Jump to content

Sübyancı Osmanlı Padişahları

Recommended Posts

Katıldığım nokta su fen derslernn cıkarılması yanlıştı. Ama bu avrupadan geri oldgumuzun göstermz bu, bundan snra geri gdecegmzi gösterrki gitmişzde zaten ibni sinanın ktiabı abrupada 100 yıl ders kitabı olarak kullanmıs bir çok ülkede avrupa kaynakları diyor bunu avrupa akıl hastalarını öldürürken osmanlı su ile tedavi etmiş suan bile bu insanlar dıslanırken bi düşün insanların evlernn kapsında anahtar olmazmıs anahtar deliği olmayan kapılar kalms eser olarak arastr osmanlı küçümsencek bir devlet degildi. Yanlış oldgunu düşündügnz birçok uygulama o zamnn sartlaryla moderndi. Sana hemen hemen hepsni acıklayablrm. Osmanlı durkalmaya kadr dünyanın en medeni ülkesydi ve en ileri her alanda

Bir tek fen dersleri konusuna katılmışsın. Yani hala aynı noktadayız.

İbni Sina nereli? Osmanlı mı? 980 Buhara doğumlu.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 101
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Müslüman türkdü ondan almıstım sadece hani avrupa yüce yüksek medeni ya bu adamın ktabıını nye almslar acaba dedm...ayrıca diger yazdıklarıma yanıt vermemişsn

Osmanlı'yı konuşurken verdiğin örnek.

Ben Avrupa medeniyetini övdüm mü? Geçmişlerini objektif olarak değerlendiriyorlar ve öğretiyorlar dedim. Biz ne yapıyoruz? Yalan bir tarih yaratıp bu yalanlarla gençlerimizi kandırıyoruz. Sonuçta aynı hataları tekrar edip duruyoruz.

Diğer yazdıkların bir şey ifade etmiyor. Dünyada geçmişte ve bugün benzer özelliklere sahip bir çok ülke / bölge / topluluk olmuş. Anahtarsız toplum mu arıyorsun? Amazonlarda bol bol bulursun.

Sitelerde Paylaş

Osmanlıyı konusalm biz önce bunu çözemedk dha konuyu yaymak karmasa ve sonucsuzluktan baska bişe getrmez tabi istedgn buysa bilemem

Osmanlı'yı konuşuyoruz zaten. İbni Sina'yı ben getirmedim buraya.

Ebussud efendiyi burada okuyana kadar biliyormuydun? Fen derslerini kaldırttığını biliyor muydun? Bugün aynısının yapıldığını biliyormuydun?

Geçmişden ders alınsa aynı hataların tekrarlanmayacağını duymuş muydun?

Sitelerde Paylaş

Osmanlı'yı konuşurken verdiğin örnek.

Ben Avrupa medeniyetini övdüm mü? Geçmişlerini objektif olarak değerlendiriyorlar ve öğretiyorlar dedim. Biz ne yapıyoruz? Yalan bir tarih yaratıp bu yalanlarla gençlerimizi kandırıyoruz. Sonuçta aynı hataları tekrar edip duruyoruz.

Diğer yazdıkların bir şey ifade etmiyor. Dünyada geçmişte ve bugün benzer özelliklere sahip bir çok ülke / bölge / topluluk olmuş. Anahtarsız toplum mu arıyorsun? Amazonlarda bol bol bulursun.

Avrupa medeniyetni övdün osmanlı ne yapms deyp romadan örnek vererek..avrupa medeniyetinin objektif oldugu hakkında bilgim yok arastrmadm ama tarih degişiyorsa 1923 yılında degişme baslamıstr cnkü bircok belge bunu gösteriyor. Nasl degişim oldgunu inkilap adı altnda nelern degişitgini ..

Yazdıklarn ifade etmiyor demişsn nedn cnkü kabullenmek istdmiyorsun evet osmanlı dagılmaya kadar yani dursklma dahil dünaunn saylı ülkesydi heralanda diyemiyorsn ama snra tarh yalan degişmiş diye itiraz ediyorsn daha sen gerçekleri kabullenemiyorsn ki

Sen yapma bari bu yorumu dedirtecek bi yorum amazonlar örnegi.. amazonların yerleşik olmadgnı ve sosyal hayatları hakkında az blgi oldgnu bliyorsndru bnim kıyaslamam ileri uygarlıklarlaydı avrupa cehalet içndeyken osmanlı yasamının güzelliğine bak demek istedm

Dogruyu kabul rtmen seni küçültmez

Sitelerde Paylaş

Osmanlı'yı konuşuyoruz zaten. İbni Sina'yı ben getirmedim buraya.

