Jump to content

Eğer allah varsa ona gerçekten güvenebilir misin?

Recommended Posts

yok ben şunun için söyledim biz bilimsel düşünüyoruz daha zekiyiz gibi yazılar yazıyor bazı arkadaşlar fakat bu teknoloji bulunuyorsa bunu hayatta görmelisiniz. ondan dersler çıkartmalısınız. onu söylemek istiyorum yoksa zekilik le imanı birleştirirsen kendini daha iyi tanıyorsun. size

söylemrden geçemiycem Allah var . haberiniz olsun.

+1

Allah var haberiniz olsun güzel bir söz en azından daha sonra kimse bize söylemedi demezler:) :)

Bu iddianız 1400 yıl önce yaşamış bir arap hükümdarının iddialarına ve eski masallara dayandığı için hiç bir değeri yok. Sizlerin eski versiyonları bir zamanlar Zeus, Afrodit, Thor, Ra da var diyordu, ne oldu? Hindular da Brahma, Şiva ve Vişnu var diyor, var demekle var olmuyor ama.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 61
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

arkadaş önemsiz birşey itikatla ve imanla çokta ilgisi yok.. onun için çok önem vermedim.. kimse cennetteki yaş meselesiyle ne imana girer ne imandan olur.. imani bir sorun varsa sor.....

Yazık, hem de çok yazık... Ortada peygamberden nakledilen bir söz var, sen kalkıyorsun tam tersini söylüyorsun,Allah'ın bu rivayet dışında bilgi vermediği bir konuda Allah adına hüküm veriyorsun, ben bu yaptığın ne diyorum, sen buna karşılık kalkmış ne diyorsun, senin gibi Müslüman'a dürüst, ne söylediğini bilen,ilkeli inancı ne olursa olsun bir insanı tercih ederim.

Sitelerde Paylaş

Bu iddianız 1400 yıl önce yaşamış bir arap hükümdarının iddialarına ve eski masallara dayandığı için hiç bir değeri yok. Sizlerin eski versiyonları bir zamanlar Zeus, Afrodit, Thor, Ra da var diyordu, ne oldu? Hindular da Brahma, Şiva ve Vişnu var diyor, var demekle var olmuyor ama.

evvela Allah var bunu görüyor ve biliyoruz.. insanların zihinlerini kesrette yani çoklukta dağıtarak insanların kafalarını karıştırıyorsun.. çok tanrılı dinleri geçeceksin hacı bir belediyeyi dahi iki başkan yönetemez kaos olur karmaşıklık çıkar üstünlük mücadelesi olur biz kainatta böyle bir durum görmüyoruz.. demekki Allah birden çok değil bir.. ve mührünü her yarattığına vurmuş.. birliğini gösteriyor mesela nasılki bir kot pantlonu markasıyla görsen ve aynı pantlonu başka bir memlekette görsen fabrikasının bir olduğuna kanaat getirirsin aynen öyle de Allah mührünü yarattıklarına vurmuş mesela bir ülkeye git elma başka bir ülkeye git aynı elma demekki yaratıcıları bir aynı tezgahtan çıkmış.. hem Allah kendini bildirir ve inandığımız Allah kendini saklamıyor peygamberlerle ve kutsal kitaplarla kendini bildiriyor ve bizden ne istediğini söylüyor.. bunun için insanların kafasını dağıtamazsın gerçek gün gibi aşikar..

