Jump to content

Huzur İslamda

Recommended Posts

Sık sık gördüğümüz bir ibaredir "HUZUR İSLAMDA". Müslümanların arabalarının arkalarında, dükkanlarının duvarlarında gururla taşıdıkları bir ibare. Bir yandan müslümanın kendine güvenini gözler önüne seren,

diğer yandan "ötekini", kendi dışında olanı, batı felsefesinin tabirleriyle "autrui" yi dışlayan bir havası vardır, bu bağlamda müslüman bir cümledir "HUZUR İSLAMDA"

Merakıma yenik düştüm yine, huzur ile ilgili yapılmış istatistiksel çalışmaları araştırdım biraz. En huzurlu ülkeler, halklar kimlerdir, böyle bir araştırma yapılmış mıdır, yapıldıysa gerçekten en huzurlu toplumlar

islam toplumları mıdır, islamın en yoğun yaşandığı cezayir, afganistan, sudi arabistan, iran gibi ülkelerin halkı gerçekten söylediği gibi huzur içerisinde midir?

Neyse economist dergisinde yayımlanan dünyanın en huzurlu ülkeleri araştırması takıldı gözüme. Listeye göre halkları en huzurlu ülkeler sıralamasında söylediği gibi müslümanlar yok. İlk sıraları genellikle

hristiyan ülkeler paylaşmakta. Hristiyan ülkelerden de ateist oranı en yüksek ülkeler üstler de yer almakta.

Öyle ki ateist oranı en yüksek olan ilk 10 ülkenin neredeyse tamamı (iskandinavlar, japonya, çek cumhuriyeti ...) en huzurlu ülkeler arasında bulunmakta. Dindarların sahip olduğu genel kanının aksine bu

ülkelerde ne bir ahlaki çöküş ne de bir huzursuzluk, bir kaos ortamı bulunmaktadır.

En huzurlu ülkeler ve bu ülkelerdeki ateist oranları şu şekildedir:

En huzurlu ülkeler % Atheist + Non-religious

1 Norveç …………………………………… 80

2 New Zelanda ……………………………. 25

3 Danimarka ……………………………….. 80

4 İrlanda ……………………………………. 45

5 Japonya ……………………………………. 65

6 Finlandiya…………………………………… 60

7 İsveç …………………………………… 85

8 Kanada ………………………………….. 30

9 Portekiz ………………………………….. 10

10 Avusturya ………………………………. 25

11 Belçika …………………………………… 45

12 Almanya ……………………………….. 50

13 Çek Cumhuriyeti……………………. 60

14 İsviçre……………………………………. 30

15 Slovenya………………………………… 40

Sitelerde Paylaş

Huzur gerçekten islamda mıdır?

Bu şekilde tesis edilen bir huzur anlayışı gerçekten huzur mudur?

Bir de şunu çok merak ediyorum "Neden ateist oranı yüksek olan ülkeler tüm istatistiksel çalışmalarda dünyanın en iyi ülkeleri olarak karşımıza çıkmaktadır."

ÖR: okuma yazma oranı yüksekliği, suç oranı düşüklüğü, çevre temizliği, çocuk ölüm oranı.....

Sitelerde Paylaş
Ateizm değil,eğitim ve açık görüşlülük,hoşgörü vs demek daha doğru.

Bu bence biraz, birbirini beslemedir. Egitim, acik gorusluluk ve hosgoruyu beraberinde getirip, insanlari dinlerden uzaklastiriyor.

Bu da genellikle beraberinde daha acik gorusluluk getiriyor. Bu boyle devam ediyor.

Sitelerde Paylaş

Oranlar şüpheye mahal vermeyecek kadar açıktır; Ateist oranı en yüksek ülkeler, insani kriterler baz alındığında en üst sıraları paylaşmaktadır.

Bu sonuç iki şekilde yorumlanabilir:

1- İnsani kriterler bakımından kendini geliştirmiş, halkını eğitmiş ülkelerde din inancı yavaş yavaş ortadan kalkar, ateist nüfus artar.

2- Ateist nüfusun yoğun olduğu ülkeler insani kriterler bakımından diğer ülkelere nazaran daha fazla gelişirler, halkını daha iyi eğitirler, çevreye karşı daha duyarlıdırlar, sosyal kurumları daha iyi işlemektedir.

Sitelerde Paylaş
O zaman soruyu tersten soralım eğitim, açık görüşlülük, hoş görünün yüksek olduğu toplumlarda neden ateist oranı çok fazla?

Çünkü insanlar sağlıklı düşünebiliyorlar ve en önemlisi düşündüklerini dile getirebiliyorlar.Benim demek istediğim o ülkelerdeki insanlar baştan beri ateist değildi dediklerim sonucunda oldu.

Sitelerde Paylaş
Oranlar şüpheye mahal vermeyecek kadar açıktır; Ateist oranı en yüksek ülkeler, insani kriterler baz alındığında en üst sıraları paylaşmaktadır.

