Jump to content

Ne ateist olabiliyorum Ne Müslüman

Recommended Posts

Sabitler, fiziksel denklemlerde sürekli kullanılır. Ancak gerçek dünyada bana göre yerleri yoktur. Sabitleri insanlar, denklemleri oluşturabilmek için kullanırlar. Sabitlerin arkasında açıklanamayan, bilinmeyen nedenler olabilir. Ayrıca "Kozmolojik sabit" in ne olduğunu bizlerle paylaşabilir misiniz?

kozmolojik sabit, boş uzayın enerji yoğunluğudur... Bu arada kitabın adı ''hani tanrı ölmüştü''

Sitelerde Paylaş
  • İleti 57
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

güzel bir deistsin şimdilik tanrı var ama dinler palavra diye düiündüğünü düşünüyorum.

her zaman söylerim deizm tanrıyı red etmenin bir adımıdır. çocukluktan bu yana süregelmiş dinlerin zorlamacı dogmalarını bir günde red etmek pek kolay değildir. yakında tanrının varlığını düşünmez olursun zaten kendi kendine merak etme. kasma yani hem camiye gitmek bir problem değildir güzel bir spor. günde 5 çok ama her sabah 1 kere yapsan benzer hareketleri deniz kenarında iyi gelir :)

hocam çekirdekten yetiştirdikleri için her yerimize işleyen bir Allah inancı var. Birde benim kafa yapımın ve gördüklerim bununla zıt gidecek şekilde. Düşünmüyorum çoğu zaman ama bazen kendi başıma otururken bi giriyorum bidaha çıkana kadar...... :unsure:

Sitelerde Paylaş

bir kere bu yola girmişsen şayet, bir daha zaten hakkıyla takva sahibi müslüman olman imkan dahilinde değildir.

zamanla benimsersin merak etme. birazda belli bir duygusal eşiği aşmak lazım, kendine ateist sıfatını tam anlamıyla yakıştırman için.

insanın ufku bir kere açıldımı zaten, beynin bir daha eski boyutlarına dönmesi mümkün değildir.

hocam kendimi kandırıp tatmin ettiğim zamanlar haricinde takva sahibi olmam dediğiniz gibi imkansız. Fakat bildiğiniz gibi, islami çevrelere göre bu şeytanın olayı veya insanın içine düşen bi kötü hal. Bundan namaz kılarak kurtulabilirsiniz vs gibi söylüyorlar... Bu da gene beni basitde olsa düşündüren bir durum açıkcası

Sitelerde Paylaş

Farzedin ki elinizde bir büyük bir de küçük vida bulunuyor. Bunların her birine uyumlu iki de vida deliği bulunuyor. Ancak siz, bir şekilde vida ve vida deliklerinin gerçek şekillerini göremiyorsunuz. Olayın nasıl çalıştığını göremediğiniz için büyük vidanın büyük deliğe, küçük vüdanın da küçük deliğe girebileceğine dair bir doğa kanunu olduğunu varsayıyorsunuz.

Aslında evrende vidalarla ve ne tür deliklere girebileceğine dair bir kanun yok. Ancak eğer işin mahiyetini anlayamıyorsanız bunun bir kanun olduğunu sanabilirsiniz.

Doğa kanunları da bana göre böyle. Arka planda neler olduğunu bilmediğimiz için kanunların olduğunu sanıyoruz.

Sitelerde Paylaş

Neden güneş sistemindeki diğer gezegenlerde o gezegenlerin şartlarına göre, oradaki koşullara göre tesadüfi canlılar oluşmamış ta dünya da bu kadar canlı var...

Sence neden biraz düşün bakalım. Çünkü canlılık Allah eliyle yaratılmamış, şartların uygun olduğu tek gezegende Dünya'da ortaya çıkmıştır. Tesadüf demek senin anladığın anlamda tesadüf demek değildir. Şartların uygun olduğu ortamda olayların gerçekleşmesidir ve verdiğin örnek bunu da kanıtlıyor.

Sitelerde Paylaş

Bu arada okuduğun kitabın hiçbir değeri yok gibi. Kozmolojik sabit Einstein tarafından ortaya atılmıştır. Evreni dolduran enerjinin dğeri falan değildir. Ya sen anlamamışsın ya da muhtemelen kitapta bilinçli olarak bazı kavramlar çarpıtılmış.

Kitabı yazan bilimadamı ve içerideki içerikte birçok bilim adamının açıklamaları mevcut. Çarpıtılmış diyorsunuz. Ben kimin söylediklerine inanacağım. Siz kimi okuyup ona inanıyorsunuz? Ne kadar objektif olabiliyorsunuz?

