Jump to content

Başörtülü öğrenciyi derse almayan Prof. hapis yatacak

Recommended Posts

Ben bizim için sınırlı bir özgürlüğe asla razı değilim. Çünkü bundan biz farklıyız ve özgürlüğe hazır ve layık değiliz anlamı çıkıyor.

öyle zaten.

belirli bir seyiyeye ulaşmamış toplumlar için gerekli olmaz.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 233
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

öyle zaten.

belirli bir seyiyeye ulaşmamış toplumlar için gerekli olmaz.

Öyle bir seviye yoktur. Bu düşünce sosyal Darwinizm olarak bilinir ki, gerçeği yansıtmaz.

Her insan toplumu uygardır ve diğer toplumlarda görüp, beğendiklerini kendi toplumuna kolaylıkla adapte edecek entelektüel altyapıya sahiptir.

Bütün yapılacak toplumların o uygarlıklara maruz kalmasını önleyen engelleri yıkmaktır.

Bu da bir takım yasaklarla sağlanamaz. Özgür düşünme ile sağlanır. Özgürlüğü bir takım koşullara bağlamak onu sınırlamaktır.

Özgürlük konusunda cesur olmak gerekir. Özgürlük için ödenmesi gereken bir fiyat vardır. O fiyat bazen oldukça yüksektir.

O fiyatı ödemeye hazır olan toplumlar çok daha zengin ve verimli bir yaşama sahip olacaklardır.

Sitelerde Paylaş

"Bütün yapılacak toplumların o uygarlıklara maruz kalmasını önleyen engelleri yıkmaktır.

Bu da bir takım yasaklarla sağlanamaz. Özgür düşünme ile sağlanır. Özgürlüğü bir takım koşullara bağlamak onu sınırlamaktır."

Bu düşünceler tartışılır. Ben hiç inanmıyorum bu söylediklerinize.

Engelleri yıkmak için yasalar da kullanılır ve bu çoğu zaman gereklidir de. Gericiliğin açık tehdit olduğu toplumlarda gericilerin istediği gibi davranmasını engellemek şart, bunun için yasalar mutlaka kullanılmalı.

Şimdi bu özgürlük masalıyla iktidarın desteğiyle yobaz bir adam kalkıp hamilelerin dışarda dolaşmasının terbiyesizlik olduğunu söylüyor. Buraya kadar sorun yok.

İktidarın başı da olan katil Tayyip, kızlarla erkeklerin bir bankta yan yana oturmasının asla kabul edebileceği bir şey olmadığını söylüyor ve karışmadıklarını belirtiyor.

Buraya kadar da bir şey yok. Öyle düşünüyor yobaz der geçeriz.

Fakat biz biliyoruz ki bu gibi insanlar aynı anda katildir, vahşidir, hak ve özgürlüklere inanmadıkları gibi onları yok etmeye çalışırlar ve bu amaçta her yol onlar için meşrudur. Bugün neler olduğunu hepimiz görüyoruz, yaşıyoruz.

Yani bu bir savaştır Hacı. Türban eylemleri yapanlar tartışmaya yer bırakmayacak açıklıkta "Ben laik düzen istemiyorum, keşke İngiltere'nin mandası olsaydık, o zaman dinimizi daha özgür yaşardık, bizim liderimiz Humeyni" dedi TV'lerde. Politik olarak desteklilerdi zaten. Tayyip daha gelirken Kemalizm dinsizliğini yok etmeye yemin etti.

Ben şimdi bunlara yasaları teslim edersem veya yasaları istediklerini yapabilmeleri yönünde değiştirir de adına "özgürlük" dersem, bu azıcık delilik olmaz mı?

Siz-biz meselesi değil bu. Medeniyet savaşını kararlı ve akıllı olanlar kazanır. Mustafa Kemal böyle kazandı.

Yok öyle boş beleş özgürlük.. Vahşiye, sapkına, katile, dini için insanı öldürüp ciğerini kalbini yiyen yamyama özgürlük falan yok.

Bizim iktidarımız daha iki gün önce o örgütlerden yana olduğunu açıkladı.

Türbanı, ülkemizin sosyolojik, psikolojik ve politik gerçeğinden sıyrılarak, yani sadece "Bireysel hak ve özgürlükler" kapsamında değerlendireceksek de..

