Jump to content

Allah Neden Var?

Recommended Posts

• İleti 87
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Vakümde ezeli bir enerji var.

Evren o enerjinin şekil değiştirmesi ile kendiliğinden ortaya çıkan bir varlıktır.

Aynen öyle. İşte Allah/tanrı, bu enerjidir. Ya da bu enerjiye "sonsuz potansiyel" de diyebiliriz. Her şey bu potansiyelin şekil değiştirmesinden ibarettir. Dolayısıyla Allah, evren ve bizler yani her şey olarak tezahür etmektedir. Allah'ın/enerjinin 3 kitapta tanıtıldığı gibi insanı duyguları, kaprisleri, kıskançlıkları, huyları, kızgınlıkları, emirler-yasakları...vs yoktur. Hatta bildiğimiz anlamda bilinci bile yoktur. Bilincin kaynağıdır bilinç de onun potansiyelinin içinden çıkar ama kendisi "göz kamaştıran bir karanlık"tır. Doğası "aydınlık" olan ışığın üzerinde yansıyacak hiçbir şey olmadığı zaman paradoksal olarak karanlık olması gibi, Allah/enerji de evren ve bizler aracılığıyla kendisini kendi doğasını ifade etme imaknı bulur. İşte işin özeti, evrenden ya da evrenlerden ve bizlerden/diğer olası canlılardan başka, oralarda bir yerlerde tahtında oturmakta olan ayrı bir Allah/enerji yoktur.

tarihinde Firatb1984 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Evet.. Biz de onu diyoruz zaten.

Vakümde ezeli bir enerji var.

Evren o enerjinin şekil değiştirmesi ile kendiliğinden ortaya çıkan bir varlıktır.

Allah'a ne gerek var?

Allah bu soruna çözüm getirmiyor. Onu içinden çıkılmaz bir kargaşalık yapıyor.

Allah mantıklı ve bilimsel bir açıklama değil.

Vakumde özel bir enerji var mış da o enerji ezeliymiş...

Bunlar gr bilimsel bir bilgi içermeyen yorumlar...

Madde ve enerjı de bıgbangden sonra var oldular...

Vakum dalgalanmaları modelı bilimsel bir teorının hıc bır maddesını karsılamıyor duzeyde...

Yoklukta vakum dalgalanması olmaz ayrıca...

Yine mevcut evrende ki bir fenomendir...

Böyle böyle avutun kendinizi...

Sitelerde Paylaş

Kuantum fiziğine göre vaküm içinde hiçbir şeyin olmadığı bir boşluk değil.

İçinde enerji var. Ayrıca o enerjinin belirsizliği var.

Evrenin ve muhtemelen sonsuz sayıda evrenin varlık nedeni o enerjidir.

Ona Allah derseniz, o bilinçsiz bir Allah'dır.

Sitelerde Paylaş

Kuantum fiziğine göre vaküm içinde hiçbir şeyin olmadığı bir boşluk değil.

İçinde enerji var. Ayrıca o enerjinin belirsizliği var.

Evrenin ve muhtemelen sonsuz sayıda evrenin varlık nedeni o enerjidir.

Ona Allah derseniz, o bilinçsiz bir Allah'dır.

Vakum içinde ki boşluğun boşluk olmadıgı ve bır enerjı barındrdıgını kuantum fızıgı soyler bu dogru...

Boş uzayın casimir etkisiyle aslında boş olmadıgını da anlarız bu da dogru...

Casimir etki yine var olan evrende acıklamalar yapıyor...Tutup vakum dalgalanmalrı modelı ıcın delil oluşturmuyor...sadece vakum dalgalanmalrı modelı ıcın aaa bak bu da böyle olabilir mi dedırtıyor...

Bunlardan hareketle vakum dalgalanmalırı modelı ortaya atılmıştır...

