Jump to content

ALEVİLERDEN KIZ ALINMAZMI

Recommended Posts

İşte böyleee,

Elevilik konusunda halkımızdan bunları bilen çok az ınsan vardır.

Kılolarla mürekkep yalayanlardanda pek fazla bilen çıkmaz.

Bu Türk ınsanının suçu degil,bu ınsanları sözüm ona ıdere edenlerle,camılarda,okullarda gene sözüm ona egitenlerdedir SAKATLIK.,

Türkiyeye şöyle bir baktığında çöplük içinde bir ülke olduğu görülür.

Birde demezlermi TEMİZLİK IMANDANDIR.

Peki bu sekiz yanımızdakı çöp deryalarının HEKMETİ nedir?

Yurttaş gardaşımız diyürki bu yazıyı okuyana kadar Aleviler hakkında bildigim çok şeylerin yanlış olduğunu gördüm.Yalnız sen degil 3-5 yıl önceye kadar bizide siz gibi doldurmuşlardı.

Neymiş Aleviler gece toplantıları yaparlar,mumu söndürüncede önlerine kim gelirse yere yatırıp çıharlar üstüne.

Bunu ehli sünnetli halk deyil,onları ıdere edenlerle din adamlarının bir kısmı.

Aslında neymiş mum söndü dedikleri.

SÜNNÜLERİN bir büyük İFTİRESİ:

Aleviler ınanç törenlerini SUNNİ halktan ,SUNNI hökümetlerden çekindikleri için bu TÖRENLERİ geceleri yapıyorlardı. evin çevresinede nöbetciler dikiyürlerdi,bir tehlike anında nöbetcilerden gelen sinyal üzere mumlar söndürülüyürkü yasak olan törenlerini kimseler görmesin.

Bu durumu bu IŞIK halkı ne yazıkkı TC nin geçmiş yıllarındada yaşadı.

Baksanıza başbakanın konuk olarak çağırdığı,başbakan yardımcısıyla keyfinden 32 dişini gösteren efendi diyürkü Alevi kızıyla evlenme,kestıkleride yenmez.

Bu BÖLÜCÜLÜGÜN dik alası,HAKLARIN ARASININI bozmaya , halkları çatışmalara dürtecek sözlerdir.

Ögren diyürki siz din üzerinden siyesete karşı çıkıyorsunuz ama Aleviler üzerinden siyeset yapıyorsunuz diyür.

Biz burda gerçeklerden anlatıyoruz belgelerle.

DRC Alevilerin neden bazı müslümen tavırlara büründüklerini nekadar güzel anlatmış,iki satır yazıyla.

İşte o yazı:

Yani tolonbey üstad Alevilik, toplumsal baskılar ile İslam içerisinde gizlenmektedir.

İslami motifleri kullanarak mezhep gibi kamuflajla yaşamaktadır.

Tasavvufu kullanıp, toplumsal ve yaşamsal kurallarını yaratmıştır.

Konuyu biraz daha derinleştirmeni rica ederim.

Ellerine sağlık.

Şimdi ,ıslam dünyesinin bilgisizliginin nedenleri ıslamı yayınları dışındakı yayınların tümü ıslam düşmeni olduğu ve hepsi yalan yazdığı bu nedenle bunları saggın ha saggın okumayın deye UYARILARDIR.

Halbuku durum tam tersi.

Zatan müslümenlerinde yerlerde sürünmesinin nedeni.

Zengin Arap ülkelerinide ne kendileri,nede Allah zengin etmiştır.

Batılılar gelip eyyy Fellah,gardır götünü,altında petrol denen kara altın var onu çıkarıp işleycem %98 benim geriside senin.Böyle zengin olmuşlardır.

IŞIK halkı konusunda başka bilgiler buldukca buraya asacağız mutlaka.

