Jump to content

Kabe ve Totem arasındaki farklar nelerdir?

Recommended Posts

tanrı bizden teşekkür beklemiyor ve istemiyor da...

bunu biz istiyor ve yapıyoruz yani isteyen istediği gibi...

onun aslı istediği bizim elimizden geldiğince iyilik yapmamız ve kötülüklere engel olmamız...

imtihanımızın konusu da bu sonucu belirleyecek olan da bu yani yaptığımız iyi davranışlar...

sen ona teşekkür edecek bir şey bulamıyorsan etmeyebilirsin başkası da ona bolca şükran duyguları besleyip sürekli ona ibadet etmek isteyebilir...

sabahtan akaşama kadar teşekkür et ama iyilik yapmıyor ve kötü biri olarak yaşıyorsa yine cenneti hakedemez...

Sitelerde Paylaş

Söylediklerin Kuran'da yazanlardan daha ilgi çekici,yerinde ve sevimli.Din dediğin insanı iyi insan yapabiliyorsa önemli değil bence de etiketi. :) Fakat bu söyledikleriniz de başka bir dinin tarifi.

yeni bir din kurmaya yada bulmaya gerek yok zaten binlercesi var...

bizler akıl ve mantığımızı vicdanımız kullanarak bütün bu dinlerin düşüncelerin arasındaki ortak noktaları ve asıl meselenin özünü kavramaya çalışmalıyız...

vicdanları rahatsız eden düşüncelerin kabullerin uygulamaların doğru olmasına imkan yok...

eğer söylediklerim senin vicdanında da yankı buluyorsa bu aynı kaynaktan beslendiğini ve temel doğrulara yaklaşabildiğimizi gösterir...

Sitelerde Paylaş

tanrı bizden teşekkür beklemiyor ve istemiyor da...

bunu biz istiyor ve yapıyoruz yani isteyen istediği gibi...

onun aslı istediği bizim elimizden geldiğince iyilik yapmamız ve kötülüklere engel olmamız...

imtihanımızın konusu da bu sonucu belirleyecek olan da bu yani yaptığımız iyi davranışlar...

sen ona teşekkür edecek bir şey bulamıyorsan etmeyebilirsin başkası da ona bolca şükran duyguları besleyip sürekli ona ibadet etmek isteyebilir...

sabahtan akaşama kadar teşekkür et ama iyilik yapmıyor ve kötü biri olarak yaşıyorsa yine cenneti hakedemez...

Sayın kireç,kaynaklarda olan islamdan degil kafanızda kurguladıgınız islamdan bahsediyorsunuz.Bu islam kimseyi ilgilendimiyor ve bizim böyle hümanistce kurgulamış islamla sorunumuz yok.Bizim sorunumuz kaynaklarda belirtilen islamla.

Kaynaklaklarda olan islama göre cenneti hak etmenin yolu kayıtsız şartsız inanmaktan geçer iyi insan olmanıza bağlı değildir.

cehennemi hak etmenin yolu da inanmamaktan geçer velevki dünyanın en iyi insanı olun bir işe yaramaz.

İşte kanıtı

Kehf suresi

103 - De ki: Amelleri en çok boşa gidenleri size bildirelim mi?

104- Onların dünya hayatında çalışmaları boşa gitmiştir. Oysa onlar güzel işler yaptıklarını sanıyorlardı.

105- İşte onlar, Rabblerinin âyetlerini ve O'nun huzuruna çıkacaklarını inkâr etmişlerdir de bu yüzden iyilik altında yaptıkları bütün amelleri boşa gitmiştir. Artık kıyamet günü onlar için hiçbir ölçü tutturmayız.

106- İşte böyle, onların cezaları cehennemdir. Çünkü inkâr etmişler ve benim âyetlerimi, peygamberlerimi alaya almışlardır.

Bu ayetlerde görüldüğü gibi eğer insanlar iyilik yapsalar bile bunları allah boşa çıkartıyor,iyilikleri yok sayıyor. Sebebi ise

aynen ayette olduğu gibi alıntılıyorum.

İşte onlar, Rabblerinin âyetlerini ve O'nun huzuruna çıkacaklarını inkâr etmişlerdir

Çünkü inkâr etmişler ve benim âyetlerimi, peygamberlerimi alaya almışlardır.

Onlar şu kadar insan öldürüdüler,şu kadar insanın ırzına geçtiler v.s demiyor.

