Jump to content

Diyalektik materyalizm

Recommended Posts

• İleti 91
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Tartisalim düsünceleri kapsitiralim Subatotuz. :)

"Kapitalizmin karsisina cözüm olarak ne önerilmekte?" sorusuna

bilimsel sosyalizm...

Yanitini yazmistin daha sonra geneline katildigim düsünceleri siralamissin. Tamamini alintilamadim.

Dünya bir avuç azgın zengin tarafından yönetiliyor.Milyonlar sefalet içerisinde o bir avuç asalağı besliyor.

Dünya daki tüm üretim araçları müsrifçe kullanılıyor

Dünya daki her ağaç her yeşil toprak parçası ,atmosfer,hatta teneke yığınlarının saçtığı bozuk hurda metallerin serseri dolaştuığı uzay bile tehdit altındadır.

Hiçbir halk bağımsız değildir.

Bilimsel sosyalizmin gerceklesebilmesi icin alti cizilen "kapitalizm" nasil yok edilebilir?

Bu konuyu tartistiktan sonra "Ateizm ve materyalizm" konusuna geceriz... Kisaca bu konuda olan düsüncemi ve hayata bakisimi da önceden belirteyim... Dünya canlillari icin gercek hayat dogal olandir.

Tanrilarin, maskotlarin, sacma sapan dinlerin, dindarlarin, din insanlarinin, putlarin, tapinaklarin, soygunlarin, sömürülerin,yalanin, dolanin, ateizmin ve ateistin olmadigi yasamdir.

Sitelerde Paylaş

Sayın cigi başlık diyalektik materyalizm...

Marksizm,Leninizm değil...Onun bilimsle metodu metodu diyalektik materyalizm.

Dİyalektik yöntemin bilimsel bakış açısını ve kendisi ni konuşmadan toplummdaki diyalektik işleyişi mi ele alacağız?ELbette toplumlarda da diyalektik yasaları geçerlidir.Ama Kendisini ilkelerini konuşmadan emen sınıf mücadelesi kuramına mı geçeceğiz?Niyetim siyasi analiz olsaydı konuyu KOMÜNİZM diye açardım.

Diyalektik yöntem der ki toplum da da evrenin dili olan diyalektik geçerlidir.Toplumların ilkel komünal dönemden bu yana yaşadıklarını üst-yapı alt yapı ve toplumdaki çelişik sınıfların ve bunların savaşımı olarak değerlendirdiğimizden, sen en son yerden sordun.Dİyalektiği anlamadan ,toplumsal anlamda işleyişini nasıl anlatalım sayın CİGİ?

Peki ben size sorayım tanımını verdiğiniz GÜNEŞ ÜLKESİ sizce nasıl meydana gelecek?

Sitelerde Paylaş

Sevgili Subatotuz ismimin önünde "sayin" kelimesi kullanilmazsa memnun olurum. :)

Marksizmin, Leninizmin günümüzde tartisilacak bir seyleri yok diye düsünüyorum.Yasadiklari zamanda eksikleri olmakla birlikte yasadigimiz cagin cok cok gerisinde kalmis düsünceler olarak görmekteyim.

Kapitalizme, Marksa vurgular yapildigindan soru sordum ve diger düsüncemi acikladim. Bence kapitalizm ve putlar, dogmalar birbirlerini tamamlarlar.Kapitalizm dogmalardan, putlardan, tanrilardan vaz gecemez.

Felsefik tartisabilmem icin cok iyi derecede Almanca biliyor ve Alman ekolünü özümlemis olmam gerekir ki her ikiside bende yok. Almanca okuyup konusabilirim fakat bir Alman veya Almanya'da okuyup yetisen birisi gibi olamam. Dolayisi ile Türkce okudugum bilgiler yüzeysel kalmakta diye düsünüyorum. Felsefenin Alman ekolünü Almanca okuyamiyanlarin konu hakkinda tartismalari "muhabbet" ten öte olmaz.

Uygun görülürse söyle yapalim... Diyalektik yöntemin bilimsel bakış açısını Marks ve Engelse bulastirmadan buyrun aciklayin ordan devam edelim.

Sitelerde Paylaş

Muz yemek için anamura gitmek gerekmiyor Cigi üstadm.Felsefe birçok insan için sıkıcı zevksiz ve gereksiz birşeydir Bununla ilgili çok şey duymuştum ama Almanca bilmeden felsefe tartışılmaz iddası bana saçma geldi.Neyse bunu geçelim.

Şimdi tartışmayı sistematikleştirelim:diyalektikçi sorunları tek tek ele almaz bütün resme bakmaya çalışır.

1-) Kapitalizm kötü bir yönetim şeklidir.Bu konuda ikimizde hem fikiriz.

Şimdi ben kapitalizme alternatif olarak SOSYALİZm biçimini savunuyorum.Cigi üstad,Putlar ve dogmaların olmadığı bir rejim diyor.Bu rejimin iktisadi biçimi ne olacak?

"Kapitalizm kalsın ama ehilleştirelim.Daha çok sosyal haklara sahip bir burjuva sosyal demokrasisi" olsun mu? Sosyalizm i çoğu kişinin kulaktan dolma bildiğine inanıyorum bu sebeple sosyalizm ile senin yönetimini kıyaslayarak tartışalım.Önce sen kapitalizmin alternatifini tanımla bende sosyalizmi tanımlayayım.

Sayın cigi Marks ve Engels i devrin gerisinde kalmak ile itham ettiniz.Bunu açmanızı rica edeceğim.Devirin dışında kalmak nasıl lur? Marks ve Engels bu devrin nasıl çok gerisinde kaldılar? bunların da iddalarını istiyorum.

Bu sitede tartışmalarda sofistike yöntem çok kullanılıyor.Bir taraf durmadan soru sorup diğeri bunları cevaplamaya çalışıyor.Diyalektik yöntem de ortaya konulan sorunun iki cevabı tartışır.Oysa bu sitede soruyu soranın cevabı yok, cevaplayanın cevabı tartışılıyor.

1-) Kapitalizm kötüdür( ortak fikir) alternatifi bence sosyalizm Cigi nin alternatifi cevaplanmayı bekliyor.

2-) Marks ve Engels in düşünceleri nasıl çağın gerisinde kalırlar?

bu iki soruya Cigi üstad ın verdiği cevaplara bende cevaplar yazacağım.

Sitelerde Paylaş

Elma armut muz yemeyi felsefe tartismakla ile ilnitilerdirmek uygun örnek olmamis. Bana hitab ediyorsan sadece cigi demen yeterli....

Üstad, sayin filan bir hos oluyorum deve cobaninin üstad, sayin olmasi mümkün degil. :)

Birden kapitalizme, sosyalizme, Marks'a daldin oysa diyalektik materyalizmi aciklayacaktin ve "bu baslik sistem tartisma basligi degil" demistin. Yukarida duruyor ama neyse...

