Jump to content

Fotoğrafçılık

Recommended Posts

Fotoğrafçılık ile ilgili bilgi alışverişi yapabileceğimiz konu başlığı bulunsun dedim.

ilk sorularımı sorayım.

Fotoğraf makinelerinde ki ISO degeri nedir ve nasıl hesaplanır?

İnsan gözünün ortalama ISO değeri nedir?

Göz için öyle bir değer söylenemez.

İnsan gözü tek bir fotonu bile görebilir. Yani retina tek bir fotona bile hassasdır.

Gece ve gündüz arasındaki aydınlık farkı 15 milyardır. Yani gündüzler gecelerden 15 milyar kere daha aydınlıktır.

Bu geniş dağılıma rağmen insan gözü hem gece görür hem de gündüz. Önemli bir sorun yaşamaz.

Sitelerde Paylaş

Gece insan gözünün görebildiği yıldızların resimlerini yıldız takip sistemi olmadan çekebilmek için fotoğraf makinesinin kapak hızı (shutter speed) ve iso değerleri ne olmalı?

Yada aralık ayında gelecek olan ISON kuyruklu yıldızının resmini nasıl çekebilirim? :)

Sitelerde Paylaş

Gece insan gözünün görebildiği yıldızların resimlerini yıldız takip sistemi olmadan çekebilmek için fotoğraf makinesinin kapak hızı (shutter speed) ve iso değerleri ne olmalı?

Yada aralık ayında gelecek olan ISON kuyruklu yıldızının resmini nasıl çekebilirim? :)

fotoğrafçılıkla ilgilenen başka sitelere sorsaydınız keşke.
Sitelerde Paylaş

Eski bir IFSAK'li olarak yardimci olmaya calisayim;

iso hizi; cok basit anlatimi ile filmin isigi emme hizidir, tipki isigin diyaframdan gecis suresi oldugu gibi , filminde uzerine dusen isigi emmesi ve gerekli kimyasal degisimin olmasi icin gerekli bir sure vardir ki iste bu iso degerini olusturur, suphesiz ki internette cok daha detayli ve doyurucu anlatimlar, ornekler bulabilirsiniz..

genel olarak cok gerekmedikce iso degeri makinanizin izin verdigi en dusuk degerde (digital kamera kullandiginizi varsayiyorum) tutun daha doyurucu / net fotograflar elde edersiniz ... bir istisna cok karanlik bir ortamda diyelimki gece uyurken cocugunuzun resmini cekmek istiyorsunuz ve isik kaynagi yok, sadece yan odada yanan bir mum var, normal sartlarda insan gozu belli belirsiz yataktaki silueti secebilir, iso degeri cok yuksek (6400 ve ustu ) bir film kullanirsaniz yada ayar yaparsaniz gozle gorebildiginizden daha belirgin bir fotograf elde edebilirsiniz,

anlatmak istedigim bazen diyaframi acmaniz ve sureyi uzun tutmaniz yetmez, film hizinin da yuksek olmasi gereklidir, ancak bu da bir baska probleme neden olur ; fotografiniz "gren"lenir, yani detay azalir

biraz deneme yanilma yolu ile rahatlikla ne demek istedigimi anlayabilirsiniz, simdi digital kameralarda film alma, banyo ettirme bastirma gibi dert ve masraf olmadigindan yarim gunluk bir calisma size yeteri kadar fikir verecektir. Acizane tavsiyem beyaz yumurta kullanarak calisin (arka ve alt zeminde beyaz karton / kagit vs kullanin), cesitli isik ve surelerde cektiginiz fotograflari inceleyin

gece gok yuzu cekimine gelince; maalesef bunu da deneme yanilma yontemi ile bulacaksiniz,

benim onerim ; sehir disinda , ay isiginin olmadigi bir gecede , makinayi tripoda sabitleyerek ( bu cok onemli , belkide puf noktasi) full acik diyafram ile 10 -15 - saniyelerden basliyarak daha uzun surelere yayilan cekimler yapmaniz. sure veremiyorum cunku cok az isik miktari bile cektiginizz fotografta isik patlamalari yapacaktir. iso degerini yukseltip cekim yaparsaniz sureyi kisaltabilirsiniz ama netlikte problem cikabilir (gerci yeni nesil digital cameralar bu hatayi kaybedebiliyor kismen)