Dedeniz.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 53
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Alevilik ve Bektaşilikte Aliden kasıt 1400 yıl önce Arap Kureyş kavminde yaşamış olan Ali bin ebu Talip değildir.Ali İradeyi külliyedir.İradeyi külliye artı ve eksi sonsuz yönlerde düşünebilen akıldır.Yani Çift başlı akıl.Onun içindirki Alininin elinde iki başlı kılıç olan Zülfikar bulunur.Beşeride var eden Düşünce değilmidir?Aynı zamanda Nurda sadece Işık değildir.Nur aydınlanmadır.Ama bu aydınlanma manevi aydınlanmadır.Yani Doğruyu düşünebilmektir.

Kırklar ise İnsanda oluşan nefstir.Onlara Erenler de denir.Ayini cemdeki erenler işte O nefs kavmini temsil ederler.

Alçakta yüksekte yatan erenler

Mürvetiniz yokmu aldı dert beni

Başım alıp hangi yöne gideyim?

Gittiğim yerlerde buldu dert beni

Bu nefesi yazan Pir Sultan artık kendi Allah olmuş ve Nefs kavminden şikayet etmektedir.

Bektaşi alevi ayini cemleri aslında gizlidir.Gizlilikten kasıt şudur:Nasip alınmadan Ceme giremezsiniz.Yani herhangi bir kişi salla sırt camiye girer gibi ceme giremez.Nasip alan insanada Can denir.Nasip alma talebinde bulunana ise Aşık denir.Ve Ceme manevi hiyerarşi içinde girilir.Önce Dede baba varsa O Yoksa Halife baba o yoksa baba girer.Ve Girer girmez kapının içindeki Kanuni evliyayı uyandırır.Ondan sonra Babalar dervişler ve canlar içeri girer yerlerini alırlar.Ve ilk yapılacak şey. Ortaya Çerağcı çıkar.Ve Çerağ yakma ayini başlar.Babadan alınan delille(Mumdur genelde) Kanuni eviyadan alınan ateş delili yakar.Ve Küre ile Tahtı muhammedide bulunan deliller uyandırılır.Daha sonra Meydancı delili tekrar oradaki mürşit postunda oturana verir.

Alevilikte İnsandan kasıt sadece beşer değildir.Beşeri insan yapan terbiye olmuş nefsidir.(Ruhudur)

Beşerin yaratılışı ,Beşerin öldükten sonra ne olacağı bunlarla ilgilenilmez.Çünkü beşerin yaratılışı Ruhsal olmayıp maddidir.Maddi olanla Pozitif ilimler ilgilenir.Öldükten sonra reenkarnasyona inanan aleviler vardır.Ama muhabbet ettiğim bir çok alevi mutasavvıf bunu kabul etmez.Ölen insanın genleri dağılır çeşitli canlı yada cansızlara geçer ama bu asla bir reenkarnasyon değildir.

Bektaşi ve alevilikte Mum sönmez.Mum sırlanır! Mum yakılmaz Mum uyandırılır.

Selamlar sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Tolunbey aleviligin islamla bir baglantisinin olmadigini söylüyorsun.

Ayni zamanda bir cok örnekler vermissiniz.

Alevi ögretisi anadoluda sadece bektasi aleviligi degildir.

hadi diyelimki öyle 4 kapi kirk makam

her kapi 10 makam degilmi??

sadece kapilari saysak..

Seriat

Tarikat

Marifet

Hakikat

Bunlarin icerisinde sadece bir tanesi islamin icinde yok oda MARIFET.

yok öyle degildir diyorsaniz yorumunuzu merak ediyorum.

Sitelerde Paylaş

İşte böyleee,

DRC nin şu yazısı senın soruna yanıttır.

Gönderilme tarihi Bugün, 09:08 AM

Yani tolonbey üstad Alevilik, toplumsal BASKILAR ile İslam içerisinde gizlenmektedir.

İslami MOTİFLERİ kullanarak mezhep gibi KAMUFLAJLARLA yaşamaktadır.

TASAFFUFU kullanıp, toplumsal ve yaşamsal kurallarını yaratmıştır.

Konuyu biraz daha derinleştirmeni rica eder.

Arkadaş çok güzel açıklamıştır.

Lütfen düşünerek okuyalım.

Dedeniz.

Sitelerde Paylaş

Şeriat Tarikat Hakikat ve Marifet İlahi metinleri anlayabilmenin bir metodudur.Yoksa Allaha yaklaşma ve dolayısıyla Cennete gidiş metodu değildir.

