Jump to content

KÜRESELLEŞME NEDİR, NE ZAMAN ORTAYA ÇIKMIŞTIR?

Recommended Posts

Sanıldığının aksine küreselleşme yeni bir insansal etkinlik değildir.

Tarihini incelemeden once kısaca tanımına bir göz atalım.

Küreselleşmeyi çeşitli internasyonal insansal etkinliklerin entegrasyonu ile nitelikli bir süreç olarak tanımlayabiliriz.

Bu etkinlikler yaşam tarzı ve dünya görüşü olabileceleri gibi, kültürel, idealler, ürünler, hatta dinler ve gelenekler şeklinde süreçler de olabilir. Bu süreçler sırasında ülkelerin ulusal ve kültürel kaynakları dünya çapında yer değiştirir. Örneğin Avrupalılar Afrikalıların veya Türklerin gelenek ve göreneklerine, ürünlerine, yaşam tarzlarına, dinlerine maruz kalır. Aynı şekilde onlar da Avrupalıların kültürlerine maruz kalır.

Bunun yeni gelişmeler olduğunu sananlar olabilir. Küreselleşme terimi yenidir ama küreselleşme çok eskilere gider.

İpek yolunu bilirsiniz. Anadoludan geçer. İpek yolu küreselleşmenin örneklerinden biridir.

Ama aslında küreselleşme daha da gerilere gider. Muhammed'in fiktif yaşamını bilenler onun küreselleşme sürecini yaşayan bir tüccar olduğunu da bilir. Dünya küçüktür o zaman.. Ve küreselleşme şimdiye göre daha yereldir ve küreselleşme olarak bilinmez. Ama yine de küreselleşmenin ilk adımlarıdır.

Küreselleşme aslında daha da gerilere gider. Etiler, Asurlar, Mısırlılar zamanında da vardır. Onlar birbirlerinden bazı ürünleri, araçları adapte etmişlerdir. Chariot'lar örneğin, Eti (Hitit) buluşudur. Zamanla Mısır onu adapte etmiştir.

Bu konunun yanlış anlaşıldığını gözlemlemiş olduğum için burada tartışılmasının gerektiğini düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 54
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

yani küreselleşmede gelişen teknoloji ve kitle iletişim araçlarının oynadığı rolün önemi yok mu? Bu arada sen Muhammed yaşamadı demiyor muydun?

Muhammed için nasıl bir deyim kullandım?

İletileri doğru dürüst okumuyorsunuz. Tabii anlamıyorsunuz da. Fiktif ne demek?

Ama güzel bir konuya değinmişsin. Küreselleşmenin hızlanmasının nedeni teknoloji ve kitle iletişim araçlarının varlığıdır.

Onlar olmadan once de küreselleşme vardı ama boyutlar dardı. Nisbeten yereldi.

Sitelerde Paylaş

Muhammed için nasıl bir deyim kullandım?

İletileri doğru dürüst okumuyorsunuz. Tabii anlamıyorsunuz da. Fiktif ne demek?

Ama güzel bir konuya değinmişsin. Küreselleşmenin hızlanmasının nedeni teknoloji ve kitle iletişim araçlarının varlığıdır.

Onlar olmadan once de küreselleşme vardı ama boyutlar dardı. Nisbeten yereldi.

googleden bakıyorum. bilmemek değil öğrenmemek ayıp. :D
Sitelerde Paylaş

Kuresellesme uzun vadede insalarin tektiplesmesine, medeniyetlerin yok olmasina ve kultur tahakkumune yok acar. Dunyada kulturlerarasi etkilesim diye birsey yoktur, kulturel tahakkum -emperyalizm- diye birsey vardir. Bugun nerdeye butun dunya batililar gibi yasiyor am neden hic afrikali veya asyali gib yasayan bir batili goremiyoruz?

Kuresellesme beraberinde iktisadi tahakkumu de getirir. Kisacasi kuresellesme boktur, pusurdur.

Sitelerde Paylaş

Kuresellesme uzun vadede insalarin tektiplesmesine, medeniyetlerin yok olmasina ve kultur tahakkumune yok acar. Dunyada kulturlerarasi etkilesim diye birsey yoktur, kulturel tahakkum -emperyalizm- diye birsey vardir. Bugun nerdeye butun dunya batililar gibi yasiyor am neden hic afrikali veya asyali gib yasayan bir batili goremiyoruz?

Kuresellesme beraberinde iktisadi tahakkumu de getirir. Kisacasi kuresellesme boktur, pusurdur.

Bilmediğin konularda yorum yaparsan böyle zırvalarsın işte.

Sen susmasını bilmiyor musun?

Kendini rezil ediyorsun.

Sitelerde Paylaş

tek bir dünya devleti olsun...

Tek dil tek din tek bayrak...

Küreselleşmenin sonu böyle mi ...

Alakası yok.

Bu küreselleşme değil. Küreselleşmenin yozlaşması...

Son derece geniş bir süreç olan küreselleşme tek bir dile veya dine yozlaşamaz.

Bu absürd bir inanç. Sapık bir inanç.

Sitelerde Paylaş

Aslında küreselleşme de uluslaşmada çok eski şeyler. Sadece şiddeti değişiyor bunların. Tahminimce batıda gelişen bilimden dolayı aşırı derecede yeni bilgi birikimi ve yeni ürün, yeni üretim araçları türeyince bunları üreten toplumlar üretim araçlarını ve bilgiyi diğer toplumlardan korumaya çalıştılar. Ayrıca alışılmışın dışında başkalarının ürettiği yeni ürünler yeni girdikleri piyasaların dengesini bozdu. Bunlardan dolayı toplumlar sınırlarını kalınlaştırdı yabancı ürünlerin kendi ülkesine girmesine karşı koruma duvarlarını güçlendirdi, yeni üretim araçlarını elde edenler de bilgi ve üretim araçlarının başkalarının eline geçmesine engel olmaya çalıştılar. Sanayinin ortaya çıkması ile de büyük iş gücü, büyük organizasyonlar ve büyük sistemli eğitim kurumlarına ihtiyaç duyuldu. Bu durumda milliyetçiliği ve devletçiliği körükledi. Çünkü bu kadar büyük organizasyonlar ancak büyük takım oyunu ile gerçekleştirilebilir bunu da ancak devletler yapabilirdi. Bu takım oyununa insanları adapte etmenin yolu da milliyetçiliktir.. Ama artık günümüzde devlet kadar büyük şirketler var. Yani eski milliyetçilik ve devletçilik aynen eski şeklinde ve şiddetinde devam etmez.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...