Jump to content

Bir insan durup dururken neden din yaratsın?

Recommended Posts

İslam dininin hükümleri, prensipleri insan fıtratına uygun, insan aklının kabul edebileceği şekildedir.

Kuranda “Hiç mi düşünmüyorsunuz? Hiç mi aklınızı kullanmıyorsunuz? Hiç mi tefekkür etmiyorsunuz?” manasına gelen ifadeleri görmüş olsan gerek.

Kuran aynı zamanda benim dışımda bir şey rehber edinmeyin der.

Ama siz 100 tane kurana eşdeğer bir rehber edinmişsiniz. Adı da Hadis.

O rehbere göre oruç turuyorsunuz, o rehbere göre namaz kılıyorsunuz.

Ne olacak bu?

Kafirsiniz o zaman.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 81
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

hadise gel hadise.....hangileri sahih hangileri deil ? neye göre üstelik ? nasıl hangisine inanacaz ?

hadisteyim cümlemi algılama güçlüğü mü çekiyorsun kardeş?? Hiç mi düşünmüyorsunuz? Hiç mi aklınızı kullanmıyorsunuz? Hiç mi tefekkür etmiyorsunuz diyoruz ya. Akla mantığa uygun olmayan hadis olmaz diyoruz. 9 yaşındaki çocukla evlenme muhabbeti hadisi doğrudur ama dediğim gibi 9 yaş olayına gelince cahiliye Arapları kızların yaşlarını kızların adet gördükten itibaren saymaya başlarlardı. 9 yaşında olan bir kız oranın ikliminden dolayı 10-11 yaşlarında adet görse aslında 19-20 yaşlarında olacaktır. şeklinde olanı doğrudur. Yani senin düşündüğün mantıksız ve akla uygun düşmeyen hadis ile benim araştırarak o 9 un ne anlama geldiğini öğrendiğim hadis arasındaki farktan bahsediyorum.

Sitelerde Paylaş

hadisteyim cümlemi algılama güçlüğü mü çekiyorsun kardeş?? Hiç mi düşünmüyorsunuz? Hiç mi aklınızı kullanmıyorsunuz? Hiç mi tefekkür etmiyorsunuz diyoruz ya. Akla mantığa uygun olmayan hadis olmaz diyoruz. 9 yaşındaki çocukla evlenme muhabbeti hadisi doğrudur ama dediğim gibi 9 yaş olayına gelince cahiliye Arapları kızların yaşlarını kızların adet gördükten itibaren saymaya başlarlardı. 9 yaşında olan bir kız oranın ikliminden dolayı 10-11 yaşlarında adet görse aslında 19-20 yaşlarında olacaktır. şeklinde olanı doğrudur. Yani senin düşündüğün mantıksız ve akla uygun düşmeyen hadis ile benim araştırarak o 9 un ne anlama geldiğini öğrendiğim hadis arasındaki farktan bahsediyorum.

19 yaşında olamaz imkansızdır...inat edersen kanıtlarım...ama varsayılım ki doğru.....

yaklaşık 50 yaşında birinin 19 yaşında bi kızla evlenmesi gene tuhaf gelmiyormu sana ?

tarihinde Zavallı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

19 yaşında olamaz imkansızdır...inat edersen kanıtlarım...ama varsayılım ki doğru.....

yaklaşık 50 yaşında birinin 19 yaşında bi kızla evlenmesi gene tuhaf gelmiyormu sana ?

Sen olayı cünsel birleşim açısından değerlendirdiğinden dolayı sana mantıksız gelebiliyorki ona da cevap verecek isek 50 yaşındaki bir adamın cinsel yaşantısı açısından değerlendirirsek birleşimin olması bile zor. Ki yine dediğin mantıkla hareket edecek olursak. Tabiri caiz ben peygamberliği menfaatlerim için kullansam neden 25 yaşındayken 45 yaşına kadar benden kat ve kat yaşlı birisi ile evleneyim ki o öldükten sonra da 5 sene bekleyeyim? Yine senin mantığın ile 19 yaşındaki kızı alsam kimse bana itiraz etmeyecek ama evlenmemişim ki elimde imkanım var sonuçta peygamberim itiraz edende yok.. Biraz ön yargısız bakalım olaylara lütfen

