Jump to content

Bir Tanrı Neden Sonsuza Kadar Yakmak İçin İnsan Yaratır?

Recommended Posts

6 dakika önce, Nsjdeep yazdı:

Tekrar yazıyorum, İslam'a göre Allah her şeyi bilir. Rum Suresinin ayetinde 3-9 yıl belirtildiği için, tam tarih belirtilmediği için her şeyi bilmiyor denir mi? Aklına yatıyor mu o yazdığın? Allah her şeyi bilir, fakat tam tarih vermek zorunda değildir. 
Sorduğunuz soruyu benim inandığım tanrı için mi soruyorsunuz, Allah için mi soruyorsunuz bilmiyorum o yüzden ikisini de cevaplayacağım. 

Benim inandığım Tanrı her şeyi biliyor, dünyadan tat almamız için, eğlenmemiz için bizi yaratıyor. Amacını kendin seçersin. İstersen evlenip çocuk sahibi olmak senin amacın olur, istersen kendi kitabını yazmak senin amacın olur.

Allah'ın Cennet ve Cehennem'e gideceğimizi bildiği halde bizi yaratması konusuna gelecek olursak, bunun cevabını vermiştim. "Hiç bu dünyaya gelmediğimizi düşünelim. Gözlerini hayata açtığında Cennettesin, veya Cehennemdesin. Sebebi ne? Allah her şeyi önceden biliyordu ve Cennete mi Cehenneme mi gideceğimizi bildiği için bizi dünya hayatına başlatmaya gerek duymadı. Demeyecek misin, "Ya ben buraya gelecek işler yapmayacaktım! Bu yaratıcı sadisttir!" diye?" yazmışım.

Düzgün cevap verdiğin zaman seninle uzunca konuşuruz.

Neden buradayım diye sorarım öncelikle. Sizi klasik teist düşüncesi yanıltmiş burada. Onlar der ki eğer direkt cehenneme atsaydı biz de beni dünyaya göndersen belki iyilerden olurdum diye itiraz etmeyelim diye derler. Bu saçmadır. Önce neden buradayım dersin. Allahta; dünyaya göndermek yerine olacağın yere koydum der. Sende ; eğer dünyaya gonderseydin diyemezsin çünkü bilirsin ki o ilah ve şunu dersin; beni dünyaya gönderseydin şimdiki yerim değişebilir miydi?Allahta;hayır ezelde bilgim kesindir sana dair. Bu durumda yine dünyaya gelmek istemek saçma olurdu..Bu yüzden tanrı kesin bilmiyor.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 274
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

1 dakika önce, akılsızşuursuzatom yazdı:

Neden buradayım diye sorarım öncelikle. Sizi klasik teist düşüncesi yanıltmiş burada. Onlar der ki eğer direkt cehenneme atsaydı biz de beni dünyaya göndersen belki iyilerden olurdum diye itiraz etmeyelim diye derler. Bu saçmadır. Önce neden buradayım dersin. Allahta; dünyaya göndermek yerine olacağın yere koydum der. Sende ; eğer dünyaya gonderseydin diyemezsin çünkü bilirsin ki o ilah ve şunu dersin; beni dünyaya gönderseydin şimdiki yerim değişebilir miydi?Allahta;hayır ezelde bilgim kesindir sana dair. Bu durumda yine dünyaya gelmek istemek saçma olurdu..Bu yüzden tanrı kesin bilmiyor.

Klasik teist düşüncesinin beni yanılttığı yok, adamların dinini sana öğretiyorum resmen, işe bak ya.

Hadi diyelim ki sen sordun "Neden buradayım?" Allah cevap verdi, cevabı şuydu: "Dünyaya göndermek yerine olacağın yere koydum.". Sen yazmışsın ki "dünyaya gönderseydin diyemezsin...", niye diyemem? Evet o yaratıcı, fakat belki bize yalan söylüyor ve ben aslında Cennet'e gidecektim? Allah'ın nasıl bi yaratıcı olduğunu bilmiyorum, özelliklerini bilmiyorum yani beni direkt olarak Cehennem'e koysaydı ona yalancı diyebilirdim. Mesela benim kendi inandığım tanrının kötü yanı da var.

