Jump to content

Bir Ateistten Beklenenler...

Recommended Posts

Tanrı kavramından kurtulmak için ateist olmanın sadece bir başlangıç olduğunu düşünüyorum.

Tanıdığım Türk ve yabancı ateistlerin çoğu henüz Tanrı kavramından kendilerini soyutlayabilmiş değillerdir.

Bence bir ateistin Tanrı'dan bahsetmemesi, hatta O'na atıfda bulunmaması gerekmektedir.

Hatta bir ateistin ben ateistim demesinin bile uygun olmadığını düşünüyorum.

Bir ateistin ateist olduğunu deklare etmesinin ona ve çevresine ne gibi bir yararı olabilir?

Bunu bir ateistin ateistliğini saklaması olarak düşünmemelisiniz ama.

Ateizm ateistliğini her deklare edene otomatikman bir sorumluluk yükler ve onu ateizmi savunmaya davet eder. Bu kaçınılmaz biz zorunluktur.

Bu savunmalar sırasında teistlerle yapılan tartışmalar çoğu kere polemiğe dönüşmekte ve ateizmin gerçek değeri-ki eğer ateizmde öyle bir değer varsa, yapılan tartışmalarda kaybolup gitmektedir.

Ateizm bir Tanrı'nın olmadığını kanıtlamak değildir. İlginç olarak bunu teistler yapmaktadır. Teistlerin inandığı bir Tanrı'nın var olamayacağı o kadar meydandadı ki, onu tartışmaya bile gerek yoktur. Çeşitli tartışmalardan biliyoruz ki, omnipotans bir Tanrı var olamaz. O hade ateistlerden Tanrı vardır yoktur tartışmasına girmeleri, hatta Tanrı'dan bahsetmeleri bile, beklenmemelidir. Olmadığı bilinen bir Tanrı'dan bahsetmenin bir anlamı yoktur.

Bu durumda teizmin zararlarından ve tehlikelerinden toplumu kurtarmaya çalışan bir ateistten neler beklemelidir?

Masum insanları din yalanından kurtarmanın yöntemleri ne olmalıdır.

Tanrı'ya ve dinlere atıfta bulunmadan bunu yapmak mümkün müdür?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 83
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Masum insanları din yalanından kurtarmanın yöntemleri ne olmalıdır.

Tanrı'ya ve dinlere atıfta bulunmadan bunu yapmak mümkün müdür?

Valla cevap sende, doktor olan sensin, şizofren hastanın tedavisinde hastanın gördüğünü sandığı hayaller nasıl tedavi ediliyor ?

Sitelerde Paylaş

Hayir, Tanrinin her ne kadar varligi ispat edilemiyorsa, yokluguda ispat edilemiyor. Belkide böyle bir ispat arayisidir anlamsiz olan. Bu bakimdan, agnostisizm en saglikli ve filozofik açidan en dogal sonuç oldugu açiktir. Bir deist için, tanrinin varligi gun kadar açiktir, ve supheye yer yotkur. Benzer sekilde bir ateist için bu tam ve kesin bir saçmaliktir. Oysa, ne biri ne öburu bu iddiasini ispat edemeyecetir. Ileride, Tanri kavraminin semiotik ve anlamsallik açidan incelemesi ve dinler tarihi uzerine yazilar paylasmayi planladim. Konuya orada isteyenler katilabilirler...

Tanridan bahsetmeden, dinlerin veya din adina uygulanan bagnazligin, veya kendimizce makul olmayan yönlerini elbette, bilimsellik aydinliginda ve poperiyen prensipler uzerinden, hiç tanrilar konusuna girmeden saglikli bir biçimde tartisilabilinir. Bu konulari tartismak için, karsi tarafin tanri kavramini delil olarak ileri surmesini sabir ve hosgöru olarak içerleyememe hali, bu konularda onlarla saglikli tartisabilemiyecegimiz anlamina olup, bu konularda ya elimizde doyurucu delil olmadigi, ya da karsi tarafin ileri surdugu savunmayi çurutemedigimiz anlami çikar. Bir delil delil ise, o yetirince açik bir sekilde anlatilirsa, hiç bir kimse onu inkar edemez. Ediyorsa ya tam anlayamamistir, yada tam anlatilamamistir.

tarihinde Frelser tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Valla cevap sende, doktor olan sensin, şizofren hastanın tedavisinde hastanın gördüğünü sandığı hayaller nasıl tedavi ediliyor ?

Bu çok ucuz bir tanı..

Teistleri akıl hastası kabul etmek yani...

Yanlış bir tanı. Bu tanıdan başlarsanız, başarılı olamazsınız..

Teizmi ciddiye almanız şart.

