Jump to content

Recommended Posts

Konuyu çarpıtma üstadları sizi :D

Gayb ile ilgili madem konuşamıyorsunuz peki ne diye bu başlıkta yazıyorsunuz...

Sagduyu ayrıca senden şu soruyu bekliyordum:

''Tanrı bir insana uyulmadı diye insanı neden sonsuza kadar yakar'' :D

6bin küsür iletin hep bu soruyu sora sora geçti...

Sahi, neden inandığın Allah bir insana inanmadığı için insanı sonsuza kadar yakıyor? Var mı mantıklı bir açıklaman?

Birisi sana dese ki, "Eğer bana inanmazsan benim putum seni sonsuza kadar yakacak." Bu kişiye korkudan hemen inanır mısın?

Gaybe gelince, ben de tüm insanlığın bilmediği şeyleri biliyorum. Ne var ki bu lafı söylemek de? Sen bile eminim bu cümleyi kurabilirsin.

Kehf, 80 :"Oğlan çocuğa gelince: Onun anası-babası inanmış kişilerdi. Çocuğun onları azgınlık ve inkâra sürüklemesinden korktuk."

Bir de Musa'nın akıl hocası neden bir çocuğu ana babasını azgınlığa ve küfre dürüklemesinden korktuğu için öldürüyor? Sen ne gibi bir feyz aldın bu ayetten?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 138
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sayın dottore, arkadaşların paylaştığı ayete bakarsan rahimlerdekinin hangi karaktere sahip olacağını,hayatında neler yapacağını bilen Allah'ın bir çocuğun ileride ailesini azgınlık ve inkara sürüklemesi konusunda şüphe içinde olduğu, çocuğu öldürmekle sorunu kökünden hallettiği anlamı çıkıyor.Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu değil mi?Bir de sen yorumla bakalım, çözelim şu düğümü? :)

Sitelerde Paylaş

Sayın dottore, arkadaşların paylaştığı ayete bakarsan rahimlerdekinin hangi karaktere sahip olacağını,hayatında neler yapacağını bilen Allah'ın bir çocuğun ileride ailesini azgınlık ve inkara sürüklemesi konusunda şüphe içinde olduğu, çocuğu öldürmekle sorunu kökünden hallettiği anlamı çıkıyor.Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu değil mi?Bir de sen yorumla bakalım, çözelim şu düğümü? :)

''rahimlerde kini bilirim'' derken ''karakteri'' kastediği konusunda artık hem fikiriz değil mi?

Sitelerde Paylaş

''rahimlerde kini bilirim'' derken ''karakteri'' kastediği konusunda artık hem fikiriz değil mi?

Senin yorumuna atıfta bulunarak bağladım aynı minvalde açıklanması gereken bir soruyu? :) ''Rahimlerdekini bilir.'' konusuyla ilgili olarak hangi yorumun doğru olduğunu bilmemiz çok zor.Ya Muhammed'e soracağız neyi kastetti diye ya da Allah'a danışacağız ne dedin diye? :)

Paylaşılan ayetle ilgili yorumun ne demiştim, bekliyorum büyük bir merakla. :)

tarihinde D.A. tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Senin yorumuna atıfta bulunarak bağladım aynı minvalde açıklanması gereken bir soruyu? :) ''Rahimlerdekini bilir.'' konusuyla ilgili olarak hangi yorumun doğru olduğunu bilmemiz çok zor.Ya Muhammed'e soracağız neyi kastetti diye ya da Allah'a danışacağız ne dedin diye? :)

Paylaşılan ayetle ilgili yorumun ne demiştim, bekliyorum büyük bir merakla. :)

Sevgili D.A

Üslübün bir cevabın peşinde olmadığını açıkca gösteriyor bize...

Boşa kürek çekmenin bir anlamı yok...

Sitelerde Paylaş

Rahimlerdekini bilirim demekle ''cinsiyetin'' doğrudan ne alakası olduğunu göster de biz de anlayalım...

Sen alakası olmadığını göstersene.