4 noktayi aciklamaya calisayim

1- sehir isiklari; gokyuzu fotografciliginin dusmanidirlar, tipki teleskoplarin verimini dusurdukleri gibi fotografin kalitesini dusururler, gormeyi dusundugunuz o siyah arka plan hicbir zaman gelmez. o yuzden sehirden uzakta cekim yapilmalidir

2 - ay isigi; ozel bir cekim tekniginiz yoksa ( ki amator takiliyorsunuz yoktur) veya ozel bir pozlamaniz yoksa ay isigi gece filmi yakabilecek kadar guclu isik verir, ( film tabiri kullandigima takilmayin- oyle ogrendik agzimiza dolanmis bir kere) kadrajin icinde olmasa bile ayin isigi cekim kalitenizi dusurur

3 tripod; tum zamanlarin en onemli yardimcisidir ama gece cekimlerinin ana parcasidir , dikkate almadiginiz kalp atisiniz parmak ucunuzun sarsilmasina sebep olur ve aynen filme yansir. 1/60 in hadi bilemediniz 1/30 un uzerindeki cekimleri etkiler, birde makinayi 10 sn elinizde tuttugunuzu varsayin , yaklasik 10 sarsilma demektir ki zaten olay bitmistir, kesinlikle olmali

4 diyafram acikligi ve cekim hizi; birbirine ters calisir diyaframi full acip 10-15 sn lik bir cekim yeterken diyaframi kisip sureyi 3-5 dakikaya cikartirsaniz tamamen farkli bir goruntu alirsiniz. (beyaz yumurta ile calistiginizda anlayacaksiniz)

bakin su fotograf acik diyafram / hizli enstantene ile cekilmis

http://farm8.staticflickr.com/7221/7108632527_4e9d6a9c67_o.jpg (sehir isiklarinin ne kadar fark yarattigini gorebilirsiniz . sol ust kose siyah iken sag alt kisim neredeyse , 3-5 sn daha dursa tamamen sari /beyaz bir alan olacakmis)

su fotograf ise kapali diyafram/ dusuk enstantane ile cekilmis

http://i.telegraph.co.uk/multimedia/archive/01552/sky4_1552795i.jpg (sure uzun oldugu icin dunyanin donusu yildizlara akiyormus havasi vermis)

bu fotograf sanirim yuksek iso ile cekilmis gren leri cok net gorebiliyorsunuz ( sanki netlik yokmus gibi)

http://3.bp.blogspot.com/-yxFK1ffI2to/TeZlakD1JwI/AAAAAAAAAtw/-H02opBWKLY/s1600/Starry_Sky_by_Boy_Bloo.jpg

her ucundede ortak nokta tripod ile cekilmis olmalari

neyse, umarim yardimci olabilmisimdir. guzel fotograflar cekebilmeniz dilegil ile

~( calismanizi paylasirsaniz sevinirim )

saygilar

Sitelerde Paylaş

fotoğrafçılıkla ilgilenen başka sitelere sorsaydınız keşke.

İnternet hızım çok yavaş.Her siteye giremiyorum.

Resimlerin açılması çok uzun sürüyor.

