Jump to content

Bir Tanrı Neden Sonsuza Kadar Yakmak İçin İnsan Yaratır?

Recommended Posts

Sayın bizon, ben Ateist değilim, biraz Deist biraz Panteist. :) Görüyorum ki siz de birçok farklı İslam ve Müslümanlık anlayışı içinde kendinize has başka bir Müslüman'sınız. :) Bir ilahi kitap düşünün ki okuyan sayısı kadar farklı kitap,inanç,Allah anlayışı oluşturuyor, sonra herkes kendi anlayışındaki inancı doğpru olarak görüyor ve Allah adına onu savunmaya, diğer inanç sahipleriyle mücadele etmeye çalışıyor. :) Çok tuhaf bir hâl bizon, çok tuhaf!

Samimi isek,aklımızı kullanıyorsak ve de kendimizle çelişmiyorsak bir sorun olacağını düşünmüyorum ben.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 274
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Samimi isek,aklımızı kullanıyorsak ve de kendimizle çelişmiyorsak bir sorun olacağını düşünmüyorum ben.

İnançta,düşüncede samimiyet,heleki inançta aklını kullanma konusu,kişinin düşünce,inançlarıyla çelişmemesi ve bunların sonucunda ortaya çıkan durumun kendimiz için, çevremiz için sorun oluşturup oluşturmadığı inançlar kadar göreceli.Evet bir sorun yok, ama evet yine büyük bir sorun var ki bu kadar tartışma,mücadele var.

Sitelerde Paylaş

Allah malumu ilan etmiş,, olacak birşeyi söylemiş.. Allah zamandan münezzehtir onun için geçmiş gelecek şimdi sonra yok bu kavramlar bizimi için var.. Allah sağduyunun inkar edeceğini, sapkınlığa düşüceğini biliyor ve olacak birşeyi önceden söylüyor..

"Senden, başlarına acele azap getirmeni istiyorlar. Allah sözünden asla caymayacaktır. Rabbinin katında bir gün, saydıklarınızdan bin yıl gibidir." (Hac, 22/47)

Bu ayet, Allah'ın ayeti ise, ki inkar edemeyeceğinize göre öyle, Allah'ın da zamanı vardır, yani bu zaman Allah katındaki (Arştaki) zamandır.

Allah'ın 1 günü = insanların 1.000 yılı. Bir yıl 365 gün olduğuna göre güne (1.000*365) çevirirsek

Allah'ın 1 günü = insanların 365.000 günü

Bu iki zamanı birbirine oranlarsak: 1/365.000 gibi sabit bir oran/sayı elde ederiz ve bunu Allah-insan zaman dönüşümlerinde kullanabiliriz. Buna göre:

Allah'ın 1 saatı = insanların 365.000 saatı

Allah'ın 1 dakikası = insanların 365.000 dakikası

Allah'ın 1 saniyesi = insanların 365.000 saniyesi

Vesaire vesaire...

Sözel ayetleri istediğiniz gibi evirip, çevirebilirsiniz, ki zaten bunu pervasızca yapıyorsunuz, ama sayısal ayetler söz konusu olduğunda orada duracak, destur çekeceksiniz.

Evet, Allah sağduyu ve benim gibilerin inkarcı-cehennemlik, senin gibilerin de mekanı bizim altımızda olacak olan münafıklar olduğunu baştan biliyor, yarattıklarını bilmez mi? Parmak izi farklılığı gibi, Melekten şeytana kadar her bir insanı farklı genetikte/karakterde yarattığını, kimlerin inanmaya, kimlerin inkara yatkın olduğunu bilmez mi? Her şey baştan belli, sınav masal yani...

Yaratıcı, sadece insana verdiği muhteşem akıl nimetini kullananlarla, kullanmayanları ayırt edecek, sınav bu... Ben ve benim gibiler, ayet denilen ve yaratıcıya maledilerek onu küçük düşüren sözlerin insan sözü olduğunu gayet açık ve net olarak gören ve algılayan böylece sınavı kazanan insanlar olduğumuzdan hiç kuşkumuz yok. Tabii bir yaratıcı varsa, ki sizlerin hayal ettiği gibi bir yaratıcı olmadığı kesin gibi...

secde 13. ayetten önceki ayettede

Suçluları Rablerinin huzurunda, başları öne eğilmiş olarak: 'Rabbimiz! Gördük, dinledik, artık bizi dünyaya geri çevir de iyi iş işleyelim; doğrusu kesin olarak inandık' derlerken bir görsen! diyor..

eğer bu hale düşmek istemiyorsan sana tavsiyem sapkınlığından vazgeç..

"Aç tavuk rüyasında kendini darı ambarında görür"müş. Zavallı Muhammed de muhaliflerini korkutmak için, öbür dünyayı hayal ederek görmeye ve göstermeye çalışıyor. Ayet bundan ibarettir.

Tavsiye için sağol, biz, oralardan buralara geldik. Yani sen giderken biz geliyorduk ve de geldik. Doğrusu senin bize katılmandır...

Sitelerde Paylaş

ilkeliden alıntı

Evet, Allah sağduyu ve benim gibilerin inkarcı-cehennemlik, senin gibilerin de mekanı bizim altımızda olacak olan münafıklar olduğunu baştan biliyor, yarattıklarını bilmez mi? Parmak izi farklılığı gibi, Melekten şeytana kadar her bir insanı farklı genetikte/karakterde yarattığını, kimlerin inanmaya, kimlerin inkara yatkın olduğunu bilmez mi? Her şey baştan belli, sınav masal yani...

gaybda bilgisinde bu kadar hakaret işiteceğini biliyor du yani cehennem boşuna hazırlanmamış. desene .

tarihinde Mikelanjo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

gaybda bilgisinde bu kadar hakaret işiteceğini biliyor du yani cehennem boşuna hazırlanmamış. desene .