İSLAM'A GÖRE ALLAH HER ŞEYİ BİLİR, RUM SURESİNDE 3-9 YIL OLARAK BELİRTİLMESİ BİLMEDİĞİ ANLAMINA GELMEZ, GÜNÜ GÜNÜNE VERMEDİĞİ ANLAMINA GELİR. VERMEK ZORUNDA DEĞİLDİR.

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, Nsjdeep yazdı:

Klasik teist düşüncesinin beni yanılttığı yok, adamların dinini sana öğretiyorum resmen, işe bak ya.

Hadi diyelim ki sen sordun "Neden buradayım?" Allah cevap verdi, cevabı şuydu: "Dünyaya göndermek yerine olacağın yere koydum.". Sen yazmışsın ki "dünyaya gönderseydin diyemezsin...", niye diyemem? Evet o yaratıcı, fakat belki bize yalan söylüyor ve ben aslında Cennet'e gidecektim? Allah'ın nasıl bi yaratıcı olduğunu bilmiyorum, özelliklerini bilmiyorum yani beni direkt olarak Cehennem'e koysaydı ona yalancı diyebilirdim. Mesela benim kendi inandığım tanrının kötü yanı da var.

İSLAM'A GÖRE ALLAH HER ŞEYİ BİLİR, RUM SURESİNDE 3-9 YIL OLARAK BELİRTİLMESİ BİLMEDİĞİ ANLAMINA GELMEZ, GÜNÜ GÜNÜNE VERMEDİĞİ ANLAMINA GELİR. VERMEK ZORUNDA DEĞİLDİR.

Belki bize yalan söylüyor diye düşündüğün yaratıcıya beni dünyaya gönder  ben cennete gidecektim belki diyeceksiniz ve o da sizi dünyaya göndereceğini söyleyip ve iyilerden olursanız cennete koyacağını söyleyecek öyle mi?  Başta bir ilahla konuştuğunuzu ve onu tanıyanlardan olduğunuzu kabul etmeliyiz burda yoksa hiçbir sey kesin olmaz.

Sitelerde Paylaş

Nsjdeep helal olsun tebrik ederim.Deist olmana rağmen islami bilgileri bu papazın müritlerinden iyi biliyorsunuz.

Bunlarda güya seçme müslüman ya.Diğer müslümanları kafir ilan ederler papazlar.

Fındık kadar ne fındığı o büyük mercimek kadar aklı ile tartışıyor oda dayanamayıp patlıyor hala farkında değil.

Bak akılsız atom ben arapça yı belağatı sarf nahiv i bilen biriyim.

Rum suresinde 3-9 sene geçmez.

Bunu da kale alıp harf tüketiyorum ya kendimi şiddetle kınıyor klavyemden ve nasır tutan parmaklarımdan özür dilerim.

Keşke arapça bilse Vallahi rahat anlaşacağız. Bilmiyor.Kaldı ki Türkçe yie pek yerinde kullanmıyor.

rum1-2-3- 4: " { الۤـمۤ } * { غُلِبَتِ ٱلرُّومُ } * { فِيۤ أَدْنَى ٱلأَرْضِ وَهُم مِّن بَعْدِ غَلَبِهِمْ سَيَغْلِبُونَ } * { فِي بِضْعِ سِنِينَ "

ayette galip gelecekler derken سَيَغْلِبُونَ kullanmış.Arapçada bu yakın gelecek demektir.

Arapçada iki tür gelecek var:1 yakın gelecek başına sin harfi gelir سَيَغْلِبُونَ gibi.2.Uzak gelecek başına  سوف gelir.

Ayetlerde bu iki durumda kullanılır.

Bu ayette yakın gelecek kullanılmış.

