Jump to content

Recommended Posts

ya lemü ma fil erham...

rahimlerde olanı bilir...

yanlızca o bilir demiyor ki...

Lokman 34 Kıyamet vakti hakkındaki bilgi, ancak Allah'ın katındadır. Yağmuru O yağdırır, rahimlerde olanı O bilir. Hiç kimse yarın ne kazanacağını bilemez. Yine hiç kimse nerede öleceğini bilemez. Şüphesiz Allah, her şeyi bilendir, her şeyden haberdardır.

Ayetin tamamına değil de ortadan bir cümleciğe bakarsan ayeti tam manasıyla anlayamazsın.

Ayeti yazan kişi herşeyi ben bilirim, ben yaparım havasında.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 138
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Allah'ın insanlardan sakladığı herşey için kullanılan bir deyimdir.

Kur'an'ın çeşitli ayetlerinde geçer.

Gayb deyimi en geniş olarak göze görülmeye evren anlamında kullanılır.

Gayba inanan Müslümanların evren hakkındaki bilgileri her zaman sınırlı olacaktır.

Allah gaybı bütün insanlar için değil, yalnız Müslümanlar için tasarımlamış olmalıdır.

Çünkü gavurlar evren hakkında çok daha geniş ve bilimsel bilgilerle donanmışlardır ve bu konuda giderek yeni bilgiler edinmektedirler.

Bu sakın Müslümanların evreni öğrenmek istememelerinden veya korkmalarından sorumlu olmasın.

Müslümanlar yalnız Allah'ın bildiği ve kendilerinin bilmesini istemediği konularla ilgilenmiyor olabilirler mi?

Gayp sadece ''ALLAH'' ın bildiği, ''yaratıkların'' bu konuda aciz olduğu ''bilgidir''...

''Hesinbergin belirsizlik ilkesi'' ve ''kaos teorisi'' gaybın mutlak manada ALLAH a ait olduğunun bilimsel kanıtlarındandır...

Sadece gayba inanan müslümanların değil, ''gavur'' dediğin tüm bilim insanlarının da evren hakkında ki bilgileri bu bağlamda sınırlı olmak zorundadır...

Sitelerde Paylaş

Gayp sadece ''ALLAH'' ın bildiği, ''yaratıkların'' bu konuda aciz olduğu ''bilgidir''...

''Hesinbergin belirsizlik ilkesi'' ve ''kaos teorisi'' gaybın mutlak manada ALLAH a ait olduğunun bilimsel kanıtlarındandır...

Sadece gayba inanan müslümanların değil, ''gavur'' dediğin tüm bilim insanlarının da evren hakkında ki bilgileri bu bağlamda sınırlı olmak zorundadır...

dottore, gaybla ilgili olarak sadece Allah'ın bildiği kulların asla bilmeyeceği bilgiler konusunda bir çerçeve var mı, hani dünün bilinmeyenleri bugünün bilineni oldu ya,bugünün bilinmeyenleri yarın bilinen olacak belki, hangi bilgi gaybtır, bunu bilebilir miyiz?

Sitelerde Paylaş

Ayeti biliyorum da ben direkt olarak, tek başına, değinmediğini düşündüğüm için yazmadım.

Yoksa bu bilgiyi yalnız kendinin bilebileceğini sanması çok önemli bir hatadır. Kur'an'ın bütün zamanların kitabı olmadığını da gösterir bu ayet,

Allah'ın kelamı olmadığını da...

Oltaya yine bir çok balık takılmış :D

Kuran ı anlamak için bir ''kapasitenin'' ve ''muhakemenin'' gerektiğinin farkında olanlar bu konunun herhangı bir sorununun olmadığını bilirler..

''Bu bilgiyi(rahimlerde ki ni peşinen ''cinsiyet'' olarak yorumlamışsın) yalnız kendinin bileceğini sanması çok önemli bir hatadır ve bu Kuranın Allahın kelamı olmadığının delilidir ''demişsin...

'Rahimlerde olanı bilir'' ayeti ile ''Beş bilinmeyen hadisi''ni daha önce okumuştum...