Furkân 70 Ancak tevbe ve iman edip iyi davranışta bulunanlar başkadır; Allahı onların kötülüklerini iyiliklere çevirir. Allah çok bağışlayıcıdır, engin merhamet sahibidir.

Bu ayetlerde ise inanan insanların yaptıkları kötülüklerin yok saylacağını hatta artı bonus olarak değerlendirileceği yazıyor.Furkan 70 te herhangi bir derecelendirmede yok.Yani yapılan kötülük ne olursa olsun allah onu iyilik yerine sayacak.

Tüm bunlardan çıkan sonuca göre bir müslüman dünyayı kana bulasa bile,eğer allaha iyi yalakalık yapıyor ve inancından taviz vermiyorsa cennete gidecek.

Ama buna rağmen bir insan hayatını insanlara hizmet için adasa bile eğer inanmıyorsa en zalimlerden sayıldığı için cehennem gidecek.

Sitelerde Paylaş

yeni bir din kurmaya yada bulmaya gerek yok zaten binlercesi var...

bizler akıl ve mantığımızı vicdanımız kullanarak bütün bu dinlerin düşüncelerin arasındaki ortak noktaları ve asıl meselenin özünü kavramaya çalışmalıyız...

vicdanları rahatsız eden düşüncelerin kabullerin uygulamaların doğru olmasına imkan yok...

eğer söylediklerim senin vicdanında da yankı buluyorsa bu aynı kaynaktan beslendiğini ve temel doğrulara yaklaşabildiğimizi gösterir...

Sevgili Kireç, siz burada kendi anladığınız herhangi bir kaynağı olmayan bir düşünceyi İslam olarak mı anlatmaya çalışıyorsunuz; İslam'ın aslında sizin tarif ettiğiniz bir inancı,düşünceyi savunduğunu mu anlatmaya çalışıyorsunuz?
Sitelerde Paylaş

kaynakları doğru anladığımızdan emin değilim...

binlerce yıl önce yazılmış bu metinlerin doğru anlamlarını bulmak o kadar kolay değil...

bu yüzden de belki mazursunuz...

yani yarın tanrı sorsa ve dese ki ey kulum neden kuranı reddettin ...

ey tanrı sen kuranda insanlar ne kadar iyi olurlarsa olsunlar şu şeylere inanmadıktansonra yine de cennete giremezler cehenneme giderler demişsin bende bunu aklıma vicdanıma aykırı bulduğum için reddettim desen...

muhtemelen tanrı bunu anlayışla karşılayacaktır ve gerçekten iyi biri isen seni ödüllendirecek kadar da merhamet ve cömertlik gösterecektir...

bana göre ilgili ifadeler yanlış anlaşılmaktadır uzun uzadıya bunun tartışmasını daha önce yapmıştık...

Sitelerde Paylaş

kaynakları doğru anladığımızdan emin değilim...

binlerce yıl önce yazılmış bu metinlerin doğru anlamlarını bulmak o kadar kolay değil...

bu yüzden de belki mazursunuz...

yani yarın tanrı sorsa ve dese ki ey kulum neden kuranı reddettin ...

ey tanrı sen kuranda insanlar ne kadar iyi olurlarsa olsunlar şu şeylere inanmadıktansonra yine de cennete giremezler cehenneme giderler demişsin bende bunu aklıma vicdanıma aykırı bulduğum için reddettim desen...

muhtemelen tanrı bunu anlayışla karşılayacaktır ve gerçekten iyi biri isen seni ödüllendirecek kadar da merhamet ve cömertlik gösterecektir...

bana göre ilgili ifadeler yanlış anlaşılmaktadır uzun uzadıya bunun tartışmasını daha önce yapmıştık...

Böyle olmaz ki, önce kaynaklarda olmayan islamdan bahsedıyorsnuz,sonra size aksine olan delilleri getirince allahın avukatlıgına soyunuyorsunuz.Neymiş efendim

muhtemelen tanrı bunu anlayışla karşılayacaktır ve gerçekten iyi biri isen seni ödüllendirecek kadar da merhamet ve cömertlik gösterecek miş miş

Siz allahın böyle davranacağına dair yazılı bir senetmi aldınız aallahtan?Varsa görelim efendim,yoksa allaha ifitira atmayın efendim zira bu cok büyük bir günahtır.Bakın sizin yaptığınızı biz bile yapmıyoruz.Allah ne demışse aynen öyle kabul ediyoruz allahın söylemediği şeyleri alaha mal edip iftira atmıyoruz, allah şöyle yapar böyle yapar diye allah hakkında ahkam kesmıyoruz

