Jump to content

Bir Tanrı Neden Sonsuza Kadar Yakmak İçin İnsan Yaratır?

Recommended Posts

• İleti 274
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Tabi birde müslümanın var edilişini övüp, şeytana sövmesi de üzerinde düşünülmesi gereken bir konudur. Sizler islama göre şeytan tarafından kandırılan adem ile havvanın allah tarafından yaratılan çocukları değil misiniz? Sizin var edilişinizde bir şeytanlık var. Hem var edilişini övüyorsun, hem de şeytana sallıyorsun. Yaratan allahı övüyorsun, ama adem ile havvayı kandıran şeytana da sövüyorsun. Senin var edilişinde bir şeytanlık var islama göre, ama şeytana da düşmansın. Nasıl oluyor bu iş? Belki de şeytan diye sövdüğün allah, allah diye övdüğün de şeytan. Yaratan allah, tuzakçı şeytan. Hem övüyorsun, hem de sövüyorsun.

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Kesin bilseydi Hızır musa kissasinda neden korktuk diyor? Yahut rumlar yenecek 3-9 yıl içinde diyor? Allah neden kesin konuşmuyor?

"İslam'ı bana savunmuş olan adama ben neden İslam'ı öğretiyorum anlamış değilim" yazmıştım bir mesajımda, lütfen gidin ve araştırın. İslam'ı savunacaksanız düzgün savunun, bence bir deist size İslam'ı öğretmemeli :) 

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Katılmıyorum. İniş sırasına göre olsa bile. Kuran yaşanılan hayata göre inmiştir. Mesela içki yasaklanmasını ele alalım. Bunu çok içen bir topluma gidip uygulayabilirsiniz. Önce yarar zarar dersiniz sonra içmeseniz daha iyi dersiniz. Sonra bari içiyorsunuz dayanamayıp..  Namazda falan yapmayın dersiniz(tabi iman etmişse) en sonda artık yasak dersiniz. İlk ayet mekke döneminin ortasında kesin yasak ayeti Medine sonlarına doğru geliyor garip değil mi? Müslümanlar bugün deli gibi içkici birisine hadi haram bırak diyor. Kuranın metodu tedricidir.  

Kafirun üzerinden de yapılabilir aynısı; kafirlerin olduğu toplumda amacınıza ulaşmak için daha ılımlı olabilirsiniz. Misalen eskiden ateistler daha kuytu köşede idi toplumda sesleri çıkmazdı bile ama zamanla durumlar değişti sokağa çıksan gençlerde ben deistim ateistim diyen çok olur. Neden başta herkes ateistim deistim diye bağıramadı. Çünkü bu işler birazda konjoktureldir reis.

Arkadaşım, ben olay örüntüsü bilerek bozulmuş diyorum sen aman da kuran elhamdülillah ne faydalı şey kuran diyorsun.

Roman akışı bozulmuş ki eline aldığında herkes cümleleri kendisine hitap ediyor sansın.

Alak suresi insanlara hitap etmez.

Alak suresinde Cebrail, Muhammed'e konuşur.

Seninle bir ilgisi yok o surenin.

Ama ilgisi olduğunu sanman için karıştırılmış metinler.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, AteistBakish yazdı:

Arkadaşım, ben olay örüntüsü bilerek bozulmuş diyorum sen aman da kuran elhamdülillah ne faydalı şey kuran diyorsun.

Roman akışı bozulmuş ki eline aldığında herkes cümleleri kendisine hitap ediyor sansın.

Alak suresi insanlara hitap etmez.

Alak suresinde Cebrail, Muhammed'e konuşur.

Seninle bir ilgisi yok o surenin.

Ama ilgisi olduğunu sanman için karıştırılmış metinler.

Alak suresi gayette bana hitap edebilir ne var bunda? Neresi etmiyor? 

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Nsjdeep yazdı:

"İslam'ı bana savunmuş olan adama ben neden İslam'ı öğretiyorum anlamış değilim" yazmıştım bir mesajımda, lütfen gidin ve araştırın. İslam'ı savunacaksanız düzgün savunun, bence bir deist size İslam'ı öğretmemeli :) 

Kardeşim yaz o zaman cevabını. Neden kesin konuşmuyor rumlar olayında? Hızır olayında neden korktuk diyor. Çünkü bilgisi zaman içre kesinleşiyor. 3 ila 9 yıl arasında olacağı kesinleşiyor ama tam tarihi veremiyor. Çok yüksek olasılıkla kesinlik kazanıyor kısaca yanılma payı yok diyebilecegimiz derece.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Alak suresi gayette bana hitap edebilir ne var bunda? Neresi etmiyor? 

ALak suresi

Oku (aslında ezberle ve git anlat) ile başlar

Mağarada Muhammed yalnızdır.