Felsefe tartisabilmek icin sakir sakir Almanca bilip Alman ekolünün okunulmasi gerektigini ben iddia etmiyorum felsefe ögretmenleri söylemekteler ve bende bu düsünceye katiliyorum. Iki gün önce ögretim üyesi Gùney Amerika indiana uyruklu docent felsefe hocasi arkadasimla ayni konuyu konustuk. Örnegin Freud'un yasadigimiz cag ile ilgisinin olmadiginin israrla altini cizdi..Dogru söze ne denir?

Marks, Engels, Lenin'e bulasmadan diyalektik materyalizmi aciklayamiyorsan kaliplarin disina cikamiyorsun diye düsünüyorum.Istedigin kadar bana soru sorabilirsin bir cok baslikta tartismalarda binlerce sorulan sorulara yanit vermeye calismisimdir. Hatta özel mesajlarla sorulan sorulara da ve devam etmekte.

Kapitalizmin alternatifi sosyalizm degildir...Adı sosyalizm olsa bile Marks'in, Engels'in vs. taka tuka eski ve köhne zihniyetli sosyalizmi asla olamaz. Komunizm hic olmaz.!

Marks'in sosyalizminin ve komunizminin gerceklesecegine inananlar benim nazarimda allaha kurana inananlarla aynidirlar.Ha benim düsüncelerim kala alinmaz o baska öyle ya ben kimim? Fakat Marks'in sosyalizminin, ve komunizminin savunalacak bir tarafi yoktur.

Gelismis ülkelerde ki sosyalistler Marks'in düsüncelerine tekmeyi vurali uzun yillar oldu ve sosyalizmi kendi ülkelerinin sartlarina göre gelisitirip yenilemekle mesguller ama bizim insanlarimiz hala Marks'in yillar önceki derme catma düsüncelerini birebir savunmaktalar. Bu ayni yasadigimiz cagda tekerlekleri ve motoru olmayan bir arabayi göklere cikartip savunmaya benzemektedir.

Mustafa Kemal´in düsünceleri, devrimleri yaptiklari NIjerya'ya Bolivya'ya veya Mogolistan'a birebir ne uyar nede uygulanabilir.Marks'in ve digerlerinin fikirleride Anadolu insanlari, yasantisi ve kültürleri icin ayni sekildedirler.

Örnegin bizim sözüm ona sosyalistler komunistler zenginler icin bikip usanmadan "burjuva" kelimesini kullanirlar ama ne kadar komik duruma düstüklerini bilmezler. Burjuva cok parasi olan sonradan görme degildir. Kimlerin burjuva oldugunu veya burjuvanin gercekten ne oldugnu bilmeyen zihniyetlerin agizlarina sosyalizm komunizmi alip savunmalar pek komik olmaktadir.

Marksin fikirleri birebir savunulmakta ise yasanilan yerde gercekten "Burjuvalar" olmasi gerekir.Eger yoksa laf olsun torba dolsun ve birazda özenti olursa fiyakali olur diye Marks ve coktan cöpe atilmis kokmus sosyalizmi savunulmaz.

Bayagi uzun oldu ama bitmedi...Kahve molasi sonra devam. :)

Sitelerde Paylaş

1-) Kapitalizm kötüdür( ortak fikir) alternatifi bence sosyalizm Cigi nin alternatifi cevaplanmayı bekliyor.

2-) Marks ve Engels in düşünceleri nasıl çağın gerisinde kalırlar?

bu iki soruya Cigi üstad ın verdiği cevaplara bende cevaplar yazacağım.

Devam ediyoruz...

Kapitalizm kötüdür ama alternatifi sosyalizm degildir. Alternatifin ne oldugundan önce kapitalizmi iyi ögrenilmesi gerekir.Karl Marx terorik düsünceler üretmistir. Teorilerini gerceklestirebilecek bir ülkeyi ve insanlari yönetmemistir. Onun düsüncelerini gerceklestirmeye calisanlar ise fasizanliktan baska bir sey yapmamislardir.Tarihte yazilanlardan baska ülkeleri gezmis ve görmüsümdür.

Kapitalizm dur durak demeden gelisip degismektedir. Karl Marx'in sosyalizm ve komunizm teorileri yasadigi cagda kalmis orada durmaktadir...Isci ile devrim mi olur? Bu kadar sacma sapan gerceklikten uzak bir düsünce olamaz.Kapitalist sistemde yasayan isciler devrim yapacaklar öyle mi? Kapitalist sistemde isciler süper egitimli bilgili entellektüeller mi?Kapitalizm buna izin verir mi?

Söz gelimi süper egitimli entellektüeller iscilerden 1 milyon insan baska bir gezegene komunist sistemi kurmalari icin gönderilse komunizm gene basarilamaz. Nedeni ise kimlerin en zor, yorucu ve pis isleri yapmalarinda sorunlarin anlasmazliklarin, kavgalarin ve savasin cikacagidir.

Kapitalizm ve onu yönetenler her gün yeni bir seyler bulup üretmekte dolayisi ile devamli degisip gelistirmekteler ve sistemle birlikte kendilerini koruma altina almaktadirlar.Karl Marx'in hayal ürünü sosyalizmi ise Burjuvalarin yasadiklari cagda demir atmis durumdadir.

Peki kapitalizmin durmadan gelisip degismesi karsiliginda sosyalistler ve komunistler ne alemdeler neler yapmaktalar?

Yaniti ben vereyim...

Allaha inanan müslümanlar gibi hayal bulutlarinin üzerlerinde ucmaktadirlar.

Sitelerde Paylaş

Felsefe tartisabilmek icin sakir sakir Almanca bilip Alman ekolünün okunulmasi gerektigini ben iddia etmiyorum felsefe ögretmenleri söylemekteler ve bende bu düsünceye katiliyorum. Iki gün önce ögretim üyesi Gùney Amerika indiana uyruklu docent felsefe hocasi arkadasimla ayni konuyu konustuk. Örnegin Freud'un yasadigimiz cag ile ilgisinin olmadiginin israrla altini cizdi..Dogru söze ne denir?

