Jump to content

Dünya Atesitleri:"Kur'an Hala Gizemini Korumaktadır"

Recommended Posts

Eskidenberi incili tevratı reddeden dünya atesitleri sıra kuranı kerime geldiği zaman

onu reddecek bir delil bulamamaktadırlar

hatta 2000 yılından beri belli başlı batılı dinsizler tarafından incelenen kuran onları tam anlamıyla dumura uğratmıştır

çünki

herhangibir kutsal metinin toplumda kutsallaşması ve kodlanması kabul görmesi için

200 yıl gibi bir süre gerekmektedir

Halbuki Kuranı Kerim inzal olduğu ilk günden itibaren hemen kabul görmüş

toplumda a kodlanmış ve hemen kutsal kabul edilmiştir

Kuranın bu kadar çabuk kutsallaşması elbette Kelamullah olmasından dır ve

meşhur dünya dinsizleri Kuranı Kerimin bu özelliğine itiraz edemiyorlar

onlara göre de "Kur'an Hala Gizemini Korumaktadır"

ayrıntılı bilgi almak isteyen

The Qur'an in its Historical Context ve

John Wansbrough Qur'anic Studies

kitaplarına bakabilir

Sitelerde Paylaş
  • İleti 111
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Eskidenberi incili tevratı reddeden dünya atesitleri sıra kuranı kerime geldiği zaman

hatta 2000 yılından beri belli başlı batılı dinsizler tarafından incelenen kuran onları tam anlamıyla dumura uğratmıştır

çünki

herhangibir kutsal metinin toplumda kutsallaşması ve kodlanması kabul görmesi için

kitaplarına bakabilir

Eee, madem reddedecek bir delil bulamamışlar, neden hala ateist kalmışlar?

Yahu sen de hiç kafa yok mu? İnsan biraz mantıklı düşünür.

Sana göre İncil ve Tevrat da Allah'ın kitabı değil mi? Allah onları gönderdiği zamanlar daha yazarlığa yeni mi başlamıştı? Kuran mı onun başeseri oldu yani?

Hemen Tverat ve İncil değiştirildi şarkısına başlamadan önce sana şu ayeti göstereyim de, üzerinde düşün biraz.

Maide/68. De ki: “Ey Kitap ehli! Tevrat’ı, İncil’i ve Rabbinizden size indirileni (Kur’an’ı) uygulamadıkça hiçbir şey üzere değilsiniz.” Andolsun ki sana Rabbinden indirilen bu Kur’an, onlardan çoğunun taşkınlık ve küfrünü artıracaktır. Öyle ise o kâfirler toplumu için üzülme.

Eğer Kuran'a göre Tevrat ve İncil değiştirilmiş ve bozulmuş olsa neden onların uygulanması istensin?

Değiştirilmiş ve bozulmuş bir kitap nasıl uygulanır?

Sitelerde Paylaş

zeynebi sana nikahladık/ahzab37

evimde fazla oturmayın rahatsız oluyorum/ahzab53

istediğimi boşarım istediğimi alırım/tahrim

kuranda bu ve benzeri gizemli! ayetler olduğu müddetce günden güne hızla bitişe doğru gidecektir ki gidiyorda.bazı dansözler sıkışınca kuran bütün zamanlara hitap eder derler, konu göklerde nikah kıyma işine geldiğinde; olurmu bre kafirler nikah konusunu o günün koşullarına göre değerlendirmek ilazım derler.bunun adına en hafif ifadeyle ikiyüzlülük denilmezmi.bre kafasızlar varsayılan yaratıcı zamanlara göre şüphe uyandıracak eylemde bulunurmu.Allah bile kendi söylediğinin normal olmadığını belirtip bu konuda dedikodu yapanları cezalandıracam falan diyor.doğruları söyleyince kafir oluyorum,ohh ne güzel Allah nikah kıymış pekde güzel maşallah süpanallah deyince müslüman.gidin işinize be.mantığımın kabul etmediğini ben neden kabul edeyim,daha sıyırmadım.