Cebrail gelir konuşur işte.

Okuması gereken = Muhammed

Kendisine rabbinin nasıl bir rab olduğu anlatılan = Muhammed

Konuşan = Cebrail

Sen neredesin?

Taşın arkasında mı saklanıyordun? :D 

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, kavak yazdı:

Atalarımız ne demişti zamanında?  " Köprüyü geçene kadar ayıya dayı denmesinde fayda var.":D

Dindarların durumu da buna biraz benziyor yani. Her şey sırat köprüsünü geçene kadar.:0_80cbc_37a71a73_L:

Çıkar için ayıya dayı demek, yanlışı savunmak, yaparım, ederim, siz acizsiniz, siz muhtaçsınız diyip, şükür bekleyen, yalvarıp, yakartmak için aciz bırakıp, muhtaç eden bir anlayışa boyun eğmek ve bu anlayışın savunuculuğunu yapmak da çok onurlu, övülesi bir davranış.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, AteistBakish yazdı:

ALak suresi

Oku (aslında ezberle ve git anlat) ile başlar

Mağarada Muhammed yalnızdır.

Cebrail gelir konuşur işte.

Okuması gereken = Muhammed

Kendisine rabbinin nasıl bir rab olduğu anlatılan = Muhammed

Konuşan = Cebrail

Sen neredesin?

Taşın arkasında mı saklanıyordun? :D 

Komikti bu:d 

Her okuyan Müslümana hitaptir oku demek neyi okuacak kuranı veya toplumu veya evreni her şeyi ama en literal anlamıyla kuranı okuacak elbette. Yoksa kurandaki ayetlerin hiçbirisi Muhammed den başkasına hitap etmiyor ki en başta.

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, Buzul yazdı:

Çıkar için ayıya dayı demek, yanlışı savunmak, yaparım, ederim, siz acizsiniz, siz muhtaçsınız diyip, şükür bekleyen, yalvarıp, yakartmak için aciz bırakıp, muhtaç eden bir anlayışa boyun eğmek de çok onurlu, övülesi bir davranış.

Şu ölüm korkusu yok mu? Tüm din/inanç mevzusu biraz da buradan besleniyor. Korkuyorlar, çünkü dünyaya gelir gelmez dinlerin ilk işi, korkutmak. Hepsinin temeli buraya dayanır ki bu da tesadüf falan değil. Çünkü başka türlü ikna etmek pek kolay değil.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Şimdi, akılsızşuursuzatom yazdı:

Komikti bu:d 

Her okuyan Müslümana hitaptir oku demek neyi okuacak kuranı veya toplumu veya evreni her şeyi ama en literal anlamıyla kuranı okuacak elbette. Yoksa kurandaki ayetlerin hiçbirisi Muhammed den başkasına hitap etmiyor ki en başta.

Aptal mısın sen?

Cebrail mağaraya geliyor, Muhammed'e diyor bunu.

Hatta hadislerde bu olayın kapsamlı hali de var.

Oku demiş ben oku bilmem demiş Muhammed

Okuma yazma bilmemesiyle övünüyorlar Müslümanlar Muhammedin.

:)

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Kardeşim yaz o zaman cevabını. Neden kesin konuşmuyor rumlar olayında? Hızır olayında neden korktuk diyor. Çünkü bilgisi zaman içre kesinleşiyor. 3 ila 9 yıl arasında olacağı kesinleşiyor ama tam tarihi veremiyor. Çok yüksek olasılıkla kesinlik kazanıyor kısaca yanılma payı yok diyebilecegimiz derece.

Rûm Suresi 2-5. Ayet: Rumlar yakın bir yerde yenilgiye uğradılar. Fakat onlar bu yenilgilerinden sonra birkaç yıl içinde galip gelecekler. Eninde sonunda Allah’ın dediği olur. O gün müminler Allah’ın yardımı sebebiyle sevinecekler. O dilediğini muzaffer kılar. O çok güçlüdür, engin merhamet sahibidir.

"gelecekler" yazıyor, ben kesin olmayan bir şey okumadım. Tam tarihi veremiyor değil, vermiyor. Allah her şeyi bilir.

Diğer sorularını da kendin internette aratarak bul, ben bir deistim ve İslami soruları cevaplamak zorunda değilim. 

Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, kavak yazdı:

Şu ölüm korkusu yok mu? Tüm din/inanç mevzusu biraz da buradan besleniyor. Korkuyorlar, çünkü dünyaya gelir gelmez dinlerin ilk işi, korkutmak. Hepsinin temeli buraya dayanır ki bu da tesadüf falan değil. Çünkü başka türlü ikna etmek pek kolay değil.

