Jump to content

Başörtülü öğrenciyi derse almayan Prof. hapis yatacak

Recommended Posts

Ne saçma bir yorum. Hiç ne demek? O kadar yazmış, çizmişiz.. Sonuç bir hiç..

Sana göre bir hiç olmasın? Senin küçük aklına göre..

Bu yazdıkların lafı güzaf. Politik görüşler nasıl hiç olabilir? Hiç sen olmayasın!

Aynen öyle koca bi hiç..Bu hiç elbette bir amerikalı için gayet amaçlanabilir bir şey olabilir..Bilerek yani..Türbanlılara gelince bir anda merve kavakçı modunuz açılıyor.. Gider bir yerde ''ben bizim için yönetim biçimi olarak diktatörlüğü uygun görüyorum'' dersin sonra ''bütün toplumlar uygarca yaşamayı özgürlüğü hakeder'' dersin hemi de türban konusunda...Var mı ortada kalan bir şey? Ha sen Türk milleti hariç konuşuyorsun sanırım uygarlık ve özgürlükleri..Ya da ne bileyim abd'de diktatölük uygar bir sistem olarak öğretildi sana..

Ben kemalistim hacı..bir öğrenemedin gitti. Bunuyorsun.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 233
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İnsanlara sapık,sahtekar, yalancı demekle haklılık savunulamaz.

Bu tür lafları ederek karşısındakini sindirmeye çalışan kişi haksızlığını bastırma çabası içine girmiştir ki, zaten o dakika tartışmayı kaybetmiştir...

şecaat arz ederken merd-i kıpti sirkatin söyler

Keeeeeeeh keh kehhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh

Haci diyor ki..''cingene erkeği yiğitliğini anlatırken hırsızlığını söyler''..Yani lan bana bunu söylüyorsun da sen ne yapıyorsun sanki..sen de aynısın..gibi..Herhangi bir kişisel eleştirisi yok. Aynen devam ediyor ve edecek..

Bu haci yönetici işte..üyelerle ilgili davranış modeli bu, sizler de ona aynen onun tavır ve kelimeleriyle hitap edin. Forumu kendi oyuncağı olarak görüyorsa atar sizleri..en fazla olacak bu yani..

Sitelerde Paylaş

Anlamak istemediğin için anlamıyorsun.

Yeterince uygar olmamak başka, öyle olup da özgürlüğü hak etmemek başka şeyler.

Sen biz yeterince uygar (entelektüel) olmadığımız için özgürlüğü tam olarak hak etmediğimizi söylüyorsun.

Evet yeterince veya batı düzeyinde uygar değiliz. Entelektüel de değiliz. Ama özgürlüğü en üst düzeyde hak ediyoruz.

Ona sahip olamayız belki ama olmalıyız ve olmamızda bir sakınca yok.

Barbar olmamız özgür de olmamamız anlamına gelmiyor.

beni anladığını sanmıyorum.

özgürlüğün ön gereklilikleri var. onlar olmadan olmaz.

konu hak etmek veya etmemek değil.

entelektüel seviye ileri olmazsa ekonomik güç olmaz, özgür düşünme olmazsa zaten sen özgürlük versen de özgür olamaz.

özgür olduğunu sanır.

burada konu özgürlük değil aslında, konu, toplum da birey ve öteki çatışmadan nasıl yaşar?

özgürlük tam olarak bu olmaz.

özgür olabilmek için çeşitli ön şartlar var.

bu şartlar olmadan özgürlük olmaz.mutlak özgürlük diye bir şey yoktur zaten.

özgürlük bile şartlara bağlıyken..

tarihinde equus tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

beni anladığını sanmıyorum.

özgürlüğün ön gereklilikleri var. onlar olmadan olmaz.

konu hak etmek veya etmemek değil.

entelektüel seviye ileri olmazsa ekonomik güç olmaz, özgür düşünme olmazsa zaten sen özgürlük versen de özgür olamaz.

özgür olduğunu sanır.

burada konu özgürlük değil aslında, konu, toplum da birey ve öteki çatışmadan nasıl yaşar?

özgürlük tam olarak bu olmaz.

özgür olabilmek için çeşitli ön şartlar var.

bu şartlar olmadan özgürlük olmaz.mutlak özgürlük diye bir şey yoktur zaten.

