Jump to content

Allah Nasıl Öğrendi?

Recommended Posts

Sen içindeki şefkat duygusunu çok yanlış kullanıyorsun... Senide şeytan buradan yakalamış...Yaradılıştaki mükemmelliği göremiyorsun.. Kainat yaratılmasaydı, herşey hiçlikte kalsaydı daha mı iyi olacaktı..?

Varlık aleminin sultanı insandır.. Akıl, Şuur, İrade ve pekçok duygular ile donatılmıştır... Bu alemo duyguların ve ruhun inkişafı içindir.. Varlıkların birbirlerine rızk olması ise fıtri bir faaliyettir.. İşte bunun için varlıklarda mertebeler vardır.. Bitkiler canlıdır ama ruhsuz.. Hayvanlar ise şuursuz, duygusuz, iradesizdir... Geçmişten elem, gelecekten endişe duymaz..Gözünün önünde yavrusunun başka bir hayvan tarafından yenmesini seyreden mahluk, 5 sn. sonra gider otlamaya devam eder.

Biz Kainatın çok cüz-i bir noktasında ve zamanın çok az bir anında bulunuyoruz.. Resmin tamamını göremiyoruz..

Sen resmin tamamına falan bakmıyorsun, 1400 yıl önce yazılmıış bir kitaptan evreni anlamaya çalışıyorsun. Bu çok sığ bir bakış açısı.

İnsanlar duygularla donatılmış ama bu duyguların kaynağı ne? Sana göre bu duyguları Allah vermedi mi?

Mesela kıskançlık, kin, nefret, bencillik, hırs, öfke gibi duyguları Allah nasıl öğrenmiş? Bu duygular onun içinde miydi?

Sana göre bir zamanlar bu Allah tek başına değil miydi? Tek başına olan bir varlıkta bu duyguların ne işi var?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 138
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İhlas Suresi:

1. De ki: O, Allah birdir.

2. Allah sameddir.(Hiçbirşeye ihtiyacı yoktur herşeyin ona ihtiyacı vardır)

3. O, doğurmamış ve doğmamıştır.

4. Onun hiçbir dengi yoktur.

''Hiçbir denginin olmaması demek ''ne olabilir diye düşündüğümüz tüm şeylerin O olmadığı anlamına geliyor''

Yaratıcının zatı ''nedir'' sorusuna cevap vermek mümkün değildir..

Çünkü bizim düşünce sınırlarımız sadece yaratıkları kapsar o yuzden o yaratıkların herhangı bırı veya toplamı Yaratıcı değildir..Yani madde değildir,enerji değildir,doğa değildir vs

Zaten mevcut evrende ki herhangi birşey olsa o zaman Yaratıcı olmaz..

Yani yaratıcı yarattıgı şeyin cinsinden olamaz..

Varlığından emin olduğumuzdan ''ne olduğunu'' bilmemek bir problem teşkil etmez...

Fıkradaki gibi yok diyeceksin de dilin varmıyor herhalde.

Bana Kuran'a bakarak Allah'ın herhangi bir insandan kişilik olarak ne farkı var, söyleyebilir misin? Aynı bir insan gibi kızmıyor mu, öfkelenmiyor mu,kıskanmıyor mu, övülme ihtiyacı duymuyor mu, insanlara eziyet etmekten zevk almıyor mu, insanlar arasında ayırım yapmıyor mu?

Sitelerde Paylaş

Sen resmin tamamına falan bakmıyorsun, 1400 yıl önce yazılmıış bir kitaptan evreni anlamaya çalışıyorsun. Bu çok sığ bir bakış açısı.

İnsanlar duygularla donatılmış ama bu duyguların kaynağı ne? Sana göre bu duyguları Allah vermedi mi?

Mesela kıskançlık, kin, nefret, bencillik, hırs, öfke gibi duyguları Allah nasıl öğrenmiş? Bu duygular onun içinde miydi?

Sana göre bir zamanlar bu Allah tek başına değil miydi? Tek başına olan bir varlıkta bu duyguların ne işi var?

Duyguların kaynağı ENE dir, başka bir yerde yazmıştım.. Önemli olanolay değil, senin ona kattığın manadır.. Hayatlarımız ve fikirlerimiz ve inançlarımız bu şekilde şekillenir...

Bana göre bir zamanlar olmayan şey bendim... Oysa Allah'a göre bir zamanlar diye bir mesele yok.. Bu zaman meselesi insanın en çok battığı noktadır... Oysa zaman diye birşey yok... Sadece hareket var...

