Jump to content

Doğadaki yasalar Allah'ın olmadığının kanıtı değilmidir

Recommended Posts

bu benim soruma cevap değil

sorumun cevabı şu:

herşeyi bilen ve gücü herşeye yeten bir Alimi Küllişey bir Kadiri Küllişey yaratır yaratıyor

çünkü yapılan herşey mükemmel kör tesadüfe havalesi mümkündeğil

hayattar nebatat ve hayvanata bakın cansız akılsız şuursuz sebebplerden icadı inşaası mümkün değil demek hayatı veren var

kendi kendini icad ve yaratma ise boş bir kandırmacadan ibaret

geriye bir ihtimal kalıyor

herşeyi bilen ve gücü herşeye yeten bir Alimi Küllişey bir Kadiri Küllişey yaratır yaratıyor

aksini isbat edebilecek yoksa sizi inanmayı seçmeye davet ediyorum

yok varsa buyrun isbat etsin

ama edemez şimdiye kadar kimsede edememiş o yüzden inadı bırakın

Erkeğe çocuk emzirecek meme koyan bir ahmaktan mükemmel işler bekliyorsun

Sitelerde Paylaş
  • İleti 71
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Şu evrende mükemmel olan ne var ki?

HERŞEY

BAKIN vücudunuzdaki 75 milyar hücre mükemmel kusursuz çalışıyor

ayak tırnağınızdan başınızdaki saça kadar her organ ve dokunuz mükemmel bir sistemin parçası

kanınızda ph değeri 7.35 ile 7.45 i hiç aşmıyor

kan hücrelerinizi sayısı mikrogramlık hormonlarınız hep belli değerler arasında seyrediyor

herhangibir mikrop aldığınızda vücudunuz alarma geçiyor savunma hücreleriniz artıyor yabancı cisim tanımlanıp yokediliyor

ağzınıza koyduğunuz her lokma için saniyeler içinde sindirim sisteminizde uygun enzimler salgılanmaya başlıyor

patates yerseniz farklı kebap yerseniz farklı enzimler yemek gelmeden salgılanıyor

işin ilginç tarafı bunu akılsız şuursuz hücreler sürekli yapıyor

ve biz aklımızla bile müdahale edemiyoruz

demek onlar herşeyi bilen ve gücü herşeye yeten bir Alimi Küllişey bir Kadiri Küllişey in emriyle

işliyorlar çalışıyorlar

çok basit anlarttım bunu bitkiler hayvanlar ve diğer canlılar için 1000le 100binle çarpın mükemmelliği anlayabilirsiniz

Sitelerde Paylaş

HERŞEY

ayak tırnağınızdan başınızdaki saça kadar her organ ve dokunuz mükemmel bir sistemin parçası

kan hücrelerinizi sayısı mikrogramlık hormonlarınız hep belli değerler arasında seyrediyor

herhangibir mikrop aldığınızda vücudunuz alarma geçiyor savunma hücreleriniz artıyor yabancı cisim tanımlanıp yokediliyor

ağzınıza koyduğunuz her lokma için saniyeler içinde sindirim sisteminizde uygun enzimler salgılanmaya başlıyor

patates yerseniz farklı kebap yerseniz farklı enzimler yemek gelmeden salgılanıyor

demek onlar herşeyi bilen ve gücü herşeye yeten bir Alimi Küllişey bir Kadiri Küllişey in emriyle

işliyorlar çalışıyorlar

çok basit anlarttım bunu bitkiler hayvanlar ve diğer canlılar için 1000le 100binle çarpın mükemmelliği anlayabilirsiniz

Kuranda hangi ayette bunlar ..başlarına ayet numaralarını yazabilirmisin?

Sitelerde Paylaş

HERŞEY

işliyorlar çalışıyorlar

Sizlerin mükemmellik anlayışında bir sorun var herhalde.

Mükemmel dediğiniz insanı basit bir canlı olan bazı virüs ve bakteriler bile kısa zamanda tahtalıköye gönderebiliyorlar.

5 dakika nefes almadan duramıyorsun bile. Bu mu mükemmellik?

75 milyar hücre mükemmel çalışıyormuş, nerede çalışıyor, en ufak bir şeyde sorun çıkarmaya başlıyorlar, 60-70 yılda da ıskartaya çıkıyorlar.