Sitelerde Paylaş

hem Allah peygamberlerini mucizelerle göndermiş.. mucize Allahın kainata koyduğu kanunların farklı bir şekilde işlemesi.. çünkü kanunu koyan Allahtır isterse değiştiredebilir.. hem insan ancak imanla gerçek kendini bulabiliyor yoksa serçe kuşundan daha bahtsız olur.. çünkü serçe kuşu kendi hayatı için lazım olan şeyleri bir kaç ay içinde öğrenir ve elemsiz bir lezzet yaşar.. ama insan böyle mi kendisi için lazım olan şeyleri 15-20 yılda ancak öğrenir ve serçe kuşu gibi hayattan safi bir lezzette almaz çünkü geçmişten gelen elemleri geleceğin belirsizlikleri hem ona elem verir.. bunun için imansız insan kemalini bulmaz hayvandan daha bedbaht bir dereceye düşer manen bütün kainatın sultanı olabilecek bir kabilyeti varken ceset olarak en bedbahtıdır demek Allah insanı kulluk için kullukta yücelmesi için yaratmış.. kabilyetlerini ona göre vermiş yoksa dediğim gibi hayattan zevk alma adına serçe kuşuna yetişemez..

Sitelerde Paylaş

bak sağduyu bu eski masal dediğin kitapta bütün bunlar yazıyor. tanrılar uydurdular diyor. doğrumu tarihe baktığımızda evet doğru.

hatta 5 d li filmde filmin içinde oluyoruz çıkınca filmden çıkıncada bunun bizim için gösterilen bir sahne olduğunu anlıyoruz . bun teknoloji bile kuranda var

Diyanet İşleri : Andolsun, sizi ilk defa yarattığımız gibi teker teker bize geldiniz. Size verdiğimiz dünyalık nimetleri de arkanızda bıraktınız. Hani hakkınızda Allah’ın ortakları olduğunu zannettiğiniz şefaatçilerinizi de yanınızda görmüyoruz? Artık aranızdaki bağlar tamamen kopmuş ve (Allah’ın ortağı olduklarını) iddia ettikleriniz, sizi yüzüstü bırakıp kaybolmuşlardır.

bu ayet enam suresi yani ene benlik demek demekki enemiz anlatılıyor

nasıl inanmam

Sitelerde Paylaş

evvela Allah var bunu görüyor ve biliyoruz.. insanların zihinlerini kesrette yani çoklukta dağıtarak insanların kafalarını karıştırıyorsun.. çok tanrılı dinleri geçeceksin hacı bir belediyeyi dahi iki başkan yönetemez kaos olur karmaşıklık çıkar üstünlük mücadelesi olur biz kainatta böyle bir durum görmüyoruz.. demekki Allah birden çok değil bir.. ve mührünü her yarattığına vurmuş.. birliğini gösteriyor mesela nasılki bir kot pantlonu markasıyla görsen ve aynı pantlonu başka bir memlekette görsen fabrikasının bir olduğuna kanaat getirirsin aynen öyle de Allah mührünü yarattıklarına vurmuş mesela bir ülkeye git elma başka bir ülkeye git aynı elma demekki yaratıcıları bir aynı tezgahtan çıkmış.. hem Allah kendini bildirir ve inandığımız Allah kendini saklamıyor peygamberlerle ve kutsal kitaplarla kendini bildiriyor ve bizden ne istediğini söylüyor.. bunun için insanların kafasını dağıtamazsın gerçek gün gibi aşikar..

Yahu nerede gördünüz de bildiniz? Sadece sizlere mi görünüyor bu Allah? Bir tek bizden mi kaçıyor?

Çok tanrılı dinlerin sana saçma gelmesi sadece zaman ve mekan farkı, 2300 yıl önce Roma'da yaşasaydın hiç de saçma gelmeyecekti, hatta tek tanrılı dinler saçma gelecekti.

Hangi peygamberler? Ben hiç ortada peygamber falan görmüyorum, sen görüyor musun? "Kutsal" dediğin kitaplar da içinde masallar ve arap-yahudi kültürü ve gelenekleri bulunan kitaplar sadece.

