Jump to content

yaratıcı...

Recommended Posts

birkaç örnek verebilir misiniz evrenin yaratcısı olduğuna dair nesnel ve mantıklı kanıtlara....

Ondan görünmesini istemek, görünecek bir varlık değilse, etkisini göstermesini istemek.

Örneğin saat 17.59 da ay yarılsın ve herkes tarafından, NASA dahil gözlensin isteğini yerine getirmeli.

Geçmişte peygamberlere verdiğini söylediği mucizeleri bilim adamlarından oluşan bir kurul önünde gerçekleştirmesi gerekir.

TUBİTAK dan seçilen kurul olmaz yanlız.

Bunun gibi şeyler.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 345
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ondan görünmesini istemek, görünecek bir varlık değilse, etkisini göstermesini istemek.

Örneğin saat 17.59 da ay yarılsın ve herkes tarafından, NASA dahil gözlensin isteğini yerine getirmeli.

Geçmişte peygamberlere verdiğini söylediği mucizeleri bilim adamlarından oluşan bir kurul önünde gerçekleştirmesi gerekir.

Bunun gibi şeyler.

:D:D:D

Sabirli ol az kaldi. Yakinda ögreneceksiniz.

Sitelerde Paylaş

Bir Tanrıdan,görünmesini,duyulmasını...vb duyu organları ile algılanabilecek fiziksel davranışlar beklemek bence pek mantıklı değil. Tanrıyı bir süper kahraman gibi örneğin; süperman gibi gibi düşünmek ve onu bir lokomotiften daha güçlü,en yüksek binaları bir sıçrayışta aşabilir..vs gibi fiziksel eylemler atamak bence çok doğru gözükmüyor. Çünkü burada bahsedilen bir Tanrı ! Böyle örneklerle basite indirgenemiyecek bir varlık olması gerekir..Böyle bir varlık bir gün çıkagelse ve biz insanlar bunu görsek bırakın ateistleri teistler bile bu varlığın Tanrı olduğuna inanmaz :)

Tanrı çok daha karmaşık çok daha gizemli ve bulunması,anlaşılması çok daha zor bir varlık olması gerekir.Her gün insanlara gökyüzünden bulutları aralıyıp ' Eroooolllllllllll olipsini yedinmi oğlummmmm' diyen bir Tanrının pek bi espirisi olcağını sanmıyorum açıkçası:)

Tanrının olup olmadığını şu andaki verilerle ne bilim nede felsefe açıklayabilcek durumda vede Tanrı olgusu inanç olarak kalmaya mahkum gibi görünüyor..

Sitelerde Paylaş

Adelia, Haklısın, Tanrı'nın olup olmadığını kesin delillerle açıklamak en azından bu yüzyılda mümkün değildir. Tanrı'nın varlığına dair tek bir izin bulunmaması da Tanrı inancını anlamsız kılmaktadır. Öte taraftan yaşadığımız dünyada ilahi değilde, çok vahşi bir yaşamın hüküm sürmesi de Tanrı inancını yıkan etkenlerden birisidir.

Odun kafalı kireç'e uzayda meteorlar başıboş ve serseri mayın gibi dolaşıyorlar, tanrı'nın kontrol ettiği evren bu mu diye yazdım. O'da bana "bu mudur yani çok bilimsel olmuş" diye cevap yazmış. Odun kafalı kireç, budur tabii... Bu bilimin ta kendisidir!

Senin kuran dediğin kitap daha dünyanın yapısını bilmezken kurandan 4 bin yıl önce Mayalı evrenin hatlarını çizmiş. İşte sen bunları göremediğin için odun kafalısın. Sen ve senin gibiler bu dünyada boşuna oksijen tüketiyorsunuz, aldığınız nefese yazık oğlum.

Bugün senin gibi bir odun kafalıya rastladım yeri gelmişken yazayım.

Bindiğim dolmuş kalabalıktı, orta durakta 30 yaşlarında birisi bindi. Aradan bir dakika geçmişti ki telefonu çaldı, ben niyetliyim abi falan diye konuşuyordu... Bir kaç durak sonra inmek için şoföre seslendi... Geçmesine müsait bir alan olmasına rağmen, inerken önünde suran kıza iyice bir sürttürüp indi, ulan dedim senin kitabını s.... İşte bu şahısta bir odun kafalı ve sende odun kafalısın kireç.

tarihinde iruni tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İstenecek kanıt nasıl bir yaratıcı hayal ettiğinize de bağlı.

Musa ile çalının içinden konuşan bir tanrı hayal ediyorsanız kolay. Bir televizyon kanalına veya hepsine birden çıkar konuşur.

Yakupla güreşen tanrı gelip kırkpınarda veya olimpiyatlarda güreşebilir.