Doğrudur islam insanın acizliğinden, muhtaçlığından, yoksunluğundan, korkularından, ölümlü oluşundan, ölüm korkusundan felan yararlanıyor. Zaten kurana da bakarsak, siz acizsiniz, muhtaçsınız, ölümlüsünüz, öyleyse yaratana tapının, boyun eğin, ona karşı gelmekten sakının söylemleri vardır. Ama tabi insanlar birde yaratma özelliği olan, allahlık yapan varlıklar. Çocuk yapmak islama göre allahın yaratması değil mi? İnsanlar için allahlık yapan aciz ve ölümlü varlıklar diyebiliriz yani.

Sitelerde Paylaş

Bir anne, baba acı çeken ve ölen yavruyu üretiyorlar. Çocuğumuzun acı çekmesini ve ölmesini istemiyoruz diyip, aynı zamanda çocuğu var eden, ona acı çektiren ve öldüren allaha da tapınıyorlar. Ölümlü bir varlık var ediyorlar, ölünce de başında ağıt yakıyorlar. İstemiyorlar, ama allahlık yapınca da olan bu. Evlat acısının yaşandığı bir yerde, evlat acısı yaşayan kimseler varken, evlat acısı yaşattığı söylenen allaha, allah kimseye evlat acısı yaşatmasın diye dua ediliyor yine. Milyarlarca kez allahlık yapılan ve ölümün olduğu bir yerde, kimsenin evlat acısı yaşamaması mümkün müdür? Görüldüğü gibi yaşayan kimseler vardır. Örneğin allah kuranda, maide 106da ölümü musibet olarak görür, aynı zamanda kendisi ölüm musibetine yol açan yaratma eylemiyle de övünür. Çocuğun ölümünü kötü bir durum olarak gören anne, babanın, çocuğun var edilişini övmesi, çocuğun var edilişinde bir sorun görmemeleri gibi düşünün. Ölümlü bir varlığı var etmekte sorun görmüyorsun, ama onun ölümünü kötü, musibet bir durum olarak görüyorsun.

Ortada tutarsız, zihinsel uyumsuzluk yaşayan, oksimoron, mantıksız mantıksız konuşan bir yapı var. Bu evrenin garabetidir. O nedenle de  zaten bu evrenin varlığını kötü bir durum olarak görüyorum. Bu evrenin varlığı bende dehşet uyandırıyor. Bu tutarsız yapıyı anlarsak da, allahı daha iyi anlamış oluruz. Çünkü allah böyle bir yapıdan çıkmıştır.

Sitelerde Paylaş
25 dakika önce, AteistBakish yazdı:

Doğru, hadis külliyatında o kadar çok ve ince detaya giriliyor ki şaşarsın. Hepsi başlı başına bir roman mahiyetinde. Bu nedenle hadisleri okurken çok gülmüşümdür.

Yahu,  bu tür olaylar cereyan ederken sanki tüm hadis ekibi her kelimeyi, her hapşırığı, her üksürüğü anında kaydetmişler. Tek bir görüntülü kayıt eksik. O derece yani. Gel de inan.:D

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, AteistBakish yazdı:

Aptal mısın sen?

Cebrail mağaraya geliyor, Muhammed'e diyor bunu.

Oku demiş ben oku bilmem demiş Muhammed

Okuma yazma bilmemesiyle övünüyorlar Müslümanlar Muhammedin.

:)

Kuranın Muhammed e geldiğini düşünürsek bu ayetler zaten doğal bir şey. İlla ki ona ithafen ayetler olacak. Ancak bu ayetten bile bir kul mesaj alabilir rahatlıkla. Yoksa her ayeti her şeyi Muhammed e diyor.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Nsjdeep yazdı:

Rûm Suresi 2-5. Ayet: Rumlar yakın bir yerde yenilgiye uğradılar. Fakat onlar bu yenilgilerinden sonra birkaç yıl içinde galip gelecekler. Eninde sonunda Allah’ın dediği olur. O gün müminler Allah’ın yardımı sebebiyle sevinecekler. O dilediğini muzaffer kılar. O çok güçlüdür, engin merhamet sahibidir.

"gelecekler" yazıyor, ben kesin olmayan bir şey okumadım. Tam tarihi veremiyor değil, vermiyor. Allah her şeyi bilir.

