Jump to content

"Ne yani, Biz Boşluğa mı Dua Ediyoruz?"

Recommended Posts

• İleti 68
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Biraz açabilir misin? Quantum düzeyde etki ve Metafizik beklenti ne demek?

Bana göre kaninattaki her şey birbiriyle bağlantılı yani şöyle söyliyim parmağınızı şaklatmak bile kaninattaki ceryan eden olayların seyrini değiştirmese bile ufak tefek etkilere yol açabilir.

Hani çok klışe bir söylem vardır japonyada kanat çırpan bir kelebeğin kanat çıpması amerikada yaşanan bir kasırgayı etkiler diye,burdan yola çıkarak dua ederken oluşan ses titreşimleride bile bir şeyleri etkiler diye düşünüyorum tabi bu etkinin tanrıyla felan alakası yok.

Sizin Tanrıdan dua ederek istediğiniz şeylerle kainatta oluşan şeylerin yakından uzaktan hiç bir alakası olmıyacak..

Gerçi dua ile ilgili en güzel sözü bence alcapone söylemiştir

Çocukken her akşam yatmadan önce ve aklıma geldiği her an Tanrı'ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün Tanrı'nın çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrı'ya günahlarımı affetmesi için dua ettim.:)

Sitelerde Paylaş
  • 5 years later...
On 14.09.2013 at 01:42, Adelia said:

Dua etmenin,her yapılan eylem gibi evrende etkisi vardır tabi bu etki quantum düzeydedir.Metafizik bir beklenti içinde olanlar hayal kırıklığı yaşayabilir..

New age bullshit beklentisinde olanlar sevinebilir. 

Sitelerde Paylaş

disteistim,  bu olasılıktan daha iyi olasılıklar yaratamayan, bir yaradan fikri oldukça canımı sıkıyor. 

herşeyi akla ve mantığa bırakan, daha doğrusu insanın varoluşunu başka bir insanın eline bırakan

bir yaradan fikri, korkutucu olmalı...  hem psikolojık olarak hemde reelde.. 

tarihinde kusursuz üye tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

DİSTEİZM NEDİR?

Disteistler, Tanrının kötü olduğunu savunur. Çünkü onlara göre Tanrı, bütün kötülüklerin üreticisi ve kaynağıdır. Disteist birisi, ister dinlerin söz ettiği kötülükler olsun, isterse de din dışında söz edilen kötülükler olsun, hepsini Tanrının ürettiğini ve bundan kendini bağımsız olarak göstermeye çalıştığını iddia eder. Onlara göre Tanrı hiçbir şekilde masum değildir. Var olan bütün zulümlerin perde arkasıdır.

Sitelerde Paylaş
32 dakika önce, kusursuz üye yazdı:

disteistim,  bu olasılıktan daha iyi olasılıklar yaratamayan, bir yaradan fikri oldukça canımı sıkıyor. 

Ne biliyorsun daha mükemmel olasılıkları yaratamadığını? Belki de mümkün olan her dünyayı ve evreni yarattı ama seni daha iyisi ya da daha kötüsünde değil burada var etti.

Sitelerde Paylaş
7 hours ago, kusursuz üye said:

DİSTEİZM NEDİR?

Disteistler, Tanrının kötü olduğunu savunur. Çünkü onlara göre Tanrı, bütün kötülüklerin üreticisi ve kaynağıdır. Disteist birisi, ister dinlerin söz ettiği kötülükler olsun, isterse de din dışında söz edilen kötülükler olsun, hepsini Tanrının ürettiğini ve bundan kendini bağımsız olarak göstermeye çalıştığını iddia eder. Onlara göre Tanrı hiçbir şekilde masum değildir. Var olan bütün zulümlerin perde arkasıdır.

Aslı olsa da olmasada, tanrı, bütün kötülüklerin kaynağıdır.

Tarih boyunca, her kıtada, nerde kötülük varsa, kesin olarak arkasında bir kötülük var olmuştur. Tanrı denen şey, insanların içindeki kötülüğü kutsallaştıran bir mefhumdan başka bir şey değildir.