William Lane Craig casimir etki ile vakum dalgalanmaları modelının uyuşamıyacagına dair şöyle demiştir:

''İçinde parçacıkların dalgalandığı (bir belirip bir yok olduğu) mekanik kuantum vakumu, aslında gerçek bir "vakum", yani "yokluk" kavramından çok uzaktır. Bir kuantum modelinde sürekli olarak oluşup yok olan parçacıklar, var oldukları kısa süre için etraflarında bulunan enerjiden çalarlar. Bu "yokluk" değildir ve dolayısıyla madde parçacıkları da yoktan var hale gelmemektedirler''

Kısaca vakum dalgalanmalrı modelı bılımsel bir teorının bir tek maddesını bile karsılamıyor...Havada bır model öngörüsüdür...Acılıp kapanan evren modelı,kaotık şişen evren modeli gibi...

Ama sürekli yapageldğin gibi bu durumu bilimselmiş gibi gösteriyorsun..

Vakum dalgalanmalrı modelı de sonsuz evren senaryoları da bılımsel verileri olmayan görüşlerden ibarettir...

Sitelerde Paylaş

vakum neden var...

Vakum/içindeki enerji ezelidir. Bütün evrenin ya da evrenlerin dolayısıyla bizim de kaynağımız/nedenimizdir. Kendisinden önce hiçbir şey yoktur ya da kendisi bir nedenle varolmuş değildir. Kendisi nedene bağlı değildir, her şeyin nedenidir. "Vakum neden var" ile "Tanrı neden var" sorusu aynıdır bence.

Sitelerde Paylaş

Vaküm "samed"tir de diyebilirsiniz. Yani kendisi hiçbir şeye muhtaç değildir, her şey ona muhtaçtır. Vakümün bildiğimiz anlamda bilinci yoktur, esasen bilinçsizdir, "başlangıçta" kendisinden başka "bilincinde" olacağı ikinci bir şey de yoktur. Ama bna rağmen, bütün canlıların bilincinın kaynağı da aslında O'dur.

Sitelerde Paylaş

vakum tanrı mı...

Evet. Ama sonsuz bilincin ve insan bilincinin kaynağı olmasına rağmen kendisi bilinçsiz. insan gibi bir bilinci de yok. Kıskançlıkları, kızmaları, ceza vermeleri, ödül vermeleri, emirleri-yasakları yok ve bizden ayrı değil. Bizim gerçek/literal anlamda kaynağımız, gerçek anlamda "hammaddemiz". İşte ben böyle bir Tanrı olarak görüyorum vakümü.

Sitelerde Paylaş

vakum mevcut evren için bir fenomendir...

vakum boşlugunun bir enerji barındırdgını göstermıştır kuantum fiziği...

boşluktan bir parcacık cıkması için cevresınden enerjı çalması gerekır...

yanı enerjı olmadan o parcacık olmaz...

başlangıcı kabul etmek istemeyenler , madem vakumda kuantum dalgalanması netıcesınde parcacık oluşuyor o zaman evren de böyle oluşmuş olabılır dıye teori üretmişlerdir..

ama bgbang oncesınde ki halin mevcut evrende kı vakumla özdeş göstermek tam bir yanılgıdır...

zaten bilimsel bir gerceklıgı yoktur sadece yorumdur...

enerjı de madde de zaman da bıgbangden sonra oluşmuştur....

kanunlar da doğa da sonradan oluşmuştur..

ve hawkıngın de soyledıgı gıbı hiçlikten oluşmuşlardır...

hiçlik vakum demek degıldır yani...

tarihinde Tabipp tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

vakum mevcut evren için bir fenomendir...

vakum boşlugunun bir enerji barındırdgını göstermıştır kuantum fiziği...

boşluktan bir parcacık cıkması için cevresınden enerjı çalması gerekır...

yanı enerjı olmadan o parcacık olmaz...

başlangıcı kabul etmek istemeyenler , madem vakumda kuantum dalgalanması netıcesınde parcacık oluşuyor o zaman evren de böyle oluşmuş olabılır dıye teori üretmişlerdir..

ama bgbang oncesınde ki halin mevcut evrende kı vakumla özdeş göstermek tam bir yanılgıdır...

zaten bilimsel bir gerceklıgı yoktur sadece yorumdur...

enerjı de madde de zaman da bıgbangden sonra oluşmuştur....

kanunlar da doğa da sonradan oluşmuştur..

ve hawkıngın de soyledıgı gıbı hiçlikten oluşmuşlardır...

hiçlik vakum demek degıldır yani...