Kuranın mealini okuduğumda karşılaştığım bir ayet benım bu denklemi çözmeme yardımcı oldu...

(Ali İmran suresi ayet 36:)

''Onu doğurunca, “Rabbim!” dedi, “Onu kız doğurdum.” -Oysa Allah, onun ne doğurduğunu daha iyi bilir- “Erkek, kız gibi değildir. Ona Meryem adını verdim. Onu ve soyunu kovulmuş şeytandan senin korumana bırakıyorum''

İmranın eşi doğan çocuğu Allahın yoluna adayacağını söylüyordu:

(Ali İmran suresi ayet 35)

''Hani, İmran’ın karısı, “Rabbim! Karnımdaki çocuğu sırf sana hizmet etmek üzere adadım. Benden kabul et. Şüphesiz sen hakkıyla işitensin, hakkıyla bilensin” demişti.''

Doğan çocuk kız olunca bu görevi(Allah yolunda olma) yerine getirip getirememe konusunda ''erkek kız gibi '' değildir demiştir...

Allah da cevaben ''ALLAH NE DOĞURDUĞUNU DAHA İYİ BİLİR'' derken burda ''cinsiyete'' değil o kişinin ''KARAKTERİNE'' vurgu yapmıştır...

Şimdi ''Rahimlerde olanı bilir'' diyince o kişinin nasıl bir ''KARAKTERE''(kişiliğini ALLAH yolunda mı kullanıp kullanmayacağı) sahip olacağını bildiğini gösterir...(Bu durum sadece ALLAHa has olan GAYBİ bir bilgidir)

tarihinde dottore tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kuran ı anlamak için bir ''kapasitenin'' ve ''muhakemenin'' gerektiğinin farkında olanlar bu konunun herhangı bir sorununun olmadığını bilirler..

''Bu bilgiyi(rahimlerde ki ni peşinen ''cinsiyet'' olarak yorumlamışsın) yalnız kendinin bileceğini sanması çok önemli bir hatadır ve bu Kuranın Allahın kelamı olmadığının delilidir ''demişsin...

'Rahimlerde olanı bilir'' ayeti ile ''Beş bilinmeyen hadisi''ni daha önce okumuştum...

Kuranın mealini okuduğumda karşılaştığım bir ayet benım bu denklemi çözmeme yardımcı oldu...

''Onu doğurunca, “Rabbim!” dedi, “Onu kız doğurdum.” -Oysa Allah, onun ne doğurduğunu daha iyi bilir- “Erkek, kız gibi değildir. Ona Meryem adını verdim. Onu ve soyunu kovulmuş şeytandan senin korumana bırakıyorum''

''Hani, İmran’ın karısı, “Rabbim! Karnımdaki çocuğu sırf sana hizmet etmek üzere adadım. Benden kabul et. Şüphesiz sen hakkıyla işitensin, hakkıyla bilensin” demişti.''

Doğan çocuk kız olunca bu görevi(Allah yolunda olma) yerine getirip getirememe konusunda ''erkek kız gibi '' değildir demiştir...

Allah da cevaben ''ALLAH NE DOĞURDUĞUNU DAHA İYİ BİLİR'' derken burda ''cinsiyete'' değil o kişinin ''KARAKTERİNE'' vurgu yapmıştır...

Şimdi ''Rahimlerde olanı bilir'' diyince o kişinin nasıl bir ''KARAKTERE''(kişiliğini ALLAH yolunda mı kullanıp kullanmayacağı) sahip olacağını bildiğini gösterir...(Bu durum sadece ALLAHa has olan GAYBİ bir bilgidir)

Dottore,,

1400 senelik koskoca gelenek dururken senin gibi bir kac reformistin yorumu ne islami,ne milyonlarca müslümani, nede bizi baglar.

1400 senelik gelenekte bu ayet yani lokman 34 bu sekilde anlasilmis ve o sekilde kabul görmüstür.Yani hamile kadinin erkek mi kiz mi doguracagi ni sadece allahin bildigidir.

