Jump to content

Ateizm Din midir?

Recommended Posts

Dinsiz yaşamanın mümkün olmadığına inananlar ateizmin de bir din olduğunda israr ederler.

Din nedir? Ritüelleri ve gelenekleri inanırlar adına çok önceleri tasarımlanmış, katı ve değişmez inançlar dizisi ve yaşam tarzıdır.

Ateizmin de din olabilmesi için ateistin ateizmi savunması yetmez. Onu yaşaması da gerekir.

Ateizmi yaşayan bir ateist için dindar ateist deyimi yanlış değildir. İlginç bir gerçeği ifade eder.

Herşeyden önce ateist özgür düşünen ve bunu yaşamına yansıtan kişidir.

Özgür düşüncenin en önemli koşulu, özgür düşünceyi başkaları için de kabul etmektir.

Bu nedenden ateist kişi ateizmi katı bir şekilde yaşamamalıdır. Çünkü yaşarsa izlediği ateizm din olur.

Ateistforum'da arada bir dindar ateistlerle karşılaşmaktayız. Tabii onların varlığı ateizmin bir din olduğunun kanıtı değildir.

Bir şeyin kanıtı olacaksa, bazılarının ateizmi yeterince anlamadıklarının kanıtır.

Dindar kişi dinini mümkün olduğu kadar yaymaya çalışır. Dinlerin en büyük özelliği yayılma eğiliminde olmalarıdır.

Ateizmde böyle bir zorunluk ve ilke yoktur. Ateist ateizmi yaymaz. Başkalarının da ateist olması ile ilgilenmez.

Kendi kişisel değerlerini savunur.

Ateizm bu nedenden yayılma eğilimi olmayan veya yayılması sadece entelektüel aktivite ile sınırlı olan düşünsel bir yaklaşımdır.

Bazı ateistler tarafından yanlış anlaşılmasına ve bir din yapılmasına rağmen, kesin olarak bir din değildir.

Sitelerde Paylaş

Dünyayı ateist olsunlar veya olmasınlar, başkalarının gözünden görmek makbul bir şey değildir.

Kendi kişisel görüşlerini ekzotik bir eğilim uğruna feda edenler, bu tuzağa düşerler.

Ateizmden az da olsa uzaklaşan bir eğilim, ne kadar ileri ve özgün olursa olsun, ne kadar üstün meziyetlere bürünürse bürünsün, ne kadar çağdaş niteliklere sahip görünürse görünsün, yeğlenmemelidir.

Ateizmi ben yalın bir ilke olarak düşünüyorum... Düşündüğüm ateizm din olarak nitelendirilebilecek spesifik bir dünya görüşü değildir. Ateist dünyayı aralarında diğer ateistlerin de olduğu, başkalarının gözünden değil, yalnız kendi gözünden görmelidir. Ateist bir takım ritüelleri, katı kural ve ilkeleri deneyimlememlidir.

Sapkın bir ideal ve bir dogma, ya da spesifik bir yaşam tarzı ile birleşen ateizm yozlaşmış bir eğilimdir. Bir dindir. Bu tür ateist dünyayı kendi gözünden göremez. Günlük olayları inandığı bir dizi inançlar silsilesine dayanarak görür ve yorumlar. Bu görüş açısının dine ve bir Tanrı’ya inananların bakış açısından daha sağlıklı olduğunu sanmıyorum.

Ben ateizmi yalın haliyle seviyor ve onaylıyorum. Dogmatik bir inançla birlikte olan ve doğası ne olursa olsun bir yaşam tarzını izleyen ateizmi reddediyorum.

Sitelerde Paylaş

Din, '' Din lemek'' manasındadır. Neyi Dinleyeceğimize biz, yani bizim algılarımıza göre yorumlarımız karar verir. Bunun bir başkası için doğru ya da yanlış olmasının önemi yoktur zira biz öyle olduğunu varsaymış ve öyle olduğuna inanmışızdır. Pozitivist ateistler, ölçemedikleri ve gözlemleyemedikleri konulara inanmazlar. Zira inançları böyledir.

Sitelerde Paylaş

Din, '' Din lemek'' manasındadır. Neyi Dinleyeceğimize biz, yani bizim algılarımıza göre yorumlarımız karar verir. Bunun bir başkası için doğru ya da yanlış olmasının önemi yoktur zira biz öyle olduğunu varsaymış ve öyle olduğuna inanmışızdır. Pozitivist ateistler, ölçemedikleri ve gözlemleyemedikleri konulara inanmazlar. Zira inançları böyledir.

