Jump to content

EVREN CANLI MIDIR?

Recommended Posts

İlginç bir fark var dedin..

Bu ilginç fark da nedir?

Bu sürekli tartışılan bir konu ;

“Yaşam, her durumda, cansız maddeden oluşmuş olmalı.”

http://neferkaminanu...kaynagi-uzaymi/

Gökbilimciler, evreni oluşturan elementlerin kökenini araştırırken birer dedektif gibi kanıt peşinde koşuyorlar. Ancak bazı kanıtlara ulaşmaları pek kolay olmayabiliyor. Örneğin evreni zenginleştiren ilk nesil büyük kütleli yıldızları gözleme şansları yok. Bu yıldızlar hızlı yaşayıp genç öldüler. Çok kısa sürede ömürlerini tamamladıkları için ne kadar arasalar da bulma olasılıkları yok.

http://neferkaminanu...in-elementleri/

Birkaç cümle ile özetlemek gerekirse, günümüzün çözülmemiş en önemli temel problemlerinden biri şudur: Nasıl oluyor da cansız atomlar, kör ve amaçsız kuvvetler etkisinde, kendilerini en basit bir mikrobun olduğu kadar karmaşık bir şeye, bir canlıya dönüştürebiliyorlar?

http://neferkaminanu...yasamin-kokeni/

tarihinde Ebu Nuvas tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 123
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

• 4 weeks later...

Yukardaki soruları ateistlere yönelttim.

Cevap vermeye korkuyorlar. Çünkü olayın manevi bir boyutu olduğunu düşünüyorlar.

Daha önce bu konuda yorum yapan ateistlerin de korktuklarını ve bu konuyu gündeme getirenlerin ateistliğini sorguladıklarını biliyoruz.

Ama durum sanıldığı gibi değil..

Kısaca açıklayım.

Evrenin akıllı, bilinçli bir canlı olması, eğer evren bunları kendi kendine başardı ise, ilahi bir inanç olamaz.

Bir gerçektir.

Evrenin canlı olduğu iddiasının delilleri vardır.

Evreni oluşturan madde ve enerji ve onların uyduğu yasalar, en ufak bir şekilde bile değişmeden, canlılarda devam etmektedirler.

O halde canlılık evrende, evrenin diğer bölümlerinden soyutlanabilen bir olgu değildir.

Evrenin kendisi canlıdır...

Çünkü canlılık çok özel, ilahi olan veya olmayan, bir dizi kanunlara tabi olarak ortaya çıkmamıştır.

Evrende canlılık madde ve enerjinin kendi kendine organize olması ile ortaya çıkmıştır.

Evrende canlılığı, onda ortaya çıkan madde ve enerjinin özel bir davranışı olarak kabul edenler, ister ateist olsunlar, ister teist, aslında ilahi bir gücün varlığına inananlardır.

Oysa evrende ilahi veya evrenden farklı ve onu maniple eden bir güç olmadığı halde canlılığın var olması, bütün evrenin canlı olması paradigması ile özdeştir.

Evren canlı olduğu için onu ve içinde yaşayan canlıları yaratan bir Tanrı yoktur.

Çünkü evrende madde ve enerji, canlılarda olan madde ve enerjinin aynısıdır. Herşey madde ve enerjidir..

Onlar aynı zamanda canlılarda görülen davranışlara sahiptirler.

Evrenin akıllı ve bilinçli bir canlı olduğundan kuşku duyanlar, kendi ateistiklerini sorgulamalıdırlar.

Çünkü onlar evreni oluşturan canlı ve cansız varlıklar arasındaki ilişkiyi yanlış yorumlayan, onların sürekliliğini anlamayan ve doğru değerlendiremeyen cahillerdir.

Sitelerde Paylaş

evren büyük bir mezarliktir.

canlidan cok ölü vardir.

demekki evrenin sonu yaklaşmış...

Bundan sonra ki big bang patmasında eğer tekrar dünyaya gelirsem inşallah farklı bir ortam da gelirim diyeceğim ama bu da paralel evren kuramına ters yani herşekilde yine aynı beden de aynı ülkede doğma olasılığım yüksek. Ancak bunu değiştirmek için annem le baba mın tanışmamasını sağlamam gerekir. Bunu yapmak için solucan deliğine girsek nereye fırlatacağı belli değil dinazorlar ın tam ortasına düşmek de var. En iyisi matrix i çözmeye çalışmak desem benden önce Leo çözdü zaten. Tanrı ya bana bir yol göster desem ,yol nedir eskiden yolmu vardı,ben zamandan mekandan yoldan arınmış biriyim diyecek.İyide beni sen yarattın biz senin hücreleriniz filan panteizm edebiyatı yapsam babamsın anamsın desem."OĞLUM BAK GİİİT" diyebilir.