Ebussud efendiyi burada okuyana kadar biliyormuydun? Fen derslerini kaldırttığını biliyor muydun? Bugün aynısının yapıldığını biliyormuydun?

Geçmişden ders alınsa aynı hataların tekrarlanmayacağını duymuş muydun?

Akpyide konuya sen getrdn osmanlı dönemini tartısırken. Hayır blmiyordum herseyi bilmem mümkün degil ama fen derslernn kalktgnı ve bunn yanlş oldgunu düşünebliyordum. Ama tarhi çarpıtnalrn sucu olduguda bir gerçek

Sitelerde Paylaş

Avrupa medeniyetni övdün osmanlı ne yapms deyp romadan örnek vererek..avrupa medeniyetinin objektif oldugu hakkında bilgim yok arastrmadm ama tarih degişiyorsa 1923 yılında degişme baslamıstr cnkü bircok belge bunu gösteriyor. Nasl degişim oldgunu inkilap adı altnda nelern degişitgini ..

Yazdıklarn ifade etmiyor demişsn nedn cnkü kabullenmek istdmiyorsun evet osmanlı dagılmaya kadar yani dursklma dahil dünaunn saylı ülkesydi heralanda diyemiyorsn ama snra tarh yalan degişmiş diye itiraz ediyorsn daha sen gerçekleri kabullenemiyorsn ki

Sen yapma bari bu yorumu dedirtecek bi yorum amazonlar örnegi.. amazonların yerleşik olmadgnı ve sosyal hayatları hakkında az blgi oldgnu bliyorsndru bnim kıyaslamam ileri uygarlıklarlaydı avrupa cehalet içndeyken osmanlı yasamının güzelliğine bak demek istedm

Dogruyu kabul rtmen seni küçültmez

Sen tarihi falan boşver. Osamnlı sayılı olsa ne olur, sayısız olsa ne olur? Osmanlı insanlığa ne vermiş? Insanlığı bırak, Anadolu halkına ne vermiş?

Var mı evinde Osmanlı zamanından kalma bir bilimsel kitap? Kuran olmayan herhangi bir kitap? Kanuni sonrası kaç tane bilimadamı sayabilirsin? Var mı Osmanlı'nın bir buluşu? Beylik ve içi boş cümlelerle Osmanlı'yı övmekten başka verdiğin somut bir bilgi var mı?

Osmanlı bir sürü yeri ele geçirmiş, vergiye bağlamış ve Istanbul'da bir zevk-sefa ortamı kurmuş. Osmanlı için kötü bir şey mi bu? Tabi ki değil. Kötü olan ve benim yerdiğim şey, Osmanlı bunu yaparken anadolu halkını cahil köylü sürüsü olarak "bilerek ve isteyerek" bırakmış. Ne zaman savaşacak adam ihtiyacı olmuş toplamış anadolu halkını, vermiş ganimet payını. Bu düzen ne kadar devam etmiş? Avrupa bilim ve teknolojiyi bulana kadar. O zaman Osmanlı fen derslerini yasaklamış, matbaayı yasaklamış, vahhabi kafalı 2000 hocayı anadoluya dağıtmış bir halde bakmış Avrupa'nın gelişmesine.

Çözüm olarak da daha fazla Islam gerekir diye düşünmüş. Sonuç, dağılan bir imparatorluk. Zaten başka türlü olması mümkün mü?

Sitelerde Paylaş

Sen tarihi falan boşver. Osamnlı sayılı olsa ne olur, sayısız olsa ne olur? Osmanlı insanlığa ne vermiş? Insanlığı bırak, Anadolu halkına ne vermiş?

Var mı evinde Osmanlı zamanından kalma bir bilimsel kitap? Kuran olmayan herhangi bir kitap? Kanuni sonrası kaç tane bilimadamı sayabilirsin? Var mı Osmanlı'nın bir buluşu? Beylik ve içi boş cümlelerle Osmanlı'yı övmekten başka verdiğin somut bir bilgi var mı?