Ben resmin elbette tamamına filan bakmıyorum, bu mümkün değil, böyle bir şey ifade etmedim de zaten....

İman önce meyelandır, tarafgirliktir.... Ben meyelanımı Allah'ı bilmek için kullanıyorum... Ve Allah'ın varlığını vicdanen biliyorum... Susadığımı, kızdığımı, acıktığımı bildiğim gibi biliyorum... Bende var olan tüm latifelerim ile biliyorum... Aklen, Kalben, Ruhen ve Vicdanen biliyorum...

Kur'an 1400 yıl önce gelmiş olabilir ama bak halen senide, beni de kendisi ile meşgul ediyor... Sadece bizi değil, milyarlarca insanı... Senin onu kabul etmemen, aşağılaman, değersiz kılan önemli değil... Çünkü bu senin bakış açın.. Vicdanındaki iman lambasını yakmadığın sürece ne kendini, ne yaratıcını nede evreni anlaman mümkün değil....

Allah yardımcın olsun..

Sitelerde Paylaş

Fıkradaki gibi yok diyeceksin de dilin varmıyor herhalde.

Bana Kuran'a bakarak Allah'ın herhangi bir insandan kişilik olarak ne farkı var, söyleyebilir misin? Aynı bir insan gibi kızmıyor mu, öfkelenmiyor mu,kıskanmıyor mu, övülme ihtiyacı duymuyor mu, insanlara eziyet etmekten zevk almıyor mu, insanlar arasında ayırım yapmıyor mu?

Allah varlıklar ile değil, yokluklar ile tarif edilir... Var olduğunu bildiğim gibi, ne olmadığını da biliyorum.. Ne olduğunu da aklım erdiğinde öğreneceğim.. Neticede bu dünyada bu olgunluğa erişmek için yaşıyoruz...

Allah'ı bulmak ve iman etmek için kestirme yol afaka değil, dahile bakmaktır... Yani kendine bakacaksın... Kendinde bulamadığını, hariçte bulamazsın...

Şimdi senin varlığından eminim... Ama sen nesin.. ? Kendinin ne olduğunu biliyormusun ki, yaratıcının ne olduğunu tümüyle bilmek istiyorsun....

Sitelerde Paylaş

Doğru cevaplara ulaşmak için, soruyu da doğru sormak lazım... Yanlış sorulara cevap vermek zaman kaybı olduğu gibi, yanlış soru ile doğru cevaplar da asla bulunmaz... Senin soruların yanlış, ben sana cevap yazıyorum çünkü soruların yanlış olsada, tarzın ve uslubun düzgün...

Sitelerde Paylaş

'Hadid suresi 3. ayet:

O, (her şeyden önce mevcud olan) evveldir; ve (her şey helâk olduktan sonra geriye kalacak) âhirdir. (Varlığı sayısız delillerle) zâhirdir ve (akılların idrak edemiyeceği zatı ise)bâtındır. O, her şeyi bilendir.''

Zahirdir, yani...

Varlıgı hakkında deliller mevcuttur...

Mevuct evren ve canlılarda kı tasarımlar,anlamlar,amaclılıklar....

Varlıgın sadece ve sadece ''Yaratıcı'' ile temellendirilmesi gibi...

Batındır, yani...

Zatı hakkında düşünmek bu aklın alabılecegı birşey değildir..,

Onun ne olduguna cevap vermek mümkün değildir..

Ama varlığından emin oldugumuzdan dolayı problem kalmıyor...

Sitelerde Paylaş

Duyguların kaynağı ENE dir, başka bir yerde yazmıştım.. Önemli olanolay değil, senin ona kattığın manadır.. Hayatlarımız ve fikirlerimiz ve inançlarımız bu şekilde şekillenir...

Ene dediğin benlik herhalde. Yani bu duygular insandan mı, insanın benliğinden mi kaynaklanıyor? İnsan yokken bu duygular yok muydu? Allah da sonradan öğrenmiş olmuyor mu bu durumda?

Bana göre bir zamanlar olmayan şey bendim... Oysa Allah'a göre bir zamanlar diye bir mesele yok.. Bu zaman meselesi insanın en çok battığı noktadır... Oysa zaman diye birşey yok... Sadece hareket var...

Kuran'a göre Allah'a göre de bir zamanlar diye bir şey vardır, Kuran'ı hiç okumadın galiba. Mesela Allah'ın katında bir gün bizim 1000 yılımıza eşitmiş, işler Allah'a bizim zamanımızla 1000 yıl olan bir günde çıkıyormuş. Ortada bu ayetler varken nasıl Allah için zaman yok diyebilirsin?