Bu sonuç iki şekilde yorumlanabilir:

1- İnsani kriterler bakımından kendini geliştirmiş, halkını eğitmiş ülkelerde din inancı yavaş yavaş ortadan kalkar, ateist nüfus artar.

2- Ateist nüfusun yoğun olduğu ülkeler insani kriterler bakımından diğer ülkelere nazaran daha fazla gelişirler, halkını daha iyi eğitirler, çevreye karşı daha duyarlıdırlar, sosyal kurumları daha iyi işlemektedir.

Ateist oranının en yüksek olduğu ülkeler doğu bloğu ülkeleridir, bu su götürmez bir gerçektir.

Doğu bloğu ülkelerde genç kızları zorla batıya kaçırdıp, İsveçli, Danimarkalı züppe zenginlere zorla satarlar(hoş görüye bak), bir film vardi; Daima Lilya diye bir büyük dramı bir büyük rakı eşliğinde izlettirirdi adama..

Mafyacılığın, haracın ve birçok şerefsizliğin anavatanı da yine doğubloğudur. Sende para kokusunu mu aldılar ya seni .. ya da bir fahişeyi zorla sana verirler ve hpsi de birer ateist çünkü o ahlakı kazanmış, geçmişin eğitim sistemi hallende devam ediyor..

Bir arkadaş Moskova Üniversitesinde öğrenci, hocaları prof ama 100 dolara adamı sınıftan geçiriryor, diğeri yanı Suriyeli bir parasız öğrenci sınıfta kalıyor, hocaları iyi ateistti..

Ateistler hoş görülüymüş :D

Onu birbirinize söyleyin...

tarihinde Hunter tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Areist oranının en yüksek olduğu ülkeler doğu bloğu ülkelerdir, bu su götürmez bir gerçektir.

Doğu bloğu ülkelerde genç kızları zorla batıya kaçırdıp, İsveçli, Danimarkalı züppe zenginlere zorla satarlar(hoş görüye bak), bir film vardi; Daima Lilya diye bir büyük dramı bir büyük rakı eşliğinde izlettirirdi adama..

Mafyacılığın, haracın ve birçok şerefsizliğin anavatanı da yine doğubloğudur. Sende para kokusunu mu aldılar ya seni .. ya da bir fahişeyi zorla sana verirler ve hpsi de birer ateist çünkü o ahlakı kazanmış, geçmişin eğitim sistemi hallende devam ediyor..

Bir arkadaş Moskova Üniversitesinde öğrenci, hocaları prof ama 100 dolara adamı sınıftan geçiriryor, diğeri yanı Suriyeli bir parasız öğrenci sınıfta kalıyor, hocaları iyi ateistti..

Ateistler hoş görülüymüş :D

Onu birbirinize söyleyin...

Ben istatistiklerden bahsediiyorum sen masal anlatıyorsun.

Ateist oranının en yüksek olduğu ülkeler iskandinav ülkeleri ve japonya'dır. İnternette yapacağın küçük bir araştırma istatistiklere ulaşabilirsin. Bu ülkeler daha önce de söylediğim gibi insani kriteler baz

alındığında en iyi durumdadırlar.

Şundan başla:

http://rationalrevolution.net/images/atheismrate.gif

Sitelerde Paylaş
Çünkü insanlar sağlıklı düşünebiliyorlar ve en önemlisi düşündüklerini dile getirebiliyorlar.Benim demek istediğim o ülkelerdeki insanlar baştan beri ateist değildi dediklerim sonucunda oldu.

Demek ki insanların sağlıklı düşünebildiği ve düşündüklerini dile getirebildiği ortamda, dindarların sayısı düşüyor ve ateist nüfus artıyor.

Sitelerde Paylaş
Ben istatistiklerden bahsediiyorum sen masal anlatıyorsun.

Ateist oranının en yüksek olduğu ülkeler iskandinav ülkeleri ve japonya'dır. İnternette yapacağın küçük bir araştırma istatistiklere ulaşabilirsin. Bu ülkeler daha önce de söylediğim gibi insani kriteler baz

alındığında en iyi durumdadırlar.

Şundan başla:

http://rationalrevolution.net/images/atheismrate.gif

Kimin istatistiği, bu istatistikleri yapanlar kimler..

Hani şu masa başında oturup anket düzenleyenler gibi mi?

Ben bir büyük eğitim sisteminin oluşturduğu ahlaktan; o ahlakın sonuçlarından ve genlere nasıl kazındığından bahsediyorum..

Birileri istatistik diye seni kafaya almışlar diye bize yutturamazsın.. Ha! kendin gibilerine beliki yutturursun, zaten yorumlara bakılırsa yutmuşlar da..

Sitelerde Paylaş
Demek ki insanların sağlıklı düşünebildiği ve düşündüklerini dile getirebildiği ortamda, dindarların sayısı düşüyor ve ateist nüfus artıyor.

Eveet! Demek ki son zamanlarda iman tazeleme gereği duymuşsun..

Tazele bakim, ama biraz mantıklı olsun beybaba..

Ateistlerin yaşadığı saplantının tıpkısı tarikatçılarda da var, ilginç..