Osmanlı bir sürü yeri ele geçirmiş, vergiye bağlamış ve Istanbul'da bir zevk-sefa ortamı kurmuş. Osmanlı için kötü bir şey mi bu? Tabi ki değil. Kötü olan ve benim yerdiğim şey, Osmanlı bunu yaparken anadolu halkını cahil köylü sürüsü olarak "bilerek ve isteyerek" bırakmış. Ne zaman savaşacak adam ihtiyacı olmuş toplamış anadolu halkını, vermiş ganimet payını. Bu düzen ne kadar devam etmiş? Avrupa bilim ve teknolojiyi bulana kadar. O zaman Osmanlı fen derslerini yasaklamış, matbaayı yasaklamış, vahhabi kafalı 2000 hocayı anadoluya dağıtmış bir halde bakmış Avrupa'nın gelişmesine.

Çözüm olarak da daha fazla Islam gerekir diye düşünmüş. Sonuç, dağılan bir imparatorluk. Zaten başka türlü olması mümkün mü?

Avrupalıların evinde romadan kalmıs eserler mi var rusların elinde ilk çarlıktan eserlermi var vs vs...farkındaysan kanuni dönemine kadr dedm her cümlede osmnalıyı savunurken bilim ve teknolojiyi svrupa bulmadı çin buldu mısır buldu osmanlı buldu avrupa üzerne ekledi ayrca devsmını yarın yazcam ksçtıgımı sanma hemen dedenden mesj alıp hsklıymssn gbi sevic naraları atma atacam er yada geç cevabını

tarihinde birsorumvar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Gokmavi yorumları bastan okudum ve su sonuca vardım;

Konu osmanlı yasayısı huzuru ile baslamıstı ve bunla ilgli acıklama yaptım sen hemen roma diyerek avrupayı gösterdin bn osmanlı avrupdan durklamaya kadr üstndü dedm. Sen tarih degiştrili akp flan dedn bn evet tarh değiştirliyo bu 1923de basladı dedm sen yniden osmanlı mirasına konuyu getrdn . Dedklerme cevp ver dedm sen bunların önemi yok deyip geçtin. Sonra bana osmanlı kanuniden snra ne yapms dedn e bnde onu söyledm sna zatn duraklmaya kadr dünya ülkeslydk dedm sen acıgımı bulmus gbi ordan da saldrımaya calsıtın. Anlamadıgım su neyi tartısmsk istiyorsun söyle cevap vrreyim ama saldrmakmüzernne konsmalqr yapacaksan geregi yok.

Not:yazım hataları için üzgünüm tabletten yazmak çok zor.

Sitelerde Paylaş

Tolonbeyin yabancı kadınlarla evlenme yorumunada deginmek istiyorum.

Osmanlı döneminde aileler bin kişilk bügnkü aşiret benzeri ama asiretle alaksı yok yasayıs içndeydi akrabalık çok güçlüydü bugün kü çekirdek aile gbi deilgdi. Osmanlı padişahları kız almaya calıstıklarnda aileleriyle ilgilenmk durumda oluyordu. Padişahn bğr aileyle ilgilnmesi hem yüksek itibarlı durusu acısndan kötü olurdu hemde diger ailenn ezilmesi veya toplum içinde yüksk görülmesi gbi sorunlara neden oluyordu. Bu nedenle yabancı kadınları gönüllüklü olarak müslüman yaptıkdan snra evlenmişlerdir. Osmanlı türk oldugu için degil islam olduğu ceşitli oldugu için övünür. Ceşitlilik osmanlınn gücü olmustur bugn ayrısma sebebi oysaki işte zihniyet farkı ve yöentim anlayısı farkı modern avrupai tc ile..

Sitelerde Paylaş

Ben kim miyim ? Al sana cevabım:

Kehf 110: “Ben de ancak sizin gibi bir insanım. (Ne var ki) bana, ‘Sizin ilâh’ınız ancak bir tek ilâhtır” diye vahyolunuyor. Kim Rabbine kavuşmayı umuyorsa yararlı bir iş yapsın ve Rabbine ibadette kimseyi ortak koşmasın.”

Not: islamda mezhep yok. Kuran'ın hiç bir ayetinde mezhep sözcüğü geçmez.

Sen ağır bir sapıksın.