Sitelerde Paylaş
anadolu

Erkeğe çocuk emzirecek meme koyan bir ahmaktan mükemmel işler bekliyorsun

bozuk plak gibi her konuya aynı iletiyi yazıyorsun uysada uymasa da

Cenabı Hak yarattığı çoğu şeyi sebebpler ler ekseninde yaratmış

bu nedenle meme dokusu az da olsa erkekde de olması gerkiyor çünkü sistem bunu gerektiriyor

insanın yaratılışında da ana rahminden doğuma kadar belli bir sistemde yaratılıyor

Kurandaki Alak suresinde bugün yeni keşfedilen embryolojik aşamalar mucizane bir bir sayılmış

bakıp öğrenebilrsin

Sitelerde Paylaş
sağduyu

Sizlerin mükemmellik anlayışında bir sorun var herhalde.

Mükemmel dediğiniz insanı basit bir canlı olan bazı virüs ve bakteriler bile kısa zamanda tahtalıköye gönderebiliyorlar.

75 milyar hücre mükemmel çalışıyormuş, nerede çalışıyor, en ufak bir şeyde sorun çıkarmaya başlıyorlar, 60-70 yılda da ıskartaya çıkıyorlar.

herşeyin bir hikmeti var bildiklerim:

bu şu demek ayağını denk al dünyada ebedi kalmayacaksın ve gayet acizsin zayıfsın

vücudunun idaresinden bile hem bihabersin hem acizsin

gururu bırak bir basit mikropla bile hemen ölebilirsin Cenabı Hakka inan firavunluğu bırak

balinalar 20 30 dk nefes almadan yaşıyor balıklar suda nefes alıyor demek senin vazifen onlardan farklı

onlar Cenabı Hakkın bir sanatı sen bu sanatı görmeye anlamaya mükellefsin

75 milyar hücre mükemmel çalışıyormuş, nerede çalışıyor, en ufak bir şeyde sorun çıkarmaya başlıyorlar, 60-70 yılda da ıskartaya çıkıyorlar

yaz güze ve kışa değiştiği gibi insanda yaşlanmaya başlıyor

"Ey nefis! Ölümden ürküp, kabirden korkup, başını çevirme; merdâne kabre bak, dinle ne talep eder. Erkekçesine ölümün yüzüne gül; bak, ne ister. Sakın gâfil olup ikinci adama benzeme.

Ey nefsim! Deme, "Zaman değişmiş, asır başkalaşmış; herkes dünyaya dalmış, hayata perestiş eder, derd-i maîşetle sarhoştur." Çünkü, ölüm değişmiyor; firâk bekâya kalbolup, başkalaşmıyor. Acz-i beşerî, fakr-ı insanî değişmiyor; ziyâdeleşiyor. Beşer yolculuğu kesilmiyor, sürat peydâ ediyor.

Hem deme, "Ben de herkes gibiyim." Çünkü, herkes sana kabir kapısına kadar arkadaşlık eder. Herkesle musîbette beraber olmak demek olan teselli ise, kabrin öbür tarafında pek esassızdır.

Sitelerde Paylaş

herşeyin bir hikmeti var bildiklerim:

bu şu demek ayağını denk al dünyada ebedi kalmayacaksın ve gayet acizsin zayıfsın

vücudunun idaresinden bile hem bihabersin hem acizsin

gururu bırak bir basit mikropla bile hemen ölebilirsin Cenabı Hakka inan firavunluğu bırak

Ya daha demin mükemmel falan diyordun, ne oldu, bir mesaj sonra aciz ve zayıf olduğunu mu anladın?

balinalar 20 30 dk nefes almadan yaşıyor balıklar suda nefes alıyor demek senin vazifen onlardan farklı

onlar Cenabı Hakkın bir sanatı sen bu sanatı görmeye anlamaya mükellefsin

O zaman balinalar insandan daha mı mükemmel?