Sitelerde Paylaş

Sen olayı cünsel birleşim açısından değerlendirdiğinden dolayı sana mantıksız gelebiliyorki ona da cevap verecek isek 50 yaşındaki bir adamın cinsel yaşantısı açısından değerlendirirsek birleşimin olması bile zor. Ki yine dediğin mantıkla hareket edecek olursak. Tabiri caiz ben peygamberliği menfaatlerim için kullansam neden 25 yaşındayken 45 yaşına kadar benden kat ve kat yaşlı birisi ile evleneyim ki o öldükten sonra da 5 sene bekleyeyim? Yine senin mantığın ile 19 yaşındaki kızı alsam kimse bana itiraz etmeyecek ama evlenmemişim ki elimde imkanım var sonuçta peygamberim itiraz edende yok.. Biraz ön yargısız bakalım olaylara lütfen

hatice akıllı zeki ve de güçlü bir kadındı....muhammedin o sağ iken bu tip işler yapması mümkün değildi.....yoksa hatice ona gününü gösterirdi....

haticenin ölümünden sonra da bi süre yapamazdı...çünkü peygamberliğe soyunmuştu.....o dönemde kalkıp da böle abzürt bişi yapması beklenemezdi. yapsaydı eğer...tüm inandırıcılığını kaybederdi....

ne zmaanki iyice güçlendi ve inanırlarının sayısını arttırdı...kendisine karşı gelinemeyecek olduğunu anladı....ondan sonra başladı bu tip icraatlarına......

Sitelerde Paylaş

9 yaş olayına gelince cahiliye Arapları kızların yaşlarını kızların adet gördükten itibaren saymaya başlarlardı. 9 yaşında olan bir kız oranın ikliminden dolayı 10-11 yaşlarında adet görse aslında 19-20 yaşlarında olacaktır. Ama günümüz arapları işine geleni yani 9 dur devam demiştir. İşinize gelmeyince Muhammed diye biri yaşamamıştır uydurma bir simulasyondur bile dediğiniz oldu. Ama sapıkça yakıştırmalara gelince neden Muhammed yaşar oldu? Bilip bilmeden bir düşünceye de hakaret etmen bu tarz uydurmacı insanlardan bir farkın olmadığını gösterebilir. Biraz araştırın bence. Cahiliye dönemi hakkında ufacık bilginiz olmadan işinize geleni doğru işinize geleni yanlış bilmeyin. O dediğiniz doğru olsa şu an müslümanlar 9 yaşındaki biri ile evlenmeye iğrenç bakmazdı. Ülkemizin en az yüzde 95 i müslüman ve böyle bir şeyi doğrulamaz tam tersi dine uygun olmadığından kınar hatta büyük tepkiler gösterir.

Hayir bu adet gördükden sonra yasi sayilir seyi falan hepsi yalan. Bunu yakin zamanda müslümanlar uydurdu cirkin Muhammedi iyi göstermek icin.

Müslümanlar zaten uydurmanin ustasidir :lol:

Aysenin 9 oldugunu bircok Hadisler gösteriyor, tersini diyen sapikdir.

Sitelerde Paylaş

hatice akıllı zeki ve de güçlü bir kadındı....muhammedin o sağ iken bu tip işler yapması mümkün değildi.....yoksa hatice ona gününü gösterirdi....

haticenin ölümünden sonra da bi süre yapamazdı...çünkü peygamberliğe soyunmuştu.....o dönemde kalkıp da böle abzürt bişi yapması beklenemezdi. yapsaydı eğer...tüm inandırıcılığını kaybederdi....

ne zmaanki iyice güçlendi ve inanırlarının sayısını arttırdı...kendisine karşı gelinemeyecek olduğunu anladı....ondan sonra başladı bu tip icraatlarına......

Peygamber efendimiz 25 yaşında iken 40 yaşında ve dul olan Hz. Hatice ile evlenir. Hz. Hatice 65 yaşında vefat eder. 65-40=2525 ile 25 ide toplayalım =50 peygamberimiz 50 yaşındayken vefat etmiş. Peygamberliğin gelişinden 10 yıl geçmiş. Bu 10 yıl içinde isterse boşayabilirdi öyle bir fikri olsa

Sitelerde Paylaş

Peygamber efendimiz 25 yaşında iken 40 yaşında ve dul olan Hz. Hatice ile evlenir. Hz. Hatice 65 yaşında vefat eder. 65-40=2525 ile 25 ide toplayalım =50 peygamberimiz 50 yaşındayken vefat etmiş. Peygamberliğin gelişinden 10 yıl geçmiş. Bu 10 yıl içinde isterse boşayabilirdi öyle bir fikri olsa

neden evlendi sence onla? yüce adam ? güçlü peygamber olcak zat ? zengindi hatice---güçlüydü....onun için evlendi...alalalaaaa

zor boşayabilirdi....nerdeee boşarmışmış......peygamber değildi..peygamberliinden sonra da o ölene kadar güçlenemedi bi türlü...

boşasaydı eğer..tüm gücünü ve zenginliğini kaybederdi.

tarihinde Zavallı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hayir bu adet gördükden sonra yasi sayilir seyi falan hepsi yalan. Bunu yakin zamanda müslümanlar uydurdu cirkin Muhammedi iyi göstermek icin.