Şeriat önce bilginin öğrenilmesidir.Tarikat bu bilginin mutasavvıflara sorulmasıdır.(Çünkü bu bilgi tek başına hiç bir anlam ifade etmez.Tıpkı bir üç boyutlu resim gibidir).Bu bilgi mutasavvıfa sorulduğunda ise size doğrudan bir cevap gelmeyecektir.Ama anahtar verilecektir.Bu anahtar ise "Sen boş ver şimdi onu bunu sen kendine bak!"olacaktır.İşte ondan sonra Hakikat başlar.Oda İnsanın kendi hakikatıdır.İnsanın kendi kendini keşfetmesidir.Bu keşiften sonra ancak ilahi bir metinin Yorumunu yapabilirsinizki buda sizin marifetiniz olur.

Halbuki diğer İslami ekolllerde ve hatta Yahudi vede Hiristiyan ekollerinde bile hangi İlahi metin olursa olsun öğrenme metodunda sadece ve sadece Şeriat vardır.Yani ilahi metnin sadece öğrenilmesidir.Tarikat sözde vardır.Hoca Şu kitapta şunları oku ve ezberle! der.Okuyup ezberledinmi tamamdır.Sen kendi hakikatına bak onları boşver! asla denmez medrese sistemidir bu.Kendinizi tanımadan asla Yorum yapamaz marifet sahibide olmazsınız.Sadece Öğrenilen kuru bilgilerin(Şeriatın) bir papağan gibi tekrarını yapmaktan öteye geçemezsiniz.Bol bol ritüeller yapar papağanlar gibi gagaklar dururlar.

Sitelerde Paylaş

Bende kizilbas alevi kökenli bir ailenin cocugu olarak dünyaya geldim .

Daha oncedende bu konuyu dile getirmistim.

Alevilik her ne kadar bir din degildir.

Tarikatlar doplulugu bir yasam bisimidir diye adlandirilsa bile kesonlikle degildir ...

tasavvufla buyuk bir ictenlik görünmekten ziyade aslinda aleviligin islamdan cok ne kadar panteizme ve deizme yakin oldugu sorulmalidir.

Bektasi alevi ögertisi ise hunkar haci bektas velilin,

ilimli islam yapisini anadoludaki panteist ve deist hatta agnostik yapitaki anadolu insanina entegre ve enjekte etmekti.

Buna örnek gaygusuz abdal hallaci mansur pir sultan vs bir cok alevi düsünürü buyuk yara aldi !!!

Bunu gaygusuz abdalin bir siiri ile bitirmeden önce modern alevi ögretisini neredeydi ve nereye geldi.

Sirler mö 9 uncu ve 15 yüzlin icerisinde böyleyken bakin sonra ne oluyor alevilerin siirlerine ve baglamalarina..

Bundan Sana Ne

Ademi balçiktan yogurdun yaptin,

Yapip da neylersin, bundan sana ne

Halk ettin insani saldin cihana

Salip da neylersin bundan sana ne

Bakkal misin teraziyi neylersin

Isin gücün yoktur gönül eglersin

Kulun günahini tartip neylersin

Geçiver suçundan bundan sana ne

Katran kazanini döküver gitsin

Mümin olan kullar didara yetsin

Emreyle yilana tamuyu yutsun

Söndür su atesi bundan sana ne

Sefil düstüm bu alemde naçarim

Kildan köprü yaratmissin geçerim

Sol köprüden geçemezsem uçarim

Geçir kullarini bundan sana ne

Kaygusuz Abdal der cennet yarattin

Cehenneme nice kullari attin

Nicesin ates-i ask ile yaktin

Yakip da neylersin bundan sana ne

Kaygusuz Abdal

Sitelerde Paylaş

Yücelerden yüce gördüm erbabsin sen koca Tanri

Alim okur kelam ile sen okursun hece Tanri

Erligi ile anilir filan oglu filan deyü

Anan yoktur atan yoktur sen benzersin piçe Tanri

Kildan köprü yaratmissin gelsin kulum geçsün deyü

Hele biz söyle duralim yigit isen geç e Tanri

Garib kulun yaratmissin derde mihnete katmissin

Ani aleme atmissin sen çikmissin uca Tanri

Kaygusuz Abdal yaradan gel içegör su cür`adan

Kaldir perdeyi aradan gezelim bilece Tanri

Kaygusuz Abdal

Gelgelelim hallac mansura ben tanriyim dedi insani tanridan üstün gördü bencede öyle..