Sitelerde Paylaş

Kuranın bu kadar çabuk kutsallaşması elbette Kelamullah olmasından dır

siz önce buna bir cevap verin sonra devam edelim inş ;)

Sitelerde Paylaş

doğru değil bu.ilk günlerde üç beş kişiyle başlıyor,gizli saklı okunuyor, üç yılda 30 kişi oluyor.mekke ayetlerine bakarsan öğüt verici,kafirlerden uzak durulmasını isteyen,senin dinin sana benim dinim bana tarzı konuşmalardır,medine ayetlerine bakınca kafirleri bulduğun yerde öldür,savaş yap tarzında vurdulu kırdılı tehditli ayetlerdir.bu bile sana bir pencere açar.

Sitelerde Paylaş

Bence cevap vermeye bile gerek yok hatta cittiye almaya bile..

Sebebine gelince bu formda kuranin kendi icerisindeki celiskiler hakinda

Ateist arkadaslar veya farkina varmadan bir cok tesit arkadaslar buyuk emareler ve ip uclari verdiler.

Eger sen beynini her seye kapatmis ya okudugunu anlamayan yada okumayan birisin!!!

Onun icin bence buraya tekrar ayetler asmaya gerek yok diye düsünüyorum !!!!

Cünkü cevaplar hep klasik

1-)Cevri hatasi :-)

2-)Arapca bilmiyorsun :-)

3-)Orasini allah bilir :-)

4-)Bak o ayette bunu demisde bu ayettede bunu demis :-)

5-)Birde hadislere bakalim :-)

6-)Bu hadisler saglam kaynak degil :-)

7-)Bunu anlamiyorsun :-)

8-)Aha birde suna bakin :-)

9-)Allah vardir :-)

10-)bakin balik konusmus,esek dirilmis, inek ucmus, ay yarilmis, karinca dile gelmis ..))))

11-)10 maddede kisaca degindigim zirvaliklar kanit olarak gösterilir :-)))

Ne bileyim Sabaha kadar yazsam bitmez sacmaligin sonu gelirmi ??

Sitelerde Paylaş

Budami tesadüf :)

Bu çöplüklerle oyalama insanları

Kuranı muhammed yazmıstır çoğu ayetide kendi menfaatleri için yazmıstir bu ayetleri göremeyenin beyini kilitlidir

tarihinde FREE MAN tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

senin ne istediğini zaten bilen yaratıcıya neden dua ediyorsun?

herşeye muktedir olan neden yardımcıya ihtiyaç duyar?(melek nedir yavs)

evren genişliyormuş kuran önceden bildirmiş hala neden inanmıyormuşuz??

kuranda yazdığı başkası başka metodlarla öğrendikten sonra çıkıyorsa ne işe yarar o bilgi??

insanlığa katkısı olmayan bilgi bilgimidir?? 3 anlamı olan kelimenin keşfedilen olaya göre biri seçilip kullanılır olur biter..

kuranda herşey yazıyor ama biz kullanma klavuzunu kaybettik elin gavuru icat yapınca ağlamayı biliriz 'bu kuranda yazıyodu zate ühühü'

Sitelerde Paylaş

Her actigin konuda kapak gibi Cevap aldin herkesden, yeni actigin konularda sana hic kimse Cevap veremedi nie Iddalarlan geldin.

Bu simdi kacinci konu ? 8-9 mu ? Daha yazdiklarinin nekadar sacma oldugunu kac kere ispatlacagiz ?

Kivirip kivirp kaciyorsunz her defa, bak kalafat sana bu konuda iyi Cevap vermis.

Bunu izleyin de gerçeği görün

Merhaba sözde eski Ateist, ilk önce demek gerek burasi bir Islami forum degil, burda hic kimse önüne koyulani löpürt niye yutmuyor. Bu nedenle senin bir Troll oldugunu biliyoruz ve herzaman bir müslüman oldugunu biliyoruz ama umarim burda bu sacmaligi kendinde görüp bu hastalikdan kurtulacaksin.