Zaman yok, hareket var demek kelime oyunundan başka bir şey değil, hareket varsa zaman var demektir. Zaman dediğimiz şey iki hareket arasındaki farktır zaten.

Kur'an 1400 yıl önce gelmiş olabilir ama bak halen senide, beni de kendisi ile meşgul ediyor... Sadece bizi değil, milyarlarca insanı... Senin onu kabul etmemen, aşağılaman, değersiz kılan önemli değil... Çünkü bu senin bakış açın.. Vicdanındaki iman lambasını yakmadığın sürece ne kendini, ne yaratıcını nede evreni anlaman mümkün değil....

Normalde bu ülkede yaşamasaydım Kuran umurumda bile olmazdı, nasıl Tevrat, İncil veya Vedalar umurumda değil, Kuran'da aynen onlar gibi sıradan bir kitap olurdu benim için.

Ne yazık ki, bu ülkede Kuran sadece müslümanların hayatını değil, bizim hayatımızı da etkiliyor, özgürlük alanımızı daraltıyor.

Sitelerde Paylaş

Allah varlıklar ile değil, yokluklar ile tarif edilir... Var olduğunu bildiğim gibi, ne olmadığını da biliyorum.. Ne olduğunu da aklım erdiğinde öğreneceğim.. Neticede bu dünyada bu olgunluğa erişmek için yaşıyoruz...

Allah'ı bulmak ve iman etmek için kestirme yol afaka değil, dahile bakmaktır... Yani kendine bakacaksın... Kendinde bulamadığını, hariçte bulamazsın...

Şimdi senin varlığından eminim... Ama sen nesin.. ? Kendinin ne olduğunu biliyormusun ki, yaratıcının ne olduğunu tümüyle bilmek istiyorsun....

Yokluklarla tarif etmek ne demek? Mesela hangi yokluk ile tarif edebiliriz?

Benim Allah gibi hayali bir varlığı bulma derdim falan yok, olmadığını biliyorum zaten. Olmayan bir şeyin peşinde koşacak kadar hayalperest değilim.

İnsanlar şimdiye kadar Allah gibi binlerce varlık hayal etmişler, her insanın hayaline inanırsak işimiz var demektir.

tarihinde sağduyu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kur'an da yazılan bazı tabirler Yaratıcının, mahlukatı seviyesinde konuşmasıdır.. Tıpkı makam sahibi bir insanın 3-5 yaşındaki çocukla konuşması gibi... Anlatımlar akla ve hayale meseleyi yaklaştırmak içindir... Bahsi geçen zamanlar yine insan içindir...

Zaman yok, hareket var kelime oyunu değildir... Zaman nedir.. ? Dünyanın güneş etrafında döndüğü süremidir ?.. Atomun yıpranma süresimidir. ? Elektronların çekirdek etrafında döndüğü süremidir..? Bir aracın 100km lik yolu kaç dakikada kat ettiğimidir..? Dikkat et... Zaman yok, hareket vardır..

Hareket sadece zamanın bir fonksiyonu yada ölçü birimidir... Bunu algılmak zordur, ama algıladığında çorap söküğü gibi çok mesele hallolur...

Kur'an nasıl özgürlük alanını daraltıyor.. Senin neyine mani oluyor..?

Sitelerde Paylaş

Kur'an da yazılan bazı tabirler Yaratıcının, mahlukatı seviyesinde konuşmasıdır.. Tıpkı makam sahibi bir insanın 3-5 yaşındaki çocukla konuşması gibi... Anlatımlar akla ve hayale meseleyi yaklaştırmak içindir... Bahsi geçen zamanlar yine insan içindir...

Bu dediğinine gerçekten inanıyor musun?

Hacc/47. Bir de senden acele azap istiyorlar. Hâlbuki Allah asla va’dinden caymaz. Şüphesiz Rabbinin nezdinde bir gün, sizin saydığınız bin yıl gibidir.

Secde/5. Gökten yere kadar bütün işleri Allah yürütür. Sonra bu işler, süresi sizin hesabınızla bin yıl olan bir günde O’na yükselir.

Yani bu ayetlerden ne anlamalıyız? Açıkça yazmış işte, O'nun nezdinde bir gün bizim saydığımız 1000 yıl gibiymiş.