Sitelerde Paylaş
Ateist oranının en yüksek olduğu ülkeler doğu bloğu ülkeleridir, bu su götürmez bir gerçektir.

O dedigin eskidendi. Eski camlar, bardak oldu. Simdi gelip bizim memleketin kaymagini, bizden fazla yiyorlar.

Sitelerde Paylaş

Ben bir büyük eğitim sisteminin oluşturduğu ahlaktan; o ahlakın sonuçlarından ve genlere nasıl kazındığından bahsediyorum..

Birileri istatistik diye seni kafaya almışlar diye bize yutturamazsın.. Ha! kendin gibilerine beliki yutturursun, zaten yorumlara bakılırsa yutmuşlar da..

Bir tane araştırmanın sonucu değildir o... bu araştırmayla paralel onlarca araştırma vardır.

Sadece sezgilerle "bunlar atmasyon" deyim sonra bir tarafınızdan "en çok ateist doğu bloğundadır" sallamanız, zaten durumunuzu ortaya koyuyor. Kaldı ki, bir devletin "ateist" politika izlemesiyle, o devletin vatandaşlarını otomatikman ateist yaptığını zannediyorsunuz.

Sitelerde Paylaş
Bir tane araştırmanın sonucu değildir o... bu araştırmayla paralel onlarca araştırma vardır.

Sadece sezgilerle "bunlar atmasyon" deyim sonra bir tarafınızdan "en çok ateist doğu bloğundadır" sallamanız, zaten durumunuzu ortaya koyuyor. Kaldı ki, bir devletin "ateist" politika izlemesiyle, o devletin vatandaşlarını otomatikman ateist yaptığını zannediyorsunuz.

Doğu bloğunda bulundum.. Hangi dinden olursa olsun dindarlara hoş bakmazlar, dini afyon olarak görürler. Hayat için gereksiz görürler, alabildiğine özgürdürler de(dini anlamda ahlak açısından)

Devlet zamanında ateizmi öyle etkileyici şekilde vermişki Miller'i Tanrı olarak görürler zira aminoasit yaratmış.

Dediğim gibi kendi aranızda atıp tutun bakalım..

Sitelerde Paylaş

Kesip atmak kolay

İstersen çok güvenilir kurumlar tarafından yapılmış çalışmalara ulaşabilirsin. Güvenmediğin durumlarda bu konuda yapılmış bir kaç çalışmayı karşılaştırabilirsin. Kaldı ki bu gerçekleri görebilmek için çok detaylı

çalışmalara baş vurmakta gerekmiyor. Yaşadığımız dönemde ki toplumlara veya tarih içerisinde dinlerin yükselişe geçtiği periyotlardaki bilimsel ve kültürel gelişime bakarak görülebilecek şeyler olduğunu

düşünüyorum.

Lakin sen hiçbir şeye bakmadan ben bunları rettediyorum dersen, yaptığın belirli karşılaştırmalar sonucunda bir karara varmak değil, kafanı kuma gömmektir.

Ben bir insanı bu konuda yanıltmaya çalışarak ne gibi bir kazanç elde edbilirim. Ne islam karşısında başka bir dini savunup misyonerlik yapıyorum, ne bir tarikatım var motor peşinde koşuyorum, ne de beni

bekleyen hurilere kavuşmak için puan toplamaya çalışıyorum.

Sitelerde Paylaş
Kesip atmak kolay

İstersen çok güvenilir kurumlar tarafından yapılmış çalışmalara ulaşabilirsin. Güvenmediğin durumlarda bu konuda yapılmış bir kaç çalışmayı karşılaştırabilirsin. Kaldı ki bu gerçekleri görebilmek için çok detaylı

çalışmalara baş vurmakta gerekmiyor. Yaşadığımız dönemde ki toplumlara veya tarih içerisinde dinlerin yükselişe geçtiği periyotlardaki bilimsel ve kültürel gelişime bakarak görülebilecek şeyler olduğunu

düşünüyorum.

Lakin sen hiçbir şeye bakmadan ben bunları rettediyorum dersen, yaptığın belirli karşılaştırmalar sonucunda bir karara varmak değil, kafanı kuma gömmektir.

Ben bir insanı bu konuda yanıltmaya çalışarak ne gibi bir kazanç elde edbilirim. Ne islam karşısında başka bir dini savunup misyonerlik yapıyorum, ne bir tarikatım var motor peşinde koşuyorum, ne de beni

bekleyen hurilere kavuşmak için puan toplamaya çalışıyorum.

Bulunduğum memlekette bir ara yığınla ateist vardı, sonra yığınla dindar oluştu..

Yani anlıyacağın hayat dalgası adamları bi o tarafa bi bu tarafa döküp durdu hatta bir dansözun kalça hareketine de benzetebiliriz, toplumdaki bu dalgayı...

Peki ne oldu? Tabiki aralarında hiçbir fark olmadığı Ateistin de inananın da alabildiğine kaypaklık düzleminde çakıştığı, kişi kendi iyiyse iyi, kötüyse kötü olduğu....

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...