Jump to content

EVREN CANLI MIDIR?

Recommended Posts

cok ilginc bir yaklasim.

Fakat sunu da dusunelim; milyarlarca sene sonra olusan "bilinc" mesela insan irki, evrenin pekte umrunda degil gibi. yani bir basibos meteor dunyadaki hayati ve "evrene bakan idrak edebilen bilincli canlilari" bitirebilir. hatta deli bir diktator bile insan irkini yok edebilir. Ve bunlara Koskoca evrenin ne bir onlemi var ne de engellemek gibi bir niyeti. yani bu kucuk minnacik canli bilincli varliklar pekde onemsiz gorunuyor evren acisindan.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 123
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

cok ilginc bir yaklasim.

Fakat sunu da dusunelim; milyarlarca sene sonra olusan "bilinc" mesela insan irki, evrenin pekte umrunda degil gibi. yani bir basibos meteor dunyadaki hayati ve "evrene bakan idrak edebilen bilincli canlilari" bitirebilir. hatta deli bir diktator bile insan irkini yok edebilir. Ve bunlara Koskoca evrenin ne bir onlemi var ne de engellemek gibi bir niyeti. yani bu kucuk minnacik canli bilincli varliklar pekde onemsiz gorunuyor evren acisindan.

Orası ayrı bir sorun. Ama bilince kavuşan evren kendi varlığını tehdit eden doğal felaketlere karşı önlem almaya da çalışabilir.

Yaşam dünyada 4 milyar yok önce ortaya çıkmıştır. Bu yaşam güneşin varlığına ihtiyaç duymaktadır.

Herhangi doğal bir süreç sonu güneş sönerse, dünyada da yaşamın sonu gelir.

Ama insanda bilince kavuşan evren bu şekilde bir sonu kabul etmeyecektir. Bu bilinç evrende yaşamaya devam edeceği bir gezegen aramaya ve gerektiğinde oraya taşınmaya çalışacaktır. Daha şimdiden ilerde yaşamak için uygun olacağı düşünülen gezegenler araştırılmaktadır.

Bilince kavuşan evren artık kendi geleceğine de hükmetmeye başlamıştır.

Canlı, bilinçli, hatta entelektüel evren, kendisini her türlü tehlikeden, doğal felaketlerden, bu bağlamda kendisinden bile, savunmaya ve korumaya çalışacak, fizik kanunlarından yararlanıp doğal olguları manüple ederek varlığını sürdürmeye devam edecektir.

Bu süreç başlamıştır.

Sitelerde Paylaş

Evrenin insanda bilince kavuşması insana diğer canlıları ilgilendirmeyen bir sorumluluk yüklemektedir.

Bu sorumluluk hepimizin omuzlarındadır. Her insan toplumunun ortak sorumluluğudur.

Her bireysel insanın sorumluluğudur.

Bu sorumluluk yalnız eylem ve davranış bazında değildir.

Aynı zamanda düşünce bazındadır, inanç bazındadır, entelektüel bazdadır.

İslam'ın öngördüğü gibi insan evrenin halifesi veya efendisi değildir.

İnsan evrenin kendisidir.

Aslında bu ilginç gerçek insana evrenin sahibi olmaktan daha büyük bir sorumluluk yüklemektedir.

Evren bize ait değildir. Evren bizizdir.

Onu istediğimiz gibi kullanmamalıyız. Onun doğasını öğrenmeli ve onu korumalıyız.

Bunun için de önce kendi doğamızı öğrenmeli ve kendimizi yakından tanımalıyız.

Dünyada insanın ve dünyanın geleceğini düşünürken çoğu kere birkaç yüzyılla, bilemedin birkaç bin yılla yetiniriz.

Oysa insanın dünyada geleceğini onbinlerce, yüzbinlerce yılla da ifade edebiliriz.

Bu da yetmez.. Bu geleceği milyonlarca yılla, ya da yüzmilyonlarca yıllla, hatta milyarlarca yılla da belirtebiliriz.

Dört milyar yıldır var olan canlıların ve bu arada insanların da ilerde var olmaya devam etmesi artık biz insanların sorumluluğu olmuştur.

Bilince ve akla kavuşan evren-insan bunu başaracak entelektüalite ve beceriye sahiptir.

Tabii aslında bu başarıdan insan değil, evrenin kendisi sorumlu olacaktır.

Sitelerde Paylaş

Evren kesinlikle canlıdır ve Allah tarafından yaratılmıştır. İnsana göre çok ama çoook akıllıdır.