Felsefe yi yıllarca gereksiz,anlamsız göstererek anlaşılmaması için ellerinden geleni yaptılar.Sebep insanın fosasını çıkarmak.Onlar evreni ve içinde yaşadığı sosyo kültürel toplumu ,traihten bu yana süregelen yıkım,kıyım,savaş ve iktidar kavgalarını anlayan DİYALEKTİK MATERYALİZM den uzak tutmaktı.Felsefe elit bir zümre tarafından yapılmalıdır.Sokaktaki fakirin felefe neyine? Oysa diyalektik insana umutla bakmayıieleştirmeyi,şüphe etmeyi ögretir. Bilgi güçtür.Bilgi herkesin hakkıdır.Herkes bilgiye ulaşabilir ve ulaşmalıdır.Bilim,sanat ve felsefe bir avuç zengin insanın hobisi değildir.Öznesi insandır ve her sınıfın hakkıdır.Almanca ögrenerek felsefe yapmak elbette anadilde bazı kelimelerin cevirme kaybını engeller.Ama Felsefe üzerine doktora yapmak değil, bize içinde yaşadığımız evreni anlayacak, etrafımızdaki olaları doğmalarla, batılla karıştırmadan gerçeğe baktıracak gözlük olarak hepimize lazım.Sokakta,kahvede,otobüste insanların etrafında yaşadığı şeylerden savaşlardan,yasalardan,bi haber yaşadığını görmüyor musunuz? Halkın cahil kalması,sorgulamaması, yargılamaması sadece koltuklarında rahat olanların kaygısı olmalıdır.Cigi...Eğer insanlara eleştirme,yargılama,sorgulama kültürü kazandırılmazsa ya bir keşişin ya da bir şeyhin arkasından giderler...

Marks, Engels, Lenin'e bulasmadan diyalektik materyalizmi aciklayamiyorsan kaliplarin disina cikamiyorsun diye düsünüyorum.Istedigin kadar bana soru sorabilirsin bir cok baslikta tartismalarda binlerce sorulan sorulara yanit vermeye calismisimdir. Hatta özel mesajlarla sorulan sorulara da ve devam etmekte.

Cigi farkındaysa şu ana kadar Marks tan Lenin den bir pasaj bir alıntı yapmadım.Kendimden başkasına ait tek cümnle kurmadım.Diyalektiği onları bulaştırmadan konuşuyorum.Yalnız onların uzak tutulması fikri beni, rahatsız etti.

1-) Marks ın ekonomi teorilerini çürütmek için çok uğraşıp başaramayanlar onu yasakladılar.Halen iktisat fakültelerinde Ricardo cu iktisat anlatılır.Oysa ricardo nun emeği ücretle açıklayan teorisi, ücretin karşılığı nedir diye sorulduğunda çuvallayan teorisi geçerli ama Marks geçerli değil.Cigi nin söylediği doğru değildir.Marks yasaklıdır.Marks korkunçtur.Marks bilinmemelidir.Çünkü Marks ı okuyan insanlar kapitalizm 2.yy dır ne hallere soktu.Onların yüzünden cuntalar yapmak zorunda kaldılar.Yetmedi kapitalizm den ödün verip sosyal hakları dengelediler.2.yy dır Marks ten neler çekmediler ki? Bu sebeple Marks ı çürütemeyenler dönüp " Zamanı geçti demektedirler..." Oysa Marks ın arz-talep,artı emek, ve ücret-sermaye ilişkisini başka isimler altında kullanmaktadırlar.Her ekonomik kriz de ödleri kopuyor.Birileri Marks ın haklılığını anlayacak diye.Bu sebeple senin de Marks ı uzat tutma çabanı anlıyorum Cigi.Zaten tartışacak bilgi birikimine sahip değilsin.Marks hakkın tüm söyleyebileceğin çağın gerisinde kaldığı

2-) Marks kehanetler bulunan bir gerici gibi anlatılır.Oysa marks üretim araçlarının burjuvazi tarafından nasıl kötü kullanıldığını, "emeğimle fabrika kurdum" diyen fabrikatörün aslında işçinin emeğini paraya dönüştürerek onun emeğini çalması ile zengin olduğunu ortaya koyar.Bu sebeple işçiye hayatını devam ettireceği kadar meta düşeceğini anlatır.Sermayedarın bir süre sonra ürettiklerini pazarlayamayacak pazarı kalmayacağını ve kapitalizm in krizlerle sarılacağını söyler.Marks bu krizlerin maya takvimi gibi günü nü vermemiştir.Nitekim kapitalizm 1920 lerde ve 70 lerde çok ciddi kalp krizleri yaşamıştır.Bu krizler plansız üretimden kaynaklanmaktadır.

Şimdi bu düşüncelerin zamanı neden ve nasıl geçsin? Halen birileri emeğini satar, birileri o emeğe bir bedel biçip satın alır.Zamanı geçen bu düşünce imiş.Halen birileri daha fazla kazanmak için işçilere (bizde 900 tl asgari) ücret verir.O işçi o ücretle adeta karnını doyurarak yarın işe gelebilecek ve iş üretecek kadar yaşar.Ne değişmiş sayın Cigi?

Birileri birilerini sömürmüyor mu artık?

Teori ortada

Marks der ki

Bir sermaye sahibi bir işçi ye günlük 3 birim para ödesin.3 birim fabrikanın elektirik ,v.s yıpranma gideri olsun etti 6 birim.O malı 7 ye 8 e 9 a dattı diyelim.

Mesela 9 a sattı.3 birim kazandı.Bu 3 birim artı değer nereden geliyor?

Bu teoriyi çürütmek için para babalrı neler yapmadılar ki... ne taklalar atıp ne numaralar çevirdiler.Olması yasakladılar...Tıpkı Galille nşn düşüncelerinin klise tarafından yasaklanması gibi,...ne oldu ama? Galille yi idam edip düşüncesi yasaklandı da dünya nın düz olmadığı gerçeği değişti mi?

Kapitalizmin alternatifi sosyalizm degildir...Adı sosyalizm olsa bile Marks'in, Engels'in vs. taka tuka eski ve köhne zihniyetli sosyalizmi asla olamaz. Komunizm hic olmaz.!

Marks'in sosyalizminin ve komunizminin gerceklesecegine inananlar benim nazarimda allaha kurana inananlarla aynidirlar.Ha benim düsüncelerim kala alinmaz o baska öyle ya ben kimim? Fakat Marks'in sosyalizminin, ve komunizminin savunalacak bir tarafi yoktur.

Gelismis ülkelerde ki sosyalistler Marks'in düsüncelerine tekmeyi vurali uzun yillar oldu ve sosyalizmi kendi ülkelerinin sartlarina göre gelisitirip yenilemekle mesguller ama bizim insanlarimiz hala Marks'in yillar önceki derme catma düsüncelerini birebir savunmaktalar. Bu ayni yasadigimiz cagda tekerlekleri ve motoru olmayan bir arabayi göklere cikartip savunmaya benzemektedir.