Ben hiçbir zaman hiçbir koşulda türban özgürlüğü diye bir şeyi savunmam, türbanlıya bu nedenle destek olup hakkını savunmam. ABD'de olsam yapmam, Norveç'de de.

Hiç karışmam, engel olmam, zerre kadar ilgilenmem ama örtünme hak ve özgürlüklerini savunmam da.

Bu bana tutarsızlıktan başka, müthiş bir iki yüzlülük olarak görünüyor. Türban hakkında ne düşündüğüm, İslam hakkındaki fikirlerim bu kadar netken, bu iki şeyin ne ifade ettiğini bu denli iyi biliyorken asla öyle bir özgürlüğü savunmam. Savunan savunsun, beni hiç bağlamaz ama ben yapmam.

İnanmadığım bir şeyi savunmam. Türban özgürlüğü dediğiniz şey oksimoron zaten.

O yüzden bu saçma şeyin özgürlüğünü böyle can havliyle savunanların bir de ateist olması bana epeyce kötü görünüyor. Hem tutarsızlık hem de iki yüzlülük diyorum ben buna. Kısaca ben, türbana özgürlük diyebilecek en son kişi bile değilim. Faşist demişsiniz, yobaz demişsiniz.. ..hiç etkilenmem..

Siz ögürlükçü ateistler savunuyor yeterince.

tarihinde XUser tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

(Bir üstteki yazıma ek olarak)

Ayrıca sadece türban değil, başka pekçok giysi vb de yasak. Güçlü dini simgeler eğitim kurumlarında vb yerlerde yasak. Bazılarınca biraz müphem bir tanım görünse de "Kamusal alan" diye sınırlandırılmış yerlerde yasak.

Neden onca yasak giysi ve simge içinde sadece türbana özgürlük istenir? Türban sizin için neden ayrıcalıklıdır? Aynı sınır dünyanın çok gelişmiş, ateisti çok bol, özgürlük ve demokrasisi iyice gelişip yerleşmiş ülkelerinde de var ve onlar da bu sınırı korumakta kararlı. Artık İslam konusunda daha da titiz ve dikkatliler çünkü besledikleri canavardan ciddi ciddi korkmaya başladılar.

İslam'ın ve İslamcıların etkisinden kurtulmak gerek. "İleri demokrasi ve özgürlük" masalına kulakları da alıştırmamak gerek. Kaybolmamak gerek..

Sitelerde Paylaş

Öyle bir seviye yoktur. Bu düşünce sosyal Darwinizm olarak bilinir ki, gerçeği yansıtmaz.

Her insan toplumu uygardır ve diğer toplumlarda görüp, beğendiklerini kendi toplumuna kolaylıkla adapte edecek entelektüel altyapıya sahiptir.

Bütün yapılacak toplumların o uygarlıklara maruz kalmasını önleyen engelleri yıkmaktır.

Bu da bir takım yasaklarla sağlanamaz. Özgür düşünme ile sağlanır. Özgürlüğü bir takım koşullara bağlamak onu sınırlamaktır.

Özgürlük konusunda cesur olmak gerekir. Özgürlük için ödenmesi gereken bir fiyat vardır. O fiyat bazen oldukça yüksektir.

O fiyatı ödemeye hazır olan toplumlar çok daha zengin ve verimli bir yaşama sahip olacaklardır.

bu söylediklerinin pratikte yer yoktur.

saçmalık.

"toplum uygar ve enteletküel yapıya sahip ama onu engelleyen engeller var diye geçemiyor."

bu başlı başına bir çelişki zaten.

özgürlük ile özgür düşünme farklı.

özgün düşünme için ön şart vardır ve olmazsa olmazdır.

Sitelerde Paylaş

Euee..sen değil miydin türk toplumu demokrasiyi haketmiyor diye başlıklar açıp konuşan. Hem sen Atatürk'tün, bizim gibi zaavallı birer Kemalist değildin. Şimdi soruyorum sana..

1-Atatürk çok istemesine rağmen neden çok partili sisteme geçemedi..geçemedi değil senin kafaya göre kullanacağımız fiil: geçmedi?

2- Türk toplumu için uygun bulmadığın demokrasi olmadan nasıl bir özgürlükler sistemi kuracaksın. İnsanların özgürlük taleplerini nasıl belirleyeceksin.