Videoyu izledim. Video Cevapi verdi. Müslümanlar Ayetleri alip , anlamini döndürüp mucize yapiyorlar. Tabiki bunada bir Cevapi vardi.

Burda gene laflari döndürüp döndürüp duruyordu.

Bu sacmaliklara inananlara zaten artik yardim yok.

Sitelerde Paylaş

çünki

kitaplarına bakabilir

"Ayrıntılı bilgi almak istedim de";

http://en.wikipedia....John_Wansbrough

Bahsettiğiniz "Qur'anic Studies"i yazan John Wansbrough ne demiş:

"He caused a furor in the 1970s when his research on early Islamic manuscripts, including the analysis of the repeated use of monotheistic Judeo-Christian imagery found in the Qur'an led him to posit that the rise of Islam was a mutation of what was originally a Judeo-Christian sect trying to spread in Arab lands, rather than by simple cultural diffusion. As time evolved the Judeo-Christian scriptures were adapted to an Arab perspective and mutated into what became the Qur'an which was developed over centuries with contributions from various Arab tribal sources. Wansbrough's research suggests that a great deal of the traditional history of Islam appeared to be a fabrication of later generations seeking to forge and justify a unique religious identity. Within this context, the character of Muhammad could be seen as a manufactured myth created to provide the Arab tribes with their own Arab version of the Judeo-Christian prophets."

Benim anladığım kadarıyla: Yahudi/Hristiyan eserleri Arap perspektifinden bakılarak Kuran haline getirilmiş. "İslam tarihi", Muhammed fabrikasyonmuş. Yani "myth" diyor.

Şimdi, bu John Wansbrough, "Kur'an Hala Gizemini Korumaktadır" diyebilir mi?

Sitelerde Paylaş

(Bigbang ve şişme teorisiyle) evrenin genişlediği anlaşılınca anlam kaydırılmış ve değiştirilmiştir. Genişletilme sözcüğü eski çevirilerde bakın nasıl geçiyor:

Ve göğü bir kuvvetle bina ettik ve şüphe yok ki, biz elbette kâdirleriz veya biz çok genişlik ve kudret sahibiyiz.

Eski çevirilerdeki bu anlam doğrudur, çünkü ayetin bağlamına (siyak ve sibakına) uygundur. Ayetin öncesinde geçen “kuvvetle bina ettik” anlamına uygun düşen “biz çok genişlik ve kudret sahibiyiz” anlamıdır. Sonradan yapılan zorlanmış ve değiştirilmiş ve bilime uydurulmuş bir yorumdur.

Evet Daniel Dennett'in dediği üzere; evcil hayvanların yapay seçilimle evrimleşmesi gibi

dinler de evrimleşiyor.

Burada olduğu gibi bütün bu bilime uydurma çabaları bunun göstergesidir.

İşte bu da gösteriyor ki dinler ortadan kalkmasalar bile;

bilimin ve bilimin tanımladığı insan hak ve özgürlüklükleri ve

diğer kavramların çizgisine geleceklerdir.

tarihinde osho tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

çünki

kitaplarına bakabilir

Ben yıllardır o kitaptan sizlere çeviriler yapmaktayım.

Olay senin sandığın gibi değil.

O kitap aslında Kur'an'ı Muhammed'in yazmadığına ve Kur'an'ın birkaç yüzyıl içinde yazıldığına değiniyor.

Kur'an'ı kimin yazdığının bilinmediğini vurguluyor.

Seni birileri kandırmış. Zındıkların Kur'an hakkındaki gözlemlerini yanlış yorumluyorsun.

Sitelerde Paylaş

Dünya ateistleri kim?

Bu forumda hergün kuranı itin dötüne sokup çıkaran onlarca başlık açılıyor görmüyormusun kör nurcu.

