Jump to content

Niçin Yaşıyoruz

Recommended Posts

Bizler düşünen insanlar olarak niçin yaşıyoruz

bizler diğer canlılara göre hayatın amacını gayesini sorgulayan insanlarız. ben kimim neden yaşıyorum . hayatın amacı nedir. nereden geldik ve nereye gidiyoruz. Yaşam neden var. ölüm neden var.size göre kör tesadüflerden oluşan evrim insanı neden bu noktaya getirdi ve bu soruları sorma noktasınna getirdi. deliler akıl bali olmadıklarından bu soruları soramazlar.hiç birşeyden sorumlu değildirler ve kınanmazlar. ancak akıllı bir insanınnn sorumlulukları vardır nedir o sorumluluklar. bu soruları bir hiçe bağlamak onları delilerle aynı kategoriye bağlamaz mı?

MADEM RUH YOK RUH ÖLÜYOR İSE. O ZAMAN iNSAN HİÇ BİR ZAMAN HAYATTAN VAZ GEÇMEK İSTEMEZ. YÜRÜMEK GEZMEK.

Güzel görünmek güzel giyinmek isyter her zaman. ancak beden belirli bir yaştan sonra onu yarı yolda bırakmaya başlar. mesela yaşlılar güzelliğini yitirmeye başlar. ancak insan bunu kabul etmek istemez. bacakları onları yarı yolda bırakır. ancak genede her yere gideyim gezeyim isterler genede. duymaları azalır kimi zaman ancak genede illa kına getirene kadar sorar yaşlılar ne dedi kim geldi niye aradı.

o halde bedenle içimizdeki insan aynı değil ruh ölümsüzdür. beden ölüğr ancak ruh ölümlü olsa idi oda insanı yarıyolda bırakırdı.

cennette herkes otuz yaşında olacak delili nedir. çünkü küçük bir çocuğa sorarsanız hep büyümek isterler ah bir büyüsem gençliğimizde bizde öyleydik ah bir büyüsem evlensem her istediğimi yapabilsem diye otuz yaşı hayal eder. ancak otuz yaşını geçen insanlar hep yaşını eksilterek otuz yaş civarını söylemeye çalışırlar. çünkü ruhu otuzu geçmek istemez. otuzu geçen ise ruh değil bedendir.

Sitelerde Paylaş

ruhumuz otuzdan vaz geçmek istemiyor. çünkü onu benimsiyor

"Ruh hep çocuk kalmak ister" diye bir söz de var ama. Şimdi ruh hep çocuk mu kalmak istiyor yoksa 30'a ulaşıp onu geçmek mi istemiyor? :) Bence bunları bırakalım.

"Ruh" dediğiniz şey nedir önce ona bakalım. Hafıza ruh mudur? Aşırı alkol aldığınızda ya da beyniniz zarar gördüğünde yahut Alzheimer olduğunuzda ruhunuza ne oluyor o zaman, ölüyor mu? Demek ki ruh, hafiza değil. Duygular ruh mudur? Duygular hem anlık olarak hem de uzun vadede hep değişir/bozulur/zıt hale gelir. O halde duygular ruh değil. Kişilik ruh mudur? Zamanla kişilikler 180 derece değişebiliyor. Aşırı utangaçlar aşırı girişken ya da tam tersi olabiliyor, fobiler/hobiler bile değişebiliyor zamanla zıt hale gelebiliyor. Beyin hastalıklarında kişilik de 180 derece değişebiliyor. O halde kişilik de ruh değil.

Kişilik, hafıza, duygular, isim, beden, huylar...vs bunlar ruh/benlik/ben değil, benliğin/"ben"in giydiği elbiseler sadece.

tarihinde Firatb1984 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

o laftadır sanmıyorum gerçekten öyle olsun . insana sorumluluklar ağır geliyor. bazen çalışmak düşünmek. ancak gerçekte böyle bir imkan sana verilseydi on yaşına gitmek istermiydin. ama herşeyi aynısı gibi yaşamak şartıyla. ancak ben on yaşına gidip yaptığım hataları düzeltmek isterdim . o şartla belki öyle düşünülebilir.

Sitelerde Paylaş

"Ruh hep çocuk kalmak ister" diye bir söz de var ama. Şimdi ruh hep çocuk mu kalmak istiyor yoksa 30'a ulaşıp onu geçmek mi istemiyor? :) Bence bunları bırakalım.

"Ruh" dediğiniz şey nedir önce ona bakalım. Hafıza ruh mudur? Aşırı alkol aldığınızda ya da beyniniz zarar gördüğünde yahut Alzheimer olduğunuzda ruhunuza ne oluyor o zaman, ölüyor mu? Demek ki ruh, hafiza değil. Duygular ruh mudur? Duygular hem anlık olarak hem de uzun vadede hep değişir/bozulur/zıt hale gelir. O halde duygular ruh değil. Kişilik ruh mudur? Zamanla kişilikler 180 derece değişebiliyor. Aşırı utangaçlar aşırı girişken ya da tam tersi olabiliyor, fobiler/hobiler bile değişebiliyor zamanla zıt hale gelebiliyor. Beyin hastalıklarında kişilik de 180 derece değişebiliyor. O halde kişilik de ruh değil.