Cigi öncelikle Marks ve Engels in dünyayı anlayacak bir yöntem keşfettiklerini bilmenizi isterim.Şu halde Kapitalizm in göz önünde duran rezil halini inkar etmemiz gerekir.Kapitalizm kötüdür.İktidara geldikten sonra gericileşmiştir.İktidara gelirken ateist olan,bilim sanat ve halk desteğini alan kapitalizm şimdi bunlara düşmandır.Dine sığınmıştır.Marks işte bunları analiz etmiştir.Oysa insanların doğa ile savaş verdiği ilkel komünal dönemde insanların şimdi ki gibi kaygıları yoktu.Halen Brezilya veya Afrika nın kırsal bölgelerinde yaşayan Pagan kabilelerinde yapılan gözlemlerde herkesin bir görevi olduğu herkesin ortak üğretip ortak tükettiği, kimsenin kimseyi sömürmediği,paa nın olmadığı görülmüştür.Peki neden yaşanamaz mış? O ilkel dediğimiz insanlar gibi yaşayıp modern bir yaşam olamaz mı? Devlet imkanlarını öyle bir yaşam tahsis etmek için kullanamaz mı? İnsanların meta kavramı bulunduktan sonra birbirilerini boğazlaması doğru değil midir? Öyleyse meta var oldukça insanların birbirilerini boğazlayacağı da doğrudur.Meta kavramını kaldırmadan da bu boğazlama durmayacaktır.Cigi devrim ve yöntemleri konusunda yaşanılanları teoriye mal ediyor.Sosyalizm kötü bir yönteim biçimidir diyor.Sovyet deneyiminin son dönemleri veya Kore nin diktatçörlüğü önünde rol model duruyor ve bu tartışmada koymak için can atıyor.Oysa bilmediği şey şudur.Kapitalizm dünyayı yok ederek kendi sonunu hazırlamakta.Gün gelecek insanların alım güçleri kalmayacak ve böylece pazarı tükenecek.İşte o zaman savaş kaçınılmaz olacak.Savaş bu sistemin lavabo açıcısıdır.

Cigi savaşlardan rahatsız.Ama sebeplerini açıklayamaz.Bitirme çözümü de yoktur.Cigi araba küfrederek mutludur.Herkesin araba küfrederek mutlu olacağını düşünür.Ama böyle değildir.Birilerinin derdi bizim hayatımızdır.O daha fazla zengin olmak için biz ölmeliyiz.Alternatif olan sosyalizmin yaşadığı kötü deneyimleri inkar etmiyoruz.Aksine MArksizim deneimlerinden kendini eleştirerek, 3. paylaşımcı dünya ekonomisine neo liberalizm diyerek daha da güçlenmiştir.

Marksizme karşı kişizel ön yargılarınız olabilir.Ama onun söyledikleri sadece bilimsel gerçeklerden ibarettir.Cigi ye bunları bu yaştan sonra anlatma kaygım yok.Ama MArksizmi arabın cehaleti ile suçlayacak bir argümanı bile yokken sallamasına müsade etmeyeceğim...

Mustafa Kemal´in düsünceleri, devrimleri yaptiklari NIjerya'ya Bolivya'ya veya Mogolistan'a birebir ne uyar nede uygulanabilir.Marks'in ve digerlerinin fikirleride Anadolu insanlari, yasantisi ve kültürleri icin ayni sekildedirler.

Örnegin bizim sözüm ona sosyalistler komunistler zenginler icin bikip usanmadan "burjuva" kelimesini kullanirlar ama ne kadar komik duruma düstüklerini bilmezler. Burjuva cok parasi olan sonradan görme degildir. Kimlerin burjuva oldugunu veya burjuvanin gercekten ne oldugnu bilmeyen zihniyetlerin agizlarina sosyalizm komunizmi alip savunmalar pek komik olmaktadir.

Marksin fikirleri birebir savunulmakta ise yasanilan yerde gercekten "Burjuvalar" olmasi gerekir.Eger yoksa laf olsun torba dolsun ve birazda özenti olursa fiyakali olur diye Marks ve coktan cöpe atilmis kokmus sosyalizmi savunulmaz.

Sayın Cigi Diyalektik Materyalizm her olayın kendi öznel koşullarında anlaşılabileceğini savunur. Elbete her toprağın kendi özgül koşulları vardır.Fakat her ülkede emekçi sınıfının çıkarları ile zengin çıkarları çatışır.Üst yapılar, alt yapılar farklıdır.Ekonomik ve tarihsel koşullar farklıdır.Devrim her bedene aynı biçilmiş askeri üniformalar mıdır ki giydiresin?İÖrneğin Malezya da da asgari ücret pazarlığı yapılır, İran da da sendikalarının adı farklı olsa da hükümetleri hep zenginden yana tavır alır.Sendika azıcık yürürse hemen polisler başını ezer.Senin bahsettiğin o ülkelerin her birinde farklı yasalar vardır.Ama hepsinde mantık şudur;" Halk cahildir.Bilmez...üselik te korkaktır" Marksist bilinç işte bu sorgulamaların yapılmasını ister.Felsefe ve Marks a yasak konulmasının sebebi budur.Çünkü insanların temel ihtiyaçları vardır.Devlet bunları karşılamakla mükelleftir.Eğitim,Sağlık,Gıda,Konut evrensel haklardır.Bu hakların kazanımı için savaşmak, iktidarı ezilenden yana tavır almaya zorlamak bile bir kazanımdır.Terazinin ezen kefesini eğince ezilen kefesi kalkar.Denge ona benzer.Yoksa Felsefeyi almanca ögrenmek lazım, Marksı da koyver gitsin dersek.Her ülke de insanlar köpekler gibi yaşar ve ölür...

Bir kahve molası da benden

tarihinde subatotuz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kapitalizm kötüdür ama alternatifi sosyalizm degildir. Alternatifin ne oldugundan önce kapitalizmi iyi ögrenilmesi gerekir.Karl Marx terorik düsünceler üretmistir. Teorilerini gerceklestirebilecek bir ülkeyi ve insanlari yönetmemistir. Onun düsüncelerini gerceklestirmeye calisanlar ise fasizanliktan baska bir sey yapmamislardir.Tarihte yazilanlardan baska ülkeleri gezmis ve görmüsümdür.

Cigi kapitalizm kötü demeyecek utanmasa, ama her yanda kan oluk oluk akıyor.Bunları açıklamak için öncelikle tüm hayatımız boyunca bize yüklenen ön yargılardan arınmak lazım.Naısl ki Cigi ailesinin verdiği dini eğitime aldırmadan otoriteye baş kaldırmışsa, bizlerde biz öğretilen resmi düzen ideolojilerinden sıyrıldık.Hepsi bu.Cigi arabın tanrısına isyan eder,bizde günümüz BillGATES gibi tanrılara...Olimposları masal sayar Cigi bizde İMF yi tanrıların Olimpos u olrak görürüz.Yalnız Kapitalizm masalı kanlıdır.Marks ın insanları yönetmediği Cigi nin bu konuda cehaletini belgeler.Marks ömrü boyunca sendika konferanslarından grevlere koşmuş, felsefesi ile Avrupa yı sarsmıştır.Eserleri yazıldıktan 50 sene sonra gibi kısa bir sürede bile 10 larca dile çevrilmiştir.Cigi nin Marks ın grev yapan sendikaların ne yapalım mektuplarına yazdığı mektupları araştırmasını tavsiye ederim.Marks insanları yönetmemiştir demek ile Marks ın pratik eksikliği ortaya konulmak istenmiş sanırım ama bu da doğru değildir.Marks hem döneminin bilimsel,sanatsal,felsefei çalışamalarını incelemiş hemde militan bir işçi gibi barikat arkasında yaşamıştır.Binlerce sendika ve işçi örgütü nü idare etmiştir.