Bİz ''dünya ateistleri'' nden değilmiyiz? Mars ateistimiyiz biz?

tarihinde ad hominem tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ahmetbaha neyin derdindesin anlamadım

çünki

kitaplarına bakabilir

o zaman bu kadar insan bu kadar çelişkiyi nerden buldu ya da cami imamı ile tartışırken en az 1 saat tartıştık ve adam en sonunda din dogmatiktir tartışılmaz dedi kendini ispatlamaya çalışıyosun anladık :D

Sitelerde Paylaş

Ben yıllardır o kitaptan sizlere çeviriler yapmaktayım.

Olay senin sandığın gibi değil.

O kitap aslında Kur'an'ı Muhammed'in yazmadığına ve Kur'an'ın birkaç yüzyıl içinde yazıldığına değiniyor.

Kur'an'ı kimin yazdığının bilinmediğini vurguluyor.

Seni birileri kandırmış. Zındıkların Kur'an hakkındaki gözlemlerini yanlış yorumluyorsun.

Peki niye böyle bir şey yapıyorsunuz ki?

Bir de şey soracağım.

http://www.seyrangah.tv/filozoflarin-sehadetleri.html

Mesela burada da benzer şeyler var. Bunlar yalan midir? Yani filozoflar böyle şeyler söylememiş fakat seyrangahtv (nurcu sitesi) mi uydurmuştur. Eğer dediyse ve ateistlerin dediği gibi Kur'an haşa kötü bir kitap, İslam da ilkel bir din ise niye böyle demişlerdir?

Sitelerde Paylaş

Arkadaşım bu konu size 10 numara büyük gelir

daha soruyu sorunu anlamadan atıp tutuyorsunuz

bağnaz ve de yobaz ayrıca cahil tipik dinsiz iletileri

2 kişi biri konuyu araştırmış o da vikipediden geldiği nokta kuran=myth yani gizem

açıklık getirdiğin için teşekkürler çok makbule geçti

bende bundan bahsediyorum

diğeri haci:

haci sende ilerleme var enazından tipik kuranı haşa muhammed sav. yazdı dinsiz saçmalığını reddediyorsun

tekrar teşekkürler

bir başka konu açtığım diğer konularda dinsizler dut yemiş bülbül misali idi bunda da böyle

batı cephesinde değişen birşey yok

bir başkası biz kuran ayetlerini çok yalanlıyoruz forum bunla dolu demiş

alemin akıllısı sensin demek dünyada sayılı dinsizler sizin sözde çelişkilerinizi gözden kaçırmış öylemi?

onu külahıma anlat

ben sizin çelişki diye öne sürdüğünüz ayet meallerini çok izah etim doğrusunu yazmaktan yoruldum

siz yorulmadınız ozaman her seferinde kafanızı itin kçına sokmaktan şikayet etmeyin derim

açtığım son konular ne tesadüfki hep tavanarasında oraya gelin görüşelim

son söz en baştaki

Arkadaşım bu konu size 10 numara büyük gelir kafanızı fazla takmayın

:D:D :D

iyigeceler

Sitelerde Paylaş

çünki

kitaplarına bakabilir

Kendi kendinize gelin-güvey oluyorsunuz; kendiniz çalıp, kendiniz oynuyorsunuz. O bahsettiğin ateistleri bilemem, ama ben, kuranı, bir ayetiyle bile çöp kutusuna gönderebilirim.

Mesela:

Secde 5. "Gökten yere kadar her işi O çekip çevirir. Sonra bütün işler, sizin hesabınızla bin sene kadar tutan bir günde Ona yükselir."

Müslümanların ettikleri dualar da Allah'ın çekip çevirdiği işlerden olduğuna, önemli olanın insanların yılı/yılları olduğuna, ve insanların da bin yıllık ömrü olmadığına göre, Müslümanların duaları nasıl gidecek ve de dönecek? Yani ben öldükten sonra hayrını gör, durumu... Üzülme Müslüman bu dünyanın öbür dünyası da var.

