Jump to content

Din ve Ahlak Çelişkisi

Recommended Posts

Ahlak'ın ancak din ile elde edilebileceğini iddia eder bazı dindarlar. Bende tersinin gerçek olduğunu düşünürüm. Bir arkadaş oturmuş güzel bir şeyler yazmış. Benim düşüncelerime tercüman olmuş. Bende paylaşayım dedim:

Din: Doğru olan şey ne olursa olsun, emredileni yapmaktır.

Ahlak: Emredilen şey ne olursa olsun, doğru olanı yapmaktır.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 213
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Yorumun beni destekliyor farkında mısn bilmem ama herkes kendi aklına göre kural cıkarırsa nasıl toplum olacaz

Mesela Galatasaray bir topluluk ve camia. Bunlar nasıl bir topluluk olmuşlar, nasıl yönetim kuruyorlar, nasıl örgütleniyorlar, nasıl kurallar koyabiliyorlar, doğru ve yanlışı nasıl belirliyorlar?

Sitelerde Paylaş

Yorumun beni destekliyor farkında mısn bilmem ama herkes kendi aklına göre kural cıkarırsa nasıl toplum olacaz

Insanlar, mesela kendilerine yapilmasini istemedikleri bir seyi baskalarina da yapmazlar ise pek kural olmadan da toplum olunur. Insanlar eger akilli ve rasyoneller ise baskalarina zarar verecek bir seyi sirf kendi cikarina hizmet ediyor diye kabul etmez.

Sitelerde Paylaş

Beyniniz yeterince köreldiyse;

sakal bırakmak ahlaklı bir davranıştır. çünkü 1400 yıl önce yaşamış çöl bedevisi sakal bırakmıştır. o bıraktıysa bi hikmeti vardır.

iki tane genç insanın birbirlerini görüp hoşlanması ahlaksız bir davranıştır. çünkü kutsal kitap böyle diyor.

bir adamın 9 yaşında bir kızla evlenmesinde sakınca yoktur. çünkü kutsal kitapta sınırlandırılmamıştır hatta talak 4 ile onay verildiğini de çıkarabiliriz.

kölelik ahlaksız bir davranış değildir. herkes bir köleye sahip olup istediği gibi kullanıp satabilir. çünkü kutsal kitapta yasaklanmamıştır.

kadına şiddet ahlaksız bir davranış değildir. kendinize itaat etmesinden korkuyorsanız ağzını yüzünü yamultabilirsiniz.

kuzen evliliği ahlaksız bir davranış değildir. çünkü allah ortaçağ arabına hala kızlarını teyze kızlarını helal kılmıştır. o ne güzel ayettir öyle.

40 derecede korkutucu siyah masa örtüsünü kafaya geçirmek ahlaklı bir davranıştır. çünkü normal bayanlar erkeklerin cinsel organını kaldırır. bu da allahı üzer.

iki erkeğin çocukluğundan beri eşcinsel olması ahlaksız bir davranıştır. çünkü kutsal kitapta ne kadar ahlaksız oldukları yazıyor.

benzin zammına itiraz etmek de ahlaksız bir davranıştır. çünkü baştaki lider dindardır ve ne diyosa "he" denmelidir.

dinden çıkanı öldürmek ahlaklı bir davranıştır. çünkü buharide öyle yazıyor.

Sitelerde Paylaş

Ahlak'ın ancak din ile elde edilebileceğini iddia eder bazı dindarlar. Bende tersinin gerçek olduğunu düşünürüm. Bir arkadaş oturmuş güzel bir şeyler yazmış. Benim düşüncelerime tercüman olmuş. Bende paylaşayım dedim:

Din: Doğru olan şey ne olursa olsun, emredileni yapmaktır.

Ahlak: Emredilen şey ne olursa olsun, doğru olanı yapmaktır.

yanlış !

Din: zaten doğru olan şeyi görmek, kabul edip kabullenmektir...

Ateizm: işine geldiği gibi ahlakı yorumlamaktır ve kabullendirmektir !

düşünün ..ateist bir dünyada her kafadan bir ses çıkacak ahlak denen şeyi herkes kendince yorumlayacaktı...

"kime göre neye göre ahlaklı ahlaksız" diyeceklerdi, zira senin için ahlaksız olan benim için ahlaksız olmak zorunda değil..

tarihinde Vicdanımın Sadakası tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu ateistler belli şartlar sağlanırsa 4 eş alabilmeye ruhsat veren(farz değil) dini ahlaksızlık ile suçlarken, istediği kadar kadın veya erkekle yatabilmeyi ahlaklı çağdaş bir uygulama olarak görür.

Bunlar birbirlerinin eşlerine sarılıp dans etmeyi ahlaklı ama bir kadının kocasından başka kimseye elini uzatmaması ahlaksızlık olarak görürler.

Ahlak kıstaslarımız çok farklı.