سيكتبُ : (yakın, hemen) = yazacak
سوف يكتبُ : (ileride, daha sonra) =yazacak

misal vereyim:

Yarın izmire gideceğim. Yakın gelecek.

Hepimiz bir gün öleceğiz.Bilinmeyen belirsiz geçmiş zaman.

aslında rum 4 te ki  فِي بِضْعِ سِنِينَ  belirsiz yakın gelecektir.

yani 3-9 manasının bu kelimeye veren araplardır.

Bu Kur'anı bağlamaz.

Kaldı ki bazı araplar böyle demiş.Bazıları 10-20 sene de demişler.Bazıları tek seneler bazıları çift seneler demiş.

başına yuvarlak te gelse bu anlama gelir.

Kur'an da tek kıraat yok farklı gelen kıraatlar var.

Şimdi ayetlerde sana saati soruyorlar dek ki ben bilmem onun ilmi Allah'ın indinde dir. anlamında ayetler var.

peygambere gelip kıyamet ne zaman kopacak derler bu ayet iniyor.

saatın düz anlamını alsak ahanda saat bildiğimiz 1 saat 2 ssaat mı hayır

kıyametin kopacağı anını adı dır saat .belli mi değil kaç milyon sene bilmiyoruz.

misal kehf suresinde mağaradakilerin sayıları nı insanlar 7 6 5 derler .veya ne kadar kaldılar 300 sene 309 sene

Allah diyor ki doğrusunu Allah bilir onlar zanlarını söylüyorlar.

senin ecelinde gizli.Ama sana gizli.Zira bilsen hayatın kayar.

Allah biliyor ama.

Her bildiğini sana niye desin peygambere dahi dememiş bazı şeyleri.

Efendim hızır kısasında korktuk diyor

kim diyor Allah mı diyor

Hayır hızır veya kendisine ilim verilmiş bir kul

o kula mutlak bilgi mi verilmiş

korkut diyen o kul kişi hızır neyse

onunda ilmi sınırlı 

korkarda 

Allah çok sayıda ayette insanlardan korkmayın benden korkun der haşiy kelimesi kullanır

kendisi korkan değil saygı ile korkulandır.

Gidin önce asgar bilginizi artırın sonra gelin.

Sitelerde Paylaş
26 dakika önce, nogodbutAllah yazdı:

Nsjdeep helal olsun tebrik ederim.Deist olmana rağmen islami bilgileri bu papazın müritlerinden iyi biliyorsunuz.

Bunlarda güya seçme müslüman ya.Diğer müslümanları kafir ilan ederler papazlar.

Fındık kadar ne fındığı o büyük mercimek kadar aklı ile tartışıyor oda dayanamayıp patlıyor hala farkında değil.

Bak akılsız atom ben arapça yı belağatı sarf nahiv i bilen biriyim.

Rum suresinde 3-9 sene geçmez.

Bunu da kale alıp harf tüketiyorum ya kendimi şiddetle kınıyor klavyemden ve nasır tutan parmaklarımdan özür dilerim.

Keşke arapça bilse Vallahi rahat anlaşacağız. Bilmiyor.Kaldı ki Türkçe yie pek yerinde kullanmıyor.

rum1-2-3- 4: " { الۤـمۤ } * { غُلِبَتِ ٱلرُّومُ } * { فِيۤ أَدْنَى ٱلأَرْضِ وَهُم مِّن بَعْدِ غَلَبِهِمْ سَيَغْلِبُونَ } * { فِي بِضْعِ سِنِينَ "

ayette galip gelecekler derken سَيَغْلِبُونَ kullanmış.Arapçada bu yakın gelecek demektir.

Arapçada iki tür gelecek var:1 yakın gelecek başına sin harfi gelir سَيَغْلِبُونَ gibi.2.Uzak gelecek başına  سوف gelir.

Ayetlerde bu iki durumda kullanılır.

Bu ayette yakın gelecek kullanılmış.

سيكتبُ : (yakın, hemen) = yazacak
سوف يكتبُ : (ileride, daha sonra) =yazacak

misal vereyim:

Yarın izmire gideceğim. Yakın gelecek.