75 milyar hücre mükemmel çalışıyormuş, nerede çalışıyor, en ufak bir şeyde sorun çıkarmaya başlıyorlar, 60-70 yılda da ıskartaya çıkıyorlar

yaz güze ve kışa değiştiği gibi insanda yaşlanmaya başlıyor

"Ey nefis! Ölümden ürküp, kabirden korkup, başını çevirme; merdâne kabre bak, dinle ne talep eder. Erkekçesine ölümün yüzüne gül; bak, ne ister. Sakın gâfil olup ikinci adama benzeme.

Ey nefsim! Deme, "Zaman değişmiş, asır başkalaşmış; herkes dünyaya dalmış, hayata perestiş eder, derd-i maîşetle sarhoştur." Çünkü, ölüm değişmiyor; firâk bekâya kalbolup, başkalaşmıyor. Acz-i beşerî, fakr-ı insanî değişmiyor; ziyâdeleşiyor. Beşer yolculuğu kesilmiyor, sürat peydâ ediyor.

Hem deme, "Ben de herkes gibiyim." Çünkü, herkes sana kabir kapısına kadar arkadaşlık eder. Herkesle musîbette beraber olmak demek olan teselli ise, kabrin öbür tarafında pek esassızdır.

Az önce mükemmel diye öve öve bitiremediğin 75 milyar hücre bir anda yerle bir oldu.

Size din adına anlatılan her şeyi hiç düşünmeden kabul ediyorsunuz, biri çıkıyor, "İnsana bak, ne kadar mükemmel." diyor, hiç düşünmeden kabul ediyorsunuz. Gerçekten merak ediyorum, o beyni neden taşıyorsunuz, kullanmadıktan sonra.

Şuraya beynini kullanan bir tane müslüman gelse dişimi kıracağım ya. Her gelenin ezberletilenleri tekrarlamaktan başka bir şey yaptığı yok.

Sitelerde Paylaş

Bir defa sağduyu dostum müslümanlar beynini kullanamaz kullanmamalı, çünkü kurana aykırı, allah onlara kalp vermiş, asla beyninizi kullanın dememişken beyni kullanırlarsa cehenneme giderler maazallah.

Harbi bir yaratıcı düşünme organı yarattığını bilmeyip birde dolaşım sisteminin merkez organıyla düşünülür zannederken nasıl kafayla bunun var olduğuna inanılır. Zekayı nabızdan mı ölçerler acep. en heyecanlı en zeki.

Sevgi saygımla...

Sitelerde Paylaş

siz bir insan denizde nefes alamıyor

at kadar hızlı koşamıyor

maymun gibi ağaçlarda zıplayamıyor diye

bak gördünmü hani insan mükemmelmiş? derseniz

sizin akıl sağlığınızdan şüphe ederim

benim dinime göre

insanda maddi bedenle birlikte manevi bir bedende vardır

ruh vardır akıl hissiyat nefis vardır benlik vardır irade vicdan ve diğer cihazlar vardır

siz

"ben bunların hiçbirini tanımam insan düşünebilen bir hayvandır ve başka bir özelliği de yoktur"

derseniz kendinizi de o katagoriye sokarsanız buna da bir itirazım yok

ama ben öyle düşünmüyorum meseleye farklı bakıyorum

Sitelerde Paylaş

Önce kendi akıl sağlığından şüphelenmelisin.

Şu aşağıdaki sözlerin tamamen inançsal ve gerçekdışı, bilimle örtüşmeyen masalları var kabulünüzdür.

benim dinime göre

insanda maddi bedenle birlikte manevi bir bedende vardır

ruh vardır akıl hissiyat nefis vardır benlik vardır irade vicdan ve diğer cihazlar vardır

Yani tamamen inanç içeren akıl sağlığı olan birinin kabul etmesi imkansız savlar.

E napcaz şimdi, dinin diyor diye hayali masalları kabul mü edelim?

Niye kafayımı yedik?

Öyle akıl dışıki yazdıklarınız farkınd değilsiniz.

maneviyat tamamen inanmak dediğimiz, beynin bir düşünce karşısında onu kabul veya reddi şeklinde düşünce üretmesidir.Akıl beynin işlev durumudur,hissiyat (duygular) keza yine beynin duyular yolu ile aldığı bilgilerle hormonları harekete geçirerek salgılattığı biyokimyasal işlemlerdir.Nefis yine arzular, isteklerki bunlarda vücudun ihtiyaçları doğrultusunda beyinde gelişen düşünme ve duygularla verdiği bir karar süreci.Benlik, tamamen beyinden kaynaklı varlığımızı fark etme farkındalığımız.İrade beynin aldığı karar mekanizmaları,vicdan iyi-kötü-doğru-yanlış gibi tanımlamalarda duygu ve düşüncelerle empati yeteneğidir beynin. Düşünce üretme.Hepsi somut, biyokimyasal süreçler. denetim ve yönetim olarakta ana kaynak beyin.