................

tarihinde administrator tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Özgür düşünemeyen ateist toplumu,

Sizin elinize bir şekilde şu an ki iktidarın gücü geçmiş olsaydı, iktidarda sizler olsaydınız ne yapardınız? Tayyip'in yaptıklarını mı tekrarlardınız? O halde Tayyip'ten ne farkınız kalırdı? Sizin yöntemleriniz yüzünden başörtüsü bu kadar yaygınlaşmıştır. İslam dinini tımar etmeye çalıştığınız için İslam güçlenmiştir. CHP başkanının oy uğruna, bir iftara katılıp, orada," en büyük devrimci Muhammed'dir" diye biz söz sarfetmesinin nedeni, sizinki gibi bir zihniyet taşımasındandır.

İslamla savaşmak mı istiyorsun? Bunun iki yolu var:

İlk yol tüm camileri bombalayıp, tüm müslümanları katletmektir. Ortada müslüman kalmayacağı için, islam da sona ermiş olur. Mücadele edeceksen sadece üniversitelerdeki başörtüsünü yasaklamakla sınırlı tutmayacaksın eylemini. İslam ile alakalı tüm herşeyi yok etmen gerekir.

Ya da bir ülke yaratırsın ki; özgürlük ve özgürlüğü kısıtlamaya karşı olan kanunları, iktidardakiler tarafından bile değiştirilemeyen; bilim ve sanatı sürekli teşvik eden; insanların kimseye karışmadığı bir hukuk devleti haline getirirsin. İnananlarla savaşmak yerine, bilimsel ve ahlaki düzeyde, inancın kendisi ile savaşan bir ülke yaratırsın. Kimsenin baskı hissetmediği, herkesin rahat yaşadığı bir ülke yaratırsın.

Şu an özgürlüğün ne anlama geldiğini hissediyor olmalısın. İste bu yüzden herkes için özgürlüğü savunmamız gerekiyor. Özgürlük, birilerine tanınacak bir imtiyaz değildir.

Sizin gibilerin göremediği durum, İslam a karşı daha önce kullandığınız tüm silahların şu an İslamcıların eline geçmiş olmasıdır. Bizim demokrasimiz, bizim özgürlük anlayışımız diye savunduğunuz ve aslında sistemin kendisini korumak adına bunların gerçekte olmadığı bozuk yapımız, yanlış ellere geçmiştir. Bu eller tarafından da sonuna kadar kullanılmaktadır.

tarihinde CharlesDarwin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Baş örtüsü kamusal alanlarda takılamaz.

Çünkü bir hak ihlalidir.

Baş örtüsü takan kişi bunu kendi inancında avantaj sağlamak için yapar.

Kendisinden başka kimseye de faydası yoktur.

Hiçbir insan herkese ait alanları kendi inanç faaliyetlerine mekan yapamaz.

O yüzden hocanın tavrı doğrudur.

Hapis cezası haksız bir cezadır.

Burada hapis cezasını alması gereken baş örtüsüsüyle kamusal alanı kendi inancı için gasp edendir.

Asıl anayasa ihlali budur.

Din ve vicdan hürriyeti kamusal alanları kapsamaz.

Kamusal alanlar herhangi bir dine, ırka veya zümreye ait alanlar değildir.

Bu dava önümüzdeki 15 yıl içinde tekrar görülür ve hocayı şikayet eden kimse hak gaspı yaptığı için kendisi ceza alır.

Hukuk budur.

Baş örtüsünün özgürlükle alakası yok.

O yüzden bireysel özgürlük diye değerlendiremezsiniz.

Baş örtüsü tehdit, yıldırma, şantaj ve korku ile takılan bir şeydir.

Kadın onu takmadığında inancındaki allah tarafından cezalandırılıp işkenceye maruz kalacağına inandığı için bunu takar.

Bu konunun özgürlükle alakası yok. Özgürlük değil ki baş örtüsü onu kişisel hak ve zögürlüklerden sayalım.

Müslümanlar herşeyi olduğu gibi hukuku da burada yozlaştırıyorlar.

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar burada kavramları birbirine karıştırmayın

Başörtüsünü savunan yok. Onun kısıtlayıcı olduğunu, kadının özgürlüğünü elinden aldığını biz de savunuyoruz.

