Jump to content

İnananla inanmayanın akıbeti

Recommended Posts

elbette yaratıcı kendini gizlemez bir tebliğci vasıtasıyla arzularını ve isteklerini bildirir(peygamber kuran) çok tanrılı dinleri geçeceksin çünkü çokluk kaosa sebep olur mesela bir belediyeyi iki belediye başkanı yönetemez bir memlektin iki başı olamaz olsa mücadele çıkar kaos oluşur.. biz ise böyle birşeyi görmüyoruz.. kaldı tek tanrılı dinler tek tanrılı dinler hristyanlık musevilik islam bunlar arasındada en son gelen makbuldür çünkü gelen gidenin hükmünü ortadan kaldırır mesela bir başbakan geldiğinde diğerinin hükmü ortadan kalkar ben ona göre gidecem diyemezsin çok basit bir mantıkla öyle düşünüyorum..

bu baya basit bir mantık oldu. neden kendini gizlemesin? herkese tanıtma gereği duysun ki? ha tamam çok mükemmel olduğu için. buda ego tatmini değil mi birazda? herkes bilsin, ibadet etsin, korksun benden falan ?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 76
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Peki ezberlemek ile öğrenmek aynı şey mi? Öğrenmeyi nasıl tanımlıyorsun?

ezberlemek mantığını kavramadan olanı almaktır, öğrenmek mantığını almaktır... mesela ezberlediğini kendince ifade edemezsin öğrendiğini ise her şekilde ifade edebilirsin..

Sitelerde Paylaş

bu baya basit bir mantık oldu. neden kendini gizlemesin? herkese tanıtma gereği duysun ki? ha tamam çok mükemmel olduğu için. buda ego tatmini değil mi birazda? herkes bilsin, ibadet etsin, korksun benden falan ?

her güzel güzelliğini göstermek ister her sanat sahibi hünerini görmek ve göstermek ister.. mesela çok güzel futbol oynuyorsun istersinki senin hünerlerini herkes görsün veya çok güzel bir kabilyetin var o kabilyetinin görünmesini ve taktir edilmesini istersin bunun gibi Sonsun güç sahibi Allah yarattıklarıyla ve ihsanıyla ve gücü ve kudretu tüm güzel sıfatlarıyla hem yarattıklarıyla kudretini görüyor hemde hayran seyircilere göstermek istiyor.. her kese iyi akşamlar..

Sitelerde Paylaş

her güzel güzelliğini göstermek ister her sanat sahibi hünerini görmek ve göstermek ister.. mesela çok güzel futbol oynuyorsun istersinki senin hünerlerini herkes görsün veya çok güzel bir kabilyetin var o kabilyetinin görünmesini ve taktir edilmesini istersin bunun gibi Sonsun güç sahibi Allah yarattıklarıyla ve ihsanıyla ve gücü ve kudretu tüm güzel sıfatlarıyla hem yarattıklarıyla kudretini görüyor hemde hayran seyircilere göstermek istiyor.. her kese iyi akşamlar..

Yani Allah hünerlerini diğer tanrılara mı gösteriyor? Bize göstermek istiyorsa, onun hünerlerini neyle veya kimle kıyaslayacağız? Hadi başka tanrılar olsa dediklerin bir bakıma mantıklı olabilir, Allah insanlığı yaratmıştır, A tanrısı başka bir şey, B tanrısı başka bir şey. Bakarız, hangisinin hüneri daha çok, ona göre puan veririz.

Sitelerde Paylaş

Sayın H-D, yukarıda dedin ki:

Allahı inkar etmek için peygamberi inkar ediyorsun sonra bakacaksınki her şeyin bir amacı var ve yaradılış gayesine göre hareket ediyor bu düzeni de inkar edeceksin sonra yavaş yavaş filozoflar gibi kendini de inkar edeceksin ve biz hayal aleminde yaşıyoruz diyeceksin senin sonun bu..

Yani diyorsun ki;

" O Vahid-i Ehad'i kabul etmeyen ya nihayetsiz ilâhları kabul edecek veyahut ahmak sofestâi gibi hem kendini, hem kâinatın vücudunu inkâr edecek." (28. Mektup, 2. Makam)

Bu sonuca nereden vardın? Neden tanrısızlık neden sofizmi gerektirsin? Yani neden bildiğimiz, gördüğümüz, duyduğumuz vs. her şeyin bir illüzyon olduğundan şüphelenelim?