Biraz zorlama olmus. Dinlemek! Neden hic aklimiza gelmedi ki... Din = Adalet/adil olmak, Islam = Bariscil... Bizim icin secilen ya da öngörülen Bariscil ve adil olmaktir... Din yalnizca bu mana da kullanilabilir. Inanc, yol gibi tanimlamalar her iki kelime iceriginde anlamsiz kaldiklari icin gecersizdir diyebiliriz. Islam ve Din kelimelerinin manasal tecavüzlerden korunmus orjin hali budur. Ancak pratikte durumun farkli oldugunu da biliyoruz... Bence ateizm de bu baglam da bir dindir. Görsel mana da Tanri yok demek yanlis bir ifade degil. Bir mumin olarak benim icin de o mana da bir Tanri yok! Inanirlar da onu gözlemleyemezler veya ölcemezler...

Sitelerde Paylaş

Söyle düşündüm ateizm tanrıya inanmamaktır ve inanmak ve inanamamayı secmekde bir inançdır. Bence inançsız bir kimse olamaz.

ateizm bir inanç olmadı hiç. tanrının olmadığını bilenlere olmadığını bilmeden inanmayı seçenlerin var olması nedeniyle inançsız dendi. yani ateistin inancı olmadı hiç.

Sitelerde Paylaş

Ateizmin dine benzer bir inanç olabilmesi için, bir yaşam tarzı olması şart.

Onsuz ateizm bir din olamaz.

Ateizmi yaşam tarzı yapanlar var. Ateizm onlar için bir din olabilir diyebiliriz.

Ama genel olarak ateizm de bir dindir şeklinde bir iddia ortaya atılamaz.

Sitelerde Paylaş

Din kelimesi arapça bir kelimedir. Dil bilginleri bu kelimenin arapça deyn kelimesinden türemiş olduğunu kabûl etmektedirler. Deyn: "Yükümlülük, belirli zamanda ödenmesi gerekli borç" anlamındadır. Buradan din'in: "Belirli zamanda ödenmesi gerekli borcun ödeme biçimini düzenleyen kurallar" olduğu anlaşılmaktadır. Bununla beraber din kelimesi, zaman içinde, bu tanımı pekiştiren semantik anlam kaymalarına uğramış ve: örf, âdet, durum, itaat, hüküm, ferman, yönetme-yönetilme, îtikat, tapınma gibi anlamlara da çekilmiştir. Deyyân da din'den türemiş olup "hüküm sâhibi" demektir. Ayrıca din kelimesine, Kur'ân'da 13 yerde geçen yevmü-d din gibi özel bir deyimde cezâ ve hesaplaşma anlamları da yüklenmiştir. Din kelimesinin lâtince karşılığı ise religio kelimesidir. Bu kelimenin kökünün, etimolojik açıdan, iki kaynaktan geldiği ileri sürülmüştür. Bunlardan biri relegere kelimesidir ki "itinâ ile muamele etmek", diğeri ise religare yâni "bir şeye bağlı kılmak" demektir. Bazı dil bilginlerine göre din'in otuzu aşkın farklı anlamı bulunmaktadır.

http://www.ozemre.co...d=274&Itemid=57

tarihinde gokmavi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ateizmin dine benzer bir inanç olabilmesi için, bir yaşam tarzı olması şart.

Onsuz ateizm bir din olamaz.

Ateizmi yaşam tarzı yapanlar var. Ateizm onlar için bir din olabilir diyebiliriz.

Ama genel olarak ateizm de bir dindir şeklinde bir iddia ortaya atılamaz.

Dinlerin 3 ortak noktası var:

1- Inanç, bir şeylere kanıtsız inanmak

2- Semboller

3- Ritüeller

Bu üçünden birine sahip olmayan bir din yok dünyada ve hiç bir zamanda olmadı.

Ateizm'de bunlardan hangisi var?

Yaşam tarzının dinlerle bir alakasını göremiyorum. Kendine müslüman, hristiyan, vs deyip envai çeşit yaşam tarzına sahip insanlar var. Ortak yaşam tarzları ancak küçük inanç gruplarında bir dereceye kadar görülebilir.