Eski bir IFSAK'li olarak yardimci olmaya calisayim;

iso hizi; cok basit anlatimi ile filmin isigi emme hizidir, tipki isigin diyaframdan gecis suresi oldugu gibi , filminde uzerine dusen isigi emmesi ve gerekli kimyasal degisimin olmasi icin gerekli bir sure vardir ki iste bu iso degerini olusturur, suphesiz ki internette cok daha detayli ve doyurucu anlatimlar, ornekler bulabilirsiniz..

genel olarak cok gerekmedikce iso degeri makinanizin izin verdigi en dusuk degerde (digital kamera kullandiginizi varsayiyorum) tutun daha doyurucu / net fotograflar elde edersiniz ... bir istisna cok karanlik bir ortamda diyelimki gece uyurken cocugunuzun resmini cekmek istiyorsunuz ve isik kaynagi yok, sadece yan odada yanan bir mum var, normal sartlarda insan gozu belli belirsiz yataktaki silueti secebilir, iso degeri cok yuksek (6400 ve ustu ) bir film kullanirsaniz yada ayar yaparsaniz gozle gorebildiginizden daha belirgin bir fotograf elde edebilirsiniz,

anlatmak istedigim bazen diyaframi acmaniz ve sureyi uzun tutmaniz yetmez, film hizinin da yuksek olmasi gereklidir, ancak bu da bir baska probleme neden olur ; fotografiniz "gren"lenir, yani detay azalir

biraz deneme yanilma yolu ile rahatlikla ne demek istedigimi anlayabilirsiniz, simdi digital kameralarda film alma, banyo ettirme bastirma gibi dert ve masraf olmadigindan yarim gunluk bir calisma size yeteri kadar fikir verecektir. Acizane tavsiyem beyaz yumurta kullanarak calisin (arka ve alt zeminde beyaz karton / kagit vs kullanin), cesitli isik ve surelerde cektiginiz fotograflari inceleyin

gece gok yuzu cekimine gelince; maalesef bunu da deneme yanilma yontemi ile bulacaksiniz,

benim onerim ; sehir disinda , ay isiginin olmadigi bir gecede , makinayi tripoda sabitleyerek ( bu cok onemli , belkide puf noktasi) full acik diyafram ile 10 -15 - saniyelerden basliyarak daha uzun surelere yayilan cekimler yapmaniz. sure veremiyorum cunku cok az isik miktari bile cektiginizz fotografta isik patlamalari yapacaktir. iso degerini yukseltip cekim yaparsaniz sureyi kisaltabilirsiniz ama netlikte problem cikabilir (gerci yeni nesil digital cameralar bu hatayi kaybedebiliyor kismen)

4 noktayi aciklamaya calisayim

1- sehir isiklari; gokyuzu fotografciliginin dusmanidirlar, tipki teleskoplarin verimini dusurdukleri gibi fotografin kalitesini dusururler, gormeyi dusundugunuz o siyah arka plan hicbir zaman gelmez. o yuzden sehirden uzakta cekim yapilmalidir

2 - ay isigi; ozel bir cekim tekniginiz yoksa ( ki amator takiliyorsunuz yoktur) veya ozel bir pozlamaniz yoksa ay isigi gece filmi yakabilecek kadar guclu isik verir, ( film tabiri kullandigima takilmayin- oyle ogrendik agzimiza dolanmis bir kere) kadrajin icinde olmasa bile ayin isigi cekim kalitenizi dusurur

3 tripod; tum zamanlarin en onemli yardimcisidir ama gece cekimlerinin ana parcasidir , dikkate almadiginiz kalp atisiniz parmak ucunuzun sarsilmasina sebep olur ve aynen filme yansir. 1/60 in hadi bilemediniz 1/30 un uzerindeki cekimleri etkiler, birde makinayi 10 sn elinizde tuttugunuzu varsayin , yaklasik 10 sarsilma demektir ki zaten olay bitmistir, kesinlikle olmali