Diğer sorularını da kendin internette aratarak bul, ben bir deistim ve İslami soruları cevaplamak zorunda 

Niye vermiyor peki? Her şeyi kesin bilen birkaç yıl içinde veya 3 ila 9 yıl der mi?  Ben gelecekler ifadesine takılmıyorum. Zaman içre olarak artık olayları ve durumları an be an bildiği için oradan kesin bir çıkarım yapar hale geliyor. Birkaç yıl içinde kesin diyor. Yahut 3-9 yıl içinde gelecekler diyor. Ezelde kesin olsaydı bu bilgi; 3 yıl derdi. Zaman içre olduğu için böyle oluyor.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, akılsızşuursuzatom yazdı:

Niye vermiyor peki? Her şeyi kesin bilen birkaç yıl içinde veya 3 ila 9 yıl der mi?  Ben gelecekler ifadesine takılmıyorum. Zaman içre olarak artık olayları ve durumları an be an bildiği için oradan kesin bir çıkarım yapar hale geliyor. Birkaç yıl içinde kesin diyor. Yahut 3-9 yıl içinde gelecekler diyor. Ezelde kesin olsaydı bu bilgi; 3 yıl derdi. Zaman içre olduğu için böyle oluyor.

Ben bir deistim, Müslüman değil! Git din adamıyla konuş, fakat şunu da bil: İslam'a göre Allah senin ne yapacağını bilir hatta sen daha bebekken 20 yaşında tırnak keseceğini ve hangi parmaktan başlayacağını bilir. Allah her şeyi bilir. Bu arada, her şeyi biliyor diye tam tarih vermek zorunda değil.

Savunduğun İslam dinini önce öğren, sonra benle konuşursun. Sana dini öğretecek olan kişi ben değilim.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, Nsjdeep yazdı:

Ben bir deistim, Müslüman değil! Git din adamıyla konuş, fakat şunu da bil: İslam'a göre Allah senin ne yapacağını bilir hatta sen daha bebekken 20 yaşında tırnak keseceğini ve hangi parmaktan başlayacağını bilir. Allah her şeyi bilir. Bu arada, her şeyi biliyor diye tam tarih vermek zorunda değil.

Savunduğun İslam dinini önce öğren, sonra benle konuşursun. Sana dini öğretecek olan kişi ben değilim.

İslama göre deme bari islami anlamaya çalışan kişilere göre de. Bende böyle düşünüyorum. İkisini teraziye koyalım diyorum. Islamda tartışmaya açık şeyler vardır kapalı şeyler vardır. Tanrı her şeyi elbette bilir ama bunlar sonsuz olan imkanların bilgisidir. Bende size soruyorum madem bir deist olarak tartışıyorsunuz benimle; tanrı her şeyi biliyorsa yani buradaki şey bütün eylemlerimizi özellikle iradeye dayalı olanlardan bahsediyorum. O halde neden yaratıyor bizi? Gereksiz olmaz mıydı?

Sitelerde Paylaş

11 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

İslama göre deme bari islami anlamaya çalışan kişilere göre de. Bende böyle düşünüyorum. İkisini teraziye koyalım diyorum. Islamda tartışmaya açık şeyler vardır kapalı şeyler vardır. Tanrı her şeyi elbette bilir ama bunlar sonsuz olan imkanların bilgisidir. Bende size soruyorum madem bir deist olarak tartışıyorsunuz benimle; tanrı her şeyi biliyorsa yani buradaki şey bütün eylemlerimizi özellikle iradeye dayalı olanlardan bahsediyorum. O halde neden yaratıyor bizi? Gereksiz olmaz mıydı?

Tekrar yazıyorum, İslam'a göre Allah her şeyi bilir. Rum Suresinin ayetinde 3-9 yıl belirtildiği için, tam tarih belirtilmediği için her şeyi bilmiyor denir mi? Aklına yatıyor mu o yazdığın? Allah her şeyi bilir, fakat tam tarih vermek zorunda değildir. 
Sorduğunuz soruyu benim inandığım tanrı için mi soruyorsunuz, Allah için mi soruyorsunuz bilmiyorum o yüzden ikisini de cevaplayacağım. 

Benim inandığım Tanrı her şeyi biliyor, dünyadan tat almamız için, eğlenmemiz için bizi yaratıyor. Amacını kendin seçersin. İstersen evlenip çocuk sahibi olmak senin amacın olur, istersen kendi kitabını yazmak senin amacın olur.

Allah'ın Cennet ve Cehennem'e gideceğimizi bildiği halde bizi yaratması konusuna gelecek olursak, bunun cevabını vermiştim. "Hiç bu dünyaya gelmediğimizi düşünelim. Gözlerini hayata açtığında Cennettesin, veya Cehennemdesin. Sebebi ne? Allah her şeyi önceden biliyordu ve Cennete mi Cehenneme mi gideceğimizi bildiği için bizi dünya hayatına başlatmaya gerek duymadı. Demeyecek misin, "Ya ben buraya gelecek işler yapmayacaktım! Bu yaratıcı sadisttir!" diye?" yazmışım.

Düzgün cevap verdiğin zaman seninle uzunca konuşuruz.

tarihinde Nsjdeep tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...