Sitelerde Paylaş

ezberlemek mantığını kavramadan olanı almaktır, öğrenmek mantığını almaktır... mesela ezberlediğini kendince ifade edemezsin öğrendiğini ise her şekilde ifade edebilirsin..

Güzel. Peki ne öğretildiyse sorgulamadan, usavurmadan ve kendi fikirleriyle kaynaştırmadan körlemesine nutuk çekenlere ne denir?

Sitelerde Paylaş

Mesela öldük. İslam doğruymuş. Hesaba alındık.

Allah , çok kibar, dürüst, yalan dolan olmayan, hırsızlık yapmamış bir ateiste sonsuza kadar cehennem vaad ederken ondan daha kötü ,kaba,hiç araştırmamış,sorgulamamış bir müslümana cezasını çektikten sonra cenneti vaad ediyor. Ama ateist zor olanı yapmış araştırmış ve tanrı'nın varlığını inanmadığı halde iyi işler işlemiş. Müslüman inandığı halde kötü işler işlemiş. Sadece kolay olan inanmayı yapmış. Şimdi bunun neresi adil ?

Gerçeği inkar etmek kötü bir iş ve gerçeği kabul etmek de iyi bir iş değil midir?

Sitelerde Paylaş

gerçek olduğunu nereden çıkardın? veya hadi gerçekti ben nerden bilebilirim gerçek mi değil mi ancak öldüğüm zaman anlayabilirim gerçek veya yalan olduğunu..

bir şeyin delilleri varsa o şeyi bilmek için ölmek gerekmez,, mesela şimdi ben sana yazıyorum.. ekranda kelimeleri görüyorsun, anlamlı şeyler yazıyorum,, karşında seninle yazışan birinin olduğunu anlamak için benim yanıma gelip beni görmene gerek varmı?

Sitelerde Paylaş

bir şeyin delilleri varsa o şeyi bilmek için ölmek gerekmez,, mesela şimdi ben sana yazıyorum.. ekranda kelimeleri görüyorsun, anlamlı şeyler yazıyorum,, karşında seninle yazışan birinin olduğunu anlamak için benim yanıma gelip beni görmene gerek varmı?

bunu senin yazdığını biliyorum. eğer sen bu cümleleri 1400 sene önce yazsaydın bilemezdim. o yüzden 1400 sene oncekı şeylere nasıl inanayım ?

Sitelerde Paylaş

bunu senin yazdığını biliyorum. eğer sen bu cümleleri 1400 sene önce yazsaydın bilemezdim. o yüzden 1400 sene oncekı şeylere nasıl inanayım ?

1400 sene önceki sözler sana destanlar gibi kulaktan kulağa anlatılarak gelmemişki,, hepsini yazmışlar.. değil 1400 yıl önce 4000 sene önceki kaynaklar dahi bilimsel olarak kullanılıyor...

Sitelerde Paylaş

mesela Allaha imanla ilgili neyi aklın almıyor?

1400 sene önceki sözler sana destanlar gibi kulaktan kulağa anlatılarak gelmemişki,, hepsini yazmışlar.. değil 1400 yıl önce 4000 sene önceki kaynaklar dahi bilimsel olarak kullanılıyor...

sen neden bahsediyorsun? 4000 yıl falan.. onlar efsane. halk yazması. bak bir tane tanrıdan geldi diyorlar mı? onlar mümkün şeyler. senin dediğin hayatımızda hiç görmediğimiz, hayal edemedimiz bir olay. vahiy gelmiş de nerden bileceğiz gelmiş? kulaktan kulağa gelir anca destanlar başka türlü gelmezler. aynı şey mi bunlar?

Sitelerde Paylaş

gerçek olduğunu nereden çıkardın? veya hadi gerçekti ben nerden bilebilirim gerçek mi değil mi ancak öldüğüm zaman anlayabilirim gerçek veya yalan olduğunu..

Gerçek ya da yalan olduğunu bilmen için illa ölmen gerekmiyor. Bugün Allahsız olanlar, ölüp Allah'ın olmadığını gördükleri için mi Allahsızlar?

Sitelerde Paylaş

akıbeti bırak şimdiye bak

inanan bugünde bir cennette yaşıyor tüm bela ve musibetlere Cenabı Hakkın bir imtihanı

ve sevap kazanma yolu gözüyle bakıyor mutlu oluyor en azından ümitsiz değil

kafir ise her şeyden korkuyor hasta olsa ümitsizliğe düşüp intiharı seçiyor

mesele bu kadar basit

iman dünyada dahi manevi bir cennette yaşatıyor insanları

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...