Ateistlerin yapmaması gereken bir konuya değinmişsiniz.

Sitelerde Paylaş

Hayir, Tanrinin her ne kadar varligi ispat edilemiyorsa, yokluguda ispat edilemiyor. Belkide böyle bir ispat arayisidir anlamsiz olan. Bu bakimdan, agnostisizm en saglikli ve filozofik açidan en dogal sonuç oldugu açiktir. Bir deist için, tanrinin varligi gun kadar açiktir, ve supheye yer yotkur. Benzer sekilde bir ateist için bu tam ve kesin bir saçmaliktir. Oysa, ne biri ne öburu bu iddiasini ispat edemeyecetir. Ileride, Tanri kavraminin semiotik ve anlamsallik açidan incelemesi ve dinler tarihi uzerine yazilar paylasmayi planladim. Konuya orada isteyenler katilabilirler...

Tanridan bahsetmeden, dinlerin veya din adina uygulanan bagnazligin, veya kendimizce makul olmayan yönlerini elbette, bilimselli aydinliginda ve poperiyen prensipler uzerinden, hiç tanrilar konusuna girmeden saglikli bir biçimde tartisilabilinir. Bu konulari tartismak için, karsi tarafin tanri kavramini delil olarak ileri surmesini sabir ve hosgöru olarak içerleyememe hali, bu konularda onlarla saglikli tartisabilemiyecegimiz anlamina olup, bu konularda ya elimizde doyurucu delil olmadigi, ya da karsi tarafin ileri surdugu savunmayi çurutemedigimiz anlami çikar. Bir delil delil ise, o yetirince açik bir sekilde anlatilirsa, hiç bir kimse onu inkar edemez. Ediyorsa ya tam anlayamamistir, yada tam anlatilamamistir.

Agnostiklik en az mantıklı olan eğilimdir. Nedeni çok basit.. Daha once değindik.

Bir Tanrı'nın olup olmadığını bilmek mümkün değildir demek, Tanrı hakkında çok şey bilmektir. Agnostizm mantıksız bir inançtır.

Sitelerde Paylaş

ben hayatımda teist olduğumu sandıım gençlik yıllarımda bile bunu tam anlamı ile becerebilmiş biri değilim. müslüman bir ailede yetiştiğimden o yıllarımda bile bilgisizcede olsa sadece gözlemlerime dayanarak islamı eleştirmekten hiç geri durmamıştım. yani en basitinden çocuk aklımla cennet anlatımları bana hep masal tadında gelmişti. her mümine bir kaç huri peki mümin kadınlara ne? veya şaraptan nehir ama bu dünyada yasak, yada allah heryerde ise neden tek yöne dönüp namaz kılmaya çalıştığımız, namaz kılarken önümüzden insan geçerse namaz bozulurdu ama durduğumuz yer ile kıble arasından geçmeyen yoktu vs. bunlar dahi çocuk aklıma takılmış ilk sorulardan bazıları idi. tanrının daha mantıklı olabilceğini düşünüyordum.

tabi zaman geçtikçe okumaya başladım araştırmaya başladım. dinlerin bana inandırmış olduğu dogmalardan kurtulmam biraz zaman aldı. islamiyet okadar mantıksızdı ki benim için red etmem çok kısa bir zamanımı aldı lakin bir dine inanmak isteme zorunlulğum biraz kafamı kurcalamıştı. zamanla tanrı kavramı kafamda okadar kayboldu ki artık inanmak için çaba harcasam yinede inanabilceğimi sanmıyorum.

artık tanrı vardır yoktur bilmemne tartışmaları benim için gerçeklikten okadar uzak ki bu işi net ortamında yapmak belkide sadece vakit öldürmek benim için.

yani ben insanlara tanrının olmadığını asla ispatlayamam örneklerinde sıklıkla rastladığımız gibi adama ne desen ama tanrı vardır der durur bunlar.

benim yıllardır söylediğim tek bir isteğim var kim neye inanırsa inansın benim umrumda değil zira bir kayaya tapanda kara bir kutuya tapan müslümlerde benim için aynı ölçüde komik. benim tek arzum inananın neye inandığını bilmesi ama gerçek anlamda bilmesi. mesela bu sitede beni bezdiren tabipp arkadaş gibilerine fazlası ile ayar oluyorum. bunlar tanrıya inanmaya okadar ihtiyaç duyarlarki bu kavramı beyinlerinden silemezsiniz. siz ne derseniz deyin ama bak ordan sonrasını bilim bilmiyor orası hiçlikse tanrı vardır derler. orası dedikleri keşfedilincede başka bilinmeyen bulur tanrıyı oraya sığdırırlar.