Ruh ise koca bir yalan. Bilimdışı, akıl dışı uydurma bir inançsal kabul.

beyinden habersiz tanrının inanmaktan başka çaresi olmayan bilgi eksikliğiyle neden bahsettiğinden habersiz kulları.Kalple düşünmeye kalkmayın boşa, beyniniz pas tutmuş.

Sevgi saygımla...

tarihinde e-teist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ruhun varlığı konusunda para psikologlar ve çeşitli bilim adamları ciddi araştırma ve yayınlar yapmışlardır.

Biz bunlardan kaçınılmaz bilimsel gerçekleri yansıtan bazı önemli tesbitleri özetleyeceğiz.

a. Telepati: Amerika, ilk atom denizaltısını (Natilus'u) denize indirirken, ilk kez askerî bir disiplin altında 13.000 millik mesafe içinde ve deniz altında telepatiyi bilimsel gerçeğiyle ispatlamıştır. Bunun dışında anne ile bebek arasında hatta büyümüş çocuklar arasındaki telepati kesinlikle bilimsel hüviyet kazanmıştır.

b. Ruhî telkin : Bunun bir sonucu olan hipnoz, uyutma olayı da en kesin deneylerle ispatlanmıştır.

Bir insan, karşısındaki insana madde ötesi etki yaparak onun maddesel biyolojisini etki altına alabilmektedir.

c. Telkinle zihin okuma olayı: Einstein ve Freud'un birlikte oldukları, Newyork'taki bir evde; Messing tarafından ispatlanmıştır. Bilimsel bir araştırma amacıyla yapılan deneyde Messing, Freud'un zihninden geçenleri Einstein'in hakemliği ve şahitliği içinde bilmiş ve bu iki ünlü bilim adamını hayretler içinde bırakmıştır.

d. Rüyalar: Bazı bilim adamlarının hâlâ beyin işlemi saydıkları rüyaların üç yönü. insandaki ruh varlığı gerçeğini kesinlikle ispatlar:

1. Geleceği açıkça belirten rüyalar.

2. Hiç gitmediğimiz yerleri önceden rüyada görme ve rüyadaki iç spikerin bize verdiği izahlar.

3. Bir günlük bebeğin uyurken gülmesi: Bu olay; rüyaların gündüz yaptıklarımızın tekrarıdır tezini tamamen yok etmektedir.

Bebekler gündüz ancak 25 - 40 günlükken gülerler. Halbuki doğduğu günden itibaren rüyasında gülmeye başlar.

e. Ölüm anı yaklaşınca ortaya çıkan zihnî zindelik: En ağır hastalıklara yakalananlar bile günden güne eriyerek ve ızdırap çekerek son saatlerine geldiklerinde; ani bir zihnî zindeliğe kavuşur. Hafıza berraklasır. Acılar diner, adeta tükenen madde üzerinde, ruh kendi zindeliğini aşikar bir şekilde beyan eder.

Ölüm; adi maddesel bir o!ay olsaydı; duygular ve zihin yavaş yavaş sönüp bir perde gibi kapanırdı.

Ölüm sırasında göz bebeklerinin genişlemesi adi bir felç olayı değildir. Norovejetalif sinir dengesi sıradan bir felç yapsaydı göz bebekleri daralırdı. Bu genişleme göremediklerinin özlemiyle birlikte- oluşur.

f. Ani yeteneklerin belirmesi: Ruh konusunda başka bir gerçek de, birçok insanlarda beyin gelişmesi ve eğitimiyle izah edilemeyen ani yeteneklerin belirmesi (resim ve şiir gibi) ve bilmediği dilleri, görmediği ailelerin öykülerini hatırlamasıdır. Parapsikologlar bu olaylara Reenkarnasyon (ruhun beden değişmesi) derler, ancak bu yorum yanlıştır. Ruhun bir bedenden diğerine intikale ihtiyacı yoktur. Bu olaylar ruhun bir başka ruhla kısa devre alış verişi anlamına gelmektedir.