hem Allah peygamberlerini mucizelerle göndermiş.. mucize Allahın kainata koyduğu kanunların farklı bir şekilde işlemesi.. çünkü kanunu koyan Allahtır isterse değiştiredebilir.. hem insan ancak imanla gerçek kendini bulabiliyor yoksa serçe kuşundan daha bahtsız olur.. çünkü serçe kuşu kendi hayatı için lazım olan şeyleri bir kaç ay içinde öğrenir ve elemsiz bir lezzet yaşar.. ama insan böyle mi kendisi için lazım olan şeyleri 15-20 yılda ancak öğrenir ve serçe kuşu gibi hayattan safi bir lezzette almaz çünkü geçmişten gelen elemleri geleceğin belirsizlikleri hem ona elem verir.. bunun için imansız insan kemalini bulmaz hayvandan daha bedbaht bir dereceye düşer manen bütün kainatın sultanı olabilecek bir kabilyeti varken ceset olarak en bedbahtıdır demek Allah insanı kulluk için kullukta yücelmesi için yaratmış.. kabilyetlerini ona göre vermiş yoksa dediğim gibi hayattan zevk alma adına serçe kuşuna yetişemez..

Hangi mucizeler? Binlerce yıl tekrarlanan masallar şimdi mucize mi oluyor? Niye şimdi bir peygamber çıkıp bir mucize göstermiyor? Neden biliyor musun, yok çünkü mucize, peygamberlik diye bir şey, ortaya çıkanlar rezil olacaklarını, deli diye tımarhaneye kapatılacaklarını biliyorlar, o yüzden eskilerin masallarını tekrar ediyorlar sadece.

Bakara/260. Hani İbrahim, “Rabbim! Bana ölüleri nasıl dirilttiğini göster” demişti. (Allah ona) “İnanmıyor musun?” deyince, “Hayır (inandım) ancak kalbimin tatmin olması için” demişti. “Öyleyse, dört kuş tut. Onları kendine alıştır. Sonra onları parçalayıp her bir parçasını bir dağın üzerine bırak. Sonra da onları çağır. Sana uçarak gelirler. Bil ki, şüphesiz Allah mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.”

Adam peygamber, Allah'la birebir konuşuyor ama o bile kanıt istiyor, biz istemişiz çok mu?

Hem var mı öyle birileri iletişim kurup diğerleri ile kurmamak? Hani adalet nerede kaldı? Neden bu ayrımcılık?

Sitelerde Paylaş

Adam peygamber, Allah'la birebir konuşuyor ama o bile kanıt istiyor, biz istemişiz çok mu?

Hem var mı öyle birileri iletişim kurup diğerleri ile kurmamak? Hani adalet nerede kaldı? Neden bu ayrımcılık?

Hidayet Allah'tandır. Allah dilemedikçe senin gözünün önünde on kişi ölse sonra tekrar dirilse yine iman edemezsin. Yani iş mucizede falan değil. İş duygularda. İnsanlar tarafından methedilen vasıflar sende varsa hidayet gelir.

Sitelerde Paylaş

eskiden insanlara pek çok mucizeler gösterilmiş fakat buna rağmen bu bir sihirdir falan demişler genede inanmamışlar. bu yüzden bazılaraına bu tür mucizeler gösterilse bile inanacak değiller miş. bu yüzden zaten akıl edenlere kendi nefislerindeki mucizeler yer ve göklerdeki nice deliller olduğu vurgulanıyor. ayrıca peygamberimizla birlikte kıyametin alametleride gelmeye başlamıştır. delil arıyorsan inanmak için o kadar çok delil var ki . kendi nefsimizdeki deliller. beka duygusu. iyilik kötülük kavramı. her yerde var olma duygusu ebedi ve zahmetsiz güzel yaşam arzusu vs.

hepsi bu dünya için geçerli olmayan başka bir hayatın varlığıyla ilgili delillerdir.bedenimiz öleceği belli oluyor puruşuyor arızalar veriyor ama biz genede iyileşmesini ümüt ediyoruz vs.