Üzülerek belirteyim; evren çok yakında vefat etmek üzere :unsure: ; bunu gerçekten biliyorum !!!

Evrenin vefatı, bizim kıyamet dediğimiz şey.

tarihinde Z-karn-223 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Benim bir deneyimim var.

Atom canlimidir, dusunurmu ? Cansiz elementlerden nasil canli olusur? O zaman hersey canlimidir diye basladim bende ve hersey canlidir diye kabul ettim.

Etmez olaydim :)

Yada yanlis yoldan gittim ?!

Kafayi zaten yemistim tam yedim.

Hislerim yoluyla cansiz denilen maddelerle iletisim icinde olabilecegimi dusunecek kadar ileri gittim.

Esitlik ilkesi ile herseye kendim kadar deger verdim.

Gokyuzu, yildizlar, bulutlar,yeryuzundekiler...Bu etkilenim 3-5 yil surdu.

Sonucta hersey canlidir fikrini biraktim rahatladim.Tarihten beri gelen bize verilen kulturu revize etmeden bu sorunun cevabini bulamam dedim.

Evet bir bakterinin, bir hayvanin hissetmedigini, dusunmedigini, onun yerinde olmadan kesin bilemeyiz.Evet ustunluk kompleksimiz bunu gormemizide etkiliyor.Yinede insan ozel.Oraya vardim.Bu belki tum yaradilmislari kendimizde gorebilme ozelligidir.

Bilgiyi his yoluylada elde edemedim ve varsin olsun canliligida cozmiyeyim ne olacak sanki dedim.Cozmek isteyenide cok zorlu bir yol bekliyor.Hicligi cozmekte boyle zordur.

Ama tanriyi rahat birakin fikrini sevdim :)

Sitelerde Paylaş

Canlılık kavramnı kısır ve dar düşünüp geniş olan evrenle kıyaslıyorsunuz.

Canlılık tanımı yapalım önce, bakteri de canlıdır.İnsan da bitki de , öyleyse canlılıktan kastınız hareket edebilmesi.Burada karşımıza şu sorun çıkar, her hareket eden canlı mıdır?

Misal akıntılı sulardaki cansız maddeler salınım yaparlar.Bir atomu iki elektrot arasında hareket ettirebilirsiniz.

Canlılık kavramını kabullenmek, ölümü de kabuulenmeyi gerektirir.Yani evren canlı mıdır sorusu aslında iyi tuzaklanmış idealizm tuzağı kokan bir sorudur.Burada sorgulanması ve esas temel noktası "HAREKET" kavramı olmalı...

Evren içindeki binlerce hareketin bir birleri ile ilintili olduğu bir harekettir!

Sitelerde Paylaş

Evrende herşey, en küçük bir parçacık bile, hareket halindedir.

Hareket canlılığın tanımı için yeterli değildir.

hacı ya katılıyorum.

Canlılığın tanımı sadece hareket olamaz.Evren hareket halindedir dolayısıyla canlıdır demek yavan bir yaklaşım olur.Bence canlılığa enerji üreterek veya tüketerek nitelik nicelik değişimleri gerçekleştirebilen ...demek daha doğru olur...Yani canlı birşey enerji üreterek veya tükerek ya da her ikisini birden yaparak niteliği ve niceliği değişendir...

Sitelerde Paylaş

hacı ya katılıyorum.

Canlılığın tanımı sadece hareket olamaz.Evren hareket halindedir dolayısıyla canlıdır demek yavan bir yaklaşım olur.Bence canlılığa enerji üreterek veya tüketerek nitelik nicelik değişimleri gerçekleştirebilen ...demek daha doğru olur...Yani canlı birşey enerji üreterek veya tükerek ya da her ikisini birden yaparak niteliği ve niceliği değişendir...

ASlında enerji üretmek de doğru değil. Canlı enerji üretmez. Dışardan aldığı biyolojik enerjiyi kullanabileceği diğer enerjilere dönüştürerek varlığını sürdürür ve biyolojik olarak daha az elverişli enerjiyi ortama atar.

Canlılığın tanımı son derece zordur. Belki de gereksizdir. Çünkü cansız olarak nitelendirdiğimiz madde canlı olarak nitelendirilen özellikleirin hemen hepsine sahiptir. Zaten canlı cansız maddeden oluşmuştur.. Canlıyı genel olarak davranışları ile tanırız..