Hepimiz bir gün öleceğiz.Bilinmeyen belirsiz geçmiş zaman.

aslında rum 4 te ki  فِي بِضْعِ سِنِينَ  belirsiz yakın gelecektir.

yani 3-9 manasının bu kelimeye veren araplardır.

Bu Kur'anı bağlamaz.

Kaldı ki bazı araplar böyle demiş.Bazıları 10-20 sene de demişler.Bazıları tek seneler bazıları çift seneler demiş.

başına yuvarlak te gelse bu anlama gelir.

Kur'an da tek kıraat yok farklı gelen kıraatlar var.

Şimdi ayetlerde sana saati soruyorlar dek ki ben bilmem onun ilmi Allah'ın indinde dir. anlamında ayetler var.

peygambere gelip kıyamet ne zaman kopacak derler bu ayet iniyor.

saatın düz anlamını alsak ahanda saat bildiğimiz 1 saat 2 ssaat mı hayır

kıyametin kopacağı anını adı dır saat .belli mi değil kaç milyon sene bilmiyoruz.

misal kehf suresinde mağaradakilerin sayıları nı insanlar 7 6 5 derler .veya ne kadar kaldılar 300 sene 309 sene

Allah diyor ki doğrusunu Allah bilir onlar zanlarını söylüyorlar.

senin ecelinde gizli.Ama sana gizli.Zira bilsen hayatın kayar.

Allah biliyor ama.

Her bildiğini sana niye desin peygambere dahi dememiş bazı şeyleri.

Efendim hızır kısasında korktuk diyor

kim diyor Allah mı diyor

Hayır hızır veya kendisine ilim verilmiş bir kul

o kula mutlak bilgi mi verilmiş

korkut diyen o kul kişi hızır neyse

onunda ilmi sınırlı 

korkarda 

Allah çok sayıda ayette insanlardan korkmayın benden korkun der haşiy kelimesi kullanır

kendisi korkan değil saygı ile korkulandır.

Gidin önce asgar bilginizi artırın sonra gelin.

Sen bilirsin kardeş. Ben olayı kurtarmaya çalıştım. Klasik görüşünle buradaki ateistlerle konuşmaya devam et.

Rum suresinde yakın gelecek ifadesi varsa meallerde neden 3-9 veya birkaç yıl içinde demiş sence. Yakın gelecekte demek kesinlik mi veriyor?

Sitelerde Paylaş

12:42: " وَقَالَ لِلَّذ۪ي ظَنَّ اَنَّهُ نَاجٍ مِنْهُمَا اذْكُرْن۪ي عِنْدَ رَبِّكَۘ فَاَنْسٰيهُ الشَّيْطَانُ ذِكْرَ رَبِّه۪ فَلَبِثَ فِي السِّجْنِ بِضْعَ سِن۪ينَۜ۟
" Yûsuf, onlardan kurtulacağını düşündüğü kişiye, “Efendinin yanında beni an”, dedi. Fakat şeytan onu efendisine hatırlatmayı unutturdu da bu yüzden o, birkaç yıl daha zindanda kaldı."

Bak akılsız robot zırvalamayı kes.
Tamam rum suresi 4 gelecek diyelim Allah haşa bilemedi 3-9 dedi 
Peki aynı ifade olmuş bitmiş yusufun zindanda kaç sene kaldığını da mı bilmiyor 
zira bu gelecek değil geçmiş muzari zamanı.Diyelim biri hapse girdi kaç sene kalacağını hadi bilemedin
ama 5 sene yattı çıktı yani cezası mazi oldu artık biliniyor
bu kadar kesin ifade içinde aynı ifade kullanılıyor:" فِي السِّجْنِ بِضْعَ سِن۪ينَۜ" 
rumda aynı ifade :" { فِي بِضْعِ سِنِينَ"}
Bu Kur'anın uslubudur anladın mı?
bu ifadeler ile kıt bilgin ve aklın ile ahkam kesme.
Allah ecelini de kıyamet anınıda bilir ama sana söylemek zorunda değil
söylerse zaten beynin kayar.Ama ne diyor :
"33/63
يَسْـَٔلُكَ النَّاسُ عَنِ السَّاعَةِ ۜ قُلْ اِنَّمَا عِلْمُهَا عِنْدَ اللّٰهِۜ وَمَا يُدْر۪يكَ لَعَلَّ السَّاعَةَ تَكُونُ قَر۪يباً