özgürlük bile şartlara bağlıyken..

Özgürlük için tek koşul insan olmaktır.

Özgürlüğün başka koşulu yoktur.

Ne kadar özgür olmak istiyorsun?

Özgürlüğün anlamı ve derecesi bir dağ adamı isen farklıdır, Afrikalı Bushmen isen farklıdır.

Bir İngiliz aristokratı için farklıdır, Yeni Zelandalı bir yerli için farklıdır.

Dindar bir Müslüman için farklıdır, bir ateist için farklıdır.

Başörtülü bir kadın kendini özgür hissediyorsa, siz kim oluyorsunuz da o yeterince özgür değil diyebiliyorsunuz?

Afrikalı bir Bushmen için özgürlük yaşamını istediği gibi yaşayabilmektir.

Dindar bir Müslüman İslam'ı dolu dolu yaşamak isteyebilir. Onun için özgürlük budur.

Bir toplumda bunların birbirlerini rahatsız etmeden, birbirleri ile savaşmadan barış ve huzur içinde yaşayabilmeleri gerçek özgürlüktür.

Yani bir anlamda gerçek özgürlük bütün bireysel özgürlüklerin toplamıdır. Bireysel özgürlüklerın sınırını onlara sahip olmak isteyenler çizecektir.

Toplum içindeki bireysel özgürlüklere ne kadar olanak ve izin veriyorsa o kadar özgürdür. Bazı toplumlarda bu mümkün değildir.

Örneğin Hindistan'da Müslümanlarla Hindular arasında mevcut devamlı sürtünmeden dolayı, ne Hindular özgürdür, ne Müslümalar özgürdür, ne de Hindistan özgür bir ülkedir. Ama aynı durum ABD için çok başkadır. Bütün dinler özgürdür ve aralarında savaş yoktur. Bu demektir ki ABD din bazında özgür bir ülkedir. TC için bu mümkün değildir. Nedenlerini biliyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

Özgürlük için tek koşul insan olmaktır.

Özgürlüğün başka koşulu yoktur.

Ne kadar özgür olmak istiyorsun?

Özgürlüğün anlamı ve derecesi bir dağ adamı isen farklıdır, Afrikalı Bushmen isen farklıdır.

Bir İngiliz aristokratı için farklıdır, Yeni Zelandalı bir yerli için farklıdır.

Dindar bir Müslüman için farklıdır, bir ateist için farklıdır.

Başörtülü bir kadın kendini özgür hissediyorsa, siz kim oluyorsunuz da o yeterince özgür değil diyebiliyorsunuz?

Afrikalı bir Bushmen için özgürlük yaşamını istediği gibi yaşayabilmektir.

Dindar bir Müslüman İslam'ı dolu dolu yaşamak isteyebilir. Onun için özgürlük budur.

bende zaten yukarıda bir yerlerde kendisini özgür sanar dedim.

inançlı birisi özgür düşünemez. bu kesin ve nettir.

özgür düşünemeyen birisi özgür olamaz.

örtülü olan da zaten korktuğundan yapıyor.

özgür olduğundan değil.

insan olmak özgürlüğün koşulu filan değildir.

insan olmak özgür olmaya eşit değildir.

insan olmak özgürlüğü hak etmeyi sağlar.

lakin özgür olmak için gerekli şartlar yoksa bunlar beş para etmez.

Sitelerde Paylaş

bende zaten yukarıda bir yerlerde kendisini özgür sanar dedim.

inançlı birisi özgür düşünemez. bu kesin ve nettir.

özgür düşünemeyen birisi özgür olamaz.

örtülü olan da zaten korktuğundan yapıyor.

özgür olduğundan değil.

insan olmak özgürlüğün koşulu filan değildir.

insan olmak özgür olmaya eşit değildir.

insan olmak özgürlüğü hak etmeyi sağlar.

lakin özgür olmak için gerekli şartlar yoksa bunlar beş para etmez.

Kelime salatası.. Cevabı hak etmiyor.

Sitelerde Paylaş

Anayasa Mahkemesi Türbanla Üniversiteye Girilemeyeceğine dair karar verdiği gibi, Üniversiye girişte Türban yasağının İnsanların Temel Hak ve hürriyetlerini zedelemediği hususunda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kararı vardır.Hocaya verilen Bu Ceza Anayasa Mahkemesini hiçe saymaktır.