"Haci" nin bir kaç yorumunda panteizm izleri gördüm ama aslında demek istediği o değildi.Katılımcıların daha geniş çerçeveden bakmasını sağlamak için katalizör yorumlar katmaktı diye düşünüyorum.

Can alıcı cümle "Çünkü evrende madde ve enerji, canlılarda olan madde ve enerjinin aynısıdır. Herşey madde ve enerjidir..

Onlar aynı zamanda canlılarda görülen davranışlara sahiptirler."

Tanrı bunun dışında kalamayacağına göre Tanrı evren dir diyebilirmiyiz.?

Sitelerde Paylaş

Şu Tanrı'yı rahat bıraksanız diyorum..

Zart zurt her teoride ortaya çıkıyor. Bıkkınlık verdi artık.

Tanrı kavramı canlı, cansız, içerdiği bütün varlıkları ve davranışları ile bizi büyüleyen bu muhteşem evrenin kendiliğinden ortaya çıkma paradigmasına gölge düşürmektedir. Kendiliğinden ortaya çıkan evrenin canlı olması, onun paha biçilmez esprisidir.

Evren panteizmin Tanrısı değildir. Evren kimsenin Tanrısı değildir. Ve kimsenin Tanrısı tarafından yaratılmamıştır.

İnsan evrendeki ihtişamı görebildiği ve takdir edebildiği için kendi gücünü abartan ve aklına hayranlık duyan bir canlıdır.

Oysa aslında bu bencil hayranlığı duyan insan değildir.

En akıllı canlı olan insanda tecelli eden evrendir.

Evren herşeydir...

Sitelerde Paylaş

Tanrı yı senin anladığın anlam la benim anladığım anlam çok farklı. Sevgili Haci

Tanrı lafı açıldığında verdğin tepki den görebiliyorum bunu. Ben Tanrı ya sadece bir yaratıcı sıfatıyla bakmıyorum. Sense Tanrı ya kelime anlamıyla bakıyorsun.

Tanrı yı tekil sadece bir yaratan ve izleyen bir varlık mış ve ben bu varlığın olma ihtimalini bile reddeiyorum demenizin tek sebebi bilimsel gerçekler olamaz .Zira bilim henüz kendini eleştirme evresini bile geçememiş durumda ...

Bu site nin amacı sadece aynı yöne giden kişilerle olmak ise problem yok verdiğiniz tepkiyi anlayabilir yok her görüş önemlidir gittim yolda diyorsanız ltf bizleri de kısıtlama yoluna gitmeyiniz..:(

Sitelerde Paylaş

Tanrı yı senin anladığın anlam la benim anladığım anlam çok farklı. Sevgili Haci

Tanrı lafı açıldığında verdğin tepki den görebiliyorum bunu. Ben Tanrı ya sadece bir yaratıcı sıfatıyla bakmıyorum. Sense Tanrı ya kelime anlamıyla bakıyorsun.

Tanrı yı tekil sadece bir yaratan ve izleyen bir varlık mış ve ben bu varlığın olma ihtimalini bile reddeiyorum demenizin tek sebebi bilimsel gerçekler olamaz .Zira bilim henüz kendini eleştirme evresini bile geçememiş durumda ...

Bu site nin amacı sadece aynı yöne giden kişilerle olmak ise problem yok verdiğiniz tepkiyi anlayabilir yok her görüş önemlidir gittim yolda diyorsanız ltf bizleri de kısıtlama yoluna gitmeyiniz..:(

Bizleri kısıtlama ne demek?

Özgür olabildiğiniz kadar özgür değil misiniz bu forumda?

Sizi kim kısıtlıyor? Ne alaka....

Sitelerde Paylaş

"Şu Tanrı yı rahat bıraksanız diyorum.