Muhammmed nerden bilsin zamanla bilimin bu kadar ilerleyegegini ve allah adina salladigi palavralarin bosa cikacagini.elbette bilemezdi.Onun icin kendi dönemine göre asla bilinmez olan bu durumu sadece allahin bilebilecegi bir gayb olarak kurana koydu.

tarihinde Hz Ukala tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

''Cinsiyet'' vurgusu yapan ve işi yokuşa süren sizlersiniz...

Ama tabiki sizin beyninizle düşünmeye ihtiyacımız yoktur...

Geçmişte ''kim ne demiş'' bu da bizi bağlamaz...

Netice itibariyle Kuran tüm gerçekliğiyle karşımızdadır...

Ben işin aslının ''karakter'' olduğunu ''NEDEN''leriyle gösterdim...

Sizin gibi temelsiz bırakmadım...

Aksini iddia ediyorsanız ''cinsiyet'' olduğunu ispat edin madem...

Sitelerde Paylaş

Lokman 34'te geçen ''Rahimlerdekini o bilir.'' ifadesinden herkesin anladığı ve anlayacağı ''rahimde bulunanın kız mı erkek mi'' olduğuyla ilgili manadır.Eğer bugün rahimde olanın kız mı erkek mi olduğu bilinemiyor olsaydı, ayette geçen Allah'ın ben bilirim ifadesi rahimde olanı bilmediğimiz için Allah'ın gaybı bildiğine delil olan bir ayet olarak sunulacaktı.Şimdi bu biliniyor olduğu için sen de Allah'ın gaybı bilmesi iddiasına ve imanına zeval getirmemek için, orada aslında bizim anladığımız değil de bizim anlayamayacağımız bir bilgi olan ''karakterin bilinmesi'' şeklinde ayeti yorumlamaya çalışarak ayeti,imanını kurtarmaya çalışıyorsun.Gelecekte canlı rahimdeyken karakteriyle de ilgili bilgiye ulaşılsa o zaman nasıl yorumlayacaksın bu ayeti?

Sitelerde Paylaş

Dottore isi yokusa sürdügümüz filan yok, aksine sen ayeti kurtarma derdindesin.Hadi diyelimki ayetin bu kismi senin dedigin gibi olsun.Peki ayetin diger kisimnlarina ne diyeceksin

Lokman 34 Kıyamet vakti hakkındaki bilgi, ancak Allah'ın katındadır. Yağmuru O yağdırır, rahimlerde olanı O bilir. Hiç kimse yarın ne kazanacağını bilemez. Yine hiç kimse nerede öleceğini bilemez. Şüphesiz Allah, her şeyi bilendir, her şeyden haberdardır.

Burdaki kast edilen kiyamet dünyanin sonumu evreninmi belli degil ama ikisininde sonu biliniyor

Artik yapay yagmur yagdirilabiliyor.Yani allahin yagmuru yagdirdigi bos bir safsata olarak duruyor.Ben istersem bir tarih vererek o saatte kafama kursun sikar intihar edebilirim,Yani ne zaman ölecegimi bilirim.

Degil yarin ne kazanacagim on sene ne kazanacagimi bilebilirim.

Eee nerde kaldi sadece allahin bildigi gayb,fiiiiiiiis

tarihinde Hz Ukala tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Lokman 34'te geçen ''Rahimlerdekini o bilir.'' ifadesinden herkesin anladığı ve anlayacağı ''rahimde bulunanın kız mı erkek mi'' olduğuyla ilgili manadır.Eğer bugün rahimde olanın kız mı erkek mi olduğu bilinemiyor olsaydı, ayette geçen

Allah'ın ben bilirim ifadesi rahimde olanı bilmediğimiz için Allah'ın gaybı bildiğine delil olan bir ayet olarak sunulacaktı.Şimdi bu biliniyor olduğu için sen de Allah'ın gaybı bilmesi iddiasına ve imanına zeval getirmemek için, orada aslında bizim anladığımız değil de bizim anlayamayacağımız bir bilgi olan ''karakterin bilinmesi'' şeklinde ayeti yorumlamaya çalışarak ayeti,imanını kurtarmaya çalışıyorsun.Gelecekte canlı rahimdeyken karakteriyle de ilgili bilgiye ulaşılsa o zaman nasıl yorumlayacaksın bu ayeti?