Nesiminin deriside bu yüzden yüzüldü::

Sitelerde Paylaş

Bunun gibi örneklerde günümüzün degisleri ve aleviligi

Seke seke geldim ayağım yoktur

Hak mehlemi sende Zöhrem’dir doktur

Kimi kafir olmuş karnısı boktur

Süzünü süzünü postunda otur.

Türkiye’ye çıkarmışım bir gelin

Urufu Zöhre Ana onu pir bilin

Muhammet elçisi Ana’dır deyin

Hak için dergâha niyaza inin.

Nerden nereye !!!!!!!!!

Sitelerde Paylaş

Bende kizilbas alevi kökenli bir ailenin cocugu olarak dünyaya geldim .

Daha oncedende bu konuyu dile getirmistim.

Alevilik her ne kadar bir din degildir.

Tarikatlar doplulugu bir yasam bisimidir diye adlandirilsa bile kesonlikle degildir ...

tasavvufla buyuk bir ictenlik görünmekten ziyade aslinda aleviligin islamdan cok ne kadar panteizme ve deizme yakin oldugu sorulmalidir.

Bektasi alevi ögertisi ise hunkar haci bektas velilin,

ilimli islam yapisini anadoludaki panteist ve deist hatta agnostik yapitaki anadolu insanina entegre ve enjekte etmekti.

Buna örnek gaygusuz abdal hallaci mansur pir sultan vs bir cok alevi düsünürü buyuk yara aldi !!!

Bunu gaygusuz abdalin bir siiri ile bitirmeden önce modern alevi ögretisini neredeydi ve nereye geldi.

Sirler mö 9 uncu ve 15 yüzlin icerisinde böyleyken bakin sonra ne oluyor alevilerin siirlerine ve baglamalarina..

Bundan Sana Ne

Ademi balçiktan yogurdun yaptin,

Yapip da neylersin, bundan sana ne

Halk ettin insani saldin cihana

Salip da neylersin bundan sana ne

Bakkal misin teraziyi neylersin

Isin gücün yoktur gönül eglersin

Kulun günahini tartip neylersin

Geçiver suçundan bundan sana ne

Katran kazanini döküver gitsin

Mümin olan kullar didara yetsin

Emreyle yilana tamuyu yutsun

Söndür su atesi bundan sana ne

Sefil düstüm bu alemde naçarim

Kildan köprü yaratmissin geçerim

Sol köprüden geçemezsem uçarim

Geçir kullarini bundan sana ne

Kaygusuz Abdal der cennet yarattin

Cehenneme nice kullari attin

Nicesin ates-i ask ile yaktin

Yakip da neylersin bundan sana ne

Kaygusuz Abdal

Kendi kendini üzme diyor bu nefes.Kendini tanıdın amma olduğu gibide kabul eyle o zaman diyor.(Ama bu işte çok zordur)Bu nefesin bir başka versiyonunu Ali Ruhi baba söylüyor.

Nice bir dağdağayı dehr ile berbat olalım

Yürü zahit meyhaneye biraz abad olalım

Serelim kuşeyi meyhaneye bir eski hasır

Dest urup camı cemde gussadan azad olalım

Sitelerde Paylaş

Kaygusuz Abdal

Gelgelelim hallac mansura ben tanriyim dedi insani tanridan üstün gördü bencede öyle..

Kaygusuz Abdal

Buradada nefsin kendi portöründen şikayeti var.Ama sonunda Nefs ve portör birleşir ve tek olurlar.

İkilikten birliğe geçmedir.