Sitelerde Paylaş

Hacı, evrenin canlı olduğu konusunda yaklaşımın muhteşem, işte bilim insanı böyle olur. Evren canlı bir organizmanın ta kendisi ancak Tanrı değil, sonra kalkıp ulan Allah evrenmiş, toplanın tapalım arkadaşlar demek yok.

tarihinde iruni tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ASlında enerji üretmek de doğru değil. Canlı enerji üretmez. Dışardan aldığı biyolojik enerjiyi kullanabileceği diğer enerjilere dönüştürerek varlığını sürdürür ve biyolojik olarak daha az elverişli enerjiyi ortama atar.

Canlılığın tanımı son derece zordur. Belki de gereksizdir. Çünkü cansız olarak nitelendirdiğimiz madde canlı olarak nitelendirilen özellikleirin hemen hepsine sahiptir. Zaten canlı cansız maddeden oluşmuştur.. Canlıyı genel olarak davranışları ile tanırız..

hacı ya katılıyorum.Birşey hem canlı hem cansız olabilir.

Örnek virüs.

hem canlıdır.Hemde cansız.O halde evren bazı davranışları ile canlı kabul edilebilinir.Evren cansız da kabul edilebilinir.Tıpkı virüsler gibi...

Sitelerde Paylaş

Bütün özellikleri aynı değilse evrene canlı denilemez.

Panteistler bile bütün(evren) ile bütünün parçasını(canlıları) bir tutmazlar.

Yaşayan her canlıda canlı ve cansız kesim vardır.

Tırnaklar cansızdır. Kıllar cansız sayılır. Derinin keratin tabakası cansızdır.

Canlı varlıklarda cansız dokular vardır. Ama bunlardan bile daha önemli olarak evren canlıdır..

Çünkü evrende madde kendi kendine organize olarak canlılık ortaya çıkmıştır.

Başka bir deyişle evrende canlı varlıklar evren dışı ve üstü bir mekanizma ile değil, cansızların uyduğu fizik kanunları ile kendiliğinden ortaya çıkmıştır.

Evrenin cansız olduğu iddiası, canlı varlıkların ilahi veya cansızların uymadığı çok farklı bir mekanizma ile ortaya çıktığını telkin etmektedir.

Oysa cansız maddelerin uyduğu bütün fizik kanunlarına canlılar aynen uyarlar ve başka spesifik kanunlardan yararlanmadan canlılık kazanırlar.

Evrende bilinç ve insanda doruğa ulaşan akıl ve entelektüalite de maddenin davranış biçimlerinden biridir ve kendi kendine ortaya çıkmıştır.

Evrende akıllı, mantıklı, entelektüel canlılar var mıdır?

Onlar evrende kendi kendilerine ortaya çıkmışlar mıdır?

O halde evren canlıdır ve canlı olma potansiyeli ile ortaya çıkmıştır.

Yani Big Bang'le ortaya çıkan evren canlılık potansiyeli içermektedir.

Evrenin yaşı 13,7 milyar yıldır. Canlılığın dünyadaki yaşı 4 milyar yıldır.

Evrenin akıllı bir canlı olmadığını iddia eden görüş, canlılığın doğa dışı bir varlık olduğunu ve bir yaratıcı ile ortaya çıktığını iddia etmiyorsa, bu görüşü yanlıştır.

Evrenin küçük de olsa yalnız bir kısmının canlı olması, tümünün canlı potansiyeli olması demektir. Bu potansiyel dünyada ve belki de henüz bilmediğimiz başka gezegenlerde de kendini manifest etmiştir.

Sitelerde Paylaş

Burda benim düşüncem yanlış olabilir. Bilinç sadece canlılığa has bir özellik midir? En alt seviyede her varlığın var olması gereği birbirinin algısına dahil olması bilinç altyapısı değil midir? İlk gelişen duyu hissel dokunma duyusu değil midir? Buda birbirinin algısına dahil olan varlıklarda basit bilinç diyebileceğimiz algının sonucu değil midir?Yani cama atılacak taş camın algısına, cam taşın algısına varlık olarak dahil olur ve etkileyip tepkileyerek kırılma veya taşın geri sekmesi ile sonuçlanır. Her ikiside bu algıda şeklen az yada çok değişime uğrar.

Karşılıklı algılama ile etki-tepki olayı zaten bilincin basitçe varlanmasıdır.

Umarım anlatabilmişimdir.Canlılık ve cansızlık bir bütünün iki farklı konumudur. Virüsler gibi ara geçişlerde vardır.

Sevgi saygımla.

Sitelerde Paylaş

Bilinci nasıl tanımladığına bağlı olarak canlı da bilinçli olabilir, cansız da diyebiliriz.

Bilinç basit bir bilme ise, atomlar da bilinçlidir, elektronlar ve protonlar da.. Hatta quark lar da..