Yazdığım iletiyi hiç anlamamışsın...

''-Oysa Allah, onun ne doğurduğunu daha iyi bilir''

vurgusundan önce cinsiyet vurgusu geçiyor(imranın eşi kız doğurdum diyor) ama ''DAHA İYİ BİLİRİM'' diyerek ''KARAKTER'' vurgusu yapıldığı ''apacıktır''.

Sitelerde Paylaş

Dottore isi yokusa sürdügümüz filan yok, aksine sen ayeti kurtarma derdindesin.Hadi diyelimki ayetin bu kismi senin dedigin gibi olsun.Peki ayetin diger kisimnlarina ne diyeceksin

Burdaki kast edilen kiyamet dünyanin sonumu evreninmi belli degil ama ikisininde sonu biliniyor

Artik yapay yagmur yagdirilabiliyor.Yani allahin yagmuru yagdirdigi bos bir safsata olarak duruyor.Ben istersem bir tarih vererek o saatte kafama kursun sikar intihar edebilirim,Yani ne zaman ölecegimi bilirim.

Degil yarin ne kazanacagim on sene ne kazanacagimi bilebilirim.

Eee nerde kaldi sadece allahin bildigi gayb,fiiiiiiiis

Hava durumuyla ilgili ''KAOS TEORİSİ'' okunduğunda bu bilginin sadece ''TANRI''ya ait olduğu anlaşılacaktır...

Rahimlerdekini bilmenin ''KARAKTER'' olduğunu açıkladık...Bu bilginin de ''TANRIYA'' ait olduğu bellidir..

Evrenin bir son bulacağı biliniyor ama bunun zamanı belli değil...Bilimsel olarak ''büyük donma'' veya '' büyük çöküş'' gibi son senaryoları var ama herhangi biri mutlak değil...(kıyametin bu şekilde kopma zorunluluğuda yoktur her an olabilir)

Sen yarın 13;30 da kendini öldürme kararı alabilirsin ama yarın 13:30 a kadar yaşamanın garantisini bize veremezsin.Bu yüzden bu bilgi de TANRIYA aittir...

Ne zaman öleceğini bilmeyen birinin yarın ne kazanacağının garantisini vermesi mümkün değildir...

Kazanç için insanın kontrolünde olmayan bir çok faktör vardır..Bu bilginin de TANRIYA mahsus gaybi bir bilgi olduğunu söylemek zor değil....

Sitelerde Paylaş

Allah'ın karakteri bildiğini, cinsiyetle ilgili olmadığını anlatmaya çalıştığın ve ispat dediğin yazında kullandığın Ali İmran ayetini doğru yorumladığına emin misin?

Ali İmran 36'da cümlelerin sıralanışına ve biribiriyle olan anlam ilişkisine bir bakalım, ne çıkıyor ortaya:

Ne diyor:

Derken onu doğurunca da: Ya Rabbî, dedi, ben bir kız doğurdum. -Zaten Allah ne doğurduğunu pek iyi biliyordu-, erkek evlat, elbette kız gibi değildir. Ben onun adını Meryem koydum. Onu da, onun neslinden gelecekleri de o mel’un şeytanın şerrinden korumanı niyaz ediyorum.

Cümlelerin akışına baktığımızda İmran önce ben bir kız doğurdum diyor.bu noktaya dikkat etmek gerekli.Cinsiyetini söylüyor,vurguluyor İmran.Akabinde ne deniyor:''Zaten Allah ne doğurduğunu iyi biliyordu.'' denilerek doğan çocuğun cinsiyetinin Allah tarafından biliniyor olduğu belirtilmiş oluyor.Karakterle ilgili hangi anlam var burada? Ayetin geriye kalan kısmını da söyleyen İmran, erkek kız gibi değildir, yani bir nevi kızın daha çok korunmaya,kollanmaya ihtiyacı var, onu koruman için sana niyaz ediyorum, diyor.