Ancak doğruyu zorla mı insanlara dikte edeceksiniz. Yanlış yaşamak isteyenlere zorla doğru olanı vermek, ne kadar doğru. Bu sizin kendinize yonttuğunuz özürlük anlayışı, yanlış ellere geçerse sonuç, şu an yaşadıklarımız olmaz mı?

Sitelerde Paylaş

CharlesDarwin,

Bu Türk tipi liberal cümleler boş arkadaşım. Yalanla, yanlışla dolu. Bu ülkede ezilen, dışlanan, susturulan, öldürülen, baskıya maruz kalanlar İslamcılar değil, aydınlar olmuştur daima. Senin gibilerin göremediği budur. Din daima iktidarlar eliyle beslenmiş ve desteklenmiş, "Sizin gibiler" dediğin insanlar katliamlara kurban gitmiştir.

O yüzden çok sakil duruyor bu özgürlük yalanları.. Yıllardır dincilerin ezilip horlandığı yalan propagandasının esiri olmuşsunuz, kalkmış türbana İslamcıya özgürlük tanımadığınız için bunlar oldu diyebiliyorsunuz.

İnsan şunu söylemeye çekinir azıcık.: "Sizin yöntemleriniz yüzünden başörtüsü bu kadar yaygınlaşmıştır. İslam dinini tımar etmeye çalıştığınız için İslam güçlenmiştir."

Türban denen bayrak nereden çıkmış, devlet eliyle nasıl sinsice yayılmış, cemaatler nasıl beslenip ciddi ve önemli bir oy potansiyeli oluşturması sağlanmış, hiçbirinden haberiniz yok. En küçük bir bilginiz yok, son on yılın İslam destekli liberal yalanlarını tekrarlayıp duruyorsunuz. Bir adım sonrası laiklik ve devrimleri bile tartışmaya gidecek korkarım, çünkü buradaki ikinci cümlen aklıma kötü kötü şeyler getiriyor. Fazla ezberci cümleler bunlar. Bugüne dek serdettiğiniz düşüncelerinizle uyumsuz, tutarsız, çelişkili.

Sitelerde Paylaş

CharlesDarwin'in bütün yorumlarına katılıyorum.

Gözlemleri son derece doğru.

Sarı Kırmızı için yazdıklarına ekleyecek bir cümle bulamadım.

Biz Türklerin özgürlüğü doğru değerlendirmeleri ve özgür yaşamaları için mücadele ederken onlardan bazıları buna direniyor.

Özgürlüğü yalnız batının hak ettiği, Türklerin özgür olacak niteliklere sahip olmadıkları şeklinde bir izlenime sahip bazıları.

Bu onur kırıcı durum bizi utandırıyor.

Umarım bu aşağılık duygusundan en kısa zamanda kurtulurlar..

Sitelerde Paylaş

Dincilerin yıllardır horlandığını ezildiğini kim söyledi? İslamcıların susturulduğunu, öldürüldüğünü mü yazdım?

Bir tartışmada, karşı tarafında söylediklerini dikkate almadan, karşındaki anlamadan yazman, bir kalıbın içinde düşündüğünü gösterir. Beni liberal vs kalıbın içine sokamazsın. Zaten insanları belli kalıplara soktuğunuz için onların fikirlerine anlamaya çalışmıyorsunuz. Siz de ..cı olduğunuz için gelişme göösteremezsiniz.

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar burada kavramları birbirine karıştırmayın

Başörtüsünü savunan yok. Onun kısıtlayıcı olduğunu, kadının özgürlüğünü elinden aldığını biz de savunuyoruz.

Ancak doğruyu zorla mı insanlara dikte edeceksiniz. Yanlış yaşamak isteyenlere zorla doğru olanı vermek, ne kadar doğru. Bu sizin kendinize yonttuğunuz özürlük anlayışı, yanlış ellere geçerse sonuç, şu an yaşadıklarımız olmaz mı?

Bunun eğilip bükülecek bir tarafı yok.

Bu doğruyu yapmakla alakalı bir şey.

Bir insan, kamusal bir alanı kendi inanç aktivitelerini kullanmak için gasp etme hakkına sahip mi?

Değil.

O zaman burada yanlış yok.