Meryeme ruhundan üfleyip onu hamile bırakan bir tanrı ne kadar çocuğu olmayan kadın varsa onlara çocuk verebilir.

Muhammed ile 7. kat gökte görüşen tanrı akil adamlarla görüşebilir (gerçi onlara güvenilmez)

tarihinde anarkom tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bunun gibi şeyler.

Kasabayı sel basmış. Sular giderek yükselirken, halk panik içinde kaçmaya baslamış. Kilisedeki herkes dağılırken, kaçmayan papaz demiş ki:

-Ben yıllardır Tanrı'ya kulluk ederim. Hep onun yolunda çalıştım, Tanrı beni kurtarır.

Sular iyice yükselirken, papaz kilisenin bir üst katına çıkmış, bakmış ki; insanlar kayıklarla geçiyorlar. Kayıktakiler bağırmış:

-Hadi peder, atla kayığa!..

-Siz gidin, Tanrı beni kurtarır.

Sular yükselmeye devam edince, papaz kilisenin çatısına çıkmış. kurtarma botuyla geçenler papazı uyarmışlar:

-Hadi peder, çok geç olmadan atla!..

Papaz onların da uyarısına aldımamış:

-Hayır, siz gidin, Tanrı beni kurtaracak biliyorum.

Sular iyice yükselince direğe tırmanan papaz, tepesinde bir helikopter görmüş. Helikopterdeki kurtarma ekipleri papaza seslenmişler:

-İnat etme peder, gel bizimle!..

Papaz yine inat etmiş:

-Olmaz, Tanrı beni kurtaracak!..

Sular daha da yükselmiş ve papaz boğulmuş. Boğularak ölen papaz, öbür dünyada Tanrı'nın huzuruna çıkıp sitem etmiş:

-Ben sana küstüm Tanrım!

Tanrı merak etmiş:

-Hayrola papaz efendi, niye küstün?

-Tanrı'm, bunca yıl yolundan ayrılmadım, bir kere başım sıkıştı, sen beni kurtarmadın.

Papazın sitemi üzerine, Tanrı demiş ki:

-yahu sana bir sürü kayık, bir kurtarma botu yetmedi üstüne bir de helikopter yolladım ya, daha ne yapayım?

tarihinde kirec tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İstenecek kanıt nasıl bir yaratıcı hayal ettiğinize de bağlı.

Musa ile çalının içinden konuşan bir tanrı hayal ediyorsanız kolay. Bir televizyon kanalına veya hepsine birden çıkar konuşur.

Yakupla güreşen tanrı gelip kırkpınarda veya olimpiyatlarda güreşebilir.

Meryeme ruhundan üfleyip onu hamile bırakan bir tanrı ne kadar çocuğu olmayan kadın varsa onlara çocuk verebilir.

Muhammed ile 7. kat gökte görüşen tanrı akil adamlarla görüşebilir (gerçi onlara güvenilmez)

akıl adamların onla iletişimde olmadığını kim söyledi bakınız dostlarım dediği Allah dostları evliyalar

http://www.muhiddin.net/kitaplar/hakikat/evliyalar/

neden arayıp onlardan birine ulaşmıyosunuz. benim bildiğim yozgatta bi tane ahmet efendi vardı o da sanırım geçen sene vefat etti ancak yerine başka bir evliyanın göreve gelmesini beklemiş. yerine gelende görevinde şuan. yozgatta. mutlaka başka şehirler dede vardır.

Sitelerde Paylaş

akıl adamların onla iletişimde olmadığını kim söyledi bakınız dostlarım dediği Allah dostları evliyalar

http://www.muhiddin....ikat/evliyalar/

neden arayıp onlardan birine ulaşmıyosunuz. benim bildiğim yozgatta bi tane ahmet efendi vardı o da sanırım geçen sene vefat etti ancak yerine başka bir evliyanın göreve gelmesini beklemiş. yerine gelende görevinde şuan. yozgatta. mutlaka başka şehirler dede vardır.

Var var memleket evliya kaynıyor.

Görmeye giderken çam sakızı çoban armağanı birşeyler götürüyorsun.

Bazıları sır odasına alıp badelendiriyor.

Bazıları muzcuğunu öptürüyor.

Memlekette evliyadan, seyidden, mehdiden, şeyhten, dededen bol ne var?

Sitelerde Paylaş

evrenin neden bir yaratıcısı yoktur...

Yani olmamasını gerekli kılan nedir...

Soru güzel ama cevap bu forumda değil.

Gözlemlediğim kadarıyla buradaki birçok arkadaş Kuran meali okuyarak ateist olmuş. Onlardaki Önçıkarım şu : " Bu kitabı bir insan yazmıştır ancak. Dolayısıyla Tanrı yoktur."

Yaratıcıyı bulmak için Peygamberlere veya kitaplara ihtiyaç bile kalmaz aslında evrene bakınca. Herşey tasarımı gösteriyor.

