Jump to content

"Ne yani, Biz Boşluğa mı Dua Ediyoruz?"

Recommended Posts

• İleti 68
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

2 dakika önce, sağduyu yazdı:

Her şeyi bilen birisi neyi isteyecek? Üstelik hiç bir şeye ihtiyacı yokken?

Her şeyi bilen yani bilgisi sonsuz bir varlığın bilgisi dışında bir şey olabilir mi?

Bakın benim bahsettim şey irade sahibi tanrının genel özellikleri. Benim Tanrım falan değil. Tanrı kendisini düşüyor dedik ya. Eğer tüm her şeyde tanrı ise o zaman yanlış bir durum söz konusu değil.

Sitelerde Paylaş
4 hours ago, memjan21 said:

Ona düşünen, karar alan diyen sensin zaten ben değilim. Tanrı sadece kendi kendisini düşünür. Tanrının ne olduğunu bilmediğimiz için nasıl düşündüğünüde bilemeyiz. O sadece seçim yapar. Beni öldürmek ister, seni zengin etmek ister tüm bunlar o istediği için oluyur.

Yahu her şeyi bilen bir varlık düşünemez diyorum, her şeyi bilen bir varlık neyi düşünecek? Zaten her şeyi biliyor. Ben dinlerdeki tanrıdan bahsediyorum yani her şeyi bilen, hiç bir şeye ihtiyacı olmayan, her şeye gücü yeten olarak tanımlanan tanrıdan. Zaten bu tanrı kavramı kendi içinde çelişiyor.

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, memjan21 said:

Bakın benim bahsettim şey irade sahibi tanrının genel özellikleri. Benim Tanrım falan değil. Tanrı kendisini düşüyor dedik ya. Eğer tüm her şeyde tanrı ise o zaman yanlış bir durum söz konusu değil.

Her şeyi bilmekle irade çelişir diyorum, bu kadar zor mu bu basit mantığı kurmak? Her şeyi bilen bir varlık kendi bilgisinin kölesidir, o bilginin dışına çıkamaz. Bir çeşit otomattır.

Her şeyi bilen bir varlık nasıl düşünecek?

Sitelerde Paylaş
18 dakika önce, sağduyu yazdı:

Her şeyi bilmekle irade çelişir diyorum, bu kadar zor mu bu basit mantığı kurmak? Her şeyi bilen bir varlık kendi bilgisinin kölesidir, o bilginin dışına çıkamaz. Bir çeşit otomattır.

Her şeyi bilen bir varlık nasıl düşünecek?

Eğer herşeyin bilgisine sahipsen, isteyebilirsinde. Mesela sana sorulan bir sorunun cevabını biliyor isen cevab vermek istersin ancak. Tanrıdan daha üstün şeyler yapmasını istiyor gibisin. Kendi bilgisinin dışına niye çıksın. Herşey onda mevcut zaten. Zaten düşünüyor demedim hiç. Sadece kendini düşünür. Belki kendisinin ne olduğunu bilmiyordur tek başına iken??

Sitelerde Paylaş
6 hours ago, memjan21 said:

Eğer herşeyin bilgisine sahipsen, isteyebilirsinde. Mesela sana sorulan bir sorunun cevabını biliyor isen cevab vermek istersin ancak. Tanrıdan daha üstün şeyler yapmasını istiyor gibisin. Kendi bilgisinin dışına niye çıksın. Herşey onda mevcut zaten. Zaten düşünüyor demedim hiç. Sadece kendini düşünür. Belki kendisinin ne olduğunu bilmiyordur tek başına iken??

Öyle değil o mesele...

Her şeyi bilmek demek, seneye bugün öğlen ne yiyeceğini bilmek demek. Bunu biliyorsan, o gün hiç istemesende paşa paşa o yemeği yiyeceksin, el mahkum, zorunlu, hiç kaçarın yok. 

Ve eğer herşeyi böyle bilyiorsan, sana karar verecek, dşünecek falan hiç bir şey kalmaz, iradeymiş falan alayı da martaval olur gider.

Sitelerde Paylaş
On 02.09.2019 at 11:21, kusursuz üye said:

DİSTEİZM NEDİR?

Disteistler, Tanrının kötü olduğunu savunur. Çünkü onlara göre Tanrı, bütün kötülüklerin üreticisi ve kaynağıdır. Disteist birisi, ister dinlerin söz ettiği kötülükler olsun, isterse de din dışında söz edilen kötülükler olsun, hepsini Tanrının ürettiğini ve bundan kendini bağımsız olarak göstermeye çalıştığını iddia eder. Onlara göre Tanrı hiçbir şekilde masum değildir. Var olan bütün zulümlerin perde arkasıdır.

Tanrı kotuyse iyiliklere neden izin veriyor...

Sitelerde Paylaş
23 minutes ago, kirec said:

Tanrı kotuyse iyiliklere neden izin veriyor...

Daha çok zevk alabilmek için, ara sıra insanları umutlandırıyor, sonra bu umutları yok edip insanlığın yaşadığı hayal kırıklığı görmek ona daha büyük zevk veriyor.

Senin bu tanrıyı savunman bir avukatın pedofil müvekkilini savunmak için o çok yardımseverdir, falan okula şu kadar, filan yardım kuruluşuna bu kadar bağış yapmıştır demesine benziyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...