Benim delillerim aşağıdaki hadisler:

Ayetin nüzul sebebi ile ilgili rivayetler:

1- Bu âyet, Haris b. Amr b. Harise b. Muharrib b. Hafsa hakkında indi. Kendisi badiye ehlindendi. Peygamber (s.a.v.)'e geldi ve O'na Kıyameti ve vaktini sordu. Ve yine dedi ki:

"Toprağımız kurudu, yağmur ne zaman yağar? Hamile hanımımı terkettim, ne doğurur? Ben nerede doğduğumu bildim. Acaba nerede ölürüm?" Bunun üzerine Allah Teala bu âyeti indirdi.

2- Mücâhid'den (r.a.) İbnu Ebî Hatim ve İbnu Cerîr anlattı:

“Badiye (çöl) halkından biri geldi ve:

“Benim karım hâmiledir, ne doğuracağını bana bildir? Bizim memleketimiz kuraktır, ne zaman yağmur yağacak?. Ben ne zaman doğduğumu biliyorum, ne zaman öleceğimi bana bildir?” dedi. Allahü Teâlâ, Lokman: 31/34 âyetini indirdi.

Sitelerde Paylaş

Ayet göster

Kendin gösterdin mi de benden istiyorsun? Ayetin neresinde yazıyor, karakterini bilirim diye?

Kuran zaten 23 yılda söylenmiş laflardan ve eski masallardan derlenmiş bir kitap. Her lafta belli olaylar üzerine söylenmiş, bu ayette yukarda sorulan sorulara cevap için dile getirilmiş.

Sitelerde Paylaş

Sevgili D.A

Üslübün bir cevabın peşinde olmadığını açıkca gösteriyor bize...

Boşa kürek çekmenin bir anlamı yok...

Sevgili dottore, ayıp ediyorsun vallaha!İronik üslubum fuzuli muhabbet ediyor intibası uyandırmış sende, belirteyim ki bu senin hüsn-ü kuruntun. :) Ben hakikatin peşindeyim, hakikat diye gösterilmeye çalışılırken kırk takla atılan ezberin,envai çeşit yoruma muhtaç bir ezberin değil.O ezber yoldan geçtim de geldim.Kalbim mühürlendiyse nedir benim suçum? :)

Sitelerde Paylaş

Gayp sadece ''ALLAH'' ın bildiği, ''yaratıkların'' bu konuda aciz olduğu ''bilgidir''...

''Hesinbergin belirsizlik ilkesi'' ve ''kaos teorisi'' gaybın mutlak manada ALLAH a ait olduğunun bilimsel kanıtlarındandır...

Sadece gayba inanan müslümanların değil, ''gavur'' dediğin tüm bilim insanlarının da evren hakkında ki bilgileri bu bağlamda sınırlı olmak zorundadır...

Sayın ahmak dottore

İnandığın kuranın allahının ,bırak gaybı,kuzey-güneyden,mikroplardan,virüslerden,beyinden,hatta hatta kulandığın dottore nikinin Türkçesi olan doktordan bile haberi yok.

Kısacası, senin de, inandığın kuranın allahının da ,bir bok bildiği yok.

Sitelerde Paylaş

Gayp sadece ''ALLAH'' ın bildiği, ''yaratıkların'' bu konuda aciz olduğu ''bilgidir''...

''Hesinbergin belirsizlik ilkesi'' ve ''kaos teorisi'' gaybın mutlak manada ALLAH a ait olduğunun bilimsel kanıtlarındandır...

Sadece gayba inanan müslümanların değil, ''gavur'' dediğin tüm bilim insanlarının da evren hakkında ki bilgileri bu bağlamda sınırlı olmak zorundadır...

Vikipedi:

"Gayb veya Gayp, (Arapça: غير مرئي) İslam inanışına göre görünmez anlaşılmaz yani akıl ve 5 duyu ile algılanamaz âlem. Gayb, görülenin zıttıdır ve Gayb görülenden üstündür[1]. Alem 3 kısma ayrılır. Birincisi İnsanlar, İkincisi İnsanlar ve hayvanların gözle göremediği, (Gayb) Cinler ve Melekler, Üçüncüsü Hayvanlardır.[2] Görülmeyen, bilinmeyen ve gizli anlamına gelir.[3] Gayb, Mutlak ve Nisbi olarak ikiye ayrılır[4]. Gayba inanmak imanın devamının şartlarındadır[5]. Gayba inanmayan Allah'a, cinlere, meleklerin var olduğuna inanmamış sayılır ve ayrıca imanı olmaz. Nisb gaybları Cennet, Cehennem, Cin, Allah, Şeytan, Melek,Kıyamet, Kabir hayatı, Ahiret[6] Bir kimsenin kalbinde olan şey[7], Sırat Köprüsü ve benzeridir. Mutlak gayblar[4]: İnsanın, cinlerin,hayvanların ölüm tarihi ve saati (ecel), Kıyamet'in kopacağı yıl, Çocuğun büyüyünce nasıl hayat geçireceği, Çoçuğun büyüyünce kimle evlenip kaç çocuğu olması, Doğacak çoçuğun cinsiyeti gibi. Kur'anda gayb; Bakara, Al-i İmran, Maide,En'Am, Araf, Tevbe, Hud, Yusuf, Ra'd, Nahl, Kehf, Meryem, Mü'minun, Neml, Secde, Sebe',Fatır, Zümer, Hucurat, Tur, Necm, Hadid, Haşr, Cum'a, Teğabun, Kalem, Cin ve TekvirSurelerinde toplam 43 defa telaffuz edilmiştir. Cinin hareketleri halleri insana gaybdır. Yine İnsanın hareketleri halleri, cine gaybdır. Peygamberler, Cinler, Melekler, Hayvanlar da gaybı bilmezler[8]. Örneğin bir köpeğin yanından bir cin geçse Köpek, cini, cin de köpeği görmez. Gaybı bilen yalnız Allah'dır. Allah isterse Salih'lere ve dilediği peygamberlere gaybdan bilgi verebilir. Kıyametten sonra bütün gayblar görülecektir.[9] Eğer bütün gayblar görülseydi insanların cinlerin,meleklerin ve şeytanların kafası karışırdı."

Sen hem bu masallara inanacaksın hem de bilimi, fizik yasalarını kabul edeceksin. Bu ikisinin bir araya gelmesi, bir bedende bulunması eşyanın tabiatına aykırıdır. Ki senin de aykırılıkta sınır tanıdığın söylenemez zaten dottore...

Bir de maddi alemin gaybisi söz konusu, ki bu da son peygamber olan Muhammed ile bağlantılı ve sınırlıdır. Allah, bilinmesini istediği bilgileri sevgili peygamberi Muhammed'e vermiş, o da bunları kurana geçirmiş, bir kısmını da hadis olarak ifade etmiştir. Allah bilinmesini istemediği bilgileri de vermemiş. Gelecek/gayb şöyle dursun, Muhammed'in üzerinde yaşadığı dünyanın bir parçası olan, fakat onun bunu bilmediği "Yeni Dünya" denilen Amerika Kıtasını bile bildirmemiş. Aksine, bilmemesi için "Zülkarneyn kıssasında" güneşi kara bir balçıkta batırarak "ötesinde bir şey yok" dercesine gizlemek için elinden geleni de ardına koymamış.

Bütün bunlara rağmen, son dört yüz yılı baz alırsak, bu dört yüz yıldan önce sadece Allah'ın bildiği, yaratıkları olan insanların bilmediği yani gaybi bilginin haddi hesabı yoktur. Bu son dört yüz yılda ise insanlar tarafından, bulunan, keşfedilen, bilinen gaybi bilginin haddi hesabı yoktur.

''Hesinbergin belirsizlik ilkesi'' ve ''kaos teorisi'' gaybın mutlak manada ALLAH a ait olduğunun bilimsel kanıtlarındandır"...

Allah, varlığının delili olarak hep gözle görülen alemi yani makro alemi gösterir insanlara/Müslümanlara. Ne oldu da, ''Hesinbergin belirsizlik ilkesi'' "Planck zamanı" gibi, mikro evrenin meçhullerinde arıyorsun koskoca Allah'ı. Makro evrende kaybolduğu için mi? Kim kaybettirdi, bilim mi?...

Sitelerde Paylaş

Oltaya yine bir çok balık takılmış :D

Kuran ı anlamak için bir ''kapasitenin'' ve ''muhakemenin'' gerektiğinin farkında olanlar bu konunun herhangı bir sorununun olmadığını bilirler..

''Bu bilgiyi(rahimlerde ki ni peşinen ''cinsiyet'' olarak yorumlamışsın) yalnız kendinin bileceğini sanması çok önemli bir hatadır ve bu Kuranın Allahın kelamı olmadığının delilidir ''demişsin...

