini ögrenen bircok kisi dinlerden ve tanridan nefret etmistir. Kiliselerinde bilim adamlarini nasil sucsuz yere cezalandirdiklarini cok iyi biliriz. Darwin sahip oldugu düsüncesinden ötürü kendi ailesi dahil olmak üzere bütün dinci kesim tarafindan dislanmis ve baskiya magruz kalmistir.

Bence dinler yalan ama bir yaratici kesin var. Her ne sekilde olursa olsun bir yaratici var. Einstein in düsündügü gibi bir tanri, bilinci olmayan bir tanri, dinlerin bahsettigi bir tanri farketmez. Hangisi olursa olsun bir yaratici var.

Saygilar

Sitelerde Paylaş

bilimsel olarak evrenin bir yaratanı ve kontrol edeni olmadığı nasıl gösterilmiştir...

Bilimsel olarak, evrenin yaratanı ve kontrol edeni olmadığı gösterilmez. Bilim olgularla ilgilenir. Ortada bir olgu var mı? Ortada evrenin yaratıldığına ve kontrol edildiğine dair bir bilimsel bir hipotez, argüman, işaret, kanıt veya böyle düşünmemizi gerektirecek herhangi bir veri var mı?

Sitelerde Paylaş

Her türlü tanrı fikrinin özü, incildeki, kurandaki, tevrattaki tanrı ile aynı. Onların tanrıları olmaz diyorsun ama onların eskizine ekleme yapıp, tasarım oluşturup böylesi olabilir diyorsun. Bu virüstür. Onlarla aynı virüsü taşıyorsun. Senin virüs evrim geçirmiş sadece.

saçmalık.Ben bildiğimiz anlamdakin den farklı bir tanrı olabilir diyorum bu bana bulaşmış bir virüs değil bu sadece ihtimal vermek demek ha şu var bu o verdiğim ihtimalden dolayı ona inanacağım veye agnostik olacağım anlamına gelmez
Sitelerde Paylaş

Bilim ile yaratici bulunurmu hic haci. Yine bir sise rus vodkasini devirmissin anlasilan.

Bilimin yaraticiyi bulma umudu asil hayal perestligin ta kendisidir.

Tanri yok diyen bir insanin durumu insan yok diyen bir bakteri ile aynidir.

Bilim adamlari tanri vardir yoktur tartismalarina girmezler. Kendilerine bu konu ile ilgili iletilen sorularada agnostik bir anlayisla cevap verirler. Örnegin dawkins tamamen dini dayatmalara karsidir. Insanlara evrimi ve bilimi ögretmeye cekinen dini anlayislarin ve Insanlara herseyin Tanri tarafindan yaratildigini söyleyip yan gelip yatan bir millete karsidir. Onca bilimsel veri varken bu kadar veriyi hice sayip herseye basit bir aciklama getirmek her bilim adamini cileden cikardigi gibi bilime inanan kisileride cileden cikarmistir.

Bugün ateistlik gibi bir inanisin ortaya cikmasinin en büyük sebeplerinden biri dinlerin insanlara uyguladiklari baskilar,yönlendirmeler ve sömürgelerdir. Bugün ak parti ve ayni anlayisa sahip olan kisler yüzünden bircok kisi dinlere ve tanriya küfür ediyor. Madimak olayini ögrenen bircok kisi dinlerden ve tanridan nefret etmistir. Kiliselerinde bilim adamlarini nasil sucsuz yere cezalandirdiklarini cok iyi biliriz. Darwin sahip oldugu düsüncesinden ötürü kendi ailesi dahil olmak üzere bütün dinci kesim tarafindan dislanmis ve baskiya magruz kalmistir.

Bence dinler yalan ama bir yaratici kesin var. Her ne sekilde olursa olsun bir yaratici var. Einstein in düsündügü gibi bir tanri, bilinci olmayan bir tanri, dinlerin bahsettigi bir tanri farketmez. Hangisi olursa olsun bir yaratici var.

Saygilar

Bilimin tanrıyı bulma umudu olduğunu nereden uydurdunuz?

Bilim adamları, bilimsel olarak tabi ki tanrı vardır ve yoktur tartışmasına girmez. Bu tartışma için ortada destekli bir hipotez olmalı. Öyle desteksiz kesin var demekle olmaz bu işler. Kesin var neye göre? Kesin var demek kesin yok demekle aynı şey. Bilim sadece getirin bakalım, anlayalım der.

Sitelerde Paylaş

saçmalık.Ben bildiğimiz anlamdakin den farklı bir tanrı olabilir diyorum bu bana bulaşmış bir virüs değil bu sadece ihtimal vermek demek ha şu var bu o verdiğim ihtimalden dolayı ona inanacağım veye agnostik olacağım anlamına gelmez

"Ben bildiğimiz anlamdakin den farklı bir tanrı olabilir" düşüncesine nereden vardınız? Neden böyle düşünüyorsunuz? Size tanrı olabilir diye düşündürten ne? Doğduğunuz andan itibaren zihninize işlenen dogmatik tanrı inancı olabilir mi?