İnsanlar sana kıyametin zamanını soruyorlar. De ki: Onun bilgisi Allah katındadır. Ne bilirsin, belki de zamanı yakındır."

Bak biliyor ip ucu da veriyor belki yakındır diye ama kesin söylemiyor.
Zira bilinse insana ağır gelir ecel gibi taşıyamaz.

Evet bu süreler sınırlı Allahın ilmi sonsuz yani bunlarıda kapsar
Ama Allah bilgisi zamana mekana bağlı değil.
İnsanı ilgilendiren  meselelerde insan zamana ve mekana bağlı olduğu için bilgiside zamanıda doğal olarak sınırlı.
İrade ilim kudret farkını kaç defa açıkladım.
Yaratacak ama bilmeyecek.Cahil insan bile bilmeden bir şey yaparsa yıkılır gider .
Zaman ölüm hayat dünya insan gibi bir mahluktur.Yani yaratılmıştır.
Allah kendi yarattığı bir şeyin içinde olabilir mi yahu.
Ona tabii olsa zaten zaman O'nuda sürükler sınırlar.
Allah ölümü de yaratmış ama ölüm ona tesir etmiyor.
Dirilmeyi de yaratmış ama dirilmek için ölmek lazım Allah ölüyor da dirilsin.
Allahın yarattığı her şeyi Allaha isnad etme budalalığından vazgeçin.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, nogodbutAllah yazdı:

12:42: " وَقَالَ لِلَّذ۪ي ظَنَّ اَنَّهُ نَاجٍ مِنْهُمَا اذْكُرْن۪ي عِنْدَ رَبِّكَۘ فَاَنْسٰيهُ الشَّيْطَانُ ذِكْرَ رَبِّه۪ فَلَبِثَ فِي السِّجْنِ بِضْعَ سِن۪ينَۜ۟
" Yûsuf, onlardan kurtulacağını düşündüğü kişiye, “Efendinin yanında beni an”, dedi. Fakat şeytan onu efendisine hatırlatmayı unutturdu da bu yüzden o, birkaç yıl daha zindanda kaldı."

zira bu gelecek değil geçmiş muzari zamanı.Diyelim biri hapse girdi kaç sene kalacağını hadi bilemedin
bu kadar kesin ifade içinde aynı ifade kullanılıyor:" فِي السِّجْنِ بِضْعَ سِن۪ينَۜ" 
"33/63
يَسْـَٔلُكَ النَّاسُ عَنِ السَّاعَةِ ۜ قُلْ اِنَّمَا عِلْمُهَا عِنْدَ اللّٰهِۜ وَمَا يُدْر۪يكَ لَعَلَّ السَّاعَةَ تَكُونُ قَر۪يباً

İnsanlar sana kıyametin zamanını soruyorlar. De ki: Onun bilgisi Allah katındadır. Ne bilirsin, belki de zamanı yakındır."

İnsanı ilgilendiren  meselelerde insan zamana ve mekana bağlı olduğu için bilgiside zamanıda doğal olarak sınırlı.
Yaratacak ama bilmeyecek.Cahil insan bile bilmeden bir şey yaparsa yıkılır gider .

Benim dediğim görüş açık teizme yakın bir görüştü ancak kutsal kitaplarla biraz gerilim halinde olduğunu kabul ediyorum. Bundan sonraki top sende savun bakalım ateistlere karşı.