Sitelerde Paylaş

eskiden insanlara pek çok mucizeler gösterilmiş fakat buna rağmen bu bir sihirdir falan demişler genede inanmamışlar. bu yüzden bazılaraına bu tür mucizeler gösterilse bile inanacak değiller miş. bu yüzden zaten akıl edenlere kendi nefislerindeki mucizeler yer ve göklerdeki nice deliller olduğu vurgulanıyor. ayrıca peygamberimizla birlikte kıyametin alametleride gelmeye başlamıştır. delil arıyorsan inanmak için o kadar çok delil var ki . kendi nefsimizdeki deliller. beka duygusu. iyilik kötülük kavramı. her yerde var olma duygusu ebedi ve zahmetsiz güzel yaşam arzusu vs.

hepsi bu dünya için geçerli olmayan başka bir hayatın varlığıyla ilgili delillerdir.bedenimiz öleceği belli oluyor puruşuyor arızalar veriyor ama biz genede iyileşmesini ümüt ediyoruz vs.

Mikelanjo, inanan insana delil olarak görünenler inanmayan insana neden delil olarak görünmüyor, bunun asıl sebebi nedir sence?Allah'ın takdiri mi bu, zeka mı gerektiriyor nedir?

Sitelerde Paylaş

Hidayet Allah'tandır. Allah dilemedikçe senin gözünün önünde on kişi ölse sonra tekrar dirilse yine iman edemezsin. Yani iş mucizede falan değil. İş duygularda. İnsanlar tarafından methedilen vasıflar sende varsa hidayet gelir.

İş orada burada değil, tamamen senin nasıl düzenlendiğinde. Sen bu dine inanacak şekilde dizayn edilmişsin, mantığın ve aklın bu şekilde düzenlenmiş, bazıları bu zinciri kırar, bazıları kıramaz.

Bana ne eskilere gösterilmiş mucizeler(!)den? Oynamayı bilmeyen gelin yerim dar dermiş, mucize gösteremeyen sahtekarlar da "Zaten gösterseydim de inanmazdınız." diye dansözlere taş çıkartırcasına kıvırırlar. Örnek Muhammed.

Sitelerde Paylaş

Kesin konuşmaktan Allah'a sığınırım. Gözlemlerim ve okuduklarımdan anladıklarım bu yönde. En doğrusunu Allah bilir.

Bu durumda Ateistler;merhametsiz,acımasız,hoşgörüsüz,bencil oldukları için inanmadıkları anlamı çıkıyor.Burada yazan Ateistler gerçekten bu duygulardan yoksunlar mı Sayın yenidencübbeli(Bu arada ben Deist'tim.)?Kendi adıma ben de gördüklerimden hareketle düşüncelerimi ifade edeyim, burada yazan Ateistler'in çoğu zaten bir Müslüman olma evresinden geçmiş, Müslüman oldukları bir geçmiş var, akıllarına sürekli sorular takılmış,Kuran'da yazılanlar, akıllarına, mantıklarına yanlış gelmiş ve hem Kuran hakkında, hem dinler hakkında fazlasıyla da bilgi sahibiler, zeka düzeyleri de kendi adıma söyleyeyim yabana atılmayacak düzeyde.

Senin söylediğin merhamet,hoşgörü,acıma,tevazu duygularıyla ilişkili gözükmüyor gerçekteki durum.Ayrıca sen de biliyorsun ki merhametsiz,hoşgörüsüz,bencil sayısız Müslüman ve İslami olarak kendini tanımlayan gruplar var.Demek ki inanıp inanmamanın ifade edilen duygularla doğrudan bir ilişkisi yok.

Sitelerde Paylaş

Evet tezimi çürütebilecek bir tane bile teist arkadaş yok. Hadi söylemlerimin aksini isbatlayın. Ama denizin altında ki kum tanelerine kadar bakmayı unutmayın.

Yeryüzündeki bütün bu vahşetlere izin veren bir tanrıdan herşey beklenir. Elinizde bir kitap ve bir peygamber var. Burada yazılanları doğru kabul ediyorsunuz. ve tüm çıkış noktanız bu. Ya imtahanın gerçek sırrına vakıf olanlar ateisler ise ve asıl cennetlik olanlar onlar ise ne yapabilirsiniz. Sonucun böyle olmayacağına dair elinizde bir kanıt var mı?