Ruhun varlığı konusunda pek çok ilginç müşâhadeler olmuştur. Biomanyetik alan, telekinezi (uzaktan bir cisme etki yapma)...

Ölümden dönenlerin ölüm anını anlatma öyküleri hep ruh konusunda net olaylardır. Ancak unutmamak gerekir ki; insanların tüm zihinsel yeteneklerini ve duygusal ilgilerini hâlâ insan beynine mal edenler vardır. Bir çok ruhsal olayları esrarengiz beyin dalgaları ile izah etme çabaları sürüp gitmektedir.

Bunlar için verilecek cevap beyin ameliyatları sonucu ortaya çıkan gerçeklerdir.

Bazı büyük beyin tümörlerinde, beyindeki hareket merkezi dışında büyük bir bölüm (beynin üçte birine yakını) alınmaktadır. Bu durumda insanın zihnî yeteneklerinde kayda değer önemli değişme olmamaktadır. Eğer beyin tümüyle zihni koordine etse, yönetse idi; bu ameliyatlardan sonra ruhsal yeteneklerimizin büyük ölçüde yok olması gerekirdi.

Beynin ön ve yan ön lobları zekâ merkezi diye tanımlanmış, bu ameliyatlardan sonra bu lobların tamamen alınması halinde ciddi bir zekâ problemi ortaya çıkmamıştır.

Yeni araştırmalar bu bölgelerin kompitür görevi yapan uyum merkezleri olduğunu ispatlamıştır. Ameliyatlarından sonra bu görevi diğer bölgelerin ele aldığı anlaşılmıştır.

Şu halde bilimsel olarak şu yargılara varmak yerinde olacaktır:

a) İnsanda madde ötesi yetenekler vardır. Bunları vücudun maddesel yanı ile izah mümkün değildir.

İnsanın, insanlığını ispatlayan; sevgi, san'at, telkin, önsezi, telepati yönleri onda madde ötesi bir yanın olduğu gerçeğini doğrular.

e-teist yorumlarını alayım sonra bende birşeyler yazarım :)

Sitelerde Paylaş

Metafizik ne zaman bilim oldu dostum. Kanıtlanmış değil metafiziksel savlar sunuyorsun. Kısa ve öz. İşe yaramaz kopyala yapıştır ruh masalın. Yani bir inançsal savı bir başka inançsal genel olarak kabul yada ispat edilmeyen olaya dayandırmaya çalışman işe yarmıyor.

Sen zaten sadece bişiler yazabiliyon , azda altını doldurabilir olsun savların. ;)

Sevgi saygımla...

Sitelerde Paylaş

Bak dostum ruhun bilimsel gösterilmesi isbatı zaten dinsizliği ortadan kaldıracak dünya imtihanının sonlandıracak buluş olurdu

halbuki din akla kapı açar düşünmeye sevkeder imtihanın özelliği bu

elbette manevi tarafımızla inanıyoruz ancak RUH konusu sadece biz müslümanların değil

dünyadaki 15milyar insanın (hristiyan budist yahudi vb) çoğunun inandığı bir olgu

şimdi bu kadar insan yanılıyor siz bir avuç ateist gözümüzle görmedik inanmayız diyorsunuz

ne kadar mantıklı aklına havale ediyorum

bak bazı rüyalar bir nevi ruhun bedenden geçici ayrılışlarıdır

her insan inanan inanmayan farketmez geleceğe dair rüyalar görüyor ve rüyamda görmüştüm diyor

tıpta bile bu dejavu olarak isimlendirilmiş araştırılmış bir konudur

hatta ben çocukken annem bile 40km ötede bir evimizde olup biteni rüyasında görmüştü

babama dedi git bak o evde hırsız gördüm

ertesi gün babam baktıki eve hırsız gelmiş kapıyı zorlamış açmaya çalışmış açamamış kilidi bozup gitmiş

yani annem sıradan bir insan çok dindar bile sayılmaz bu örneği 1000le yüzbinle çarp