Çok yazık oluyor Prof Renan Pekünlü gibi bir Astronomi hocamıza.Ama doğru efendim tabi Kızlarımız zaten astronot olmuşlar maşallahütaala

Sitelerde Paylaş

yani inançlılar özgür düşünebilir mi?

kaypaklık yapmadan net belirt.

Özgürlük göreli bir kavram olduğuna göre inançlılar neden özgür düşünemesin?

Şimdiye kadar kaypaklığı yalnız sen ve bazıları yaptınız.

Ben düşüncelerimi belirtmekten zerre kadar çekinmem.

Her konuda mümkün olduğu kadar açık ve net olmaya çalışırım.

Sitelerde Paylaş

yani inançlılar özgür düşünebilir mi?

kaypaklık yapmadan net belirt.

Kendinizden başkalarını insan olarak görmüyorsunuz.

Onlar hiçbir değere sahip değil size göre.

Özgürlük onlar için bir lüks. Yalnız siz özgürlüğe layıksınız..

Sitelerde Paylaş

Bugün Türkiye Cumhuriyetinin % 75-80 civarı faşisttir. Bildiğin faşist.

Konuyla alakasına sonra geliyorum :)

Bu ülkede oteli ateşe verip insanları diri diri yaktılar. Bu kitle oh olsun dedi.

Bu ülkede ermeni gazeteciyi vurdular. Bu kitle oh olsun dedi.

Bu ülkede rahip vurdular. Bu kitle oh olsun dedi.

Bu ülkede Aliyi Medineyi öldürdüler. Bu kitle oh olsun dedi.

Peki Bu kitleye oh olsun dedirten bilinç nasıl oluştu. Bu bilinci oluşturan sebepler kristalize edildi mi ? Bu tip kıyımlarda hep bir arka plan aranarak suç dış mihraklara, derin oluşumlara atılır. Kimse halka dönüp siz suçlusunuz demez. Dönüşmesini istemez. Hatta pohpohlanır.

Aynı hacının ve ABD başkanının yaptığı gibi...

Ben T.C halkının insan hak ve hürriyetlerini kötü niyetli kullandığı ve gerek batıya gerekse içerde ki azınlıklara karşı iki yüzlü olduğunu düşünüyorum.

Biz ateistler,laikler ve aleviler bu rejimin azınlık unsurlarıyız. Türbana özgürlüğü savunmak.İslami dikta nın her türlü siyasal simgesini olumlamak-kabullenmek demektir.Türban üniformadır. Bizim içinse hapis-ölüm demektir.

Ne zaman kasabın bıçağını yalayan kuzu oldunuz ?

Burda söz konusu olan bizim özgürlüklerimiz ve yaşamımızdır. Karşımızda katil var ve biz tabanca-top-pala yaptığın şu türbanı bize sıkmakta-vurmaktadır. Biz aferin, ne güzel vuruyor-sıkıyorsun ellerin dert görmesin mi diyeceğiz.

Sorun bizde değil arkadaşlar. Bir türlü suçluluk psikolojisinden yada laik Türkiye Cumhuriyeti rüyasından uyanamadık.

tarihinde apsimon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sayın hacı bey,siz realiteden uzak duygusal bir beyin taşıyorsunuz,gördüğüm kadarıyla iniş ve çıkışlarınız var,türbanlıların yüzde kaçı kendi özgür iradesiyle buna karar vermiştir?eğer verdiyse bunu nerden anladınız?abd'den ahkam kesmek çokmu kolay?eğer kolaysa niye türkiyeye gelip zoru seçmiyorsunuz?hangi türbanlı,türban dışındaki bir özgürlük için sokağa çıkmıştır biliyormusunuz?bilmiyorsanız niye ahkam kesiyorsunuz?kitaptan okuyup ameliyat yapılmaz,ameliyat yaparak öğrenilir:gel burada gerçekleri yaşa herşeyin ucuz olmadığını öğren.

Sizin zihniyetinize şaşıyorum. Muasır medeniyetler seviyesine çıkmak ne demektir? Bir ABD olmayı istemek, bir Almanya olmayı istemek, bir Fransa olmayı istemek değil mi? O ülkelerin demokratik ve özgürlükçü yapılarını istemek değil mi? Siz kim oluyorsunuz da Türkiye'nin şartları farklıdır bizler muasır bir medeniyet kuramayız, olamayız diyebiliyorsunuz?