Senin anlayışınla düşünürsek, zina yapmayın derken aslında belki zina yapın diyordur ya da namaz kılıp, zekat verin derken belki bambaşka bir şeyler kastediyordur. Zina yapmayın dendiğinde gayet iyi anlıyorsun da benim yanımda bir gün sizin 1000 yılınız gibidir derken mi konu birden anlaşılmaz oluyor.

Zaman yok, hareket var kelime oyunu değildir... Zaman nedir.. ? Dünyanın güneş etrafında döndüğü süremidir ?.. Atomun yıpranma süresimidir. ? Elektronların çekirdek etrafında döndüğü süremidir..? Bir aracın 100km lik yolu kaç dakikada kat ettiğimidir..? Dikkat et... Zaman yok, hareket vardır..

Hareket sadece zamanın bir fonksiyonu yada ölçü birimidir... Bunu algılmak zordur, ama algıladığında çorap söküğü gibi çok mesele hallolur...

Zaman iki durum arasındaki farktır, olayları sıralama yöntemidir. Zamanın olmaması için hiç bir şeyin olmaması, mutlak yokluk olması lazım.

Sana göre Allah melekleri yaratmasını, sonra insanları yaratmasını hangi sıraya göre belirliyor? Ona göre zaman yoksa hangisini daha önce, hangisini daha sonra yarattığını neye göre belirliyor?

Kur'an nasıl özgürlük alanını daraltıyor.. Senin neyine mani oluyor..?

Hayatın içine bu kadar giren bir dinin insanların hayatını etkilememesine imkan var mı? Kuran diye bir kitap olmasaydı,benim beynim yıllarca Kuran'daki saçmalıklarla doldurulmuş olur muydu?

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Kün fe yekünü şimdi zaman kalıbıdır aslında, geçmiş zaman kalıbı değildir.

Kün, fe yekünü - oluş, böylece oluşur. oluşanı da Allah bilir.

Allah içinizi dışınızı, gizlinizi açığınızı, kazandıklarınızı bilir, kazanacaklarınızı bilemez.

Henüz oluşmayan bir şey bilinemez.

Sitelerde Paylaş

Kün fe yekünü şimdi zaman kalıbıdır aslında, geçmiş zaman kalıbı değildir.

Kün, fe yekünü - oluş, böylece oluşur. oluşanı da Allah bilir.

Allah içinizi dışınızı, gizlinizi açığınızı, kazandıklarınızı bilir, kazanacaklarınızı bilemez.

Henüz oluşmayan bir şey bilinemez.

Aferim....

Sitelerde Paylaş

boşuna uğraşmayın size bu konu çok ağır gelir önce iman etmeniz lazım inanmadınız şeylerle ne uğraşyonuz siz ancak kendi evrimlerinize ütopyalar üretin birazda saçmasapan kendiliğinden nasıl olyosa diye düşünüp sorgulayın herşeyin en başı ne o zaman atom demeyin atom nerden çıkmış bana onu söyleyin???????

Sitelerde Paylaş

boşuna uğraşmayın size bu konu çok ağır gelir önce iman etmeniz lazım inanmadınız şeylerle ne uğraşyonuz siz ancak kendi evrimlerinize ütopyalar üretin birazda saçmasapan kendiliğinden nasıl olyosa diye düşünüp sorgulayın herşeyin en başı ne o zaman atom demeyin atom nerden çıkmış bana onu söyleyin???????

sen inanılmayan sitede ne arıon ?

Sitelerde Paylaş

Ağır mağır, var mı cevabın?

İman ettikten sonra çocuk da anlatır, sen de bana iman et, bak seni nelere inandırıyorum, yolda gördüğün uyuz kediye bile taptırırım seni.

Sitelerde Paylaş

zavallı kardeş senin burda ne işin var diyon ama bizimle tartışmak için de can atyonuz itiraf edin biz olmadan hayatınız çekilmez olur

.

sen sıçtığın boklara bile taparsın bunu biliyorum kendini bir bok olduğuna bile inanırsın bu mankafayla kendini akıllı sanan züppe!!!

.

sen ne biçim bir yaratıksın yaw ? nasıl bir züppe ukala ahlaksız terbiyesiz bir adamsın böyle ?

hakaret ederek - saçmalayara...savunduğun o İslam zırvalarının ne menem bir şey olduğunu daha iyi göstermekten başka bi bok yapmıyorsun....

küfür ederk mi savunuyorsun islamını ?

işte sizler bu kadar aciz ve zavallı yaratıklarsınız..başka bi bok değilsiniz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...