Sitelerde Paylaş
11 dakika önce, nogodbutAllah yazdı:

"33/63

Özgür iradeli eylemlerler yapısı gereği kestirilemezdir aslında. Biz eylem yapacağımız için Allah biliyor dedik. Peki o bilginin doğruluğu ezelde nasıl kesin oluyor? Biz daha eylem yapmadan Allah tam olarak ezeli bilgisinde neyi bilmiş oluyor? Biz ezeli bilgiyi sekillendirecek bir eylemde mi bulunduk sanki? Allahın ezeli bilgisi bizden gelen " malum" olan bilgiye mi tabi oluyor? Haliyle bizim zamanda yapacak olduğumuz eylemler mi Allahın ilmini belirliyor. Yoksa Allahın ilmimi bizim eylemlerimizi kesinleştiriyor.(kesinlestirmek müdahale etmek anlamında değil, eylemlerimizin ne'liğini belirlemek anlamında.)

tarihinde akılsızşuursuzatom tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ben kimseyi kime karşı savunmak zorunda değilim.

bak  yine Kur'an ne der:"
Kendilerine kitap verdiklerimiz onu (Peygamberi) oğullarını tanıdıkları gibi tanırlar. Böyle iken içlerinden birtakımı bile bile gerçeği gizlerler. "

hakikati kabul etmemek sadece bilgisizlikten mi gelir sanırsın.

Hayır bak arafe irfan kelimesi tanımak ilim aleme bilmekten daha derindir.

Yani birinin  sadece ismini mesleğini bilirsin ilim sahibi olursun yüzeyseldir

ancak onu tanımak daha detaylı derin canlı bilmektir.

Kimi gerçeği o kadar iyi biliyor ki kibrinden  işine gelmediğinden çıkarına zarar verdiğinden nefsine ağır geldiğinden kabul etmez etmek istemez .

Görmek istemeyen kadar kör yoktur derler.

önce bir isteğin iraden kalbin aklın da ufacık bir istek olacak

bir robotla tartıştık mat oldu.

dedi ki: senin dediğin gerçek hakikat olsa benim ki sonuna kadar yalan olsa

ben yalanımı senin gerçeğinden yine üstün tutarım .

böyle birine hakikati anlatmak züldür.

her kesin aklı var okuma yazması var gitsin araştırsın düşünsün kendisi bulsun.

ha dediğin saçmalıkları bilmediğimi mi sanırsın

efendim madem Allah ezelden birinin ceheneme gideceğini biliyor kendisi tasarlamış ise o zaman o kişi robot gibi davranır yaptıklarından sorumlu değil adaletsizce ceheneme gidemez bu saçmadır 

hayır efendim  robotta irade yok.

sende iyi kötüyü ayırt een akıl var hayırlı şerrliyi ayırt eden kalbin var akla karayı seçen gözün sezgin var

bak robotlara sensör takılıyor bantlarda gelen çürük meyveleri seçebiliyor sağlamlar paketleniyor

insan yapısı robota bile bu özellik varsa buna rağmen robot sağlamı atıp çürükleri paketliyorsa

dersin ki sensör ve yazılımında bir hatta çıktı kontrol edilir.

İnsan aklı  kalbi sezgisi ancak yaptığı kötülükler ile kendi seçimleri ile bozulur.

iyi yi seçerse de düzgün çalışmaya devam eder.

şaşı bakan şaşı görür.önce düz doğru bakmayı öğreneceksin.

Sitelerde Paylaş
On 31.07.2021 at 16:28, akılsızşuursuzatom yazdı:

Özgür iradeli eylemlerler yapısı gereği kestirilemezdir aslında. Biz eylem yapacağımız için Allah biliyor dedik. Peki o bilginin doğruluğu ezelde nasıl kesin oluyor? Biz daha eylem yapmadan Allah tam olarak ezeli bilgisinde neyi bilmiş oluyor? Biz ezeli bilgiyi sekillendirecek bir eylemde mi bulunduk sanki? Allahın ezeli bilgisi bizden gelen " malum" olan bilgiye mi tabi oluyor? Haliyle bizim zamanda yapacak olduğumuz eylemler mi Allahın ilmini belirliyor. Yoksa Allahın ilmimi bizim eylemlerimizi kesinleştiriyor.(kesinlestirmek müdahale etmek anlamında değil, eylemlerimizin ne'liğini belirlemek anlamında.)