Yoksa gerçekten olabilir diye düşünmenizi sağlayan nesnel veriler mi var elinizde?

Hepimiz doğduğumuz andan itibaren uğradığımız, zihinsel tecavüzlerden kaptığımız virüslerle mi yaşıyoruz?

Sitelerde Paylaş

Yaratıcı deneylenebilir veya yanlışlanabilir bir hipotez değildir. Evrende fiziksel olarak imkansız olan birşey yoktur. Her şey istatiksel olarak ortaya çıkıyor. Ne bir mucize, ne de doğaüstü bir yaratık gözlemlenmiştir. Yaratıcı olması gereken hiç bir durum bulunamaz. Olmaz demekle olmuyor bilimsel kanıt gerekir.

Tek çıkar yol yaratıcının ortaya çıkıp ben burdayım demesidir. Bakmasını bilirsen görürsün şeklindeki ucuz laflara girmeyelim lütfen .

Sitelerde Paylaş

matematikle evrene nüfuz etmemiz başlı başına büyük bir şeydir.nasıl oluyor da sonsuzun içinde bir nokta kadar değeri olmayan canlılar bu evreni anlayabiliyor.bu matematiğin tanrıyla insan arasındaki bir iletişim aracı olduğuna dair büyük bir kanıttır matematiğin büyüklüğü ve ulaştığımız şeyler bizi tanrıya götürür.

Sitelerde Paylaş

matematikle evrene nüfuz etmemiz başlı başına büyük bir şeydir.nasıl oluyor da sonsuzun içinde bir nokta kadar değeri olmayan canlılar bu evreni anlayabiliyor.bu matematiğin tanrıyla insan arasındaki bir iletişim aracı olduğuna dair büyük bir kanıttır matematiğin büyüklüğü ve ulaştığımız şeyler bizi tanrıya götürür.

İyide matematik Fizik gibi bizim dışımızda değilki.O bizim beynimizde

Sitelerde Paylaş

Caner Taslaman'ın tasımlarından biri. Matematiği anlamamış ve yapılan itiraz ve eleştirileri de anlamıyor. Muhtemelen sen de anlamazsın.

Sitelerde Paylaş

Ben de sana sen ateist değilsin diyorum.

Böyle saçmalık mı olur?

Başka tanrılar olabilir diyeceksin, sonra da Ateistim diyeceksin (Ateist değilsen de sana benzer olan ve Ateistim diyenler var, onlara gitsin lafım)

Böyle saçma sapan düşünceler olmaz.

Eğer başka tanrılar olabilir diyorsan, pinokyolar da olabilir demelisin.

Tanrı ile pinokyo aynı çünkü.

Pinokyo kesinlikle yoktur.

Tanrı da öyle.

Her türlü akıllı tasarım fikri tanrıya çıkar.

Ve bir hastalıktır.

Sitelerde Paylaş

bilimsel olarak evrenin bir yaratanı ve kontrol edeni olmadığı nasıl gösterilmiştir...

Evrende asteroid-ler başıboş dolaşırlar, delil olarak ay'ın yüzeyinin asteroid-ler ile nasıl dövüldüğüne bakabilirsin. Ay'a böyle başıboş asteroid-lerin düşmesi, uzayda böyle başıboş asteroid-lerin dolaşması evrende bir kontrol mekanizmasının olmadığının ispatıdır.

Delilli bir örnek:

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Aralık’ta meydana gelen meteor yağmurunda saatte 126 bin km hızla Ay’a meteor parçaları düştüğünü açıkladı.

NASA yetkilileri, ayda meteorlar yüzünden 56 kg TNT gücünde şiddetli patlamalar olduğunu söylerken, oluşan ışıltının Dünya’dan teleskopla görüldüğünü belirttiler.

Sitelerde Paylaş

Dünyamız da farklı bir örneğe bakalım.

Dünyamızda bir çok canlı yaşar ancak bu canlılar arasında kıyasıya bir yaşam mücadelesi vardır. Öyle ki bazı bitkiler diğerlerinin soylarını tüketecek şekilde gelişir ve güçsüz bitkiye yaşama hakkı tanımazlar.

Güçlü'nün, güçsüzün yerini aldığı bir evrende Tanrı'dan ve Tanrı'nın adaletinden söz etmek mümkün değildir.

iruni

Sitelerde Paylaş

Evrende bir nokta kadar olmamiza ragmen evreni anlayabiliyor olusumuz buyuleyici bir seydir, sana katiliyorum. Ama seninle ayni evrene bakip buyulendikten sonra sen bir yaratici oldugunu soyluyorsun, bense demek ki evrende fizik kurallari dunyada isledigi gibi isliyor diyorum.