Sitelerde Paylaş

yanlış !

Din: zaten doğru olan şeyi görmek, kabul edip kabullenmektir...

Ateizm: işine geldiği gibi ahlakı yorumlamaktır ve kabullendirmektir !

düşünün ..ateist bir dünyada her kafadan bir ses çıkacak ahlak denen şeyi herkes kendince yorumlayacaktı...

"kime göre neye göre ahlaklı ahlaksız" diyeceklerdi, zira senin için ahlaksız olan benim için ahlaksız olmak zorunda değil..

Doğru , sonuçta ahlakın çıkış noktası insandır.

Ahlak konusunu değerlendirenler buradan bir keyfilik çıkacağını, ortak değerler çıkamayacağını öne sürüyorlar ki bu yanlıştır.

Keyfilik çıkacağını düşünenler eksik bilgiye sahipler.

İnsanlar doğru yanlışı neye göre üretirler?

İnsanlar doğru yanlışı, kendi yarattıkları organizasyonların gerçek gelişimine, büyümesine göre belirlerler.

Ailelerimiz mesela bizim kurduğumuz bir organizasyondur, ülke, devlet vs. bunlarda bizim ait olduğumuz organizasyonlardır.

Hatta en geniş anlamda tüm insanlık bizlerin kendimizi ait hissettiğimiz organizasyonlardır.

İşte tüm bu organizasyonlarımızı, benliklerimizi var eden, büyüten, geliştiren şeyleri iyi, tam tersi şeyleri de kötü olarak değerlendiririz.

Mesela Galatasaray bir organizasyondur ve tüm Galatasaraylılar bilir ve kabul eder ki , Galatasaray'ın başarılı olması ve büyümesi için futbolcuların iyi çalışması gereklidir. O yüzden antrenmana düzenli çıkmak iyidir. Antrenmandan kaytarmak kötüdür.

Sitelerde Paylaş

Din olmadan ahlak kurallarını nasıl belirleyecez ateizmde herkesin görüşü kendine ve aynı olmak zorunda degil ve toplumda 7 milyar tane farklı ahlak kuralı olacak toplumsal sıkıntı olmaz mı

Din olmadan tekerleği bulamazdık alimallah, din olmadan twitter'ı nasıl keşfederdi bu dünyalı sms atamazdık okeye dördüncüyü icad edemezdik hatta bakkala bakkal demeyi bile akıl edemezdik.

Bu ateistler belli şartlar sağlanırsa 4 eş alabilmeye ruhsat veren(farz değil) dini ahlaksızlık ile suçlarken, istediği kadar kadın veya erkekle yatabilmeyi ahlaklı çağdaş bir uygulama olarak görür.

Bunlar birbirlerinin eşlerine sarılıp dans etmeyi ahlaklı ama bir kadının kocasından başka kimseye elini uzatmaması ahlaksızlık olarak görürler.

Ahlak kıstaslarımız çok farklı.

Dans mı ? Evet ya büyük ahlaksızlık, siz islami forumlarda böyle mevzulardan bahsediyosunuz heralde ''Varya atayızlar kadınlı erkekli dans ederlermiiiiş'' gerçekten ahlaktan anladığımız şeyler çok farklı, mesela müslüman ülkemizin müslüman halkı arasında iş ahlakı nadir görülen bir ahlak türü, dansla diskoyla ahlak kıstası olmaz.

Birde sürekli birileriyle yatıp kalktığımızdan bahsetmişsin, kaç ateistin istatistiği var elinde ? Ben birsürü müslüman gördüm gizli ayrı ev açan, kadınlara laf atan taciz eden tecavüz eden, sen kaç ateist vakasına rastladın ?

Demek ki neymiş ahlak yazılı emirle öğrenilmezmiş, nekadar cehalet okadar pislik, cehaletin hangi kesimde olduğuda aşikar, sen ateistin birbirleriyle dans etmelerini bi geçte adam ol.

Sitelerde Paylaş

ateizm insan ahlakını olumsuz yönde etkilemekte...

yaşamak için ölmeyi emreden bir zihniyeti var..

insan hayvanı ne derece ahlaklı olabilir ki ?!

bknz: lenin apo vb.

lenin sanki müslümandı, sanki apo müslümandı...

zaten Türkiye'ye bakın nerde pislik çıkıyorsa hep ateizmin başının altından çıkıyor..

pkk sol bir örgüt olup apo başları ateisttir.

gezi'de yakıp yıkanlar , sanalda ateistin dibi gibi görünen ama reel hayatta kandil simidi dağıtıp gezi iftarı düzenleyenler solcu/ateistlerden başkası değildir...

"dini sömürmeyin din üzerinden siyaset yapmayın" deyip sonra da kendileri bunu yapıyorlar, ne komik değil mi :)

kendileri münafık ya herkesi de öyle sanıyorlar :)

tarihinde Vicdanımın Sadakası tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...