Hakaret işittiği için mi yakıyor insanları yani?

Yaratırken bu insanın kendisine hakaret edeceğini biliyor ama yine de yaratıyor, neden, çünkü insanları yakmaktan zevk alıyor demek ki.

Sitelerde Paylaş

Allah insanı hangi programla donatmışsa,davranış çerçevesini nereye kadar çizmişse insan o çerçeveye kadar, programlandığı kadarıyla hareket ediyor.Programında isyan,hakaret de var, kendisi koymuş ve ne yapacağını da biliyor.İnsan Allah'ın kendisine vermediği bir şeyi yapıyor değil.Şimdi eee özgür irade var,diyeceksin, yemişim ben böyle özgür iradeyi.Allah'ın iradesinin dışında irade mi var, o ne dediyse o oluyor.Bir nevi kendisine hakaret edilirken kendi kendine hakaret ediyor, hatta cehenneme de kendi girecek, cennete de diyebiliriz.Not:Aşırı dozda felsefî düşünce derinliği içeriyor yazı. :)
Sitelerde Paylaş

Secde/13. Eğer dileseydik, herkese hidayetini verirdik. Fakat benim, “Andolsun, cehennemi hem cinlerden hem de insanlardan dolduracağım” sözüm gerçekleşecektir.

benim anlamadığım şey şu eğer bir insanın ömrü 70-80 sene ise neden yaptıkları şey için sonsuza kadar cehennemde yanması gerekiyor ?

Sitelerde Paylaş

Bir bebek tecavüzcüsü yapmış olduğu 3 dklık bu eylem için neden müebbet hapse çarptırılır veya idam edilir?

Demek kı ortada büyük bir suç var...

Düşün işte dottore 3 dakikalık bu eylemin bir daha vuku bulmaması için, bu eylem bir daha yapılmasın diye ne kadar caydırıcı önlemler alınmaya çalışılıyor güç yettiğince,imkan dahilinde; Allah bu kişileri hem yaratıyor, hem de bu kişilerin neler yapacağını biliyor ama hiçbir şey yapmıyor ; cezasını insanlar kesmeye çalışıyor dünyada.

Sitelerde Paylaş

Düşün işte dottore 3 dakikalık bu eylemin bir daha vuku bulmaması için, bu eylem bir daha yapılmasın diye ne kadar caydırıcı önlemler alınmaya çalışılıyor güç yettiğince,imkan dahilinde; Allah bu kişileri hem yaratıyor, hem de bu kişilerin neler yapacağını biliyor ama hiçbir şey yapmıyor ; cezasını insanlar kesmeye çalışıyor dünyada.

''Cevapsız bulmacalar'' önyargın olduğundan sana cevap vermek etki etmiyecektir :D

Ne de olsa cevapsızlar... :D

Sitelerde Paylaş

''Cevapsız bulmacalar'' önyargın olduğundan sana cevap vermek etki etmiyecektir :D

Ne de olsa cevapsızlar... :D

Burada yazdıklarınla kaç kişiyi etkiledin, değiştirdin; senin düşüncelerin de benim açımdan bir önyargılar yumağı, ne olacak şimdi? :)

Sitelerde Paylaş

Bir bebek tecavüzcüsü yapmış olduğu 3 dklık bu eylem için neden müebbet hapse çarptırılır veya idam edilir?

Demek kı ortada büyük bir suç var...

Ben kendime müslüman diyebilirmiyim bilmiyorum ama adaletsizlikten kastımız farklı david gilmouru ele alalım kendisi ateisttir bu adamın paraya ihtiyacı yok evsizlere ev açıyor onların giderlerini karşılayarak iş buluyor şimdi bu adamın cehenneme gitmesi benim şahsi açımdan biraz acımasız çünkü bir müslümanın şu devirde yapmadığı şeyi yapıyor. ha bebek tecavüzcüsüne gelirsek hep düşünürüm madem Allah var niye çocuklar cinsel tacize uğruyor sonuç olarak kendilerini savunamıyorlar bu neyin sınavıdır 1 ömrün var neyin adaletsizliği bu ? En basitinden masumane bir dua etsem bile hiç bir türlü gerçekleşmiyor bazı şeyleri sorgularken kendimi bu forumda buldum

Sitelerde Paylaş

ilkeliden alıntı

Gayb sadece geleceği değil geçmişi de kapsar. Mesela ruhların yaratıldığı "Galubela" denen zamanı. Ruhlar bu zamanda yaratan yaratıcı bu ruhların cennetlik ve cehennemliklerini de bilir, bilmek zorundadır çünkü bunların sayılarına göre cennet ve cehennem yaratacaktır veya yaratmıştır. Hal böyle olunca benim gibi anadan doğma Müslüman, sonradan olma kafirlerin de, senin gibi anadan doğma veya sonradan olma münafıkların da kaderleri taa baştan belli...

Evet, kaderiniz baştan belli, her şey genetik, yani soya çekim. Ana-babanız ve de yakından-uzağa atalarınız kaderlerinizi belirliyor. Karşı tezleriniz varsa buyurun...

Müslimler genel olarak Allah'ın zamandan mekandan bağımsız olduğunu iddia ediyorlar. Büyük ihtimalle siz de bunlara dahilsiniz. Hal böyle ise, yani Allah zamandan ve mekandan bağımsız ise, alıntı yaptığınız yazımın asıl görmeniz gereken "Allah'ın zamanı olduğu" kısmını ele alıp yanıtlamanızı bekliyorum.

Çok bekler miyim :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...