Sitelerde Paylaş

Soru güzel ama cevap bu forumda değil.

Gözlemlediğim kadarıyla buradaki birçok arkadaş Kuran meali okuyarak ateist olmuş. Onlardaki Önçıkarım şu : " Bu kitabı bir insan yazmıştır ancak. Dolayısıyla Tanrı yoktur."

Yaratıcıyı bulmak için Peygamberlere veya kitaplara ihtiyaç bile kalmaz aslında evrene bakınca. Herşey tasarımı gösteriyor.

Görmek için akıl ve zeki olmak gerekiyor diyorsunuz da ne yapsak kral çıplak.

Halüsinojen filan almak gerekiyor heralde.

tarihinde anarkom tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kasabayı sel basmış. Sular giderek yükselirken, halk panik içinde kaçmaya baslamış. Kilisedeki herkes dağılırken, kaçmayan papaz demiş ki:

-Ben yıllardır Tanrı'ya kulluk ederim. Hep onun yolunda çalıştım, Tanrı beni kurtarır.

Sular iyice yükselirken, papaz kilisenin bir üst katına çıkmış, bakmış ki; insanlar kayıklarla geçiyorlar. Kayıktakiler bağırmış:

Sular yükselmeye devam edince, papaz kilisenin çatısına çıkmış. kurtarma botuyla geçenler papazı uyarmışlar:

Sular iyice yükselince direğe tırmanan papaz, tepesinde bir helikopter görmüş. Helikopterdeki kurtarma ekipleri papaza seslenmişler:

Papaz yine inat etmiş:

Sular daha da yükselmiş ve papaz boğulmuş. Boğularak ölen papaz, öbür dünyada Tanrı'nın huzuruna çıkıp sitem etmiş:

-Ben sana küstüm Tanrım!

Tanrı merak etmiş:

-Tanrı'm, bunca yıl yolundan ayrılmadım, bir kere başım sıkıştı, sen beni kurtarmadın.

-yahu sana bir sürü kayık, bir kurtarma botu yetmedi üstüne bir de helikopter yolladım ya, daha ne yapayım?

Hocam bu hikaye Tanrıyı ispat edebilcek nitelikte değil malesef,nedenine gelirsek insanların bir mucize beklentileri metafizik yani bilidiğimiz fizik kurallarına dahil olmıyan bir mucize.Ancak bu şekilde insanlara ispat edebilirsiniz.Yoksa biri çıkar der ki o helikopterleri,kayığı Tanrının gönderdiği fikrine nasıl ulaştın ? Bunlar normal,güncel hayatta yaşanan sıradan durumlar . Bana ispat etmen için fiziğin dışında fizik kurallarınca açıklınamıyacak bir şekilde olması gerekir.Hoş böyle açıklınamıyacak bir şekilde o papaz ordan kurtulsa yine Tanrı ispatlanmaz ? Çünkü bilim dünyasından şu ses gelir ' bilim henüz bu konuyu açıklıyamıyor ama bilim zaten her şeyi biliyorum demez ama bir gün buda açıklanır' Yani yine var elde sıfır :)

Fakat bunun akebinde bunların dışında müthiş bir soruda çıkar; Bir tanrı bir olayda metafizik,fizik ötesi başka bir tabirle mucize bir olaya müdahele ediyorsa yada ettiyse bunu algılamak mümkün değildir ve mümkün olamazda.Böyle bir olayı 5 duyu organımız veya çeşitli alet ve edevatlarla algılayamıyorsak böyle bir şey Tanrıdan istemek veya gözlemliyemiyoruz demek çok saçma ! Neden gözlemliyemiyeceğin bir şey istersin be mübarek diye sorarlar adama :)

Yani uzun lafın kısası aşağı tükürsen bıyık yukarı tükürsen sakal ne ispatlanıyor nede ispatlanamıyor.Hal böyle oluncada kendi şahsi fikrim Tanrı konusunda en iyi duruşun agnostik takılmak olduğudur.Elbette herkes gibi her insanın kafasında oluşturduğu yada olması gereken yani Tanrı olsa şöyle olurdu yada böyle olması gerekirdi dediği bir model vardır.Fakat Tanrının varllığını kesin ve net temeller üzerinden ispat edilemiyorsa onun varlığı ile ilgili sorumluluk yüklenemiyeceğidir Yani bir Tanrı varsa ve bu Tanrı ispat edilemiyorsa ben neden sorumlu tutulayım ki ?

Sitelerde Paylaş

Papaz yine inat etmiş:

-Ben sana küstüm Tanrım!

Tanrı merak etmiş:

Papaz yine inat etmiş:

-Ben sana küstüm Tanrım!

Tanrı merak etmiş:

Kİireç hikaye güzelmiş işte hayatta böyle aynen

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...