Sitelerde Paylaş

Herkes kitap yazıyor. Yorumları değil sadece bilgileri alın. Kendiniz bilginizle durumları kendi aklınız ile yorumlayın. çok fazla biilgiye ulaaşbilirsen o derece objektif olabilirsin Yarım bilgi ile görüşlerin de tutarı olmaz tabii.

tarihinde CharlesDarwin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sence neden biraz düşün bakalım. Çünkü canlılık Allah eliyle yaratılmamış, şartların uygun olduğu tek gezegende Dünya'da ortaya çıkmıştır. Tesadüf demek senin anladığın anlamda tesadüf demek değildir. Şartların uygun olduğu ortamda olayların gerçekleşmesidir ve verdiğin örnek bunu da kanıtlıyor.

Sorumu anlamamışsınız biz dünyadaki şartlara göre var olmuşsak mesela oksijensiz susuz yiyeceksiz var olamayız diğer gezegenlerde bunlar yok farklı şartlar durumlar var o şartlara o durumlara göre canlı neden oluşmamış canlılığın oluşması için illa dünyadaki şartlar mı lazım oksijensizde susuzda var olabilen canlı olamaz mı...

Sitelerde Paylaş

Kitabı yazan bilimadamı ve içerideki içerikte birçok bilim adamının açıklamaları mevcut. Çarpıtılmış diyorsunuz. Ben kimin söylediklerine inanacağım. Siz kimi okuyup ona inanıyorsunuz? Ne kadar objektif olabiliyorsunuz?

Kitabın Türkçesini okuyorsanız çeviri yanlışları olması muhtemeldir.

Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...

Farzedin ki elinizde bir büyük bir de küçük vida bulunuyor. Bunların her birine uyumlu iki de vida deliği bulunuyor. Ancak siz, bir şekilde vida ve vida deliklerinin gerçek şekillerini göremiyorsunuz. Olayın nasıl çalıştığını göremediğiniz için büyük vidanın büyük deliğe, küçük vüdanın da küçük deliğe girebileceğine dair bir doğa kanunu olduğunu varsayıyorsunuz.

Aslında evrende vidalarla ve ne tür deliklere girebileceğine dair bir kanun yok. Ancak eğer işin mahiyetini anlayamıyorsanız bunun bir kanun olduğunu sanabilirsiniz.

Doğa kanunları da bana göre böyle. Arka planda neler olduğunu bilmediğimiz için kanunların olduğunu sanıyoruz.

Arka planda ne olup bittiğini bilmiyoruz. Bundan sonraki kısım senin subjektif öngörün. Ayrıca vida örneğin yeterli bir analoji değil maalesef. Şunu iddia edebilirsin, 'Var olan şeyler tanrının varlığını ispar için yeterli değildir.'

Zaten çok da farklı düşündüğümüzü zannetmiyorum ama şüpheciliğin ve varlık felsefesinin ciddi soruları vardır. Bu sorular cevapları olmasa bile sadece varlığıyla tanrının(tanrı da demeyelim 'tutarlı' bir kurgunun) sorgulanmasını gerektiriyor çoğu zaman.

Sitelerde Paylaş

Sorumu anlamamışsınız biz dünyadaki şartlara göre var olmuşsak mesela oksijensiz susuz yiyeceksiz var olamayız diğer gezegenlerde bunlar yok farklı şartlar durumlar var o şartlara o durumlara göre canlı neden oluşmamış canlılığın oluşması için illa dünyadaki şartlar mı lazım oksijensizde susuzda var olabilen canlı olamaz mı...

Bildiğimiz anlamda canlılık organik moleküllerden oluşuyor. Bunun da nedeni bunların kimyasal bağlarında oldukça yüksek enerjiler barındırıyor olması. Yani canlılık enerji gerektiren bir durum. Oksijensiz susuz pekala canlılık ortaya çıkabilir. Enerjiyi kendi yararına kullanan moleküller ortaya çıktıktan sonra. Ancak her koşulda canlılık ortaya çıkmaz. O yüzden Marsta hayat yok. Ya da Güneşte. Şartları Dünya sağladığı için burada hayat var. Bu da bir tasarım olmadığımızın, şartların sonucu ortaya çıktığımızın bir göstergesi.

Sitelerde Paylaş

Kromozomları bilmezsen, üremenin esaslarını bilmezsen Mendel Kanunları diye kanunlar vardı dersin tabii. Mendel in genetiği bilmesinin imkanı yoktu. O yüzden buluunun bir doğa kanunu olduğunu düşündü. Ancak doğada mendel kanunları diye bi kanun yoktur. Arka planda olup bitenleri şimdilerde biliyoruz.

Fizik kanunları için de aynı durum söz konusu. Onlar henüz kanun. Nedeni ise arka planda neler olduğunu bilmememiz. Gerçekte ortada bir kanun yok.

tarihinde CharlesDarwin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Nevar neyok ile aynı durumdayım..dinlere inancım sıfır fakat bir tanrı olması ihtimali hep aklımda..ama iyice düşününce oda saçma geliyor..sanırım zamanla gerçek sonuca ulaşacağım benim için zor bir süreç; çevremle taban tabana zıt durumdayım,nasıl aşıcam bilmiyorum ya.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...