Çünkü onlar diğer parçacıklarla nasıl ilişki kuracakların bilmektedirler. Bu bilgi doğal olabilir ama yine de bildir.

İnsanda bilinç farklı elbette. Ama o bilinç atomlardaki bilinçten evrilmiştir.

Başka bir mekanizma yoktur. İnsanda bilinç sihirli veya ilahi bir kaynağa tabi değildir.

Atomların tabi olduğu aynı yasalara tabidir.

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Evrenin canlı olup olmadığı yıllardır tartışılan bir konu. Yeni değil.

Ama şimdiye kadar bu sorunun cevabı kesin olarak verilmiş değil.

Ben o cevabı kesinleştiriyorum.

Evrenin canlı olmasından başka olasılık yoktur. Evren kesin olarak, en ufak bir kuşkuya yer vermeyecek şekilde canlıdır.

Nedenlerini sıralayalım.

Evrende var olan canlılar yine evrende var olan elementlerden oluşmuşlardır.

Canlılar cansız dediğimiz maddenin bütün davranışlarını tekrarlarlar.

Canlılar cansız maddenin uyduğu fizik yasalarna aynen uyarlar.

Canlılar için ayrı ve özgün fizik yasaları yoktur.

Canlı ve cansız arasında elementer ve moleküler düzeyde fark yoktur. Fark onların davranışlarındadır.

Evrende enerji sürekli bir dönüşüm içindedir. Canlılık enerji dönüşümünden başka birşey değildir.

Evrende enerji yok olmaz. Zamanla enerjinin kullanılabilirliği azalır. Buna entropi denir ki canlıların yaşamına da hükmeder ve yaşlılıktan sorumludur.

Evrende enerji sürekli olarak bir yerden diğer yerlere taşınır. Canlının vücudunda da aynı mekanizma mevcuttur.

Canlıların varlıklarını sürdürebilmeleri için dışardan sürekli olarak enerji sağlamaları gerekir. Yıldızlar varlıklarını sürdürmek için madde olarak depolanan enerjiyi, maddeyi kuantum mekanik süreçlerle birleştirerek veya parçalayarak açığa çıkarırlar ve etrafa yayarlar.

Canlılarda ve cansız evrende sürekli bir enerji devinimi ve dönüşümü vardır.

Canlılığı oluşturan maddeler ve onların cansız karşılığı kendi kendilerine örgütlenme paradigmasına uyarlar.

Kasırgalar ve tayfunlar ve canlılar iki ekstremde yer alan ve kendi kendilerine örgütlenen otokatokinetik sistemlerdir.

Maddenin davranış biçimlerinden biri de canlılıktır. Canlılık maddenin olağanüstü bir davranış örneği değildir.

Bilim insanları arasında canlılığın maddenin olağan davranışları sonucu ortaya çıktığı konusunda genel bir konsensus vardır.

Canlılarda maddenin davranışı karmaşıktır ama, bu karmaşıklık yüzmilyonlarca yıl içinde ilk canlıda organize olmuş, milyarlarca yıl içinde canlılarda günümüzdeki şeklini almıştır.

Canlı olmak için maddenin olağanüstü davranışlarda bulunmaması, bize canlılığın evrenin diğer gezegenlerinde de ortaya çıkmaması için bir neden olmadığını göstermektedir.

Canlı madde cansız maddenin devamı olduğuna göre ve evrenin her yerinde canlılık kendiliğinden ortaya çıkabileceği için bütün evreni cansız yerine canlı kabul etmek zorunluğu vardır. Şu anda cansız olan gezegenlerde de ilerde canlılığın ortaya çıkmayacağının kesinliği yoktur. Evren hem bir gezegende canlılık kazanmıştır, hem de bütün gezegenler söz konusu olunca, potansiyel olarak canlıdır.

Evrenin canlı olmayıp, yalnız bir köşesinin veya bazı köşelerinin canlı olduğunu iddia etmek, canlılığa cansızlıktan farklı birtakım nitelikler atfetmektir. Davranışları dışında, yalnız canlı varlıkların sahip olduğu özgün nitelikler yoktur. Canlılık evrende madde ve enerjinin davranış biçimlerinden biridir.

Canlılık ve cansızlık birbirleri ile iç içedir. Canlılık ve cansızlık birbirlerinin devamıdır.

Canlılık ve cansızlık fiziksel olarak aynı şeylerdir.

Ama ben bunları yazabiliyor, siz bunları okuyabiliyorsanız....

HEPİMİZ EVRENİZ.

HEPİMİZ CANLIYIZ.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...