Al bende bu ayette karakterden bahsedilmediğini, cinsiyetten bahsedildiğini ispatlamış oldum.

Sitelerde Paylaş

Yazdığım iletiyi hiç anlamamışsın...

''-Oysa Allah, onun ne doğurduğunu daha iyi bilir''

vurgusundan önce cinsiyet vurgusu geçiyor(imranın eşi kız doğurdum diyor) ama ''DAHA İYİ BİLİRİM'' diyerek ''KARAKTER'' vurgusu yapıldığı ''apacıktır''.

Maaşallah ! Bu dottore çok akıllı biri. Güzel tespitler yapıyor. Yukarıda yazdığına kesinlikle katılıyorum. Buradaki durum aynen şöyledir; cinsiyeti kız ama erkek gibi güçlü ve aslan gibi erkek niteliğine sahip kız manasında.

tarihinde Z-karn-223 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Allah'ın karakteri bildiğini, cinsiyetle ilgili olmadığını anlatmaya çalıştığın ve ispat dediğin yazında kullandığın Ali İmran ayetini doğru yorumladığına emin misin?

Ali İmran 36'da cümlelerin sıralanışına ve biribiriyle olan anlam ilişkisine bir bakalım, ne çıkıyor ortaya:

Ne diyor:

Derken onu doğurunca da: Ya Rabbî, dedi, ben bir kız doğurdum. -Zaten Allah ne doğurduğunu pek iyi biliyordu-, erkek evlat, elbette kız gibi değildir. Ben onun adını Meryem koydum. Onu da, onun neslinden gelecekleri de o mel’un şeytanın şerrinden korumanı niyaz ediyorum.

Cümlelerin akışına baktığımızda İmran önce ben bir kız doğurdum diyor.bu noktaya dikkat etmek gerekli.Cinsiyetini söylüyor,vurguluyor İmran.Akabinde ne deniyor:''Zaten Allah ne doğurduğunu iyi biliyordu.'' denilerek doğan çocuğun cinsiyetinin Allah tarafından biliniyor olduğu belirtilmiş oluyor.Karakterle ilgili hangi anlam var burada? Ayetin geriye kalan kısmını da söyleyen İmran, erkek kız gibi değildir, yani bir nevi kızın daha çok korunmaya,kollanmaya ihtiyacı var, onu koruman için sana niyaz ediyorum, diyor.

Al bende bu ayette karakterden bahsedilmediğini, cinsiyetten bahsedildiğini ispatlamış oldum.

Ve allahu a'lemu......Ve Allah bildi, biliyordu

bi ma vaadat............Neyi doğurduğunu

Burda da, ''rahimlerdekini bilir''de de cinsiyet vurgusu yoktur...

Ayeti bütün olarak ele aldığımızda İmranın eşinin ''kız doğurdum , kız erkek gibi değildir'' diyip Allaha adadığı çoçuğun bu görevi yapıp yapamayacağının kuşkusunu yaşıyor olduğunu anlıyoruz....

Allah da ''Onun ne doğurduğunu daha iyi bilir'' derken ''karakter'' vurgusu yapmıştır...

Kusura bakmayın ama kendimce hiç sorun bulmadığım bu konu hakkında daha fazla yazmaya gerek duymuyorum...

Amacım sizi ikna etmek de değil zaten...

Sitelerde Paylaş

Ve allahu a'lemu......Ve Allah bildi, biliyordu

bi ma vaadat............Neyi doğurduğunu

Burda da, ''rahimlerdekini bilir''de de cinsiyet vurgusu yoktur...

Ayeti bütün olarak ele aldığımızda İmranın eşinin ''kız doğurdum , kız erkek gibi değildir'' diyip Allaha adadığı çoçuğun bu görevi yapıp yapamayacağının kuşkusunu yaşıyor olduğunu anlıyoruz....

Allah da ''Onun ne doğurduğunu daha iyi bilir'' derken ''karakter'' vurgusu yapmıştır...

Kusura bakmayın ama kendimce hiç sorun bulmadığım bu konu hakkında daha fazla yazmaya gerek duymuyorum...