inanan neye inandığını bildiği sürece benim için sorun yok. bu sıkıntıya özellikle müslüman ülkelerde çok sık rastlıyoruz. ortaçağ avrupasındada yaşanmış ve çok sancılı yaşanmış bir sıkıntıdır bu. halk inandığı dini bilmiyor ve başkaları insanları bu konuda fazlası ile kullanarak rant elde ediyor. inanırmısınız bilmem bir çok ortamda ateist olduğumu söylemek bir yana sırf insanlara fazladan bir şey daha anlatabileyim diye bildiğiniz kuran dersi veriyorum. hiç bir şekilde alay etmeden gayet ciddi olarak. bak diyorum allah aslında bunu der sen yanlış biliyorsun vs. bundan gocunmuyorum. yani fazladan bir kişi tanrı yok dese ben ne bir şey kazanırım ne kaybederim ama fazladan bir kişi gerçekte neyi inandığını bilse bu ülke bir adım daha ileri gitme şansını yakalayabilir.

gerçekten yaşadığım bir hikaye:

teyzemin kızı 12 sene kuran kursuna gitti üniversiteyi cemaat evlerinde kalarak okudu. şu an kuran dersi veriyor camide gönüllü olarak. onunla kapanma ve kadınların hakları konusunda bir tartışmaya girdim. nur süresini açtık türkçe okudum bazı ayetlere değindik açıklamalarıı yaptım o hocalarından ablalarından anlattıklarını bana aktardı. sonra birden aklıma geldi şu meşhur ahzap süresini okudum ve kuranı kaldırdı fırlattı attı. senin okuduğun kuran değil kuranda yazmaz bu saçmalıklar diye...

türkçesinin okunması gizli kurallarla yasak sanki arapça okumak daha sevap vs. ortaçağda hıristiyanlığın durumuda böyle idi. ne diyeyim benim derdim bu işte. bütün ateistleri katagorize edemeyiz her biri farklı düşünür tabikide.

lafımın sonu şudur tanrı vardır yoktur tartışması kimseyi biyere vardıramaz. tanrı insanların beynindedir. bazı insanlar beyinlerinde tanrıyı oluşturamazlar ne kadar isteselerde olmaz bu bazılarıda akıllarından tanrıyı atamazlar. bu değşmez değişmeyecektirde. her zaman inandığım bir şeyde şu ateist olmuş birinin kolay kolay bir daha teist olabilceğini sanmıyorum...

Sitelerde Paylaş

Bu çok ucuz bir tanı..

Teistleri akıl hastası kabul etmek yani...

Yanlış bir tanı. Bu tanıdan başlarsanız, başarılı olamazsınız..

Teizmi ciddiye almanız şart.

Ateistlerin yapmaması gereken bir konuya değinmişsiniz.

Yok yanlış anladın, yaklaşım açısından örnek olsun diye dedim, tanı koymak benim işim değil, hani hastaya hastasın demeden nasıl yaklaşılır, tanrısı olana tanrıyı araya katmadan nasıl tanrı yok denir

Sitelerde Paylaş

Ben size bir soru sorayım, doğal olarak meleklere şeytana ve cinlerede inanmıyorsunuz , ne olur ise Allah'a inanırsınız, söylermisiniz lütfen ?

Bize kendini inandırmak isteyen Allah mutlaka bir yolunu bulur. Varlığını kanıtlamak için yapmaması gerekenleri yapıyor.

Sitelerde Paylaş

unqnown benim görüş açımı sorarsan tanrı arkasına melek ordusunuda alsa karşıma dikilse ben varım dese yinede önce şüphe eder arkasında başka bir şey varmı diye araştırırım. önce onun hakikatten tanrı olduğunu kendi beynime kanıtlamak zorundayım. sonrasında soracak bir çok sorum olurdu ona :)

Sitelerde Paylaş

Agnostiklik en az mantıklı olan eğilimdir. Nedeni çok basit.. Daha once değindik.

Bir Tanrı'nın olup olmadığını bilmek mümkün değildir demek, Tanrı hakkında çok şey bilmektir. Agnostizm mantıksız bir inançtır.

Daha önce ne yazistiginizi okumadim. Ancak, bilakis, tanri kavramini bildiginizi sart kosarsaniz onun varligi veya yoklugunun konusunda bir parça fikir yurutebilirsiniz. Eger Tanri kavrami konusunda suphecilik uzerinde giderseniz, o halde Tanrinin varligi veya yoklugu konusunda bir fikir yurutemezsiniz. Tanrini yoklugunu inkar etmek, Evrenin varligi ve duzeininin kendiliginden var olabileceginin ispatini yapmakla ancak mumkun olur. Bu ise, bilimin çemberinden çikmaktadir. Yani bilim fizik kurallarini inceleyip, modellestirebilir, ancak kaynaklari konusunda hiç bir sey sunamaz.
Sitelerde Paylaş

Ben size bir soru sorayım, doğal olarak meleklere şeytana ve cinlerede inanmıyorsunuz , ne olur ise Allah'a inanırsınız, söylermisiniz lütfen ?