Bu ülkeler gibi olmayı hayal etmediğimiz sürece, nasıl o seviyelere çıkacağız? Bu tartışmanın en vurucu iletisini Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin türban konusundaki kısıtlamanın temel hak ve özgürlüklere engel teşkil etmediği hükmünü verdiğini yazan gerçekçi yazmış. Peki bu kararın arkasındaki gerekçeler nelerdir?

Biz ateistler sabit fikirli insanlar değiliz. Tartışıyoruz. Bizim için doğrular değişkendir. Şu an doğru kabul ettiğimizi yarın yanlışlayabiliriz. Bilim de böyle ilerler insan da bu şekilde ilerler. Ancak başta doğru düşünülen bir fikrin yanlış kabul edilebilmesi için geçerli bir argüman sunulmalı. Kamu alanında türban olmaz vs argümanları bana göre geçerli değil. Otobüste oluyor ya? O halde tümden türbanı yasaklayalım bunu neden savunmuyorsunuz? Neden sokaktaki türbanı mazur görebiliyorsunuz?

Kimsenin türban özgür olsun, ancak Türkiye'deki tüm demokratik ve diğer özgürlükler olduğu gibi kalsın gibi bir söylemi yok. Her alanda diğer gelişmiş ülkeler gibi olmalıyız diyoruz. Tüm kanunlarımız, tüm temel haklar ile onlardan biri olmalıyız. Savunduğumuz bu. Yoksa Türkiye de tüm sorunların bittiğini, sadece türbanın kaldığını iddia etmiyoruz. Keşke ABD gibi bir ülke olabilsek diyoruz. Bunu istememeli miyiz? Bence bu seviyeye çıkmayı istememek esas gericiliktir.

Sitelerde Paylaş

Bu arada bazılarımızın ütopik olarak yorumladığımız durumlar, o ülkelerin birer gerçeği. O ülklerede bir ateist istediği gibi ateist olduğunu açık açık söyleyebilir ve bunu savunabiliyor, bir dindar ise istediği gibi dininin izinden gidebiliyor. Eminim isteyen, ABD gibi bir ülkede Kuranı değiştirip yeni bir versiyonunu basabilir. Hz muhammede hakaret de edebilir. Ancak türbanlı bir şekilde doktorluk da yapabilir.

Böyle bir ülkede yaşama hakkınız olsaydı, eminim hepiniz oraya gider ve orada yaşamak isterdiniz.

Sitelerde Paylaş

Ekonominin el değişmesi paralelinde değerlerinde değişeceğini bilmek lazım. Ekonomi tamamen devletin elinde olsa, o zaman insanların kıyafetine kadar devletin karışması normaldir, zaten de öyle olur. Ama ekonomi sivillerin eline geçtikçe devlet o sivillerin kıyafetlerine kadar karışamaz. Karışırsa ne olur, devlet hırpalanır. Hatta devlet insanların istemediği şeyleri zorla yapmakta daha da direnirse eninde sonunda yenilir. Para, bilgi sivillerin eline geçtikçe sivillere yönelik saygıda artar. Eskiden devlet her şeydi bundan dolayıda tüm değerler ve hatta hukuk devlet içindi. Siviller güçlendikçe şimdi yasalar dahi vatandaş için olmaya falan başladı. Yani bunlar doğal ve olması gereken değişimlerdir.

Şimdi şunu da tespit edelim. Dincilikte kapanmak farzdır, hatta güç ele geçtikçe başkalarını da kapatmaya zorlayacaklardır. Tabi halk istemezse başarılı olamazlar ama epey kafa da ağrıtırlar. Peki bu tehlikenin çözümü devlet eliyle herkesin kıyafetine karışmak mıdır? Yukarıda dediğim gibi ekonominin sivilleşmesinden dolayı insanlar istemediği halde devlet eliyle kıyafet belirlemek iyi ve başarılı bir yöntem değildir artık. Biz laikler bu tehlike için yeni ve başka yöntemler uygulamalıyız.

Sitelerde Paylaş

İlkönce şu soruları cevaplamanız gerek

1-Türbanlaşma özgürleşme mi,kadınların zapturapt altına alınması mı?