Kapitalizm dur durak demeden gelisip degismektedir. Karl Marx'in sosyalizm ve komunizm teorileri yasadigi cagda kalmis orada durmaktadir...Isci ile devrim mi olur? Bu kadar sacma sapan gerceklikten uzak bir düsünce olamaz.Kapitalist sistemde yasayan isciler devrim yapacaklar öyle mi? Kapitalist sistemde isciler süper egitimli bilgili entellektüeller mi?Kapitalizm buna izin verir mi?

Eğer Marks geçerliliğini yitirseydi, birilerinin korkulu rüyası olmasaydı.Yasaklanmazdı.

İşçi ile devrim mi olur? Diyen lümpen bakış açısına ne demeli bilmiyorum.İşçi ne anlar...İşçi sinemadan filmden ne anlar diyerek küçük ve hoyrat bakış açısı acınacak bir bakış açısıdır.

Cigi nin kemalist rejime has "Halka rağmen halk için " mantığından sıyrılamadığı aşikar.Oysa çarlık rusyanın yardım gitmediği için açlıktan kırılan işçi sınıfı, tam 40 sene sonra uzaya füze yollamıştır...İşçi sınıfı üretendir.Üretimden gelen gücü vardır.İşçiler 1 hafta grev yaparsa ekonomi çöker.Bu gücü göremeyene kör diyeceğim ama M.Şentürk ten utanıyorum...

Cigi ye sormak lazım tarih boyunca,

Köleler

Yoksullar

Neden dinler de ön saflar da yürümüşlerdir? Çünkü onların kaybedecek birşeyleri yoktur.Cigi kendi tezine bir örnektir.Cigi bir küçük burjuvadır.Sisteme göbekten bağlıdır.Onun kaybedecek çok şeyi vardır.Oysa asgari ücretli bir yoksul, çocuğunun boynuna bıçağı işte bu çaresizlik yüzünden çalıp 3. sayfa haberi olmaktadır.

Aylarca işsiz oturan bir yoksul bu yüzden cinnet geçirmektedir.

O öfke düzen tarafından başka şeylere kanalize edilir.Mesela bizde CHP-AKP kavgası yaratılır.Oysa CHP de AKP de aynı suyun b.k udurlar.

Mesela yine bizden türban kavgası yaratılır.

GS-FB maçı rekabeti yaratılır.

Ya da ortadoğunun petrolünü çalarken sahte din savaşı yaratır.

Oysa onun tek derdi paradır.

Cigi bu oyunlar için der ki; Kapitalizm çooook değişti...

Kapitalizmin binaları uzadı, camları daha parlak ama arka sokaklardaki sefalet hiç değişmesi sayın Cigi.En son ne zaman bir yoksul semtinden geçtiniz?

Cigi nin bana verdiği tüm sorulara cevap verdim.Paranın saltanatına alternatif nedir Cigi?

AMA CİGİ HALA KAPİTALİZMİN ALTERNATİFİ NEDİR? sorusuna cevap veremedi...ne yapacağız biz bu cici kapitalizmi sayın Cigi?

Kutsal suya mı batıralım ( zaten batırmışlar)

Kutsal ekmek le mi yşyelim ( zaten yediriyorlar)

tarihinde subatotuz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Subatotuz''dan alintilar... :lol:

Sayın cigi başlık diyalektik materyalizm...

Marksizm,Leninizm değil...

Cigi.Zaten tartışacak bilgi birikimine sahip değilsin

Cigi öncelikle Marks ve Engels in dünyayı anlayacak bir yöntem keşfettiklerini bilmenizi isterim

Cigi savaşlardan rahatsız.Ama sebeplerini açıklayamaz.Bitirme çözümü de yoktur.

Cigi araba küfrederek mutludur.Herkesin araba küfrederek mutlu olacağını düşünür.Ama böyle değildir.Birilerinin derdi bizim hayatımızdır.O daha fazla zengin olmak için biz ölmeliyiz.Alternatif olan sosyalizmin yaşadığı kötü deneyimleri inkar etmiyoruz.Aksine MArksizim deneimlerinden kendini eleştirerek, 3. paylaşımcı dünya ekonomisine neo liberalizm diyerek daha da güçlenmiştir.

Cigi ye bunları bu yaştan sonra anlatma kaygım yok.Ama MArksizmi arabın cehaleti ile suçlayacak bir argümanı bile yokken sallamasına müsade etmeyeceğim...

Sayın Cigi Diyalektik Materyalizm her olayın kendi öznel koşullarında anlaşılabileceğini savunur. Elbete her toprağın kendi özgül koşulları vardır.Fakat her ülkede emekçi sınıfının çıkarları ile zengin çıkarları çatışır.Üst yapılar, alt yapılar farklıdır.Ekonomik ve tarihsel koşullar farklıdır.Devrim her bedene aynı biçilmiş askeri üniformalar mıdır ki giydiresin?İÖrneğin Malezya da da asgari ücret pazarlığı yapılır, İran da da sendikalarının adı farklı olsa da hükümetleri hep zenginden yana tavır alır.Sendika azıcık yürürse hemen polisler başını ezer.Senin bahsettiğin o ülkelerin her birinde farklı yasalar vardır.Ama hepsinde mantık şudur;" Halk cahildir.Bilmez...üselik te korkaktır" Marksist bilinç işte bu sorgulamaların yapılmasını ister.Felsefe ve Marks a yasak konulmasının sebebi budur.Çünkü insanların temel ihtiyaçları vardır.Devlet bunları karşılamakla mükelleftir.Eğitim,Sağlık,Gıda,Konut evrensel haklardır.Bu hakların kazanımı için savaşmak, iktidarı ezilenden yana tavır almaya zorlamak bile bir kazanımdır.Terazinin ezen kefesini eğince ezilen kefesi kalkar.Denge ona benzer.Yoksa Felsefeyi almanca ögrenmek lazım, Marksı da koyver gitsin dersek.Her ülke de insanlar köpekler gibi yaşar ve ölür...

