Jump to content

Ne ateist olabiliyorum Ne Müslüman

Recommended Posts

• İleti 57
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Orta yerde takil ve Deist ol :lol: Neye dua ediyorsun ? Dualar ise yarasa Afrikada aclik olmaz ve bugün Türkiye suriyeye girmis oldurdu.

Hocam yaratılmamız tesadüf olamaz diye hissediyorum. O yüzden beni dinleyen birisi var diye umuyorum.

Şuanda tek bildiğim şey dünyanın çivisinin çıkmış olduğu. Kapitalizmin insanları esir altına alması, değişen ahlak unsurları gibi şeyler üzüyor beni. Bende birşey yapamıyorum elimden gelen birşey yok :(

Sitelerde Paylaş

Hocam yaratılmamız tesadüf olamaz diye hissediyorum. O yüzden beni dinleyen birisi var diye umuyorum.

Şuanda tek bildiğim şey dünyanın çivisinin çıkmış olduğu. Kapitalizmin insanları esir altına alması, değişen ahlak unsurları gibi şeyler üzüyor beni. Bende birşey yapamıyorum elimden gelen birşey yok :(

Tesadür mü ?

Buna pek tesadüf denemez aslinda, insanlar neden hala tesadüf diyor anlamadim :) Evren sonsuz. Bir sonsuz alanin bir noktasinda hayat mümkün olmasinin sartlarinin varolmasi tesadüf degil sart.

Ama Teizm genede hala yanlis.

Sitelerde Paylaş

Tesadür mü ?

Buna pek tesadüf denemez aslinda, insanlar neden hala tesadüf diyor anlamadim :) Evren sonsuz. Bir sonsuz alanin bir noktasinda hayat mümkün olmasinin sartlarinin varolmasi tesadüf degil sart.

Ama Teizm genede hala yanlis.

Peki uygun şartları sunan evreni ortaya koyan kim hocam?

Evren hassas bir şekilde ayarlanmış gözüküyor. Nasıl?

tarihinde nevar neyok tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Okuduğum kitapta ''kozmolojik sabit'' değerinin bu hassaslığı gözler önüne sürdüğünü belirtiliyordu.

Sabitler, fiziksel denklemlerde sürekli kullanılır. Ancak gerçek dünyada bana göre yerleri yoktur. Sabitleri insanlar, denklemleri oluşturabilmek için kullanırlar. Sabitlerin arkasında açıklanamayan, bilinmeyen nedenler olabilir. Ayrıca "Kozmolojik sabit" in ne olduğunu bizlerle paylaşabilir misiniz?

Sitelerde Paylaş

bir kere bu yola girmişsen şayet, bir daha zaten hakkıyla takva sahibi müslüman olman imkan dahilinde değildir.

zamanla benimsersin merak etme. birazda belli bir duygusal eşiği aşmak lazım, kendine ateist sıfatını tam anlamıyla yakıştırman için.

insanın ufku bir kere açıldımı zaten, beynin bir daha eski boyutlarına dönmesi mümkün değildir.

Sitelerde Paylaş

Evren ortada yokken yasalar(madde olmadan) zaten yoktur. Bu yasalar big bangin başlangıcı dahil maddeyle oluşan ,olan kendi fiziki özellikleridir.Bu tekilliğin nerden nasıl geldiği, neyin tetiklediği sorusu ise sadece bilmiyoruz cevabı istiyorsanız.Ancak madde olmadan yasalar var demeniz sadece inançsal cevaplar içerir.

Hiçlikte kuant dalgalanmaları veya boyutlar arası evrenlerden geçiş veya m kuramı,cevabından hangisi ile açıklamaya kalkarsak kalkalım yanıt kanıtsız sav olmaktan öte değer taşımıyor olacak. Yani inançsal oluyor.

Bu yüzden bilmiyoruz diyoruz. Biliyoruz dersek kanıt istersiniz haklı olarak, yani üzgünüm kanıtsız bir cevap vermeden düşünmeliyiz derim.

Sevgi saygımla...

tarihinde e-teist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ama sıkışınca hep dua etme ihtiyacı duyarım.

Ateist oldum abdestsiz cumaya gittim baskıdan dolayı.

Müslüman oldum yeri geldi herşeye sövdüm....

Ne olacak bu halim :)

Eklemeler yapacağım...

===>

Turkiye de yasayanlarin %80 i senin gibi. yalniz degilsin.Takma kafaya.:-)

Sitelerde Paylaş

güzel bir deistsin şimdilik tanrı var ama dinler palavra diye düiündüğünü düşünüyorum.

her zaman söylerim deizm tanrıyı red etmenin bir adımıdır. çocukluktan bu yana süregelmiş dinlerin zorlamacı dogmalarını bir günde red etmek pek kolay değildir. yakında tanrının varlığını düşünmez olursun zaten kendi kendine merak etme. kasma yani hem camiye gitmek bir problem değildir güzel bir spor. günde 5 çok ama her sabah 1 kere yapsan benzer hareketleri deniz kenarında iyi gelir :)

Sitelerde Paylaş

Bunların hiç birisi yeni şeyler değil. 2500 yıl önce yazılmış kitabelerde de benzer serzenişler var.

Sitelerde Paylaş

Evren ortada yokken yasalar(madde olmadan) zaten yoktur. Bu yasalar big bangin başlangıcı dahil maddeyle oluşan ,olan kendi fiziki özellikleridir.Bu tekilliğin nerden nasıl geldiği, neyin tetiklediği sorusu ise sadece bilmiyoruz cevabı istiyorsanız.Ancak madde olmadan yasalar var demeniz sadece inançsal cevaplar içerir.

Hiçlikte kuant dalgalanmaları veya boyutlar arası evrenlerden geçiş veya m kuramı,cevabından hangisi ile açıklamaya kalkarsak kalkalım yanıt kanıtsız sav olmaktan öte değer taşımıyor olacak. Yani inançsal oluyor.

Bu yüzden bilmiyoruz diyoruz. Biliyoruz dersek kanıt istersiniz haklı olarak, yani üzgünüm kanıtsız bir cevap vermeden düşünmeliyiz derim.

Sevgi saygımla...

Enerjinin maddeye dönüşmesini düzenleyen hiçbir yasa yok muydu?Mantıken madde yokken de bazı yasaların olması gerekmez mi?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...