Müslümanlar zaten uydurmanin ustasidir :lol:

Aysenin 9 oldugunu bircok Hadisler gösteriyor, tersini diyen sapikdir.

tersini diyen sapıktır diyen zihniyet sapık olmasın? Ateist olmaya gelince kralından ateistsin ama sakallı işine gelen bir şeyler deyince yeri gelir kralından müslüman bile olursun. 9 yaş olayına gelince cahiliye Arapları kızların yaşlarını kızların adet gördükten itibaren saymaya başlarlardı. 9 yaşında olan bir kız oranın ikliminden dolayı 10-11 yaşlarında adet görse aslında 19-20 yaşlarında olacaktır. olay budur.

benim tezimi ayrı yönde tasdikleyen bir sayfada buldum

http://www.sorularlaislamiyet.com/article/2392/hz-ayse-ra-validemiz-peygamberimiz-asv-ile-evlendiginde-kac-yasindaydi.html

ordada Hz. Peygamberin bu isteği, vahyin başlangıcından on yıl sonradır. Hz. Ayşe vahiy başlangıcından beş altı yıl önce doğmuştur. Dolayısıyla Hz. Ayşe’nin Peygamberimizle evlendiği yaşın on yedi-on sekiz olduğu ortaya çıkar. yazmış.. Sayılara bakıyorum benim dediğimle bire bir uyuyor buna ne diyeceksin. Madem öyle sen şuna cevap ver günümüzdeki islam anlayışında ülkemizde neden 9 yaşındaki bir çocukla evlenmek kınanıyor. Tüm islam alemi yanlış mı yapıyor.. Buna bana mantıklı cevap ver

Sitelerde Paylaş

o yaşı 3 e de düşürürsünüz siz sizi gidi sizi :D

kuranda evlilik yaşı yoktur...bu yüzden bi çok islami düşünür evliliği 0 yaş olarak kabul eder.....

peygamberin evliliği 6 yaşında olmuştur ayşeyle...9 yaşında gerdeğe girmiştir....anlayamadın mı bunu ? 6 yaş ordan gelir......

Sitelerde Paylaş

kuranda evlilik yaşı yoktur...bu yüzden bi çok islami düşünür evliliği 0 yaş olarak kabul eder.....

peygamberin evliliği 6 yaşında olmuştur ayşeyle...9 yaşında gerdeğe girmiştir....anlayamadın mı bunu ? 6 yaş ordan gelir......

yaw sen bana hristyanlıkta veya musevilikteki yas sınırını göstersene? budizmde felan ..

Sitelerde Paylaş

Yaşar Nuri Öztürk; peygamberimizin Ayşe ile evlendiğinde, Hz. Ayşe'nin en az 18-19 yaşında olduğunu belgesiyle tarihiyle kaynağıyla kanıtlamıştı.

Yaşar Nuri Öztürk'ü çok fazla sevmem ama; bu dürüst araştırması için kendisini kutluyorum ve takdir ediyorum.

tarihinde Z-karn-223 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yaşar Nuri Öztürk; peygamberimizin Ayşe ile evlendiğinde, Hz. Ayşe'nin en az 18-19 yaşında olduğunu belgesiyle tarihiyle kaynağıyla kanıtlamıştı.

Yaşar Nuri Öztürk'ü çok fazla sevmem ama; bu dürüst araştırması için kendisini kutluyorum ve takdir ediyorum.