bu tür olaylar sürekli olyor

bilim bir açıklama getirebilyormu? hayır

demek insanda maddi bedenden ayrı bir de manevi beden vardır

tarihinde dr.Kemal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bak dostum ruhun bilimsel gösterilmesi isbatı zaten dinsizliği ortadan kaldıracak dünya imtihanının sonlandıracak buluş olurdu

halbuki din akla kapı açar düşünmeye sevkeder imtihanın özelliği bu

elbette manevi tarafımızla inanıyoruz ancak RUH konusu sadece biz müslümanların değil

dünyadaki 15milyar insanın (hristiyan budist yahudi vb) çoğunun inandığı bir olgu

şimdi bu kadar insan yanılıyor siz bir avuç ateist gözümüzle görmedik inanmayız diyorsunuz

ne kadar mantıklı aklına havale ediyorum

bak bazı rüyalar bir nevi ruhun bedenden geçici ayrılışlarıdır

her insan inanan inanmayan farketmez geleceğe dair rüyalar görüyor ve rüyamda görmüştüm diyor

tıpta bile bu dejavu olarak isimlendirilmiş araştırılmış bir konudur

hatta ben çocukken annem bile 40km ötede bir evimizde olup biteni rüyasında görmüştü

babama dedi git bak o evde hırsız gördüm

ertesi gün babam baktıki eve hırsız gelmiş kapıyı zorlamış açmaya çalışmış açamamış kilidi bozup gitmiş

yani annem sıradan bir insan çok dindar bile sayılmaz bu örneği 1000le yüzbinle çarp

bu tür olaylar sürekli olyor

bilim bir açıklama getirebilyormu? hayır

demek insanda maddi bedenden ayrı bir de manevi beden vardır

Dünya nüfusu ne zaman 15 milyar oldu? Başka gezegenlerden göç falan mı aldı?

Dinsizlik ortadan kalksın, herkes cennete gitsin, fena mı? Cennette yer kalmayacağından mı endişeleniyorsun? Neden sen ve putun ille de insanların sonsuza kadar yakılmasını istiyorsunuz? Sadist falan mısınız? Umarım içindeki bu sadistliği dindirmek için kedi falan yakmıyorsundur sobada.

Ama olmaaaz, senin put bir kere yemin etmiş cehennemi insanlarla dolduracağına dair. Dört gözle insanları yakacağı günü bekliyor. Ancak yanan insanları görünce mutlu olacak herhalde.

Sitelerde Paylaş

Sağduyu nickli vatandaş

lütfen benimle muhatap olma bana soru sorma

bana karşı yazı yazma benim yazılarıma yorum yapma

benim yorumlarıma soru sorma

benim cevaplarıma yorum yapma ve soru sorma

benden herhangibir konu hakkında izahat isteme

benim açtığım ve belki ileride açabileceğim herhangibir konu başlık vb durumda da herhangibir yorum yapma

cevap yazma soru sorma yazılarına sorularına cevap bekleme

ALLAH CC RIZASI İÇİN BENİMLE MUHATAP OLMA SANKİ FORUMDA BEN YOKMUŞUM GİBİ DAVRAN

lütfen benimle muhatap olma

Sitelerde Paylaş

Sağduyu nickli vatandaş

lütfen benimle muhatap olma bana soru sorma

bana karşı yazı yazma benim yazılarıma yorum yapma

benim yorumlarıma soru sorma

benim cevaplarıma yorum yapma ve soru sorma

benden herhangibir konu hakkında izahat isteme

benim açtığım ve belki ileride açabileceğim herhangibir konu başlık vb durumda da herhangibir yorum yapma

cevap yazma soru sorma yazılarına sorularına cevap bekleme

ALLAH CC RIZASI İÇİN BENİMLE MUHATAP OLMA SANKİ FORUMDA BEN YOKMUŞUM GİBİ DAVRAN

lütfen benimle muhatap olma

Çok beklersin, senin gibi boş adamlar olmasa dinin insana neler yaptığını aklı başında insanlara nasıl gösteririm?

Sen dinin insanı ne hale soktuğunun iyi bir örneğisin. Aslında senin yazdıklarına cevap yazmama bile gerek yok, sen ben olmadan da gayet güzel kendini rezil ediyorsun.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...