Sitelerde Paylaş

Allahın 1 günü bizim bin yılımıza eşit ise altı üstü 1,5 gündür bize peygamber göndermemiş oluyor. allahın 1 günü bizim bin yılımıza eşit ise cebrailin bu dünyadan allah katına gidip gelmeside 50 allah günü sürer bu mantıkla.

yani allah bu dünyanın şu anki halini görmek istese kendi gün hesabı ile 50 gün (50 bin yıl) beklicek. cebrail gelcek rapor tutup geri gidecek bi 50 bin daha geçer. ettimi 100 bin yıl. hadi bakalıım. sonra gelecekte doğuracağı bir peygamber belirlicek hadi o peygambere vahy gönderecek cebraille bir 50 bin yıl daha geçti. tamamdır arkadaşlar allahın mucize göndermesi için ortalama 1500 yıl (150 allah günü) a ihtiyacımız var. biraz daha dişimizi sıkalım sayılı gün çabuk geçer nasılsa..

allah güvenilirmidir? islamın allahı kendisiyle çok fazla çeliştiği için ve çelişki yalan kabul edildiği için değildir yalancıdır sözleri birbirine tutmaz ve güvenilmezdir. savaşı köleliği özendirdiği içinde zalimdir ayrıca..

tarihinde Cresi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
BufferOverflow

Evet tezimi çürütebilecek bir tane bile teist arkadaş yok. Hadi söylemlerimin aksini isbatlayın. Ama denizin altında ki kum tanelerine kadar bakmayı unutmayın.

Yeryüzündeki bütün bu vahşetlere izin veren bir tanrıdan herşey beklenir. Elinizde bir kitap ve bir peygamber var. Burada yazılanları doğru kabul ediyorsunuz. ve tüm çıkış noktanız bu. Ya imtahanın gerçek sırrına vakıf olanlar ateisler ise ve asıl cennetlik olanlar onlar ise ne yapabilirsiniz. Sonucun böyle olmayacağına dair elinizde bir kanıt var mı?

Senin tezin diye bişey yok ortada sadece bazı hezeyanların var

belki bu yüzden doğru dürüst cevap alamamış olabilirmisin?

Cenabı Hak vadetmiş kendine iman edip ibadet edenleri salaha inkar edenleride cehenneme gönderceğini

hulful vaad yani vaadini geçekleştirmemesi imkansızdır

çünkü hulful vaad ya cehilden veya acz den ileri gelir

Cenabı Hak Kadiri küllüşey ve Alimi Küllüşey olduğuna göre yani ilmi ve kudrati sınırsız olduğuna göre

hulful vaad O nun hakkında imkansızdır

Ayrıca Cenabı Hakkın Adil ismi (hakedene hak ettiğini veren ve haksızı cezalandıran)

Rahim (merhametli) ismi Müntekim ve Cebbar Mütekebbir ve alakalı isim ve sıfatları

kendine sizler gibi hakarette bulunan mahlukatı bir güzel cezalandıracağını amma

gerçekten çok Merhametli Rahim ve kerim olduğu için de tamamamen yok etmeyeceğini

söyleyebiliriz bu nedenle yine de sevinebilirsin,

ceza çekeceksin ma yokolmayacaksın hiçolmayacaksın gübre olmayacaksın

bilmem anlatabildimmi?

tafsilatlı bilgiler Risale-i Nurrlarda 10.söz haşir risalesinde yazılıdır

Sitelerde Paylaş

AhmetBaha tanrının sözünden dönemicek olduğunumu söylüyorsun? sonunda bir müslümanın tanrının yapamıcağı bir şeyi söylediğine çok mutlu oldum.