Benim için vaküm ya da hiçlik ezeli olsun önemli değil gerçi. Ama merak ediyorum. Hiçlikten vaküm mü doğmuştur bir bakıma sence? Yani vakumdan önce ne olabilir? Hiçlik nasıl vakuma dönüşmüştür? Vakum ezeli değilse hiçlik mi ezelidir? Dolayısıyla hiçlik, sonsuz potansiyeldir diyebiliriz. Varlığa gebe bir hiçlik...

Sitelerde Paylaş

Benim için vaküm ya da hiçlik ezeli olsun önemli değil gerçi. Ama merak ediyorum. Hiçlikten vaküm mü doğmuştur bir bakıma sence? Yani vakumdan önce ne olabilir? Hiçlik nasıl vakuma dönüşmüştür?

Hiçlikten enerjı-madde-evren-doğa ve doğa kanunları doğmuştur...

Vakum da sadece mevcut evrenin bir unsurudur...

İşte herseyı madde-doğa ile acıklamaya çalışan materyalıst ve naturalıstlerın eli kolu burda bağlanıyor...

Gecen yüz yıllara ragmen ilk defa bilimsel bir tokat yemişlerdir...

Herseyın acıklamsı madde veya doğadır diyenler madde ve doğanın da artık bir acıklmaya ihtiyacı oldugunu görmüşlerdir...

Doğa ve kanunları herseyın acıklmasıdır ,o yuzden evren için dışarıdan mudahaleye gerek yoktur dıyen naturalıstlere karsın sonsuz evren senaryoları tartsılmaya baslanmıstır...

Evren artık kendı ıcınde bır cevap barındırmıyor..Dışarı cıkmak bır zorunluluk halını almıştır...

Madde ve doğa mevcut evrende kı tasarım ve anlamı karsılayamıyor diyip bır Yaratıcı olmalı diyorken biz...Şimdi de madde ve doğanın da bır temele ihtiyacının oldugunu göruyoruz bu da yıne evreni yaratan Yaratacı ile ancak temellendrılebılır oldugu göruyoruz....

Varlıgımızın temelınde madde ve doğa var...Eger sebepsız ,varlıgı kendınden olan bırsey arıyorsanız o maddedır veya o dogadır dıyenlerın argumanları çöpe gıtmış oluyor....

Madde ve doğa varlıgı temellendıremez haldedır artık...

Zaten varlıkta kı tasarım ve anlamı karsılayamazken şimdide kendılerının bır acıklamaya ihtiyacı vardır kısaca...

Sitelerde Paylaş

Kısaca vakum dalgalanmalrı modelı bılımsel bir teorının bir tek maddesını bile karsılamıyor...Havada bır model öngörüsüdür...Acılıp kapanan evren modelı,kaotık şişen evren modeli gibi...

Vakum dalgalanmalrı modelı de sonsuz evren senaryoları da bılımsel verileri olmayan görüşlerden ibarettir...

Vaküm dalgalanması sadece bir başlangıçtır. Herşeyi açıklamaz elbette. Sadece enerji dönüşümlerinin başlangıcına bir açıklama getirir.

Evrenin vaküm dalgalanmaları sonucu ortaya çıktığı bir hipotezdir. Öyle kalması daha iyi olur. Umarım kanıtlanmaz. Çünkü bunu laboratuvarda denemeye teşebbüs etmek tehlikeli olabilir. Vakümün bir kere daha dalgalandığını düşünün.. Bütün evreni yok edip onun yerini alan yeni bir evren ortaya çıkabilir. Bu olası bir felaket. Her an gerçekleşebilir.

Sitelerde Paylaş

Vaküm dalgalanması sadece bir başlangıçtır. Herşeyi açıklamaz elbette. Sadece enerji dönüşümlerinin başlangıcına bir açıklama getirir.

Evrenin vaküm dalgalanmaları sonucu ortaya çıktığı bir hipotezdir. Öyle kalması daha iyi olur. Umarım kanıtlanmaz. Çünkü bunu laboratuvarda denemeye teşebbüs etmek tehlikeli olabilir. Vakümün bir kere daha dalgalandığını düşünün.. Bütün evreni yok edip onun yerini alan yeni bir evren ortaya çıkabilir. Bu olası bir felaket. Her an gerçekleşebilir.

yine vakum dalgalandı da bız oluştuk ön kabulu var burda...