Zart zurt her teoride ortaya çıkıyor.Bıkkınlık verdi artık"

Siz bu konuyu açarken zaten hemen hemen tüm cevapları vererek açmışsınız Bu yüzden de bir ateist bu konuya sağlıklı cevap vermeye çekinir. Ancak tamamen zıt görüşteki veya paralel görüşteki insanların cevap verebileceği türde bir durumdur. Bende nacizane esprili bir yaklaşımla ama içerisinde bir çok düşündürücü öge barındıran sonucun çıkmaza gittiğin ima eden bir yazı yazmışım ( dikkat edin sadece yazı yazmışım konuya yorum yazmamışım:)

Sizde cevaben "Bıkkınlık verdi demişsiniz" amacım bıkkınlık vermek değil trol lük hiç değil ..Site yi 1 yıldır takip ediyordum bi kaç gün önce üye oldum onun verdiği heyecan la hoş gördüğüm yazılara sıkıcı olmadan ekleme yapmak. Yoksa tartışma ortamı yaratıldığında ya da kendimi iyi hissettiğim bir günde herhangibi bir konuya da müdahil olmaktan çekinmeyecek kadar donanımlı olduğu düşünüyorum.

Sizide anlıyorum açılmış konu farklı yöne gittiğinde veya verimli cevaplar gelmediğinde kızabiliyorsunuz. Admin lik ve yorum culuk ikisi bir arada kolay bir iş değil

Sitelerde Paylaş

İyi de bunlar benim Tanrı hakkındaki düşüncelerim.

Sizi böyle düşünmeye mi zorluyorum? İstediğinize inanın.. Benim Tanrı'yı bu şekilde yorumlamam sizi neden rahatsız ediyor?

Burada herkesin her türlü düşünceyi eleştirmeye hakkı var.

Bunu göze alarak burada yazıyorsunuz..

Size kendinizi belirtme ve savunma hakları verildiğine gore, ağlayıp sızlamanızın ne alemi var..

Birilerinin sizin inançlarınıza yönelik eleştirilerini beğenmiyorsanız onları yanıtlarsınız.

Siz bir adım ileriye gidip o iletileri kısıtlamayı düşünüyor gibisiniz.

Herkes sizin gibi düşünmek zorunda değil.

Burada sizin düşünce ve inançlarınızla çelişen, sizin beğenmediğiniz iletiler olacaktır mutlaka.

Onların belirtilmesini önleyemezsiniz. Bütün yapacağınız onları beğenmediğinize deklare etmektir.

Düşünce ve inanç özgürlüğü her inanç ve düşünceyi kapsar..

Foruma her katılanın özgür düşünme ve inanma hakkı vardır.

Onlara değil belki ama, onların belirtilmesi özgürlüğüne saygı duymalısınız.

Sitelerde Paylaş

Kendi kullandığınız cümlenin ne manaya geleceğini anlamaya çalışmak yerine yanlış anlamışım diyebilme nezaketini göstermek yerine fikrinizi kelime oyunlarıyla beyan ederek haksızken haklı durmuna geçme çabası niyedir.

Siz emir kipi kullanmışsınız .Önce bir ona bakın ve düşünce özgürlüğünü benim değil sizin aba altından sopa göstermeye çalışarak kısıtladığınızı anlayın

"Şu Tanrıyı rahat bıraksanız diyorum.Zart zurt her teoride ortaya çıkıyor.Bıkkınlık verdi artık" Bu bir admin den çıkan sözler olmamalı. Bu bir emir kipidir.oysaki konuyu dağıtmayalım demeniz size daha yakışan olacaktır.

tarihinde Undefined tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kendi kullandığınız cümlenin ne manaya geleceğini anlamaya çalışmak yerine yanlış anlamışım diyebilme nezaketini göstermek yerine fikrinizi kelime oyunlarıyla beyan ederek haksızken haklı durmuna geçme çabası niyedir.

Siz emir kipi kullanmışsınız .Önce bir ona bakın ve düşünce özgürlüğünü benim değil sizin aba altından sopa göstermeye çalışarak kısıtladığınızı anlayın

Kardeşim. Siz benden emir aldığınızı mı sanıyorsunuz?

Ben size emir mi veriyorum?

Bunlar benim düşüncelerim.. Size ağır mı geliyor?

Ne yapabilirim? Böyle düşündüğüm için sizden özür mü dileyeceğim?

Benim gibi düşünün diye size baskı mı yapıyorum?

Emirden bahsediyorsunuz da...

Benden ne bekliyorsunuz? Ne istiyorsunuz?

Sitelerde Paylaş

Sizden beklediğim bir şey yok.