Sitelerde Paylaş

Arapcadan size ne? siz burda hangi dil ile konusuyor yazisiyorsaniz o dildeki DIN kelimesinin manasini referens alarak bu DIN denen belayi tartisin. Turkiyede din denince akla ne gelir , yada Turkiye ilahiyat fakultelerinde DIN nedir nasil ele alinir? DIN: yaratan, yaratanin emirleri ve yeryuzunde o yaratani temsil eden yada ondan aldigi emirleri o tanrinin yarattigi insanlara ve tum tabiata bidliren birisi yani peygamber. Unutmayin Yahudilerde krallara bizim memlekette Peygamber denir ama onlar peygamber falan degildir bunuda bildiririm. Ateizm dindir diyenler ise bilmem ne yemistir, ateizm DIN dnene seyin yeryuzunden kaybolmasi icin bilim ve mantigi kullanip halki aydinlatma ogretisidir. Ateizm ne siyasi bir ideolojidir nede bir DINdir.

Sitelerde Paylaş

Söyle düşündüm ateizm tanrıya inanmamaktır ve inanmak ve inanamamayı secmekde bir inançdır. Bence inançsız bir kimse olamaz.

Inanmamayı seçmek inanç ile yapılan bir eylem değildir. Uçan spagetti canavarının olmadığını düşünmem inanç nedeniyle değildir, rasyonel ve bilinçli bir karardır. Benzer şekilde Allah adlı bir Tanrının olmadığını düşünmem de inanç ile ilgili değildir.

Sitelerde Paylaş

Inanmamayı seçmek inanç ile yapılan bir eylem değildir. Uçan spagetti canavarının olmadığını düşünmem inanç nedeniyle değildir, rasyonel ve bilinçli bir karardır. Benzer şekilde Allah adlı bir Tanrının olmadığını düşünmem de inanç ile ilgili değildir.

İnanmamak da inanmaktır.

İnanmak kelime anlamı olarak "kesin bir tespit için yeterli veri olmadan sonuca varmak" demektir.

İnanmamak ise, "kesin bir tespit için yeterli veri olmadan olumsuz sonuca varmak" demektir.

Olumlu veya olumsuz, tanrıya inanmıyorsan, tanrıya inanan ile aranda fark yoktur.

Tanrının olmadığı rasyonel olarak bilinir.

O yüzden "tanrıya inanmamak" ateizm değildir. Teizmin eksi değerlisidir. (inanan +Teizm, inanmayan -Teizm)

İnanç motoru kullanarak tanrıya takınılacak her türlü tutum ateizm değildir.

Sitelerde Paylaş

Dinlerin 3 ortak noktası var:

1- Inanç, bir şeylere kanıtsız inanmak

2- Semboller

3- Ritüeller

Bu üçünden birine sahip olmayan bir din yok dünyada ve hiç bir zamanda olmadı.

Ateizm'de bunlardan hangisi var?

Yaşam tarzının dinlerle bir alakasını göremiyorum. Kendine müslüman, hristiyan, vs deyip envai çeşit yaşam tarzına sahip insanlar var. Ortak yaşam tarzları ancak küçük inanç gruplarında bir dereceye kadar görülebilir.

Dinler sandığınız kadar kesin inançlar değil.

İnançda her zaman şüphe vardır. En koyu Müslümanda bile şüphe vardır.

Semboller yalnız dinle ilgili değil. İnsan sembolleri her türlü etkinliklerinde kullanır.

Ritüeller de dinin devamından sorumludur ama yalnız dinlere özgü değildir.

Masonların da ritüelleri vardır, bazı ezoterik örgütlerin de vardır. Askeri kuruluşların da vardır. Hatta ordularda ritüellerin yanı sıra semboller de vardır.

Bu yazdıklarınız bütün dinlerde olabilir ama başka eğilimlerde de vardırlar.

Ateizmde de elbette vardırlar. Ateistin türüne gore değişir.

Hatta bir tür Tanrı inancını zorunlu kılan mason örgütlerinde bile ateizm tolere edilir ve bazı localarda kabul edilir.

Aslında ateizmi yaşamak bunlardan çok daha dindar olmak anlamına gelmelidir.

Bu forumda ateizmi yaşayan ateistler gördük. Onlar burada yaşayamadılar ama. Sayıları fazla değil belki ama onlar var.

Sitelerde Paylaş

İnanmamak da inanmaktır.

İnanmak kelime anlamı olarak "kesin bir tespit için yeterli veri olmadan sonuca varmak" demektir.

İnanmamak ise, "kesin bir tespit için yeterli veri olmadan olumsuz sonuca varmak" demektir.