SAHİHİ MUSLİM , HADİS NO 1422 : Aişe şöyle dedi: Ben altı yaşımda iken Resulullah beni (nişan) akdi yaptı. (Üç yıl sonra) ben dokuz yaşında bir kız iken de benimle evlendi. Aişe dedi ki: Biz Medine’ye geldik. Akabinde ben bir ay sıtmaya tutuldum, hummanın şiddetinden saçım döküldü. (Hastalıktan kurtulunca) saçım gürleşti ve omuzlarıma kadar uzadı. Bir kere ben arkadaşlarımla beraber bir salıncak üzerinde oynarken annem Ummu Ruman bana doğru geldi ve beni çağırdı. Ben de annemin yanına geldim. Benden ne isteyeceğini bilmiyordum. Annem elimden tuttu sonunda beni evin kapısı önünde durdurdu. Bende yorgunluktan dolayı “heh, heh” diyerek kaba kaba soluyordum. Nihayet derin derin soluyuşum geçti. Sonra beni eve soktu. Evde Ensar’dan birtakım kadınlarla karşılaştım. Bu kadınlar: Hayır ve bereket üzere, en hayırlı kısmete dediler. Annem beni bu kadınlara teslim etti. Onlar da başımı yıkadılar ve üstümü başımı düzelttiler. Duha vaktinde Resulullah’ı habersizce görmekten başka beni hiçbir şey heyecanlandırmadı. Akabinde Ensar kadınları beni Resulullah’a teslim ettiler.

6 sında akid-evlilik - nihkah yani yapılıo

9 unda gerdeğe giriolar... burada belirtilenler onlardır.

Sitelerde Paylaş

o yaşı 3 e de düşürürsünüz siz sizi gidi sizi :D

Sana dedigim gibi bu Adet isi uydurma kardesim gercekde yok öyle birsey. Muhammed ayse 6 yasindayken evlendi ve 9 yasina girdigi zaman onlan iliskiye girdi bu nedenle bir yerde 6 diger yerinde 9 yaziyor.

Hadis acikca ortada, sen daha neyi inkar ediyorsun.

Yasar nuri öztürk ne diyor beni ilgilendirmiyor, hadisler acikca ortada, tartismaya birsey yok.

Sitelerde Paylaş

Aişe: Peygamber beni altı yaşında bir kız iken akid yaptı, dokuz yaşında bir kız iken de benimle evlendi demiştir.

Ma’mer, Zuhri’den, o da Urve’den, o da Aişe’den haber verdi ki: Peygamber Aişe’yi yedi yaşında bir kız iken akid yaptı, dokuz yaşında ve oyuncakları beraber iken de evlendi ve nihayet Aişe on sekiz yaşında bulunduğu sırada Resulullah vefat etti.

Aişe şöyle demiştir: Resulullah Aişe’yi altı yaşında iken akid yaptı. Aişe dokuz yaşında bir kız iken Resulullah’ın evine gidip zifaf oldu. On sekizlik bir kadın iken de Resulullah vefat etti.

6542 - Abdullah İbnu Mes'ud radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam, Hz. Aişe radıyallahu anha ile yedi yaşında iken onunla nikahlandı, dokuz yaşında iken zifaf yaptı. Resulullah aleyhissalatu vesselam, Hz. Aişe onsekiz yaşlarında iken vefat etti"

5607 - Hz. Aişe radıyallahu anhâ anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm benimle Şevvâl'de nikâh yapmıştı. Şevvâl'de gerdek yaptı. Yanında hangi kadını benden daha bahtlı idi?" (Urve der ki: "Hz. Aişe radıyallahu anhâ) yakınlarından olan kadınları şevvâl ayında gerdeğe sokmayı müstehab addederdi."

Müslim, Nikah 73, (1423);

Tirmizi, Nikah 9, (1093);

Nesai, Nikah 77, (6, 130).

Sitelerde Paylaş

Sana dedigim gibi bu Adet isi uydurma kardesim gercekde yok öyle birsey. Muhammed ayse 6 yasindayken evlendi ve 9 yasina girdigi zaman onlan iliskiye girdi bu nedenle bir yerde 6 diger yerinde 9 yaziyor.

Hadis acikca ortada, sen daha neyi inkar ediyorsun.

Yasar nuri öztürk ne diyor beni ilgilendirmiyor, hadisler acikca ortada, tartismaya birsey yok.

zihniyete bak ya :D karşı görüşü savunanlar seni tabi ilgilendirmez çünkü sizler işinize nasıl geliyorsa öyle yapıyorsunuz. Ama bize gelince biz işimize göre değiştiriyoruz. İşte kuranda bahsedilen kalbin mühürlenip gözlerin görmemesi olayı bundan ibarettir. Önce hadisin ne demek olduğunu öprenin sonra işte hadis açıkca ortada deyin. Din hakkında bilgisizliğiniz burdan kaynaklanıyor. Kesinlikle sizi dışmaıyorum ama bende sordum soruyu cevap veren yok. Madem öyle bu zamanda müslüman islam alemi içerisinde ülkemizde neden 9 yaşındaki bir cocukla evlenmek hor görülür?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...