Bunun buyuleyici olmasi evrenin bir yaraticisi olmasini gerektirmez. Evren bizi sasirtacak kadar duzenli ve kuralli olabilir, ama burdan bir yaraticiya varmak psikolojik bir cikarimdir.

Insan dunyadaki fizik kurallari ile evrenin milyarlarca isik yili uzagindaki galaksilerdeki fizik kurallarinin ayni olmasi

Sitelerde Paylaş

Evrende bir nokta kadar olmamiza ragmen evreni anlayabiliyor olusumuz buyuleyici bir seydir, sana katiliyorum. Ama seninle ayni evrene bakip buyulendikten sonra sen bir yaratici oldugunu soyluyorsun, bense demek ki evrende fizik kurallari dunyada isledigi gibi isliyor diyorum.

Bunun buyuleyici olmasi evrenin bir yaraticisi olmasini gerektirmez. Evren bizi sasirtacak kadar duzenli ve kuralli olabilir, ama burdan bir yaraticiya varmak psikolojik bir cikarimdir.

Insan dunyadaki fizik kurallari ile evrenin milyarlarca isik yili uzagindaki galaksilerdeki fizik kurallarinin ayni olmasi

İrade ve KapanışKatı bir determinist olan Fransız matematikçi ve astronom Pierre Simon Laplace (1749 – 1827) determinizmi somut bir şekilde şöyle açıklar: “Evrenin bu andaki haline geçmişinin sonucu ve geleceğinin sebebi olarak bakabiliriz. Belli bir anda tabiatı harekete geçiren kuvvetlerin tamamını ve tabiatı oluşturan her şeyin tüm pozisyonlarını bilen bir Zihin, eğer aynı zamanda bu verileri analiz ettirebilecek kadar kapsamlı ise, bu Zihin evrendeki en büyük cisimlerin hareketinden en küçük atomların hareketine kadar tüm hareketleri bir tek formülde ifade edebilirdi. Öyle bir Zihin için hiçbir şey belirsiz olmayacaktı, ve gelecek, aynen geçmiş gibi, gözlerinin önünde hazır olacaktı. ” Bu ifadeler, varlıklarla birlikte düşüncelerin de sırf-madde fikriyle sınırlanmasının ve dolayesiyle madde ve kanunlar yoluyla maddeye etki eden kuvvet dışında bir varlık tanımamanın doğal bir sonucudur.

Maddeye olan bu çakılmışlık önde gelen bir çok düşünürü bile zor durumda bırakmıştır. Örneğin Albert Einstein fiziğe olan kesin inancı yüzünden katı bir determinist olmuştur, ve insanların bile serbest iradesinin olmaması gerektiğini savunmuştur: “Insanların hareketleri bilardo topu, gezegenler, ve yıldızların hareketleri kadar önceden bellidir. İnsanların hareketleri kontrolleri dışında fizik ve psikolojik kanunlarca belirlenir. Bir böcek için de belirlenmiştir, bir yıldız için de.”

Bir teorinin doğruluğunu ispatlamak mümkün olmıyabilir, ama yanlışlığını ispatlamak gayet kolaydır. Bunun da en basit yolu gözlemlerle çeliştiğini göstermektir. Bir örnek vermek gerekirse, nehre bırakılan bir tahta parçasının su içinde ne tür hareket edeceği ve hangi zamanda nerede olacağı önceden bilinebilir. Çünkü hareket nehir ve tahtanın bırakma anındaki fizikî durumları ile beraber ilgili fizik kanunlarına bağlıdır, ve cansız olan tahtanın buna karşı çıkması söz konusu değildir. Ancak nehre bir hayvan veya insan bırakılacak olursa ne olacağını kimse kesin olarak öngöremez. Çünkü hayvan ve insanlar fizik kanunlarına tabi olmakla beraber onların mahkumu değildir, ve serbest iradeleriyle fiziğin öngöremiyeceği bir çok hareketleri yapabilirler. Hatta akıntıya zıt yönde de gidebilirler. Bu basit deneyden de görülebileceği gibi, evrende madde ve kuvvet ile beraber bunların cinsinden olmayan bir iradenin varlığı, ve güç ve irade sahibi varlıklar için fizik kanunlarının bağlayıcı olmadığı gözlemlerle sabittir, ispatlanabilir, ve dolayesiyle bilimsel bir gerçektir. Cansız varlıklarda ve bitkilerde fizik kanunları tam hakimdir, ve bu varlıkların bir etkiye nasıl tepki vereceği önceden bellidir. Ancak insan ve kısmen hayvan gibi kast ve irade sahibi canlılarda durum böyle değildir. Tek başına bu basit gözlem bile evrenin sırf madde ve kanunlardan ibaret olduğu önkabulünü yıkmaya ve zihinleri izlerini kendimizde gördüğümüz madde ve kuvvet üstü varlık ve alemlere çevirmeye yeterlidir. Bu merdivenin tırmanan kişiler için olağan şeyler mucize, mucizeler olağan olur.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...