Hiçlik vakum demek degıldır....

Mevcut evrende kı vakum, ıcınde bır parcacıgı barındıran potansıyele sahıptır...

Ama bıgbang öncesi hiçlik olarak tanımlanıyor ve bır potansıyelı yoktur..

Sitelerde Paylaş

Benim için vaküm ya da hiçlik ezeli olsun önemli değil gerçi. Ama merak ediyorum. Hiçlikten vaküm mü doğmuştur bir bakıma sence? Yani vakumdan önce ne olabilir? Hiçlik nasıl vakuma dönüşmüştür? Vakum ezeli değilse hiçlik mi ezelidir? Dolayısıyla hiçlik, sonsuz potansiyeldir diyebiliriz. Varlığa gebe bir hiçlik...

hiçlik doğal vakumdur; yani

doğal enerji potansiyelidir

evrende doğal vakum yoktur

çünkü evren doğal vakuma engeldir

doğal vakum evrenin dışındadır

ve belirsizlik ilkesine göre başka bigbangler oluşturma potansiyeli vardır

doğal vakum doğal tanrıdır; doğaüstü tanrı değildir

yani doğanın/evrenin ya da evrenlerin dışında olmakla beraber

bunlarla doğal bir ilişki içindedir

tarihinde osho tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

yine vakum dalgalandı da bız oluştuk ön kabulu var burda...

Hiçlik vakum demek degıldır....

Mevcut evrende kı vakum, ıcınde bır parcacıgı barındıran potansıyele sahıptır...

Ama bıgbang öncesi hiçlik olarak tanımlanıyor ve bır potansıyelı yoktur..

Hiçlik yoktur. Kuantum fiziğine göre hiçlik imkansızdır.

Yalnız içinde virtual particle ların doğup battığı sonsuz bir boşluk vardır.

O boşlukta muhtemelen sonsuz sayıda evren vardır. Bazıları yeni ortaya çıkanlar tarafından yok ediliyor bile olabilir.

Ve bu olay son derece basit bir mekanizmaya sahip olabilir.

Yani virtual particle lardan birinin false vacuum olması yeni bir evrenin ortaya çıkması için yeterlidir.

Bunu laboratuvarda başarmak da mümkün olabilir. Ve tabii bu yalnız insanlık için değil, içinde başka gezegenlerde de yaşamın olabildiği evren için de bir felakettir. İlginç olark John Gribbin kitaplarından birinde bu olasalığa değinir.

Sitelerde Paylaş

doğal vakum evrenin dışındadır

ve belirsizlik ilkesine göre başka bigbangler oluşturma potansiyeli vardır

doğal vakum doğal tanrıdır; doğaüstü tanrı değildir

yani doğanın/evrenin ya da evrenlerin dışında olmakla beraber

bunlarla doğal bir ilişki içindedir

Evrenin/evrenlerin dışı diye bir şey yok. İç-dış ayrımı olmadan bu temel "şey" her olguyu kapsar ya da her olgunun kaynağıdır. İç-dış gibi kavramlar sadece bizim zihnimizde vardır. Tanrı, evrenin/evrenlerin dışında metafizik bir varlık değildir. "Evrenin/evrenlerin dışı" kavramı da bilimsel bir bakış gibi durmuyor. Tanrı/Allah/vaküm/hiçlik/dalgalanmalar/enerji/sonsuz potansiyel...vs adına ne dersek diyelim, biz ve varolan her şeye, evrenlere dönüşmüştür/tezahür etmiştir. Ezeli olan, "temel" olan "şey", şekil değiştirerek her şeye kaynak olmaya her şeye dönüşmeye devam etmektedir. Böylece Tanrı/Allah/enerji/vaküm, bizden ayrı kopuk yukarlarda bir yerde diğer şeylerden ayrı "tahtında oturan" bir kavram değildir. Tanrı her şeydir ve her şeydedir. Hem görebildiğimiz algılayabildiğimiz şeyler, hem de evrendeki ince estetik ve gizemdir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...