Sitelerde Paylaş

osmnalı'ya gurban olun siz :)

müslüman kardeşlerim bu yalanlara inanmayın. işlerine gelmeyen kim varsa veya kimden kuyruk acıları varsa itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar.

utanmadan iftira atıyorlar karalıyorlar, ee adamlar hakkın rahmetine kavuştu ya savunamayacaklar da kendilerini ..dava da açamayacaklar vs bu yüzden rahat rahat atıyorlar, aman deyim siz bunlara inanmayın !

osmanlı'yı beğenmeyenlerin , onların fethettiği topraklar üzerinde yaşamaları da ayrıca manidar :)

Sitelerde Paylaş

osmnalı'ya gurban olun siz :)

müslüman kardeşlerim bu yalanlara inanmayın. işlerine gelmeyen kim varsa veya kimden kuyruk acıları varsa itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar.

utanmadan iftira atıyorlar karalıyorlar, ee adamlar hakkın rahmetine kavuştu ya savunamayacaklar da kendilerini ..dava da açamayacaklar vs bu yüzden rahat rahat atıyorlar, aman deyim siz bunlara inanmayın !

osmanlı'yı beğenmeyenlerin , onların fethettiği topraklar üzerinde yaşamaları da ayrıca manidar :)

Şıracının şahidi bozacı.

Benim söylediklerimin içinde iftira göster ya da boş boş konuşmayı kes.

Sitelerde Paylaş

Avrupalıların evinde romadan kalmıs eserler mi var rusların elinde ilk çarlıktan eserlermi var vs vs...farkındaysan kanuni dönemine kadr dedm her cümlede osmnalıyı savunurken bilim ve teknolojiyi svrupa bulmadı çin buldu mısır buldu osmanlı buldu avrupa üzerne ekledi ayrca devsmını yarın yazcam ksçtıgımı sanma hemen dedenden mesj alıp hsklıymssn gbi sevic naraları atma atacam er yada geç cevabını

Dedemden mesaj alıp niye sevineyim? Çocuk muyuz biz. Ben aksini düşünrken adam haklı çıktı, hakkını teslim ediyorum. Nede olsa benden yaşlı, tecrübe önemli.

Mısır ve antik Yunan bilimsel düşünceyi geliştirme yolunda işler ve şaşırtıcı buluşlar yaptılar ama bugün anladığımız anlamda bilimin başlangıcı rönesans sonrası Avrupa'da başlar.

Mısır ve antik Yunanlılar çok şaşırtıcı şeyler bulmuşlar. Örneğin Eratosthenes bundan 2300 yıl önce dünyanın çevresini 46,000 km olarak hesaplamıştır. http://en.wikipedia.org/wiki/Eratosthenes

Her halikarda Hristiyanlığın gelişi ile bilimsel çalışmalar durmuştur. Hristiyanlar kütüphaneyi yakmış, son bilim insanı olan (kadın) Hypatia'ı öldürmüştür. Hypatia gezegenlerin elliptic bir yörüngede döndüklerini bulan kişidir. Dünya 1500 yıllık bir karanlık döneme girmiştir. Islamın bilimsel olarak parlak dönemide kısa süreli olmuştur. Kendi topları ile kendi gözlemevini yıkan bir Osmanlı örneği var önümüzde.

Benim cahillime ver ve bana Osmanlı zamanından bir kaç Türk bilim adamı örneği ver. Neler buldular, bilime katkıları neydi?

Sitelerde Paylaş

Tolonbeyin yabancı kadınlarla evlenme yorumunada deginmek istiyorum.

Osmanlı döneminde aileler bin kişilk bügnkü aşiret benzeri ama asiretle alaksı yok yasayıs içndeydi akrabalık çok güçlüydü bugün kü çekirdek aile gbi deilgdi. Osmanlı padişahları kız almaya calıstıklarnda aileleriyle ilgilenmk durumda oluyordu. Padişahn bğr aileyle ilgilnmesi hem yüksek itibarlı durusu acısndan kötü olurdu hemde diger ailenn ezilmesi veya toplum içinde yüksk görülmesi gbi sorunlara neden oluyordu. Bu nedenle yabancı kadınları gönüllüklü olarak müslüman yaptıkdan snra evlenmişlerdir. Osmanlı türk oldugu için degil islam olduğu ceşitli oldugu için övünür. Ceşitlilik osmanlınn gücü olmustur bugn ayrısma sebebi oysaki işte zihniyet farkı ve yöentim anlayısı farkı modern avrupai tc ile..

Teşekkürler. Bak bu anlamlı bir açıklama ve saygı ile karşılarım.

Yabancı kadınlar derken, ya bir asilin kızı veya cariye.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...