Hırsızların mesleklerini ballandıra ballandıra anlatmaları onlara ve mesleklerine özgürlük tanınmasını sağlamaz.

Sitelerde Paylaş

Yukarıdaki yazı tam bir basmakalıp, düşünceden uzak, öğretilmiş kalıpların yer aldığı bir yazı.

Şimdi ne farkınız kaldı dincilerden?

Herkes için özgürlük bu mu?

Doğrular basma kalıp olur.

Seni temin ederim ki baş örtüsü meselesinde hakkı gaspedilenler baş örtülüler değil.

Diğerleri.

Kamusal alanları kullanamazlar.

Özel üniversite kursunlar orada ne yapıyorsalar yapsınlar kendi sermayeleri ile.

Mahkemede işleri varsa ve baş örtüsüyle çıkmaları gerekiyorsa fazladan para cezası ödeyerek yapsınlar işlerini.

Fazladan gelir vergisi ödemek suretiyle bazı kurumlarda da çalışabilirler.

Mesela tüm türkiyedeki okulların %20'sinde eğer gelir vetgisini iki katı öderlerse, baş örtülü öğretmenler çalışsınlar.

veya devlet dairelerinin %20'sinde.

Bu işte kamusal alanı ihlal ettikleri için bedelini diğerlerine ödesinler.

Anladın mı?

Doğru ile yanlış meselesi bu.

Özgürlük doğrudan ödün vermek değildir.

Sitelerde Paylaş

Ben türbana özgürlüğü savunmuyorum. Kelimeleri iyi okuyun. Ben sınırsız bir özgürlükten bahsediyorum. Başkalarının haklarına bir tecavüz olmadığı takdirde kimse kimse tarafından engellenmemelidir. Hiçbir konuda. Kural da bu olmalıdır. Bu kadar basit. Bir bölgeyi, bir alanı, bir kişiyi kamusal alan diye ayırdığınız takdirde, devleti kişinin önüne koymuş olursun.

Tüm hayatında başörtülü yaşamış bir nine de, askeri bir hastaneye girmek istediği zaman kavram karmaşaları nedeni ile anlamsız sorunlar ortaya çıkar. Bu tip sorunların nedeni ise sorunlu tanımlarınızdır.

Sitelerde Paylaş

Dincilerin yıllardır horlandığını ezildiğini kim söyledi? İslamcıların susturulduğunu, öldürüldüğünü mü yazdım?

Bir tartışmada, karşı tarafında söylediklerini dikkate almadan, karşındaki anlamadan yazman, bir kalıbın içinde düşündüğünü gösterir. Beni liberal vs kalıbın içine sokamazsın. Zaten insanları belli kalıplara soktuğunuz için onların fikirlerine anlamaya çalışmıyorsunuz. Siz de ..cı olduğunuz için gelişme göösteremezsiniz.

Böyle yazdığını kim söyledi? Neyin savunması bu?

Dincilerin ezildiği, dışlandığı vs vs yalan propagandasının esiri olmuşsunuz diyorum. Senin bunları söylediğini söylemiyorum. Dinci ve liberal propagandası, türban sorununundan bizler gibilerin sorumlu olduğudur. Sizin yaptığınız da bu değil mi? Açıkça yazmışsın, sizin yüzünden yayıldı demişsin. Delilsiz, bilgisizce, ezberlere dayalı berbat bir suçlama.

Biliyor musun türban ne zaman ve nasıl üretildi, devlet nasıl sistemli olarak propagandasını yaptırdı, biz bu günlere nasıl geldik?

...cı derken ne kastettin bilmiyorum. Atatürkçüyüm ben. Sen Kemalist de. Hemen ardından ulusalcı da diyebilirsin, hepsi de namusumdur.

Sitelerde Paylaş

Nedir kamusal alan? Kamusal alan dediğin nedir? Seni sadece başörtülü bir öğretmen mi rahatsız eder? Otobüste yanına oturan başörtülü kişi rahatsız etmiyor da neden o ediyor?

Bu beni rahatsız etmediği ya da başörtüsünü savunduğum için yazmıyorum bunları. Bana göre insanlar okullarına mayo ile de gidebilmeli. Denizde mayo giymek serbest de okulda neden yasak?

Sitelerde Paylaş
Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...