2-Türbanlaşma giyinme özgürlüğü mü,inançlara göre yaşama özgürlüğü mü?

3-İnançlara göre yaşama özgürlüğünü de savunuyormusunuz?Birkaç kadınla evlenicem,kızıma mirasın yarısını bırakıcam,hırsızın hapis cezası istemiyorum kolumu kesin demesi özgürlük kapsamınıza giriyormu?

4-Türban dışında çarşaf,burka,ferace ile üniversiteye girme özgürlüğünü de savunurmusunuz?

Sitelerde Paylaş

İlkönce şu soruları cevaplamanız gerek

1-Türbanlaşma özgürleşme mi,kadınların zapturapt altına alınması mı?

2-Türbanlaşma giyinme özgürlüğü mü,inançlara göre yaşama özgürlüğü mü?

3-İnançlara göre yaşama özgürlüğünü de savunuyormusunuz?Birkaç kadınla evlenicem,kızıma mirasın yarısını bırakıcam,hırsızın hapis cezası istemiyorum kolumu kesin demesi özgürlük kapsamınıza giriyormu?

4-Türban dışında çarşaf,burka,ferace ile üniversiteye girme özgürlüğünü de savunurmusunuz?

Bu soruların cevaplarının hepsinin olumsuz olduğunu farz edelim. Yani türban dünyanın en kötü şeyi olsun. Bu neyi değiştirir ki? Türban kötü ise sen giymezsin o kadar ve ne kadar kötü bir kıyafet olduğunu bu yazıda anlattığın gibi veya farklı yöntemlerle anlatırsın ama devlet eliyle baskılayamazsın çünkü gücün yetmez, çünkü sivillerin tercihlerine devlet günümüzde daha fazla saygı duymalı. Türban kötüdür bundan dolayı sana zarar vermesinin önüne geçmeye çalışırsın, hatta onunla en az muhatap olmaya çalışabilirsin, onların sana baskı kurmasına engel olacak fırsatları vermezsin.

Sitelerde Paylaş

Özgürlük göreli bir kavram olduğuna göre inançlılar neden özgür düşünemesin?

Şimdiye kadar kaypaklığı yalnız sen ve bazıları yaptınız.

Ben düşüncelerimi belirtmekten zerre kadar çekinmem.

Her konuda mümkün olduğu kadar açık ve net olmaya çalışırım.

senin özgür düşünmekten kastın şu,

bir bayan korku yüzünden örtü takmaya mecbur kalma özgürlüğüne de sahip olmalıdır.

yani takıp takmamak değil, korkudan takıp takmama özgürlüğü de olmalı.

neyse bu zaten ebni doğrular nitelikte, korkan biri özgür düşünemez.

inançlılar özgür düşünebiliyorsa, neden evrimi kabul etmiyorlar?

inançlıların belirli ön kabulleri vardır, ve bu ön kabullerine ters geln birşeyi kabul etmezler.

bir sürü örnek verilebilir ama evrim çarpıcı ve yeterlidir.

sen sırf kuru kuruya muhalefet olmak için zırvalıyarak kendini kepaze ediyorsun.

özgür düşünmek kolay bir iş değildir, inançlı inançsız insan, her probleme, meta-eleştiri yapıp, özgür düşünemez.

düşünce de özgür olmayan bireyler, eylemde de özgür olamaz.

buna itiraz etmen ayrı bir zırva.

dinler insanları düşünce ile kontrol eder.

eylemi başlatan şey düşüncedir.

sen düşüncende özgür olamazsan eylemde özgür olamazsın.

bu nedenle modern çağlarda insanların düşünceleri, biçimlendirir ve insanlar eylemde özgürdür.

düşünce de özgür olmak ise, entelektüel birikim ve bilinçli olmak lazım.

insanları geçekten özgür yapmak istiyorsan, önce düşünce de özgür olmaları gerekir.

senin savunduğun özgürlük, bir inançlının ibadet etme özgürlüğü olsun,

korktuğu için oruç tutma özgürlüğü de olsun.

olsun ve var zaten isterse üç ay oruç tutsun, tutmamak zorundasın demiyoruz zaten.

lakin bu sadece bireyi eylemde özgür yapar.

o eylemi biçimlendiren düşünce de özgür olmaktır önemli olan.

Sitelerde Paylaş
Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...