Sadece sitenin daha ileriye daha da ileriye kuruluş ilkesin de yazlıdığı gibi Sosyal Laik düzeni korumak adına da taraf toplamaya ihtiyacı vardır. Daha fazla insan daha fazla reklam başvurusu demek.Sitenin reklama da ihtiyacı vardır. Reklam kaynak demek,kaynak daha fazla reklam demek. Google da ateist yazınca bu siteyi bulmak yerine kulaktan kulağa dolaşan iyi reklamlarla daha kaliteli yorumlara sahip potansiyeldeki insanların da gelme olasığı demek.

Kastetiğim temel şudur siteye yön veren arkadaslar olarak sizler daha yapıcı çıkışlarda bulunabilirsiniz. Eminim ki bir kaç yazışmadır verdiğiniz cevaplarda bir değişme olmayacağı belli ama yine de umutluyum. Areist lerin karşı fikirler içersinde de doğru yu gördüğünde es geçmek yerine, doğrudan da bahsedebilme objektiğine sahip olduğunu düşünmek istiyorum. Zira öyle olmazsa büyük bir hayalkırıklığı yaşayacağım.

Sitelerde Paylaş

Hepsi bu kadarsa biz evrenin canlı olup olmadığını tartışmaya devam edebiliriz..

İzninizle tabii..

Ben de onu diyorum siz zaten evrenin canlı olup olmadığını konuyu açtığınız yazı da ziyadesiyle açıkladınız.Bu yazıya verilebilecek cevaplar son derece kısır kalacaktır. Daha az fikrinizi belirtip cevaplar geldikçe ilk yazdığınızı genileterek yazsa idiniz taktiksel açıdan daha iyi yapmış olurdunuz. Baştan mat ediyorsunuz. Sonra da vezirin nerde hadi oynasana bakalım diyorsunuz.Adamın bırak vezirini mat olmuş.

Hepsi şimdi bu kadar...:)

Sitelerde Paylaş

EVREN-İNSAN

Evrenin en ilginç özelliği aklı, bilinci, hatta canlılığı değildir.

Eşi bulunmaz bir entelektüaliteye sahip olmasıdır.

Bunu insanı yaratarak başarmıştır.

Bu başarıyı bir Tanrıya atfetmek, evrene yapılacak en büyük haksızlıktır.

Evren yalnız kendi kaynaklarından yararlanarak önce canlıları, ardından üstün entelektüalitesi ile insanı yaratmıştır.

İnsanın yaratılışına kadar evrenin bir amacı yoktur.

Başka bir deyişle insan bilinçli bir evren tarafından bir amaca hizmet etmek üzere yaratılmamıştır.

Evren arayış içinde değildir. Sadece rasgele denemeler yapmaktadır.

Bu denemeler sırasında bütün canlılar gibi insan da, tesadüfen yaratılmıştır. Bu amaçsız bir yaratılıştır.

Ama insanın ortaya çıkması herşeyi tümden değiştirmiş ve evrene ilginç bir sorumluluk ve amaç yüklemiştir.

Bilinçli bir akla kavuşan evren artık yaratılış nedenini ve amacını araştırmaya başlamıştır.

Onların olmayacağını kabul etmek istememektedir, insanda bilince kavuşan evren.

Çünkü insan henüz evrensel bilinç ve entelektüaliteyi simgelediğinin ve kendisinin evren-insan olduğunun farkında değildir.

Başını kaldırıp gökyüzüne bakan evren-insan, aslında kendisine baktığının bilincinde değildir. Gözlemlediği muhteşem manzaranın kendisi olduğunu henüz bilmemektedir.

Evren-insanı yaratan evren sonunda bir amaca sahip olmuştur. Bu amaç kendisini yakından tanımaktır. Bu sorumluluğu üstlenen evren-insan, bilimi oluşturarak kendini incelemeye ve bulduklarından yararlanarak, varlığına bir anlam kazandırmaya çalışmaktadır. Bu anlam evrenin canlı olmasından çok daha fazladır. Kendiliğinden ortaya çıkan bu muhteşem evren sonunda varlık nedenini açıklayacak bir entelektüaliteye sahiptir.

Canlılık evren için yeterli değildir

Evren aynı zamanda akıllı, bilinçli ve entelektüel bir varlıktır.

Sitelerde Paylaş

EVREN CANLIDIR.

Evren içerisinde bildiğimiz ismiyle Orion bulutuna benzer milyonlarca yıldız üretim fabrikasına sahiptir. Eğer bir taraftan yıldızlar ölüyor diğer taraftan tekrar canlandırılıyor ise bu ölen bir evren den ziyade işleyen bir mekanizma olduğunu gösteriyor.

