Jump to content

komunizmin çöküşü...

Recommended Posts

komunizm neden çökmüştür...

Toplumsal olarak tüm halk eğitim ve becerilerle donatılmasına rağmen, bürokraside bu eğitim ve becerilerle insanların inisiyatif alamamalarından dolayı çökmüştür.

Yani halkı donatan devlet, kendi dinamiklerinde bu donanımları kullanmamış.

Statik bir yapı oluşmuş.

Statik yapı da sosyal hareketlilikten kaynaklanan aşınmaya dayanamadı.

Bir yerde çözüldü.

O insanların çok sıkı şekilde eğitilmesinin amacı onların devlette yaratıcı bir şekilde kullanılmasının sağlanmasıydı.

Lenin zamanında bu uygulanıyordu.

Stalin de uygulardı bunu ama, Stalin düşmanlarla savaşmaktan ideolojik zenginliğini kaybetti.

Robot bir Askere dönüştü. Daha doğrusu dönüştürdüler.

Hitlerin siyaset sahnesine girip askeri hareketliliğe girişmesi yüzünden Almanyanın karşısındaki tüm devletlerdeki insanlar sadece savunma ve strateji adamları olup çıktılar.

Fransadan İngiltereye, Sovyetlere, Türkiyeye kadar tüm liderler stratejist askerlere dönüştüler.

Hitlerin başka bir zararı da budur insanlığa. Adamlar toplumlarına eğilemediler.

Stalin de Hitler kurbanı oldu çıktı işte.

Bu nedenle çöktü sistem.

Stalin o ilk kurulduğu yıllardaki enerjisi ve ütopik düşünceleriyle içeriye odaklansaydı kurtulabilirdi ve örnek bile olabilirdi sovyetler şimdi dünyaya.

tarihinde Sarı Kırmızı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kapitalizmi yaratanlar elbette bu kurduklari sisteme muhalif insanlarin cikacagini biliyorlardi. Tek tek ugrasmak yerine hepsini tek potada birlestirip daha rahat kontrol edebilmek adina komunizmi icat ettiler. Kuresellesmeyi zamanla bir adim dahaoteye tasimak icin komunizm gibi yapay bir dusmana artik ihtiyaclarinin kalmadigin anlayan elitler bunlarin ipini cekti ve yerine kuresel terorizmi yerlestirdiler.

Sitelerde Paylaş

Güç olarak devlet ile şirket aynı şeydir. şirketler her ülkede var olabilirler. milletleri yoktur. dinleri yoktur. kuresellik ile tumlesiktir.

buna karşı devlet aynı esnekliğe ve yeteneklere sahip değildir.

bu sebeple etkisi azalmıştır.

ama kapitalizm de çökmeye basmıştır.

Komunizm asıl ondan sonra farklı bir evrimle dünyaya hakim olur.

komunizm neden çökmüştür...

Sitelerde Paylaş

Toplumsal olarak tüm halk eğitim ve becerilerle donatılmasına rağmen, bürokraside bu eğitim ve becerilerle insanların inisiyatif alamamalarından dolayı çökmüştür.

Yani halkı donatan devlet, kendi dinamiklerinde bu donanımları kullanmamış.

Statik bir yapı oluşmuş.

Statik yapı da sosyal hareketlilikten kaynaklanan aşınmaya dayanamadı.

Bir yerde çözüldü.

O insanların çok sıkı şekilde eğitilmesinin amacı onların devlette yaratıcı bir şekilde kullanılmasının sağlanmasıydı.

Lenin zamanında bu uygulanıyordu.

Stalin de uygulardı bunu ama, Stalin düşmanlarla savaşmaktan ideolojik zenginliğini kaybetti.

Robot bir Askere dönüştü. Daha doğrusu dönüştürdüler.

Hitlerin siyaset sahnesine girip askeri hareketliliğe girişmesi yüzünden Almanyanın karşısındaki tüm devletlerdeki insanlar sadece savunma ve strateji adamları olup çıktılar.

Fransadan İngiltereye, Sovyetlere, Türkiyeye kadar tüm liderler stratejist askerlere dönüştüler.

Hitlerin başka bir zararı da budur insanlığa. Adamlar toplumlarına eğilemediler.

Stalin de Hitler kurbanı oldu çıktı işte.

Bu nedenle çöktü sistem.

Stalin o ilk kurulduğu yıllardaki enerjisi ve ütopik düşünceleriyle içeriye odaklansaydı kurtulabilirdi ve örnek bile olabilirdi sovyetler şimdi dünyaya.

Hocam komünist değilim ama Stalin daha neye odaklansın ? Almanlar Moskovanın birkaç kilometre ötesine kadar katliamlarla geldiler.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...