Sitelerde Paylaş
15 dakika önce, anibal yazdı:

Aslı olsa da olmasada, tanrı, bütün kötülüklerin kaynağıdır.

Tarih boyunca, her kıtada, nerde kötülük varsa, kesin olarak arkasında bir kötülük var olmuştur. Tanrı denen şey, insanların içindeki kötülüğü kutsallaştıran bir mefhumdan başka bir şey değildir.

Mükemmel özetlediniz, tanrı fikri psikolojik bir etki bırakır, bu etki bazen, tanrının iyi olduğunu düşünmemizi sağlıyabilir,

ama reelde, iyilik ve kötülük bir eşitliğin dengidir, yani aslında iyilik ve kötülük, tanrının bizzat kendisidir. ??

Sitelerde Paylaş
29 dakika önce, Yeni Üye yazdı:

Ne biliyorsun daha mükemmel olasılıkları yaratamadığını? Belki de mümkün olan her dünyayı ve evreni yarattı ama seni daha iyisi ya da daha kötüsünde değil burada var etti.

bu benim dünyam, ve sadece ben yaşıyorum, tanrının sonsuz olasılıkları içerisinde, ben nerdeyim? kötü bir yerdeyim, 

haketmediğim, bir olasılık yaşıyorum, diğer  olasıkların bir anlamı yok..bu yüzden DİSTEİZM gizemli bir inanıştır.

tamamen psikolojik bir inanıştır, bu psikolojinin altında yatan etkenlerde gizemlidir. çözülemez.. 

image.jpeg.aeb7983cdec43081e3b7eade83f2599d.jpeg

Sitelerde Paylaş
23 minutes ago, Yeni Üye said:

Sen hayatında hep güçlüden, zalimden, ezenden, kötüden yana oluyorsun büyük bir ihtimalle. Zayıfın, ezilenin, haksızlığa uğrayanın hakkını, daha iyiyi hayal etmesi, araması seni acaip rahatsız ediyor galiba. Arkadaş bundan daha iyi olabilirdi diyor, sen otur, itiraz etme, şükret diyorsun. Senin gibilerin olduğu yerde ne gelişme olur, ne daha iyiye, daha güzele yönelme olur.

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, kusursuz üye yazdı:

bu benim dünyam, ve sadece ben yaşıyorum, tanrının sonsuz olasılıkları içerisinde, ben nerdeyim? kötü bir yerdeyim, 

haketmediğim, bir olasılık yaşıyorum, diğer  olasıkların bir anlamı yok..bu yüzden DİSTEİZM gizemli bir inanıştır.

tamamen psikolojik bir inanıştır, bu psikolojinin altında yatan etkenlerde gizemlidir. çözülemez.. 

image.jpeg.aeb7983cdec43081e3b7eade83f2599d.jpeg

Bu senin dünyan ve sadece sen yaşıyorsun. Kötü bir yerde olduğunu düşünüyorsan durduğun yeri değiştir. Disteizmi terk et. Çünkü disteistim ve kötü bir haldeyim diyen birisine o zaman seni bu kötü halden kurtaracak bir şey ol demekten başka bir önerim olamaz. 

tarihinde Yeni Üye tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Yeni Üye yazdı:

Bu senin dünyan ve sadece sen yaşıyorsun. Kötü bir yerde olduğunu düşünüyorsan durduğun yeri değiştir. Disteizmi terk et. Çünkü disteistim ve kötü bir haldeyim diyen birisine o zaman seni bu kötü halden kurtaracak bir şey ol demekten başka bir önerim olamaz. 

öneriniz için teşekkür ederim, sanırım, başka bir kaderde veya başka bir olasılıkta sizi ciddiye alabilirim, bu mümkün...

image.jpeg.460634d5789f26b1123232953755eeea.jpeg

Sitelerde Paylaş
8 hours ago, kusursuz üye said:

Mükemmel özetlediniz, tanrı fikri psikolojik bir etki bırakır, bu etki bazen, tanrının iyi olduğunu düşünmemizi sağlıyabilir,

ama reelde, iyilik ve kötülük bir eşitliğin dengidir, yani aslında iyilik ve kötülük, tanrının bizzat kendisidir. ??

