Jump to content

Amerika'nın da Hakkını Amerika'ya Verelim.

Recommended Posts

Sunucu kimseye bağlı değil. Sunucu bir bilgisayar. İstemciler ona bağlanıyor ve ona veri gönderiyorlar. Bu veri komut vs olabilir. Sunucu da buna cevap veriyor ve bir takım işlemler yapıyor. Dolayısıyla sunucuyu da istemciyi de ben yazıyorum.

Bu site bir http sunucusu. 80 numaralı port üzerinde çalışıyor. Sen tarayıcını açtığında ve ateistforum.org yazdığında bu sunucuya bağlanıyor ve http istekleriyle iletişim halindesin. Şu an senin bu sayfayı görebilmenin tek sebebi sunucudan gelen verileri tarayıcının görüntü haline çevirmesi.

Benim istemci programım tarayıcı yerine geçiyor, sunucu da bildiğimiz sunucu. Birbirleriyle nasıl iletişime geçeceklerini biliyorlar.

Akanlar sadece 1 ve 0'lar. Banka sistemlerinden oyun sunucularına kadar her şey temelde aynı.

Benim sunucumun bir adı bile yok. Benim sunucumu bulabilmeleri için aramaları gerek. Şu an sunucumu bu bilgisayarda açarsam, kim ne iş yaptığını nereden bilecek?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 59
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sunucu kimseye bağlı değil. Sunucu bir bilgisayar. İstemciler ona bağlanıyor ve ona veri gönderiyorlar. Bu veri komut vs olabilir. Sunucu da buna cevap veriyor ve bir takım işlemler yapıyor. Dolayısıyla sunucuyu da istemciyi de ben yazıyorum.

Bu site bir http sunucusu. 80 numaralı port üzerinde çalışıyor. Sen tarayıcını açtığında ve ateistforum.org yazdığında bu sunucuya bağlanıyor ve http istekleriyle iletişim halindesin. Şu an senin bu sayfayı görebilmenin tek sebebi sunucudan gelen verileri tarayıcının görüntü haline çevirmesi.

Benim istemci programım tarayıcı yerine geçiyor, sunucu da bildiğimiz sunucu. Birbirleriyle nasıl iletişime geçeceklerini biliyorlar.

Akanlar sadece 1 ve 0'lar. Banka sistemlerinden oyun sunucularına kadar her şey temelde aynı.

Benim sunucumun bir adı bile yok. Benim sunucumu bulabilmeleri için aramaları gerek. Şu an sunucumu bu bilgisayarda açarsam, kim ne iş yaptığını nereden bilecek?

Mesela ben Almanya'da ki tanıdık ile görüşeceğim zaman benim gönderdiğim bilgiler önce sunucuya gidecek ve sonra da Almanya'daki istemci sunucudan alacak öylemi (tabi aynı program bilgisayarımızda yüklü olmak şartı ile)

Sitelerde Paylaş

Google derken sadece arama motorunu kastetmiyorum. Arama motoru, gmail, google code ve diğer google servisleri niye bedava? Her kullanıcıya 10 gb saklama alanı vereceksin, ücretsiz arama yapacaksın. Bu biraz komik değil mi? Nereden kar ediyor bu adamlar? Sırf reklam mı?

Bilmem hiç hesaplamadım.

Ne kadar çok kullanıcın varsa o kadar pahalısındır. O kadar çok talep edilirsin.

Programın çok önemi yok. Çünkü programı yapacak çok adam bulunur.

Ama herkesin sitesi kapatılmadan bu kadar geniş bir ağa sahip olamaz.

Sitelerde Paylaş

Google daha da büyük yapan en önemli sır onun büyük olması.

O büyüklüğün sebebi de Amerikan şirketi olması.

Kolay kolay kimse dokunamadığından büyük oluyor büyük olduğu için çok daha büyük talep doğuruyor.

Çığ gibi yani. Büyüdükçe daha büyük oluyor.

Sitelerde Paylaş

Esas mesele şu, biz asla postalarımızın okunup okunmadığını bilemeyiz. Aradığımız şeylerin google tarafından tutulup tutulmadığını bilemeyiz. Bir google hesabını düşünün, bu hesapla posta alıyorsunuz. Aynı zamanda android marketinden bir şeyler indirebiliyorsunuz, youtube'a video yükleyebiliyorsunuz. Google Chrome'da hesabınız açık. Nereye girdiğin gönderiliyor mu bilmiyoruz.

Facebook da aynı şekilde. Üstelik daha kolay bilgi toplayabiliyor. Okulun, çalıştığın yer, çevren, düşüncelerin, konuşmaların ellerinde.

Sitelerde Paylaş

Esas mesele şu, biz asla postalarımızın okunup okunmadığını bilemeyiz. Aradığımız şeylerin google tarafından tutulup tutulmadığını bilemeyiz. Bir google hesabını düşünün, bu hesapla posta alıyorsunuz. Aynı zamanda android marketinden bir şeyler indirebiliyorsunuz, youtube'a video yükleyebiliyorsunuz. Google Chrome'da hesabınız açık. Nereye girdiğin gönderiliyor mu bilmiyoruz.

Facebook da aynı şekilde. Üstelik daha kolay bilgi toplayabiliyor. Okulun, çalıştığın yer, çevren, düşüncelerin, konuşmaların ellerinde.

Güvenlik sorunu var.

Peki senin programının güvenlik sorunu yok mu?

Seni herkes ele geçirebilir.

Kafana vurup elindeki tüm bilgileri daha kolay alabilirler.

Tehlikeli gördükleri an daha çabuk seni iptal ederler.

Her şeyi bırak senin belli bir büyüklükten daha ileri gitme şansın da yok.

Sonuçta biliyoruz ki tüm bilgilerimiz Amerikanın elinde.

Bunu bile bile kullanıyoruz. En azından ben bunu biliyorum.

Aleyhime de kullanabilir.

Ben onun için çok küçük biriyim.

Bana gelene kadar akşam olur.

Sitelerde Paylaş

Tüm bilgilerin Amerikanın elinde olması daha çok devlet ve milli bir sorun.

Çözümü ne?

Ülkece:

Amerika'nın veya başkasının emrinde olmayan bir hükümet oluşturarak işe başlamak. Bu iş Nato içinde çok zor.

Telekom şirketlerini yabancıların elinden almak

Windows'tan Pardus'a veya başka bir açık yazılım OS'e geçmek

Milli arama motorunu yaratmak (Yandex gibi)

Yahoo, Gmail gibi sistemlerin yerli sürümlerini yaratmak ve kullanıcıları teşvik etmek

Yerli güvenlik yazılım şirketlerini teşvik etmek

vs

Yani kısaca imkansıza yakın

Sitelerde Paylaş

Ülkece:

Amerika'nın veya başkasının emrinde olmayan bir hükümet oluşturarak işe başlamak. Bu iş Nato içinde çok zor.

Telekom şirketlerini yabancıların elinden almak

Windows'tan Pardus'a veya başka bir açık yazılım OS'e geçmek

Milli arama motorunu yaratmak (Yandex gibi)

Yahoo, Gmail gibi sistemlerin yerli sürümlerini yaratmak ve kullanıcıları teşvik etmek

Yerli güvenlik yazılım şirketlerini teşvik etmek

vs

Yani kısaca imkansıza yakın

Türkiye'de yazılım bitmiş durumda zaten.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...