Bugün artık karadeliklerin bile yıldız canavarı yok edici evrenin sonunu hazırlayıcı faktörler olmaktan ziyade yıldız ları bir taraftan yok ederken diğer taraftan kustukları atıklarla yıldız üretimine katkıda bulunduklarını biliyoruz. Aynen fotosenteze benzetebiliriz.

Yaşadığımız galaksi de dahil henüz bir canlı türüne rastlamamış olmamız evren de başka canlılar olmadığını göstermeyeceğini biliyoruz. Peki rastlayacağımız ilk canlı türü hava ve su ile beslenmiyorda bizim bilmediğimiz farklı bir galaksi deki farklı bir madde türü ile besleniyorsa o zaman ne diyeceğiz canlı olmak için hava ve suyun dışında da şeyler yeterli olabiliyormuş.

Peki eğer canlı olmak için hava ve suyun dışında da maddeler yeterli olabildiği anlaşılırsa evren in canlı olduğunu ispat etmiş olurmuyuz. Elbette, hayır canlı olabilmek için işleyen işleyen bir mekanizmanın da olması gerekir peki evren bunu sağlıyormu evet.

Sitelerde Paylaş

Evrenin canlı olduğu iddiasını kabul etmek neden önemlidir?

Genel bir görüşe gore canlılık evrenin içinde ortaya çıkmıştır.

Canlılığın kökenini bu şekilde belirtmek aslında canlılık hakkında önemli bir beyanda bulunmaktır.

Buna gore canlılığı evrenden soyutlamak mümkündür. Hatta yalnız mümkün değildir. Aynı zamanda gereklidir.

Bu ifade canlılıkla evren arasındaki ilişkilere atıfta bulunmamakata, öyle bir ilişkinin olabileceğine değinmemektedir.

Bu yaklaşımla ne evren hakkında doğru bir yorum yapmak ne de canlılığın doğasını doğru bilmek mümkündür.

Canlılık evrenin içinde ortaya çıkmıştır ama, evrenden soyutlanamaz. Çünkü canlılık yalnız evrende mevcut ve evren tarafından sürekli olarak sentez edilmekte olan elementlerden oluşmuştur ve onların uyduğu bütün fizik yasalarına aynen uyar. Canlılıkla ilgili özel fizik yasaları yoktur.

Canlılığı evrenden soyutlayan her düşünce ve her açıklama ona bir tür ayrıcalık tanımaktadır. Bu ayrıcalık maddenin davranışları ile ilgilidir.

Maddenin canlı bir varlık olarak davranması, nasıl bir ayrıcalıktır? Evrende mevcut fizik kanunlarının bazı elementlere olan etkisi diğerlerine olan etkilerinden daha mı farklıdır? Şimdiye kadar öyle bir etki gösterilememiştir. O halde cansız maddenin bazı koşullarda canlı gibi davranması canlıların sahip olduğu bir ayrıcalık değildir. Evrenin içinde ortaya çıkan canlılık, evrenin canlılık kazanması ile özdeş bir nosyondur.

Evrenin canlılık kazanması ise onun canlı olması demektir.

Bilim yaşamın evrenin bir köşesinde maddenin kendiliğinden örgütlenerek başladığını savunamaz. Her ne kadar yüzeyel olarak böyle bir başlangıç söz konusu ise de, bu yaklaşım evrenin diğer yerlerini dikkate almadığı için, yeterince bilimsel değildir ve bir inanç olmaktan öteye gidemez. Canlılık evrenin çeşitli niteliklerinden ve davranış örneklerinden biridir. Belki de evrende yalnız dünya ile sınırlı olmayıp, yaygın bir fenomendir. Evren madde ise ve canlılık yalnız maddeden ibaretse, aynı zamanda canlıdır da.

Ateizm de bu kavramı adapte etmek zorundadır.

Ateizm de canlılığın çok özel, farklı kanunlarla denetlenen ve ayrıcalıklı bir nitelik olduğunu savunmaz.

Ateizme göre de canlılık evrende bir köşede kendiliğinden ortaya çıkmamıştır.

Ateizme göre evren canlı, akıllı, bilinçli ve entelektüel bir varlıktır. Buna varlığının çeşitli aşamalarında kavuşmuştur.

Bilindiği kadarıyla evren 13,4 milyar yıllık yaşının son 4 milyar yılını canlı olarak yaşamaktadır.

Evrenin canlılığının tohumları Big Bang ile atılmıştır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...