Cigi kapitalizm kötü demeyecek utanmasa, ama her yanda kan oluk oluk akıyor.Bunları açıklamak için öncelikle tüm hayatımız boyunca bize yüklenen ön yargılardan arınmak lazım.Naısl ki Cigi ailesinin verdiği dini eğitime aldırmadan otoriteye baş kaldırmışsa, bizlerde biz öğretilen resmi düzen ideolojilerinden sıyrıldık.Hepsi bu.Cigi arabın tanrısına isyan eder,bizde günümüz BillGATES gibi tanrılara...Olimposları masal sayar Cigi bizde İMF yi tanrıların Olimpos u olrak görürüz.Yalnız Kapitalizm masalı kanlıdır.Marks ın insanları yönetmediği Cigi nin bu konuda cehaletini belgeler.Marks ömrü boyunca sendika konferanslarından grevlere koşmuş, felsefesi ile Avrupa yı sarsmıştır.Eserleri yazıldıktan 50 sene sonra gibi kısa bir sürede bile 10 larca dile çevrilmiştir.Cigi nin Marks ın grev yapan sendikaların ne yapalım mektuplarına yazdığı mektupları araştırmasını tavsiye ederim.Marks insanları yönetmemiştir demek ile Marks ın pratik eksikliği ortaya konulmak istenmiş sanırım ama bu da doğru değildir.Marks hem döneminin bilimsel,sanatsal,felsefei çalışamalarını incelemiş hemde militan bir işçi gibi barikat arkasında yaşamıştır.Binlerce sendika ve işçi örgütü nü idare etmiştir.

Eğer Marks geçerliliğini yitirseydi, birilerinin korkulu rüyası olmasaydı.Yasaklanmazdı.

İşçi ile devrim mi olur? Diyen lümpen bakış açısına ne demeli bilmiyorum.İşçi ne anlar...İşçi sinemadan filmden ne anlar diyerek küçük ve hoyrat bakış açısı acınacak bir bakış açısıdır.

Cigi nin kemalist rejime has "Halka rağmen halk için " mantığından sıyrılamadığı aşikar.Oysa çarlık rusyanın yardım gitmediği için açlıktan kırılan işçi sınıfı, tam 40 sene sonra uzaya füze yollamıştır...İşçi sınıfı üretendir.Üretimden gelen gücü vardır.İşçiler 1 hafta grev yaparsa ekonomi çöker.Bu gücü göremeyene kör diyeceğim ama M.Şentürk ten utanıyorum...

Cigi ye sormak lazım tarih boyunca,

Köleler

Yoksullar

Neden dinler de ön saflar da yürümüşlerdir? Çünkü onların kaybedecek birşeyleri yoktur.Cigi kendi tezine bir örnektir.Cigi bir küçük burjuvadır.Sisteme göbekten bağlıdır.Onun kaybedecek çok şeyi vardır.Oysa asgari ücretli bir yoksul, çocuğunun boynuna bıçağı işte bu çaresizlik yüzünden çalıp 3. sayfa haberi olmaktadır.

Aylarca işsiz oturan bir yoksul bu yüzden cinnet geçirmektedir.

O öfke düzen tarafından başka şeylere kanalize edilir.Mesela bizde CHP-AKP kavgası yaratılır.Oysa CHP de AKP de aynı suyun b.k udurlar.

Mesela yine bizden türban kavgası yaratılır.

GS-FB maçı rekabeti yaratılır.

Ya da ortadoğunun petrolünü çalarken sahte din savaşı yaratır.

Oysa onun tek derdi paradır.

Cigi bu oyunlar için der ki; Kapitalizm çooook değişti...

Kapitalizmin binaları uzadı, camları daha parlak ama arka sokaklardaki sefalet hiç değişmesi sayın Cigi.En son ne zaman bir yoksul semtinden geçtiniz?

Cigi nin bana verdiği tüm sorulara cevap verdim.Paranın saltanatına alternatif nedir Cigi?

AMA CİGİ HALA KAPİTALİZMİN ALTERNATİFİ NEDİR? sorusuna cevap veremedi...ne yapacağız biz bu cici kapitalizmi sayın Cigi?

Kutsal suya mı batıralım ( zaten batırmışlar)

Kutsal ekmek le mi yşyelim ( zaten yediriyorlar)

Sitelerde Paylaş

Yukarida ki iletide yazilanlarin sahibi Subatotuz arkadasim... Putu hakkinda elestirilere argümanlara dayanamayip acilar icinde kivranarak ateistlere saldiran bir mülsümandan farkin kalmamis.

Gecmiste de böyle idi görülen o ki Marx, Engels, Lenin putlarina tapinma hala ayni minvalde devam etmekte... Maalesef bu özelligin sadece Türkiye Marxist, Leninistlerinde oldugunun farkinda da degiller.

Marx hiyar turşusunun biriydi dünyayi gerceklerden uzak hayal ürünleri ile yönetebildi de benim haberim mi yok? Lenin dangalaginin biraktiklari ile yönetimlerde olanlar aclik sefalet icinde olan halki kurtarabilmek icin gelismemis ülkelere silahlar satip santajlarla pazarliklarla ayakta durabilmeye calistilar... Hala ayni metodu kullanmaya devam etmekteler.

Dikkat et Cigi komunistlerin putlari ile dalga gecip onlarin düsüncelerini sakin yerle bir etme sonra Gomonistlerin gazabina gelirsin heeee... Konusu acildiginda Cigi, "Gomunizme inanmak ile allaha inanmak arasinda hic bir fark yoktur" der... Hakliligi ise yukarida ki ileti.... :lol:

Ha din kitaplari ile kandirilmislar ha Marx, Lenin, Engels'in yazdiklari ile kandirilmislar...Aralarinda hic bir fark yoktur... Dünyaya kan katliamlar birakmaktan baska hic bir ise yaramazlar. Kurnaz kapitalizm de gerile gerile bunlarin ahmakliklarini kullanir.

Burjuva ne demek kimlere burjuva denir? Sorusuna ve aciklamalarina dahi yanit verilmemis.

Gercek hayat kitaplarin, hayallerin ve sanal sitelerin iclerinde degildir.Mücadele hic degildir.Birileri devrim yapacak "buyrun gerile gerile yiyin" diyecek himbillar tembeller hayalpersetler ordusu da basliyacaklar sagindan solundan ibiklemeye degil mi?

Akilli ve ileriyi görebilen tek bir liderin yaptigi devrimleri de gelistiremezler durmadan sagindan solundan ibikleyip yedikleri kaplarin iclerine isemekten utanmadan yasantilarina devam ederler.Yolun sonu görülmeye basladiginda ise layik olduklari bir otopark degnekcisini lider diye kucaklayip göklere cikartirar ve kaziklara oturtulurlar.

Degerli olan ve degeri unutulmayan devrimler halk devrimleridir.Onunda olusabilmesi icin yiginla kriterleri bulunur.