Eğer sen hak ben kul olsam

İkilik girer araya

Allah vahit ehad samed

Hem lem yelid ve lem yuled

Olsaydı küfüven ahad

İkilik girer araya

Alevi ve Bektaşi nefeslerinde Allah Beşerden ayrı bir mefhum değildir.Yani Teizim yoktur.Panteizim vardır.Panteizim ise Teizmin değil ateizmin bir dalıdır.Onun için ateistlerce alevilik farklı tutulur.

Sitelerde Paylaş

Bunun gibi örneklerde günümüzün degisleri ve aleviligi

Seke seke geldim ayağım yoktur

Hak mehlemi sende Zöhrem’dir doktur

Kimi kafir olmuş karnısı boktur

Süzünü süzünü postunda otur.

Türkiye’ye çıkarmışım bir gelin

Urufu Zöhre Ana onu pir bilin

Muhammet elçisi Ana’dır deyin

Hak için dergâha niyaza inin.

Nerden nereye !!!!!!!!!

Burada ise Aleviliğin şeriate dönüşümü vardır.Bakın kafiri bile dışında arıyor.Halbuki kafiri kendi nefs mozayiklerinde araması gerekirdi.Aynı zamanda Zöhreninde ticari reklamını yapıyor bal gibi.Sünniliktenfarkı sadece ritüeller .Yakında namazada başlarlar.

Sitelerde Paylaş

Gercekci tskler bende sizin gibi düsünüyorum ..

Alevi felsefesi aslinda tamamen Deizim,agnostik ve panteizmden ibarettir.

Ama baskilarindan korkan alevi toplumu zaman icerisinde asimile olmuslardir.

Sürekli kirsal bölgelere cekilip oralarda yasamlarini sürdürmeye calismislardir.

Bu ögretiyide ocaklar sayesinde bir birlerine anlatmaya calismislardir.

Ama alevilik ali ile isim almamistir alevilik islamdan öncede vardi (alawi)

Sürser (kizbaslar) bu kelime her ne kadar zaza dilinde kulanilsada kelimenin temelinde persce yatmaktadir.

Sür=kirmizi Ser Kafa yani ali yandaslarinin kirmizi tulbent baglamaliri flan uydurma bir rivayetten öte bir sey degildir!

Sitelerde Paylaş

Sürekli kirsal bölgelere cekilip oralarda yasamlarini sürdürmeye calismislardir.

Sürser (kizbaslar) bu kelime her ne kadar zaza dilinde kulanilsada kelimenin temelinde persce yatmaktadir.

Sür=kirmizi Ser Kafa yani ali yandaslarinin kirmizi tulbent baglamaliri flan uydurma bir rivayetten öte bir sey degildir!

Yazınızın altını aynen imzalarım.Alevilik belkide İslamı bile ortaya çıkardı.Ama daha sonra ortaya çıkardığı felsefenin piçleri onu yedi.Zira Alevilik sadece Türklere has değil.Ortada bir Arap aleviliğide var.Ve bu Alevilikte(Nusayrilik) teizim yok.

Kızılbaşlığımız aslında Nazeninliğimizin ta kendidir.Bunu Bektaşi Halife babam (Ruhu revanı şadı handan olsun) islami kılıf içinde şu şekilde anlatır.Bedirde Hz Muhammed kuşatılır.Müşriklerden biri tam kılıcını indirecekken Ebu Deccane ortaya atılır.Ve Kılıç onun başına gelir.Hz Muhammed ona bakarak "Vallahi kızılbaş" der.

Şimdi bu sofiler tarafından tasarlanmış bir kıssadır.Manası Muhammed Muhabbettir.Ebu Deccane ise o Muhabbet incisini koruyan İstiridyedir. Nezakettir.Muhabbete bir taarruz vaki oldu Ama Nezaketimiz(Nazeninliğimiz) o taaruzu korudu.Ve o nezaketten akan kan ise Düşüncedir.

Biz bize sevdiklerimiz tarafından yapılan kötülüğe bir anda cevap vermedik Nezaketimizden dolayı ama Yüzümüz al al oldu boynumuzu eğdik.Fakat İnsanlığımızı koruduk.

Sevgiler saygılar.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...