'Rahimlerde olanı bilir'' ayeti ile ''Beş bilinmeyen hadisi''ni daha önce okumuştum...

Kuranın mealini okuduğumda karşılaştığım bir ayet benım bu denklemi çözmeme yardımcı oldu...

(Ali İmran suresi ayet 36:)

''Onu doğurunca, “Rabbim!” dedi, “Onu kız doğurdum.” -Oysa Allah, onun ne doğurduğunu daha iyi bilir- “Erkek, kız gibi değildir. Ona Meryem adını verdim. Onu ve soyunu kovulmuş şeytandan senin korumana bırakıyorum''

İmranın eşi doğan çocuğu Allahın yoluna adayacağını söylüyordu:

(Ali İmran suresi ayet 35)

''Hani, İmran’ın karısı, “Rabbim! Karnımdaki çocuğu sırf sana hizmet etmek üzere adadım. Benden kabul et. Şüphesiz sen hakkıyla işitensin, hakkıyla bilensin” demişti.''

Doğan çocuk kız olunca bu görevi(Allah yolunda olma) yerine getirip getirememe konusunda ''erkek kız gibi '' değildir demiştir...

Allah da cevaben ''ALLAH NE DOĞURDUĞUNU DAHA İYİ BİLİR'' derken burda ''cinsiyete'' değil o kişinin ''KARAKTERİNE'' vurgu yapmıştır...

Şimdi ''Rahimlerde olanı bilir'' diyince o kişinin nasıl bir ''KARAKTERE''(kişiliğini ALLAH yolunda mı kullanıp kullanmayacağı) sahip olacağını bildiğini gösterir...(Bu durum sadece ALLAHa has olan GAYBİ bir bilgidir)

Elli yıl önce anne karnındaki çocuğun, cinsiyet tespiti yapılamıyordu ve bu gayba ait, yani sadece Allah'ın bilebileceği/bileceği bir bilgiydi. Bilim-teknoloji gelişti ve bu gün zavallı insanlar/kullar bile bunu biliyorlar ve bu gayba/Allah'a ait bilgi olmaktan çıktı. Ne yapmak lazım? Bunu gayb olarak ifade eden ayeti evirip çevirip şimdilik bilinmeyen "karakter"e dönüştürmek lazım.

Konu belli; kadın ve kocası yaşlanmışlar çocukları olmamış. Kadın son bir umutla dua ediyor Allah'a ve "Bana bir çocuk verirsen, onu mabede adayacağım" diyor. Kadınlar zaten ikinci sınıf oldukları, mabedde görev yapmaları zaten düşünülemeyeceği için kadın duasında mabede adayacağını söyleyerek erkek çocuk isteğini de belirtmiş oluyor ve bunu bekliyor. Kız çocuk doğurunca şaşırması da bundandır. Siz hangi karakterden bahsediyorsunuz? Sizde var olduğu şüpheli karakterden mi?

Allah, ana karnındaki çocuğun cinsiyetini de, karakterini de, geleceğini de, geçmişini de eksiksiz tüm ayrıntılarıyla biliyor, bilmek zorunda...

Mesela, adı Meryem olan bu çocuğun daha sonra şaibeli hamileliği nedeniyle başına gelenler ve bu nedenle zavallı Zekeriya'nın öldürülmesi vesaire vesaire. Dallas dizisini aratmayan mübarek :Dbir kıssa....

Sitelerde Paylaş

Sayın dottore, ''Rahimlerdekini Allah bilir.'' ayetinden ve Ali-İmran 36'dan zorlama bir yorumla ''Allah'ın karakterden bahsettiğini ifade etmeye çalışmıştı.Lokman 34'ün indiriliş sebebine baktığımızda Sayın sağduyu da yukarıda dile getirmiş zaten, gaybla ilgili olarak sorulan ''Karımı gebe bıraktım ne doğurur?'' sorusuna karşılık olarak ''Rahimlerdekini Allah(o) bilir.'' cevabı verilmiş ki burada sorulan soru hiç de karaktermiş gibi durmuyor, soru daha çok cinsiyeti öğrenmek mahiyetli. Neyse doottore, ayetleri karakter anlamı odaklı yorumlamaya çalıştı ama onu destekleyen zaten bir hadis varmış:

Hz. Peygamber (s.a.v.) buyurmuştur ki:

"Allah Teâlâ rahime bir melek görevlendirmiştir. Ya Rab! Bir damla su, ya Rab! Yapışkan bir parça, ya Rab! Bir çiğnem et der. Allah Teâlâ da yaratma işini yerine getirmeyi dilediği zaman erkek mi, dişi mi, azgın mı, itaatkâr mı? Rızkı ne, eceli ne? söyler, anası karnında bunlar yazılır. O zaman onu, o melek ve Allah Teâlâ'nın kullarından dilediği kimseler de bilir." (4) Çok ilginç bir hadis.

Sitelerde Paylaş

kimse yarın ne yapacağını ve nerede öleceğini bilmez...

bu gibi şeyler bilginin konusu değildir...

gaybın konusu da değildir...

allah bunu ---yani kimsenin yarın ne yapacağını ve nerde öleceğini bilemeyeceğini----bilir ...

kimin yarın ne kazanacağını ve nerede öleceğini allah da bilmez...

gelecekte olacak olanişler daha olmadığı için bilginin konusu birer şey olmamışlardır...

herşeyi bilen allah demeki şey olmayanları bilmiyor...

Sitelerde Paylaş

kimse yarın ne yapacağını ve nerede öleceğini bilmez...

bu gibi şeyler bilginin konusu değildir...

gaybın konusu da değildir...

allah bunu ---yani kimsenin yarın ne yapacağını ve nerde öleceğini bilemeyeceğini----bilir ...

kimin yarın ne kazanacağını ve nerede öleceğini allah da bilmez...

gelecekte olacak olanişler daha olmadığı için bilginin konusu birer şey olmamışlardır...

herşeyi bilen allah demeki şey olmayanları bilmiyor...

Sevgili kireç,akla,mantığa,vicdana uygun bir Allah ve inanç tarifi yapmaya çalışıyor, hareket noktası olarak da insanın fıtratını,yani aklını,vicdanını,mantığını almaya çalışıyorsunuz da sizin yukarıda geleceği, insanın ne yapacağını bilmeyen Allah tarifinizin hiçbir dayanağı yok kendiniz dışında,velhasılı kendi hayalinizde bir Allah yaratıp sonra İslam'la harmanlayıp gerçek yaratıcı budur şeklinde sunmaya çalışıyorsunuz.Bir mantıksızlık,dayanak sorunu ve tutarsızlık yok mu sizce?Yukraıda paylaştığım hadise bakarsanız o hadisle alakalı ayetleri hadisteki anlamıyla yorumlarsak senin tarif ettiğin geleceği,insanın ne yapacağını bilmeyen Allah'la Kuran'ın Allah'ı aynı Allah olmuyor.Seni referans alırsak Kuran hatalı Kuran'ı referans alırsak sen hatalı oluyorsun.Bence senin var olduğuna inandığın Tanrı Allah değil.Allah dersen İslam'ın tarif ettiğiyle seninki çelişiyor.

Sitelerde Paylaş

Konuyu çarpıtma üstadları sizi :D

Çarpıtma yok, dottore.

Ana karnındaki bebeğin karakterini bildiğini iddia ettiğin Allah (si si), nasıl oluyor da anasından doğmuş bir çocuğun karakterinden habersiz olup onun ilerde ana-babasını azgınlığa sürükleyeceğinden endişe ediyor ve onu öldürtüyor?

Ayetlerin insanlığa birer ders olduğundan, onlara uymak gerektiğinden yola çıkarsak, Sağduyu'nun sorduğu soruyu ben de sorayım;

Siz bu ayetten ne gibi bir ders çıkarırsınız?

"Sizin kötü sandığınız bir olay Allah nezdinde hayırlı olabilir," diyecekseniz, bunu anlatmanın yolu bu değildir. İnsanlar bunu daha iyi yapıyorlar, daha güzel örnekler buluyorlar.

İnsanlara ders vermek için bir çocuğun yaşamına son vermek kadar zalimane bir davranışı örnek veren bir kitap belki ilkel toplumlarda itibar görür ama günümüzün aydınlık kafalarına göre böyle bir kitap sırf bu ayet yüzünden bile çöpe atılmayı hak eder.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...