Kişilik, hafıza, duygular, isim, beden, huylar...vs bunlar ruh/benlik/ben değil, benliğin/"ben"in giydiği elbiseler sadece.

alkol aldığında imanın çıkarmış derler. çünkü sorumluluklarını hissedemezsin. çocukluğu bırak bebekleşirsin. demekki ruhunu hissedemezsin sen deki var olan akılı kaybedersin. ayzaymırda böyle .

can çıkar huy çıkmazmış. ayzaymır bir yaşlılık hastalığıdır. Yüce yaratıcı onun canını alacağına bazan aklını alır. kendini bilmez tanımaz. hale gelir. diğerlerine imtihan yaşatır. bu şekilde.

Sitelerde Paylaş

alkol aldığında imanın çıkarmış derler. çünkü sorumluluklarını hissedemezsin. çocukluğu bırak bebekleşirsin. demekki ruhunu hissedemezsin sen deki var olan akılı kaybedersin. ayzaymırda böyle .

can çıkar huy çıkmazmış. ayzaymır bir yaşlılık hastalığıdır. Yüce yaratıcı onun canını alacağına bazan aklını alır. kendini bilmez tanımaz. hale gelir. diğerlerine imtihan yaşatır. bu şekilde.

Alkol alındığında "ruhunu hissedemezsin" ne demektir? Hissedecek ruhtan başka ikinci bir şey mi var ki ruhu hissedebiliyor? Alkol alındığında ruh kayboluyorsa bedene ne hükmediyor? Alkol gibi fiziksel bir şey ruhu nasıl kaçırabiliyor? Yoksa Allah alkol sevmediği için mi içilince ruh kaçıveriyor? :) Ruh kaçıyorsa nereye kaçıyor? İnsan sarhoşluktan sonra kendine gelmeye başladığında ruh da mı "kademeli" olarak bedene inmeye başlıyor? :):D

Alzheimer olununca ruh alınıyor mu yani? Peki alınıp da nereye konuyor? Alzheimerli biri, ruhu alınıyorsa ne ile acı hissediyor, konuşuyor, hareket ediyor, görüyor?

tarihinde Firatb1984 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu tip yazılar yazanlar, hiç hayatlarıda ölümle burun buruna gelmiş midir acaba? Örneğin başlarından bir kanser vakası geçmiş midir? Hiç kalp krizi geçirmişler midir? Benim 90 yaşında bir ninem var. Artık mide kanseri. 13 yaşından beri namaz kılan, yaşlanana kadar orucunu bırakmayan biri. Kansere yakalandığına inanmıyor ve onu tedavi eden doktorları yetersiz buluyor. 90 yaşında olduğu halde, dindar olduğu halde ölümü kendine konduramıyor. Kim olursanız olun hayat tatlıdır, ölüm acıdır.

Sitelerde Paylaş

Bu tip yazılar yazanlar, hiç hayatlarıda ölümle burun buruna gelmiş midir acaba? Örneğin başlarından bir kanser vakası geçmiş midir? Hiç kalp krizi geçirmişler midir? Benim 90 yaşında bir ninem var. Artık mide kanseri. 13 yaşından beri namaz kılan, yaşlanana kadar orucunu bırakmayan biri. Kansere yakalandığına inanmıyor ve onu tedavi eden doktorları yetersiz buluyor. 90 yaşında olduğu halde, dindar olduğu halde ölümü kendine konduramıyor. Kim olursanız olun hayat tatlıdır, ölüm acıdır.

Kesinlikle hayat tatlıdır. Ama bazıları illa acı yiyecek işte.

Sitelerde Paylaş

Hayallerini gerçeklerin yerine koyarak ''ölmek istemiyorum o halde ölümsüzüm'' diyecek kadar hasta bir akla sahip olanlar besliyor tüm bu din saçmalıklarını zaten.

''Gerçekleri inkar et, nasıl olmasını istiyorsan ona inan'' ...

Nihilist kardeş, din dediğin sana göre saçmalık, bir başkasına göre ise gerçek. Senin gerçeğin ise ona göre saçmalık. İşte bu yüzden farklıyız ve farklı algılıyoruz. Herkes birbirinin aynı şekilde algılasa gördüklerini inan ki sen ben diye bir şey olmaz.

Sitelerde Paylaş

Nihilist kardeş, din dediğin sana göre saçmalık, bir başkasına göre ise gerçek. Senin gerçeğin ise ona göre saçmalık. İşte bu yüzden farklıyız ve farklı algılıyoruz. Herkes birbirinin aynı şekilde algılasa gördüklerini inan ki sen ben diye bir şey olmaz.

Gerçeklikte ve saçmalıkta ''sana göre, bana göre'' ayrımı olmaz.

Gerçekler yalındır, nettir, tektir.

Siz dincilerin ikinci bir hatası da gerçekliğin göreceli olduğuna inanmanız.

1-Hayallerini, gerçeklerin önüne koyarak gerçekliği değiştiremezsin.

2-Gerçekler görüş açısına göre değişmez.

Siz dincilerin tüm yaptığı bu iki kuralı hiç saymaktan ibaret.

Sitelerde Paylaş

Gerçeklikte ve saçmalıkta ''sana göre, bana göre'' ayrımı olmaz.

Gerçekler yalındır, nettir, tektir.

Siz dincilerin ikinci bir hatası da gerçekliğin göreceli olduğuna inanmanız.

1-Hayallerini, gerçeklerin önüne koyarak gerçekliği değiştiremezsin.

2-Gerçekler görüş açısına göre değişmez.

Siz dincilerin tüm yaptığı bu iki kuralı hiç saymaktan ibaret.

Gerçeklik senin algılamana bağlı. Aynı olayları gören ve farklı algılayan ve farklı gerçeklikler ortaya koyan inan bir çok insan var.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...