Allahım yarabbim ya ne hallere düştük yaaa,allahı savunmak bile biz ateistlere düştü

İnsanları geri zekalı yerine koymanın gereği yok değilmi? Binlerce yıl öncesi yazılmıs bir kıtabı anlamak mümkün değilse bu sizin içinde geçerli değilmi diye sorarlar adama değilmi? Bu durumda anlamadığınız bir kitabın nesine iman ediyor nesini savunuyorsnuz?

tarihinde Hz Ukala tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

sizin allahınızın savunulacak bir tarafı yok ...

bu yüzden ateist olmuşunuz zaten...

bende öyle olduğuna inansaydım benimde ateist olmam gerekirdi...

ama bana göre tanrı öyle biri değil akılla mantıkla vicdanla merhametle uyuşan biri ...

Sitelerde Paylaş

sizin allahınızın savunulacak bir tarafı yok ...

bu yüzden ateist olmuşunuz zaten...

bende öyle olduğuna inansaydım benimde ateist olmam gerekirdi...

ama bana göre tanrı öyle biri değil akılla mantıkla vicdanla merhametle uyuşan biri ...

Arkadaşım insanı hasta etme,benim allahım olduğunu nerden cıkardın,yoksa ironi olarak yazdığım allahım yarabbim sözcüklerinden mi?

Hangi tanrı bu kitabını koy ortaya ikide bir topu taca atıp durma.Deistsen söyle bilelim yok değil müslümansan islami kaynaklara göre konuş

Sitelerde Paylaş
  • 3 months later...
bana göre tanrı öyle biri değil akılla mantıkla vicdanla merhametle uyuşan biri

değerli kirec, neyazıkki tanrı figürün kişisel ve kendi kurgulayabildiğin doğruların kadar gerçek.

ne dinlerin tanrısı ile ne de olası evren tanrısı ile örtüşen yanı yok.

dinlerin tanrısında mantık ve vicdan yok, evrenin olası tanrısında ise adalet ve merhamet yok.

tarihinde Engse Hohol tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

değerli kirec, neyazıkki tanrı figürün kişisel ve kendi kurgulayabildiğin doğruların kadar gerçek.

ne dinlerin tanrısı ile ne de olası evren tanrısı ile örtüşen yanı yok.

dinlerin tanrısında mantık ve vicdan yok, evrenin olası tanrısında ise adalet ve merhamet yok.

Aslında tam da bu sebepten, olmayan bir tanrıya inanmak yerine kendine, kendinin bir tanrı olduğu fikrine inanmalı. Esas tanrı biziz. Her an, her yerde bir şeyler yaratıyoruz. Bir mimar kafasında canlandırdığı tasarımı fiziksel dünyada gerçekleştirdiğinde bir şey yaratmış olmuyor mu? İnsanlar hayatlarını başka ellere emanet etmeyi bırakıp kaderlerinin ipini kendi ellerine almayı öğrenmeliler!

Sitelerde Paylaş

bence de öyle Reflect, olası tanrı inançlarının kendi başlarına hiçkimseye zararları yok. fiziksel dünyada yapıp ettiklerimiz için ödül ve ceza ummaktan vazgeçmeliyiz. toplum olarak. insan dışı birşey olmadığımız sürece ölümden sonrasına paketlenmiş armağanların tümü dünyada var. erdemli insan gereksindiği arzulara ulaşmak için empati yeteneğini kullanmalı, kanıtsız mistik öğretileri değil.

tarihinde Engse Hohol tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 1 year later...
  • 5 weeks later...
  • 1 year later...

Hac ibadeti üzerine doktora yapmış ilahiyatçı insanların, sevap amaçlı kabenin duvarına sürtünmelerden allah ile mesafede yakınlık kazanılamayacağını bilmeleri lazım ve uyarmaları lazım. Kabe tapınağının allahla mesafede yakınlık kuranlara sevap vermesi gerçek olsaydı, putperstler kaybetmezlerdi kabeyi. Müslümanların bugün yaptıkları aynı ibadetleri, aynı zaman periyotlarında putperestler de yapıyorlardı ama kabeyi kaybettiler. Yani kabenin putperstlere faydası olmadı ki müslümanlara neden olsun? İslami doktrinler aynı, ibadetin ritüelleri aynı, değişik bir şey yok, sonuç neden değişik olsun?

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...