Bir şeyi bilmek için fiil sahasına çıkması mı gerekiyor.
Terör örgütleri bombalı eylem için planlama aşamasında iken yakalanır.
Zira önleyici istihbarat ile bilgi alınıyor önceden.

Bilmek eylemi  bağlamaz. Eylem bilmeden etkilenir. Sen gelecekteki şeyi bilmiyorsun ki etkilenesin.
Nasıl ki geçmiş olayları bilmek öğrenmek onları etkilemez zira olmuş bitmiş bilgisi sonra bize geliyor.
Aynen öylede geleceği bilmediğimiz için  eylem etkilenmiyor.
Allah için geçmiş gelecek yok ki zamana tabii değil ki ilmi önce sonra dan etkilensin.
Allah geçmiş ve gelecek için aynı fiileri kullanıyor.
Yani onun için ikisi de birdir. Yani gelecekte Allah için geçmiş gibidir olmuş bitmiştir.Dolayısı ile geçmiş gelecek zamana tabii insanlar içindir.
Misal yukarıda verdiğim ayetlerde rum suresi 4 te gelecek için kullandığı fiilin aynısını yusufun hapiste kaldığı yani mazi geçmiş içinde kullanıyor.
Allah için mazi müstakbel aynıdır.
önce sonralıkta böyledir.
bir dairevi yolda bir araç bir sn yede turunu bitiriyor diğeri 1 saatte tamamlıyorsa
yavaş olan için bitmemiş yani gelecek olan şey  hızlı olan için bitmiştir.
yani geçmiştir.
Misal o yolda bir çukur olsa hızlı olan onu bilir artık onun bilgisi mazidir.
Ancak yavaş olan daha sonra öğrenecek. Ama hızlı olan araba yavaş olan arabaya telefonla dikkat yolda çukur var derse artık o gelecek bilgisi yavaş olanda da olmuş olur ve eylemi etkilenir daha dikkatli sürer veya tabelası olun kaçıncı km olduğu biliniyorsa orda dikkatli sürer.
Tabii hızlı araba ne kadar hızlı da olsa yine öncelik sonralık onun içinde var. Ancak Bunu mutlak zamansızlık ve mekansızlık için bir nevi temsil için söyledim.

Hız artıkça zamanın yavaşlaması belli bir hız artık ışık hızını aşmak mı gerekir belli hızda zaman yok oluyor veya ortadan kalkıyor demektir.
Allaha kainatın yerin göklerin nuru denmesi belki bu anlamada geliyor. Tam tefsirlere bakamadım ancak bu durum zihinlere geliyor.

Sitelerde Paylaş

Bu ikisinin atışması çok eğlenceli. 

nogod, deterministik yaratılış sınavı iptal eder. 

Ben daha iyi dinciyim diye sidik yarıştırman da, dine muhalif olabilecek tüm düşünceleri kafandan atmaya çalışman da, çelişkileri gözardı etmen de, alakasız misallerle ve arapça kelime mânâlarıyla ortalığı bulandırmaya çalışman da, bunların hepsi bir çeşit kaçış. Bunların burada apaçık sergilenmesi seni hiç mi utandırmıyor? 

Sitelerde Paylaş
On 31.07.2021 at 17:37, nogodbutAllah yazdı:

ben kimseyi kime karşı savunmak zorunda değilim.

bak  yine Kur'an ne der:"
Kendilerine kitap verdiklerimiz onu (Peygamberi) oğullarını tanıdıkları gibi tanırlar. Böyle iken içlerinden birtakımı bile bile gerçeği gizlerler. "

hakikati kabul etmemek sadece bilgisizlikten mi gelir sanırsın.