Amacım sizi ikna etmek de değil zaten...

Benim açımdan da bir sorun yok Sayın dottore.Bu konularda sık sık ''cevabını bilmediğimiz bir bilmecenin/bulmacanın çözümü'' üzerine konuşuyoruz hissine kapılıyorum.Yapılan bütün muhabbetlerde bunu destekler nitelikte. :)

Sitelerde Paylaş

Kehf, 80 :"Oğlan çocuğa gelince: Onun anası-babası inanmış kişilerdi. Çocuğun onları azgınlık ve inkâra sürüklemesinden korktuk."

Allah (si si)'ın bir şey bildiği yok. Biliyor olsaydı, "o çocuğun, ana-babasını azgınlık ve inkara sürüklemesinden korktuk," yerine, "o çocuğun, ana-babasını azgınlık ve inkara sürükleyeceğini biliyorduk," derdi.

Ayrıca, bunu bilse dahi o çocuğu öldürtmemeliydi; "imtihan" nerede kaldı? Madem öyle, aynı karakterdeki bütün çocukları öldürsün o zaman...

Allah yok!

Din yalan!

Uyan artık uyan!

tarihinde asinar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Konu ancak bu kadar ilgisiz bir yere çekilebilirdi...

Saçmalamak neymiş göstermiş oldun herkese...

Tebrikler asinar..

Asinar iyi bir yere çekmiş.

Kehf, 80 :"Oğlan çocuğa gelince: Onun anası-babası inanmış kişilerdi. Çocuğun onları azgınlık ve inkâra sürüklemesinden korktuk."

Şu ayet neresinden baksan dökülüyor. Bu ayette çocuğu öldüren kişi Musa'nın akıl hocası.

Bu ayete göre acaba diğer müslümanlar da ana-babalarını azgınlık ve küfre sokacağından korktukları çocukları öldürebilir mi?

Neyseki en koyu, en fanatik müslüman bile bu ayetin saçmalığını içten içe biliyor da uygulamıyor.

Sitelerde Paylaş

Eger henuz anne karnindaki bebegin cinsiyetini tespit edemiyor olsaydik kurandaki bu ayetlerin yorumuna cinsiyet de katilacakti. Allah anne karnindakinin hem karakterini bilir hem cinsiyetini bilir diyecektik. Belki karakterinden bahsetmeye bile gerek duymayarak sadece cinsiyet diyecektik. Bu bile gayba bir ornek olusturacakti. Oysa simdi artik cinsiyeti bilebildigimiz icin isin icine karakteri sokmak zorunda kaldik. Ayetlerde ne cinsiyet ne de karakter diyor. Ileride bebegin karakteri ile ilgili bilgi sahibi olmaya baslarsak, bu ayeti dottorenin dediginden farkli yorumlamak yine mumkun. Kuranin yazdiklari net degil ki insanlar hala kuran uzerine tartisiyor.

Aysegul okula gidiyor kitabi uzerine 1500 yil dusunup bununla ilgili medreseler, fakulteler kurup insanlarin omurlerini bu kitap uzerine dusunerek harcamalarini saglarsak, eminim o kitaptan da inanilmaz bilgiler/tespitler cikar.

Sitelerde Paylaş

Asinar iyi bir yere çekmiş.

Şu ayet neresinden baksan dökülüyor. Bu ayette çocuğu öldüren kişi Musa'nın akıl hocası.

Bu ayete göre acaba diğer müslümanlar da ana-babalarını azgınlık ve küfre sokacağından korktukları çocukları öldürebilir mi?

Neyseki en koyu, en fanatik müslüman bile bu ayetin saçmalığını içten içe biliyor da uygulamıyor.

Konuyu çarpıtma üstadları sizi :D

Gayb ile ilgili madem konuşamıyorsunuz peki ne diye bu başlıkta yazıyorsunuz...

Sagduyu ayrıca senden şu soruyu bekliyordum:

''Tanrı bir insana uyulmadı diye insanı neden sonsuza kadar yakar'' :D

6bin küsür iletin hep bu soruyu sora sora geçti...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...