4 diyafram acikligi ve cekim hizi; birbirine ters calisir diyaframi full acip 10-15 sn lik bir cekim yeterken diyaframi kisip sureyi 3-5 dakikaya cikartirsaniz tamamen farkli bir goruntu alirsiniz. (beyaz yumurta ile calistiginizda anlayacaksiniz)

bakin su fotograf acik diyafram / hizli enstantene ile cekilmis

http://farm8.staticf...e9d6a9c67_o.jpg (sehir isiklarinin ne kadar fark yarattigini gorebilirsiniz . sol ust kose siyah iken sag alt kisim neredeyse , 3-5 sn daha dursa tamamen sari /beyaz bir alan olacakmis)

su fotograf ise kapali diyafram/ dusuk enstantane ile cekilmis

http://i.telegraph.c...y4_1552795i.jpg (sure uzun oldugu icin dunyanin donusu yildizlara akiyormus havasi vermis)

bu fotograf sanirim yuksek iso ile cekilmis gren leri cok net gorebiliyorsunuz ( sanki netlik yokmus gibi)

http://3.bp.blogspot...by_Boy_Bloo.jpg

her ucundede ortak nokta tripod ile cekilmis olmalari

neyse, umarim yardimci olabilmisimdir. guzel fotograflar cekebilmeniz dilegil ile

~( calismanizi paylasirsaniz sevinirim )

saygilar

Mtar verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Kamera sahibi değilim.Bilgi sahibi olmadan almak istemiyorum.

6895593448_ddc4bc162b_c.jpg

Canon PowerShot SX40 HS

Exposure 0.008 sec (1/125)

Aperture f/5.8

Focal Length 150.5 mm

ISO Speed 100

Teleskopa gerek yok. Ay çok güzel çıkmış.:)

6871518852_3c14e1481a_b.jpg

Venus Moon and Jupiter align (Right bottom) on 26th March, 2012

You can see Orion Constellation in left upper corner

CHDK setting:

Exposure: 20 sec

aparture: F4.0

ISO: 400

Bu resimde venus jupiter ay bozuk çıkmış.Yıldızlar net.

Alıntı

Bu tip çekilen resimlerin altında verilen bilgilere göre alacam bir kamera.

Digital kameralarda çekim süresi 15-30 saniyeyi geçmiyor.Program ile uzatılıyormuş.

Çok uzun sürelerde de takip sistemi gerekiyormuş.Çok pahalı cihazlar. :(

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

Bende sorayım..

1. Lensleri neye göre almalıyız?
  2. Lensin ölçüsü neye göre hesaplanıyor?
  3. Lense göre mi fotoğraf kalitesi artar?

Başlangıç olarak 18-55mm var bende, yakın çekim yapmak istiyorum mesela çiçek böcek.

18-55mm çiçek böcek gayet iyi çekiyor,

Güzel perspektifler..

Sitelerde Paylaş

18-55mm

optik zoom buyutme katsayisi x =55/18=3

seklinde hesaplaniyor.

Hala ogrenme asamasindayim. :)

Asgari ucretle kaliteli makineye sahip olmak cok zor. :(

Aynen Nikon D3000 ile yetiniyorum şuan, Tayyip 1.5 yıl sonra asgari ücretleri yarıya düşürcekmiş bir de :@

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...

zoom özelliği olan dijital kamerada cismin görünen açısal alanı belli ise sensör üstünde kaç piksel alan kapladığını

Max resolution 4000 x 3000

sensör size 1/2.3" (6.17 x 4.55 mm)

Focal length (equiv.) 24–840 mm

Optical zoom 35×

bu verilere göre nasıl bulabilirim?

Sitelerde Paylaş
  • 2 years later...

IMG_0127.JPGIMG_0176.JPG

Ben bunları yeni makinamla çektim. Öyle pahallı bir şey de değil. Kullanımı da çok kolay. Birinciyi teleskopların tepesinde taktım (Genelde teleskopların tepesinde yer olur. Öyle amele gibi çektim. İkinciyi de tripodla çektim.

Hiç kıpıdamamanız gerekiyor. Görüntü hemen gidebiliyor. O yüzden yeni alacaklara uzaktan deklanşörlü makine almalarını öneririm. Bir de ucuz diye küçük Tripod almayın. Açıldığında göğüs hizanıza gelmesi lazım.

Sitelerde Paylaş
  • 2 years later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...