Olumlu veya olumsuz, tanrıya inanmıyorsan, tanrıya inanan ile aranda fark yoktur.

Tanrının olmadığı rasyonel olarak bilinir.

O yüzden "tanrıya inanmamak" ateizm değildir. Teizmin eksi değerlisidir. (inanan +Teizm, inanmayan -Teizm)

İnanç motoru kullanarak tanrıya takınılacak her türlü tutum ateizm değildir.

Bende bu yüzden inanmamak yerine rasyonel ve bilinçli bir karar sonucu ulaşılan düşünce diye anlataya çalıştım.

Sitelerde Paylaş

Bende bu yüzden inanmamak yerine rasyonel ve bilinçli bir karar sonucu ulaşılan düşünce diye anlataya çalıştım.

Aslında düşünce de güçsüz kalıyor.

Bak bu terimleri güçlü ve yerinde kullanmazsan teistler ve non teistler (seni ateist farzederek yazıyorum) kullandığın terimleri maniple ederler.

Düşünce çok kolay maniple edilecek bir terim.

Tanrının olmadığı ortada zaten.

Bu durumu düşünce ile anlatırsan, 1000 doları 1 dolar yaparsın.

Bu işte kesinlik var çünkü.

Tanrı diye bir şey yok.

Bu kesin.

Kesinden de öte.

Çok güçlü bir gerçek bu.

Sitelerde Paylaş

Dinler sandığınız kadar kesin inançlar değil.

İnançda her zaman şüphe vardır. En koyu Müslümanda bile şüphe vardır.

Semboller yalnız dinle ilgili değil. İnsan sembolleri her türlü etkinliklerinde kullanır.

Ritüeller de dinin devamından sorumludur ama yalnız dinlere özgü değildir.

Masonların da ritüelleri vardır, bazı ezoterik örgütlerin de vardır. Askeri kuruluşların da vardır. Hatta ordularda ritüellerin yanı sıra semboller de vardır.

Bu yazdıklarınız bütün dinlerde olabilir ama başka eğilimlerde de vardırlar.

Ateizmde de elbette vardırlar. Ateistin türüne gore değişir.

Hatta bir tür Tanrı inancını zorunlu kılan mason örgütlerinde bile ateizm tolere edilir ve bazı localarda kabul edilir.

Aslında ateizmi yaşamak bunlardan çok daha dindar olmak anlamına gelmelidir.

Bu forumda ateizmi yaşayan ateistler gördük. Onlar burada yaşayamadılar ama. Sayıları fazla değil belki ama onlar var.

Sayın Hacı,

Konu inançların katılığı veya bir takım başka hareketlerin sembol ve ritüellere sahip olması değil. Kimi Japon şirketleri de bu 3 özelliğe sahiptir ama din değildir ancak tüm dinler bu 3 özelliğe sahiptir.

Ateizmin din olarak tanımlanabilmesi için (bence) bu 3 özelliğe sahip olması gerekir. Ateizm bu özelliklerden hiç birisine sahip değildir. Eğer sahiptir diyorsanız bana ateistlerin ortak ritüellerinden ve sembollerinden bir kaç örnek vermenizi rica ediyorum.

Sitelerde Paylaş

Arapcadan size ne? siz burda hangi dil ile konusuyor yazisiyorsaniz o dildeki DIN kelimesinin manasini referens alarak bu DIN denen belayi tartisin. Turkiyede din denince akla ne gelir , yada Turkiye ilahiyat fakultelerinde DIN nedir nasil ele alinir? DIN: yaratan, yaratanin emirleri ve yeryuzunde o yaratani temsil eden yada ondan aldigi emirleri o tanrinin yarattigi insanlara ve tum tabiata bidliren birisi yani peygamber. Unutmayin Yahudilerde krallara bizim memlekette Peygamber denir ama onlar peygamber falan degildir bunuda bildiririm. Ateizm dindir diyenler ise bilmem ne yemistir, ateizm DIN dnene seyin yeryuzunden kaybolmasi icin bilim ve mantigi kullanip halki aydinlatma ogretisidir. Ateizm ne siyasi bir ideolojidir nede bir DINdir.

Islam Arap dini ve dini terimlerin neredeyse tamamımın kökeni Arapça. Bu nedenle Arapça önemli. Din kelimesi dinlemekle alakalı değildir, bu bizim tasavvufcuların sevgi dini İslam fantezilerinin bir yansımasıdır.

tarihinde gokmavi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...