Gökmavi forumdasimiz komunizm hakkinda basligin birisine bir cümle yazmisti... Süper bir cümle...Bir cümle ile komunizmi ve ona inananlari aciklayan cümle.Bulamadim ama bulacagim.

Kapitalizmin alternatifi elbette var ve bir cok baslikta konu hakkinda düsüncelerimi yazmistim.Hic bir kalibin icine giremem cünkü bana uymasi mümkün degildir. Mustafa Kemal'i seviyor olmam onun 80 sene önceki düsüncelerinin yaptiklarinin aynilarini da su anda savunmam demek degildir. Ona olan sevgi ve saygi onun düsüncelerini gelistirip degisime dünya konjuktürüne uygun hale getirebilmektir. "beni övme sözlerini bırakınız. gelecek için neler yapacağız, onlardan bahsediniz."

"1890 model Marx'in turşulaşmış düşüncelerini övme sözlerini birakiniz gelecek icin neler yapilacak onlardan bahsediniz." :)

Baslik ve tartisma konusu "Diyalektik materyalizm"...di degil mi?

Marx'a, Engels'e. Lenin'e bulasmadan devam edelim.

Sitelerde Paylaş

Diyalektik Materyalizm ile Pozitivizm(eski ve yeni) arasında uyumlu olmayan noktalar nelerdir?

Diyalektik Materyalistler Pozitivizm'in hangi yönlerini eleştirirler?

http://www.ateistfor...showtopic=43399

Bu konu ile ilgili başlık açmıştım.İlgi çekmemişti.

Leninin pozitivizmi eleştirdiği kitabını okumak isteyenler için link.

Materyalizm ve Ampiryokritisizm(Türkçe)

Sitelerde Paylaş

Marx hiyar turşusunun biriydi...Lenin dangalaginin...

Cigi hala Marks ve Engels in Lenin in neden günümüz de geçerli olmadığını açıklayamadı.Onların doktrinlerini 2 yy dır kapitalistler çürütemedi.Onların tek cümlesini okumamış Cigi nasıl ispatlasın.Yukardaki cümleler Cigi nin acizliğinin dışa vurumudur.Tek bir bilimsel cümle dahi kuramamakradır...

Burjuva ne demek kimlere burjuva denir? Sorusuna ve aciklamalarina dahi yanit verilmemis.

Burjuva, köylü, işçi ya da soylu sınıfına dahil olmayıp, sosyal statüsünü ve gücünü, eğitiminden, işveren konumundan ve zenginliğinden alan kentli kişi. Bu kimselerin oluşturduğu sosyal sınıfa burjuvazi denir.Marksist terminolojide, kapitalist sistemde üretim araçlarına sahip olup, emekçilerin artı-değerine el koyan sınıf olarak kullanılır.

Degerli olan ve degeri unutulmayan devrimler halk devrimleridir.Onunda olusabilmesi icin yiginla kriterleri bulunur...

Isci ile devrim mi olur? Bu kadar sacma sapan gerceklikten uzak bir düsünce olamaz.Kapitalist sistemde yasayan isciler devrim yapacaklar öyle mi?

Yukarıdaki iki cümleyi kuran bir adamın açmazına bakın hele...Halk hareketi....Ama işçi sınıfı ile devrim yapılmaz...Değerli olan devrimler ve olmayan devrimler...

Halk nedir? içinde hangi kesimleri barındırır? Halkın her kesimi aynı harekete katılır mı? deli saçması şeyler...

Kapitalizmin alternatifi elbette var ve bir cok baslikta konu hakkinda düsüncelerimi yazmistim.Hic bir kalibin icine giremem cünkü bana uymasi mümkün degildir. Mustafa Kemal'i seviyor olmam onun 80 sene önceki düsüncelerinin yaptiklarinin aynilarini da su anda savunmam demek degildir. Ona olan sevgi ve saygi onun düsüncelerini gelistirip degisime dünya konjuktürüne uygun hale getirebilmektir. "beni övme sözlerini bırakınız. gelecek için neler yapacağız, onlardan bahsediniz.

Nedir o alternatif Cigi?

Cigi ye son söz...

Bugün Dünya da

8 saat çalışma

sendika

kadın hakkı

insan hakları

demokrasi

v.s gibi kavramlardan söz ediyorsan.Bunu Komünistlere borçlusun.Dünya yı değiştirdik.Daha da değiştireceğiz.Diyalektik der ki

Nitelik-nicelik değişimi sıçramalar yapar.Su birden 100 derece ulaşıp kaynamaz.Kapitalizm azgınlaştıkça ona duyulan öfke bizim yolumuzu açacak.

Sitelerde Paylaş

Arkadasim benimle ugrasmayi birak sorulan sorulara ve sunulan argümanlara yanit vermeye calis.

Taptigin putlarin Marx, Engels ve Lenin'in düsünceleri cöplük olup kokusmuslardir...Sunulan argümanlara, sorulara, düsüncelere yanit veremiyorsan debelenmeyi birakip benimle ugrasmasan iyi edersin. Ana dilin gibi Almanca bilmiyor, en azindan felsefeyi ingilizce okuyamiyorsan havanda su dövmektesin ama felsefe tartismak amaci ile baslik actin putlarina ibadet etmekten baska bir sey yapmamaktasin.

Eger istersen ben sana kapitlaizmin alternatifini dünyanin aydinlik geleceginin nasil tasarlandigini ana hatlari ile anlatirim.Dünyanin aydinlik geleceginde Marx'in, Engels'in, Lenin'in hiyar tursusu düsüncelerinin kirintilari dahi bulunmamaktadir.

Agzindan düsürmedigin gerzek Marx'in "Burjuva"sinin kimler oldugunu dahi aciklayamamaktasin ama durmadan benimle ugrasmaktasin. Minumum kapasite maksimum beklenti ile beyinleri calisan müslümanlardan zerre kadar bir farkin bulunmamakta.

Dünyadan bir haber 1850 model her tarafi cürüyüp dagilmis bir arabayi savunan zihniyete nasil ders verilecegini de ögrenmem sart oldu galiba...Git arastir dünyanin aydinlik geleceginin nasil tasarlanmakta oldugunu.

Marx'in kicina okkali bir tekme vuruldugundan beri yaklasik 40 sene gecmis durumda. Tutmus hala bir gerzegin düsüncelerini savunup ona allah gibi tapmaktasin.

Marx kim oluyor yahu?

Marx'in Engels'in düsüncelerini gerceklestirebilmis bir ülke nerede hangi kitada? Tozlu raflarin icinde duran yasanilan caga hitab etmiyen düsünceler cöplük degilde nedir? Madem tapilasi düsüncelerdi de kapitakizme karsi bir sivrisinek isirmasi kadar dahi basari elde edememesinin sebepleri nedir?