Bizden yüksek bir teknolojiye sahip bir varlık (örneğin bir uzaylı) bize çeşitli mucizeler göstererek kendisinin Tanrı olduğunu iddia edebilir. Ölüleri canlandırabilir, bizi diğer yıldızlara götürüp getirebilir, vs. Ama ne yaparsa yapsın kendisinin Tanrı olduğuna beni inandıramaz.

Benim inanmam için Tanrının güçlerinden daha fazla güce sahip olmam gerekir. Tanrı mutlak güç ve mutlak bilgi sahibi olduğuna göre, O'nun gücünün sınırlarını veya sınırsızlığını kavrayabilmem için benimde en az onun kadar mutlak güç, mutlak bilgi, vs'ye sahip olmam gerekir. Güç ve bilgim mutlak olmalı ki birisinin (uzaylının) beni kandırmadığını anlayabileyim veya rüya görmediğimi bilebileyim. Benim için tek kriter budur.

Sitelerde Paylaş

Teistlerin tanrı tanımı yaparken öne sürdükleri tek şey: Şu evrene bir bak, ne kadar düzensiz elbet bir yaratıcısı olmak zorundadır. Bu onlar için yeterli bir kanıt iken Ateist veya Agnostikler için yeterli bir kanıt olmayabilir. Evet merak ediyorum Tanrının varlığı başka türlü nasıl açıklanabilir? Gerçekten merak ediyorum.

Sitelerde Paylaş

Gerçeği savunduğunu düşünen biri tartışmadan kaçmamalı.Eğer teistleri ''uyandırmak'' başka bir deyişle ''kurtarmak'' istiyorsan tek yapman gereken şey gerçeği onların anlayacakları dilden anlatmaktır.Yani tanrıdan bahsetmen gerekecek gibi görünüyor.

Tabi karşına kulağı olduğu halde duymayan,gözü olduğu halde görmeyen insanlar da çıkar.Onlarla uğraşmasan da olur.

tarihinde bizon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bence ateistler Tanrıyı yok saymak için dinlere küfretmeyi bırakıp gerçekten bilimsel verilerle olaya yaklaşmaları gerekir ben ateist olsam öyle yapardım...

İslama girerken hangi bilimsel veriyle girdin de şimdi seni çıkarmak için bilimsel veri koyalım ortaya, girdiğin gibi çık bize ne ? :)

Sitelerde Paylaş

İslama girerken hangi bilimsel veriyle girdin de şimdi seni çıkarmak için bilimsel veri koyalım ortaya, girdiğin gibi çık bize ne ? :)

Ben insan aklının sınırları olduğunu ve her şeyi bilmenin imkansız olduğunu düşündüğüm için Allah'ın varlığına inanıyorum ama siz bir yaratıcının olduğunu kabul etmiyorsunuz ve bilim her şeyi açıklamalı diyorsunuz sizin yerinizde olsaydım yapmam gereken en mantıklı şey yaratıcının olmadığını bilimsel olarak ispatlamak olurdu...

Sitelerde Paylaş

Ben insan aklının sınırları olduğunu ve her şeyi bilmenin imkansız olduğunu düşündüğüm için Allah'ın varlığına inanıyorum ama siz bir yaratıcının olduğunu kabul etmiyorsunuz ve bilim her şeyi açıklamalı diyorsunuz sizin yerinizde olsaydım yapmam gereken en mantıklı şey yaratıcının olmadığını bilimsel olarak ispatlamak olurdu...

Niye ki ? Allah var diyenler bilimsel olarak kanıtladı da mı inandı ki ? Allah yok deyince nedenini neden bilim açıklamak zorunda, din allah ile kul arasında değil miydi, yoksa allah,bilim,kul mu oldu artık ?

Sitelerde Paylaş

Niye ki ? Allah var diyenler bilimsel olarak kanıtladı da mı inandı ki ? Allah yok deyince nedenini neden bilim açıklamak zorunda, din allah ile kul arasında değil miydi, yoksa allah,bilim,kul mu oldu artık ?

Biz her şey maddeden ibarettir demiyoruz ki size deneylerle ispat edelim bu sizin iddianız yoksa bilim her şeyi açıklamıyor mu?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...