Hayır bak arafe irfan kelimesi tanımak ilim aleme bilmekten daha derindir.

Yani birinin  sadece ismini mesleğini bilirsin ilim sahibi olursun yüzeyseldir

ancak onu tanımak daha detaylı derin canlı bilmektir.

Kimi gerçeği o kadar iyi biliyor ki kibrinden  işine gelmediğinden çıkarına zarar verdiğinden nefsine ağır geldiğinden kabul etmez etmek istemez .

Görmek istemeyen kadar kör yoktur derler.

önce bir isteğin iraden kalbin aklın da ufacık bir istek olacak

bir robotla tartıştık mat oldu.

dedi ki: senin dediğin gerçek hakikat olsa benim ki sonuna kadar yalan olsa

ben yalanımı senin gerçeğinden yine üstün tutarım .

böyle birine hakikati anlatmak züldür.

her kesin aklı var okuma yazması var gitsin araştırsın düşünsün kendisi bulsun.

ha dediğin saçmalıkları bilmediğimi mi sanırsın

efendim madem Allah ezelden birinin ceheneme gideceğini biliyor kendisi tasarlamış ise o zaman o kişi robot gibi davranır yaptıklarından sorumlu değil adaletsizce ceheneme gidemez bu saçmadır 

hayır efendim  robotta irade yok.

sende iyi kötüyü ayırt een akıl var hayırlı şerrliyi ayırt eden kalbin var akla karayı seçen gözün sezgin var

bak robotlara sensör takılıyor bantlarda gelen çürük meyveleri seçebiliyor sağlamlar paketleniyor

insan yapısı robota bile bu özellik varsa buna rağmen robot sağlamı atıp çürükleri paketliyorsa

dersin ki sensör ve yazılımında bir hatta çıktı kontrol edilir.

İnsan aklı  kalbi sezgisi ancak yaptığı kötülükler ile kendi seçimleri ile bozulur.

iyi yi seçerse de düzgün çalışmaya devam eder.

şaşı bakan şaşı görür.önce düz doğru bakmayı öğreneceksin.

İnsan bilinçli ve organik bir robot olduğu için yanlış düşünüyorsun. İnsanın iradesi var ama özgür değil. Özgür irade problemini açmak istemiyorum. Ama ruha inanmayan birisi için özgür iradeye inanmamak en doğru olanıdır. 

Ayrıca hadi allah ın sınavının karşısındaki insan çaresizliğini geçtim. Allah hangi kullarının sınavı geçeceğini biliyorsa neden sınav yapıyor? Bu soruya verilebilecek tek cevapta (kabul edilebilir olan ) bunu ancak allah ın bilebileceğidir. Buradan da şu sonuç çıkarılır. Allah ın yaptığı her şey aklı ile ulaşılamaz. Bu durumda mantıklı olan yolda allah a inanmamak için geçerli sebeplerden birisidir. Çünkü insan aklının asla ulaşamayacağı belirsizlikler dogmatiktir. 

Sitelerde Paylaş

Kötü insan yaratıp kötü insanı işkenceyle cezalandırmak.

Doğadaki, insanlar arasındaki kötülüklerden dolayı imtihan kavramı çıkar.

Başına musibet gelene de sen günahkarsın rabbine karşı haddini bil diye bu musibetler başına geliyor denir.

Tanrının bizi yargılaması absürt değil mi?

"Sen şu günün şu saatinde şunları şunları şunları yaptın!"

"Olay saatinde sen neredeydin?"

"Sen orasını karıştırma!"

:D

Bazen ailelerin bile çocuklarının kötülük yapmasını engellediğini görüyoruz.

Suça karışmamalarını, ceza görmemelerini istediklerini görüyoruz.

Tanrı ne yapıyor?

"Andolsun ki, cinlerden ve insanlardan birçoğunu cehennem için yarattık."

:D

tarihinde sieg im krieg tarafından düzenlendi
Ekleme
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...