Bu bin yıllık (Allah için bir günlük) yol, dünya ile arş arası mesafe olduğuna göre,yolcu durumunda olan işlerin hızı nedir? Yani bu bin yıllık yol, hangi vasıtaya göre tayin edilmiş? Deveye göre olabilir mi? İstersen ışık hızı olarak kabul edelim, buna göre hesap yapalım ve görelim bakalım, kuran kutsal bir kitap mıymış? Yoksa, cahiliye cahili Muhammed'in yazdığı, her devrin cahillerine hitap eden ve geçimlerini bu kesimlerden sağlayan münafıkların, iki yüzlülerin, şarlatanların ekmek teknesi olan bir cahiliye kitabı mı? Hesap basit, sana bırakıyorum...

Sitelerde Paylaş

Baha komik adamsın. Kuran'ın piyasada çabuk tutunmasını Allah'ın sözü olmasına yoruyorsun. Diğerleri o kadar çabuk tutunamadılarsa Allah sözü olmadığı için tutunamadılar demeye gelir bu. Dolayısıyla, ya ne dediğini bilmiyorsun veya Tevrat ve İncil'in Allah kelamı olmadığını kabulleniyorsun. Kendi argümanınla kendini vurduğun bir başlık olmuş, kutlarım seni.

Sitelerde Paylaş

Önce söz konusu ayetin daha güvenilir olması gereken iki mealini alalım. Diyanet bir kurum olduğu için daha güvenilirdir. Kişi mealleri ise, kişinin eskiliğine ve kişiliğine bağlı olarak güvenilirdir. Bir meal ne kadar eski ise o kadar da aslına uygundur veya yakındır. En azından, reddedilmesi imkansız olan bilimin-materyalizmin nimetlerinden yararlanabilmek için ayetlere kırk takla attırıp bilimsellik kazandırmaya çalışan yeni yetmelerin mealleriyle kıyaslanamaycak kadar güvenilirdir.

Diyanet meali:

"Göğü kudretimizle biz kurduk ve şüphesiz bizim (her şeye) gücümüz yeter."

Elmalılı Hamdi Yazır meali:

"Biz göğü kudretimizle bina ettik. Hiç şüphesiz biz, çok genişlik ve kudret sahibiyiz."

Fazla söze gerek yok. Ayetin ilk cümlesi kesin bir ifadeyle "kurduk/bina ettik" diyor. Olmuş bitmiş bir işten söz ediyor. "Kuruyoruz/bina ediyoruz"gibi, devam eden bir işten bahsedilseydi, sonraki cümle "genişletiyoruz" diye, yorumlanabilirdi, belki.

Allah'ın gökleri yedi kat olduğuna göre, bu yapıyı yedi katlı bir apartmana benzetebiliriz, ki çatısı da Allah katı olur doğal olarak.

Allah, "ben bu inşaatı sapa sağlam yaptım bitirdim, hiç bir eksik bırakmadım" diyor, Bazı çok bilmiş mealciler, felsefeciler vesaireler diyorlar, veya demek istiyorlar ki: Allah yalan söylüyor, bu inşaatın katları da, çatısı da birbirlerinden ayrılar, almış başlarını gidiyorlar, buna genişleme deniyor ve bunu bilim diyor. Bilime uymak lazım, Allah'ı da uydurmak lazım, bu dünyada yaşamak lazım, neme lazım...

Siz onu bunu boş verin de, Ayetleri Cebrail'in getirdiğini, onunla her ramazan ayında kuranı gözden geçirdiğini söyleyen Muhammed'in, aşağıdaki ayetle de, Cebrail'in bir tane bile ayet getirmesinin imkansız olduğunu söyleyerek, sizinle nasıl dalga geçtiğini görün.

Mearic 4. "Melekler ve Ruh (Cebrail) ona süresi elli bin yıl olan bir günde yükselir."

Ayet diyor ki; palavra, palavra, hepsi palavra...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...