şimdi anlamak için soruyorum tanrı bizim nerde ve ne zaman ne yapacağımızı iyi biliyordu benim onu red edeceğimide çok iyi biliyordu doğrumu? zaten ağzındanda söz çıkmıştı cehennemi insan ve cinlerle dolduracağına dair. peki benim onu inkar edeceğimi çok iyi bilirken neden beni cehenneme atmak için yarattı? ne gerek var bu filme hemen atsaydı cehenneme.

yalnız yardımcı olayım sana bu konuda bide şöyle bir sorun var ki bu mantıkla biz onun yazdığı kaderi sadece oynuyoruz yani rol bile yapmıyoruz bir nevi kukla oyunu olmuş oluyor bu.yani bu durumda allah beni cehenneme atmak için yarattı doğrumu mantığım?

dediki bu kulum dünyada beni red etsin hayatı böyle olsun şu kötülükleri etsin ve ben onu yakayım..

şimdi ben soru sormak istiyorum son bir tane daha katili cinayete teşvik eden de suçlumudur?

bana bu kötülükleri yaptırdığı için tanrınızda yanacak mı cehennemde ? yoksa onun yanamaz diye bir ismi varmı?

allah? o yanmayandır yakandır bumu?

Sitelerde Paylaş

doğada kusur diye bir şey yoktur...

kusur dediimiz şey doğanın herhangi bir işleyişine bizim verdiğimiz bir isimdir...

olması gereken herşey olması gerektiği gibi oluyor ve öyle olmayada devam edecektir...

işte allaha güvenmek demek bu gidişatın böyle gideceğine güvenmek demektir...

doğal süreçler dediğimiz şeyler tanrının işleyiş mekanızmasını bize öğretir...

bu mekanizmayı öğrenen ona göre davranırsa kazanır...

Sitelerde Paylaş

İşte böyleee,

Allah yalan söylermi.

Gelin bir bakalım.

Ayat:her doğan çocok RIZGIYLA doğar.

Bakalım dğrumu?

iki+bebek.jpg

Somali’li Korsanlar bir gazeteciyle yaptıkları röportajda aynen şöyle diyor: “Yaptığımızın doğru olmadığını biz de biliyoruz fakat, açlık her şeyin üzerindedir.” Açlık insanlığın evrensel sorunudur.

Tolon dede:Bu Arabın Allahı nasıl Allahkı.

Birine bak,bol rızık vermiş.

Ötekinede hiç vermemiş.

Bu işte bir yamukluk varrrrrrrrr.

Birine neden çok veriyürde ötekine hiç vermiyür.

Bu müselmanlar Tanrıyada İFTİRE ediyürler.

Tanrı rızık mızık verdigi yok.

US (akıl) vermiş ınsanlara.

Onu çalıştıran ilk resimde

Usunu çalıştıramayanda ikinci resimdeki gibi yaşar.

Petrolu olmayan müslümen ülkeler ne yazıhkı AÇ ve SUSUZ.

Nedenimi?

Allah kerim deyip Allahdan bekledikleri için.

Bu Allah müslümenleri sevmiyür galiba:-))))

Müslümenlerse Allah bizimledir derde başka bir şey demezler.

Pekiiiii,madamkı sizi seviyür neden yardım etmiyür?

Ah bunu bir düşünseler.

Uyanacahlarda,uyanmasınlar deye çeşit çeşit uyku hapları verilüyür.

Erzincan eskiden susuzluktan kırılırdı.

Tarla sulamalarda birbirlerini öldürürlerdi.

Birgün bir Alman mühendisi gezmeye gelir Erzincana.

Bakarkı millet susuzluktan bir birini kırıyor.

Halbuku Koca FIRAT Erzıncan ovasının ortasından akar durur.

Alman FIRATI görünce Erzıncanlılara şöyle der.

BU NEHİR BURDAN AKAR,SİZDE MAL GİBİ BU NEHRE BAKAR.

Aslında suç HAKLARDADEGİL, USU bıloke eden dinlerde.

Ne diyür DİN.

DİN AKIL İŞİ DEGİL NAKIL İŞİDİR.

Hem diyecek DİN bütün dünye ve AHRAT işlerini organıze eder.

Ardındanda dinde US olmaz de.

Dinde akıl olmazsa ikinci resimdeki gibi yaşamaya mahkum olursun.

Yüce güç kimseye birşey verdigi yon USDAN gayrı.

Onu kullanacaksın.

Tolon

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...