Sosyalizm, komunizm neden gerceklesemez?

Allaha tapar gibi Marx'a Engels'e Lenin'e. Stalin'e tapanlarin önce bu sorunun yanitlarini bulmalari gerekir.

Kapitalizm harikulade azameti ile ayakta duruyor ve bütün gücünü kudretini her bireye her ülkeye her düsünceye kabul ettirip durmadan kendisini gelistirip yenilemektedir. Bükemedigin bilegi öpeceksin bilmiyorsan ögreneceksin....

...sevmesen de, istemesen de, mahkum olsan da. :)

Kahve molasi.

Sitelerde Paylaş

Arkadasim benimle ugrasmayi birak sorulan sorulara ve sunulan argümanlara yanit vermeye calis.

Taptigin putlarin Marx, Engels ve Lenin'in düsünceleri cöplük olup kokusmuslardir...Sunulan argümanlara, sorulara, düsüncelere yanit veremiyorsan debelenmeyi birakip benimle ugrasmasan iyi edersin. Ana dilin gibi Almanca bilmiyor, en azindan felsefeyi ingilizce okuyamiyorsan havanda su dövmektesin ama felsefe tartismak amaci ile baslik actin putlarina ibadet etmekten baska bir sey yapmamaktasin.

Eger istersen ben sana kapitlaizmin alternatifini dünyanin aydinlik geleceginin nasil tasarlandigini ana hatlari ile anlatirim.Dünyanin aydinlik geleceginde Marx'in, Engels'in, Lenin'in hiyar tursusu düsüncelerinin kirintilari dahi bulunmamaktadir.

Agzindan düsürmedigin gerzek Marx'in "Burjuva"sinin kimler oldugunu dahi aciklayamamaktasin ama durmadan benimle ugrasmaktasin. Minumum kapasite maksimum beklenti ile beyinleri calisan müslümanlardan zerre kadar bir farkin bulunmamakta.

Dünyadan bir haber 1850 model her tarafi cürüyüp dagilmis bir arabayi savunan zihniyete nasil ders verilecegini de ögrenmem sart oldu galiba...Git arastir dünyanin aydinlik geleceginin nasil tasarlanmakta oldugunu.

Marx'in kicina okkali bir tekme vuruldugundan beri yaklasik 40 sene gecmis durumda. Tutmus hala bir gerzegin düsüncelerini savunup ona allah gibi tapmaktasin.

Marx kim oluyor yahu?

Marx'in Engels'in düsüncelerini gerceklestirebilmis bir ülke nerede hangi kitada? Tozlu raflarin icinde duran yasanilan caga hitab etmiyen düsünceler cöplük degilde nedir? Madem tapilasi düsüncelerdi de kapitakizme karsi bir sivrisinek isirmasi kadar dahi basari elde edememesinin sebepleri nedir?

Sosyalizm, komunizm neden gerceklesemez?

Allaha tapar gibi Marx'a Engels'e Lenin'e. Stalin'e tapanlarin önce bu sorunun yanitlarini bulmalari gerekir.

Kapitalizm harikulade azameti ile ayakta duruyor ve bütün gücünü kudretini her bireye her ülkeye her düsünceye kabul ettirip durmadan kendisini gelistirip yenilemektedir. Bükemedigin bilegi öpeceksin bilmiyorsan ögreneceksin....

...sevmesen de, istemesen de, mahkum olsan da. :)

Kahve molasi.

Sorulara cevap alamayan kimmiş?

1-) Kapitalizme alternatif nedir dedim... cevap yok

2*-) Markx Engels çağın dışında neden kalırlar dedim*...Cevap modası geçti...Bayım SOsyalist düşünce çizme veya kürk değildir.Modası geçsin

3-)Marx a Lenin e turşudan salatalığa bir el araba küfür ettin.Hala putlaşırma diyorsun.

Cigi bilimse olarak eleştiremeyen küfreder.

Kalıbının adamı değilsin.Kuduğun cümlelere bakıyorum da , Cumhuriyet gazetesinde 3-5 makale okumakla aydın,ilerici olunmuyor.Arabistan yarım adasının kafasına göre ilerdesin ama eleştirdiğin adamların bile 3.yy gerisindesin...

Bu 3 soruya cevap almadan bana tek soru sorma hakkın yok....

Sitelerde Paylaş

Cigi nin harkülade azametli kapitalizmi ne bir bakalım...

• BM’nin 9 Ekim’de yayınladığı açlık raporuna göre, dünyada 870 milyona yakın insan, yani her sekiz kişiden biri kronik açlıkla mücadele ediyor. BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), rakamın, aç insan sayısındaki azalmaya işaret etmesine rağmen kabul edilemez olduğunu açıkladı.
  • . 870 milyon aç insanın büyük bir çoğunluğu gelişmekte olan ülkelerde yaşıyor (Güney Asya’da 304 milyon, Sahraaltı Afrikası’nda 234 milyon, Doğu Asya'da ise 167 milyon kişi) ve aç insanların sayısı bu ülkelerin nüfuslarının yüzde 15’ini oluşturuyor. Gelişmiş ülkelerde ise bu sayı 16 milyona ulaşmış durumda.
  • Birleşmiş Milletler (BM) Afrika'nın Sahel bölgesinde kuraklık nedeniyle 11 milyon kişinin açlık çektiğini açıkladı.
  • Tıp dergisi Lancet'te yayımlanan bir araştırma, tüm dünyada, beş yaş altındaki çocukların yüzde 45'inin yetersiz ve dengesiz beslenme nedeniyle öldüğünü ortaya koydu.
  • Birleşmiş Milletler, açlıkla mücadele etmek, beslenmeyi desteklemek ve çevre kirliliğini azaltmak için alternatif besin kaynağı buldu: Böcekler.
  • Kanada'da resmi istatistiklerden yola çıkılarak yapılan bir araştırmada, ülkede her yıl 27 milyar dolar değerindeki gıdanın çöpe atıldığı belirlendi.
  • ABD’de 17 milyon kişi günde en az bir öğünü ‘ekonomik zorluklar nedeniyle’ atlıyor. 46.7 milyon kişi ise yiyecek karnesiyle karnını doyuruyor
  • Afrika kıtasında kuraklık 12 milyon insanın yaşamını tehdit ediyor. Dünya genelinde her devlet elinden geldiğince yardım etmeye çalışırken, Afrika devletlerinin kesenin ağzını açmaması tepki çekiyor.
  • Dünya ölçeğinde aç insan sayısı 2008'den 2009'a bir yıl içinde 100 milyon arttı ve açlık sınırında yaşayanların sayısı 1,020 milyar kişiye ulaştı

Cigi nin görkemli Kapitalizmi tüm ihtişamı ile ayakta...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...