Tamam iyi güzel hoş demişsin de, tanrının hiç iyiliği, iyi tarafı yoktur ki. O asar, keser, yakar, suda boğar, gökten taş yağdırır falan falan. Hiç bir tanrının, hiç bir zaman hayra soluyup iyilik yaptığı ne görülmüş, ne duyulmuştur.

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, kusursuz üye yazdı:

DİSTEİZM NEDİR?

Tanrı vardır ama kötüdür mü demek istiyorsun? Yani adına bilinç diyelim ya da öz farkındalık desek daha doğru olur,  bilinç dışı bir varlığın olduğunu kabul ediyor ve onun kötü olduğunu söylüyor iseniz, teizimden farkı nedir ki bunun?

tarihinde memjan21 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
21 dakika önce, anibal yazdı:

Tamam iyi güzel hoş demişsin de, tanrının hiç iyiliği, iyi tarafı yoktur ki. O asar, keser, yakar, suda boğar, gökten taş yağdırır falan falan. Hiç bir tanrının, hiç bir zaman hayra soluyup iyilik yaptığı ne görülmüş, ne duyulmuştur.

Zamanında ben liseye giderken babamla din tartışmasına girdiğimizde bana annesinden bahsetmişti. 

Onun eşi vefat etmiş, 3 çocuğu varmış, işi falanda yok onları allaha tutunarak, azmederek yetiştirdi demişti din kavramı olmasa belki bu halde olmazdık demişti 

Belki bir ihtimal tanrı kavramının iyi tarafı zor zamanda tutunulcak birşey olabilir mi ? 

Sizce burada tanrı kavramı o kadının içgüdüsünü yaşaması için ürettiği bir bahnemidir yoksa? 

Sitelerde Paylaş
6 hours ago, ateistik said:

Zamanında ben liseye giderken babamla din tartışmasına girdiğimizde bana annesinden bahsetmişti. 

Onun eşi vefat etmiş, 3 çocuğu varmış, işi falanda yok onları allaha tutunarak, azmederek yetiştirdi demişti din kavramı olmasa belki bu halde olmazdık demişti 

Belki bir ihtimal tanrı kavramının iyi tarafı zor zamanda tutunulcak birşey olabilir mi ? 

Sizce burada tanrı kavramı o kadının içgüdüsünü yaşaması için ürettiği bir bahnemidir yoksa? 

Din kavramı olmasa, belki o sıkıntıyı hiç yaşamayacaktı.

Tipik dinci godoşluğu. Hasta iken iyleşince, tanrıya şükür falan. Lan sibop, seni hasta edip bir de o zilleti çektiren gene tanrı denen kepaze değil mi?

Sitelerde Paylaş
7 hours ago, memjan21 said:

Tanrı vardır ama kötüdür mü demek istiyorsun? Yani adına bilinç diyelim ya da öz farkındalık desek daha doğru olur,  bilinç dışı bir varlığın olduğunu kabul ediyor ve onun kötü olduğunu söylüyor iseniz, teizimden farkı nedir ki bunun?

Bunları anlamak, size biraz ters ve zor geliyor.

Tanrı var, godzilla var, kocaayak var, insan kaçıran ufolar var, var da var.

Konu, bir varlık olarak tanrının var olup olmaması değil. Bir mefhum, bir kavram olarak tanrının kendisi. Bu mefhum elbette ki var, ortada işte. Fakat bu tanrı denen şeyin, daha doğrusu şeylerden herhangi birinin var olduğu demek değil.

Soyut ve somut kavramları hakkında pek bir şey bilmiyorsunuz. Normal bu, bu kavramlar baya ciddi bir eğitim ister, basitçe, hukuk dersinin yıllar süren temel konularından biridir. 

tarihinde anibal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...